Vijftig jaar in de fotografie Stad en Omgeving Ome Jan werd negentig jaar r Gemeente koopt werk van Jan Plas De looddielstal bij „Hondsbosch in korte tijd opgehelderd Jimmy Brown als diepzeeduiker Varkenshandelaren huldigden de nestor van de Alkmaarse markt Hengelwe^strijd Luctor et Emergo Ds Van der Lingen nam afscheid van gemeente Roliea vierde feest AGENDA Met balgooien en touwtrekken moet Kapelkerk worden gered Alle hens aan dek Bergen Gevonden voorwerpen Heer-Hugowaard Ouderavond St. Jozefschool St. Pancras Warmenhuizen Burgerlijke stand HEILOO LAATSTE NIEUWS Motorrijder reed in het kanaal en verdronk MAANDAG 8 SEPTEMBER 1953 n Vanmorgen hebben de varkenshandelaren de nestor in hun kring, de heer J. Hoogland uit Alkmaar, spontaan gehuldigd met diens 90ste verjaardag. „Ome Jan", zoals hy beter bekend is op de markt, hoorde de toespraken, die hem in het café van de heer Moerland werden toegezwaaid, met welgevallen aan. Het herinnerde hem aan drie jaar geleden toen hij op eenzelfde wijze werd bejubeld by zün 60-jarig jubileum als varkenshandelaar. „Een varkensmarkt zonder Ome Jan is niet denkbaar," riep de heer K, Roos uit YVydenes, bestuurslid van de Ned. Bond van Varkenshandelaren met stemverheffing uit en hy vertolkte daarmede de gevoelens van alle aanwezigen. Drie-en-zestig jaar varkenshandelaar De heer J. Hoogland Is op de Alk maarse markt een begrip geworden en daarvan getuigde ook de directeur van het marktwezen, de heer W. Voort- huijsen, die de jarige beschreef als een wel wat lastige, maar bovenal eerlijke vent, in wien hij de trouwe en eerlijke handel op de Alkmaarse markt wilde eren. Namens het gemeen tebestuur zette de heer Voorthuijsen een kistje sigaren naast dat van de Bond van Verkenshandelaren. Een fe licitatie uit naam van de Helderse sla gersvereniging werd uitgesproken .looi de voorzitter, de heer J. van Twisk, die van oordeel was dat iemand met een grote mond zich het langst op een markt weet te handhaven. Hij herin nerde aan een voorvalletje toen hij achttien jaar was en voor zijn vader een paar varkens bij Hoogland moest kopen. Orrte Jan vroeg een prijs en de jeugdige Jaap van Twisk die nog nooit in de handel had gezeten, bood daarop lager. Zoveel wist hij er wel van, maar hij had er niet op gerekend dat de doorgewinterde Ome Jan op eens zou losbarsten met de woorden: „Snotneus, denk je, dat ik die beesten gestolen heb?" Toen de slagers na de oorlog weer op de markt verschenen stond daar tot hun aller verbazing Ome Jan Hoogland. Kerngezond, met de onafscheidelijke sigaar in de mond en zijn stok over de arm. Ze hadden hem in gedachten al afgeschreven, maar Hoogland handelde rustig ver der, alsof er geen oorlog was geweest. Nadat ook de heer Van Twisk de voor raad sigaren had aangevuld werd het woord gevoerd door de heer A. de Lan ge uit Schermerhorn, die als bestuurs lid van de Bond de jarige van harte feliciteerde. Namens de handelaren bood hij hem een envelop met inhoud aan. De heer Moerland schonk een fles Tonnv Schi'ferstein Hobby werd een beroep Wie Tonny Schifferstein zegt denkt meteen aan een piano. En toch is de ze Bos:chenaar nog niet zo erg lang beroepsmusicus. Hij zat vóór de oor log „in de sigaren". Als vertegenwoor diger. Soms, als het zo uitkwam, werkte hij in de fabriek en sorteerde hij de tabak of draaide een sigaar, die wil men de advertenties geloven toch maar je ware is. Voor Tonny was zij dat niet. Zodra hij de monster koffer thuis had neergezet, schoof hij achter de piano en speelde. Urenlang. Het was een hobby, die tenslotte tot een beroep uitgroeide. Dat gebeurde in September 1944 toen het Zuiden be vrijd werd en Radio-Herrijzend Ne derland in Eindhoven met haar uit zendingen begon. Er werden