Kolen- en Staalparlement vandaag voor het eerst bijeen Edwards eeuwigdurende kalender VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Naguib verwijdert portretten van koninklijke familie Negentig personen bij storm op de Donau verdronken Arabische Liga is gekant tegen het Westelijk defensieplan Nog 28 millioen gulden voor de Artillerie-Inrichtingen Woensdag "10 Sept. 1952 149e Jaargang No. 214 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een kaaskoningin ie Bodegraven Regeling voor grondhervorming afgekondigd Voorschriften voor de politieke partijen Geen hoop meer op overlevenden Mannen in reddingboot stierven van uitputting Apartheidspolitiek voor de Verenigde Naties Weerbericht Weer iets dichter bij het doel Kans op compromis in de Saarkwestie Schumanorganisatie nu vrijwel op gang Frans hervormingsplan voor Tunis verworpen Overladen veerboot kapseisde midden in de stroom Gezagvoerder wist vele passagiers te redden Natuurverschijnsel zij Amerikaanse Dank dollarhulp Itieb getijGce êou-aAtalen uun eenennegentig, dagen Ollenhauer wil actie voor Duitslands hereniging Politieke eenwording Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 ct p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Gistermorgen werd te Bodegraven in een speciale raadszitting de Kaas- koningin 1952 geïnstalleerd door burgemeester mr. G. Croles. Na deze plech tigheid maakte de nieuwe koningin, mej. L. v. Zerken een rijtoer over de markt en opende de kaastentoonstelling. Op de kaasmarkt werd haar een kaas aangeboden. OTEEDS verder grijpt de hervormingsdrang van generaal Naguib in Egypte om zich heen. Deelde zijn regering gistermorgen in de vroegte mede, dat alle politieke partijen dus ook de Mohammedaanse broederschap zullen moeten worden gereorganiseerdlater op de dag is bekend geworden, dat alle afbeel dingen van levende dan wel overleden leden van het koninklijk huis uit de openbare gebouwen worden verwijderd. Deze worden vervangen door een bordje met net woord „Allah" (God). De arrestaties van de laatste dagen zijn gevolgd door huiszoekingen bij de voornaamste gearresteerden. Naar verluidt zijn be zwarende documenten gevonden. Voorts is aan alle leden van het koninklijk huis verboden, het land te verlaten. Naguib is militair gouverneur-generaal van Egypte geworden. MA een ononderbroken zitting van negen en een half uur heeft de Egyptische regering een reeks besluiten bekend gemaakt, strekkende tot be perking van de .grondeigendommen in Egypte, welke zel{p de instemming van de partij van de grondeigenaars hebben. Krachtens deze besluiten zul len 400.000 hectaren grond worden onteigend ter verdeling onder de arme boeren. Niemand mag meer dan tach tig hectare bezitten. Wat hij meer heeft wordt binnen vijf jaar na dagtekening van de besluiten door de Staat ont eigend, waarbij een vergoeding wordt gegeven van tien maal de pachtwaar de. Bezitters mogen in die vijf jaar grond verkopen aan kleine boeren, die minder dan 4 hectare bezitten en geen familielid van hen zijn. Bovendien mo gen zij ten hoogste veertig hectare aan hun kinderen verkopen. De vergoeding zal worden gegeven in Staatsfondsen die 3 pet rente dragen. Ontginnings maatschappijen en religieuze instellin gen zijn van de onteigening vrijge- De Foundation Star" Een der twee opvarenden van het Hondurese tankschip „Foundation Star" heeft verklaard, dat de acht personen, die nog vermist woroen, een voor een door honger en uitputting zijn omgeko men en uit de reddingboot, waarin zij zaten, in zee zijn gevallen. Men geeft na deze mededeling vrijwel de hoop op, dat men nog overlevenden zal aantreffen. De beide opgepikte man nen verkeerden zelf in een staat van uitputting. Zoals men weet zijn negentien van de in totaal dertig opvarenden van de „Foundation Star" door het Noorse schip „Emu" gered. steld. Kleine boeren worden verplicht tot het lidmaatschap van de coöpera tieve verenigingen. De reorganisatie van de politieke partijen houdt o.m. de openbaarheid van het ledenregister en van de finan ciële bescheiden in. Alle fondsen moe ten bij een Bank worden gedeponeerd. Wie gevangenisstraf heeft ondergaan, beschuldigd is geweest van maents- misbruik of geld van een buitenlandse mogendheid heeft aangenomen, mag geen lid zijn van een politieke