„Kousen Service" LAATSTE NIEUWS Joseph de Open brief van weihouder van Heiloo aan B. en W. van Alkmaar Wanneer houdt de correctie op en de annexatie? begint r Marinierskapel o. I. van Gijsbert Nieuwland speelt op 8 October 'ntaddeJi! AGENDA Postharmonie gaf uitvoering van marsmuziek W, VROOM x DREESMAM De heer Tom Scharlewi Neerlands beste bierpropagandist Jimmy Brown als diepzeeduiker Hij verkocht willek Driehonderd matrozen zullen door de straten paraderen Spontane medewerking van de Kon. Marine Waarom hebben de muzen de Muziektuin de rug toegekeerd Er werd een verloting gehouden Milfleur handbal kampioen in afdeling B Alkmaarse caféhouder winnaar van auto Prinses Wilhelmina in Amsterdam Vijf kinderen kwamen bij brand om Minister Van Thiel benoemd Nederlandervan DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 De viering van het Alkmaars Ontzet belooft dit jaar iets bijzonders te worden door de medewerking van de Koninklijke Marine uit Den Helder. Natuurlijk zijn er de traditionele plechtigheden en zal er ondanks de financiële moei lijkheden, die dit jaar extra zwaar hadden gedrukt door het sterk geslonken kassaldo, toch weer een optocht door de straten gaan, waarin de vrouw de hoofd figuur is. Ongeveer vijf-en-twintig praalwagens zullen de verschillende tijdper ken uitbeelden te beginnen met de Griekse oudheid en de vrouw zal daar in steeds het middelpunt vormen. De optochtcommissie is het wel toevertrouwd hiervan iets goeds te maken. hollands kanaal een ligplaats zullen krijgen en naar alle waarschijnlijkheid door het publiek bezichtigd mogen worden. Welke eenheden dit zullen zijn is bij de marineleiding nog niet be kend. Er zal op 8 October dus genoeg te beleven zijn. Zelfs broedt de 8 Octo- bervereniging op nog meer attracties, waarover wij t.z.t. nog het een en an der zullen mededelen. Doorgaans was er tussen het einde van de optocht en het vuurwerk geen bijzondere gebeurtenis, die de aandacht van het publiek vermocht te trekken. Men slenterde wat door de versierde straten, bezocht de café's of het ker misterrein, maar van de feestvreugde op straat bleef met het verdwijnen van de optocht niet veel over. De marine zal hierin dit jaar ver andering brengen. Een van de grootste attracties is de komst van de Mariniers kapel onder leiding van de kapitein der mariniers, Gijsbert Nieuwland. Dit corps, dat in zijn donkerblauwe uniformen aan de Ontzetviering een bijzonder cachet zal geven, zal op 16 September in Den Haag de Prinsjesdag opluisteren. Het betrekt bij de opening van de Staten-Generaal de ereplaats voor de Ridderzaal. De kapel maakt in Alkmaar verschil lende marsen door de stad. De marine stuurt op 8 October ook een bataljon (ongeveer 300 man) matrozen, die hier zullen paraderen. Verder komen er enige marine-schepen, die in het Noord- tii Geen nood Dames, dank zij onze afdeling Wij repareren VLUG en C# VOORDELIG slechts 5 cent per ladder Komt U eens kennis maken? ALKMAAR DINSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Perrucha, kind van de nacht (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Tien van het vreemde lingenlegioen (14 jaar); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Het lot speelt met mr Denning (14 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Assia Noris' Liefdesgeschiedenis (18 jaar). Overdekte, 6.30 u.: Diplomazwemmen en kunstzwemmen. Nachtdienst Apotheken: Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Perrucha, kind van de nacht (18 jaar); Harmonie Theater, 2.50 en 8 uur: Tien van het