Krniswoord-pnzzle Rotterdam en vinden elkaar in St. Paul t 2te u-eAcLw-en&tt B&eJtcLj&i Werkwijze in de Amerikaanse industrie Puzzle-rubriek Schaakrubriek Radioprogramma voor dit week-end Hersengymnastiek enne?Van we ft e id na am Onze Bn'dgerubriek /Tv ZATERDAG IS SEPTEMBER 1953 Ruime uitwisseling van gegevens Adrlanus J. Selp uit Rotterdam en Maarten Bode uit Vlissingen hebben in liet begin van dit jaar een niet alle daags besluit genomen: zij keerden hun woonplaatsen aan Nieuwe Waterweg en Wester Schelde tijdelijk de rug toe «un samen met zestien andere Neder landers in de Verenigde Staten een Jaar lang temidden van Amerikanen te gaan leven, werken en studeren. De Rotterdammer en de Vlissinger leerden elkaar kennen te St. Paul in de Ame rikaanse staat Minnesota, waar zij in hetzelfde particuliere huis een onder dak vonden. Dagelijks wisselen zij er thans de indrukken uit, die zij in de verschillende fabrieken, waarin zij te werk zijn gesteld, hebben opgedaan. Vijf van de zeven jonge Nederlandse arbeiders, die onder auspiciën van het „Work-Study-Training-Program" van het Mutual Security Agency te St. Paul verblijven, hebben hun kamers in één van de gebouwen van de Hamline Uni versiteit aldaar: Twee van hen, Selp en Bode, zijn bij particulieren onderge bracht. Uit hun rapporten aan de Con tactgroep Opvoering Productiviteit (C. O.P.) in Den Haag, die met hun selec tie was belast, blijkt overduidelijk, dat de Nederlanders in Amerika hun ogen goed de kost geven. Contact A DRTANUS SEIP, die als gereedschap- constructeur werk heeft gevonden bij de „Minneapolis-Honywell Regula tor Company" te Minneapolis en te Rotterdam in een soortgelijke functie werkzaam was bij de N.V. Galak Ge condenseerde Melk Maatschappij, PSYCHOLOGISCH BOD Aan de vooravond van de Europese kampioenschappen 1952, welke 19 Sep tember a.s. in Dublin zullen aanvangen, is het aardig om een spel in herinnering te brengen, dat in 1949 tussen Ierland en Nederland te Parijs werd gespeeld. In dat spel werd door een der Neder landers van een psychologisch bod ge bruik gemaakt, iets wat in internatio nale wedstrijden tot de hoge uitzonde ringen behoort. Welke sensaties de psy choloog daarbij beleefde, zult u zich goed kunnen indenken als wij zijn spel en het biedverloop aan u voorleggen. Oost was de gever, OW waren kwets baar. De Zuid-speler had: Sch. 2 H. 7, 6, 4; R. v, 9, 4, 2; KI. h, v, b, 10, 3. Het bieden verliep: zakelijk kenmerkend zijn voor de prae- Oost: Zuid: West: Noord 1 H. 1 Sch.l 2 R. pas 2H. pas pas 3 H.! double pas pas 4 Sch. double 5 KI. pas pas double pas pas redouble!! pas pas pas Denkt u zich eens even in op de Zuid plaats te zitten; evenzeer zoudt ge waar schijnlijk de duizend angsten uitgestaan hebben die de Nederlandse internatio naal hier uitgestaan had. 't 1 Schoppen bod was bijzonder riskant en daarmede riep Zuid krachten op, die niet meer onder controle te houden bleken. Noord, die eerst gepast had, gaf later een man che forcing (3 H.)knalde toen de man che uit (4 Sch.) en alsof dat nog niet ge noeg was, redoubleerde hij het 5 Kla vercontract, waar Zuid uit louter ar moede en wanhoop heen gevlucht was. De grootste sensatie kwam evenwel, toen Noord's kaarten op tafel kwamen en de gehele kaartverdeling bleek te zijn: a,h,10,9,7,5 a 1 