Bekroonde journalisten ontvingen ten stadhuize hun prijzen XSééÉ Jimmy Brown als diepzeeduiker K AGENDA De kermisexploitanten verlaten Alkmaar zeer tevreden Voorstellen aan de Gemeenteraad S d S) 'J Stijlvolle plechtigheid gevolgd door een geanimeerde lunch Journalisten drongen door tot het essentiële r Paard op hol in de angestraat Het mooie weer werkte belangrijk mee voor een goed bedrijfsresultaat Geen straatmuzikanten en fotografen A.R.B. demonstreerde in het Kanaa' Op 4 September zal de Raad daar over beslissen 't Hooge Huys keert 5 pet dividend uit Voorziening huisvesting leerlingen O.L.O. Plannen voor de bouw van 122 woningen MAANDAG 1 SEPTEMBER 1953 1 bel ste nii ger 6ta nei ver ov he de sa m gi gei m st is VJ g< ei E di tii b' v t d sl d r a n 7 c. b o k I) 's Jammer. dat de V.V.V. en het gemeenbestuur ons niet hebben uitge nodigd voordat we aan onze artikelen over Alkmaar begonnen. We hadden ze dan vast en zeker beter geschreven, omdat we in deze twee dagen de stad, haar omgeving en de grote gastvrijheid van haar bevolking pas goed hebben leren kennen Dit zei de Zuid-Afrikaanse journalist Awie Labuschagne,, correspon dent van het Zuid-Afrikaanse dagblad „Die Vaderland" en als radio-verslaggever werkzaam bij de Zuid-Afrikaanse sectie van de P.C.J., Zaterdagmiddag in de raadzaal van het stadhuis. Hij zei het lachend, want er was voor hem alle reden zijn zonnigste gezicht te zetten. Had hij niet juist tevoren uit handen van burgemeester Wytema een envelop met duizend gulden ontvangen als winnaar van de door de Alcmaria V.V.V. uitgeschreven prijsvraag voor journalisten. De tweede prijs (f 309.was voor de Duitse journalist Hermann Folie uit Paderborn. Tot hem zei burgemeester Wytema. dat de manier waarop hij zijn lezers de liefde voor Alkmaar en Ne derland had bijgebracht, van grote be tekenis kan zijn voor de toekomstige betrekkingen tussen beide landen. De heer G. F. Göbel te Stockholm, die zich door zijn vader liet vertegenwoor digen, kon wegens de deviezenbepalin- gen niet terstond in het bezit komen van de derde prijs (f 250.—). Het be drag zal naar Zweden worden overge maakt, zo verzekerde de burgemeester. Vierde winnaar bij de buitenlandse inzendingen was de heer Jean H. P. Jacobs te Maastricht, medewerker van het Belgische weekblad „De Post" (f 200.—). De prijzen voor de binnenlandse in zendingen waren voor L. H. G. Tabak te Hilversum (f 250.—), mej. D. L. v. d. Scheer (f 125.en Joh. J. Ros te Alkmaar (f 125. Namens de Nederlandse inzenders sprak de heer Tabak een kort woord van dank. Van de plechtigheid in de raadzaal werd door de Wereldomroep een op name gemaakt voor de Zuid-Afrikaanse luisteraars. MADAT een dronk was gewijd op de goede stad Alkmaar, verzamelden het gemeentebestuur, de jury, de prijs winnaars, het dagelijks bestuur van Alcmaria V.V.V. en een aantal PtE prijsuitreiking geschiedde in de raadzaal in tegenwoordigheid van het voltallige college van B. en W., enige raadsleden, het bestuur van de V.V.V.. de pers- en propagandacommis- sie van deze organisatie en de jury, die de artikelen had beoordeeld. Voordat de heer D. Scheffel het woord richtte tot de prijswinnaars in zijn kwaliteit van voorzitter van de V.V.V.. had de bur gemeester het gezelschap welkom ge heten en daarbij speciaal mej. Hiller- ström genoemd, die door haar grote talenkennis het werk van de jury, wat betreft de buitenlandse inzendingen, zeer had vergemakkelijkt. De heer Scheffel gaf uitdrukking aan zijn erkentelijkheid voor de stijlvolle wijze, waarop het gemeentebestuur de prijswinnaars had ontvangen en wees erop, dat deze prijsvraag er belangrijk toe heeft bijgedragen om „Alkmaar op het