partij. Vijftien landen overwegen een aanklacht Vertegenwoordigers van vijftien Ara bische en Aziatische landen vergaderen thans te New-York, om de mogelijkheid te bespreken, de Zuidafrikaanse kwes tie voor de Verenigde Naties te bren gen. Men overweegt Zuid-Afrika er van te beschuldigen, dat het het handvest der Verenigde Naties en de conventie op de mensenrechten heeft geschonden door een scheiding teweeg te brengen tussen „gekleurde inheemsen, blanken, Indiërs en andere niet-blanken." Donderdag zal nog een bijeenkomst worden gehouden, de laatste dag waarop agendapunten voor de algemene verga dering ingediend kunnen worden. Verwachting tot Donderdagavond: OVERDRIJVENDE WOLKEN VELDEN Nu en dan overdrijvende wolken velden, bijna overal droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Oost en Noord. Iets kouder des nachts met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. DONDERDAG: Zon op 6.08. onder 19.04. Maan op 22.21, onder 15.42 het volledige comité van ministers. Overigens houdt deze openingszitting nog niet in dat thans de gehele organi satie in werking komt. Er moet vóór 10 November nog een raadgevende com missie worden gesticht, bestaande uit werkgevers, werknemers, producenten WANNEER de parlementaire vergadering van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap hedenmiddag in het Europahuis te Straatsburg bijeenkomt, zullen Schuman en Adenauer waarschijnlijk reeds een voorlopige bespreking over de toekomst van het Saargebied achter de rug hebben. De Franse minister van buitenlandse zaken heeft namelijk aan de Westduitse bondskanselier voor gesteld, deze kwestie vandaag op te nemen. Naar verluidt heeft hij in over weging gegeven, een gemeenschappelijk statuut voor het gebied op te stellen, waarover het oordeel van de bevolking zou worden gevraagd. Zonder dat hier door een definitieve oplossing wordt verkregen zouden toch de hindernissen, die een goede samenwerking tussen heide landen in de weg staan, worden over wonnen. Adenauer zou heden aan de zes ministers van buitenlandse zaken ver slag uitbrengen over deze besprekingen. INE bijeenkomst van de parlementaire vergadering is overigens een nieu we stap in de richting van een Europe se federatie. Deze assemblée namelijk heeft de bevoegdheid, de hoge autori teit door een motie van wantrouwen tot aftreden te dwingen en zal bovendien in de komende dagen een Europese grondwet moeten opstellen. De minis ters hebben in Luxemburg besloten, dat dit de eerste taak van de assemblée zal worden. Op de Frans-Italiaanse voor stellen dienaangaande zijn echter Ne derlands-Belgische- amendementen aan gebracht, welke inhouden, dat de As semblee een nauwkeurig omschreven taak zal krijgen en rapport moet uit brengen aan het comité van ministers. Een commissie onder leiding van mi nister Beyen heeft instructies voor de Assemblée opgesteld. Het nieuwe orgaan komt dus heden middag voor het eerst bijeen in het ge bouw van de Raad van Europa. Dat be tekent overigens niet, dat beide orga nen thans geheel samenvallen. Ten eer ste hebben slechts ongeveer de helft van de leden van het Straatsburgse or gaan zitting in de Assemblée van de Schuman-organisatie. Ten tweede krijgt deze haar eigen secretariaat en zijn de technische diensten van beide zorgvul dig gescheiden gehouden. Deze scheiding heeft reeds tot de no dige wrijvingen aanleiding gegeven. Men voorziet nog meer moeilijkheden, nu de Schumanksmer is belast met de opstelling van een Europese grondwet een taak, die krachtens verdrag was voorbehouden aan de Kamer van de Defensiegemeenschap. De eerste zitting van de nieuwe As semblée zal worden bijgewoond door en verbruikers. Verder moet men nog de mogelijkheden voor een vrije markt nagaan, waarbij de kwestie van de ver- voerstarieven aan de orde komt. Deze markt moet er uiterlijk begin 1953 ko men. Daartoe zal men op de hoogte moeten zijn van alle aspecten van pro ductie en verbruik, alsmede van de kapitalen, die in de productiemiddelen zijn gestoken. De Bey van Tunis heeft president Auriol een brief gezonden, waarin hij naar welingelichte kringen menen te weten de Franse voorstellen met be trekking tot de hervormingsplannen, die hem twee maanden geleden zijn voorgelegd, verwerpt. Negentig personen zijn verdronken