Bergen koopt Maasdammer Bos Dr J. Hemelrijk een kwart eeuw raadslid van de gemeente Bergen bier 'eer Het Oude Hof za f300.000 kosten gföA'WfiëHi De heer P. J. Borst (K.V.P.) opvolger van de heer Oldenburg „Strijder voor het natuurschoon" Nieuws uit de Lange$jker Dorpen Prachtige aanwinst voor de gemeenschap Het GE.B. wordt (nog?) niet over gedragen aan het P.E.N. Wat verder in Bergen's raad ter tafel kwam Raad waardeert zijn grote verdiensten Piet de Jager krijgt een blindengeleidehond Stompetoren ZATERDAG 13 SEFTEMBER 1953 VOORDEEL UI VOORDEEL P alle vreemd, behalve 't bier... ...pakt 'n biertje bij het pakken... zich re ld heeft gestopt. Hij bloed stroomt uit nd, precies midden-i" se zit al op de knieen and over de hartstreek- zegt maar één woord. TER gelegenheid van het heuglijke feit, dat hij 25 jaar lid van Bergens ge meenteraad was, heeft de fractieleider van de P.v.d.A., dr J. Hemelrijk, gis teravond de burgerjj een jubileumgeschenk aangeboden in de vorm van een voor stel tot overdracht van het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf aan het PEN. Zeven raadsleden, allen eensgezind in hun waardering voor het verdienstelijke lid van de vroedschap, konden dit geschenk evenwel niet aanvaarden. Dit zevental (zoals bekend heeft de K.\ .P.-wethouder, de heer Oldenburg, bedankt als raads lid) was voldoende om het G.E.B. te behouden. Werd op dit punt niet aan de wens van de jubilaris voldaan, -toch was er ook voor hem reden om met ge noegen op deze feestelijke bijeenkomst terug te zien. De gemeenteraad besloot n.l. om over te gaan tot de aankoop van het Maasdammer Bos met het perceel Hoflaan 25 en de garage, in totaal groot 1.77,70 ha. voor de prijs van 55.000,—. Met de koop van de vroegere woning van baron Taets van Amerongen en het omliggende bosterreïn, is een belangrijke bijdrage geleverd tot het verkrijgen van „Het Oude Hof", hetgeen, zoals gisteravond werd medegedeeld, in totaal een bedrag van ,1 300.000 zal vorderen. Voor dit doel is uit de provinciale kas een bijdrage van ƒ50.000 dankbaar aanvaard. Aan deze steun van de provincie is o.m. de voorwaarde verbonden, dat de gemeente „Het Oude Hof" in ongeschon den staat zal bewaren. Hierover bestaat geen twijfel. van de gemeente Bergen draagt B. en W. op met het P.E.N. in onderhande ling te treden over de overdracht van het G.E.B. met terugwerkende kracht tot 1 Juli en te trachten voor de navor deringen een goede oplossing te vinden. Mi'. Sluis vond het jammer, dat hij het geschenk van dr. Hemelrijk niet kon accepteren, hoewel hij het in deze steeds in grote lijnen met hem eens was geweest. De navorderingen hebben de goodwill voor het G.E.B. geschaad, doch zij vormen nog geen argument om op de beslissing van 30 Juni terug te ko men, ook ai kan ik mij voorstellen, dat de burgerij door deze -navordering on aangenaam is getroffen. Ook mr. Sluis had weinig vertrouwen in de commis- sie-Hupkes, doch wilde het resultaat van de arbeid van deze commissie af wachten. Overdracht zou thans nóg een stap in het duister betekenen. IYE heer Van Rees Vellinga (V.V.D.