mede werkers gevraagd en tot degenen, die hiernaar solliciteerden behoorde ook Tonny Schifferstein uit Den Bosch. Hij wist iets van de radio af omdat hij met een amateurbandje wel eens een paar keer in Hilversum was op getreden. Of dit de doorslag gaf weten we niet, maar Tonny werd aangeno men, hoewel men zijn naam wel wat Duits vond. „Het was mijn mooiste tijd", vertel de hij ons Zaterdagavond in het Gul den Vlies, waar hij het afgelopen weekend was geëngageerd. ,.We be gonnen soms met een gramofoonpla- tenprogramma als het tweede deel nog moest worden samengesteld". Bij de eerste cabarettroep, die eind 1946 door de Niwin naar Indonesië werd gezonden was ook Tonny Schif ferstein. Na zijn terugkeer kwam hij bij de Vara, waarvoor hij sindsdien heeft gespeeld. Gedurende de week ends is Tonny Schifferstein prarti ch niet thuis te vinden. De ene wéék speelt hij in Alkmaar, de andere in Groningen en zo zwerft hij door het gehele land. „Het haalt me uit de sleur, dit heen en weer trekken", be kende hij ons, terwijl zijn vingers in tussen weer de toetsen beroerden om een aantal nieuwe bezoekers met een vlotte melodie welkom te heten. Luctor et Emergo heeft haar laatste officiële hengelwedstrijd Zondag ge houden aan de Hoornse vaart. Om ze ven uur vertrokken 34 leden vol goede moed naar de waterkant. Immers het weer was prima en de roep dat de laatste dagen in de Hoornse vaart dikke exemplaren waren gevangen en dat de striid om de kampioensbeker nog vol komen open was. bracht een geladen spanning. Dadelijk werd de koploper aan de tand gevoeld en na het eerste half uur was hij reeds ver voorbij ge streefd. Maar de heer Corbie liet zich niet verrassen. Geleidelijk liep hij zijn achterstand in en toen het laatste sig naal had geklonken was er geen twijfel meer aan dat hij winnaar was. Met een totaal van 2064 mm was de heer W Corbie voor een jaar kampioen, gevolgd door de veteraan G. de Koning met een totaal van 1728 mm. De vangst was be hoorlijk. In totaal werden 121 baarsjes gevangen (14183 mm). Als we het ge middelde nemen dan is het geen groot exemplaar, n.l. 117 mm. De prijzen werden behaald door de heren: 1 W. Corbie 11 st; 2 J Romp 10 st.; 3. G. Wit 9 st.; 4. G. de Koning 9 st; 5. R. Kuiper 8 st.; 6. H. v. d. Kort 8 St.; 7 Fr. Erich jr: 8 Fr. Erich sr; 9. Kroeze; 10. P. Mooi. Op 13 Sept. besluit Luctor et Emergo het visseizoen met een feestavond voor haar leden en genodigden ter herden king van haar eerste lustrum. cognac, de lievelingsdrank van de heer Hoogland. De laatste spreker was de heer T. Hoef uit Egmond, die Ome Jan schil derde als een ruwe kwant met een hart, dat steeds sprak van liefde voor zijn naasten. De huldiging nam slechts korte tijd in beslag, want het werk wachtte. Voor Ome Jan braken alle handelaren er echter graag een half uurtje tussen uit. In verband met zjjn aanstaand ver trek naar Zwijndrecht nam ds W. v. d. Lingen, predikant bij de gereformeerde kerk (onderh. art. 31 k.o.) gisteren af scheid van de Alkmaarse gemeente met een predikatie naar aanleiding van Nu- merie 6:2227 (de Hogepriesterlijke ze gen). Ds v. d. Lingen ontwikkelde de ge dachte, dat na het verdwijnen van de priesters Christus zelf is gekomen om de zegen te geven. Tussen Christus en de gelovigen staat niemand. Samen ontvangen de gelovigen de zegen, zowel predikant als gemeente. Al vertrekt dan ook de predikant en al zal de ge meente ambtshalve geen zegen ontvangen, Christus blijft. Na de dienst werd ds Van der Lingen namens Kerkeraad en gemeente toege sproken door de heer W. Roos, ouder ling, die tevens een brief voorlas van de classis AlkmaarZaandam. Tot slot zong de gemeente de schei dende predikgjit toe psalm 1214. De buurtvereniging Roliea (Einden- laan