vreemdelingenlegioen (14 jaar); Cine ma Americain, 2.30 en 8 uur: Het lot speelt met mr Denning (14 jaar); Vic toria Theater, 2.30 en 8 u.: Assia Noris' liefdesgeschiedenis (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Open bare dansaVond en prijsuitreiking bier prijsvraag. Hl r j WATER TE BERGEN \AN 7, EE Dinsdag 19.06 7.29 Woensdag 19.53 8.17 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 19.11 7.34 13.11 1.34 Woensdag 19.58 8.22 13.58 2.22 Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Alkmaarse Postharmonie werd in de stedelijke muziektuin de lotenhouders een gratis concert aange boden. Toen we zo de ruim vierhonderd luis teraars bijeen zagen, drong zich de vraag aan ons op: Waarom hebben de muzen de muziek tuin de rug toegekeerd en hoort men in deze prachtige gelegenheid zelden meer een concert? Deze geslaagde avond was een klinkend pleidooi, om de interesse voor de muziektuin weer te doen herleven. Het programma bestond uitsluitend uit marsmuziek, en deze muziek is in de open- lucht ook wel het meest effectief. Bovendien behoeft men zich daarbij voor de interesse van het publiek geen zorgen te maken. Dirigent A. Kaag had het dus voor deze avond in frisse temperatuur wel goed bekeken. Zo kregen we te horen een zevental marsen, o.a. van Starke, Ney, Kenneth, Alford, Bisselink ea., welke over het algemeen muzikaal werden uitgevoerd, en het pittige accent, wat de mars ver langt, was voortdurend aanwezig. De (Advertentie, ing. Meo.) Prijsuitreiking en simultaan seance Het was gisteren een bijzondere clubavond voor VVV door de prijsuit- teiking en de simultaanseance. In de toneelzaal van Het Wapen van Heems kerk heette de voorzitter van VVV, de heer Schuurman allen welkom, in het bijzonder de deelnemers aan de seance. Met hartelijke woorden reikte spreker daarna de prijzen uit, behaald in de onderlinge competitie. In de hoofdklasse aan G. Kayser, in de eerste klasse aan J. v. d. Tak, in de tweede klasse aan J. de Wolf en in de derde klasse aan C. Bakker. De Zilveren Dame werd uitgereikt aan P. Seewald en de Zilveren Toren aan mej. C. Bouwman. Voor de simultaan-seance waren 33 deelnemers, waarbij leden en niet-le- den. Tegen de eerste groep (16 spelers) trad de heer Kayser in het strijdperk, tegen de tweede groep (17 spelers) de heer D. APPel Jr- Na een spannende strijd in beide groepen was het resul taat als volgt: De heer Kayser won in de eerste groep 10 partijen, speelde er vier re mise (tegen G. S. Groenewoud, J. C. de Ruiter, F. van Vliet en mej. C. Bouwman) en verloor er twee (tegen R. Leddy en J. Schuurman). Hij be haalde dus 75 procent. De heer D. Appel Jr. won in de tweede groep t:en partijen, speelde er drie remise (tegen J. Bakker, J. Moedt en A. Schaaps) en verloor er vier (te gen T. Zanen, H. Lansen, J. Bastiaanse en P. Krijgsman). Hij behalde dus 76,5 procent. Voor beide simulltanspelers een mooi succes. Orgelconcert in de Grote Kerk Vanavond om 8 uur zal in de Grote Kerk een orgelconcert worden gege ven door de heer Cor Kee, de vader van Piet Kee, die organist van onze Grote Kerk is. De heer Cor Kee is een improvisator van internationale bekendheid. Heden avond kan men diverse improvisaties .beluisteren, o.a. composities van Bach (Preludium en Fuga in e kleine terts) werken van C. F. Bach, van Muffat en van de heer Cor Kee zelf. Het zal ongetwijfeld een interessant concert worden. Het A!emaria-team voor de wedstrijd tegen Spartaan Alcmaria gaat Zondag de competitie beginnen met een uitwedstrijd tegen De Spartaan. De