IPS boffen! mrvm m Bondskanselier Adenauer wees het K.S.G.-parlement zijn arbeid Dronken oplichter hield een lezing voor ontstelde Zaltbommelaren at Naguib bezorgt Egypte vele opschuddingen „Positief recept voor ramp ,m JONGE JENEVER hied* VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen „onderhandelingen" over het Saargebied I net product Vrijdag 12 Sept. 1952 149e Jaargang No. 216 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Prins Bernhard opende reclame-congres Onzekerheid inzake het Suezkanaal stijgt weer „Een taak van historische betekenis" De Belg Spaak benoemd iot voorziiter vanaf f 6 50 Bezwarende documenten gevonden Britse arbeiders wachten nog met„Kalm-aan actie" Nationaal element in het presidium gehaald De Britse huisvrouwen moeten meer betalen Versterking vrije landen gaat verder dan „binnen de perken houden" van Moskou Geweld is zeer gevaarlijk Buitenlandse bemiddeling is onaanvaardbaar Slechts onderzoek, dat een statuut voorafgaat De Palestijnse kwestie naar de V.N. ma Voordeaanvang Evacuaties langs de Oder-Neissegrens Cinema Tel. 200 Americain GERARDPHILIPE GINA LOLLOBRIGIDA M (tuitmsUscJt, M {2*0*ne*taa& m {&i#Ue£a&C& (infin! Donderdag 18 September NOGMAALS CDAIfA" *T LEVEH tH „EKUILA STRIIDEN VAN LUDWlG VAN BEETHOVEN e strooifles ATA kost slechts ergrootste inhoud, cwaliteit de boste, t zachte fijne poe* >r schuimt sterk in krast nooit, Je metalen bodem is stevig bevestigd en is bestand tegen water, 9 de metalen strooier ver deelt ATA uiterst zuinig het geb'ed i zui'erheid Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAJISSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ct p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Prins Bernhard heeft gisterochtend in Krasnapolsky te Amsterdam het vijf tiende congres van het Nederlandse Genootschap voor Reclame geopend. Het algemene thema van de twee dagen durende bijeenkomst is „Nederland en de wereld". De bevordering van de export staat in 't middelpunt van de aandacht. Huiszoekingen en arrestaties QE grote vraag van duizenden Egyptenaren en vele politici buiten het Nijlland, is, of de nieuwe premier, generaal Naguib alleen maar „de sterke man" of een dictator zal blijken te zijn. De jongste maatregelen van Naguibs regering hebben aan deze vraag nieuwe actualiteit gegeven. Gisteren zijn namelijk door het gehele land huiszoekingen en arrestaties verricht. De kantoren en woningen van tal van hooggeplaatste autoriteiten zijn doorzocht en na afloop van het onderzoek verzegeld. De naspeuringen betroffen voornamelijk het Palestijnse wapensehandaal. Enkele functionarissen zijn in arrest gesteld, voor zover ze niet eigener beweging de wijk hadden genomen. Hoe het zij: generaal Naguib schrikt niet voor krachtige maatregelen terug. Hij heeft bovendien nieuwe onzekerheid geschapen, door te verklaren dat het Suez-kanaal Egyptisch eigendom is en dat het Egyptische leger in staat is het te verdedigen. Ook is Naguib begonnen met de bestudering van de Soedan-kwestie, welke naar velen menen met voor rang door het nieuwe kabinet zal worden behandeld. MADAT het parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap Donderdag de Belg Paul Henri Spaak had verkozen tot zijn voorzitter hij kreeg acht cn dertig stemmen tegen de Duitser Von Bretane dertig zijn vijf vice-voor- zitters aangewezen, uit elk der deelnemende landen met uitzondering van Belgie één. Onder andere heeft thans de Nederlander mr G. Vixseboxsc, Christelijk- Historisch lid van dc Eerste Kamer, zitting in het presidium. De Fransen hadden na het debat over dc candidaatsteliing hun gegadigden teruggetrokken en steun den