en omgeving), één van de weinige buurtverenigingen, die sinds de be vrijding in stand zijn gebleven, heeft van haar nog nimmer tanende vitali teit blijk gegevc-. op de feestavond, die zij Zaterdag in het Wapen van Heems kerk hield. De toneelgroep Roliea luis terde het feest op met het blijspel „Henkie", de Crescendo Boys speelden een goed nummertje dansmuziek en een goochelaar, de heer Van Lijen, ver maakte het publiek met tal van on doorgrondelijke trucs. De heer de Nijs bracht een tweetal Westfriese schetsen, waarmee hij veel succes oogstte. Het werd een goede, maar bovenal gezellige buurtavond en ook zonder de tractaties en het bal zou aan het verzoek van voorzitter Jongkind, om in October •weer present te zijn, door iedereen wel zijn voldaan. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Perrucha, kind van de nacht (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Tien van het vreemde lingenlegioen (14 jaar); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Het lot speelt met mr Denning (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Assia Noris' Liefdesgeschiedenis (18 jaar). Muziektuin, 8 uur: Uitvoering Post- harmonie. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Si- multaan-seance Alkmaarsche Schaak club V.V.V. Nachtdienst Apotheken: Apotheek Hartong van Ark. Langestraat 1. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Overdekte, 6.30 u.: Diplomazwemmen en kunstzwemmen. "tor. WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 1822 6.48 Dinsdag 19.06 7.29 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maardag 18.27 6.52 12.27 0.52 Dinsdag 19.11 7.34 13.11 1.34 GASHOUDER WORDT HERSTELD De grote gashouder op het terrein der Gasfabriek, die in de oorlogsjaren door beschieting ernstig werd bescha digd en daarna provisorisch gerepa reerd, wordt thans door personeel van de Pletterij Enthoven uit Delft volle dig hersteld en van een nieuwe klok voorzien. Enige tijd geleden voteerde de raad hiervoor een bedrag van ruim twee ton. De volgende maand fancy fair voor steun aan het restauratiefonds Op 30 en 31 October en de eerste November zal de aula van bet Murmellius- gymnasium veranderd zijn in een grote lancy-fair, die ten bate van de restau ratic van de Kapelkerk wordt gehouden. Het initiatief om op deze wijze het restauratiefonds een duwtje In de rug te geven op weg naar de f 30.000.die bij elkaar moeten worden gebracht, is uitgegaan van mevrouw M. SougéRuijgh. Zij is met grote ijver op zoek gegaan naar medewerkers en is daarin al vrij goed geslaagd. Het komt er nu nog op aan voldoende mensen te vinden, die bereid zijn iets voor de bazar af te staan of te maken. Zij, die al eens zelf voor deze taak heb ben gestaan weten hoe moeilijk deze is en anderen behoeven naar wij veronderstellen slechts weinig ver beeldingskracht te gebruiken om tot dezelfde overtuiging te komen. In de eerste plaats heeft mevrouw Sougé zich gewend tot de dameskringen, de jeugd verenigingen en andere, in kerkelijk verband werkende organisaties. Zij heeft daar alle mogelijke steun onder vonden. Haar beroep op deze verenigin gen heeft de leden naar de breipennen dan wel de figuurzaag doen grijpen en er wordt al druk gewerkt om de bazar van artikelen te voorzien, maar dit aantal zal nog altijd onvoldoende zijn om een succes te kunnen verzekeren. Het kunstbezit van de gemeente Alk- naar is dezer dagen weer met een stuk uitgebreid. Er is namelijk een schil derij aangekocht ervaardigd door mze stadgenoot Jan Plas, en voorstel de het interieui van de Zuidelijke zijbeuk der Grote Kerk, gezien in de richting van het koor. Voor de gemeen telijke verzameling is dit stuk een aanwinst van be lang, zowel uit to pografisch als uit artistiek