D COEBERGH'S Na doodstraf (en grafie) in Frankrijk nu levenslang Dienstplichtigen kunnen een jaar in Suriname dienen Pil. Pai. Pen in hef nieuwe huis 5D.v-eldw-meti B&eJldfzi linister Van de Kieft diende de ontwerp-rijksbegroting in r Al 40.000 bezoekers bij „Drie eeuwen portret" Haarlemse tandarts vindt vioolkam uit een nieuwe Er zit nog weinig tempo in de I oefening „Hold Fast" 'ie uwe I leden van de weede Kamer beëdigd iWUconira gemeente bestuur van Arnhem Lstan Reiff maakte excuses Rebiisprijsvraag ten bate van oud-verpleegsters KNSM heeft nieuw schip KERKELIJK NIEUWS A Ileen liet goede blijft Kunst en cultuur Aanzienlijke verbetering van de klank Voor de rechtbank in Assen Voor twee mannen, die de vijand dienden Nederlandse troepen in actie met de schop Succesvolle luchtraids der groenen en blauwen Uniebesprekingen werden hervat BESSEN JENEVER ï/erAoogt cte ge2e///g/re/ct v<ö Elke vier maanden verirekicompagnie Moderner kleding voor .R.K.-kloosterzusters PATRICIA WENTWORTH Het Radioprogramma WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 I lan onze parlementaire redacteur) De korte spanne tijds, welke de re- png- na haar optreden ter beschik' stond, heeft haar geen andere e gelaten, dan indiening van het het vorige kabinet voorbereide rotingsontwerp. Nader beraad van Antwerpen door het huidige kabinet ertoe kunnen leiden, dat bij nota's wijzigingen, veranderingen op on kelen van het beleid bij de Staten- |ei'aal aanhangig worden gemaakt. deelde de minister van financien heer Van de Kieft, gistermiddag bij Aanbieding van de ontwerp-rijksbe- ling van 1953 aan de Tweede Ka- mee. De sportcommissie van de KNWU f besloten de nationale nieuwelin- fcedstrijd en de wedstrijd voor vete- li, welke 24 September zouden wor- I gehouden, af te gelasten. Men kon Iniet verenigen met de vergunnings- Tw; arden welke de gemeente Arn- lvoor deze wedstrijd had menen te Ier. stellen. Het clubkampioenschap IpKederland op de weg zal op die normaal doorgang vinden. Gast n Reiff, Schoonjans en Simonet lebber, schriftelijk excuses aangeboden Sue Belgische athletiekbond voor een irief '.'elke zij voor de spelen te Hel- ^|aan het bondsbestuur hadden ge- _fen in verband met de niet-opne- ïiing an V. ter Reydt in de Belgische ^ïpisehe ploeg. Het bondsbestuur tte de toon van dit schrijven bele- K en eiste van de drie athleten Itelijke verontschuldigingen, op van schorsing. Het „Erefonds voor oud-verpleegsters" oopt met de binnenkort te houden gro- ^ftbusprijsvraag, waarvoor prinses leattir: een bijzonder aardige rebus te- ende, zoveel geld bijeen te krijgen, dat a deze actie spoedig kan worden be- [ornen met het verlenen van hulp aan ie in nood verkerende oud-verpleeg- tersl Men hoopt, dat weldra tweehon- lerdfluizend gulden bijeen zullen zijn. De laatste weken zijn o.m. plaatselijke comite's van actie opgericht in Den Hel der, Maassluis, Nijmegen en Velsen. Gewoontegetrouw bracht minister Van de Kieft, die zich kennelijk nog wat onwennig voelde, de met een oranje lint samengebonden begrotin gen in het koffertje met het opschrift „Derde Dinsdag in September" mee. Na een korte toespraak werden de begrotingen bij de grifffier van de Kamer neergelegd. Tevoren had een aantal zojuist benoemde leden, die de plaats zullen innemen van enkele tot minister of staatssecretaris benoemde Kamerleden, in handen van de tijde lijke Kamervoorzitter, dr Kortenhorst, de door de Grondwet vereiste eden of beloften afgelegd, te weten mej. mr J. Zeelenberg (PvdA) en de heren J. Blom (PvdA), J. H. W. van Koevor- den (KVP)H. Peschar (PvdA) en D. Roemers (PvdA). Dr J. van Baal (AR), die in de plaats van minister Algra zal treden, kon wegens verblijf buitens