reisplan te krijgen". Vervolgens richtte spreker zich tot de aanwezige journalisten. „Dat u door uw penne- vruchten opnieuw de aandacht van zo velen in binnen- en buitenland heeft willen vestigen op Alkmaar en haar unieke aantrekkelijkheden, heeft ons deugd gedaan en wij kunnen u daar voor niet dankbaar genoeg zijn", aldus de heer Scheffel. die zich voorts waag de aan de veronderstelling, dat de gro te toeloop naar de Kaasmarkt van de laatste weken mogelijk reeds een ge volg was van de gepubliceerde artike len. Spreker wenste de winnaars van harte geluk en sprak tot troost van de verliezers de woorden van Emerson: „The time is never lost that is devotpd to work". Burgemeester Wytema bekende, dat hij aanvankelijk had gevreesd, dat de prijsvraag een te groot reclame-element bevatte en dat zij daardoor het karakter van een advertentie-campagne zou krijgen. Hij was van dit standpunt te ruggekomen toen hij besefte, dat het een journalistieke taak is de touristen te wijzen op de schoonheid, die zij op diverse plaatsen en in het bijzonder in Alkmaar kunnen aantreffen. Dat de deelnemers dit hadden gedaan door niet alleen de Kaasmarkt, maar vooral het essentiële, het,karakter van Alk maar als een levende oud-Hollandse stad in het middelpunt van de belang stelling te plaatsen, had spreker bui tengewoon plezierig gestemd. Hij haal de als voorbeeld de reportage van Heinz Günter Deiters aan, die voor de Nord- West Deutsche Rundfunk had gezegd, dat Alkmaar geen vertoning biedt, maar er naar streeft de lijn vast te houden, die uit vroeger eeuwen tot ons komt. Hoe moeilijk het is deze lijn te bewaren, verklaarde burgemeester Wy tema aan zijn gehoor, toen hij sprak over de Moloch van het verkeer, die aandringt op dempen en breken en die dreigt het karakter van de stad te ver nietigen. Hij was verheugd in de arti kelen veel waardering voor het histo rische stadsschoon te hebben gevon den. Burgemeester Wytema gaf in zijn toespraak en passant de VVV een goe de tip. Hij vertelde hoe hij bij een be zoek, dat hij onlangs aan Brussel bracht, een expositie had bekeken van de uniformen van Manneken Pis. Daaronder bevond zich ook een kaas- dragersuniform. Het bleek echter, dat het beroemde beeld nog nooit als kaasdrager was gefotografeerd. De burgemeester meende, dat hier voor de Alkmaarse VVV een goede reclame stunt in zat. Prentbriefkaarten met Manneken Pis als kaasdrager zouden de aandacht van de kopers ook op de Alkmaarse kaasmarkt kunnen vesti gen. Het kaasdragersuniform is enige jaren geleden door de mannenzang- vereniging „Orpheus" aan de „eerste burger van Brusicel" aangeboden. De prijsuitreiking Vervolgens ging spreker over tot het uitreiken van de prijzen. Het deed hem als Nederlander genoegen, dat een „familie-lid", een Zuid-Afrikaan de eerste prijs had gewonnen. De heer Labuschagne noemde het op zijn beurt een „groot verrassing" dat hij als eer- ste-prijswinnaar uit de bus was geko men. Hij antwoordde de burgemeester in het Afrikaans en zei o.a., dat het zonde zou zijn wanneer Alkmaar door het verkeer een paar van haar „Grachies" zou moeten missen. Burgemeester mr dr H. J. Wytema wenst de eerste prijswiniar, rte Zuidafrikaanse journalist Awie Labuschagne, geluk. digden zich aan een voortreffelijke lunch in Hotel Victory. Aan de dis sprak burgemeester mr. dr. It. J. Wytema over de verhouding tussen het gemeen tebestuur en de pers en uitte de wens, dat de journalisten steeds de vrienden zouden blijven van onze mooie oude stad. De voorzitter van Alcmaria V.V.V. dankte het gemeentebestuur voor de invitatie tot deze lunch en de jury voor het werk door haar verricht. Als blijk van erkentelijkheid bood