8,6,5,4,2 *b,6 b,3,2 a,b,10,8,5,3 *9.7 v,8,4,3 h,v,10,9,8,5 h,6 a 2 7,6,4 v,9,4,2 h,v,b,10,3 Noord had dus psychologisch meege- boden; hem was onbekend, dat Zuid geen Schoppenkleur had en daar hij wél Schoppens bij Zuid veronderstelde, had hij op 2 Ruiten 'an West gepast om la ter met des te meer effect aan het bie den deel te nemen. Dit passen was zon der risico, daar het 2 Ruitenbod „forcing voor één ronde" was, volgens het Cul- bertson-systeem dat de Ieren speelden. Toen Zuid tenslotte uit 4 Schoppen naar 5 Klaver vluchtte, begreep Noord wel dat Zuid's Schoppenkleur niet bestond, doch niettemin achtte Noord zijn spel sterk genoeg om 5 Klaver te redouble ren. 5 Klaver kan met geen enkel tegen spel down gespeeld worden; NZ behoe ven slechts twee azen te verliezen. Zuid maakte het spel dan ooi? en Nederland scoorde 750 punten; dat Zuid na afloop van dit spel zijn hoofd mét een zakdoek moest afwissen, laat zich wel begrijpen. Aan de tweede tafel bereikten de Ne derlanders in de OW-lijn een contract van 4 Harten dit kan down gespeeld worden als Zuid met Schoppen 2 begint en Noord steeds Schoppen doorspeelt. De 3e Schoppen troeft Zuid met Harten 6 in en West moet met de Hartenboer overtroeven. Later, als Noord met Har tenaas aan slag komt wordt weer Schop pen gespeeld en Zuid kan met Harten 7 de downslag maken. De Ieren vonden dit vernuftige tegenspel echter niet, zo dat Nederland aan deze tafel nog eens 620 punten scoorde. Het spel bracht dus in totaal 1370 punten op, een voordeel van 9 Europese matehpunten voor onze landgenoten Het resultaat was fraai, maar niet voldoende, want ondanks de ze debacle, slaagden de Ieren er in de match te winnen! JOKER schrijft onder meer, dat iedere nieuwe ling bij Honeywell 18.000 employé'», in hoofdzaak contróle-apparaten, wals- thermostaten en fijne schakelappara- tuur fabricerend na dertig dagen een onderhoud heeft met zijn chef. Een der gelijk contact wordt daarna om de twee maanden herhaald, hetgeen naar Adriaan's oordeel een aanbevelens waardige gewoonte is. Verder vindt hij de omgang van het personeel onder ling naar Nederlandse begrippen onge looflijk vrij. „Iedereen kent iedereen". Adrianus is een expert op het gebied van vakliteratuur geworden. Hij bei schikt op het ogenblik over een grote verzameling boeken, die voor de Ne derlandse industrie waardevolle gege vens bevatten over alle mogelijke om derdelen. „Vele dingen, die ik in Ne derland nog nooit heb gezien, heb ik nu zo uitgebreid mogelijk op tekenin gen in mijn bezit. Dat gratis weggeven van gegevens is één van de waarde volste gewoonten in de Amerikaanse industrie", zegt Seip. Bode's boodschap MAARTEN BODE, die als technisch tekenaar verbonden is aan de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, doet op het ogenblik onge veer hetzelfde werk voor de „Electric Machinery Manufacturing Company" te Minneapolis, in welke fabriek allerlei soorten generatoren en motoren wor den vervaardigd. Bode bekleedt er de functie van „mechanical draftsman", wat letterlijk werktuigkundig tekenaar betekent. Hij is van oordeel, dat het de Amerikaanse arbeider in zijn werk wel gemakkelijk wordt gemaakt. Werk zaamheden, die de productie vertra gen, worden zo veel mogelijk wegge werkt. Goede en voldoende gereed schappen vormen één van