AGENDA Jimmy Brown als diepzeeduiker Stad en Omgeving DE NOODZAKELIJKHEID VAN STADSUITBREIDING Veertig jaar oude Charron keek zijn „ogen" uit Concert van „Orpheus" liet geen sterke indruk achter Sociëteit Onder Vrienden bedrijft 65 jaar lang de kolfsport Ook de gemeenie-adminisiratie groeit uit haar gebouwen Nederlandse heilsleger twintig jaar in Alkmaar De rood-bruine penetrant Weinig sfijieenheid in het programma Proefrit veroorzaakte opschudding Schermerhorn Schooljeugd knutselt met groentenblikjes en lucifers Bergen Jongen op het nippertje van verdrinking gered Plannen voor de viering van het jubileum MARKTBERICHTEN Limmen Psychologische fout v de legerleiding Verwaarloosde jong» sliep in een stromijt Een rat laaf zich nie zomaar" vergiftigei Ooit last van Zuurbranden MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" staat er op het monument op de Afsluitdijk en dat geldt niet alleen voor ons gehele land, maar ook voor elke gemeente daarvan afzonderlijk. Ook Alkmaar leeft niet alleen in het heden, maar houdt ook het oog op de toekomst gevestigd en B. en W. hebben de moeilijke taak er niet alleen voor te waken dat het gemeentelijk huishouden op normale wijze kan functionneren, zij hebben daarnaast de nog veel moeilijker taak om reeds maatregelen te treffen dat Alkmaar zich in de toekomst ge leidelijk kan ontplooien. Dat brengt met zich mede. dat men zich in verbinding moet stellen met lichamen als de Planologische dienst, dat men Alkmaar als woonstad door een vergrootglas gaat bekijken en overal be slag legt op terreinen, die in de toe komst voor de stadsuitbreiding nood zakelijk zullen zijn. Het komende grote Alkmaar zal bovendien aan vele eisen van verkeersveiligheid, schoonheid en evenwichtigheid moeten voldoen. Een stadsingenieur, die zich speciaal aan de uitbreidingsplannen zal wijden, diverse architecten van naam, die op d«t ge bied gewaardeerde adviezen kunnen uitbrengen, moeten thans reeds aan het werk gezet en geconsulteerd wor den. Alkmaar moet harmonisch groeien en de stad die eenmaal zal komen moet nu reeds in grote lijnen geprojecteerd zijn, met brede straten en pleinen, met plantsoenen en parken en bij die uit bouw zal men in het oog moeten hou den, dat onze prachtige oude binnen stad de kern van het grote geheel blijft. Reeds nu is het te zien. dat onze stad in een veel te nauw keurslijf is geregen, dat zij bij de uitbreiding naar diverse kanten geen gelegenheid krijgt zich door voldoende bouwterreinen har monisch te ontwikkelen. Trouwens niet alleen Alkmalar zit met deze moeilijkheid. Er zijn tal van gemeenten die uit hun terrein zijn ge groeid, of waar de grenzen met nabu rige gemeenten zo onnatuurlijk zijn, dat de bekende commissie Ter Veen daarover een uitvoerig rapport zal uit brengen. Welke gróte moeilijkheden zich daarbij kunnen voordoen is te begrijpen als men bedenkt, dat wat de éne ge meente er bij krijgt, van een naburige gemeente moet worden afgenomen. Vriendschappelijk overleg, zoals B. en W. van Alkmaar dat wensen, zal niet altiid tot het gewenste resultaat kunnen leiden. Grenscorrecties hebben door de eeuwen heen tot moeilijkheden geleid, en men heeft nog dezer dagen kunnen lezen, hoe een wethouder van een na burige gemeente, op krachtige wijze reageerde bii de gedachte, dat Alkmaar reeds het oog had. geslagen op een grensgebied, dat voor beide gemeentsn aantrekkelijk mag genoemd worden. Wanneer onderling overleg zoals in het algemeen verwacht kan worden niet tot een resultaat leidt, zal natuur lijk van hoger hand moeten worden ingegrepen, waarbij het wel zeker is. dat de wederzijdse belangen nauwkeu rig tegen