Spaak. Deze kon zitting nemen in dezelfde zetel, van waaruit hij drie jaar lang de vergaderingen van dc Raad van Europa heeft geleid. Een belangrijk agendapunt was voorts de rede, waarmee de Westduitse bondskanselier dr Adenauer de Asemblée haar taak wees. „Een taak van historische betekenis" noemde Adenauer het werk van de afgevaardigden. van de vorming van een politieke autoriteit in Europa. Daarbij moeten echter de banden tussen de vijftien landen van de Raad van Europa niet worden verbroken. Monnet, de voorzitter van de hoge autoriteit, zeide o.m.: „De grote Euro pese revolutie van ons tijdperk begint, in deze dagen, waarin de eerste boven nationale instellingen van Europa worden gevormd. Sedert deze instel lingen bestaan, is Europa begonnen levende werkelijkheid te worden". Spaak heeft zonder veel te zeggen, da leiding van de Assemblée aanvaard. Hij is een figuur, die een snelle vol tooiing van Klein-Europa tot zijn doel POK DE LANDBOUW Organisatie, BedrUfS- in in Noord-Holland sdiploma). bjj voldoende deelname Schagen en Alkmaar. geling of. ngen vóór 20 September BEUGEL, Anna. P«-u_ nhage, tel. 394292. Uit de politierapporten blijkt, dat er „belangrijke documenten" zijn gevon den in de kantoren van drie vooraan staande functionarissen van het depar tement van Financien en de financiële afdeling van het departement van Oor log en Marine. Een groot aantal autori teiten, o.w. de staatssecretaris van Oor log en Marine is met drie maanden ver lof gezonden. Op het departement van Handel en Nijverheid vond men 24 dos siers. De algemene controleur van dit departement vertoeft buitenslands. De vroegere secretaris van de voormalige minister van Financiën is gearresteerd. Het huis van de gewezen adjudant van ex-koning Faroek is verzegeld tot het zal zijn doorzocht. De chef van het ka binet des konings was ook in het bezit van verdachte documenten. Volgens de geruchten, die in sterke mate de gebeurtenissen vergezellen, is een belangrijk lid van de regentschaps- raad uitgeweken. De regent was al enige tijd „om gezondheidsredenen" in Alexandrië. Na een huiszoeking bij de „Koninklijke Automobielclub" is aan het bestuur „voorgesteld" om' af te treden. De arrestaties en huiszoekingen duren nog voort. De nieuwe regering heeft inmiddels besloten om tot onmiddellijke herzie ning van de grond- en kieswet over te Aanhoudend koud Regenkansen niet groot Al komen er langdurige zonnige ?£L en uoor- toch is er van na- t*ïü'erw1er geen sprake, daar de temperatuur niet alleen 's nachts maak ook overdag veel te laag blijft. Door een hogedrukgebied over de Noordzee en Zuid-Scandi- navie is ons land in een Noorde lijke luchtstroom gelegen. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat hierin spoedig verandering komt. De tuchtdruk boven de Noordzee, blijft hoog en boven Oost-Europa laag. De overheersend Noordelijke win den blijven daardoor voor de tijd van het jaar koude lucht aanvoe ren. Een enkele regenbui is niet uitgesloten, maar veel zal de neer slag in de komende dagen niet te betekenen hebben, wel zullen van de Noordzee af wolkenvelden bin nendrijven. Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond: WEINIG VERANDERING Droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden. Over wegend matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG: Zon ov 6.11, onder 19.00. Maan op onder 17.00 gaan. Een nota met gegevens is reeds aan deskundigen ter hand gesteld, om van de nieuwe grondwet „een bolwerk tegen onrecht en omkoopbaarheid" te maken. Verder overweegt de regering een algemene amnestie voor de poli tieke gevangenen. Dit idee zou zijn uit gegaan van de Mohammedaanse broe derschap. Ultimalum ligt klaar Als repressaille voor de weigering van de werkgevers in de Britse machi ne-industrie om het personeel van deze industrie een loonsverhoging van 2 Pond Sterling per week toe te kennen, hebben de arbeiders gedreigd met een ,kalm-aan-actie", welke uiteraard de bewapenings- en exportindustrie ern stig zou schaden. De Britse minister van Arbeid heeft thans de vakverenigings leiders voorgeslagen om eerst te onder handelen met zijn „beste bemiddelaar", Sir Robert Gould. Een onderhoud van de vakverenigingsleiders met deze be middelaar zal Maandag plaatsvinden. Eerst na dit onderhoud zal een even tuele datum bepaald worden, waarop men „langzaam-aan" gaat doen. £)E Westduitse premier meende, dat de voorbereiding van een politiek statuut voor Europa in het belang zou zijn van de versterking van ons we relddeel, de redding en de beveiliging van zijn cultuur en de redding van de vrede in de wereld, Het voorbereiden de werk zou er toe leiden, dat de Ver gadering van de Verdedigingsgemeen schap, zodra deze in het leven is ge roepen, zeer snel en zonder wrijving een Europese grondwet zal kunnen aanvaarden en dat daardoor veel kostbare tijd wordt bespaard. Voorts heeft Adenauer er op ge wezen hij is voorzitter van het co mité van ministers dat men dit co mité niet moet beschouwen als de ge lijknamige organen, die bij andere conferenties zijil opgetreden. De raad van ministers is veeleer een organisch onderdeel van de nieuwe boven-na- tionale gemeenschap. De status van de raad en van de Assemblée is wel licht in bepaalde opzichten te verge lijken met de verhouding van de beide Kamers in een moderne staat. Zij zijn gehouden samen te werken en vullen elkaar aan. In de ministerraad zullen behoudende krachten meer naar vo ren komen. In het parlement zal een sterkere dynamiek tot uiting komen. Vandaar het verzoek aan de Assem blée, om te beginnen met de heeft gemaakt. Vooral dank zij de steun van de Fransen won hij de race tegen de Duitser Von Bretane, van wiens benoeming de Duitsers vas' overtuigd waren. De Nederlandse af gevaardigde mr. P. Blaisse heeft ern stig bezwaar gemaakt tegen de be noeming van vijf vice-voorzitters, aangezien hierdoor het nationale ele ment in het presidium is gehaald. Met ingang van 5 October zullen de prijzen van zes soorten in Engeland ccrantsoeneerde levensmiddelen ver hoogd worden met bedragen van I pen ny tot 6 pence (vier cent tot een kwar tje) per Engelse pond. De prijzen wor den als volgt gewijzigd: Margarine, 2 pence duurder, vet en reuzel 2 pence duurder; kaas 2 pence duurder; boter 6 pence duurder; suiker voor huishou delijk gebruik 1 penny duurder; bacon 5 pence duurder. Door deze prijsverhogingen zullen de officiële subsidies voor de voornaamste levensmiddelen met 160 millioen pond sterling per jaar kunnen worden ver minderd. De prijsverhogingen vallen samen met hogere sociale voorzienin gen. Acheson over Eisenhowers politiek: De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op een conventie van vakverenigingen te Kansas de republikeinse voorsteller studie jij oor een meest dynamische buiten- Minister Schuman verklaart: De Franse minister van buitenland se zaken, Schuman, heeft verklaard, dat geen buitenlandse bemiddeling kan worden aanvaard inzake de Saar- kwestie. Het is volgens hem verkeerd om te spreken over onderhandelingen tussen Frankrijk en Duitsland over deze kwestie. Er bestaat slechts een „uitwisseling van meningen en een onderzoek, dat noodzakelijk is om tot een definitief statuut voor de Saar te komen". Frankrijk heeft volgens de minis ter nooit getraéht het Saargebied een