Outsider Plattner sterker® dan keien als Harris en Van Vliet Voorzitter Sougé werd erelid van afd. Noord-Holland van K.N.V.B. Verschueren, oppermachtig greep stayertitel Onievreden Derksen accepteerde derde prijs niet De onttroonde wereldkampioen nam onwaardige houding aan Tal van incidenten in Pare des Princes Wim van Est werd derde te Brasschaet Sacchi de snelste amateur sprinter Vlotte jaarvergadering zonder schokkende gebeurtenissen Gezonde sport is een noodzakelijkheid De revanches van Parijs in Olympisch Stadion Parijs werd voor Jan Pronk geen tweede Milaan Veteraan Lohmann eervolle tweede Tour de France misschien ook via Nederland Nederlandse renners in Ronde van Zuid-ltalie LAMBRICHS WON ZWARE RACE IN DUITSLAND Piet de Vries won Ronde van Charlois Kubler sneller dan Schulte Rusland won Het Fide Landentornooi Schaatsenrijders gaan trainen in Overveen Rising veroverde" het Kanaal DODELIJKE ONGEVALLEN BIJ AUTORACES M MAANDAG 1 SEPTEMBER 1953 (Van een speciale verslaggever) PARIJS, SI Augustus. Als men weet dat de Zwitser Plattner wereldkam pioen der beroepssprinters is geworden en dat zijn tegenstanders in de finale waren de Fransman Senftleben en de Nederlander Jan Derksen, dat dus „keien" als Reg Harris, Arie van Vliet en Patterson aan de kant stonden toen dat eerst genoemde drietal de ruggen kromde bij de verwoede pogingen voor een greep naar de felbegeerde titel, dan weet men tevens dat daar in het Parijse Pare des Princes iets bijzonders aan de hand is geweest. De sprintfinale en de aanloop daartoe gingen met verscheidene incidenten gepaard, hetgeen in verrassende uit slagen resulteerde. Er waren deze middag in het Pare des Princes vele lelijke gezichten. Bij de huldigingsceremonie kon alleen de Zwitser Plattner een lachend gezicht tonen. Senftleben aanvaardde met een nors gezicht de zilveren me daille en Jan Derksen legde zijn medaille voor de derde plaats zelfs terzijde. Onze landgenoot was van mening, en velen met hem, dat de finale niet op reglementaire wijze was gereden en dat was de oorzaak dat hij zijn prijs niet in ontvangst wenste te nemen. in de herkansing, evenals Arie van Vliet, die volkomen te goeder trouw was geweest. Reg Harris, lange tijd een speciale vriend van Arie van Vliet, in Engeland zelfs eens uitgeroepen als beste sport man van het jaar, heeft in Parijs wel een bijzonder slechte indruk achterge laten. 'Het was bekend dat de laatste tijd iets haperde aan de verstandhou ding tussen de Engelsman en Aria van Vliet. Harris vond het namelijk niet noodzakelijk, op enkele uitzonderingen na. op wedstrijden uit te komen. De sprintwedstrijden waren daarom voor de baandirecties niet interessant genoeg en het gevolg was dat Van Vliet en de andere bekende renners slechts hier en daar een wedstrijd konden rijden. Het was dan ook begrijpelijk, dat Har- ris en Van Vliet in de halve finale slechts oog voor elkaar hadden, waar van Plattner op handige wijze gebruik heeft gemaakt. Nauwelijks had het startschot geklonken of de Zwitser trok er tussen uit. Zijn tegenstanders volgden slechts aarzelend, omdat zij geen van tweeën iets voor voelden de kop te nemen. Nog vóór het ingaan van de tweede ronde stak Harris zijn hand op ten teken, dat hij een lekke band had. Van Vliet stopte, in de mening verkerend, dat de rit zou worden afgebeld. Platt ner, die intussen toch onbereikbaar was geworden, reed rustig door, want Van Vliet en Haris wachtten tevergeefs op het klinken van de bel. Plattner was dus winnaar van de halve finale en volkomen terecht. Baancommissaris Luhti aas namelijk naar Harris toe gesneld, greep diens fiets en sjouwde daarmee naar de wedstrijdcommissaris- en. Het bleek dat Harris in het geheel geei machinedefect had gehad. De drif -oudig wereldkampioen had alleen mat,r gesimuleerd. Niettegenstaande <feze hoogst onsportieve handeling, kreeg de Engelsman toch nog een kans PLATTNER ..de sterkste'.'