Nederlandse export naar België wordt ernstig bedreigd Generale staf is ongerust over Frans defensieplan VANDAAG Indonesisch initiatief vooreen actie bij de V.N. ALKMAABSCHE COURANT VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Taft steunt nu Eisenhower K.S.G.-parlement aanvaardt zijn taak met instemming in de Pinay operit nieuwe fase Franse prijzenslag Volgend voorjaar conferentie over Britse dollarnood Soc. Rijkspartij ontbonden Zaterdag 13 Sept. 1952 149e Jaargang No. 217 Den Haag geeft geen commentaar Piloot zag weiland voor een vliegveld aan Zijn vliegtuig bij landing over de kop geslagen MINISTERSCONFERENTIE ZAL KLAARHEID BRENGEN Krachtige maatregelen geëist door Belgische industriëlen Waarschuwende stem uit ons land In ons land 115 gevallen van kinderverlamming Communistisch aanbod over Korea? Regering bestelt twintig S-14 straaltrainers Mr. D. U. Stikker wordt ambassadeur te Londen V.N.-commissie kan niet werken Moskou negeert haar Uit de Ltidaud man dreigen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redhctie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 ctp.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Korea-vrijwilligers krijgen kerstpakjes I I Bij het Rode Kruis te Den Haag is men druk bezig met het klaar maken van kerstpakketten voor de militairen van het detachement Verenigde Naties in Korea. De zending omvat 1420 pakjes, waarvan de inhoud bestaat uit luchtpostpapier, blikjes met kaas, roggebrood en chocoladepastilles. Verder een zakje snoepgoed, twee zakdoeken, aansteker met vuursteentjes, ballpoint en een boodschap van het Rode Kruis. Sensationeel bericht van Amerikaans blad „Plan-Speidel" zou de voorkeur genieten VOLGENS het Amerikaanse weekblad „Newsweek" is de Nederlandse generale staf „sterk verontrust" over het Franse verdedigingsplan voor de Rijn-IJsel- linie tegen een Sowjetrussische aanval en zou zij aan het opperbevel der ge allieerde strijdkrachten in Europa (SHAPE) een ander plan hebben voorgesteld, dat bekend staat als het „plan-Speidel", zo genoemd naar generaal Hans Speidel, militair raadsman van kanselier Adenauer. Het plan-Speidel houdt rekening met de les van de Duitse terugtocht in de Sowjet-Unie tijdens de tweede wereld oorlog en verkiest „natuurlijke vestingen" boven de „natuurlijke linies" van het Franse plan. ,'TYEZE „vestingen" in West-Europa f zijn „de Vesting Holland" tussen de IJssel en de monding van de Rijn en het „Alpenfort" (Beieren), be schermd door de mogelijkheid van inundatie, waarop de Amerikaanse en een gedeelte der Franse .strijd krachten zich zouden terugtrekken. Tv.-ee nevenforten zijn in het plan op genomen een in Denemarken en het andere in de Ardennen. Van die for ten uit, aldus de voorstanders van dit plan, zouden de geallieerden op de Sowjet-Russisehe flanken een te genaanval kunnen uitvoeren en van de Nederlandse vesting uit de Russen verhinderen zich te nestelen in het Ruhrgebied en aan de kust van de Noordzee, van waaruit zij anders En geland zouden kunnen bombarderen Tegelijkertijd zouden de Nederland se havens open blijven om verster- "ingen te ontvangen. Andere verster- T'ngen zouden kunnen komen van het Onoeval op Texel j. Bij een noodlanding op een weiland op het eiland Texel is een Harvard van de Rijksluchtvaartschool gistermiddag oyer de kop geslagen en zwaar bescha digd. De piloot van het toestel en zijn passagiers kwamen er heelhuids af. Het ongeval gebeurde, doordat de vlieger het weiland voor het vliegveld Texel aanzag. De passagier was de heer wW eeil emP!°yé van Schiphol, wiens woonplaats Texel is. Liberalen vormen fractie in K.S.G.-parlement De liberale en radicale afgevaardig den in de algemene vergadering van ?chanUr(KSrKh°bh" e" staa'§emeen- scnap (KSG) hebben een fractie ge vormd van negentien leden - biina een kwart van het aantal leden van de Vergadering. Tot voorzitter van de rijk1P 1S gek02en yvon °elbos (Frank- Weerbericht Verwachting tot Zondagavond: OVERWEGEND DROOG vannacht en morgenochten-' plaat- hLï i.