dictaat op te leggen. Het houdt voor namelijk vast aan politieke autonomie van de Saarstaat en handhaving van de economische unie met Frankrijk. Over Europeisatie van het Saarge bied zou een onafhankelijke regering van dat gebied moeten beslissen. Di tussen Frankrijk en het gebied geslo ten conventies zouden in beginsel on gewijzigd moeten blijven, doch moge lijk wel aangepast kunnen worden, al dus Schuman. De Arabische landen maken haar aanhangig De Arabische landen hebben hun af gevaardigden bij de Verenigde Naties opdracht gegeven de Palestijnse kwes tie op de agenda van de in October beginnende bijeenkomst van de Alge mene Vergadering te laten opnemen. Er is een subcommissie, bestaande uit een vertegenwoordiger voor elke Arabische staat, ingesteld om de ver schillende kanten van de Palestijnse kwestie te bestuderen. Deze commissie zou heden voor de eerste maal verga deren. CEN ONDERNEMEND man, wiens stunts echter bij de politie van vele Nederlandse gemeenten een zekere be kendheid genoten, is dezer dagen in Leerdam gearres teerd. In de stad van het fijne glaswerk pleegde hij ordinaire flessentrekkerij, waarmee hij zijn eigen gla zen heeft ingegooid overi gens. Bouke Dijstra, zoals 's mans naam luidt is wat men noemt een man van de we reld. Hij is in Engeland, in frankrijk en zelfs in Austra lië geweest. Tot grote op luchting van de politie bleef hij daar echter maar kort. Ziin licht scheen voorname lijk in Nederland,* hetgeen moge blijken uit allesbehal ve kinderachtige notities in de politie-archieven van Schagen, Wieringen en Ber gen (N.H.) Ruim vijf jaar was hij uit de circulatie door penitentiën in diverse Ne derlandse gevangenissen en de jaren van 1948 tot 1952 bracht hij voornamelijk door in een aantal huizen van be waring. In deze perioden van bezinning kwamen er steeds nieuwe plannen in zijn brein tot rijping. Zo kwam Bouke, wiens wieg in het Friese dorpje Hallum heeft gestaan, het landelijk Zaltbommel attaqueren als „journalist-litterator". Onder een vloed van woorden wist hij een plaatselijke vereni ging over te halen, om hem een serie van zes lezingen te vermocht zijn betoog het gehoor toch niet te boeien. De Friese wereldreiziger sloeg zulke wartaal uit, dat men het beter vond hem het woord te ontnemen en de Zaltbommelaren voor de vijf resterende causerieën te spa ren. In Leerdam betrok hij een dure hotelkamer, daar bij voorgevende dat een ter plaatse bekend krantenman de rekening wel zou betalen .DE VRIJHEID EN IK" (Opgedragen aan Justitia) ■lil laten houden met als onder werp; „Mijn buitenlandse belevenissen". riP de avond van de lezing verscheen Bouke in een uitbundige staat van dron kenschap voor zijn auditori um. Hoewel het zien van de aangeschoten Bouke op zich zelf een studie waard was, ■IIIIIIIIIIIIIIIB De betrokken journalist poogde hij daarna enkele van zijn verhalen te verko pen. Hier werd de kiem ge legd voor een onderzoek, dat ten slotte tot Bouke's arres tatie leidde. Het lot wil, dat Bouke juist met deze truc het meeste succes had in andere plaatsen. QVERIGENS heeft hij vol- doende fantasie. De ene keer is hij de zoon van een Friese geneesheer, dan pro moveert hij zichzelf tot arts, („ik studeerde in de oorlog in het geheim medicijnen") en de volgende maal is hij een pleegzoon van de Fran se oud-premier Bidault. Hij zegt met tal van Australi sche autoriteiten (die overi gens nog een appeltje met hem te schillen hebben) op voet van „jij en jou" te heb ben gestaan. Dit laatste is trouwens niet zo ongeloof waardig als het lijkt, want in het Engels kent men maar één vorm voor „u" en ..jij", namelijk: „You" Volgens zijn zeggen, legt Souke