. DERKSEN KREEG STEUN In de andere halve eindstrijd nam Derksen de kop, met Patterson op de tweede plaats en Senftleben als derde. Derksen kreeg in deze rit steun van de Australiër. Patterson drukte Senft leben tegen de balustrade en hield hem op het voorlaatste rechte einde zo lang op, dat Derksen met meters voor sprong gemakkelijk kon winnen. Harris, Van Vliet, Senftleben en Pat terson moesten dus een repechage rij den voor één plaats in de finale. Nu was het Senftleben die van de rivali teit tussen Harris en Van Vliet profi teerde. Wereldkampioen Harris werd dus uitgeschakeld, hij verdiende overi gens niet beter en ook Van Vliet, niet tegenstaande zijn grote vorm, zag zijn kans op de titel teloor gaan. Lijkbleek stapte Harris van zijn fiets, nog witter dan zijn soigneur Gerlaehe, die hem stil naar de cabine wilde volgen .Toen op het middenveld een Franse journa list aan Reg Harris een vraag stelde, kon de Engelsman, die het verlies van zijn titel niet kon verkroppen, zich niet beheersen en gaf de vragensteller een klap in het gezicht. De laatste sloeg niet met de blote vuist tetug, maar- beloofde revanche op papier. NOG MEER INCIDENTEN Ook de eindstrijd bleef niet zonder een incident. Een uiterst nerveuse Derksen vertrok van kop, met Plattner aan zijn wiel en Senftleben in zijn geliefde derde positie. Op het voor laatste rechte einde demarreerde Platt ner waarop Derksen en Senftleben di rect reageerden. Schouder aan schou der kwamen de Nederlander en de Fransman in een wilde spurt door de la'atste bocht, waarbij Plattner werd gepasseerd. Bij het uitkomen van de bocht probeerde Senftleben Derksen van de baan te drukken. De Amster dammer moest inhouden en ook de Fransman raakte uit zijn cadans. Voor Plattner, volkomen outsider, was dat de kans van zijn leven. Hij passeerde zijn beide grote rivalen vrij gemakke lijk, waarmee hij de titel van wereld kampioen in de wacht sleepte. Het protest van de heren Koot en Van Eek vermocht hierin geen veran dering te brengen en hoewel ook de beide boehtcommissarissen verklaar den, dat de rit niet reglementair was verlopen, klonk weinige seconden later toch het Zwitserse volkslied. De Ne derlandse officials trokken de schou ders maar eens op: „Wij hebben bij de U.C.I. nu eenmaal toch niets te ver tellen." Derksen zei na afloop: „Ik begrijp niet, dat het protest is afgewezen. Ik kon helemaal niet meer trappen, zo drukte Senftleben mij weg. -„Hoe het zij, het was een onbevredigend slot van een sprintwedstrijd, waarin door officials en renners verscheidene af keurenswaardige fouten zijn gemaakt. Over een afstand van 144 kilometer werd te Brasschaet een wielerwedstrijd voor profs gehouden. De Belg Ollivier behaalde in 3 uur 4 min. de overwin ning vóór zijn landgenoot De Mulder, die hij met 2 lengten klopte. Wim. van Est kwam op de derde plaats, terwijl Hans Dekkers. Gerrit Voorting en Jan Nolten resp, als 16e, 17e en 18e eindig den. Italiaanse combine 4§kf (Van 'een speciale verslaggever) PARIJS, 31 Augustus. Olympisch sprintkampioen Sacchi heeft ook de titel van wereldkampioen sprint voor amateurs gegrepen. Weliswaar werd hij in de halve finale door de samen werkende Peacock en Cox, naar de herkansing verwezen, maar met groots machtsvertoon versloeg Sacchi zijn tegenstanders Pinarello, Cox en Mockridge in deze herkansing. Voor de finale kwamen met Sacchi aan de slart de Italiaan Morettini en de Brit Peacock. Peacock werd tussen de wie len van de Italianen genomen en in ae voorlaatste bocht werd het hem bijna onmogelijk gemaakt door te ENZO SACCHI ....Italiaanse eer gered....