™1St' overiSens wisselende W~r ing An overwegena droog weer. Zwakke tot matige Ooste- tempe?a"emig veranderi"g 18°67DMG: Z0I) °P 6'13' onder °P 0.33. onder 17.23 185^M °P 614 onder 18.55. Maan op 146, onder 17.41 door de Fransen verdedigde Middel- landse-Zeegebied, terwijl de andere geallieerden de tegenaanval zouden leiden van het Aipenfort uit en voortdurend de verbindingslijnen der Russen zouden bedreigen, aldus News week. (Bij informatie te bevoegder plaats kon men ons geen commentaar op bo venstaand bericht uit de „Newsweek" geven. Men verwees ons naar het ant woord, dat minister Staf zal geven op vragen, welke het Tweede-Kamerlid prof. Romme terzake heeft gesteld, Red.). AP de Belgische regering wordt momenteel hevige druk uitgeoefend door de industriëlen van dat land, die zich bedreigd voelen door de toenemende Ne derlandse concurrentie. Volgens berichten in de Belgische pers zou als gevolg van de ontstane situatie op 8 en 9 October in de badplaats Het Zoute een ver gadering van Nederlandse en Belgische ministers worden gehouden, waarop de problemen zullen worden besproken. Bevoegde kringen in Den Haag bevestigen het bericht, dat er een dergelijke ministersconferentie zal worden gehouden, doch omtrent het tijdstip was nog niets vastgesteld. Een communiqué van het Belgische verbond van industriëlen eist onverwijld beschermende maatregelen van de regering, waarbij er op gewezen wordt, dat de situatie veel ernstiger is dan door niet-ingewijden kan worden vermoed. De concurrentie van de Neder landse Beneluxpartner wordt abnormaal genoemd, zelfs in die mate. dat het verlenen van fiscale faciliteiten bij de oprichting van nieuwe Belgische bedrij ven geen zin heeft. In ruil voor concessies Taft heeft verklaard, dat hij in een onderhoud met Eisenhower zich ach ter diens campagne voor de presi dentsverkiezingen heeft geplaatst. Dit was het eerste contact tussen beide mannen, sinds zij elkaar op de repu blikeinse conventie te Chicago de hand drukten. Naar Taft tegenover de pers uiteen zette, zijn Eisenhower en hij het er over eens, dat het kernpunt van de campagne gelegen is in de vraag' „Vrijheid of sluipend socialisme". De regeringsuitgaven moeten in twee jaar tijds worden teruggebracht tot zestig milliard dollar per jaar een verlaging van ongeveer een kwart en de regeringsvolmachten moeten wor den begrensd. Hieruit wordt afgeleid, dat Eisen hower in ruil voor Tafts steun heeft beloofd, zich strikt aan het partijpro gram te houden, zich te zullen verzet ten tegen de New Deal, geen leden uit de party te zullen zetten die zich krachtig tegen zijn buitenlandse po litiek hebben gekeerd en krachtig de regeringsuitgaven te zullen bestrij den. Blijkens een opgave in de Staats courant zijn in de week van 31 Augus tus tot en met 6 September j.l. in het gehele land 115 gevallen van kinder verlamming aangegeven. In Noord- Holland kwamen 11 gevallen voor. Parallel werk met de Raad van Europa Zoals verwacht hebben vertegen woordigers van een grote meerderheid in het eerste Europese parlement de hun verstrekte opdracht, terstond te beginnen met de voorbereiding van een politiek statuut voor Europa van harte toegejuicht. Een klinkend „ja" moest volgens de Nederlandse katholieke af gevaardigde mr E. Sassen het antwoord aan de zes ministers zijn. Met uitzonde ring van de Belgische senaatspresident Paul Struye en van de Duitse socialist H. Wehner hebben alle woordvoerders in het gisteren begonnen eerste debat va de vergadering zich bereid ver- Conferentie ier regeling van geschillen Volgens kringen, die nauw in verbin ding staan met Sowjet-diplomaten in New York verwacht men, dat de Sow- jetunie en haar communistische gealli eerden in het Verre Oosten vóór het einde van deze maand de Westelijke landen een algehele „regeling" voor Korea en andere delen van het Verre Oosten zullen voorstellen. De Nederlandse regering heeft voor lopig twintig straaltrainers van het type S 14 bij de Fokkerfabrieken be steld. Op het ogenblik bevinden zich