lands als lid van de Nederlandse de legatie bij de V.N. niet aanwezig zijn. De opvolger van minister Staf (CH) en staatssecretaris Moorman (KVP) is nog onzeker. Tot slot van deze korte vergadering stemde de Kamer over de aan de koningin aan te bieden voor dracht voor het Kamervoorzitterschap. Dr Kortenhorst (KVP) verwierf van de eerste plaats op de voordracht 73 van de 75 geldige stemmen. Op de tweede plaats kwam mr Joekes(FvdA) met 67 van de 73 en op de derde plaats mr Terpstra (AR) met 67 van de 73 geldige stemmen. De Koninklijke Nederlandse Stoom vaartmaatschappij heeft een nieuw schip aan haar vloot toegevoegd. Het motorschip Amor heeft gisteren op de Noordzee zijn proefvaart gemaakt met tweehonderd genodigden aan boord. Het schip heeft een draagvermogen van 4000 ton en een tonnemaat van 2824 brt., en is honderd meter lang en vijftien meter breed. Op 24 September zal het zijn eerste reis naar Israel maken. NED. HERV. KERK: Beroepen te Alkmaar: T. T. A. v. d. Marei te Wesepe; te Ede (toezegging): vacature J. H. Cirkel: W. L. Tukker te Delft. GEREFORM. KERKEN: Examens: De classis Meppel heeft prep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard, de heer W. Kats te Kerken- veld, candidaat aan de Theologische Hogeschool te Kampen. GER. KERKEN (ond. art. 31 K.O.): Aangenomen naar Blokzijl: E. H. Postma, candidaat te 's Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN: Tweetal te Werkendam: N. Blok te Rotterdam-Centrum en H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Bedankt voor Leiden: J. W. Kersten te Genemuiden. en overleeft de tijden. Purol geniet reeds een ruim 40-jarige wereld reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. (Advertentie, ing. Med.) De tentoonstelling „Drie eeuwen portret in Nederland" in het Rijksmu seum te Amsterdam heeft sedert de opening op 29 Juni j.l. circa 40.000 be zoekers getrokken. De expositie, die o.m. 17 Rembrandts en 12 werken van Frans Hals bevat, blijft tot en met Zondag 5 October. Zij zal niet worden verlengd. TENTOONSTELLING „DE BLAEU'S" VERLENGD TOT 15 OCTOBER In verband met de grote belangstel ling is de tentoonstelling „De Blaeu's" in het Waaggebouw te Amsterdam ver lengd tot 15 October. De tandarts J. D. Steffens te Haar lem heeft een ontdekking gedaan, wel ke alle theorieën aangaande viool bouw, welke sinds Stradivarius ge meengoed zijn, op losse schroeven heeft gezet. Hü is er namelijk in geslaagd, een nieuwe kam voor strijkinstrumen ten te construeren, welke volkomen afwijkt van de gebruikelijke model len. Het gevolg is geweest een aan zienlijke verbetering van de klank, ge paard gaande met een grotere gevoe ligheid voor de bedoelingen van de bespeler. De Bijzondere Strafkamer van de rechtbank te Assen heeft gisteren de twee en dertig jarige kruidenier A. C. geboren te Smilde en de een en dertig jarige electriciën L. L., afkomstig uit Emmen, tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Zij hadden tijdens de bezetting van ons land de vijand opzettelijk hulp verleend en traden la ter zelfs in Duitse dienst. DE oefening „Hold Fast" is niet begonnen met een klap, die een daalder waard li, zoals dat bij een zichzelf respecterende moderne oorlog behoort. Groenland, flat op papier over een vijfvoudige overmacht beschikt, heeft na de oorlogsver- jpting van Maandagnacht nog zo weinig aanvalslust getoond, dat het schijnt, alsof de groene generaals met de oorlogsverklaring geen raad weten. De blauwen konden zich daardoor gisteren de weelde veroorloven op hun gemak naar de grens rivier de Weser op te rukken. De officiële verklaring voor deze langzaamaan- oorlog, namelijk, dat men van weerszijden de mobilisatie-voorbereidingen nog Bet heeft