KüJit ïd&iteJk Opzichter van bedrijfschap deed *oor geld verkeerde metingen Kleine Harry in Cross-Country Driehonderd Nederlanders gaan naar Brazilië Druivenkoningin ingehuldigd N.V.V.-congres neemt afscheid van de heer J. G. Suurhoff Bollentelers trachten zonder teeltvergunning meer te verbouwen De verdachte niet ais ambtenaar beschouwd De koeien fungeerden als „oppas Gezakt voor de proef Getuige was verdachte Gemeenschap .Castrolanda" in Parana in wording Internationale interesse voor dit experiment ZEEMOS, exportartikel De financiële toestand van „Avifauna" „Keukenhof" bereidt zich voor op voorjaar 1953 Grote waardering voor zijn capaciteiten Twee problemen moeten nu worden opgelost Bestuur van Ommelanden wil fabriek verkopen Werknemers adresseren over winkelsluiting „Friezen in Holland" en burgemeester Oppedijk Ambassadeurs vergaderden Amsterdamse bar van de ondergang gered DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 Zware eisen in Venhuizer affaire De bollenteler Cornells J. B. uit Venhuizen is vier weken per jaar opzichter Tan het Bedrplschap voor Sierteeltproducten, welke functie hij scbromtlijk had misbruikt om twee dorpsgenoten, die een tekort aan teeltvergunningen badden te helpen en zichzelf te bevoordelen. Het was zijn geluk, dat de eco- Bomische politierechter mr R. VV. J. C. van de Wall Bake, voor wie hij gister middag in Alkmaar terecht moest staan, hem deze misstap niet aanrekende als ambtenaar in dienst van het bedrijfschap en dat ook de officier van justitie mr dr A. J. Vellinga zich met deze zienswijze kon verenigen. Geldzucht is het hoofdmotief geweest van deze daad, meende de officier. Hij eiste tegen ver dachte acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en een boete van f 1000.subsidiair drie maanden hechtenis. Dat de rechtbank de verdachte niet als ambtenaar wilde beschouwen kwam omdat de onderhandelingen voor' de falsisfieatie gedaan waren in de tijd, dat B. niet in dienst was van het be drijfschap. Op een beursdag in Haar lem was de teler S. van B. uit Hem bij B. gekomen met het verzoek wat te schipperen bij het opmeten van de op pervlakte geteelde bollen. Van B. bezat nl. niet voldoende teeltvergunningen om het door hem aangehouden areaal te dekken en ditzelfde was het geval met de bollenteler Adrianus L. uit Venhui zen. Zij waren met verdachte overeengeko men, dat hij respectievelijk 116 are en 22 y, are tekort zou opgeven, zodat zij niet met het bedrijfschap in conflict louden komen. Voor deze illegale dien sten vroeg B. f 600 en f 400. Hoewel B. het wilde doen voorkomen alsof het initiatief geheel van de beide bollentelers was uitgegaan repliceerden dezen als getuige gehoord, dat hun-col lega geregeld had gezegd: ..Huur geen dure teeltvergunningen". Daarom had den zij zich tot hem gewend. Vertrouwen beschaamd. De Officier van Justitie merkte op, dat verdachte het vertrouwen van het bedrijfschap in hoge mate had be schaamd en dat zijn daad funeste gevol gen had kunnen hebben voor de bollen- handel. Spreker betwijfelde of verdach te de verkeerde metingen had vei'richt om de twee andere telers te helpen. Eerder deed hij het om zichzelf te be voordelen. Verzachter.de omstandighe den kon mr Vellinga niet ontdekken. B. heeft een behoorlijk bedrijf en dus beschouwde spr. geldzucht en materia lisme de hoofdmotieven. De raadsman mr A. V. M. Leesberg noemde het systeem, dat de sanering in de bloembollenteelt met zich heeft meegebracht de hoofdoorzaak. Het ge scharrel in de teeltvergunningen heeft er meermalen toe geleid, dat de telers op een gegeven ogenblik óf een ver gunning van een ander moeten overne men óf haar moeten huren tegen soms exorbitant prijzen. Bovendien vond mr Leesberg het on verantwoord de ene vakgenoot de an dere te laten controleren. De grootste tijd van het jaar is B. teler cn collega van de