withemden komen in de volgende onstelling uit: Vasbinder; Wvnands en Van Meene; Maasen, Wassink en Brouwer: De Ko ning, Dinkclberg. Van der Mark, Tau- iisse en De Buyzer. In de laatste wedstrijd van de bc- drijfshandbalcompetitie is de kampioen van afd. B bekend geworden. De strijd werd gestreden tussen de dames van De Wild en Milfleur. Dat deze ontmoe ting spannend zou worden was reeds te verwachten, omdat alle twee ploegen nog kansen hadden. Milfleur is echter met de eer gaan strijken. Met een 5-4 overwinning kon het zich kampioen noemen. In café Koekenbier, waar speelsters en genodigden na afloop bij elkaar kwamen, sprak mevrouw Verhoeven er haar vreugde over uit dat de meisjes er in geslaagd waren dit jaar reeds het kampioenschap te behalen. De heer Verhoeven, die momenteel in Parijs is, werd een telgram gezonden om hem ook van dit heuglijke feit op de hoog te te 'brengen. Mevrouw Verhoeven stelde de dames voor het behalen van ait kampioenschap ieder een mooie blouse in het vooruitzicht. Daarna sprak de heer C. Neef, vooizitter van het bedrijfshandbal, de kampioensploeg toe. Er moesten circa 100 wedstrijden gespeeld worden, vóórdat deze tweede kampioen bekend werd. Nu zal Mil fleur nog om het kampioenschap van Alkmaar spelen tegen NOC. De heèr Talsma, die deze moeilijke wedstrijd had gefloten, wees in zijn felicitatie de dames nog eens op de technische kanten van het handbalspel. Leerlingen Handelsschool maakten leerzame trip De leerlingen van de vierde klasse van de Gem. Middelbare Handelsschool hebben onder leiding van de leraar in de Handelswetenschappen, de heer W. de Jong, een bijzondere veiling in eafe „Assumburg" te Assendelft bijgewond. Deze verkoping ten overstaan van ma kelaar W. Aten had een bijzonder ka rakter, omdat behalve enig onroerend goed ook 48 obligaties van de N. Herv. Kerk werden aangeboden. Het is onge bruikelijk, dat in dorpen van het ge halte als Assendelft, ten overstaan van een makelaar effecten worden verhan deld. Hiervoor was dan ook de toe stemming van de officier van juslitie en de Ver. voor de effectenhandel vereist. Het ongewone van deze verko ping had de heer De Jong aangelokt en zo fietsten dertig leerlingen van de Handelsschool naar Assendelft, alwaar zij van de makelaar een toelichting kre gen op de verkoping en de heer De Jong zijn pupillen thans aan de hand van de praktijk kon onderrichten. Ver volgens werd in café „Assumburg" de veiling bijgewoond. Politie nam een paar logé's over uit logementen Gisteravond heeft de politie in een logement ter plaatse een 39-jarige vrouw aangehouden, die wegens op lichting door de Haagse recherche werd gezocht. In een ander logement arres teerde de recherche een 29-jarige koop man, eveneens uit Den Haag. Van deze ma.i was door de politie in Voorschoten opsporing verzocht. Hij trachtte nog door het opgeven van een valse naam zich aan een arrestatie te onttrekken, hetgeen hem evenwel niet gelukte. stemming was wel eens aan wisselend geluk onderhevig. De toehoorders hebben dit marscon cert ten hoogste gewaardeerd en lieten het aan veel bijval niet ontbreken. De uitgebreide Taptoe uit verschil lende delen bestaande, afwisselend voor orkest, tamboers en hoornblazers, slaag de uitstekend, en maakte bovendien een zeer gedisciplineerde indruk. Voor de Postharmonie was .dit wel het succes van de avond. Notaris mr C. J. de Lange betrad na de serie marsen, het podium om de trekking van de verloting te houden. Dat de aandacht bijzonder was gespan nen, laat zich denken. De hoofdprijzen vielen