- Middenblok) kon het betoog van mr. Sluis wei onderschrijven. Evenals de vorige spr. was ook hij pessimistisch gestemd over het resultaat van een door de commissie-Hupkes uit tg bren gen gunstig advies. Spr. wilde zich echter mede laten leiden door de ge dachte, dat men een eigen bedrijf, dat men jarenlang heeft gehad, niet voet stoots overdraagt. De requesten komen van de mensen, die in de beurs moeten tasten, doch zij, die geld terugontvan gen, laten niets van zich horen. Hij zag in de gemaakte administratieve fouten nog geen reden om het G.E.B. nu maar van de hand te doen. Slechts indien aan de hand van het advies van de commissie-Hupkes een duidelijk beeld van de moeilijkheden is verkregen, kunnen wij een definitieve beslissing nemen. Spr. stelde dan ook voor de zaak aan te houden tot 31 Mei 1953. Is er dan nog geen licht in de zaak, dan zou hij zich onder de vorstanders van EEN ADRES, ondertekend door 435 Bergenaren, waarin zij verzochten het G.E.B. over te dragen aan het P.E.N., bracht burgemeester dr. W. Huygens tot het voorstel de adressan ten uitvoerig te antwoorden en dit ant woord ook aan de pers te verstrekken, opdat iedereen op de hoogte zal komen van de beweegredenen welke het ge meentebestuur leiden om de strijd voor het behoud van het G.E.B. in afwachting van het rapport van de commissie-Hupkes voort te zetten. Mochten de raadsleden over de .kwestie G.E.B.-P.E.N. willen debateren, dan zou hij hiervoor een speciale vergade ring willen beleggen. De grote agenda 22 punten! zou, aldus de burge meester, de pers nauwelijks in de ge legenheid stellen de standpunten in deze kwestie uitvoerig te vermelden. IVij zijn burgemeester Huygens voor dit begrip van de positie van de pers erkentelijk en badden een dienovereen komstig besluit van de gemeenteraad toegejuicht, doch aanstonds moet ons van het hart, dat de langdurige discus sie, welke gisteravond over de onge meen belangrijke eleotriciteitskwestie werd gevoerd, maar zeer weinig nieu we gezichtspunten heeft opgeleverd. Vooralsnog ziet het er naar uit, dat de kaarten geschud zijn en open op tafel liggen. De koppen zijn geteld. De voor standers van overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. lieten weliswaar niet na met sterkstroom te werken, doch via de weerstanden (in casu B. en W. en de overige tegenstanders van onmid dellijke verkoop aan het P.E.N.) werd de stroom zodanig afgezwakt, dat de hele zaak practisch in het duister blijft. Alleen het rapport van de commissie- Hupkes, dan wel een plotselinge wijzi ging in het standpunt van enige raads leden, zal de zaak weer in het vijlle licht plaatsen. Voorlopig evenwel blijven zeven raads leden tegen en zijn vijf vroede vade ren vóór distributie door het P.E.N. De conclusie van B. en W. is, dat Bergen door de zure appel moet heen- bijten. Te gemakkelijk wordt door de burgerij voorbij gezien, dat in het ver leden tienduizenden guldens minder zijn betaald dan men had moeten vol doen, indien stroom door het P.E.N. was geleverd. De navordering betekent voor de bedrijven de grootste klap. Men dient echter ook hierbij te bedenken, dat sommige verbruikers duizenden te kort hebben betaald, ten nadele van de kleine verbruikers en het G.E.B. In de particuliere sector zullen. 