de belang rijkste factoren. Zo heeft Bode zijn hart verpand aan een handig electrisch radeermotortje, dat hij zo mogelijk graag in Nederlandse tekenkamers wil introduceren. Hoewel Bode van mening ls, dat de vakkennis en opleiding in Amerika op een niet zo hoog peil staan als in Ne derland een regel, die volgens hem natuurlijk niet voor alles en iedereen opgaat merkt hij aan het slot van één van zijn brieven op: „Ik ben er nog niet achter kunnen komen, in welk opzicht de Amerikaanse arbeider an ders tegenover zijn werk staat dan wij. Ik heb er nog niet één horen klagen over zijn werk. Wij Nederlanders pra ten en schrijven nogal eens graag over arbeidsvreugde en plezier in je werk hebben. Ik geloof niet, dat dë Ameri kaanse arbeider zich daar zo druk over maakt. Niet het werk geeft de bevredi ging, neen, het is datgene wat hij zich door werken verwerven kan". Puzzle 258. De vermenigvuldiging des zessen (Oplossing): De bedoelde vermenigvuldiging met de aangegeven zessenzag er geheel volledig als volgt uit: 7 3 2 9 6 4 0 1 5 8 Een puzzle, die niet al te moeilijk 5 8 6 3 6 8 was en die door 3 6 6 4 8 0 velen met genoe- 7 3 2 9 6 gen is opgelost, 2 9 3 1 8 4 getuige het groot aantal ingekomen 2943420768 oplossingen. Na loting onder de inzenders van een correcte oplossing, is de wekelijkse prijs van 5 ditmaal ten deel gevallen aan: de heer J. Bru- né, Jan in 't Veldstraat 23 te Den Hel der. Gefeliciteerd! Deze prijs zal wor den toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 259. Van twee... één. Hieronder vindt men zevenmaal twee woorden of lettergroepen naast elkaar. Voegt men de letters van deze woorden of lettergroepen bij elkaar, dan kan men door omzetting der letters van die 'twee bij elkaar behorende groepen 'n zevental zelfstandige naam woorden vormen. Voorbeeld: ladol- bevtev. Hiervan is door samenvoeging en omzetting te vormen het woord: Voetbalveld. Nu de opgave voor u: 1. RENGRINT—VISOSDUZE 2. MIJMEREN—BADESFUST 3. STUBIKEL—BETHION 4. PRAAM—GREFTOEN 5. STUIVER—VITIENSLOK 6. GLUMVÖSIN—GERDIVEM 7. NEVEA—TIRDET Welke zeven woorden zijn bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 18 September aan de Redactie van dit blad. (Onder de inzen ders van een goede oplossing wogdt weer een prijs van f 5.verloot.) Horizontaal: 1 soort sleutel; 5 boom; 10' soort hoender; 11 indien; 13 lengte maat; 15 aanwijzing 17 Ind. titel; 18 rondhout; 19 voorzetsel; 21 maalinrich ting; 23 uit zee stekende rots; 24 walm; 26 Jap. munt; 27 deel v. e. geweer; 28 kuip; 30 zangstem; 31 zeeman; 33 pro per; 34 halt; 37 omlaag; 39 afgemat; 41 Ierland; 43 soort bouwland; 44 me nigte; 46 rechtuitlopend stuk land of water; 48 vet; 49 keukengerei; 51 voor zetsel; 52 voorkeur; 53 kippenloop; 55 plaatsje in Utrecht; 56 parfum. Verticaal: 2 voorzetsel; 3 hoofddek sel; 4 rustoord (Bijbel); 6 betrekking; 7 boom; 8 verlaagde noot; 9 ontbrand- bare ontvlekkingsvloeistof; 12 havenstad in Palestina; 14 jongensnaam; 16 visje; 17 onbep. voorn, woord; 18 schuw (ja gersterm); 20 zeehond; 22 melaats; 23 vurig paard; 25 vertrek; 27 stand; 29 aanw. voorn, woord; 30 woud; 32 Ned. Persbureau; 33 deel v. lichaam; 35 hou ding; 36 drinkgerei; 38 loot; 39 tam; 40 boom; 42 knaagdier; 44 insect; 45 karakter; 48 spoedig; 50 ontkenning; 52 bloedverwant; 54 op