toen Maandag op de Donau bij Belgrado de Joegoslavische veerboot „Misj" in een storm omsloeg en zonk. Ongeveer dertig personen, de bemanning en een aantal passagiers, konden zich redden door overboord te springen. De meeste slachtoffers bevonden zich benedendeks, waar zij schuilden voor het slechte weer. voerde, is nog niet bekend. Duikers zullen bij het wrak afdalen om de lijken te bergen. De kapitein, die zich onder de ge redden bevond, verklaarde nog, dat hij met opzet te vroeg was afgevaren om te voorkomen, dat met het slechte weer zijn schip overladen zou worden. Voor het schip zonk had de kapitein nog vele ruiten van het dekhuis ingeslagen en ingesloten passagiers naar buiten getrokken. Vissers, die ooggetuige van de ramp waren, verklaarden, dat min stens veertig tot vijftig personen het schip hadden kunnen verlaten, doch velen, die niet konden zwermen, ver dronken. De „Misj" onderhield een uurdienst tussen Belgrado en de voorstad Zemun aan de andere oever van de Donau, ongeveer twaalf kilometer stroomop waarts. Het schip vervoerde meer pas sagiers dan gewoonlijk, omdat een der bruggen wegens herstelwerkzaamhe den voor het verkeer was gesloten. Het schip sloeg om na een bijzonder krach tige windstoot, die de hevige hagel storm vergezelde. Sommige getuigen verklaarden, dat veel passagiers aan de lijzijde van het schip beschutting had den gezocht, waardoor het kleine vaar tuig uit zijn balans was komen te lig gen. De reddingswerkzaamheden wer den belemmerd door slecht zicht als gevolg van de dichte ljagel. Het juiste aantal passagiers, dat de „Misj" ver- Het plan van de Westelijke mogend heden voor een defensiecommando voor het Midden-Oosten zal vermoedelijk het voornaamste onderwerp van officieuze bespreking tussen de Arabische staats lieden zijn, die heden de vergadering van de raad der Arabische Liga hijwo nen. Deze kwestie staat echter niet op de officiële agenda. Alle leden van de Liga zijn het er over eens, dat zij niet bij het comman do aan moeten sluiten, voordat aan de verlangens der Arabische landen is te gemoet gekomen. De Raad zal belang rijke besluiten nemen over „grotere in- ter-Arabische samenwerking op poli tiek en militair gebied". Verder zal het onlangs bekrachtigde veiligheidsver drag van de Arabische Liga en mogelij ke coördinatie van de verdedigingspo- litiek in een gemeenschappelijk militair oppercommando ter sprake worden ge bracht. De secretaris-generaal van de Liga, de 59-jarige Adoel Rahman Azzam heeft gisteravond zijn ontslag aange boden. Hij heeft te Londen medicijnen gestudeerd, maar onderbrak zjjn stu dies, om de Arabieren van Libye te verenigen in hun strijd tegen de Ita lianen in de eerste wereldoorlog. Sindsdien heeft hij steeds geageerd voor Arabische eenheid. Toen mevrouw P. in Warmen- huizen zich een dezer avonden omstreeks elf uur ter ruste wilde begeven, zag ze door de hor in de slaapkamer de volle maan staan. Eensklaps verstarde haar blik. Er was duidelijk een kruis zichtbaar op de maan. Haastig waarschuwde ze haar zoon, hem toeroepend, dat het misschien aanbeveling verdiende De Bilt even te waar schuwen. Gelukkig onderzocht Piet de zaak deugdelijk alvorens daartoe over te gaan. Het kruis op de maan 'werd veroorzaakt door de hor. Waarop moeder gerustgesteld on der de wol kon kruipen. De Staat der Nederlanden zal defini tief zjjn deelneming in het kapitaal der Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug EEN uitdaging van zijn on- dsr wijzer es is oorzaak geweest, dat de Amerikaan Willard E. Edwards op 15- jarige leeftijd in 1919 een eeuwigdurende kalender samenstelde, maar bovendien, dat hij op 1 Juli van dit jaar een wereldreis is begonnen om zijn kalender-hervorming te propageren. Deze Ameri kaan wendt zich tijdens zijn reis niet tot overheidsinstan ties, maar houdt overal waar hij komt persconferenties. Het plan voor zijn wereld reis is geboren toen hij enige trjd geleden trachtte het Amerikaanse congres en de ULO voor zijn kalender te interesseren. „Als de wereld bevolking er om vraagt, kun nen wij met de kalender ac- coord gaan", zo werd hem gezegd. Hij hoopt nu, dat de wereld inderdaad om zijn ka lender zal gaan vragen. Willard Edwars electro- techniseh ingenieur van be roep is bij het samenstel len van zijn kalei.der