de heer Scheffel de juryleden een kaasje aan. Mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, en oud voorzitter van de Fed. van Nederlandse Journalisten, zeide, dat de juryleden met bijzonder veel genoegen hun taak hadden verricht. Aansluitende op de woorden van burgemeester Wytema, zette mr. Rooy in het kort zijn visie op de verhouding overheid-pers uiteen, wees op het belang van de openbaar heid, doch evenzeer op de plicht van de journalist, om evenals de overheid, steeds het algemeen belang voor ogen te stellen. De heer P. Balasz, secretaris van de Buitenlandse Persvereniging in Nederland had het goed gedaan, dat twee actieve leden van de B.P.V. tot de prijswinnaars behoren. Dat er over Alk maar mooi geschreven was, had spr. niet verwonderd. Het moest volgens spr. de moeite waard zijn om deze fraaie stad te besturen. Hij hoopte, dat het gemeentebestuur ook in de toekomst zijn taak zou verstaan, opdat Neder land nog meer trots kan zijn op Alk maar en nog meer buitenlanders haar zouden bezoeken. Nadat mej v. d. Scheer had verteld hoe zij de inspiratie had gekregen om aan de prijsvraag deel' te nemen, sprak burgemeester Wytema de wens uit, dat de prijswinnaars rog vele malen Alk maar zouden bezoeken en dat deze prijsvraag zal mogen leiden tot het leggen van contacten en kanalen, welke ons zullen inspireren tot grote daden. De burgemeester dankte tenslotte de genen, die deze prijsvraag hadden ge organiseerd en bovenal de deelnemers, die haar tot een doorslaand succes had den gemaakt. Na de plechtigheid ten stadhuize poseerden de drie aanwezige prijswin naars in de buitenlandse afdeling van de journalistenprijsvraag met burge meester mr dr H. J. Wytema op het bordes van het stadhuis. V.l.n.r.: Awie Labuschagne („Die Vaderland", Zuid-Afrika, eerste prijswinnaar); Her mann Tölle („Westfalisches Volksblatt", Duitsland, tweede prijswinnaar); Jean H. P. Jacobs („Die Post", Belgie, vierde prijswinnaaren burgemees ter Wytema. De derde prijswinnaar, de heer G. F. Göbel („Fritiden", Zweden) was bij de prijsuitreiking niet aanwezig. 27. Sjonnie en Bonkie Eiezebijtcr be gaven zich tegen elf uur die avond naar de bioscoop „Het Bonte Hondje". Met kwade bedoelingen, zoals u weet. Zij hadden het plan opgevat, Gerrit Gruwel, de portier van deze cinema, te ontvoe ren, daar zij bevreesd waren, dat hij de politie op hun spoor zou kunnen bren gen. In de buurt van de bioscoop stel den zij zich verdekt op in een portiek en daar wachtten zij op het ogenblik, dat de zaal voor de laatste maal leeg zou lopen. Daarna zou Gerrit Gruwel het hek voor de ingang dicht schuiven, zijn die dag vergaarde dubbeltjes en kwartjes bij zich steken en naar huis wandelen. Zo geschiedde het ook pre cies. De bezoekers verlieten de bioscoop, nog al opgewonden over de zeventien geheimzinnige moorden, waarop zij die avond getracteerd waren en daarna duwde Gerrit Gruwel het ijzeren hek voor de ingang, sloot het af, stak zijn volle beurs bij zich, doofde de lichten en wandelde welgemoed naar huis. Dit lag althans in zijn voornemen, maar toen hij het smalle en duistere Bakers pad was ingeslagen, traden hem plotse ling twee manspersonen in de weg, die hem met iets zwaars en hards een tik op zijn hoofd gaven, zijn bewegingloos lichaam oppakten en snel naar de ge reed staande taxi van Jimmy Brown droegen. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Tarzan de aapmens (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Strijd om de Apachepas (14 jr.); Victoria Theater, 8 uur: Een koninkrijk voor een huis (alle leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: A. en C. maken schoon schip (alle leeft.) Nachtdienst apotheken: De heer Meurs (apotheek „De Bever"), Emmastraat 36. DINSDAG Bioscopen als Maandag. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 12.48 1.33 Dinsdag 14.01 2.34 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 12.53 1.38 6.53 19.38 Dinsdag 14.06 2.39 8.06 20.39 i Zaterdag sloeg in de Langestraat een paard op hol van de groentehandelaar M. Het dier sleepte de kar achter zich aan totdat deze achter een geparkeerde auto bleef steken. De heer M. was tijdens de rit van de wagen geslingerd, doch liep geen verwondingen op. Door de kracht waarmee het wild geworden paard aan de strengen rukte braken deze. zodat de viervoeter zijn woeste ren kon vervolgen. Een militair bracht het dier op het Kerkplein tot stilstand. De groentenwagen en de auto werden beschadigd. WEER POA—NAGENGAST In verband met het feit, dat de scheidsrechter de bedrijfsvoetbalwed strijd POANagengast,, van belang voor de bezetting van de eerste plaats in afdeling C, twaalf minuten te vroeg heeft beëindigd, zal deze ontmoeting Vrijdagavond op het Kolping Boys-veld geheel worden overgespeeld. De inval lende duisternis was de reden, dat de arbiter de strijd vroegtijdig staakte. Door het overspelen van de match be houdt POA de beête kansen op het kampioenschap. Het kermisterrein, dat gisteravond nog schitterde in de gloed van de duizen den lichten en dat tot diep in de nacht de mensen op de been hield, is thans één grote werkplaats geworden. Waar gisteren de veelkleurige facades van de tenten het oog trokken, liggen nu stapels verveloze balken en in plaats van voor vrolijke kermisgangers, worden het Canadaplein en de Nieuwesloot vandaag bevolkt door hardwerkende lieden, die zo snel mogelijk hun spullen in de pakwagens willen laden. De exploitanten zijn over het resultaat van de Alk maarse kermis zeer tevreden. Er zijn, mede door het uitzonderlijk mooie weer, beste zaken gemaakt en de goede naam, die Alkmaar in de kermiswcreld heeft, is daardoor nog weer eens extra onderstreept. Goede kermissen worden zeld zaam de laatste jaren en het zal ons dan ook niet verwonderen als de inschrij vingen het volgend jaar die van nu overtreffen. Een tweetal exploitanten op het Ca- nadaplein heeft slecht geboerd, doordat hun spullen in de onmiddellijke nabij heid stonden van de tornado. Deze nieuwigheid bleek zoveel aantrekkings kracht te hebben, dat er voor het draai ende schijvenspel en de Golden Wheel hoegenaamd geen belangstelling was. Eén van de tentjes is daarom practisch de gehele kermis gesloten geweest, het andere is door de eigenaar weer afge broken en naar elders overgebracht. Het zal opgevallen zijn, dat de gebrui kelijke invasie van straatfotografen, boeienkoningen en muzikariten dit jaar achterwege is gebleven. De politie, die van oordeel was, dat er al genoeg mu ziek werd gemaakt en dat het publiek volop verstrooiing kon zoeken ook zon der de aanwezigheid van de bovenge noemde lieden, heeft alle aangevraag de vergunningen geweigerd. Dat de ker misexploitanten hierover zeer te spre ken waren laat zich begrijpen. De kermis 1952 is behalve goed ook rustig geweest. Vechtpartijen, of andere ongeregeldheden zijn bijna niet voorge- Kopgrepen, Nelsons repen, massale duikpartijen en Behalve de enkele keer, dat de strandwacht handelend moet optreden, blijft het werk van de Alkmaarse Red- dinebrigade hoofdzakelijk bekend aan de ingewijden en daarom kwam het be stuur tot het besluit weer eens een de monstratie te geven in het openbaar, zoals ook in de jaren vóór de oorlog vrij geregeld het geval was. Zaterdagmiddag is deze demonstra tie gehouden in het Noordhollands Ka naal en een talrijk publiek heety van De