795 personen nog moeten betalen, doch krijgen 813 aangeslotenen geld terug. Wij moeten de goede strijd voortzetten, aldus wek te de burgemeester de raadsleden op. „Het feit, dat het G.E.B. met een- slui tende begroting zal komen, en toch be langrijke verbeteringen van het elec- trisch net zijn tot stand gekomen, zal een hart onder de riem steken". In Den Haag is de zaak nog steeds in behandeling en inmiddels aan de nieu we minister overgedragen. De commis sie-Hupkes werkt uitzonderlijk hard. doch is nog niet gereed gekomen met haar arbeid. De directeur-generaal van de energievoorziening heeft echter ais zijn mening te kennen gegeven, dat de bezwaren van Bergen tegen de ver kooptarieven, welke het P.E.N. aan het G.E.B. in rekening brengt, gegrond zijn. Ten aanzien van de kleine ver bruikers zal de gemeente, aldus deelde de voorzitter mede, soepelheid betrach ten. Op het bureau Sociale Zaken ligt reeds een lijst van mensen, die niet meer behoeven te betalen, dan zij tot nu toe hebben gedaan. JJE heer Ellis (K.V.P.) betwijfelde of I zelfs bij een gunstig advies van de commissie-Hupkes het G.E.B. levens vatbaarheid zou hebben. Hij is van oor deel, dat de commissie zeker een omzet- - Ü,m stellen, welke Bergen nim- r ïi«L?an- be^eiken- Aan de hand van verschil "i,?. ,6Ze sPrdker nog eens het verschil na tussen de P.E.N.-tarieven overtuiahw ha\ G-E-B- en kwam tot de van het requlst^vaU ?"dertek.en,inSen dat het overgrote deel V1 Bertna ren tegen handhaving van het r f b h De felste aanval oVhet pvw 1SJ gelanceerd door de heer T R^ó» redelik. Deze houding gfijk? "op chantage", aldus spr., die voorts ver klaarde, dat bij passende P.E.N.-priizen de overdracht van het G.E.B. niet m dig is. De heer Brak (P.v.d.A.) wilde zich nog een maand beraden, of hij zich bij de voorstanders van de overdracht zal voegen, een beraad, dat dr. Hemelrijk niet nodig oordeelde. „Wij moeten de gemeente niet laten bloeden voor de hobby van sommigen", aldus de zilve ren jubilaris. De zaak is zo klaar als wat. In het gunstigste geval kunnen wij in de toekomst met het P.E.N. concur reren, doch dan hebben wij het huidige nodeloze offer van f 40.000.— „gedekt". In de uitspraak van de commissie-Hup kes heb ik geen vertrouwen. De navor dering, waarmede het G.E.B. vele bur gers heeft verrast, is een fout van de administratie, welke ons vertrouwen in het G.E.B. niet heeft vergroot. Ik ben het eens met de adressen welke uit de burgerij zijn gekomen, zonder dat ik er ook maar één heb gelezen en doe u daarom het volgende voorstel: De raad overdracht scharen. De burgerij zou door zijn voorstel slechts één jaar de verhoogde lasten moeten dragen. De hierop volgende stemming over het „jubileum-voorstel" van dr. Hemel rijk had tot resultaat, dat het alleen de steun verkreeg van de voorsteller en de heren Maas (P.v.d.A.), Ellis (K.V.P). Wittebrood (K.V.P.) en Ran- zijn (K.V.P.) „De overige zeven raads leden stemden tegen. Het voorstel van dé heer Van Rees Vellinga kwam niet in stemming, daar verschillende raadsleden zich niet aan de termijn tot 31 Mei 1953 wilden bin den. Het Maasdammer Bos Het verschil van mening over de electriciteitskwestie veranderde plotse ling, toen de gemeenteraad het aan vaarden van een provinciale bijdrage van f 50.000 voor de aankoop van „Het Oude Hof* in behandeling nam en ver volgens met algemene stemmen be sloot het Maasdammer Bos aan te kopen. Dr Hemelrijk (P. v. d. A.) sprak zijn vreugde uit over het bereikte resultaat en stelde voor dat de openstelling van het bos voor het publiek met enige feestelijkheid gepaard zal gaan, opdat men ook buiten Bergen zou weten welk een prachtige aanwinst het dorp weer heeft verkregen. Wel zou hij gaarne vernemen, welk bedrag met de aan koop van het „Oude Hof" is gemoeid. Burgemeester Huygens kon hem mede delen, dat de koopsom van