elkaar afgewogen zullen worden. Ook in de binnenstad blijft het oog voortdurend op de toekomst gericht. Dat blijkt niet alleen uit de destijds be noemde verkeerscommissie, die de zo moeilijke taak heeft in een oude, mooie provinciestad met smalle straten, met de minst mogelijke schade aan steden- Schoonheid, brede verkeerswegen te projecteren. Het blijkt ook uit de uit breiding van ons raadhuis. Het groter wordende Alkmaar groeit uit zijn stadhuis. B. en W. hebben reeds in het vêrleden maatregelen genomen, om de uitbreiding daarvan geleidelijk te kunnen uitvoeren. In het pand naast het raadhuis is thans het gebouw waar eenmaal de Sociale Raad was ge vestigd, onder handen genomen en wor den diverse vertrekken voor functiona rissen en gemeentelijke administratie gebouwd. Als deze uitbreiding in ver loop van tijd haar beslag heeft gekre gen, en de gemeentedienst daarna op nieuw uit zijn gebouwen zal groeien, komt de Openbare Leeszaal aan de beurt, waarvan het fraaie pand eigen dom der gemeente is, en wat de boven verdieping betreft, reeds door het ge meente-archief in gebruik is genomen. Dat ook de ruimte thans bij de Open bare Leeszaal in gebruik, op den duur door de gemeentelijke dienst in beslag zal worden genomen, kan met grote zekerheid voorspeld worden. Er zullen na de verbouwing welke het tussengelegen pand thans ondergaat, nog wel enige jaren verlopen eer men op de Leeszaalruimte beslag legt, cn het is te hopen, dat deze nuttige instel ling waar men trouwens ook reeds ruimte te kort komt in die tijd een nieuw en modern ingericht gebouw op een andere plaats in de stad zal krlj-' gen. Het plan-Dudok opent daarvoor zeer gunstige perspectieven, maar de geld kwestie speelt in de uitbreidings plannen altijd een voorname rol en een nieuw modern ingericht gebouw dat tevens plaats voor een kinderlees zaal zal moeten bieden, zal een groot financieel offer van de gemeente vra gen. Ook het Leeszaal-bestuur kijkt in de toekomst en de noodzakelijke uitbrei ding van de gebouwen der gemeente- lijke_ administratie zal zeker niet tót. inkrimping en bemoeilijking van het opvoedende werk van deze nuttige in stelling mogen leiden. MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: Alarm bij de kustwacht (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het dodenmasker (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: 's Nachts langs de weg (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Marie Antoinette (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: To neelavond KAJ. Wapen van Haarlem, 8 uur: Jaar vergadering district Alkmaar KNBB. Valk's Lunchroom, 7.30 uur: Propa- gandalezing van de „Verenigde wichel roede-specialisten. e Nachtdienst apotheken: Apotheek Wanna, Mient. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Valk's Lunchroom. 8 uur: Lezing voor Vereniging voor Weer- en Sterren kunde over „Op slerrenjacht in Afrika." Wapen van Heemskerk. 2.30 uur: Mevr. A. E. de LangeVan Foreest spreekt voor de Vereniging van Huis vrouwen over „Alkmaarse Hofjes"; 8 uur: Filmavond Ned. Onderwijzers vereniging. HOOG WATER BERGEN AAN ZEE Maandag 5.26 17.43 Dinsdag 5.57 18.14 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 5.31 17.48 23.31 11.48 Dinsdag 6.02 18.19 0.02 12.19 Woensdag een bijzondere herdenkingsbijeenkomst Het Nederlandse Leger des Heils niet te verwarren met het Leger des Heils, dat door William Booth werd gesticht deed twintig jaar geleden zijn intrede in Alkmaar en heeft op zijn terrein in deze twee decennia veel zegenrijk werk kunnen verrichten. Naast de geestelijke arbeid is door de afdeling Alkmaar veel maatschappe