er van uitgegaan het jaar in vier ge lijke kwartalen van elk 91 dagen te verdelen. Totaal kwam hij dus op 364 dagen per jaar. De 365e dag zou hij aangeduid willen zien als „Nieuwjaarsdag". Het zou een internationale vrije dag moeten zijn en vallen tussen 31 December en 1 Januari. in de Edwards-kalender hebben de maanden Januari, Februari, April, Mei, Juli, Augustus, October en No vember elk 30 dagen en de overige maanden, Maart, Ju ni, September en December elk 31 dagen. De kalender van de heer Edwards begint op Maandag 1 Januari en eindigt op Zon dag 31 December, zodat de Nieuwjaarsdag een „tweede Zondag" zou zijn. Evenzo zou moeten ge schieden met de vierjaarlijk se „schrikkeldag", die hij in de „schrikkeljaren" heeft ge projecteerd als een „tweede Zondag" weer een inter nationale vrije dag tussen Zondag 31 Juni en Maandag 1 Juli. De eerste dag van elk- kwartaal valt dan op een Maandag, de laatste op een Zondag. Consequenties zijn, dat de algemeen erkende feestdagen ieder jaar op dezelfde data zouden vallen waartegen volgens de heer Edwards, van geen enkele kerkelijke richting bezwaar zou be staan, en iedereen zou steeds op dezeifoe dag jarig zijn dus bijvoorbeeld altijd op een Zondag. De moeilijkheid da: er thans millioer.en men sen zijn die op data zijn ge boren die in de nieuwe ka lender niet voorkomen 31 Augustus bijvoorbeeld meent de neer Edwards te kunnen oplossen door deze mensen een nieuwe datum toe te wijzen. „Men is op een bepaalde dag van het jaar geboren, bij voorbeeld de 244e, welnu, tel in mijn kalender tot de 244e dag en voila, u hebt uw nieuwe verjaardag". De heer Edwards Is van mening, dat zijn kalender de eenvoudigste, de meest prac- tisehe en de gemakkelijkste in het gebruik is. „Regeringsinstanties, het zaken- en bedrijfsleven, de scholen, enz. behoeven nooit meer te puzzlen vanhoe veel dagen zal ik dan ter beschikking hebben" en valt die periode niet ongun stig in verband met Zonda gen, feestdagen, enz."? En voor de oijgelovigenVrij dag de dertiende"komt op de kalender niet meer voor. kunnen verhogen met 28 millioen gul den ten laste van de tegenwaardereke ning der Amerikaanse hulp. Aldus een mededeling van de ministers van Fi nancien en van Economische Zaken aan de Tweede Kamer. Deze verhoging is een onderdeel van het plan om projecten van militair- of semi-militair karakter ten bedrage van 230 millioen gulden met gelden uit de tegenwaarderekening van de Ameri kaanse dollarhulp te financieren. Hier van was reeds 175 millioen besteed voor de productie van militaire voer tuigen. Over de besteding van de res terende 27 millioen zijn nog onderhan delingen met de Amerikanen gaande. Brief aan Adenauer Druk uitoefenen op de vier grote mogendheden De Westduitse sociaal-democratische leider, Erich Ollenhauer, heeft in een jrief aan Bondskanselier Adenauer ver klaard, dat geen enkele gelegenheid mag worden gemist, om te trachten bet volle gewicht van het gehele volk in te zetten voor het uitoefenen van druk op de vier grote mogendheden, ter verkrij ging van Duitslands eenheid. De overle den voorganger van Ollenhauer, dr Kurt Schumacher, had reeds een derge- -ijk voorstel gedaan, dat evenwel nim mer effect sorteerde. Ollenhauer zegt in zijn brief, dat de politieke toestand een nieuwe poging noodzakelijk maakt Het Oostduitse voorstel, om een parle mentaire delegatie naar Bonn te zen den, betitelde Ollenhauer als een „ma- noeuvvre om verwarring te stichten". yan Maandag tot en met vandaag zijn in Luxemburg de ministers van buitenlandse en economische za ken van de zes landen, die de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal hebben aangegaan, bijeen. Deze confe rentie is niet alleen belangrijk, omdat de bewindsliedenzullen vergaderen uit hoofde van hun lidmaatschap van de Raad van Ministers van de kolen- en staalgemeenschap, maar vooral omdat op initiatief van Frankrijk en Italië de kwestie van de politieke eenwor ding van Europa zal worden bespro ken; de vraag dus in hoeverre een stap in de richting van een Europese federale structuur thans reeds mo gelijk is. Bij meer dan één gelegenheid heb ben wij als onze mening te kennen gegeven, dat de internationale situa tie van d'e nationale regeringen beslis singen vroeg, welke lagen op het vlak van de