dit ogenblik. (Voor de oplossing zie men ons nummer van Dinsdag). TRIOMF DER LICHTE STUKKEN Onze schakers hebben het, over het geheel genomen, in Helsinki goed ge daan. Jammer genoeg was er onenig heid, waaraan het wellicht toegeschre ven moet worden dat onze ploeg niet in de winnaarsronde kwam. Maar daar na ging het voortreffelijk. Het mooiste bij dit alles is, dat wij dit zonder Euwe konden klaarspelen; wat de aanwezig heid van de ex-wereldkampioen be tekenen kan, zagen we in Dubrovnik 1950. Een uitstekende prestatie leverde Donner; daar ik echter nog geen par tijen uit het landentornooi onder ogen kreeg, geef ik hier een ontmoeting in de trainingsvierkamp, die door Donner gewonnen werd, boven Pilnik (Argen tinië), Kramer en Fenny Heemskerk. Het is overigens een verliespartij van de jeugdige Hagenaar; maar er moest ook eens een winstpartij van Kramer in deze rubriek verschijnen. Nmzo-Indisch Wit: J. H. Donner. Zwart: H. Kramer. Amsterdam 1952 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pbl—c3, Lf8b4; 4. Ddl—c2, e7—cö; 5. d4xcS, 0—0; 6. a2—a3, Lb4xc5; 7. Pglf3, Pb8c6; 8. Lelf4 (verge lijk de partij NajdorfReshevsky, ru briek van 17 Mei: 8. b4 en de partij EuweKramer, rubriek van 16 Febr., welke met 8. e3 bereikt had kunnen worden). 8Pf6—h5; 9. Lf4—g3, f7— f5 )nu lijkt het spel sterk op de Db3- variant, die ik t.z.t. zal bespreken). 10. e2e3, a7—a5;11. Tal—dl, Dd8—e7; 12. Lfle2, Ph5xg3 (consequent, en in verband met de zwakte van d6 ge wenst, maar riskant)13. h2 x g3, d7 d6; 14. g3—g4 (natuurlijk; slaan gaat nu niet, terwijl er gxf5 dreigt, waarna T x f5 op Ld3 faalt, en e x f5, Pd5 even min prettig is). 14g7g6; 15. g4xf5, g6 xf5 (in aanmerking kwam Txf5. Zie diagram). Stelling na 15gxfS Nu had wit met het consequente 16. g4! een kansrijk pionoffer kunnen.bren gen: 16. f x g4; 17. Pg5! en pion h7 is onhoudbaar. De moeilijkheid is ech ter, dat wit met het paard op h7' moet slaan, en dat dit stuk daarna niet terug kan, b.v.: a. 17Tf5; 18. P x h7, Tf7? 19. Dg6t, Tg7; 20. Pf6t en wint; b. 17Tf5; 18. P x h7, Pe5; 19. Pe4 (zelfs D x f5!? e x f5 Pd5 verdient over weging!) met kansrijk spel voor wit; c 17. Pe5! 18. P x h7, Tf7 (of Tf5, zie variant b) 19. Pe4, Txh7; 20. Pf6t!, D x f6; 21. Dxh7ï, Kf8; 22. Kd2, Dg7; 23. De4 met ingewikkeld spel en mi. goede kansen voor wit. Er volgde in de diagramstelling: 16. g2g3(?) Lc8d7; 17. Thl—h2, Pc6— e5!; 18. Pf3xe5, d6xe5; 19. g3—g4? Ld7c6; 20. g4 x f5, De7g7! (dreigt Dglt); 21. Th2—h3, Tf8xf5 (de dubbel- pion is nu in combinatie met het loper- paar zeer sterk)22. Le2g4 Dg7 x g4! 23. Th3—g3, Dg4 x g3; 24. f2 x g3, Lc5 x e3 (de zwarte lopers zijn nu bijzonder sterk, en daartegen heeft de witte dame weinig in te brengen). 25. Dc2—d3, Le3d4; 26. Dd3—e2 (of Kd2, Td3, Kcl, e4, De2, e3 met overwegend spel); 26 Lc6—f3; 27. De2—c2, Lf3xdl; 28. Dc2xdl (hoewel één der lopers tegen de werkeloze toren geruild is, behoudt zwart de leiding). 28. Ta8f8; 29. Ddl—g4t, Kg8h8; 30. Pc3—e4, Ld4x b2; 31. a3a4, Tf8—d8 (het paard belet het binnendringen der torens; nu wordt dit stuk onder vuur genomen). 32. Dg4 e2, Lb2—a3; 33. De2—g4, Td8—d4; 34. Dg4h4, La3—cl! 35. Kei—e2, Lel—g5; 36. Dh4—hl, Lg5—e7; 37. c4—c5, Td4x a4; 38. Pe4d6, Ta4a2t (begin van de slotaanval). 