anderen. Hij gaat met hen naar de beurs, drinkt met hen een borreltje en bespreekt met hen de vakbelangen Maar vier weken in het jaar is hij de ambtenaar, die moet nagaan of zijn collega's niet hebben gesmokkeld met bun bolienareaal. Hoe licht komt men hij deze verhouding tot misstappen. Geldzucht achtte spr. niet aanwezig. Men moet deze verdachte zien als een zakenman, die het normale principe huldigt: „Niets voor niets". Het was logisch, dat hij voor zijn diensten een beloning vroeg. Overigens heeft hij dit geld slechis gedeeltelijk ontvangen en weer teruggegeven. De raadsman drong op juridische gronden aan op Vrijspraak en vroeg subsidiair een voorwaardelijke straf en een geldboete, zoals ook in het reel as- seringsrapport was geadviseerd. Het verzoek van de verdediger om zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stel len werd door de rechtbank afgewezen. Over veertien dagen zal uitspraak wor den gedaan. F 20.000 verbeurd verklaard. De volgende verdachte in deze bollen- zaak was de teler Sijvert van B. uit Hem, die 116 are teveel met bollen had beleeld. Een overtreding van dergelijke omvang was de getuige-deskundige van het B. v. S. de heer J. Bosman niet he kend en hij schilderde de rechtbank de gevaren van een dergelijke overschrij ding van het areaal af. Het B. v. S. koopt de niet-verkochte bollen jaarlijks op en betaalt deze uit het surplus- 1 fonds, dat zijn geld ontvangt uit hef fingen op de rechtmatig geteelde bloem bollen. Alle clandestien geteelde bollen be tekenen dus een extra last voor dit fonds. Verdachte Van B. verklaarde, dat hij eerst een teeltvergunning had voor 140 are, maar dat hij daarvan 80 are had verkocht. Toen hij weer meer wilde verbouwen en de teeltvergunning •.vilde terugkopen bleek deze sterk in prijs te zijn gestegen, zodat hij daar van had moeten afzien. De officier van justitie noemde het delict zeer ernstig en vorderde een ge vangenisstraf van drie maanden met verbeurdverklaring van de in beslagge nomen bollen ter waarde van f 20.0000. De verbalisant verklaarde, dat men bij S. van B. alleen de goedkopere soorten in beslag had genomen. De duurdere variëteiten had men laten staan. Op de vraag van de verdediger mr S. D. Sluis of het niet mogelijk was alleen de leverbare bollen verbeurd te verklaren en het plantgoed vrij te ge ven werd medegedeeld, dat de gehele voorraad reeds was vernietigd. De neef van verdachte Van B., Lam- ■bertus van B.. eveneens uit Hem hoor de f 750 of drie maanden hechtenis te gen zich eisen. Hij had zijn oom een teeltvergunning voor 70 are verstrekt en was zelf clandestien gaan verbou wen op een afgelegen plek aan de IJselmeerdijk bij Oosterleek. Ook dit hadden de controleurs van de CCD ech ter ontdekt. Deze percelen waren even eens buiten de meting gehouden- Tegen de teler Adrianus L. uit Ven huizen, bij wie de controleur Cornells B. ruim 22 are tekort had gemeten werd een maand gevangenisstraf geëist met verbeurdverklaring van de in be slag genomen bloembollen ter waarde van rond f 10.000. het 2V- jaar oude kereltje Harry Ro vers uit Den Bosch, dat met zijn ouders en zijn 3 maanden oude zusje voor een korte vacantie een bungalow heeft betrokken in de omgeving van de Distelbergen onder de gemeente Hel- voirt (N.Br.) heeft door zijn onderne mingslust het gehele politie-apparaat van de omgeving in werking gesteld. De kleine Harry maakte op eigen ge legenheid een wandeltocht van onge- veer 5 km door zwaar terrein. Hij trok langs duin, door bos en hei, totdat een paar grazende koeien op een klein weideveld zijn aandacht zo in beslag namen, dat hij er maar bij ging zitten. De familie Rovers, die 's morgens rond tien uur haar zoontje miste, trok ge assisteerd door bewoners van enkele andere bungalows op onderzoek uit. Dit bleef echter zonder resultaat, tot de gealarmeerde Rijkspolitie van