liet gehele complex op f 300.000 wordt geschat. Wat de bestemming betreft, wilde dr Hemelrijk de suggestie doen het ter rein om het huis zo klein mogelijk te houden en de rest van hét bos voor het publiek open te stellen. Het perceel Hoflaan 25 zou imogelijk als tehuis voor ouden van dagen kunnen worden verbouwd. Dr Hemelrijk uitte voorts zijn waardering voor de zeer schappe lijke prijs, welke de eigenaar, mr H. D. A. van Reenen, heeft gevraagd. Ook mr Sluis was hiervoor zeer er kentelijk. Deze redelijke prijs geeft ons goede hoop, dat ook de onderhandelin gen over het „Oude Hof" op dezelfde wijze zullen verlopen. Het Prot. Chr. readslid achtte het nog onjuist vooruit te lopen op de bestemming van ,het gekochte. Hij wilde zich wat dit be treft niet binden. De heer Van Rees Vellinga was het hiermede eens. Ook hij hield zich een oordeel over de be stemming van het huis voor, doch zou wel gaarne iets positiefs over het ter rein willen horen. Dr Huygens, die al evenzeer ver heugd was over het verkregen bop, verklaarde, dat men de aankoop moét zien als een deel van het „Oude Hof". Het is de bedoeling het bos open te De wethouder van Bergen, de heer Oldenburg, die onlangs als raadslid heeft bedankt, zal worden -opgevolgd door de heer P. J. Borst. De KVP- fractie zal de heer Borst tevens als wethouder voorstellen. Van de overige agendapunten, welke gisteren onder de hamer kwamen,-noe men wij de. verkoop van een perceel bouwterrein aan de 'Gasweg aan de -heer Th. W. F. Jansen voor. f 3.15 per m2, de aankoop van een bouwterrein aan de Waldeck Pyrmontlaan van de heer A. de Jong voor f 4.50 per m2 en de aankoop van een gedeelte wegberm aan de Prins Hendriklaan' van de heer P. de Goede voor f 1,Tegen het eerstgenoemde voorstel verzette zich de heer Ellis (KVP), die op het terrein aan de Gasweg huisjes voor ouden van dagen wilde laten bouwen en tegen de aankoop van de berm stemde deheer Van Rees 'Vellinga (WD-Middenblok) „Het is niet juist, dat de gemeente.al le nutteloze ronde hoekjes in Bergen koopt", aldus was het oordeel van dè heer Vellinga. De gemeenteraad ging accoord met .de verlaging van het vermenigvuldi- stellen voor het publiek, doch de raad i gingscijfer voor de schoolgeldheffing moet zich over de verdere' bestemming voor het ULO van 1 op 0,8. De heer nog beraden.- Ellis zal in de ibegrotingsvergadering met het voorstel komen ook het school geld voor de het 1. o. te verlagen. Mej. A. I. Kleymeer zal worden over geplaatst naar de tweede openbare la gere school. Het voorstel tot verhoging van de subsidie voor de kleuterscholen werd op aandringen yan mr Sluis aan gehouden en zal nog eens in de com missie worden bezien. Het ingebruik- geven van de bovenverdieping van het perceel Hoflaan 1 aan „De Vrije School" bracht de heer Broersma in het geweer. „Als wij - deze ruimte ge ven, dan heeft de leerlingen van deze school de beschikking over tweemaal zoveel ruimte als een leerling van de openbare school. „Wij gaan steeds ver der met dat ellendige schooltje", aldus de heer' Broersma. Laat men zich daar nu eerst maar een behelpen met het geen men-heeft. Wij zijn er indertijd toen deze school nog niét het vereiste aantal leerlingen had, ingetippeld. La ten wij nu 'maar rustig afwachten. Hangen heeft geen haast en met deze school hangen wij op een reuze ma nier". Dr Huygens was het hiermede niet eens. De Vrije School heeft