thans de laatste hand aan een boek, dat getiteld is: „De Vrijheid en ik". In spiratie zal hij genoeg kun nen opdoen, want een onge riefelijk vertrekje in het huis van bewaring te Dor drecht is voorlopig zijn ver blijfplaats. De hotelrekening betaalt ditmaal de staat. landse politiek en de „bevrijding" van onder communistische controle staan de volken van de hand gewezen. „In dien deze „positieve politiek" een ge welddadige bevrijding dezer volken In houdt, komt zij neer op een positief recept voor een ramp", aldus de mi nister. Bovengenoemde voorstellen zijn door generaal Eisenhower en de republi keinse adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, John Foster Dulles, gedaan. Acheson noemde hun namen echter niet. Hij zesde, dat de huidige buitenlandse politiek der V.S. verder gaat dan het enkel en alleen binnen de perken houden van het communis me. De landen aan deze zijde van het „ijzerfen gordijn" dienen een sterke aantrekkingskracht uit te oefenen opdat de balans naar ons voordeel doorslaat", meende hij. Het zou buitengewoon gevaarlijk zijn te pogen deze balans met geweld te doen doorslaan. De buitenlandse politiek kan op gezonde en constructieve wijze wor den besproken, indien men zich bezig houdt met vraagstukken uit de wer kelijkheid. „Achter het militaire schiid treffen wij alle maatregelen, om de vitaliteit, de eenheid en de politieke en economische kracht van de vrije landen te vergroten". Zulks aldus Acheson, gaat verder dan het „bin nen d§ perken houden" (containment). Elizabeth van Luxemburg verloofde van koning Boudewijn? IIOEWEL de verkiezingen in Juni ten duidelijkste hebben aangetoond, dat de politieke belangstelling van het Nederlandse volk véél groter is dan tevoren vaak werd gezegd, kan men ook nü weer stemmen horen, die in de eerste plaats schampere opmerkingen maakten tijdens de langdurige kabi netsformatie en die bovendien met een soort souvereine minachting beweren voorbij te zullen gaan aan de politieke zaken, die na Dinsdag 16 September de dag van de opening der Staten- Generaal in de Kamer zullen wor den behandeld. Wij hebben onzerzijds ook niet veel bewondering kunnen op brengen voor de wijze, waarop het huidige kabinet is samengesteld. Wij hadden evenwel geen bezwaar tegen de lange duur der formatie, omdat degene, die gewend is zich met politieke zaken en partij-verhoudingen bezig te hou den, weet, dat de kaarten in ons land nu eenmaal niet gemakkelijk liggen Het is opmerkelijk, dat het deze laatste gedachte is, dlfe sommigen ver leidt tot het zoeken naar een politieke reconstructie, die, naar men dan zegt, aan de slagkracht van het politieke leven in ons land ten goede zal komen. Te verwondelijker, naarmate deze stemmen meer en duidelijker schijnen te komen uit de hoek van de Partij van^ de Arbeid, die globaal gesproken de jongste verkiezingen toch heeft ge wonnen. Wij hebben in die kringen namelijk meer dan eens vernomen, dat het politieke leven in Nederland gebaat zou zijn bij een klare afscheiding tus sen hen, die een vooruitstrevend beleid wensen, en tussen de groepen, die naar- behoudzucht streven. Naar gelang van de verkiezingsuitslag zou de ene groep regeren en de andere oppositie voeren of omgekeerd. WIJ geloven, dat prof. Romme gelijk heeft, als hij opmerkt, dat een der gelijke, ruime scheiding der geesten ernstig afbreuk zou doen aan de kleu rige veelheid van de politiek in ons land. De leider van de fractie der Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer betoogt dit naar onze mening niet, om de toekomstige positie van de K.V.P. bij voorbaat vast te leggen, al is het ongetwijfeld zo, dat met name