39. Ke2—d3, Ta2a3r; 40. Kd3—c4, Tf5—f2; 41. Pd6xb7, Tf2—b2 (met de dreiging Tb4t, wat minstens het paard kost). Wit geeft op. f PiiR.Pam.Poin in liet nieuwe hnis 52. Pirn, Pam en Pom waren vrese lijk teleurgesteld, dat het „Kiekeboe" gelukt was om te ontsnappen. „Ik snap niet, hoe die „Kiekeboe" steeds maar hier binnen kan komen en weer ver dwijnen", zei Pom, terwijl hij speurend de kamer rondkeek. „Dat komt, omdat ook steeds het licht uitgaat!" antwoord de Pim nadenkend. „Dan kun je geen hand voor ogen zien! Maar hoe lukt hém dat?" Het waren allemaal vragen die zij geen van drieën konden beant woorden. Ten einde raad besloten ze maar naar bed te gaan. „Laten we proberen of we wat rusten kunnen", zei Pim. „Dan zullen we morgen, als we uitgerust zijn, alles nog eens aan een nader onderzoek onderwerpen. Er moet ergens een opening te vinden zijn, waardoor die „Kiekeboe" hier vrij ui en uitloopt". Verslagen liepen de drie broertjes de trap op naar hun kamertje en wilden naar bed gaan, tot plotse ling een gekraak van de trap hen de oren deed spitsen. „Hoorde je dat?" fluisterde Pim. „Zou dat „Kiekeboe" soms weer zijn?" Meteen rende hij naar de deur. Maar met geen mogelijkheid kon hij de deur openkrijgen. De deur was aan de buitenkant op slot gedaan en Pim, Pam en Pom zaten gevangen. ZONDAG 14 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten en postduiven- berichten. 8.18 Gram.muziek. 8.35 Voor het platteland. 8.45 Orgelspel. 9.02 Sport- mededelingen en postduivenberichten. 9.05 Gram.muziek. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Klassieke muziek. 10.30 Met of zonder omslag. 11.00 Promenade- Orkest. (Intermezzo: voordracht.) 12.00 Eventueel postduivenberichten. Hierna Amusementsmuziek. 12.30 Even afrekenen, heren! 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.05 Mededelingen en gra- mofoonmuziek. 13.25 Amusementsmuziek. 13.55 Boekbespreking. 14.15 Omroeporkest en solist. 15.25 Filmpraatje. 15.40 Gram. muziek. 16.00 Zuid-Amerikaanse en Spaan se muziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 Fan- TIJDENS de festiviteiten ter gelegen heid van een verjaardag van één der leden van het Koninklijk Huis kan men meerdere malen de kreet „Oranje Boven" 'waarnemen. Hoe komt men eigenlijk aan deze leus? Zoals u waarschijnlijk wel zult we-' ten, waren de kleuren van onze vlag vroeger oranje-blanje-bleu, toaarby vanzelfsprekend de oranjebaan de top nam. Maakten nu de zo gevreesde Duinkerker kapers zich van een Hol lands schip meester, dan keerden zij de vlag ondersteboven, zodat „oranje" onder kwam te zitten. Kwamen onze Hollanders nu zo'n kaper met buitge maakt schip tegen, dan eisten zij het schip weer op met de kreet: „Oranje boven". De vragen voor deze week luiden: 1. Wat is een „banjir?" 2. Wanneer deed het „Kaas- en Brood volk" van zich spreken? 3. Wat voor „station" bevindt zich op het (onbewoonde) eiland Jan Mayen in de Noordelijke IJszee? 4. Wat was het eindbedrag van de „Haak-In-Actie", dat Johan Bode graven op de slotavond der actie in het Concertgebouw te Amster dam aan het Koningin Wilhelmina- fonds kon overhandigen? 5. Welke twee plaatsen in Noordhol land worden met hetzelfde aantal én' met dezelfde letters geschreven? 6. Wat is een „bibliomaan?" 7. Op welke manier kunt u op een zelfde tijdstip twee maal uw hand tekening zetten, zonder van carbon papier gebruik te maken? 