Helvoirt bijgestaan door collega's uit de omtrek een speurtocht ging ondernemen met een politiehond, die speciaal voor dit doel uit Waalwijk werd gehaald. Onge veer zes uur na de vermissing werd de kleine tippelaar door de hond gevon den. Hij had zijn kleine voetbal nog bij zich en vermaakte zich blijkbaar op aerbest in het zwijgzame gezelschap der roodbonte viervoeters. Tien klanten was een winkelier in herenkleding te Rotterdam aan het helpentoen een van hen een brandlucht meende op te merken. De winkelier haastte zich naar bo- ven en inderdaad bleek er bij de buren brand ie zijn uitgebroken. Bij de winkelier zelf sloegen de vlammen al uit een van de hang- kasten. Hij moest de winkel al leen laten om zoveel mogelijk van zijn kleren te redden. Toen de brandweer arriveerde, zochten de klanten in de winkel een goed heenkomen. Het vuur had men vrij spoedig onder de knie, maar van de klanten, van wie er vijf reeds met een nieuwe regenjas of een nieuw costuum de deur waren uitgelopen, meldde er zich later slechts één om te betalen. liet was een ietwat vreemde si tuatie toen aan getuige K, uit Winkel, directeur van een coöpe ratieve verbruiksverenigingdoor de politierechter mr J. N. Alblas, te Alkmaar, de vraag werd gesteld of hij familie van verdachte was en het antwoord luidde: „Die ver dachte ben ik zelf." De oorzaak van deze gedaanteverwisseling u-as spoedig opgelost. De direc teur was gedagvaard omdat zijn vereniging m.de Wieringermeer een filiaal had. gesticht, waarin textielgoederen tentoongesteld werden. Degenen, die voor de ar tikelen interesse hadden, konden deze bestellen bij het kantoor van de vereniging in Winkel. Volgens de coöperatie was in dit geval geen vestigingsvergunning ver eist, maar de justitie was een an dere mening toegedaan. Directeur K. wilde deze zaak echter aan een meer juridisch geschoolde zaak gelastigde overlaten en had deze gemachtigd namens hem op te treden. Onder de getuigen, die door de gemachtigde naar Alk maar waren ontboden bevond zich evenwel ooi: de directeur, die ei genlijk op het matje had moeten staan. Toch mocht hij nog zijn verklaring afleggen omdat de rechtbank tot de ontdekking kwam, dat K. geen lid was van liet bestuur der coöperatie. De eis was f 30.— boete. Uitspraak over veertien dagen. Krachtens een overeenkomst tussen de regeringen van Brazilië en Neder land zullen Vrijdag a.s. acht gezinnen met elkaar vijftig personen tellend, alsmede een twaalftal veedrijvers, scheep gaan naar de Noordbraziliaanse staat Parana. Zij zullen de voorhoede vormen van een groep Nederlandse emigranten, die daar in de omgeving van de stad Castro de coöperatieve gemeenschap Castrolanda gaan vesti gen. In totaal zullen vijftig gezinnen, tezamen driehonderd personen tellend, deze gemeenschap gaan vormen. Elk gezin zal vee, landbouwbeno- digdheden en werktuigen mogen uit voeren tot een totaal bedrag van f 30.000 in het geheel, dus anderhalf millioen vopr de gehele gemeenschap. De Braziliaanse regering staat een zelfde bedrag toe voor vestigings- en onderhoudskosten in de eerste twee jaar, terwijl de staat Parana een cre- diet verstrekt voor de aankoop van grond. Het plan is gebaseerd op de er varingen, die men in twee vroegere Nederlandse vestigingen heeft opge daan. De Nederlanders zullen medebrengen 1000 koeien, 15 jeeps, 12 tractoren, de gehele uitrusting voor een zuivel- Het Westland viert feest Frisse regenbuien sproeiden over de oude hoofdplaats van het Westland, Naaldwijk, terwijl de laatste toebereid selen werden getroffen voor de ont vangst van de lieftallige, donkere drui- venkoningin. Maar toen „Zij", mej. J. Steenks, gekleed in een witte japon van crêpe satin, doorweven met win gerdranken, in een met vier paarden be spannen calèche haar intocht hield, was de regen verdwenen en kregen dc opeengedroande Westlanders gelegen