in ons land een Amerikaanse en een Italiaanse militaire missie, die het toestel komen proberen. Ook de Japanse missie, die ons land heeft bezocht, had grote be langstelling voor het vliegtuig. - Syrië zal de gehele kwestie Ierse] op de agenda voor de Algemene Ver gadering der V.N. laten plaatsen. DE SECTOREN der Belgische indus trie welke niet te lijden hebben van de Nederlandse concurrentie, gaan des ondanks met de actie van het verbond van industriëlen accoord. Niet alleen uit solidariteit, aldus schrijft het Belgische blad „De Nieuwe Gids", doch ook om dat het hier om fundamentele proble men gaat. Tevens weet het blad te be richten. dat de Nederlandse delegatie van industriëlen, die Woensdag bespre kingen heeft gevoerd met het verbond van Belgische industriëlen, vriend schappelijk doch positief heeft gewaar schuwd voor de gevolgen van bescher mende maatregelen door de Belgische regering. De Belgische industrie, zo gaat het blad verder, wil niet aan de principe van de economische unie tor nen, weshalve de voorgestelde maat regelen een tijdelijk karakter moeten hebben. Binnenkort, is de benoeming te ver- Waehten varï mr:- D. U. Stikker tot bui tengewoon gevolmachtigd ambassadeur te Londen. EEN AFVAARDIGING van het Alge meen Christelijk Vakverbond heeft in tussen premier Van Houtte een bezoek gebracht en eveneens aangedrongen op beschermende maatregelen. Bovendien vroeg dit Vakverbond de instelling van een vast Benelux-commissariaat, dat zich voortdurend met alle problemen van de economische unie zou kunnen bezighouden. Deze week was ook reeds een deputatie van het Belgische Algemene Vakverbond bij Van Houtte geweest, waarbij eveneens de vraag om bercherming naar voren was gekomen. De speciale commissie van de V.N. voor het vraagstuk van de krijgsgevan genen heeft Vrijdag bekend gemaakt, haar taak van het opsporen van ver miste militairen niet te kunnen vervul len zonder medewerking van de Sowjet- Unie. De voorzitter van de commissie, rechter Guerrero (El Salvador) zeide bij het sluiten van de derde zitting, dat herhaalde verzoeken aan Rusland niet hadden gebaat. VANDAAG bieden wij onze lezers een Zaterdagavond-bijvoegsel in ver nieuwde vorm. De datum is uiteraard vrij willekeurig, maar wij hebben voor het gemak aangenomen, dat half Sep tember het leesseizoen weer begint, nu de natuur ons dwingt onze ontspanning meer en meer binnenskamers te zoe ken. Het gebruik van het woord „ontspan ning" wil niet zeggen, dat wij ons bepalen tot het publiceren van artike len, die geen niveau hebben. Integen deel. wij pretenderen zelfs recht te hebben op de aandacht en de belang stelling van onze lezers. Wij zullen namelijk meer dan tot nu toe het geval was alle verschijningsvormen van het leven binnen en buiten onze gren zen in onze stukken betrekken, ge steund door de wetenschap, dat de in woners van onze provincie, op het Platteland of in de stad, hun ogen gaarne verder laten gaan dan de walle- kanten van het Noordzeekanaal: dat zij dus wars zijn van provinciale zelfge noegzaamheid en zich in vrije uren gaarne bezighouden met het goede en schone, dat de wereld hun biedt. De lezer zal bemerken, dat wij ook in de dagelijkse krant op den duur tot een preciese indeling in rubrieken wil len komen: dat wij aan het uiterlijk van ons blad de zorgen besteden, die de tynosrafie mogelijk maakt. Opdat onze lezers tevreden zullen zbn en het dus ..anderen" zullen zeggen daarmee de kring van abonnees uit breidend. Deze binding en deze wissel werking moeten er zijn tussen de le zers en hen, die de krant iedere dag samenstellen. Aan het succes twijfelen wij niet. HOOFDREDACTIE Marokkaanse kwestie op voorlopige agenda De Indonesische delegatie bij de Ver enigde Naties heeft het initiatief ge. nomen tot een gezamenlijke actie van de dertien Aziatische en Arabische lam den in de eerste plaats in de Marok kaanse k. estie en voorts ten behoeve van de gekleurde rassen in Zuid-Afrika. De leider van de Indonesische dele klaard de taak met geestdrift te