lijke hulp geboden in de vorm van gel delijke steun, kerstgaven, gratis maal tijden en nachtlogies. Daar waar de nodige middelen ontbreken wordt sinds enkele maanden ook gezins- en kraam hulp gebracht. In een speciale bijeenkomst zal a s. Woensdagavond in het gebouw Breed- straat 11 het 20-jarig bestaan worden herdacht. De avond staat onder leiding van de kapiteins Okx en Wagner uit Groningen. De telefoon heeft ons vanmorgen her. haalde malen op de hoogte gesteld van de aanwezigheid van een eekhoorn in de contreien van het stationsplein. Het eerste bericht kwam om ongeveer zes uur binnen. Een matineuze Spoorstraat bewoner vond het dier vlak bij de voordeur, maar voordat hij de kans kreeg nader kennis te maken nam ine, neer Eekhoorn de benen. Hij had geen koffertje bij zich en de haast, die hij maakte, werd dus zeker niet veroor zaakt door de vertrektijd van een trein, maar desondanks was de pure aanwe zigheid van het dier in de 's morgens nog zo stille Spoorstraat voor de mati neuze Mens een gerede aanleiding om nog even de krant op te bellen. Een uur lang bleef al het verdere nieuws uit, doch toen rinkelde de bel voor een nieuwe mededeling. Het bleekdat de eekhoorn een slaapkamer was binnen- gedoken en boven op de linnenkast een plaatsje had gezocht. Vijf minuten later belde dezelfde mevrouw ons, dat het geen zin had persoonlijk de penetrant te komen interviewen omdat hij in middels door het raam naar het dak was gevlucht. Van die stonde af kwa men de telefonische mededelingen met steeds kortere tusenpozen. Het was met een weinig kadastraal inzicht vrij ge makkelijk de opmars van de wuivende pluimstaart te volgen. Van het ene dak sprong de vreemde bezoeker op het andere. Om ongeveer half negen zwenkte het naar rechts, de daken van de Snaarmanslaan op. De belangstelling beneden op straat groeide gestadig en in de Stuartstraat kwam zelfs een foto graaf naar buiten om het roodbruine ge val op de gevoelige plaat vast te leg gen. Dit nieuws was tevens het laatste, dat ons bereikte. Niemand weet tot nu toe waar het dier vandaan komt. Men breekt er zich echter wel het hoofd over en in de winkelsi in de buurt is de Eekhoorn het gesprek van de dag. Dronken chauffeur maakte de Houtfil onveilig Zaterdagmiddag reeds een driewielig motorrijtuig in de Houttil tegen een slagersfiets die tegen de winkel van de firma Heuseveldt geplaatst was. Door de schok die de fiets kreeg, werd een gro te spiegelruit van deze winkel inge drukt. Het bleek dat de bestuurder, een inwoner van Heerhugowaard, in kenne lijke staat van dronkenschap verkeer de. Hij is overgebracht naar het bureau van politie, waar hij ter ontnuchtering werd ingesloten. IN DE KRAAG GEGREPEN Zondagmorgen heeft de Hoornse politie aldaar een zekere B. aangehouden. De man, die geen vaste woon- of verblijf plaats heeft, werd naar Alkmaar over gebracht, omdat men hem daar zocht wegens verduistering. Het concert dat Zaterdagavond door het mannenkoor „Orpheus" onder directie van Joep Schreurs in de Grote Kerk werd gegeven, trok ondanks de wat kille temperatuur zeer veel belangstelling. Er werd van de bezoekers tamelijk veel aandacht gevraagd voor een programma, dat voor een kerkconcert twee en een half uur zeker iets te lang kan worden genoemd. Niet minder dan achttien nummers werden uitgevoerd, waaronder een vrij grote cantate van Mozart, een complete symphonie van Haydn plus de Te Deum van Hubert Cuypers. van overtuigd, dat hiermede aan een onuitgesproken wens van het publiek is tegemoet gekomen. Ondanks de be zielende en strakke leiding van de di rigent, scheen men aan enkele zéér pre caire momenten niet te kunnen