bloemisten-hoveniersvereniging „Alkmaar en Omstreken" had verzocht t.z.t. in de gelegenheid te worden ge steld prijsopgaaf te doen voor de aan leg en het onderhoud van de tuin voor het te stichten tehuis voor ouden van dagen aan de Westerweg. B. en W. merken op, dat in het alge meen geen particuliere ondernemers worden ingeschakeld voor de aanleg en het onderhoud van openbare plantsoe nen en tuinen, daar dit door de ge meentelijke dienst geschiedt. Het plant soen aan de Westerweg zal grotendeels een openbaar plantsoen worden waarom B. en W. van mening zijn, dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. Verpachting jacht B. en W. stellen voor aan de heer D. Rempt alhier voor het jachtseizoen 1952-1953 de pl.m. 100 ha grond en wa ter te verpachten op de gemeentelijke percelen wei- en bouwland en water in de polder Overdie en Achtermeer. Uitbreiding Kohnstammschool (VGLO). Op 18 Juni besloot de raad tot uit breiding van de Kohnstammschool en stond daarvoor een crediet toe van f 60.000 exclusief de kosten voor ver warming, vloerbedekking, meubilering en electrisehe armaturen, waarvan de kosten op f 15980 geraamd worden. In veiband met de toeneming van het leerlingental is het nog nodig een be drag van f 920 voor enig meubilair en hulpmiddelen bij het onderwijs beschik baar te stellen. B. en W. stellen de raad voor het crediet tot f 16.900 te ver hogen. Bouwrijp maken terrein aan de Coornhertkade. De raad besloot gelden toe te staan voor de stichting van een R.K. jongens- schoot voor gewoon lager onderwijs op een terrein ten Z. van de Coornhert kade Het terrein moet zo spoedig moge lijk bouwrijp worden gemaakt. B. en W. zouden tevens een speeltuin willen oprichten waaraan hier dringend be hoefte bestaat. Een terrein van pl.m. 2407 m2 kan hiervoor tegelijkertijd worden opgehoogd. B. en W. verzoeken de raad'hiervoor een crediet van f 60.000 beschikbaar te stellen. Vernieuwing koelinstallatie De koelmachines van de ijsfabriek aan het slachthuis zijn sterk verouderd, daar de compressoren dateren van 1911 en 1923. Nadien heeft het koolzuur als koelmedium plaats moeten maken voor amoniak, dat minder energie vereist. De moderne compressoren zijn geheel gesloten en van automatische smering voorzien. Een bedrag van f 32.000 is no dig voor vernieuwing van de koelma chine, aanleg van electrisehe leidingen en bijkomende werken. Er wordt jaar lijks f 4000 afgeschreven waartegenover staat een minder gebruik van elec trisehe energie en een verlaging van de reparatie-rekening van resp. f 2000 en f 1000 per jaar. Het koelhuis en de ijs fabriek hebben dezelfde hoeveelheid koude nodig, zodat men kan volstaan met de aanschaffing van een koelma chine van hetzelfde type als in 1951 voor het koelhuis werd aangeschaft. Door het aanbrengen van een tussen- koppeling tussen de leidingen zou de nieuw aan te schaffen compressor, ook wanneer eventueel de ijsfabriek door gebrek aan afzetmogelijkheden zou ko men te vervallen, als reserve voor de koelhuiscompressor van groot nut kun nen zijn voor het geval deze laatste zou uitvallen. Wanneer men bedenkt, dat er wekelijks voor pl.m. f 150.000 aan vlees in het koelhuis wordt opgeslagen, is het verkrijgen van een reserve-com pressor van grote betekenis. B. en W. vragen de raad voor een en ander een crediet van f 32.000. a Gebruik gemeentegebouw door R.K. B.L.O.