in de K.V.P. het denken zich beweegt van uiterst rechts naar ver-links, om het „modern" uit te drukken: van conservatief naar progressief! Een definitieve doorbraak in bovengemelde zin zou betekenen, dat de politiek zich liever zou schikken naar de grootste gemene deler dan zich gezond en levend te voelen bij een differentiatie, die al sinds vele tientallen jaren haar stempel op het partijwezen in ons land heeft gedrukt. Bovendien moeten wij nu al vaak tot onze spijt constateren, dat het de leden van een bepaalde fractie meestal niet gegeven is het eigen in zicht te doen zegevieren. Meestal hou den de leden zich bij stemmingen aan de opvattingen, zoals deze door de woordvoerders van de fracties zijn ver tolkt. Er zijn uit de parlementaire his torie van na 1945 tal van voorheelden aan te halen, waarmee kan worden aangetoond, dat bepaalde Kamerleden het klaarblijkelijk niet met de fractié- politiek eens waren, maar bij de stem ming niettemin de partijdiscipline om dit lelijke woord eens te gebruiken het laatst lieten spreken. Daar komt nog bij, dat het ook uit een oogmerk van naamgeving vrijwel onmogelijk is de geesten der politici in conservatieve en progressieve te ver delen. Nog afgezien van de vraag wat men precies onder conservatief en pro gressief verstaat. Want evenmin als de K.V.P. zonder meer vooruitstrevend kan worden genoemd, kan men de V.V.D. en de A.R, als behoudend kwa lificeren. De stemmingen in het jong ste verleden over belangrijke ontwer pen van wet geven daarvan onomsto telijk blijk; terwijl de (behoudende) A.R.-professor Ziilstra thans reeds voor een verregaand „dirigistisch" man wordt uitgekreten! PEN debat over deze zaken komt ons onvruchtbaar voor. Het kan hoog stens theoretische waarde hebben Öe practijk zal in ons land altijd zijn, dat grote bundelingen onbestaanbaar blij ven. De Nederlander is een te vrij én onafhankelijk denkend mens, om zich op de duur prettig te blijven voelen onder bepaald etiket. Wellicht ook is de hierboven ver melde discussie een uitvloeisel van het groeiende inzicht, dat Europa nog slechts kan leven, indien het spoedig tot een vorm van eenheid geraakt, waarin de landen elkaar voortdurend tot steun zijn. Tot welk nut zouden dan de kleine groepen in de verschillende landen nog zijn? Wij menen, dat juist in een federatief Europa de stem van de kleine groep zal moeten blijven klinken, omdat de democratische ge dachte een „eenheid in verscheiden heid" vereist zonder welke wij zouden vervallen tot een „nieuw Europa", dat ons tussen 1940 en 1945 tot een gruwel is geworden! Reizit izioers me Iden: Ondanks het feit, dat in Belgische hofkringen nog geen bevestiging te verkrijgen is van een verloving van Koning Boudewijn met prin ses Elizabeth van Luxemburg, wor den de geruchten steeds sterker. De Belgische Koninklijke familie onderhoudt zeer vriendschappelij ke relaties met de Luxem&urgse vorsten en de beide families bren gen momenLeel op de zelfde plaats een vacantie door. Op de foto: Prinses Elizabeth van Luxemburg. Bevolking naar binnenland overgebracht Volgens mededelingen van uit Po len komende reizigers zouden de Pool se autoriteiten de burgerbevolking wegvoeren uit die delen van Frank fort aan de Oder Guben. Forst en Loeriit die op Ue Oostelijke oever van de Oder en de Neisse, de grens tussen Polen en Oost-Duitsland, zijn gelegen. Deze burgerbevolking zou naar het Poolse binnenland worden overge bracht. Hoewel niet bekend is, of de evacuatie is ingegeven door politieke of militaire overwegingen gelooft men wel, dat zij door de Russische autori teiten is bevolen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1