voltooid, heeft niet iedereen kunnen bevredigen. krijgen. De ontdekking van het ontac tisch opgestelde militaire veldhospi taal zou de Groene luchtmacht wel eens de weg kunnen wijzen naar de bossen, waarin onze mannen zich tot dusver veilig verscholen hebben kun nen houden. Ondertussen is er toch wel het een en ander gebeurd. Luchtstrijdkrachten van Blauwland hebben gistermorgen hetffliegveld Gütersloh, waar verken ningsvliegtuigen van Groenland gesta- tionneerd zijn, beschoten en de groene luchtmacht heeft twee succesvolle raids [op Eindhoven en Twente uitge voerd! Het op het vliegveld Bückeburg gelegerde squadron 4 (Vampires) van Groen'.- dat-een herinnering aan de nudiste'kolonie op het eiland Sylt in de Duitse Bocht als mascotte voert, kon op Twente zonder eigen verliezen twee j Nederlandse Meteors en een Beechcraft „in brand schieten". Ook de Nederlandse troepen zijn gisteren nog in actie geweest, zij het met de schop en niet met het geweer. In samenwerking met de Engelsen hebben zij een mijnenveld van 52000 mijnen gelegd. „Sour Grapes" (zure druiven) heet dit mijnenveld. Als de Groenen erin lopen, zullen deze drui ven hun inderueac niet zo goed sma ken als de plukrijpe druiven, die zij bi: hun opmars van de Weser in de richting Paderborn zullen aantreffen in de wijngaarden, waaraan dit heu velachtige gebied zn rijk is. Overigens is het de vraag, of ook de Nederlan ders geen zure druiven te eten zullen Reeds op 2 Augustus 1950 waren zij bij verstek veroordeeld, omdat ze ln Frankrijk gevangen zaten. Toen ze echter op vrije voeten kwamen, wer den beide heren in Holland gegrepen. Zij kwamen nog tegen de straf in ver zet, doch dit werd vandaag bij de uit spraak niet ontvankelijk verklaard. De veroordeelden hebben medege deeld, dat zij een gratieverzoek tot de Koningin zullen richten. L. en C. konden destijds niet aan wezig zijn, omdat ze in een gevange nis in Frankrijk zaten. Ze waren n.l. door de Duitsers als parachutisten in gezet in de strijd en als zodanig achter de geallieerde linies in Noord-Frank rijk „gedropt". Ze waren toen door de Franse verzetsbeweging gegrepen en door de Franse justitie ter dood ver oordeeld. Ze hadden evenwel gratie verkregen en waren ten slotte op vrije voeten gesteld. C. werd bij zijn terug komst in Nederland direct bij de grens aangehouden, terwijl L. enige tijd was ondergedoken. Hij werd ten slotte bij zijn vrouw, die op Schiermonnikoog vertoefde, aangehouden. Verschillende Haarlemse musici heb ben enige met de nieuwe kam uitge ruste violen bespeeld en waren zonder uitzondering vol lof over de resulta ten. De uitvinder meent te hebben be wezen, dat de opvattingen, volgens welke de waarde der Stradivarius vio len verband houdt met het gebruik van een geheime lak, dan wel het bo ven- of onderblad van een viool van het grootste belang zou zijn, onjuist zijn. Tot dusverre heeft men altijd ge meend, dat de kam van een viool de trillingen der snaren op de vioolkast overbracht door middel van zijn lin ker voet en dat de rechter voet vast stond. De heer Steffens meent, op grond van onderzoekingen die twintig jaar hebben geduurd, dat de kam ge heel vast staat en in haar geheel de trillingen rechtlijnig overbrengt. In de Steffenskam komen dan ook geen ron dingen of uithollingen voor. De Steffenskam zal niet in massa productie worden vervaardigd. De heer Steffens meent, dat elke viool een kam moet hebben welke speciaal vooi haar is geconstrueerd. Voorbereidend contact in Den Haag Er zijn blijkens berichten uit Djakar ta informele besprekingen gevoerd tus sen het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag en het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken. Deze gingen