dezelfde rechten als de andere onderwijsinrich tingen. Men heeft momenteel .meer dan 50 leerlingen en de inspecteur is van mening, dat de huisvesting onvoldoen de is. Daarbij komt, dat men de boven verdieping toch niet vóór iets anders kan gebruiken. Dr Hemelrijk viel de burgemeester bij. Het gaat niet- om de ruimte per leerling maar om de klasseruimte. La |)R HEMELRIJK, u hebt de wens te kennen gegeven niet gehuldigd te wor- den met uw 25-jarig lidmaatschap, doch dit feit slechts te herdenken. Toch wil ik u huldigen als dc man, die naar beste weten pal heeft gestaan voor de belangen van Bergen en voor het behoud van het natuurschoon. Wij hebben wel eens als kemphanen tegenover elkander gestaan. U bent een moeilijke, maar ook een faire tegenstander en na afloop hebben wij elkanider steeds de hand gedrukt. L' hebt gestreden voor het natuurreservaat, voor de verbetering van het onder wijs en de cultuur had steeds uw volle steun en belangstelling. Als raadslid was u niet altijd gemakkelijk, doch dit heeft de zaken in de gemeenteraad slechts bevorderd. U geeft het college geen gelegenheid om in te slapen, zo het dit al van plan was. Wij moeten op onze qui vive zijn en zijn er dan ook steeds op uit om u zo weinig mogelijk gelegenheid te geven tot eritiek. Ik ben blij, dat u deel uitmaakt van de gemeenteraad en hen u erkentelijk voor hetgeen ik van u en door u heb geleerd. U behoort tot de mensen, die relief geven aan uw eigen le ven en dat van anderen. Ik spreek dan ook de wens uit, dat u nog vele jaren als een trouw raadslid zult medewerken aan de behartiging van de belangen van Bergen". Met deze woorden huldigde de burgemeester van Bergen, dr W. Huy gens, gisteravond de fractieleider van de P.v.d.A., dr J. Hemelrijk, die een kwart eeuw deel uitmaakt van Bergens gemeenteraad. Ter herinnering aan dit jubi leum werd dr Hemelrijk een oorkonde overhandigd, waarin hij terecht „strijder voor het behoud van Bergens natuurschoon" wordt genoemd. MOOIT zal iemand kunnen beweren, idat de heer Hemelrijk een passief raadslid is geweest", aldus begon de heer J. Broersma (CPN) zijn speech. Dr Hemelrijk heeft zeker zijn aandeel gehad in de verdiensten van de voor malige SDAP voor de ontrechte arbei ders. Na de oorlog is evenwel de PvdA gekomen en de heer Hemelrijk trad tot deze partij toe. Ik heb toen tegen mijn vrouw gezegd: „Wat jammer voor die man. Hij heeft beter verdiend". Het is evenwel meegevallen. Hij is stukken beter dan zijn partij. Ook het feit, dat de burgemeester en de heer Hemelrijk lid zijn van dezelfde" partij had spreker verontrust. Maar ook dat is meegeval len. Als de jubilaris zijn donderspeeches hield, dan luisterden wij aandachtig. Als leraar en als,lid van de raad hebt u zeer grote capaciteiten. Met uw raads lidmaatschap is Bergen zeker gediend". De heer Brak (PvdA) wenste zijn partijgenoot van harte geluk en gaf uiting aan zijn buitengewone dankbaar- WA dr Huygens spraken de leiders van de verschillende fracties. De heer Ellis (KVP) had de heer Hemelrijk le ren kennen als een man met een brede blik en een warm hart voor Bergen, als een spreker zonder weerga in de raad, doch ook als een temperamentvol man. Het meest was de heer Ellis evenwel getroffen door zijn bescheidenheid. Bij zijn gelukwens, waarin hij ook mevrouw Hemelrijk en de kinderen betrok, voeg de de KVP-fractieleider de wens, dat de jubilaris ook in de