ontko men. Vermoedelijk door onvoldoende contact met het orgel dreigde op een gegeven moment een muzikale debacle. De dirigent liet zich hierdoor niet uit het evenwicht slaan en wist de situa tie weer te redden, zodat er aan de uitvoering nog zeer voldoende te waar deren overbleef. Ondanks de zeer vele, afzonderlijk goede prestaties heeft deze concert-avond als geheel geen bijzonder sterke indruk kunnen achterlaten. Wanneer de delen meer Zijn dan het geheel, is dat ook niet mogelijk. We wensen voortaan „Orpheus" meer mu zikaal fortuin en méér muzikale stijl eenheid in de programma's. Ms. De dirigent bereikte met „Orpheus" voortreffelijke koorzang, beschaafd en vol nuancering, voornamelijk in „Ti- bur" van Diepenbrock en in Mozarts cantate „Dir, Seele des Welt Alls", waarin Maartje Kliffen zeer lofwaar dig de sopraanpartij zong. Het Zaandamse Mannenkoor zong on der leiding van Cees Kef een tweetal werken met fraai klankgehaite, „De Spieghel" en „De Nar" (6 middeleeuwse spreuken) bleek bovendien een interes sante compositie van de dirigent te zijn. Het Alkmaars Klein Orkest kwam o.l.v. G. Pranger ons de „Oxford Sym phonie" van Haydn voorspelen. Zeker geen gemakkelijke opgave. Voor een amateurs-ensemble was in het alge meen de indruk bevredigend. Er is wel iets voor te zeggen, dat dit ensem ble in deze richting blijft doorgaan. De sopraan-soliste, Maartje Kliffen, hebben we wel eens in betere conditie mogen horen. In een zevental liederen van v. Rennes, Chauson, Groulez en Andriessen, was weliswaar de voor dracht verantwoord, maar de intona tie was niet steeds zuiver en de stem miste in de hoge tonen de nodige glans. Laten we hopen, dat het een indisposi tie voor één avond is geweest. De or ganist, Piet Kee, speelde de begelei dingen met zeer kleurrijke registratie. Van de orgel-soli door Piet Kee ge speeld, willen we speciaal de effectvol gereproduceerde variaties over het Veni Creator van M. Duruflé vermel den. Hierna nam Joep Schreurs weer vóór de lessenaar plaats om als gran dioze finale het bekende „Te Deum Laudamus" voor dubbel-mannenkoor en orgel te gaan dirigeren. We zijn er Dat was geen stijl. Met veel pijn en moeite was die beste brave Charron de helling opgekropen met de zalige wetenschap dat hij aan de overkant van de Friesebrug, op zijn dooie akkertje naar beneden zou kunnen glijden, toen de brugwachter met een enkele bewe ging de machtige apparatuur in bewe ging bracht om een schip -door te laten. Stomverbaasd en een tikkeltje ver toornd staarde hij met zijn koperen koplampen naar al die nieuwigheid. In mijn tijd was dat anders, bromde hij vertoornd, 't Is, om er bang van te worden en prompt keerde hij zijn rug toe om aan deze kant van het Noord- hollands Kanaal te blijven. Hij liep daarbij recht in de armen van onze fotograaf, die niet draalde om deze oud gediende even te vereeuwigen. Opschudding Bijna veertig jaren geleden, om pre cies te zijn in 1913, liep deze Charron te Frankrijk van stapel. Hij veroorzaak te in Nederland en vooral in de min of meer geïsoleerde Jandeliike dreven van Noord-Holland, een ware opschud ding. Dat was in de tijd toen men iemand nog nawees én zei; „Hij heeft in een automobiel gezeten". Zaterdag middag bleven de voetgangers weer staan en draaiden de bezitters van wat moderner exemplaren even hun motor af om dat koperen geval op spaakwie len goed te kunnen bekijken. En het was de moeite waard. Een hobby Hoe die wagen thans weer op de weg is gekomen? Och, dat is nu zo maar een hobby van zijn nieuwe eigenaren, de heren A. Maasdam en J. Dekker. Deze heren, die zich bezig houden met de inkoop van metalen e.d„ liepen on geveer een half jaar geleden tegen dit oude beestje op. Er zat voldoende ko per aan om hun belangstelling wakker te roepen en na enig loven en bieden verhuisde de Charron naar hun pak huis. Spoedig rees de vraag of „dat ding" nog zou kunnen „lopen". De Charron bleek in goede handen te zijn geweest, want nadat een paar monteurs even in zijn binnenste hadden gekeken, bleek het dat de magneet-ontsteking de vier cylinders nog aan het praten kon krijgen. Maasdam en Dekker kregen er toen zo maar aardigheid in, vergaten volkomen dat het „koper" zoveel centen per kilo opbracht en lieten hun aan winst eens netjes in de verf zetten. Zaterdagmiddag kroop de firmant Maas dam de heer Dekker vertoefde bui tenslands achter het stuur om eett proefrit te maken. Hij is niet eens on tevreden over de capaciteiten van de Charron, Hellingen neemt hij niet zo gemakkelijk, maar op de vlakke weg loopt hij altijd nog tegen de veertig km. per uur en dat is voldoende om in de zomermaanden zo op gezette tijden eens een rustig plezierritje te kunnen maken. VEEMARKT TE ALKMAAR Opgave van het aangevoerde vee op 22 September: 138 stuks vette koeien van 5001125, 9 graskalveren van 140270, 8 nuchtere kalveren van 46—96 en 8 vette schapen Van 95110 per stuk; 218 var kens van 2,16—2,28 per kg. Met groot enthousiasme is de .heer J. P. Cuypers, het nieuwe hoofd der O.L. School, zijn taak begonnen. In een kleine gemeente als de onze, en vooral aan scholen met weinig leerlingen, is het budget voor leermiddelen helaas zeer klein. Om toch iets te bereiken, moet men derhalve woekeren met de geldmiddelen. Zo heeft de heer Cuypers thans handenarbeid en schoolradio in gevoerd. Voor de school iets nieuws, maar zeer nuttig. Voor de handenarbeid beschikt het hoofd der O.L. School graag over ledige groentenblikjes, luci fersdoosjes en zelfs afgebrande lucifers. Gooi die dus niet weg, maar geef ze de schooljeugd. Zij maakt er mooie din gen van en het is nuttig voor het on derwijs. R.K, Landbouwschool is nog niet gereed Hoewel het aanvankelijk het plan was om de nieuw gebouwde R.K. La gere Landbouwschool per 1 September in gebruik te nemen, heeft men dit moeten uitstellen. De school is nog niet gereed en allerlei dingen, zoals het leggen van vloeren, moet nog ge beuren. Het zal nu zeker de tweede helft van October, misschien zelfs tegen Novem ber worden, alvorens de school plechtig kan worden ingezegend en in gebruik genomen. GEVONDEN VOORWERPEN Gedurende het tijdvak van 12 tot en met 19 Sept. werden aan het politie- bhreau te Bergen de navolgende voorwer pen als gevonden aangegeven: hals ketting. rijwieltas, vulpen, padvinders- riem, damestasje, armbandje, wandelwa gentje, rijwielbel, shawl, duimstok en schildpad. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf bemerkte de 17-jarige Elsbert Jansen uit de Lyceumstraat, dat ter hoogte van het Wildemanshofje een jongetje in het water van de Oudegracht was geraakt. Zonder om zijn nieuwe costuum te den ken sprong hij in de gracht en greep de jongen vast op het moment dat de ze voor de tweede maal in het troebele water wegzonk. De redder slaagde er in met het kind naar de kant te zwem men, waar beiden door omstanders óp het droge werden geholpen. Het is gebleken dat het jongetje, de 6-jarige Christiaan Bek, geen nadelige gevolgen van dit avontuur heeft on dervonden. Het nieuwe costuum van Elsbert Jansen had ernstig te lijden door het bad in dit vuile water. Burgerlijke stand Geboren: Arend, z. v. W. Dijkstra en R. IJben; Meindert R„ z. v. M. Rui ter en J. J. G. Rus; Alexis H. J„ z. v. H. A. J. Biemans en A. M. Gaarthuis; Petronella C„ d. v. L. Dekker en A. C. Ottenbros; Maria P. A„ d. v. P. G. W. Bakkum en A. A. J. Spaanse; IJsbrand A„ z. v. J. A. Buter en G. Jepma. Gehuwd: Nicolaas G. Boermans en- Cornelia de Waal. Overleden: Johanna C. Draaisma, 64 jaar. geh. m. H. Nieuwenhuis; Ma ria Slijkerman, 69 jaar, wed. van H. Weijte. UITBREIDING VERKEERSPOLITIE Wegens de steeds toenemende werk zaamheden is het noodzakelijk geble ken, over te gaan tot uitbreiding van de afdeling Verkeer der Gemeente-politie tot een sterkte van zes man. Daartoe is van de straatdienst naar deze afd. overgeplaatst de agent van politie J. Beukema. HET HOOGELAND De collecte welke alhier op Zaterdag 20 September voor het reclasserings-, opvoedings- en verzorgingswerk van de Vereniging „Het Hoogeland" is gehou den, heeft opgebracht in totaal een be drag van f 658.29. Alle medewerkers (sters), gevers en geefsters nogmaals heel hartelijk dank. OUDKARSPEL. De Langedjjk staat niet alleen bekend oei haar kool- en aardappelenteelt, doch eveneens om dc kolfsport. Er is hier ®en vijftal clubs, dat de nobele oucl-Hcllandse sport in ére houdt. Een van deze kolfclubs is de sociëteit „Onder Vrienden" te Oudkar spel, welke haar wekelijkse bijeenkom- 45. Jimmy Brown en kapitein Toon tje zaten druk te confereren op welke wijze zij zo spoedig mogelijk aan een goed en betrouwbaar duikerspak zou den kunnen komen, toen Jimmy plot seling vroeg waar Gerrit Gruwel eigen lijk gebleven was. „Oh. die is 'm van morgen om zes uur al gesmeerd", ant woordde kapitein Toontje. „Die is te voet naar Kwakkeldam terug, 't Is van daag Zaterdag en hij zei dat hij on mogelijk gemist kon worden bij de vier voorstellingen, welke alle uitverkocht waren. Als hij er niet bij was, zei hij, konden ze de zaak evengoed sluiten". Jimmy haalde zijn schouders op. ,,'t Is maar goed, dat-ie is opgehoepeld", zei hij. ,,'t Leek me toch niet iemand, waar aan wij iets zouden gehad hebben, 't Is maar het beste, dat wij samen dit Var kentje wassen en dat we er rjiet te lang mee wachten. Alleen hoe ko men wij aan een duikersuitrusting?" Kapitein Toontje trok zich diepe rim pels in het voorhoofd van het naden ken.... „Ja", zei hij, „ik weet hier in Braamzijl wel een vent te wonen, die een duikerhelm bezit en een paar van die gummi zwemvliezen die je aan je voeten kunt binden, maar dat is niet bepaald een heerschap, dat erg gunstig bekend staat. Ik zou die vent 't is een zekere Krelis Kroosduiker eigen lijk niet graag vertellen wat wij wil len gaan doen...." Jimmy keek na denkend vóór zich uit. Toen stond hij op. „Laat dat maar aan mij over, kapi tein", zei hij. „Waar woont die meneer Kroosduiker?" LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 22 Sept. 3000 kg rode kool A 11,60 14,50; 5000 kg groene kool 9.4011; 75.000 kg wite kool 3,505,90 en Succes witte kool 4,6Ös 6000 kg uien 13,80—15,30, grove 131-3,40, drielingen 15,6016,40 en liep 25,80—27,80; 2500 kg bieten A 8,70— 8,90; 4000 kg peen: B 9,10—11,40 en C 8,3011,40: 4000 kg slabonen: I 46,30 54,20 en II 42,6045; 7000 stuks bloem kool: BI 17,90—32,20 en BII 8,40—16,20. NOORDSCHARWOUDE, 22 Sept. 2300 kg aardappelen: blauwe Eigenhei mers 1010,10, grove aardappelen 8,10— 8,40, drielingen 5,10 en kriel 3,70; 1400 kg bieten: A 7,80—8,10 en B 4,60—4,80; 1500 kg peen: B 10,20—10,80 en C 9,80; 10.000 kg uien 13,70—15, grove 12,40— 13,30, drielingen 16 en nep 23—26; 10.000 kg slabonen 46—54, II 4448 en alw. 36—42; 1500 kg groene kool 9,30—10,10; 3300 kg wite kool 4,10—4,80. WARMENHUIZEN, 22 September. 