- fietsen. Dat Peacock zijn concentratie volkomen kwijt raakte laat zich be grijpen, evenals het feit dat Sacchi on der deze omstandigheden, met de hulp van Morettini op vrij eenvoudige wij ze aan zijn titel kwam. (Van onze sportredacteur) De jaarvergadering, welke de afdeling Noord-Holland van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond Zaterdagavond in het Wapen van Heemskerk te Alk maar belegde, is wel bijzonder vlot verlopen. De vertegenwoordigers van de 23.000 leden tellende Noordhollandse voetbalgemeenschap waren, op een kleine uitzondering na, unaniem van mening dat de zaken uitstekend marcheerden en geen enkele maal heeft de voortreffelijk leidende praeses Sougé, moeilijkheden gehad bij zijn pogingen de vrij lange agenda in de kortst mogelijke tijd af te handelen. Het laat zich overigens zeer goed begrijpen. Het was ditmaal een feestelijke vergadering, waarvan het laatste deel, het optreden van het cabaret gezelschap met Roland Wagter en Kees Stet, door velen met ongeduld werd verbeid. Donderdagavond om 8 uur worden de revanches van de wereldkampioen schappen op de baan van het Olym pisch Stadion te Amsterdam gehouden. Het zijn de eerste revanches na de wed strijden in de Franse hoofdstad. In de sprint komen uit in drie ritten a deux: Van Vliet tegen Patterson, Senftleben tegen Derksen cn de nieuwe wereld kampioen Plattner tegen de ex-wereld kampioen Harris. De drie verliezers rij den in een match a trois om een plaats in de halve eindstrijd. De twee halve eindstrijden worden in' matches a deux gereden. Daarna ko men drie ritten, een finale om de eer ste plaats, een rit om de derde en een rit om de vijfde plaats. De heer Bessem heeft ritten a deux ingevoerd omdat de ritten a trois tijdens de wereldkam pioenschappen te Parijs uitslagen heb ben gegeven, welke de krachtsverhou ding tussen de sprinters niet goed heeft weergegeven. In de revanche van het wereldkam pioenschap achter motoren welke in een rit over 100 km wordt gereden, ko men uit: De wereldkampioen Verschue- ren, de ex-wereldkampioen Pronk, ver der Lohmann, Schorn, Besson, Lemoine en Schulte. Er neemt waarschijnlijk nog een achtste stayer deel. nl. Lesueur of een tweede Zwitser. Voorts staat een zeer belangrijk nummer op het pro gramma, een achtervolging over vier kilometer tussen wereldkampioen Van Heusden en de Engelsman Newton. Nadat de afgevaardigden een minuut stilte hadden betracht ter nagedach tenis aan de leden die de bond waren ontvallen, met name werden genoemd rector Hoek en de heren Kroeze, Zwa german en Krijnen, stipte de voorzitter in zijn openingswoord aan, dat verschil lende Noordhollandse tweede klassers hadden getracht onze provincie weer aan een eerste klasser te helpen. Vo- lendam bracht het immers tot de pro motiewedstrijden en ZFC eindigde in zijn afdeling op de tweede plaats. Hollandia werd gecomplimenteerd met zijn terugkomst in de tweede klasse en, Purmersteijn mocht vriendelijke woor den horen met betrekking tot het be halen van het derde klasserschap. De i idegradeerde vierde klassers van de KNVB werd een hartelijk welkom in de afdeling toegeroepen, waarbij de heer Sougé niettemin de