over de procedure, welke zal moeten worden gevolgd bij de nieuwe besprekingen over de Unie en West- Nieuw-Guinea. Eerst moet de status van de delegaties worden vastgesteld. Her vatting der onderhandelingen is echter mogelijk. De Partai Nasional Indonesia werkt op het ogenblik aan een politieke con ceptie, welke als leidraad kan worden gebruikt bij de nieuwe onderhandelin gen. Men is van mening, dat de „praat fase" lang genoegd heeft geduurd en dat de nu komende besprekingen de laatste moeten zijn. 0. (Advertentie, Ing. Med.) 55. Pim zag wel, dat het hem niet mogelijk zou zijn om door het gat, dat hij in de bodem had geslagen, weer naar boven te komen. Daarvoor was het veel te diep: „Het enige, wat ik kan doen, is deze gang volgen", mompelde hij tot zichzelf, „en dan maar zien, waar deze gang heenleidt. Misschien komen we zo een stap na der tot het mysterie van Kiekeboe". Want Pim begreep eensklaps, dat deze gang wel eens in verband kon staan met het optreden van de ge heimzinnige „Kiekeboe". En dus stap te hij langzaam voort door de gehei me gang. Veel bijzonders was er niet te zien. Zijn lantaarn bescheen niets anders dan kale muren. Maar plotse ling hield de gang op en zag Pim een trapje staan. „Dit kon wel eens het einde van deze onderaardse gang zijn", dacht hij en hij had gelijk ook. Het trapje leidde naar boven en tot zijn grote verbazing stond Pim toen midden in een rhododendronbosje, dat zich vlak achter de vijver uitstrekte. „Wel heb je ooit", riep hij verbaasd uit, deze gang komt in onze eigen tuin uit. Nu zou ik toch ook wel eens willen weten, waar de andere kant heenleidt. Maar dat is van later zorg. Allereerst zullen we die „Kiekeboe" eens de schrik op het lijf jagen". (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze militaire medewerker) ME onlangs de Nederlandse regering, in overleg met de landsregering van Suriname, besloten heeft, de verdediging van dit deel van het Koninkrijk op te dragen aan de Koninklijke Landmacht, is voor dienstplichtigen de mogelijk heid geopend een deel van hun eerste-oefeningstijd in Suriname door te brengen. Te beginnen met het volgend jaar zal elke vier maanden een compagnie infante rie ter sterkte van 130 man, worden uitgezonden. Het ligt voor de hand, dat de dienstplichtigen zich hier vrijwillig voor moeten aanmelden en dat zij, voor zover zij minderjarig zijn, schriftelijke toestemming van ouders of voogden die nen te hebben. W7IE de wens te kennen geeft naar Suriname te worden uitgezonden, blijft eerst nog zes maanden in Neder land voor de basis- en voortgezette opleiding. In de zevende maand ver trekt men per boot naar Suriname, waar dienst wordt gedaan tot en met de negentiende maand. In de twintig ste maand geschiedt de terugreis, we derom per boot. Vóór de inscheping in Nederland en na de ontscheping in Nederland wordt enkele dagen verlof verleend. Deze maand zal voor de tijd van een half jaar een volledige Commando compagnie uit Roosendaal naar Suri name vertrekken, die zich in haar ge heel vrijwillig heeft gemeld. Naast de uitzending van compagnieën zal ook individuele uitzending van militairen plaats vinden en wel voor de duur van anderhalf jaar, heen- en terugreis niet inbegrepen. Betrokkenen moeten minstens zes maanden onder de wapenen zijn geweest om voor deze uitzending in aanmerking te komen. Gehuwde militairen zullen hun gezin niet mogen meenemen. De in Suri name doorgebrachte diensttijd telt, zo als vanzelf spreekt, volledig mee voor de tijd van eerste oefening, maar wordt bovendien dubbel gerekend voor een eventueel pensioen. Volgens het Romeinse blad „Tempo* is op een congres van vrouwelijke le den::1 van kloosterorden te Lome beslo ten, de kleding der kloosterzusters te moderniseren. De „Zusters van het in stituut der heilige familie van Naza reth" b.v. hebben goedkeuring va~i de paus verkregen op hun voorstellen voor meer eenvoudige, hygiënische en moderner nonnenkleding. Tempo" brengt in herinnering, dat net «merendeel var de anderhalf mil- noen vrouwelijke leden van orden der Rooms Katholieke Kerl* zeer zware Kleding draagt. De Zosters van Vin eent dragen bijvoorbeeld zeven gewa wen over elkaar. In de oorlog moesten zij wegens textielgrbrek met drie ge laden genoegen nemen. 