oogpunt Topografisch, om dat het doek eer indruk geeft van de toestand in de Grote Kerk in de huidige tijd. Artis tiek, omdat dit in impressionistische trant geschilderde werk zuiver van sfeer en kleur is en een van Plas' beste werken moet worden geacht. Dieven werden reeds opgewacht Door oplettendheid van surveillerende politieagenten kon Zaterdagavond een aanzienlijke looddiefstal bjj de scheeps werf ,,'t Hondsbosch" in zeer korte tijd tot klaarheid worden gebracht en de daders nog dezelfde avond worden in gesloten. Omstreeks half tien troffen surveille rende agenten op de Tienenwal een ge parkeerde personenauto aan. waarvan de inzittenden zich bij het zien van de politie verdacht snel uit de voeten maakten in de richting van de Vlot brug. Dit was voor de agenten aanlei ding eens een kijkje in de wagen te nemen. Zij vonden daar verschillende identiteitspapieren, waarvan ze de ge gevens noteerden. De inzittenden ble ken Amsterdammers te zijn. Toen nog dezelfde avond bij de scheepswerf ,,'t Hondsbosch" een par tij van honderdvijftig kilogram lood werd vermist, werd de hoofdstedelijke politie hiermee in kennis gesteld. Burgerlijke stand Geboren: Johannes P., zoon van N. Louter en A. A. F. Janssen. Stepha- nus M., zoon van A. J. M. Bartman en C M Bot. Petronella C. M., dochter van H. D. A. Meijer en C. C. de Ko ning. Cornelis N., zoon van N. Dek ker en P M. Meeuwse. René, zoon van J. van der Goot en S. J. A. Bra- kel. Christina L., dochter van W. Goldman en E. E. Andoetoe. Overleden: Grietje Rezel, oud 76 jaar, geh. met J. Bijtjes. Dierenbescherming In de omgeving van de Rembrandt- straat is zwervend aangetroffen een zwart poesje, in de Spoorstraat een grijs blauwe poes - witte voeten en borst. Tet beschikking is een kater bij de heer Huisman, Oterlekerweg en een donker grijze keeshond, teef 2 jaar oud niet geschikt voor kinderen, Lensink. Rechte Hondb.laan, Heiloo. Het adres van de Inspecteur is C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. CORPS ALKMAAR SWG WON TWEEDE PRIJS TE OVER.VEEN In Overveen zijn Zondag provinciale schietwedstrijden voor de reserve rijks- en gemeentepolitie SWG georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door ze ventien corpsen. Het corps Alkmaar dat eveneens met een vijftal was ver tegenwoordigd, behaalde een uitstekend resultaat. Amsterdam won de eerste Drijs met 286 punten en Alkmaar werd tweede met slechts twee punten ver schil Hierna volgden Nieuwe Amstel en Haarlem. Het gevolg was, dat de Amsterdam mers 's avonds werden opgewacht bil de garage waar zij de auto hadden ge huurd. Zij gaven spoedig toe de dief stal in Alkmaar te hebben gepleegd en beschreven de plaats waar zij het me taal in het struikgewas hadden verbor gen. De mannen ziin hedenmorgen overgebracht naar Alkmaar, waar ze zijn ingesloten. WEDVLUCHT DUIVEN. De bond van Zaterdagvliegers „De Luchtbode" heeft een wedvlucht voor duiven gehouden, waarbij de vogels werden gelost in Weert. De prijsvlie- gende duiven waren van de heren: 1 H. Vinke 13 6 (eerste duif in de tijd van 14 uur 39 min. 0.5 sec.), 2 j. de Nijs 2 9 10, 3 Kooger 4 5 7 8. De prijzen werden als volgt verdeeld: 1 H. Vinke. 