aan vaarden. Het ligt in de bedoeling van de ver gadering om zo snel mogelijk aan dit grote politieke werk te beginnen. President Spaak heeft voorgesteld, dat de met negen nog te kiezen leden aangevulde vergadering reeds Maandag bijeen zou komen. Of het mogelijk zal zijn zodoende de eerste bijeenkomst nog te houden vooraleer de oude raad gevende vergadering van Straatsburg in de zaal haar intrek zal nemen, werd evenwel door sommige sprekers betwij feld. In elk geval wil men terstond na het eindigen der najaarszitting van de Raad van Europa hier opnieuw bijeen komen. Inmiddels zal ook de oude As- semblée der vijftien naties haar licht weer op het plan voor de vorming van een politieke autoriteit hebben iaten schijnen. Een speciale commissie van juristen, die door de Raad van Europa met de uitwerking van een project was belast, heeft haar werk inmiddels be ëindigd. De volgende weken zullen aan tonen in hoeverre de parallel lopende lezingen op elkaar kunnen worden af gestemd, een vraag waarover hier met het oog op de remmende invloed van Britten en Scandinaviers geen over- stonden. Dit voorschrift geldt voor alle maat aan optimisme bestaat. 1 producten, dus zowel voor de agrarische DEHALVE het gewone en ongewone nieuws, dat wij een plaats gaven op de EERSTE PAGINA'S van onze krant, geven wij op Pag. 1 van „DE ZATERDAGAVOND": „Een Duitser over Potsdam", „Ontmoeting met Gorter", „De Bakermat van Vacantiegenot" en „Schou derklop van Vrouwe Fortuna". Op de pagina „DE WERELD RONDOM": Een beschouwing van onze correspondent te Kaapstad over de achtergrond van de moeilijkheden in Zuid-Afrika, en een artikel van onze correspondent te New York onder de titel: „Scheldwoorden daveren over de Verenigde Staten". Op onze CULTURELE PAGINA: „Letterkundige Kroniek", „Tele visie in de schemering", „Happy ending van het Venetiaanse festival" en een inleiding tot onze nieuwe toneelrubriek. Op de VROUWENPAGINA: „Aandacht voor de jeugd, maar vergeet ook moeder niet", „Baby in de gevarenzone", „Meisjes groeien sneller dan jongens" en de „Kindertrein". Op de pagina „INSPANNING, UITSPANNING, ONTSPANNING": Onze schaak- en bridgerubriek, feuilleton, kruiswoordpuzzle, hersen gymnastiek en „Rotterdam en Vlissingen ontmoeten elkaar in St. Paul". Alle prijzen worden „bevroren" op huidige peil Nieuwe loonacties De Franse regering is de tweede fase van haar strijd tegen de stijging der prijzen begonnen met de uitvaardiging van het voorschrift, dat de fabrieksprij zen, groothandelsprijzen en kleinhan delsprijzen niet mogen stijgen boven het niveau, waarop zij einde Augustus Washington bereidt al plannen voor Amerikaanse bladen vernemen uit Washington, dat er voorbereidingen schijnen te worden getroffen voor een nieuwe Brits-Amerikaanse conferentie over de Engelse dollarcrisis, die waar schijnlijk in het begin van het komende voorjaar zal worden gehouden. Dan zal de Engelse premier, Chur chill, dan wel de ministers Eden en Butler, naar de Verenigde Staten vlie gen om met de Amerikaanse president overleg te plegen over de maatregelen die genomen kunnen worden om de financiële positie van de Westelijke rikaanse deskundigen zouden reeds druk bezig zijn te onderzoeken, wat er ge daan zou kunnen worden. Regeringsbureaux te Washington zou den het voornemen hebben een uitge breid rapport over de economische pro blemen van het Westen op te stellen, dat tezamen met voorstellen aangaande de door Amerika te volgen politiek zal worden voorgelegd aan de nieuwe pre sident, die in Januari a.s. zijn ambt zal aanvaarden. De hernieuwe belangstelling voor Europa's economische moeilijkheden in de Amerikaanse regeringsbureaux schijnt haar oorzaak te hebben in de te Washington heersende mening dat Amerika's bondgenoten zullen moeten onhouden met herbewapenen, tenzii er nieuwe middelen worden gevonden om wereld te versterken. Engelse en Ame- de Europese economie te steunen. als voor de industriële. Voorts moet In Parijs op alle goederen de groot- en de kleinhandelsprijs worden