toekomst het ver trouwen van de kiezers zou verkrijgen, daar Bergen hem nog niet al te best kan missen. Mr Sluis (Prot. Chr.) had in de zeven jaar, dat hij samen met dr Hemelrijk in de gemeenteraad zit, bewondering voor hem opgevat, ook al waren er wel. eens meningsverschillen. Deze bewon dering sproot vooral voort uit het feit, dat het jubilerende raadslid geen poli tieke scherpslijper is. „Hij draagt wel iswaar vanavond een rode aas", aldus spreker, „maar de rose bloemen welke vóór hem op tafel staan, geven zijn op vattingen beter weer". Mr Sluis hoopte nog vele jaren getuige te mogen zijn van het scherpe inzicht en de rake op merkingen, van dr Hemelrijk. De heer J. Swaag (VVD-Middenblok) herinnerde aan de verkiezingsavond, waarop bekend werd, dat „Jaap" He melrijk als tweede lid van de SDAP in de gemeenteraad was gekozen en spre ker, samen met onze redacteur, de heer Dirk Klomp, nog dezelfde nachi met hem had kennis gemaakt. Spoedig bleek, dat de benoeming van dr Hemel rijk een flinke aanwinst was voor diens partij. Na gewezen te hebben op de goede samenwerking, waarbij spreker herinnerde aan de bouw van het slacht huis, gaf de heer Swaag de verzeke ring, dat men bij de heer Hemelrijk als tegenstander op zijn hoede moet zijn en besloot in het Westfries met de worden: „Je hewwe ut goed dein. Gaon zo deur heid, dat dr Hemelrijk lid van de fractie van de PvdA is. De gemeente-secretaris, de heer De Vries, complimenteerde het zilveren raadslid namens de ambtenaren en overhandigde hem een cadeau. Van het oud-raadslid, baron Taets van. Ameron gen, was een felicitatie-telegram ont vangen. u Bergen is zo mooi. 7ELF het woord verkrijgende, dankte dr Hemelrijk voor de cadeaux en de sobere wijze waarop hij was toegespro ken. „Ik ben overtuigd van mijn fouten en waardeer daarom de manier, waarop de burgemeester de zeven afgelopen jaren heeft geschetst. De verhouding tussen ons is verbeterd. Misschien komt dit ook, omdat u van mij hebt geleerd. De waardering, welke u jegens mij hebt geuit, heeft mij getroffen. Van ran cune is nimmer sprake geweest. Ik kan wel eens fel zijn, maar bedenkt u dan, dat ook ieder raadslid spreekt zo als hij gebekt is. Met bijzonder genoe gen ben ik raadslid van Bergen, v/ant ons dorp is zo mooi. Als raadsleden hebben wij tot taak dit te behouden. Wij zijn vooruitstrevend, maar hierin zijn wij oer-conservatief. Het beste ge schenk, dat u mij kon aanbieden, staat op de agenda: de aankoop van het Maasdammer Bos. Steeds ben ik tot samenwerking be reid, doch voor mijn sociaal-democrati sche overtuiging sta ik pal. In de oorlog en in de afgelopen jaren heb ik ge voeld, dat het behoud van Europa en van de wereld afhankelijk is van vrij heid, democratie en sociale rechtvaar digheid. Zichtot de heer Broersma wendende, zei de heer Hemelrijk: „Het plan om de PvdA tot een grote partij te maken, is geboren tijdens onze wan delingen op de appèlplaats van Sach- senhausen. Het is gelukt. U vindt het jammer, dat ik lid ben van deze partij, doch tot u wil ik zeggen, dat ik het jammer vind, dat u lid bent van uw Burgemeester Dr W. Huygens toerist Dr J. Hemelrijk geluk met diens25-jarig lidmaatschap van Bergens gemeenttraad. Zittend [wethouder Den Das.. partij". (De heer Broersma: „Niks aan te doen"). „Ik ben gewend", zo ging dr Hemel rijk voort, „op mijn verjaardag mijn kinderen geschenken aan te bieden". Ik wil thans