heid hun liefste meisje, zinnebeeld van hun fijnste cultuur, te begroeten en toe te juichen. De intocht werd aangekondigd door het Haagse politiemuziekkorps. Beval lige amazones begeleidden de caleche en het gevolg van Hare Majesteit werd gevormd door twee „druivenprinses- jes". hoge gezelschap werd op het stadhuis ontvangen en daarna las de JJ.ruivenkoningin 'laar proclamatie voor, cue begon met de woorden: „De West- is weer goed en zoet...." „u v, v irl uldi6'ng werd het een ge- boel daF in Naaldwijk met de vele vlaggen, de braderiewinkeltjes, de Kermis en de druivensmulpartijen. En de stortbuien bleven verder buiten het koninkrijk van de Druivenkoningin. Vandaag zal de_ Westlandse druiven- koningin een druivenhulde brengen op Soestdijk aan de echte Koningin Het feest in Naaldwijk duurt voort tót en met Zaterdag. fabriek, 25000 kg zaden en pootaardap- pelen, 250000 kg kunstmeststoffen, be- drijfsbenodigdheden en huisraad. Het vervoer overzee der emigranten wordt betaald door een voorlopig co mité, gevormd door een aantal Euro pese regeringen, dat voor dit plan zeer grote belangstelling heeft. Haar inte resse is te groter, nu de emigratie van Europeanen naar Australië moeilijkhe den ondervindt. Deze commissie heeft ook plannen, om een 1600-tal gevluchte Volksduit- sers naar Chili over te brengen. Zij zullen daar boerderijen krijgen en eerst in het derde jaar van hun vesti ging een begin moeten maken met de betaling ervan. Deze kan zelfs lopen over een periode van dertig jaar. I Maar minder dan vóór 1 940 Acht vissers uit Haiiingen en uit vis sersplaatsen aan de Groninger Wad- denkust zoeken thans in de Zeeuwse stromen naar zeemos. Dit zeemos wordt in diverse kleuren geverfd en uitge voerd naar verschillende landen, zoals Frankrijk, Amerika en Engeland, waar men er tafelversieringen e.d. van maakt. Een ondernemer uit Zoutkamp en éen uit Harlingen, die veelal samenwerken, houden zicli met deze export bezig. Vóór de oorlog was er op de Wad* denzee een vrij geregelde zeemosvisse- rij, zo vertelde ons een der exporteurs. Na de oprlog is men er ook weer mee begonnen, maar de opbrengsten zijn steeds minder geworden. Ket zeemos wordt door de garnalenvisserij in zijn groei belemmerd. In Zeeland, zo ver telde deze exporteur verder, wordt nu overjarig zeemos opgevist, dat niet meer geschikt is voor het gebruik. Men hoopt dat zich, na het verdwijnen van dit oude zeemos, nieuw7 zeemos zal gaan vastzetten. De jaarlijkse export bedroeg de laatste jaren enkele hon derden kilo's. Directie wil bedrag van f 200.000.- aantrekken De directeur van Avifauna, de heer G. van den Brink, heeft de geruchten tegengesproken als zou het vogelpark te Alphen aan de Rijn, aan de rand van een faillissement staan. Er zijn echter liquiditeitsmoeilijkheden, ontstaan door grote investeringen in de afgelopen ja ren en door het mindere bezoek in de maanden Mej en Juni 1952. Een bedrag van twee ton zou voldoende zijn om deze moeilijkheden teniet te doen. Ce tracht^ wordt via de herstelbank de helft van het benodigde bedrag aan te trekken, waarna de gemeente Alphen aan de Rijn wellicht de andere f 100.000 zal verschaffen. Inmiddels heeft de di recteur van Avifauna een obligatiele ning' uitgeschreven onder de „ambas sadeurs" van het vogelpark (vrienden van Avifauna). Er is anderhalf mil lioen gulden in Avifaune geïnvesteerd. Irt 1951 bedroegen de inkomsten bijna twee millioen. Dertig beeldhouwwerken in de tuinen Het bestuur van de stichting „Keu kenhof" bereidt zich thans weer voor op de tentoonstelling van 1953. ditmaal in samenwerking met de „Flora 1953", de grote bloemenexpositie, die eens per tien jaar te Heemstede wordt gehou den. Beide instellingen maken ieder voor zich en samen propaganda over de ge hele wereld met het ..flower festival". Op het terrein wordt reeds hard ge werkt aan grote