vermeld.. De nieuwe maatregel is door sommi ge van hen, die Pinay steunen, met ge mengde gevoelens ontvangen. Men ver wijt Pinay, dat hij thans heeft gehan deld in strijd met zijn liberale begin selen. Zoals bekend, is de premier voor stander van eën liberale economische politiek. Hij wil echter met alle midde len een nieuwe inflatiekoorts tegen gaan. Als gevolg van de prijsstijgingen voor bepaalde voedingsmiddelen is de index van de kosten van levensonderhoud in Frankrijk voor het eerst sedert Pinay in Maart j.l. aan de regering kwam weer gestegen. Een verdere stijging van de index brengt het gevaar mede, dat van alle zijden nieuwe eisen om ver hoging van de lonen worden ingediend, waardoor alle pogingen van Pinay om de munt te stabiliseren en de staats financiën te saneren schipbreuk zouden lijden.. Volgens objectieve waarnemers is er alle kans, dat de nieuwe maatregelen het beoogde resultaat zullen opleverer en dat de gevaarlijke stijging van de prijzen tot staan zal worden gebracht. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op Korea op 4 September j.l. is gesneu veld de sergeant C. Th. Lemson, af komstig uit Amsterdam Sergeant Letr son behoorde tot het regiment zwar- infanterie Chassé. Hij is geboren op 8 Januari 1918 en was gehuwd. gatiè, dr. L. M. Palar, heeft de laatste dagen besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers van andere Aziatische en Arabische landen, die de laatste maanden steeds opnieuw pogingen heb ben gedaan om de Tunesische en de Marokkaanse kwestie behandeld te krij gen. Het resultaat van deze besprekin gen is geweest, dat de, 13 genoemde landen gezamenlijk aan de secretaris generaal van de V.N., Trygve Lie, het verzoek hebben gedaan de Marokkaanse kwestie op de voorlopige agenda te plaatsen. Over de Zuidafrikaanse kwestie zal opnieuw vergaderd worden. Men ver wacht, dat aan Trygve Lie zal worden verzocht, deze kwestie eveneens op de voorlopige agenda te plaatsen. Het is zeer waarschijnlijk, dat ook Liberia, Siam en Ethiopië dit verzoek zullen steunen. Het bestuur van de Duitse rechts- radicale socialistische rijkspartij (SRP) heeft te Hannover besloten de partij te ontbinden. De afgevaardigden der party zullen in de staats- en federale parlementen als onafhankelijke leden werkzaam blijven. De Westduitse regering had de fede rale constitutionele rechtbank ver zocht de S.R.P., wier bolwerk Beneden Saksen was, als ongrondwettig te ver bieden. De breuk in de partij werd openbaar, toen vorige maand graaf Von Westarp, de voornaamste theore ticus der partij werd afgezet, nadat hij zijn medeieiders had beschuldigd van .coquetteren met Oost-Duitsland". Tegelijkertijd ontstonden er geruch ten, dat de SRP ondergronds zou gaan werken, indien zij zou worden verbo den. De ontbinding van de partij houdt niet in. dat zij haar politieke activiteit ook za] staken. Velen beschouwen dit besluit als een camouflage-maatregel Anderen menen, dat de SRP met haar ontbinding een wanhoopssprong maakt, uit angst dat ze binnenkort verboden zal worden. Generaal Omar Bradley in Europa De voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, is Vrijdag per vliegtuig te Pa rijs aangekomen voor besprekingen met de Amerikaanse legerbevelhebbers in Europa. —NA TWAALF JAAR- Texelwas trefpunt van tweè Zweden Sven Wikner uit Johanneshov, een plaatsje in het Noorden van Zwe den, en Sven Broman, uit Karls- koga, een plaatsje in het Zuiden van Zweden, beleefden op het eiland Texel een grote verrassing, toen de heer Broman hotel-pen sion „Hollandia" te De Koog be trad werd hem verteld, dat een landgenoot was gearriveerd. Toen hij even later de salon binnen kwam ontmoette hij een goede vriend-uit-de-mobilisatie-tijd, die hij twaalf jaar geleden het laatst gezien had. Na hun afscheid uit de kazerne hadden zij ook geen correspondentie meer gevoerd De ..gtote en de kleine Sven" zoals zij in het leger werden genoemd hebben een dubbel plezierige va- cantie gehad

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1