-school. De O. L. Viouwe van Lourdesschool voor R.K. buitengewoon 1. o. heeft reeds geruime tijd het gebouw Oudegracht 26 en drie lokalen van de voormalige Keet- kolkschool in gebruik voor resp. f 460 en f 225 p. j. De kosten voor het ge wone onderhoud zijn voor het schoolbe stuur en de grove herstellingen worden door de gemeente bekostigd. Deze toe stand is ook bestendigd na het van kracht worden van het „Besluit buiten gewoon Lager Onderwijs 1949)', hoewel dit besluit de geldelijke verhouding tus sen gemeente en schoolbestuur grondig heeft gewijzigd. Ingevolge dit besluit moet de gemeente diverse kosten der school vergoeden, o.a. die van de ge ringe en dagelijkse reparaties der ge bouwen en de instandhouding daarvan. Deze laatste kosten worden dus aan het schoolbestuur vergoed, terwijl dat bestuur tot dusver geen uitgaven doet voor instandhouding. Hierin moet ver andering worden gebracht en 't school bestuur moet tot wederopzegging toe kosteloos de beschikking krijgen over het schoolgebouw Oudegracht 26 en de drie lokalen in de voormalige Keetkolk- school. Dan wordt de R.K. B.L.O.- school op dezelfde voet behandeld als zulks in voorkomende gevallen met de bijzondere scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. geschiedt. Men moet overgaan tot intrekking van het verhuurbesluit en de school, alsmede de drie lokalen moeten koste loos in gebruik worden gegeven ondet voorwaarde, dat de kosten van het ge hele onderhoud de instandhouding inbegrepen voor rekening van het schoolbestuur komen. Burgerlijke sfand Géborén Klaas, z. van J. Gover en M, J. Burger. Weert, z. van J. Mos- lert en T. C. Jansen. Catharina M. d van J. Schouten en C. Kramer. Jchan G„ z. van J. G. van Roemburg en A. A. Verrijp. Hendrik C., z. van N. H. de Visser en W. Nap. Gerrit, z. van T. Bloothooft en N. Veuger. Charles P. J., z. van C. J. J. Verhaart en A, Y. Kuijs. Overleden: Cornelia Wester, 66 jaar, wed. van T. Leegwater. Johan nes M. Baars, 13 maanden. de kade af kunnen zien hoe met een kop-, onderpols- of Nelsongreep de drenkelingen netjes aan de wal werden afgeleverd. Met welk een snelheid men van het strand af een drenkeling kan bereiken toonden de twee leden, die met zwemvliezen aan hun voeten in het water gleden en als een motorboot door het kanaal schoten. Popduiken ontbrak natuurlijk niet op deze demonstratie, die nog werd opgevrolijkt door een tweetal pantomimes van een visserman en een stel vreemde kappers. Vooral de laatste voorstelling, die tevens het slot was van de „zwemshow", bleek een aar dige vondst te zijn. Het verhaal eindig de natuurlijk met een massale duik van scheerklanten der kappers. De ARB heeft met deze demonstra tie een goed stuk propaganda gebracht, dat het publiek stellig heeft doordron gen van de waarde welke deze vereni ging voor de gemeenschap heeft. In de Algemene Vergadering van Aandeelhouders heeft de directie van de Noordhollandse levensverzekering Maatschappij N V. 't Hooge Huys haar verslag uitgebracht over het boekjaar 1951 en geconstateerd, dat de stijging van de gemiddelde rente over de be leggingen tot 3.82 pCt. in verhouding tot de gemiddelde rente der premie- reserve een marge laat van 0.39 pCt. De opsomming van de beleggingen toont duidelijk het belang aan, dat de Staat en het economisch leven in het algemeen heeft bij' de besparingen van de verzekerden via de levensverzeke ring. Volgens de onverplicht gepubli ceerde bedrijfirrkening is de premie reserve op 7' r veilige grondslagen be rekend, zcnls ook blijkt uit het percen tage van de waargenomen sterfte, dat 57.88 pCt van de berekende sterfte be droeg. De aanwas van verzekeringen was bevredigend en beliep een netto totaal bedrag ad f 7.587.587.—. Uit de winst kon na afschrijvingen een bedrag groot f 428.289.70 aan de extra-reserve worden toegevoegd, ter wijl de belastingreserve mét f 353.087.81 werd verhoogd. Voor de aandeelhouders bleef f 6.250.