op de navol gende nummers: 6583 Rijwiel, 536 Stof zuiger, 4360 Werphengel met molen; 5104 Boekenmolen, 7211 Electrisch strijkijzer. M. S. Mijnheer de Burgemeester, MET meer dan gewone belangstelling heb ik kennis genomen (middels de verslagen i. d. Alkm. Courant) van het verhandelde i. d. Alkmaarse raad op 4 Sept. j.l. Deze meerdere belangstelling van mij ging wel in hoofdzaak uit naar de beantwoording door Uw College van de vragen, die het raadslid de heer v. d. Borden destijds heeft gesteld. Deze vragen hebben betrekking op en houden ten nauwste verband met „een oude geschiedenis". Laten wij het grenscorrecties blijven noemen. De heer v. d. Borden heeft door het stellen van deze vragen bewezen epn moedig, en vooral een objectief oordelend raadslid te zijn. Met als uitgangspunt, en Uw College verwijzende naar een artikel van prof. v. Hamel over deze materie geschreven in Elseviers Weekblad, heeft hij zijn vragen geformuleerd. Op deze vragen, mijnheer de Burgemeester, heeft U in bovengenoemde raadsvergadering een antwoord ge geven. Het is in de eerste plaats over deze beantwoording, dat ik mijn misnoegen niet wil en niet kan verhelen. Het zij mij vergund dit nader te mogen aanduiden: Prof. Van Hamel schrijft o.a. over grenscorrecties of wel annexaties in het algemeen: „Niet autoritair en niet van bevcnaf moeten gemeen tegrenzen verlegd worden, maar dit moet in gezamenlijk overleg geschieden, waarbij men eikaars belangen moet begrijpen en eikaars bedoelingen waarderen". De heer v. d. Borden vraagt, of er met de gemeenten Bergen, Heiloo en Oudorp een nauwe samenwerking is. De Burgemeester antwoordt (raadsverslag Alkm. Crt van 5 Sept.) dat waar nodig steeds een nauw contact wordt onderhouden. Dat waar nodig weet ik goed te onderscheiden, deze uitlating kan geen betrekking hebben op de be trokken gemeenten, althans niet op Heiloo. Ik wil hier nogmaals en zeer nadrukkelijk vaststellen, dat in deze aangelegenheid geen enkel contact taaien Alkmaar en Heiloo werd gelegd. Zelfs werd geen poging daartoe ondernomen. \/EEL zou er over deze aangelegenheid te zeggen, ta schrijven en te critiseren zijn, ik acht dit weinig doeltreffend. Naar mijn bescheiden mening is Uw betoog zo hier en daar zeer aanvechtbaar. Objectiviteit is in deze een eerste vereiste, eens op een andermans stoel gaan zitten is altijd en voor ieder een aanbevelenswaardig. Eenvoudig is te erkennen, dat in deze alles wordt beheerst door slechts één vraag, deze: Heeft Uw gemeente deze grenscorrecties nodig ja of neen? Kunt U, en is U bereid, een ernstige poging te onder nemen om met alle U ten dienste staande gegevens ds betrokken gemeente-besturen van Uw goed recht in deze te overtuigen? (Uw uitlatingen in de raad wijzen in die richting). Naar mijn bescheiden mening, bevat het zo zaehtjea aan legendarisch geworden „keurslijf" nog ruimte te over, evenwel ik kan het verkeerd beoordelen. Het is, en vooral als Burgemeester van een Centrumgemeente van belang, dat Gij de ge meenten welke naar Uw mening geamputeerd moeten worden, tracht te overtuigen, dat dit voortspruit uit uiterste noodzaak. Amputeren doet pijn Burgemeester, het Heiloose ge val zou zeer, zeer veel pijn doen. Het Heiloose Blockhove-park is ons (Heiloo) niet zo toegeschoven. Wij hebben het ook niet verworven door het van een andere gemeente af te nemen. Wij hebben het gesticht; er is geschiedenis aan verbonden. Wij willen het behouden. Met de meeste hoogachting, Uw dv. J. RUS, Wethouder van de gemeente Heiloo. Heiloo, 8 September 1952. Burgerlijke