wens uit sprak dat deze verenigingen zouden mogen slagen in hun pogingen het ver loren terrein te herwinnen. „Daar de competitie, dank zij gunstige weers omstandigheden, vlot was verlopen wa ren", aldus spreker, „zijn de wedstrij den voor de jubileumbeker en het jubileumkruis goed geslaagd. Na een aantal zware wedstrijden had Volen- dam II beslag op de beker gelegd en JVC veroverde, evenals vorig jaar, het Gouden Krui?. Natuurlijk beperkte de heer Souge zich niet tot een overzicht van de ge beurtenissen van het seizoen 19511952. Op deze feestelijke jaarvergadering werd uiteraard een blik teruggeworpen op de halve eeuw georganiseerde voet bal in Noord-Holland. Onze lezers zul len zich herinneren dat wij, ongeveer een week geleden, over de geschiede nis van de N.H.V.B. een gehele pagina hebben gebracht, zodat het thans geen zin meer heeft de heer Sougee bij zijn terugblik op de voet te volgen. Onderscheidingen. Aan het slot van zijn openingsrede verzocht de voorzitter verschillende af gevaardigden op het podium te willen -verschijnen. Het waren de heren W. Katoen, Muhren, Van Ketel, W. Stel ling en \V. Stam, die tot leden van ver dienste werden benoemd en B. B. van der Berg, W. H. Jansen, J. M. van Duysen, P, M. Brouwer. J. Boskamp, D. de Graaf en de artsen dr E. Brat en dr J. de Vries, die het bondsonderschei- dingsteken ontvingen. Daarmede waren alle onderscheidingen echter nog niet uitgereikt. Het is niet eenvoudig de woordenvloed van de heer Sougé te onderbreken. Op deze jaarvergadering moest hij echter het hoofd buigen voor de voorzitter van de jubileumcommis sie, de heer Muhren, die persé het woord verlangde. Dat was om kenhaar te maken dat het bestuur, zonder medeweten van de voorzitter, had besloten de heer Sougé het erelidmaatschap te verlenen voor de voortreffelijke wijze waarop hij de vergaderingen weet te leiden en de vriendschappelijke en kameraadschap pelijke toon die hij daarbij steeds kan behouden. Als blijk van waardering werd de heerSougee bovendien nog een gezandstraalde bokaal aangeboden, waarop de spreuk „Gezonde jeugd naar lichaam en geest, is steeds ons ideaal geweest". Straffen geminiseerd. In verband met de viering van het vijftigjarig bestaan heeft het bestuur besloten, zo vertelde de heer Sougee, dat alle straffen welke vóór 1 Decem ber 1952 zouden zijn verlopen, worden kwijtgescholden. De straffen welke na die datum vervallen worden met drie maanden bekort. Alleen de straffen die voor langer dan een jaar waren opge legd, zullen geen verandering onder gaan. Bij het punt mededelingen kon de voorzitter tevens het voorstel met betrekking tot de pxprnotie-degradatie- regeling meedelen, een voorstel dat naar alle waarschijnlijkheid ongewij zigd zal worden aanvaard. De regeling komt in het kort hierop neer, dat in alle afdelingen van de standaard elf tallen één club zal promoveren en één degraderen, behalve in de tweede klasse waar twee clubs zullen moeten dgraderen. Wat de promotie naar de KNVB betreft moet uiteraard worden afgewacht hoe de regeling in de KNVB zal worden. De jaarverslagen en de be stuursverkiezingen leverden totaal geen moeilijkhedenop- De jaarversla gen werden zonder op of aanmerkingen goedgekeurd en in het bestuur en de commissies zijn geen mutaties gekomen. Het jeugdprobleem. Bii de rondvraag kwam de heer Bree- ba»t van Flevo met het voorstel in de toekomst veelbelovende spelers een ge zamenlijke training te laten ondergaan. De voorzitter merkte daarbij op dat de meeste verenigingen niets voor een centrale training voelen. Nadat de