2 E. Kooger, 3 J. de Nijs. CABARETVOORSTELLING TEN BATE VAN OUD-VERPLEEGSTER A Op Donderdag 25 September zal het gezelschap „De Plankeniers" op uitno diging van de Oud-Verpleegsters Stich ting „Mercadet" een cabaret-voorstel ling geven in 't Gulden Vlies. De opbrengst van deze voorstelling komt geheel ten goede aan oud-ver- pleegsters. die in moeilijke financiële omstandigheden verkeren. Op Dinsdag 9, Woensdag 10 en Donderdag 11 Sep tember van 113 uur is gelegenheid tri plaatsbespreken. Gedurende het tijdvak van 26 Aug. tot en met 3 Sept. werden aan het politie bureau te Bergen de navolgende voor- werpen als gevonden aangegevenrub bermes. kinderbril, rozenkrans in étui gekleurd kindersokje, grijze sjaal, twee zonnebrillen, zilveren broche, padvinders mes, zakmes, grijze wieldop (Ford V. 8), pruik, nikkelen armbandhorloge, capuchon van een regenjas, rieten fietsmandje, paar 'bruin lederen sandalen, schaar, dames- parapiu in étui, rood gebreid kindervestje, paarlen collier, kussen (handweefjtof), twee babybroekjes en een hemdje, auto ped, jongensregenjack, portemonnaie. gou den zegelring, horloge, bril nikkel mon tuur, beneden hulpgebit, jongenstrainings broek, rood damesbadpak, luciferhouder, leesbril, verzilverde armband met 5 groene stenen, bruin lederen kindertasje, paar kindergytpnastiekschoentjes, zilveren arm bandje en vierkleuren potlood. Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grote laan 17, telefoon 2444, elke werkdag tus sen 10 en 11 uur v.m. Daarvoor is nodig,-dat ook de burgerij van Alkmaar haar medewerking geeft en zich hiertoe bereid verklaart uit de overweging, dat zonder haar hulp de kans op het verdwijnen van de Kapel kerk practisch een feit is. Er is nog maar weinig uitstel voor nodig om dit historische gebouw, dat al eeuwenlang onverbrekelijk met het stadsbeeld is verbonden tot een ruïne te laten ver vallen. Aan puinhopen hebben we niet de minste behoefte en daarom willen we het streven van mevrouw Sougé van harte ondersteunen. Het is de be doeling, dat de bazar in de aula met verschillende attracties wordt opge fleurd. Ballen gooien, touwtrekken, al die sporten altijd prijs kan men eind volgende maand voor een luttel bedrag beoefenen. Maar nog liever is het de organisatrice, dat men vast eens nagaat waarmee men de bazar een pleizier kan doen. Van een restje wol of een lapje zijn nog leuke en practi- sche dingen te maken. De bijdragen kunnen worden bezorgd bij mevrouw Sougé. Brouwerstraat 12 of aan het kerkelijk kantoor. Damclub WDO is na maand rust weer begonnen Na een maand rust is de Alkmnarse Damclub WDO weer met haar geregel de competitiewedstrijden begonnen Èr moesten eerst nog enkele partijen van de z.g. zomercompetitie uitgespeeld worden, In de eerste afdeling is D. Kiewitt eerste geworden door een overwinning op M. J. Langras Jr. Kiewiett behaalde 10 pnt. uit 6 partijen' en M. J. Langras 9 pnt. In de tweede afdeling (Zomercompe titie) is J. Schipper zo goed als zeker eerste geworden. Hij heeft 10 pnt.. uit 5 partijen behaald. P. Noom 9 pnt. uit 7 partijen en J. Deichmann 8 pnt. uit 6 partijen. Twee weken zijn er nu nog voor de resterende partijen, waarna de jaarver gadering wordt gehouden en op de eer ste Donderdag in October met de nieuwe wintercompetitie begonnen, we derom in twee afdelingen. Dezer dagen werd door het bestuur en personeel van de St. Jozefschool te Heerhugowaard-Noord een ouderavond georganiseerd in de zaal van de heer Ursem. Pastoor Bangert zette in een kort maar duidelijk woord het doel van deze avond uiteen, n.l. tot een hech tere samenwerking te komen tussen gezin en school in het belang van het kind. Na deze inleiding was het woord aan het hoofd der school, de heer Janssen, die de ouders er op wees dat zij het recht maar ook de plicht hebben hun kinderen op te voeden en dat de school een instituut is, dat hen bij deze taak helpt en aanvult waar zij noodzakelij ker wijze te kort schieten. Hierna betoogde de heer Jansen dat de aandacht en ds ijver der kinderen, vooral in de na-oorlogse jaren, sterk was gedaald. Door middel van week- rapporten, waaroop vier cijfers komen, n.l. voor catechismus, schoolmis, gedrag en vlijt, hoopt het onderwijzend perso neel de werklust te stimuleren. Dit kan echter alleen slagen wanneer