Stand Geboren: Yolande M. B„ d. van A. B. A. Koster en S. M. C. Heeger-, Maartje, d. van1 D. Benjamin en J. F. Blauw; Hubertus P., z. van J. Tijssens en C. M. van der Vlugt. Gehuwd: Cornelis Dekker en Catha- rina J. Wiebes. Overleden: Johannes W. van Riet, 64 jaar, géh. met G. Verdonk. egens het grote succes dat wij bij vorige seizoenen met onze tot traditie geworden Modeflitsen hadden, hebben wij besloten onze cliënteie ook dit seizoen wederom in onze „flitsen;" de nieuwe mode te demon streren. Onze mannequins zullen U, met des kundige toelichting, in onze gezel lige Lunchroom op de le etage Donderdagmiddag 11 Sept. a.s., om 2.30 en 3.45 uur in toonaangevende combinaties de nieuwste modellen laten zien in Mantels, Japonnen, Blouses, Pullovers, Hoeden, etc. In verband met onze uitgebreide en aantrekkelijke collectie en de bijzon der voordelig gestelde prijzen, advi seren wij U dit evenement vooral bij te wonen. Vrij entree Al-K MAAR (Advertentie, Ing. Med.) De Alkmaarse caféhouder, de heer Tom Scharlewi, is Nederlands beste bierpropagandist. Gisteren deelde de jury van de door het Centraal Brouwe rij kantoor georganiseerde grote zomer premie-actie ter stimulering van het bier-verbruik hem mede, dat hU onbe twist de kampioen van deze actie is geweest en hij deswege de winnaar is geworden van de hoofdprijs, een Austin type A 30. De actie, wélke onder het motto; „Het bier is weer best", gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus door de gezamenlijke brouwerijen is ge organiseerd en waaraan alle Neder landers, dié bij de verkoop van bier waren betrokken, konden deelnemen, kende dag-, week- en maandprijzen. alsmede een hoofdprijs voor degene, die met raad of daad had bewezen de beste bierpropagandist te zijn. In Juni kwam de eigenaar van café „Tom" reeds in het bezit van de dag prijs, bestaande uit een polshorloge en de weekprijs, zijnde een Solex bromfiets. Nadien heeft hij zijn re clamestunts voortgezet Zo organi seerde hij in samenwerking met de hear K. Rus, exploitant van het „Wapen van Heemskerk" o.a. een bier- prijsvraag, waarvoor de gewonnen Solex als hoofdprijs werd beschikbaar gesteld. Morgenavond zullen op een balavond in het „Wapen van Heems kerk" de winnaars van deze prijs vraag worden bekend gemaakt. De voornaamste vondst, welke van be langrijke invloed is geweest op het oordeel van de jury, was de bier lichtshow welke gedurende de kermis in café Tom te bewonderen viel. Het fantastische efect, dat de Philips hoge- druk kwiklampen en de door de Alk maarse schilder Chris Wiedijk ver vaardigde wandschilderingen ople verden,, moeten de definitieve beslis sing over het toekennen van de hoofd prijs hebben bewerkstelligd. Deze lichtshow maakt thans met hetzelfde succes een rondgang door onze pro vincie. Gisteren kwamen de jüry-leden van de C.B.K.-actie, de heren G. Staalman te Amstelveen, D. J. Schiferli. adjunct directeur van Smit's Adviesbureau en H. E. Jansen, hoofd van de afdeling Verbruiksontwikkeling van het Cen traal Brouwerij Kantoor bijeen. Deze drie heren hadden in gesloten enve loppen de naam vermeld van degene, die naar hun mening winnaar van de Austin-auto was geworden. Toen de enveloppen werden geopend, bleken de juryleden allen hetzelfde oordeel te zijn toegedaan. Nog gistermiddag werd „de jacht" op de heer Scharlewi ge opend, die uiteindelijk in het Rijks museum te Amsterdam werd gevon den. Op het Centraal Brouwerij Kan toor werd hem de beslissing van de jury medegedeeld. Naar wij hedenmorgen van de zijd* van het Centraal