2100 k.g. Rode kool 11; 1000 k.g. Gele kool 7.50; 38.500 k.g. Witte kool 3.70— 4.20; 300 k.g. Uien 15.20; idem grove 12; 290 k.g. Slabonen 4143- 1000 k.g. Bieten A 7.80; idem B 4.20- 400 kg Eigenheimers 9.60; 200 kg. Bevelanders 8. AVENHORN, 20 Sept. „Avenhorn en Omstreken". 16 000 kg grove Schot 9.6010.10; 30.000 kg witte kool 3.50— 4.10; 16.000 kg rode kool 5.5014.20; 3000 kg gele kool 3.00—8.00; 35.000 kg uien, grove 12.50—13.80. gewone 14.50—15.80, drielingen 14.80—16.50, nep 19.00—28.00; 30.500 kg bieten I rond 7.69—8.80, II 6.006.90, modjo 8.0Ö—9.30; 18.000 kg peen II 11.50—13.00; III 1120-11.80; 12.000 kg augurken, grof 83.2087.80, basterd 94.10, stek 60.30—60.80, bommen 45.30; 4800 kg slabonen I 48.00—56.00, II 42.00—52.00, III 39.00—48.00. MEDEMBLIK, 20 Sept. „M.E.O." Peen II 10.10—12.00, III 10.80—11.80, ron de bieten A 8.00—8.20, B 17 00—24.00, Lange biet A 5.60, ronde modjo 7.80 9.20, uien gewoon 14.0014.60, grove 12.50 drieling 14.20—16.00, nep 20.00— 24.50, grove Eerstelingen 9.40, grote 9.30, grove Bintjes 10.60, grote 10.10, bloem kool A I 32.00—38,00, A II 20.00—26.00, B I 24.00—30.00, B II 17.00—24.00, stek 4.008.00, dubbele bonen 38.0054.00, gele kool 3.003.80, witte kool 3.50, rode kool 4.00, groene kool 6.808.00. GROOTEBROEK. 20 Sept. „De Tuinbouw". DOOO kg aardappelen, Eersteling 9.60, Koopmans Blauwe 10.80, Saskia 9.80, IJselster 9.207.70, Record 6.207.90; 12.000 kg uien, middel 15.10 15.90, grof 12.90—13.00, drielingen 15.10 -17.20, nep 17.40—23.20; 15.000 kg bie ten A 8.00—8.60, B 5.00—5.70; 2000 kg rode kool 6.509.20; 1000 kg gele kool 5.00—7.30; 2000 kg witte kool 3.60—4.20; 85.000 stuks bloemkool B 26.2036.70, B II 17.00—25.00, stek 3.00—8.10, stek tuss. 11.90—19.90. OPPERDOES, 20 Sept. „Ons Be lang". Uien, drieling 14.2014.50, nep 19.0019.40, gele kool 4.006.10, bonen 45.0051.00, ronde bieten A' 7.80—8.00, B 5.40—5.70, groene kool 4.00—5.70. sten pleegt te houden in de kolfbaan „De Brederode". In October zal „Onder Vrienden" vijf en zestig jaar bestaan. Voor de viering' van dit jubileum heb ben bestuur en commissieleden in een vergadering hun plannen in definitieve vorm vastgestesteld. Er zal een vierdaagse lcolfwedstrijd worden gehouden, en wel van Zaterdag 18 October tot en met Woensdag 21 Oc tober. Burgemeester, Schelhaas zal Za terdagmiddag 18 October de officieuze openingsplechtigheid verrichten. Offi cieel wordt het kolffestijn op Zondag middag geopend. De voorzitter van de Nederlandse Kolfbond, de heer L. Mal- lekote, hier geen onbekende, zal bij de officiële opening het woord voeren. Na een individuele wedstrijd staat 'n wed strijd voor verenigingen op het pro gramma. De individuele wedstrijd wordt gespeeld in drie klassen, waarbij voor iedeie klasse vijf prijzen beschikbaar zijn. Voor de eersteklasser onier de kolfclubs, welke de beste prestaties le vert, is een fraaie beker beschikbaar gesteld. De tweede en derde klassers kunnen een lauwertak veroveren. ^Nut* en Sport" neemt deel aan twee exposities De vereniging „Nut en Sport" verga derde Vrijdagavond hier ter plaatse. Dé voorzitter deelde mede, dat de le zing over postduiven helaas geen door gang kon vinden. Daarom heeft men er maar een praatavond van gemaakt. Er werd bsloten de ingeschreven die ren gezamenlijk in te zenden naar de tentoonstelling te Alkmaar. Woensdag avond gaan de leden 'n kijkje nemen op deze expositie. Ook zal men door 'n col lectieve inzending deelnemen aan een duivententoonstelling te Beverwijk. De voorzitter wist nog mede te delen, dat zeer veel pluimvee aan de Langedijk lijdende is aan Pokken. Hij drong aan op spoedige inenting van de jonge die ren. DE WINKELSLUITING Met ingang van 1 October zal de nieuwe Winkelsluitingswet in gaan. De sigarenwinkeliers en