58) DOOR Ook aan de langste nacht komt een einde, zoals voor ieder mens eens de laatste nacht aanbreekt, of we het we ten of niet. Voor één der hier genoem den was het de laatste nacht. Toen ten slotte een sombere herfst dag aarzelend zijn intrede deed, ston den ze allen op en ging ieder zich met zijn eigen zaken bezighouden. Catherine Welby kleedde zich aan, om de bus van 9.40 naar Lenton te ne men. Vóór haar vertrek gebruikte ze wat koffie en een pa"r sneetjes geroos terd brood. Ze was nu niet bleek meer, want ze had het nodige gedaan, om vooral niet onaantrekkelijk te zijn. Al dus zag ze er vrijwel als gewoonlijk uit, behalve dat ze nu een bij haar costuum passende grijze hoed met kleine veer had opgezet. Toen ze de voordeur achter zich sloot, zag ze juffrouw Fallow de oprijlaan af komen, blijkbaar erg gehaast en boorde vol nieuws, dat na het „goeden morgen" van Catherine dan ook niet op zich liet wachten. „Het is de morgen, dat ik bij juffrouw Cray werk en u zult zich wel afvragen, wat ik nu hier doe, maar ik zei tegen juffrouw Rietta, dat ik die arme ziel van een mevrouw Mayhew niet uit mijn hoofd kon zetten en dat meneer Mayhew haar niet tot eten kan krijgen. Ze zat maar, dronk een kop thee en bleef maar schreien, altijd door. Dus zei ik tot juffrouw Rietta, dat er een kip bij mij aan de leg was en ik een paar eieren had meegebracht, waarvan ik er één in de thee van dat mens wil de doen. Toen zei juffrouw Rietta „goed" en ging ik er heen". Catherine keek op haar polshorloge De bushal' - was juist bulten 't hek. Ze had nog vijf minuten tijd en vroeg dusj •U hebt zeker de achterweg genomen?" Haar stem klonk rustig en effen, of schoon ze begreep, dat juffrouw Fal low met naar haar toe was gekomen om mee te delen, of mevrouw Mayhew een geklutst ei in haar thee had ge bruikt. Inderdaad trilde het spitse, donkere gezicht der reeds bedaagde juffrouw Fallow van ongeduld. Ze wilde met haar verhaal opschieten en er niet omheen laten draaien. „Dat heb ik ook", antwoordde ze. „En toen ik daar eenmaal was, kon ik me nauwelijks meer herinneren waarvoor ik eigenlijk kwam. Lieve mensen, wat een drukte! 't Schijnt, dat gistermiddag de hoofdcommissaris is teruggekeerd in gezelschap van de dame, die bij me vrouw Voycey logeert en dat ze samen de studeerkamer zijn binnengegaan. Een tijdje later was ook inspecteur Drake gekomen en die fotovent met nog twee anderen en toen waren er foto's en gipsafdrukken gemaakt. Maar die juf frouw Silver was toen al verdwenen en ik denk, dat de hoofdcommissaris haar heeft weggestuurd". Catherine trok haar handschoenen aan en streek ze zorgvuldig glad over de vingers. „En wat fotografeerden ze dan en waarvan maakten ze gipsafdrukken?" Juffrouw Fallow kwam heel dichtbij en zei met doordringende stem: „Voet stappen". „Voetstappen?" vroeg Catherine, die achteruit trad, maar juffrouw Fallow volgde haar op de voet. „Ja, voetstappen", herhaalde ze „vlak bij het venster van de studeerkamer, onder de seringenstruiken, 't Schijnt, da daar iemand Woensdagavond omstreeks de tijd, dat meneer Lessiter werd ver moord, gestaan heeft. En omdat ze alles hebben gefotografeerd