—. zijnde 5 pCt. dividend beschikbaar. ERRATUM In ons bericht over de sprookjessfeer in café Tom op het Waagplein is tot onze spijt weggevallen, dat de wand schilderingen, welke in het licht van de kwiklampen zo'n fantastisch 'effect sorteerden, zijn gewrocht door onze stad'genoot, de heer Chr. Wiedijk. komen en het aantal dronken lui, dat in het politiebureau op verhaal mocht komen, was voor een kermisweek niet noemenswaard. Ongelukken zijn er zo goed als niet gebeurd. Zaterdag liep een dame in de auto-scooter een snijwond aan de lin- kerhiel op, toen zij bij het instappen door een ander autotje werd aangere den. Een stoker van de marine bracht de nacht op het politiebureau door. Hij was op het Hofplein gevallen en had een bloeduitstorting aan zijn rechter voet opgelopen, waardoor hij niet in staat was zijn weg te vervolgen. Met deze twee gevalletjes was de ongeluk- kenlijst van het kermis-weekend uit geput. De raad machtigde inMaart van dit jaar B. en W. om de noodzakelijke stappen te ondernemen om met in gang van het schooljaar 19521953 te voorzien in de behoefte aan school ruimte voor de leerlingen der open bare scholen voor g.l.o. en stelde daarvoor een crediet van f 65000 be schikbaar. Men kon toen een demonta bel houten lokaal aankopen of een houten schoolgebouw kopen, dat drie leslokalen en een speellokaal bevatte en gelegen was op het terrein van de boerderij „Oostwijk" aan het Zeglis. B. en W. meenden toen reeds dat dit laatste preferabel was omdat dan met ingang van het schooljaar 1952-1953 de leerlingen van de drie parallel klassen (1 t.e.m. 3) waarvan er twee aan de Vondelschool en één aan de Rochdaleschool waren verbonden, tij delijk in dit schoolgebouw zouden kun nen worden ondergebracht. B. en W. zjjn tot deze oplossing van het school ruimte-vraagstuk gekomen. De leer lingen dezer parallelklassen vormen met de nieuw aangegeven leerlingen Voor de eerste klasse sedert 1 Augus tus j.l. (aanvang schooljaar 1952-'53) de klasse (1 t.e.m. 4) van de nieuwe school voor gewoon lager onderwijs te zijner tijd te stichten in het Oostelijk deel dezer gemeente op een terrein bjj de Willem de Zwijgerlaan, waartoe de raad op 17 April besloot. Door di verse omstandigheden is de bouw van het schoolgebouw aan het Zeglis ver traagd, doch zonder tegenslagen heo- ben B. en W. goede hoop, dat het vier- klassige houten schoolgebouw om streeks 1 Nov. a.s. in gebruik zal kun nen worden genomen. De leerlingen van de nieuwe school zijn voorlopig nog in de Vondelschool en Rochdale school gehuisvest. Nu binnenkort de voltooiïhg van het houten schoolgebouw aan het Zeg lis kan worden verwacht is het nodig thans de verdere voorzieningen te treffen als het aanbrengen van een gasverwarmingsinstallatie, de vloer bedekking en de aanschaffing van meubilair, armaturen enz. Geraamd wordt, dat hiervoor boven het reeds toegestane crediet van f 65000 een bedrag van f 21000 nodig zal zijn, ex clusief de kosten van de grond. B. en W. stellen de raad voor als nog dit crediet van f 21000 te verle nen. Bij de ingekomen stukken voor de Donderdag te houden gemeenteraad is een verzoek van de R.K. Woningbouw vereniging „Goed Wonen" alhier om toekenning uit de gemeentekas van een grondvoorschot van f 122.400 en een bouwvoorschct van f 597.260 voor de bouw van een complex van 66 wonin gen aan de Dr. Sehaepmankade. Eveneens is ingekomen een verzoek Vên Arbeider woningbouwvereniging Rochdale" alhier cm toekenning van een grondvoorschot van f 76.482 en een bomvvoorschot van f 598.260 voor de bouw van 56 woningen aan de Oostsa- nenkade en Cornelis Buijsstraat. B. en W. stellen voor beide ver- zoeken in hun handen le stellen om bericht en raad.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2