de hele burgerij een ca deau aanbieden, zonder dat het mij iets kost. Laten wij vanavond het G.E.B. met terugwerkende kracht tot 1 Juli, overdragen aan het P.E.N. Het zou de burgerij de extra lasten van 10.000 en voorts per jaar 40.000 besparen. Kunt u zich nog iets mooiers voorstellen dan de burgerij een geschenk aan te bie den, en er zelf ook voordeel Van te heb ben?" Onder hilariteit besloot dr Hemelrijk met de woorden: „Ik ben benieuwd naar de samenwerking als straks het voor stel in stemming komt". Het ogenblik, waarop de burge meester van Bergen, Dr W. Huygens de oorkonde ondertekent, welke het jubilerende raadslid Dr Hemelrijk aan het heuglijke feit zal herinne ren, dat hij gisteren een kwart eeuvs lid van de gemeenteraad van Ber gen was. Van l.n.r. de heer Broersma (CPN), de heer Brak (PvdA) Dr J. Hemelrijk (PvdA), de notulist, wet houder Den Das (PvdA), Dr W. Huygens en de gemeentesecretaris, de heer W. de Vries. Op de voor grond op de rug gezien v.l.n.r. de heer J. Swaag (VVD-Middenblok) de heer Van Rees Vellinga (VVD- Middenblok) en mr Sluis Prot.- Chr.). ten wij de bovenverdieping geven en aanzien of het schooltje levensvatbaar heid bezit. Aldus werd, Zelfs met da stem van de heer Broersma, besloten. In de commissie, belast met een on derzoek naar de behoefte aan een te huis van ouden van dagen, werden be noemd de heren mr Sluis Prot. Chr.), Brak (P. v. d. A.), Wittebrood (KVP), Swaag (VVD-Middenblok) en Broers ma (CPN). De huurprijzen voor „De Merelhof* werden in verband met de gestegen kolenprijzen nader vastgesteld opresp. f 10,20, f 9,40 en f 8.60. Mochten de ko lenprijzen dalen of een zachte winter het kolenverbrüik verminderen, dan zullen de bewoners geld terug ont vangen. Wethouder Den Das moest praten als Brugman hetgeen hij overigens volgaarne deed om de voorstellen de maatschappelijke werkster zes da gen in dienst te nemen en een nieuwe subsidieregeling voor de huis- en kraamverzorging, aangenomen te krij gen. Verschillende gemeenteraadsleden waren aanvankelijk bevreesd voor een te grote overheidsbemoeiing op een terrein, waarop het particulier initia tief prachtig werk heeft verricht, Eerst toen deze vrees was weggenomen, werden de voorstellen aanvaard. Voor de huis- en kraamverzorging zal in het vervolg een maximum van 25 pet. der uitgaven voor salarissen en sociale las ten worden gesubsidieerd. De nieuwe bijdrageregeling voor de onrendabele uitbreidingen van het P.W.N. bracht aan het licht, dat de gemeente voortaan de helft van de kosten van het onren dabele gedeelte voor haar rekening zal nemen. Onder applaus van de raadsleden wenste de heer J. Swaag (VVD-Mid denblok) burgemeester Huygens geluk met zijn herbenoeming voor de tijd van zes jaar. OUDKARSPEL. In vele winkels staan de bekende busjes van het Ne derlandse geleidehondenfonds als een stille herinnering, dat er landgenoten blind zijn en nog niet in het bezit van een geleidehond. Ook aan de Langedijk treffen we de busjes aan als een bewijs dat men er hier eveneens aandacht aan schenkt. Bij deze gedachte is wel eens het idee naar voren gekomen hoe mooi of het wel zou zijn als één van onze blinde plaatsgenoten in het bezit zou kunnen komen van een geleide hond. In dat verband werd de naam genoemd van de heer P. de Jager aan de Spoorstraat te Noordscharwoude, die al vele jaren het gezichtsvermogen inist. Door verschillende' ingezetenen is