en opgemeten, zullen ze in staat zijn, die persoon op te sporen. Gelukkig kunnen ze juffrouw Rietta er niet bij halen, want ze zeg gen, dat de afdrukken klein zijn, wat van haar voeten niet beweerd kan wor den: die zijn wel mooi, maar niet aan de kleine kant. Dat is dus goed nieuws wat juffrouw Rietta betreft en ook voor Cyril Mayhew. O, ja, 't is een deugniet, maar damesschoenen passen hem alles behalve. Ja en achteraf bekeken had ik me niet druk behoeven te maken met die eieren. Mevrouw Mayhew is nu een heel ander mens, zo heeft dit alles haar opgevrolijkt: ze heeft zowaar bij het ontbijt een bokking en drie sneden ge roosterd brood met jam gebruikt. Nu, ik dacht, dat ik u maar even het nieuws moest vertellen als ik u zag. Maar ik moet nu verderjuffrouw Rietta re kent op me." Beiden wandelden tussen de pilaren door en Catherine klom in de bus. HOOFDSTUK XXXVI „Natuurlijk, lieve Maud, vind ik het best, dat je hem in de salon ontvangt. Voor het ontbijt zal Bessie de haard aanleggen." „Dat is heel lief van je, Cecillia." En dat was het inderdaad, want Cecilia Voycey stierf bijna van nieuws gierigheid en vond het erg jammer, dat je geen navraag k >n doen naar deprivé- aangelegenheden van anderen., nu ja, dat ging helaas niet. 't Is wel moeilijk, sommige moraliteitsbeginselen in acht te nemen en de inspanning daartoe spie gelde zich af op haar van emotie hoog rood gekleurde wangen. Toen de auto van de hoofdcommissaris kwam aanrij den, herhaalde ze voor de derde maal, dat ze er niet aan dacht, zich op te dringen en trok zich toen terug in de eetkamer. Ja, ja, die lieve Maud was altijd zo hinderlijk gesloten geweest, zelfs op de school! Inmiddels bracht juffrouw Silver de hoofdcommissaris verslag uit van haar gesprek met Catherine Welby en de mededeling van Allan Grover. Wat laatstgenoemde betreft, veroorloofde March zich, op te merken, dat diens be weringen geen bewijs vormden. Juf frouw Silver gaf dit toe, maar voegde er vriendelijk kuchend bij, dat zijn ronduit optreden haar getroffen had en dat ze zichzelf niet het verwijt wilde doen, de politie inlichtingen te hebben onthouden. De hoofdcommissaris, heel wat beter gestemd dan de vorige dag, zei vrolijk lachend, dat hij wel wist wat hij aan juffrouw Silver had, maar deze bleef hoogst ernstig. „Ik doe het heel zelden en alleen als ik er goede redenen voor heb, Randal. Intussen zou ik iets be paalds onder je aandacht willen bren gen. Misschien is het al gebeurd, maar zo niet...." „Wat bedoelt u?" „De kwestie van de telefoongesprek ken op Woensdagavond." „Telefoongesprekken?" „Ja, we weten, dat mevrouw Welby die avond tussen tien minuten vóór half negen en halfnegen met juffrouw Cray heeft getelefoneerd „En had Catherine Welby opgebeld?" „Ja, Juffrouw Cray wil niet zeggen waarover ze gesproken hebben. Toen ik het idee van een gesprek over zaken opperde, zei ze: „Zo zou u het kunnen noemen" en toen ik vroeg, of 't in ver band stond met meneer Lessiter, riep ze slechts, blijkbaar erg verschrikt: „O!" Wat mevrouw Welby betreft, die werd boos zodra ik over het telefoon gesprek begon en leek nog al van haar stuk gebracht en mijn toespeling op 't vermiste memorandum joeg haar, raar mijn vaste overtuiging, een ogenblik erge schrik aan. Wanneer ik alles wat ik heb opgemerkt of me ter ore is ge komen bij elkaar voeg, ben ik er zeker van, dat de terugkeer van meneer Lessiter mevrouw Welby in een lelijk parket had gebracht. De kwestie is, dat mevrouw Lessiter, zijn moeder, het Poortgebouw voor haar van meubelen had voorzien en dat er van tijd tot ujd nog meer, waaronder enige dingen van hoge waarde, aan was toegevoegd: mevrouw Welby had iedereen te ver staan gegeven, dat het