8. In welk jaar veroverde Piet Hein de Zilvervloot? 9. Noemt u eens enige Britse eilanden? 10. Onder de rook van Alkmaar ligt Oudorp Kent u nog een plaatsje Oudorp in ons land? Met één d wel te verstaan! (Voor de antwoorden zie men ons nummer van Dinsdag). 55) DOOR PATRICIA WENTWORTH Allan Grover legde vertrouwelijk, maar met een smekend gebaar zijn hand op haar arm toen hij uitriep. „Hoort u eens, juffrouw Silver, Cyril heeft hier part noch deel aan! Hij mag dan al, zoals ze beweren, die avond thuis zijn geweest, maar ik zweer, dat hij noch de beeldjes heeft gestolen, noch meneer Lessiter ook slechts met een vinger heeft aangeraakt. Dit wilde ik u zeggen, want ik ben overtuigd, dat Cyril onschuldig is". „Waarom is u daar zo pertinent zeker van?" „Omdat ik Cyril ken, dat is alles. Wanneer u hem kende zoals ik, zou u er even zeker van zijn. Ik heb aljes goed overdacht en hoop, dat u naar me wilt luisteren". ,.D5tt zal ik heel graag doen, meneer Grover." „Welnu, de situatie is als volgt: Uit alles blijkt, dat meneer Lessiter de hele avond van Woensdag in zijn stu deerkamer heeft vertoefd. Er wordt be weerd, dat Cyril met de trein van half zeven in Lenton aankwam en Ernie Wilkes' fiets leende, om hierheen te rij den. Wanneer had hij nu gelegenheid die beeldjes te stelen? Als hij 't vroeg op de avond had willen proberen, had hij er meneer Lessiter aangetroffen en indien deze zich even uit de kamer had verwijderd, zou hij bij zijn terugkomst die dingen zeker hebben gemist allemaal omdat ze zozeer tegen het zwarte marmer van de schoorsteenman tel uitkwamen." „Hm", kuchte juffrouw Silver, „toen juffrouw 'Cray tegen kwart over nege nen wegging stonden ze er nog". „Ziet u nu wel? Ze zeggen, dat me neer Lessiter enige tijd na negen uur werd vermoord. Zolang hij in de ka mer zat. zou Cyril niet gedurfd heb ben die beeldjes weg te nemen en ik kan erop zweren, dat hij 't nooit zou hebben gedaan terwijl meneer Lessiter daar dood lag". „Hoe kunt u daar zeker van zijn, me neer Grover?" „Omdat ik Cyril ken. Ik wil niet be weren, dat hij nooit iets dat een ander toebehoort zou wegnemen, want ik weet, dat hij zwak is op dit punt, maar hij zou het vast niet doen als hij zelf er enig gevaar bij liep. En hij zou al lerminst in staat zijn, iemand te doden of een kamer binnen te lopen, waarin een man met ingeslagen hersenpan lag. Ik heb zelf gezien, hoe hij met de vin gers in de oren de keuken uitliep toen zijn moeder een muis wilde doodslaan. En als 't er om ging, konijnen of ratten af te maken, leek hij wel een erg teer hartig meisje; een druppel bloed maakte hem al ziek. Heus, hq was niet in staat, meneer Lessiter te vermoorden of zelfs maar na diens dood de studeer kamer binnen te gaan. Ja, als er een worsteling was geweest, ais hij op he terdaad was betrapt na de beeldjes te hebben gestolen, zou hij allicht van zich hebben afgeslagen, maar er is niets van dien aard gebeurd. De moordenaar van Lessiter was m.i. iemand, met wie deze op goede, zelfs vertrouwelijke voet stond; anders zou hij zeker niet rustig voor zijn schrijftafel hebben gezeten, terwijl de ander hem van achteren na derde. Van een worsteling, zelfs van 'n twist was m.i. geen sprake; de dader kon kalmpjes de pook grijpen