veranderingen en ver nieuwingen in de tuinen van vele dei- veertig inzenders. Sommige wijzigingen zijn volgens het stichtingsbestuur' gran dioos. Het volgend voorjaar zal een dertigtal Nederlandse beeldhouwwer ken in de tuinen geexposeerd worden. De bedoeling is, om ditmaal ter wille van de harmonie de tuinen aan de beeldhouwwerken aan te passen. Twee jaar voor directeur van Leeuwarder veiling De rechtbank te Leeuwarden heeft de 39-jarige voormalige directeur van de coöperatieve veilingvereniging „De Tuinbouw" te Leeuwarden H. R. we gens verduistering veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De eis was 1V2 jaar met af trek. Volgens de tenlastelegging zou hij sinds 1948 f 25.000 verduisterd hebben. Het congres van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft gister» morgen afscheid genomen van zijn tweede voorzitter, de heer J. G. Suurhoff; deze heelt zijn functie neergelegd wegens zijn benoeming tot minister van Sociale Zaken. Minister Suurhoff kwam samen met de minister-president, dr. W. Drees, die de regering vertegenwoordigde, ter vergadering, nadat een aantal voorstellen was afgehandeld. Beide bewindslieden werden met een hartelijk applaus begroet, waarna de voorzitter, dc heer J. Oosterhuis, uiteenzette, van wfik een grote betekenis dc benoeming van df heer Suurhoff is. Hij is namelijk de eerste man, die uil de actieve dienst der vakbeweging in het landsbestuur treedt. Men kan echter niet zeggen, dat hij als vertegenwoordiger van het N.V.V. in het kabinet is gekomen. Het N.V.V. is immers geen politieke organisatie. de voorzitter der Voorts schetste de heer Oosterhuis cie betekenis van de heer Suurhoff voor de opbouw van het NVV na de bevrij ding. Hij kon op vrijwel alle posten optreden en met name als redacteur yan de uitgaven van het NVV zal men hem missen. Br. W. Drees zei, dat tivee mensen uit de. vakbeweging in het kabinet zijn getreden. Zij zijn geen vertegenwoor- gers der vakbeweging, maar zij hebben er zoveel contact mee gehad, dat dit van veel betekenis zal zijn. Voorts zei spreker, dat de regering het volle be grip en waardering heeft voor de zelfbeheersing, welke de vakbeweging in de na-oorlogse jaren aan de dag heeft gelegd. Minister Suurhoff verklaarde, te zul len helpen streven naar de oplossing van twee problemen: het terugdringen der gestegen werkloosheid en de de finitieve ouderdomsregeling. Voorts dankte hij het NVV voor de kameraad schap en het vertrouwen, dat hij steeds had mogen ondervinden. Het NW maakte mij tot wat ik nu ben, aldus spreker. Vakbondseisen onaanvaardbaar Vandaag wordt in Groningen een ledenvergadering van de coöperatieve zuivelfabriek ..De Ommelandenge houden. Bestuur en commissarissen heb ben hier het voorstel ingediend, de fa briek en de verdere eigendommen der vereniging te verkopen en deze te liquideren. Deze voorstellen zijn het gevolg van de staking, Welke thans reeds .bijna drie weken duurt. De direc tie heeft medegedeeld, dat de staking in feite de bedoeling heeft, de directeur weg te werken en naast de nieuwe directeur iemand benoemd te krijgen, die zich speciaal met personeelsbelan gen zal bezighouden. Deze gang van zaken acht men onaanvaardbaar. De aan het werk gebleven personeels leden zullen schadeloos worden gesteld, wanneer zij door deze gang van zaken nadeel mochten lijden. Naar wij van de Algemeen Neder landse Agrarische Bedrijfsbond verne men. zal naar aanleiding van de slaking bij d.e zuivelfabriek „De Ommelanden" te Groningen Zaterdag op initiatief van het College van Rijksbemiddelaars, een bijeenkomst werden gehouden van ver tegenwoordigers van beide partijen in het conflict. De Algemene Bond van Werknemers in handel, bank- en verzekeringswezen heeft een brief gezonden aan de ge meentebesturen van vele steden in ons land. Daarin is er op aangedrongen, de winkelsluiting