de ouders zelf een blijvende belangstelling voor deze rapporten tonen. Een film en projectievoorstelling, waarbij het nut van deze leermiddelen werd gedemonstreerd, besloot deze ge zellige, maar bovenal leerzame avond. Motorclub organiseert gezel- schapsrit naar Friesland De nog in haar kinderschoenen staan de Motorclub Huyghenwaert blijkt vol activiteit te zijn. Naar ons gebleken is tracht zij haar leden alles te ge ven, wat op motorsportgebied voldoe ning kan brengen. Op 14 September wordt een gezel- schapsrit georganiseerd naar Friesland. De afstand is ongeveer 320 k.m. O.a. zullen het Oranjewoud en Gaasterland worden bezocht. Op 5 October zal de laatste puzzlerit voor het kampioenschap van Heerhugo- waard verreden worden, waarbij het gezien de kansen der diverse candida- ten niet aan spanning zal ontbreken. In de j.I. gehouden bestuursvergade ring' is besloten om over te gaan tot aankoop van vijf controle-klokken voor puzzleritten, die inmiddels reeds ont vangen zijn. Verder is er nog een grote verbetering gekomen. Bij de volgende ritten zal een nieuw soort controle- kaarten worden gebruikt, waardoor het mogelijk zal zijn de deelnemers reeds twee minuten na binnenkomst het aan tal behaalde strafpunten m"*e te delen. Verder heetf het eerste nummer van het clubblad „De Benzineridder" orgaan van de m.c. Huyghenwaert, deze week het levenslicht aanschouwd. De heer Maas kwam op 12-jarige leeftijd in het vak Fotograaf J. M. J. Maas uit de Stuartstraat 89 was nog maar een broekje van 12 jaar toen hij voor het eerst met de fotografie kennis maakte. Het reproductie-atelier Schalekarrip te Buiksloot was zijn eerste werkgever en het is 14 September precies 50 jaar ge leden, dat hij daar de deur binnen stapte. Hij leerde natte platen maken voor de reproductie van ansichtkaarten en toen hij dat naar zijn zin voldoende onder de knie had vertrok hij naar de firma Büttinghausen en vandaar naar de in die dagen bekende Amsterdamse fotograaf Frans Eiffert, in wiens dienst hij verschillende beroemde Nederlan ders fotografeerde. Na bij H. Fraenkel gewerkt te hebben ging de Jieer Maas naar München om daar op een fotogra fisch instituut de nieuwste snufjes van GEMEENTERAAD SINT PANCRAS. De raad van St. Pancras is bijeengeroepen op Dinsdag 9 September a.s. 's avonds Om half acht. Op de agenda prijkt o.a. een voor stel om tot beplanting over te gaan van de Twuyverweg en verder een voorstel tot subsidieverlening aan de Vereniging „Gezinszorg". Geboren: Alfonsius Johannes, z. v. Jo hannes Tesselaar en Agatha Cl. Roozen- daal. Geertruida Cornelis, d. v. Wilhel mus Hoogeboom eri Maria Bos. Jacobus Theodorus Maria. z. v. Petrus Mosch en Elisabeth A. Groot. Ondertrouwd: Cornelis J Krijgsman, 26 j., landbouwer, Sint Maarten, en Vrouwtje B. Klok, 19 j„ te Warmenhui zen Gerrit Mink, 26 j., operator, V'nar- dingen en Marijtje "Westra 26 j., War me "huizen. Johannes S Overpe't 25 j. kalkbrander. Ake sloot en Catherine M Molenaar, 22 j., Warmenhuizen. Corne lis Smit, 36 j., tuinbouwer, Warmenhui zen en Geertruida C. Filmer, 30 j., War menhuizen. Johannes P. Bakker,- 24 j., tuinbouwer. Harenkarspel en Divera M. A. Mosch, 25 j.. Warmenhuizen. Getrouwd: Gerrit Mink en Marijtje Westra. Cornelis Jan Krijgsman en Vrouwtje Bertha Klok. Overleden: Jan de Groot, oud 77 jaar, weduwnaar van Christina Ligthart. het vak te leren. Men was in Duitsland in die tijd al ijverig aan het experimen teren met de kleurenfotografie en de heer Maas stak daarvan het nodige op om het later in Nederland in de prac- tijk te brengen. Dat gebeurde vlugger dan hij verwacht had, want in 1914 bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog verhuisde hij van München naar Nederland. De foto's, die de