hier al eerder de aandacht op geves- stigd, waarbij spontaan steun word toegezegd als een inzameling voor dit sympathieke doel gehouden zou wor den. Tot onze vreugde kunnen wij mededelen, dat Piet de Jager gauwer een blindengegliedehond zal krijgen, dan hij waarschijnlijk gedacht zal hebben. De zaak is, dat dezer dagen door hét personeel van de houthandel der fir ma J. Eecen Gz. spontaan een actie op touw gezet is voor dit doei. Gedurende drie weken werd door ieder perso neelslid drie overuren gemaakt, waar door een belangrijk bedrag binnen kwam. De firma Eecen was zelf zo bereid willig om het nog ontbrekende aan te vullen, zodat aan helt Nederlandse ge leidehondenfonds bericht kon wor den, dat het geld voor een hond bijeen was. Dit instituut heeft in een zeer waarderend schrijven medegedeeld, dat hoewel men van vele zijden hulp en sympathie ondervond, nog nooit op een dergelijke wijze een inzameling is gehouden. Naar wij vernamen, wil het personeel, van de firma de actie tot een landelijke radioactie uitbreiden en hierover is met de VARA contact opgenomen. Dit kan zeker een lofwaar dig streven genoemd worden, dat o.i aller steun verdient. TIEN WONINGEN TOEGEWEZEN IN BOUWPLAN CENTRUM NOORDSCHARWOUDE. Van de acht tien in aanbouw zijnde woningen in het bouwplan Centrum te Noordscharwoude zijn er thans tien toegewezen aan woning zoekenden. De verwachting is. dat deze huizen over twee maanden betrokken kunnen worden. Muziek, zang en toneel LANGEDIJK. Onze gemeente staat in wijde omtrek bekend als een, welker bewoners zich in het bijzonder interes seren voor muziek, zang en toneel. Ver schillende verenigingen hebben op één dezer gebieden naam gemaakt. Men denke hierbij maar aan Crescendo's Ge mengd Koor, de zo befaamde zang vereniging, Jong Leven en I.D.D.A., twee toneelverenigingen, die vaak schitterende uitvoeringen hebben gege ven en niet te vergeten, de Operette vereniging „Caecilia" te Noord-Schar- woude, die bij vier opeenvolgende uit voeringen volle zalen trok met bezoe kers van heinde en ver. Deze vereni ging gaat thans de Showoperette „Vic toria en haar. Huzaar" opvoeren op drie dagen in October. Ook I.D.D.A. laat van zich spreken door het in studie nemen van het toneelstuk „De wereld heeft, geen wachtkamer". I.D.D.A. KOMT MET „DE WERELD HEEFT GEEN WACHTKAMER" LANGEDIJK. De toneelvereniging I.D.D.A. (in dienst der arbeidersbeweging) heelt het tontelstuk „De Wereld heeft Heen Wachtkamer" van Maurits Dekker in studie genomen. Begin November zal de eerste opvoe ring plaats vinden. DOKTERSDIENST LANGEDIJK. De doktersdienst voor Langedijk en Sint Pancras zal worden waargenomen door dr. Destree (tel. K2267 -1S2). BAZAR OP KOMST BROEK OP LANGENDIJK. De Ned. Herv. Vrouwen- en Meisjesverenlgingen zullen binnen kort een bazar houden, waar allerlei wollen goederen ten toon gesteld zullen worden en ook ten verkoop worden aangeboden. Verschillende attrac ties zullen bovendien de aantrekkelijkheid verhogen, zodat ongetwijfeld niet alleen inwoners van Broek, maar ook die uit andere dorpen acte de presence zullen geven. HOOIRUITER NR 1 Bij de op'de Najaarstentoonstelling te Purmerend gehouden Hooiruiter- wedstrijden, wist onze plaatsgenoot Ab v. d. Neer, twee prijzen te behalen, n.l. de eerste prijs in de Dakruiterwedstrijd en de tweede prijs in de Vierpootruiter- wedstrijd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9