op zes uur des avonds ie handhaven, de sluiting van een halve dag liefst op een middag voor te schrij ven en niet over ie gaan tot invoering van een koopavond. Voorts heeft nog Partij van de Arbeid, de heer J. J. Vorrink, het woord gevoerd. Hij her innerde aan de tijd. die de nieuwe mi nister in de AJC heeft doorgebracht. Van de voorstellen, welke zijn behan deld, noemen we dat tot instelling van een commissie, welke de wenselijk heid van meer unificatie en centrali satie in het Verbond moet onderzoe ken. Voorts heeft het Congres er zich mee verenigd, dat met kracht zal wor den gestreefd naar een wettelijke re geling van een vacantie van tenminste twaalf dagen met behoud van loon en naar een wettelijke regeling van de arbeidsduur voor de landbouw en aan verwante bedrijven. Naar aanleiding van hetgeen burge meester Oppedijk van IJlst verleden week in een raadsvergadering over de Friese beweging heeft gezegd, is dezer dagen huis-aan-huis in het stadje een circulaire verspreid, ondertekend door „Friezen in Holland". Daarin wordt o.m. geschreven: „Met grote verwon dering hebben wij in de kranten gele zen over de onzin, die uw burgemees ter over de Friese beweging uitge kraamd heeft. Hoe duldt u zulke dwaasheden? Uw gemeenteraad heeft zich, op een enkele na, al door Oppe- dijks grote mond laten overreden. Het zal ons benieuwen, of er in u wat meer pit zit. Zie liever naar wat an dere en grotere Friese gemeenten doen en zie naar het voorbeeld van het pro vinciaal bestuur". VIRGINIA DËHBiUXE Ook prachtige geschenkdazen een 50 (Advertentie, Ing. Med.) De beide lieuwe mi nisters van umtenianase Zaken heb ben met een aantal Ne derlandse ambassa deurs be sprekingen gevoerd. Links de ministers Mansholt, Beyen, Luns en de afge treden mi nister Stik ker, Rechts Mr v. Klef- fens, Lovink en Baron Harinxma. VOEK DE ZON OP" zingen ze te- genwoordig in Rusland. Volgens hel Russische persbureau „Tass" wordt in het gebied van het Toerkmenische kanaal de warmte van de zon gebruikt om electrische centrales aan te drij ven. De installatie, waarmee zonne warmte benut kan worden voor pro- teur" zei ik nóóit ze, „had moeten weten, dat il leren autorijden". Om het ductiedoeleinden, zou al een jaar oud geheel nog ongeloofwaardiger te ma- zijn. Na een heftige verkiezings strijd tegen vijf mannelijke rivalen is de blinde mejuffrouw Anita Blair ge kozen in het parlement van de Ame rikaanse staat Texas. Een zonder ling in Berchtesgaden (nee, niet Adolf) heeft twee schuilhutten in de bergen in brand gestoken. De man wilde op die manier voorkomen.dat vreemde lingen in „zijn gebied" zouden bivak keren. Zwedens eerste atoomreactor zal, volgens berichten in de Zweedse pers. het volgende jaar in gebruik worden genomen. Jn Stuttgart gaat een groep astronauten (tweehonderd in getal) de laatste resultaten bespre ken van de onderzoekingen naar de mogelijkheid van interplanetaire rei zen. In Amerika kunnen, zoals iedereen weet, de gekste dingen voorkomen. Zo kreeg een dame uit Columbia onlangs les in autorijden. Tijdens een van deze rijlessen botste er een boom tegen haar auto aan. Nog dezelfde dag diende, de dame een eis tot schadevergoeding in. „Mijn instruc- ken: de eis tot schadevergoeding is werd voor de rechtbank gedaagd en motiveerde haar vergrijp met een: „Ik kan de Italiaanse mode niet uitstaan!" Een groep Amerikaanse zakenlie den heeft een mannetje naar Europa gestuurd, om ex-koningen, prinsen of prinsessen, of desnoods graven of ba ronnen op te sporen. Aan deze blauw- bloedige lieden zal de vraag worden voorgelegd, of ze naar Amerika willen o v V/A A,V— iJcicir x. met ingewilligd. Een Italiaanse da- komen, teneinde aldaar een zaak te me wilde haar Amerikaanse zusteren openen. Het is hamelïjk gebleken, dat overtreffen, door in een Parijse mode- afgezette vorsten een geweldige toe