af gevaardigde van QSC cursussen voor vorming van bestuursleden had be pleit, Purmersteijn het verzoek had gedaan de juniorendag in het vervolg vóór de vaeanties te laten plaats heb ben en de afgevaardigde van Zaanse Boys had geklaagd over de te hoge consumptieprijzen welke op de adspi rantendag te Alkmaar door de vóetbal- lers in de dop moesten worden betaald, kon voorzitter Sougé met een hartelijk woord van dank voor de prettige sfeer waarin de besprekingen waren gevoerd het officiële gedeelte afsluiten. In zijn plaats ging nu de heer Wes- terborg de vergadering toespreken. In zijn toespraak wees hij op de onder waardering welke in Den Haag voor de sport in en huilen schoolverband bestaat, maar ook, dat men hier en daar de grens van de sportwaanzin reeds heeft bereikt. Sport mag nimmer ontaarden in een te veel streven naar topprestaties, welke voor velen slechts een bevrediging van persoonlijke eer zucht betekenen. Sport moet geen doel zijn, maar mid del tot het bereiken van een gezonde jeugd naar lichaam en ziel. Spreker Wees op de noodzaak van gezonde sportbeoefening voor onze tegenwoor dige jeugd, die men het praedicaat stijlloosheid kan verlenen. „Het is een massajeugd die ieder gevoel van ge meenschapszin mist," aldus spreker. „Een juiste voorlichting cn sportbe oefening onder bekwame leiders, kan hierin een aanzienlijke verbetering brengen." Het volgende en laatste agendapunt was minder zwaar op de hand. Roland Wagter bracht met zijn vlotte confe rence de zaal spoedig in een geheel an dere sfeer en nadat Kees Stet met zijn bekende Westfriese humor,! de char mante zangers Greetjs van Schaiek, de jeugdige jongleur Dick Harris en de onnavolgbare Toby Rix aan het woord waren geweest, waren al die afgevaar digden in de juiste stemming gebracht om, met een prettige herinnering aan de jaarvergadering van de afdeling Noord-Holland van de K.N.V.B. terug te denken. (Van eep speciale verslaggever) PARIJS, 31 Augustus. Parijs is voor Jan Pronk geen tweede Milaan ge worden- Hij heeft zijn zo moeizaam verworven regenboogtui aan een ander moeten overdoen en wel aan de kittige Belg Verschueren, die andermaal zijn uitstekende vorm bewees en op overtuigende wijze het veld van acht stayers aan zijn vederlichte wielerschoentjes lapte. Jan Pronk heeft het zelfs niet tot een eervolle plaats kunnen brengen. Niet alleen moest hjj zijn meerdere erken nen in de jeugdige Vlaming, ook veteraan Lohmann, de Franse kampioen Lemoine de Zwitsers Diggelman en Meier plaatsten zich op de ranglijst vóór de Alkmaarder. Alleen Lesueur, Besson en Schorn, die de strijd op last van de wedstrijdcommissarissen heeft moeten verlaten, cindigoen achter onze land genoot. Besson, die van kop mocht vertrek ken, had aanvankelijk geen moeite zijn leidende positie te handhaven. De strijd beperkte zich tot de bezetting van de tweede plaats, waaraan door Lesueur, Lohmann en Verschueren werd deel genomen. Vanaf zijn zesde plaats keek Jan Pronk de kat rustig uit de boom. Hij wilde kennelijk weten hoe de krachten verdeeld waren en bovendien scheen hij ons bevreesd om enig risico te nemen. Na 35 van de 220 ronden waagde Verschueren de sprong naar de kop. Twee ronden lang verdedigde Bes son zich hardnekkig. In deze uitermate felle kamp kregen Schorn en Pronk een ronde achterstand, maar toen de Belg de leiding op Besson had ver overd, had Pronk totaal geen moeite De directeur van het Olympisch Sta dion te Amsterdam, de heer D. Bes sem, heeft tijdens een onderhoud met Jacques Goddet gevraagd Amsterdam aan te wijzen als