Brouwerij Kantoor vernamen, heeft de jury vooral de continuiteit in de reclamestunts van café „Tom" gewaardeerd. Naast de waardering voor de afzonderlijke ac ties, aldus deelde men ons telefonisch mede, is het vooral de aanhoudende en zeer gevarieerde reclame voor het bierverbruik geweest, welke de jury tot de toekenning van de hoofdpij» aan de Alkmaarse caféhouder heeft gebracht. De maandprijs voor Aufjustus een televisietoestel is toegekend aan een Rotterdamse caféhouder, die met vliegende schotels bekend maakte, dat het bier wear best is. Deze deelnemer, die zich alleen tot deze stunt bepaalde, moest het evenwel „op de lange af stand" tegen onze stadgenoot afleggen. POA kampioen afd. C Gisteravond werd de wedstrijd P.O.A. Nagengast, voor de afdeling C van de bedrijfs-voetbalcompetitie. overge speeld. P.O.A.'behaalde een 10 over winning en werd daarmede tevens kam pioen van deze afdeling. 34. Jimmy maakte eigenlijk een lelijke tuimeling over het lichaam van de bioscoopportier Gerrit Gruwel, dat midden in de gelagkamer lag uitge strekt. Hij krabbelde wel zo gauw mo gelijk weer overeind, rende naar de deur, rukte deze open, maar buiten ge komen was er van de twee vluchtelin gen geen spoor meer te bekennen. Jimmy begreep zelf wel. dat een ach tervolging ir, het wilde weg nergens toe diende. Hij kon wel naar rechts re nen, terwijl die twee kerels naar links waren uitgeweken. Hij keerde op zijn schreden terug en voegde zich in de gelagkamer bij kapitein Toontje, die gebogen stond over het lichaam van Gerrit Gruwel. Samen hielpen zij de arme kerel wat overeind, maar het duurde toch een hele tijd, voordat hij besefte, wat er allemaal met hem ge beurd was. Jimmy kende de portier van de bioscoop Het Bonte Hondje natuur lijk heel goed. Hij stond vóór de bio scoop met zijn taxi dikwijls urenlang op een vrachtje te wachten en hij kortte dan vaak de tijd door wat met Gerrit Gruwel te keuvelen. De bio scoopportier wreef met zijn hand eens over zijn voorhoofd. „Ze hebben mij ontvoerd en naar hier gebracht, maar ik begrijp niet waaróm. Om dat zakje met dubbeltjes en kwartjes dat ik bij me had? Ik geloof nooit, dat het hun daói om te doen is geweest". Jimmy knikte. „Toch most er een verband be staan tussen jouw ontvoering, Gerrit", zei hij, „en het feit dat ze mij hier ook naar toe hebben gelokt. Maar wélk verband?" Kapitein Toontje zei dat hij het wel wist. „Alles staat in verband met de ondergang van de Prinses Alle- gonda", zei hij, „wat ik je brom...." Prinses Wilhelmina heeft voor korte tijd haar intrek genomen in het paleis op de Dam. De prinses vertrok Maan dagmiddag per auto van het palets 't Loo naar de Hoofdstad. In de uit houten huisjes bestaande ziekenhuisafdeling van een immigran tenkamp te Somers, 80 km ten Zui den van Melbourne, is vanochtend vroeg brand uitgebroken, waarbij V'J' kinderen, van zeven maanden tot ze ven jaar oud, om het leven zijn geko men. Het zijn drie Poolse, een Let lands en een Oekrains. 25 Andere kin deren, van wie er 14 aan kinderver lamming leden, konden worden gered. Bij Koninklijk Besluit van 9 Septem ber 1952 is op voordracht van de minis ter-president, minister van algemgne zaken van 8 September prof. dr. L. J. M. Beel. minister van binnenlandse za ken en van maatschappelijk werk, op dé meest eervolle wijze ontheven van het departement van maatschappelijk werk en is mr. J. F. M. van Thiel te Helmond benoemd tot minister van maatschap pelijk werk. (Van £R i(jn over Joseph Duv talloze verhalen in oml z(jn; en dat ze het waard