salon twee japonnen te stelen. Ze Is-ie al geDrozd? loop van klanten veroorzaken. Hoe de mocratisch Amerika ook is: voor ade- lijke titels heeft men daar diep ontzag. Wist u bijvoorbeeld, dat ex-koning Peter van Joegoslavië in de V.S. een dikbeklante autozaak heeft en dat zijn gemalin, prinses Alexandra van Grie kenland daar mode-ontwerpster is? L) De BBC heeft een rapport gepubli ceerd over de gevolgen die de televi sie in Engeland heeft. Daarin wordt gezegd, dat de jeugd aanzienlijk hui selijker is geworden, sinds er televi sietoestellen in de huiskamers staan. Het bioscoopbezoek daalde, evenals de belangstelling voor lezen en kaar ten. De sportbeoefening alleen onder vond geen nadeel van de televisie. Wat de bezitters van de nog altijd wat prij zige kijkkastjes betreft: de helft van hen verdiende minder dan tachtig gulden per week. Door het ingrijpen van de Amster damse brandweer is een bar aan het Thorbeckeplein gisteravond laat aan een groot gevaar ontsnapt. De trompet tist van het orkestje, dat in de bar speelde, ontdekte, dat water uit het plafond drupte. Toen hij eens pools hoogte ging neme"h, zag 'hij dat op de vliering een vrij hevige brand woedde. De brandweer, die snel werd gewaar schuwd en met groot materiaal uitruk te, zag kans het vuur spoedig te be dwingen. Zolderverdieping en vliering brandden geheel uit en de bar liep veel waterschade op. Het vuur was be gonnen op het kamertje van een stu dent. die niet thuis was. 'De oorzaak was nog niet bekend. P.T.T.-expediteur viel uit een rijdende trein De 62-jarige M. H„ expediteur bij de PTT uit Leeuwarden, is gisteren bij Stobbega uit de postwagen gevallen van de trein, die om 13.30 uur uit Leeuwarden was vertrokken. Hij kreeg ernstige verwondingen. Het ongeluk ge beurde, toen H. een schakelaar aan de achterkant van de laatste wagen wilde omdraaien. Hij is vermoedelijk gestrui keld en door de deur in de achterwand van deze wagen naar buiten gevallen. Zij.i collega's trokken onmiddellijk aan de noodrem. Een arts, die zich in de trein bevond, verleende de eerste hulp. De toestand van H. is ernstig. Prins Bernhard xag Britse luchtvaartshow Dat Engeland op het gebied van straalvliegtuigen en straalmotoren in de wereld van de luchtvaart een zeer voorname plaats inneemt, is gisteren op de grote vliegdemonstratie, die werd gehouden ter gelegenheid van de ope ning van de luchtvaarttentoonstelling te Éarntaorough, weer in alle opzich ten tot uiting gekomen. Men zag de grootste vliegboot ter wereld, de Saun ders Roe Princess, die tweehonderd sol daten kan vervoeren overvliegen. Voorts werd gedemonstreerd met de nieuws Avro-Delta bommenwerper en enkele z.g. vliegende driehoeken. De demonstralies werden o.a. bijgewoond door de Hertog van Edinburgh, Prins Bernhard, hoge militaire autoriteiten uit binnen- en buitenland en ook dooi de directeur van de KLM, dr. Plesman. Geval van kinderverlamming in garnizoen fe Assen In het garnizoen te Assen is een ge val van kinderverlamming geconsta teerd. Het slachtoffer is direct naar het Wilhelmina ziekenhuis te Assen overgebracht. In verband hiermee heeft de groepscommandant besloten gedurende twee weken geen avond verlof te verlenen. Voorts is bepaald, dat uitsluitend lichte dienst zal wor den gedaan. „Groenen" gaan om elf uur naar bed In verband met de vele gevallen van kinderverlamming en de ongunstige in vloed van oververmoeidheid op het weerstandsvermogen tegen deze ziekte hebben de studentencorporaties te Lei den, Utrecht, Amsterdam en Wage- ningen besloten dc om acht uur 's mor gens aanvangende dagprogramma's van de groentijd 's avonds om elf uur te doen eindigen. Deze maatregel is genomen op advies van de hoofd-inspecteur van de volks gezondheid en na overleg met de be staande medische faculteiten ter plaat se.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5