etappe-eindpunt van de Tour de France. Hij betoogde dat hiervoor in Nederland grote belang- steling zou bestaan, temeer daar on ze landgenoten in de vorige Tour zo'n goed figuur hebben geslagen. De heer Goddet had hier verschei dene bezwaren tegen, vooral omdat Nederland te ver buiten de Alpen en de Pyreneeën ligt. De bergen wil hij als belangrijkste punten van de Tour handhaven. Goddet zegde echter toe het voorstal ernstig te zullen bestu deren en noemde de Tour reeds schertsend: de Ronde van West-Euro- pa. Jan Nolten, Wout Wagtmans, Hans Dekkers, Hein Gelissen en Joris zullen door het Italiaanse sportdagblad Ga- zetta Dèllö Sport worden uitgenodigd deöl te nemen aan de door deze krant te organiseren ronde van Zuid-Italië. De directie van het blad wil een der gelijke wielerwedstrijd uitschrijven, omdat de ronde van Italië nooit door het zuiden van dat land gaat. De Ne derlandse ploeg wordt genoemd naar Jan Nolten, de Eïaftse plóeg naar Ro- bic en enkele Italiaanse ploegen naar Coppi,. Albani en Magni. Kees Pel- lenaars zal waarschijnlijk als chef d'- equipe van de Nederlandse ploeg fun geren. De wedstrijd wordt gehouden van 7 tot 16 November. Jan Lambrichs heeft Zondag de wed strijd om de grote Rabeneick prijs ge wonnen, een course over 220 kilometer met start en finish te Dortmund. Het parcours was uitgestippeld door het Sauerland en telde enkele lastige stuk ken. De Limburger reed de afstand in 5 uur 39 min. 2 sec., en had 5 min. 16 sec voorsprong op nummer twee, de Duitser Schild. Derde werd Weimer (Did.), vierde Holthoefer (Did.), vijfde Harm Smits (Ned.), zesde Schneider (Oos) en zevende Kemp (Lux). De Zondag gereden ronde van Char lois (120 km) had tot uitslag: 1. P. de Vries (Vlaardingen) 2 uur 52 min. 39 sec.; 2. A. van Oers, (Langeweg); 3. P. van As (Roozendaal); 4. P. Evers (Wor- merveer); 5. A. Suykerbuyk (Breda); 6. N. Schoenmakers (Eindhoven); 7. H. Brinkman (Maasland); 8. W. Dielissen (Beek en Donk); 9. M. Joris (Geleen); 10. Kwantes (Zaandam) allen in de zelfde tijd. De zeven rennners van de Tour de Franceploeg (alleen Wagtmans was niet gestart) hebben opgegeven. Te Bazel werd het z.g.n. Europees cri terium, een wedstrijd over 104 km voor profs, verreden. De Zwitser Kubler werd winnaar in 2 uur 22 min. 11 sec. De uitslag luidde: 1 Kubler (Zwits.) 2.22.11 48 punten, 2 Schaer (Zwit.) 20 punten, 3 Schulte (Ned.) 14 punten, 4 Stettler (Zwits.) 14 punten, 5 Boern (Zwits.) 7 punten. Onze landgenoot Wout Wagtmans werd tiende. De hui dige wereldkampioen op de weg, de Duitser Müller, bracht het niet verder dan tot de 20e plaats. (Advertentie, ing. Med.) zijn ronde terug te nemen. Schorn kon de energie, om zijn achterstand weg te werken, niet meer opbrengen. Na die eerste wilde 25 km werden geen serieu- se pogingen, verandering in de strijd te brengen, ondernomen. Met nog ongeveer veertig kilometer te rijden zette Wiersma de gaskraan iets wijder open en de Nederlandse ko lonie keek vol spanning toe wat Pronk zou gaan presteren. Hij klom van de zevende naar de vierde plaats, maar zijn aanval op de derde plaats achter Verschueren en Lesueur was tot mis lukking gedoemd. De Alkmaarder moest zelfs toestaan dat Lemoine en Diggelman met nog 25 km te rijden hem naar de zesde plaats verwezen. Met nog 50 ronden te rijden kreeg Schorn zijn tweede ronde, waarna hij de baan moest verlaten. Lohmann, die de laatste kilometers achter Pronk was gebleven, kwam op dat moment de Duitse supporters wat hoop geven. In een machtige rush spurtte Jflj van de zevende naar de tweede plaats, maarj