Europese federatie, terwijl de gedachte aan een dergelijke nieuwe vorm van internationaal samengaan nog niet voldoende leefde in de ver schillende volkeren en hun volksverte genwoordigingen. Daardoor konden er verschillen van inzicht ontstaan, die de inrichting van een federatie belem merden. Daardoor werden bovendien maatregelen genomen, die eigenlijk als uitvloeisel, als gevolg van een fe deratief verband zouden moeten wor den gezien, maar die door de nood der tijden aan de feitelijke politici-e eenwording voorafgingen. Men heott daartegen wel eens ingebracht, dat het beter was „ergens" te beginnen dan ie wachten op het verheffen van Straatsburg tot Europees Parlement. Men vergat daarbij echter dat men steeds op het ontbreken van een su- pra-nationaal orgaan, in weike vorm dan ook, zou stoten. Frankrijk is deze laatste gedachte toegedaan. Vooral Monnet, de grote man van het plan-Schuman, verwacht veel van een, wat hij noemt, „functi onele" samenwerking op het gebied van kolen en staal en van defensie, waaruit dan volgens hem vanzelf een politiek gezag zal groeien. De Raad van Europa in Straatsburg is uiter aard voorstander van Europese verte genwoordigende instanties op demo cratische grondslag. Maar deze Raad wordt ernstig belemmerd door ge brek aan politieke bewegingsvrijheid Frankrijk, Italië en ook Duitsland zijn nu met een derde mogelijkheid gekomen: n.l. met de stichting van een politieke autoriteit met bove»-na- tionale bevoegdheden. Men wil het ke len- en staalparlement een „Europese grondwet" laten ontwerpen, die door de verschillende regeringen moet wor den goedgekeurd. De Europese Defen sie Gemeenschap zoekt eveneens naar een nieuwe organisatievorm voor een federale structuur. De Raad Van Euro pa te Straatsburg of het kolen- en staalparlement kunnen de grondwet gevende vergadering van een nieuw Europa worden. £)EZE vraag is nu dezer dagen in Luxemburg aan de orde gesteld. Tevoren was er reeds een geduchte discussie gehouden tussen de Raad van Europa te Straatsburg en Monnet, de hoge autoriteit van de kolen- en staal- gemeenschap. Monnet wilde zijn onaf hankelijkheid bewaren, maar trachtte tevens het secretariaat in Straatsburg in te schakelen. Dit secretariaat zag daarin een schone kans de kolen- en staalgemeenschap in handen te krij gen. Men zal opmerken, dat er reeds competentiegeschillen onstaan, ter wijl er van een Europese federatie nog geen sprake is. Dat is overigens wei te begrijpen. Op den duur zal men de kolen- en staalgemeenschap alsmede de Europese Defensie Gemeenschap zonder twijfel ondergeschikt moeten maken aan de gezagsorganen van een federatief Europa. Men zal er evenwel rekening mede moeten bou rn dat deze op zichzelf onderge schikte instituten al werkten, toen een federatief Europa nog in de wind selen lag. En het is voor tal van men sen bijzonder moeilijk van eenmaal - te recht of ten onrechte - verworven po sities afstand te doen. Trouwens dit probleem speelt bij de totstandkoming van een federatieve structuur in Europa toch een uiterst belangrijke rol. De nationale autori teiten een stuk van haar gevestigde problemen^lr raken' ZUl,ennationlle problemen komen, die niet meer uit- worden hPk *let na"onaIe kunnen worden bekeken. Zodra wij voor ogen ten worden tegenstanden zullen moe- gorden overwonnen vooraleer van een werkelijke, doeltreffende en werk- dan\t™tTw*e kan worden gesproken, k°mt blJ °P.S toch steeds de twijfel heid Yljf,Gl nlet aan de bereid- gen in h™ deflanden om hun belan- behandolo^ 0 gemeenschappeliik te maar aan de mogelijkheid doorbrekL60/!- Sene heiliSe huisjes te doorbreken, die er nog altijd is. yOOR wat Nederland betreft, schij- en "1" de mimsters van buitenlandse zaken (in hun eerste internationaIe contact), in Luxemburg te geven dft*® he£ben a's hun oordeel ztJnr»=: ef-n Eur°Pees politiek ?e- nefo "0dlg 1S' omdat de Euro- nfet m ?-le zonder zulk een orgaan met te realiseren is. r nlbSIissin-.en van de ministers in bëlans nX/i!". Va" gr00t- a,gemeen -tlj' f minst vo-or de aan- taande hesnrekingon in Straatsburg Vliegtuig in Kanaal gestort Gisteren is een viiegtuig, ongeveer vijftig mijl ten noordwesten van Cher bourg, in het Kanaal gestort. De vlieger kon worden opgepikt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1