heer Maas nam en waarvan hij een aantal als curiositeit bewaarde, herinneren aan deze periode. Een groep Belgische vluchtelingen, vrouw Beijer, de laatste marketentster van het 3de bataljon van het 7de regiment infanterie, en vele andere beelden uit het verleden, die de jubilerende fotograaf te voor schijn haalde, doen beseffen welk een verschil aan waardering voor een foto is ontstaan in de 50 jaren, die de heer Maas met het toestel in de hand heeft afgelegd. In 1926 zegde hij de hoofd stad vaarwel en vestigde zich in Hei loo, vanwaar hij in 1946 naar Alkmaar kwam. Hier zal hij dus op 14 Septem ber zijn 50-jarig jubileum vieren. 33. Toen Sjonnie en Bonkie Bieze- bijter met hun vrachtje de herberg Het Rode Paard waren binnengestapt, zagen zij met één oogopslag dat het daar niet pluis was Alle tafeltjes stonden schots en scheef door elkaar en er stond bij kans geen stoel meer overeind. Aan alles was te zien. dat er flink geknokt was in Het Rode Paard „Bouk, daar zijn we met ons vrachie," had Bonkie Biezebijter nog geroepen, maar er was niemand, die antwoord had gegeven.. „Leg 'm hier maar neer," zei Sjonnie, „en laten wij met z'n tweeën dan maar 's poolshoogte gaan nemen. Ik voel met m'n klompen, dat hier iets niet deugt. Dat brok taxi-chauffeur zal toch niet.." Sjonnie maakte zijn zin niet af. Door de kier van de deur had hij een glimp op gevangen van de gestalte van Jimmy.. „Bonk!" siste hij, „ga mee. Die vent is uit z'n hok ontsnapt. De hele zaak zit scheef. Laten we 'm smeren! Vooruit, vóór t te laat is!" Op hetzelfde ogenblik zetten Bonkie Biezebijter en Sjonnie het op een lopen. Zij lieten Gerrit Gruwel los en liepen als hazen naar de deur, die Bonkie Biezebijter razendsnel ach ter zich dichttrok. Jimmy Brown had natuurlijk onmiddellijk gemerkt, wat er ging gebeuren. Hij sprong naar voren om te trachten de twee vluchtelingen te achterhalen en misschien zou hem dat ook wel gelukt zijn als hij niet languit was gevallen over de op de grond lig gende Gerrit Gruwel, die wel een beet je aan het bijkomen was, maar er nog geen benul van had, waar hij zich be- vnod. Door Vriendschap Sterk Onder voorzitterschap van de heer H. Pel, hieJd bovengenoemde postdui venvereniging dezer dagen een leden vergadering. Besloten werd voor de navlucht van oude en jonge duiven iedere week voor de eerstaankomende duif een medaille beschikbaar te stel len. De heer P. Zwanenburg werd als nieuw lid aangenomen. Besloten werd dat wanneer de concourscommissie Bre da haar Parkestone-vlucht houdt en in de omtrek een inkorfcentra wordt ge vormd. de leden van D. V. S. met hun duiven daaraan zullen deelnemen. De uitslag van de wedvlucht vanaf Roermond op Zondag was: 1 A. Zwart, 2 Mannes Jr., 3 Mannes Sr., 4 P. Ver donk, 5 Mannes Jr., 6 Mannes Jr. 7 en 8 A. Zwart, 9 H. Pel, 10 P. Verdonk. ALKMAAR, 8 Sept. 3 Paarden 700 —900; 135 Vette koeien 600—1150: 25 Nuchtere kalveren (slacht) 6596; 22 Vette schapen 100125; 120 Varkens per kg 2.20—2.31. (Ongecorrigeerd) De 22-jarige motorrijder Abr. Borst uit Schagen is gisteravond laat bij de Stolpen verongelukt. De jongeman kwam uit de richting Callantsoog en is bij de driesprong op de Rijksweg in plaats van linksaf rechtdoor gereden. Hij moet een zeer grote snelheid heb ben gehad, .want de motor heeft een houten afscheidingshek vernield en is daarna op de oever van het Noordhol lands kanaal blijven liggen. Het slacht offer is in het water geslingerd en ver dronken. Het stoffelijk overschot is uit het kanaal opgehaald. Vermoedelijk is niemand getuige ge weest van het ongeval. Een man, die er later mededeling van deed in café „De Stolpen", is zonder adres achter te laten verdwenen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2