merkwaardige persoonlijkli aegetocht over de internat zijn bijzondere positie in acherp en juist oordeel klanten te behandelen. O doende een rijk man te iedereen, die toevallig mil vuldig uit, die hij waardig te knopen. CENS heeft hij een neef *-• Ford, die enkele schile lijk vgn hem wilde kopen met de opmerking, dat hij genoeg was om wat hij kopen naar waarde te sch: kon het zich veroorloven zijn. Tot zijn klanten behc Pierpont, de grote verzamel Mellon, Hearst, Rockefeller kian. De olie- en staalki spoorweg- en persmagnatei naars van de grote eenheid huizen gevoelden allen op dag de behoefte aan een museum en alleen Duveen juiste stukken bezorgen, de erkende leverancier en adviseur van deze nabobs Duveen was van geboorb der en zijn vader had in bloeiende porceleinhandel jonge Duveen had echter raties. In 1901 kocht hij drie beroemde verzamelinge de van enkele millioener Duveen was woedend; hij zijn zoon zich wilde ruïner zich namelijk niet voorste] iemand was, die zich intere de talloze schilderijen, stan< plastieken uit de Italiaanse ce. Maar Duveen Jr had zi reikt. Hij was nu internatioi als een van de grootste kop hoefde hij er alleen nog ir zorgen, dat er vraag kwaï bézittingen. Ook hier tooi juist inzicht te bezitten, zich tot de Amerikanen te hij, naar hij heel goed wist, behoefde te overbluffen. I door zich te installeren a: Avenue, in het hartje van waar hij een verkleinde cop wen van het tegenwoordige mstórie van Marine op de Concorde in Parijs, het van de hofarchitect van L Gabriel. Toen zocht hij contact r Amerikanen, trachtte ze vi heid van de Europese kun tuigen en hun duidelijk te ze er in ieder geval enke van moesten bezitten. Maai aUcee's had hij bij deze nuch liéden met een ander arg aankoop van een schilderij gankelijke geldbelegging waarvoor geen andere ond ten nodig waren dan een p: dollar iedere vijftien jaar schoonmaken. Dit argument slaggevend. Duveen was erl wist de mensen, aan wie h: hechtte, ervan te overtuig alleen bij hem schilderijen pén. ADVISEUR WERD 1 JN de loop der jaren werd lastig man. Vóór hij eei verkocht, onderwierp hij aan een pijnlijk onderzoek, nair wilde eens een Reml hem kopen. Duveen weigerc geen verzameling, waarde woordüe hij, „mijn Rembrar eenzaam voelen bij u." Hij niet, dat zijn klanten een an hadden dan hij. Eens dinec een van zijn vrienden en oi de muur oen stilleven van hij direct voor een enorm( hem kocht. „Ik wilde niet, c mijn klanten dit schilderij verklaarde hij naderhand, geen moderne schilderijen er zijn er veel te veel van ALLEEë REN 7®wLS hhet Eebied van de breid h„em mettertijd nog breid, hij wenste daarom de ««.e"?6™?" uitsl"itend o aanse Renaissance te richter overige had hij alleen S voor schilderijen, die vóór tiende eeuw geschiderd wa die hij in Amerika beken maakt, was de jongste op zi van de grootste specialisten bied van de Renaissance, was een intieme vriend vj op een goede dag echter v met deze vriendschap. Duve melijk een Giorgione ontdek kostbaar stuk, aangezien slechts weinig verken nagel Berenson sloot zich drie das nachten met het schilderij klaarde toen: „Dit is geen F1??1'. een Titiaan." Een lediging had men Duveen n -oevoegen. Men bestreed he ViL?, tt fnde ®'orSione ontc Hat schilderij hangt L.,n3..aIs Giorgione in de Galerij in Washington. Soms protesteerden zelfs c tegen Duveens priizen. Aa J";? Saf Duveen zeer hooj antwoord: „Wie veel geld t objecten, die geen vaste pi neeft goedkoop geko-M. Eer moest dat begrijpen."

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2