zijn poging om Verschueren te passe ren leden schipbreuk. Met groot gemak verhoogde de Belg bij iedere nadering van Lohmann het tempo, zodat geen enkele maal van een serieuse aanval sprake kon zijn. In een race zonder grootse momenten werd Verschueren tenslotte winnaar. Hij had de zege ver diend, niet alleen voor zijn uitstekend rijden maar ook voor zijn verrassend goed wedstrijdbeleid, waaraan zijn gangmaker Ville uiteraard een groot aandeel heeft gehad. De uitslag lujdt: 1 en wereldkampioen Verschueren (Belg) 1 uur 20 min. 49 1/5 sec.; 2 Lohmann (Duitsland) op 35 meter; 3 Lemoine (Frankrijk) op 45 meter; 4 Diggelmann (Zwitserland) op 70 meter; 5 Meier (Zwitserland) op 100 meter; 6 Pronk (Nederland) op 125 meter; 7 Lesueur (Frankrijk) op 400 meter; 8 Besson (Zwitserland op één ronde. Nederland eersfe in groep B Hoewel Nederland in de 9e en laat ste ronde van het Fide Landen Tornooi te Helsinki mfet 2y«lij van Polen heeft verloren is ons land toch met 21 punten op de eerste plaats in groep B geëindigd. De gedetailleerde uitsla gen van de schaakwedstrijd tegen Po len zijn als volgt: Van SeheltingaTarnovski 01, DonnerPlater CortleverSliwa Vs—Vz; Barendregt—Gruenfeld 1/2-1/2. In groep A luidden da uitslagen: Argentinië—Hongarije 3—1, Zuid-Sla- vië—Finland lij—1/2 (2 part. afgebr.) Rusland—Zweden 3—1; Tsj. Slowa kije—West Duitsland 2!A1/, (1 part. afgebr.) Met een totaal van 21 punten heeft Rusland het tornooi gewonnen. Van de Russische spelers behaalde Keres 3'A pnt. uit 7 partijen, Smyslov 5V» uit 7, Bronstein 3 uit 5; Gelier 5 uit 8 en Boleslavski 4 uit 5. De Koninklijke Nederlandse Schaatsen- rijdersbond heeft de rijders Wim van der Voort. Kees Broekman, Anton Huis- kes, Gerard Maarse, Egbert van 't Oe ver, Kokkie van der Eist, Jan Wevers en W. de Graaff uitgenodigd dit jaar deel te nemen aan de „droogtraining" te Overveen. Waarschijnlijk zullen ook Jan Charisius en Van der Berg nog worden uitgenodigd. De training, die Zaterdag 6 September begint, staat weer onder leiding van dr Carlier Er bestaan plannen om dit jaar niet alleen uit te komen in de wedstrijden om het Europees en het wereldkampioenschap, maar ook deel t<3 nemen aan landen- wedstrijden tegen Zweden en Noorwe gen. De wedstrijd Zweden—Nederland zal op 7 en 8 Februari in Skilstüna wor den gehouden. De Britse zwemmer Philip Rising is er in geslaag.d het Kanaal van Enge land naar Frankrijk over te zwemmen. Rising, die in Juli 1951 reeds van Kaap Griz Nez naar Folkestone was gezwom men, heeft 18 uur en 38 minuten in het water vertoefd. In 5y2 uur had hij het midden bereikt, daarna heeft Rising 13% uur liggen worstelen met de stro mingen en het ebtij. Totaal uitgeput strompelde hij het strand van Sangatte, ten Westen van Calais, op. Hij werd per ambulance naar een hotel vervoerd, waar een masseur klaar stond om Ri sing weer op te knappen. Tijdens de autowedstrijden op de Grenzlandring zijn verscheidene perso nen gedood en gewond toen de A.F.M. van de Duitser Niedermayr uit de baan vloog en met grote snelheid op het publiek in reed. Vijf personen werden op slag gedood en twintig anderen gewond, van wie enkelen zeer zwaar. Tot de slachtoffers behoorden drie schooljongens uit Dus- seldorf die met hun onderwijzer de races bijwoonden. Zij verloren alle drie het leven. Vroegei op de dag was tijdens de race. voor 500 cc wagens de Cooper van de Belg Swaelens eveneens van de baan geraakt en in het publiek terecht geko men. Hierbij werden Swaelens ea een toeschouwer gewond.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5