en me neer Lessiter neerslaan. En ik herhaal, dat Cyril tot zoiets niet in staat was. Ik heb hem van heel jong af aan gekend en weet, dat hij geen wesp zou kun nen doden, dus zeker niet een mens. Als u me vertelde, dat hij wat kleingeld of postzegels had gestolen, zou ik u geloven, maar moorden of de kamer van een vermoorde binnen sluipen neen, wie hem daarvan beschuldigt praat onzin." Onderwijl waren beiden aan de rand van het dorpsplein gekomen. Juffrouw Silver had nog maar de weg over te steken om het huis van haar gastvrouw te bereiken. Aan het einde van 't pad bleef ze staan en zei. terwijl Allan Grover nu eindelijk haar arm losliet, oo vriendelijke toon: „Wat u me ver teld hebt, was uiterst belangwekkend, meneer Grover; er zit veel in, dat na dere overweging verdient en ik zal er ten volle rekening mee houden. Goeden avond en tot ziens." HOOFDSTUK XXXIV Een flinke poos later begaf Randal March zich op weg naar huis. Hij was blij, dat zijn dagtaak was afgelopen, maar vooral, dat hjj niet meer met hoofdinspecteur Drake te maken had. Diens reacties op de door juffrouw Silver ontdekte voetafdrukken waren buitengewoon irriterend geweest. Hij wu in zjjn wiek geschoten, werd drif tig en argwanend. Eerst veronderstel de hy, dat de afdrukken reeds vroeger aanwezig waren en toen March op merkte, dat het 's Woendagsmiddago hevig had geregend, nam Drake's arg waan nog toe. Natuurlijk is er voor een politieman niets vervelenders dan een ogenschijnlijk op goede grondsla gen rustende theorie aan 't wankelen te zien gebracht. Met Rietta Cray en Carr Robertson als verdachten kon Drake naar eigen opvatting volkomen over zichzelf tevreden zijn. Het was zijn eerste ernstige moordzaak en heimelijk zag hij al promotie op komst. Ook de maatschappelijke po sitie van de twee verdachten had tot zijn zelfvoldoening bijgedragen. Toen meneer Holderness het denkbeeld op perde, dat Cyril Mayhew de schuldige kon zijn, had de hoofdinspecteur dit allesbehalve prettig gevonden, maar ten slotte kans gezien tot het spelen van een mooie, zeer in zijn voordeel sprekende rol van alleen op recht en waarheid belust politieambtenaar. En nu opeens vond daar een totaal onbekend vrouwmens die zowaar ge heel aan zijn aandacht ontgane voetaf drukken. Zoiets was al genoeg om iemand buiten zichzelf te brengen, al leen reeds om het feit, dat hq, Drake, naar de hoofdcommissaris ook wel be greep, die afdrukken eigenlijk zen had moeten vinden. Indien nu maar gebleken was, dat ze van juffrouw Cray afkomstig waren, zou 't nog niet zo erg geweest zijn, maar daarvan was geen sprake en 't diende tot niets, in die richting een proef te ne men; de hoofdcommissaris behoefde hem dit heus niet aan 't verstand te brengen. (Wordt vervolgd) fare-Orkest. 17.20 Kerkkoor. 17.35 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Ned. Herv. Kerk dienst. 19.00 Kinderdienst. 19.35 Radlo- ratechisatie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerde muziek. 21.05 Mededelingen. 21.10 Accordeonmuziek. 22.10 „Ontmoetingen met Christopher Blaze", hoorspel. 22.45 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Repor tages of gram.muziek. 23.25—24.00 Viool en plano. HILVERSUM II, 298 zn.: 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuw». 8.15 Gram.muziek. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws en Waterstanden. 9.45 Gram. muziek. 10.00 Gereformeerde kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Geestelijke liederen. 12.15 Apolo gie. 12.35' Gram.muziek. 12.40 Lichte mu ziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.40 Boekbespreking. 13.55 Gram.muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Clavichord- recital. 14.55 „Verbonden in lief en leed". 15.10 Gram.muziek. 15.25 Kamerorkest en solist. 16.10 Katholiek Thuisfront overall 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Vesper. 18.00 Zangdienst. 18.45 Pastorale rubriek. 19.00 Kerkmuziek. 19.30 „Twee Koningen van Oud-Israël, Saul en Jerobeam I", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Gevarieerd programma. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nieuws en weerberichten. 7.18 Gram. muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 9.00 „Denk om ds bocht". 9.15 Gram.muziek. (9.359.40 Wa terstanden.) 10.00 „Voor de oude dag". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Gram.muziek. 10.55 Voor de zieken. 11.45 Tenor en piano. 12.00 Orgel spel. 12.30 Land- en Tuinbouwmedédelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de midden stand. 13.20 Gram.muziek. 13.50 Gram. muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Gra- mofoonmuziek. 14.50 Idem. 15.00 Geva rieerd programma. 16.00 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Voor de jeugd. 19.45 RegeringsuitzendingLandbouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Flitsen Cultureel 'Weekend N. V. V. 20.50 „De harp van ebbenhout". 21.15 Gramofoonmuziek. 21.30 Program over Herman Gorter. 22.00 Radio Phil- harmonisch Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.45—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtengym- nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.10 Sportuitslagen. 8.23 Gewijde mu ziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. muziek. 10.00 Orgelspel. 10.30 Morgen- alenst. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Ka merorkest. 12.10 Gram.muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo- Orkest. 13.45 Gram.muziek. 14,00 School radio. 14.35 Gram.muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 16 00 Bij bellezing. 16.30 Gram.muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Tenor en piano. 17.35 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Drs. S. C. Bakkenist: „De accountant in Indonesië". 18 00 Zigeunerkwintet. 13.15 Sport. 18.25 „Voor de mannen in grijs, groen en blauw". 18.30 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19 10 Gram.muziek. 19.15 „Volk en Staat", cau serie. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radio krant. 20.00 Gram.muziek. 20.15 Vocaal ensemble en solist. 20.45 „Ontmoeting van Kerk en Stad", causerie. 21.00 Harp- ensemble. 21.30 Gram.muziek. 22.00 „In de Arabische Wereld1', causerie. 22.10 Strijkorkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O S.-berichten. 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. jj.'ï „NATIONALE PRODUCTEN Verlang dif 'tnerk van Uw handelaar'. Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers i Televisie Vloerwrijvers (Advertentie, Ing. Med.) V'

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 12