allemaal ge schenken waren. Plotseling keert me neer Lessiter terug en het zou heel na tuurlijk geweest ziin als hij enig be wijs voor al die schenkingen had ver langd. Er zijn aanwijzingen, dat hij 't huis heeft doorzocht om een papier te vinden, dat m.i. het memorandum was. waarvan in zijn gesprek met juffrouw Cray werd gerept. Juffrouw Fallow, die ook op Melling House werkt, heeft de huishoudster van mevrouw Voycey ver teld, dat hij „het huis vrijwel onder steboven had gekeerd op zoek naar een hem door zijn moeder nagelaten stuk." CWordt vervolgd) De dienstplichtigen worden in Suri name, net als in Nederland, van rijks wege gehuisvest en gevoed, maar zij ontvangen jaarwedde in plaats van soldij. Op de normale jaarwedde geniet de ongehuwde een toeslag van 60%, de gehuwden van 97%. Daar bovendien da Surinaamse gulden in waarde gelijk staat met twee Nederlandse guldens, en de wedde in Surinaamse geldmiddelen wordt uitbetaald, wordt hier de moge lijkheid geopend een aardig spaarpotje te maken. Gemiddeld krijgt de onge huwde dienstplichtige soldaat per maand 75 Surinaamse guldens in han den, dus 150 Nederlandse. Daar hij bo vendien kost en inwoning vrij heeft, zal hij zeker in staat zijn een behoor lijk bedrag naar huis te delegeren. Daar staat wel tegenover, dat de militair twaalf maanden van huis is en in een tropisch klimaat moet dienen, maar wij geloven toch, dat menige Hollandse jongen de kans zal aangrij pen om tweemaal een prachtige boot reis te maken van 22 dagen, iets van de wereld te zien gedurende een jaar, en bovendien nog een aardig spaarpotje te vormen DONDERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gram.muziek. 10.35 Ik weet, ik weet wat U niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Operaconcert. 11.55 Gram. muziek. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.muziek. 13.25 Mu- sette-Orkest. 13.55 „Ontmoetingen met Christopher Blaze", hoorspel. 14.30 Amu sementsmuziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Een dag op de boerderij". 16.40 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire reportage. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Mgr. Dr. N. J Geise O.F.M.: „De Badujs, levende an tiquiteiten in West-Java". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte mu ziek. 18.55 Gram.muziek. 19.25 Amuse mentsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamer orkest en solist. 21.05 „Sinaasappelen en citroenen", hoorspel. 22.20 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. 7.00 KRO, 14.00—24.00 12.03 en Zonne- HILVERSUM II. 298 m. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 28 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luis tert". causerie. 12.00 Angelus. Lunchconcert. (12.30—12.33 Land' Tuinbouwmededelingen.) Ï2.55 wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.35 Basbariton en piano. 14.00 Promenade-Orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Zang, hobo en piano. 16.00 Bijbel lezing 16.30 Omroeporkest en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gevarieerde muziek. 17.55 Gram.muziek. 18.00 Idem. 18.15 Man nenkoor. 18.40 „Op de Stelling". 18 50 Gram muziek 19.00 Nieuws en weer- berichten. 19.10 Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord. 19.25 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20 00 Me- tropolé-Orkest. 20.30 Reportage. 20.40 Vo caal Ensemble en solisten. 21.10 Gram- Plmiek2i^lm^21^ "Het Wespennest". i ..The Telephone", opera (gr.- pl.). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 w»rJ o-f nn p1?mo' 22 45 Avondoverden- 23 15 ofnn r UWS 8" S S-berichten. J.J.L524.00 Gramofoonmuziek.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5