kappers zullen het gehele jaar door tot 's avonds 7 uur ge opend mogen z(jn, de ander zaken alleen in de periode van 1 April tot 1 October. In de wintermaanden geldt voor hen de sluiting om 6 uur. BESOMMINGEN SJMUIDEN Ier Besommingen van Zaterdag; 1 traw- rr 20'40°. IJm 38 f 12.500; loggers: Ï?S It „81°' KW 9 f 1900> KW 91 f 4540, i l250' IJm 221 f 770°' IJm 210 f 3900; kotters: IJm 249 f 290, IJm 226 L®'14™ 11 f 2450, IJm 229 f 2460, IJm i1™ „i1?' HD 120 f 213°' KW 12 f 1890, IL1670' KW 30 f 197°. KW 128 f 480, KW 189 f 340, KW 35 f 810. Prijzen per 1 kg: tong; gr. 410—335, grm. 202—190, kim. 188—168, kl I 166 —152, kl. II 131—109; tarbot I 260—215. Per 50 kg: Tarbot IV 47—36; schol: gr. 56, grm. 58—57, kim. 49—47 kl. I 4730, kl. II 3611; schar 2313; bot 17—16; v. haring 16—11.50; makreel 17.50—12; schelvis: gr. 50—47 grm. 58 —48, klrti. 51—47, kl. I 50—44, kl. II 36.10—13; wijting 16—8; gul: gr. 47, mid. 3834, kl. 27.5018; pieterman 22; kl. rode poon II 8. Per 125 kg; gr. kabeljauw 224104. Aanvoer: 270 kisten tong en tarbot! 475 kisten schol; 49 kisten schar; 11 kisten bot; 2800 kisten haring; 530 kif ten makreel; 145 kisten schelvis; 455 kisten wijting; 57 kisten kabeljauw en gul; 1 kist pieterman; 2 kisten poon; 25 kisten diversen. In totaal 4820 kis ten. De lang verbeide gevechtsa Waaraan de Nederlandse troepen, ke voor de oefening „Holdfast" West-Duitsland zijn gestuurd, m deelnemen, hebben de ontevredei over de inactiviteit van de Nede ders tijdens het eerste gedeelte oefening niet kunnen wegne „Moesten wij om in Duitsland onze duimen te gaan zitten drt uit onze gezinnen en ons werk wo weggehaald?" vragen vele reserv ficieren en soldaten zich af. Hoge Nederlandse officieren van oordeel, dat er een psycho sche fout is gemaakt door milita die voor herhalingsoefeningen c de wapenen zijn geroepen er deze categorie bestaat voor een langrijk deel het Nederlandse 1< corps - te betrekken of de voor d fanterie zo weinig boeiende oefe „Holdfast". Hoewel deze officieren oordeel waren, dat veel ontevre heid voorkomen had kunnen wo door een betere voorlichting aai Droevige vondst onder Heels Dezer dagen is onder Heelsum ii stromijt een totaal verwaarloosde tienjarige jongen aangetroffen. Hij lange, zwarte haren, zeer dunne ai en benen en sliep onder een zak. moedelijk was hij afkomstig uit woonwagen en mocht niet meer komen. Het kind werd gevonden op aai zing van1 twee jongens, die veertiei gen geleden uit een inrichting te phen ontsnapten. Dezen waren men op een gestolen fiets in Hee terecht gekomen. Toen ze in een mijt een onderkomen voor de 1 zochten, vonden ze er de slap knaap en namen toen snel de bene Den Haag meldden ze zich bij de tie. Eenmaal in de inrichting ten keerd, vertelden ze van hun vond Heelsum en met hun medewerk" het kind toen opgespoord. Get wordt de jongen onder de hoede de voogdij te stellen. Pakjes voor militairen i Korea Tot en met 4 October zal men militairen, behorende tot het Ne landse Detachement Verenigde N in Korea per luchtpost pakjes van hoogste vijfhonderd gram kunnen zenden tegen betaling van het nor internationale tarief van acht cent vijftig gram. De adressering moet volgt luiden: rang, naam en voorlel Iegernummer, NDVN. NAPO 5100, sterdam Schiphol militair. Hie zijn uitgesloten de opvarenden vai Ms „Piet Hein". Dt N.V. Insecto-Órganon-Oss bt binnenkort met de productie van nieuw middel ter verdelging van ten en muizen, genaamd Tomorin. is een lichtblauw, niet stuivend der, dat uitgestrooid moet worder, de vaste wegen, die ratten en mu volgen. Onvermijdelijk komt de aan hun poten, borst en staart. de dieren zichzelf zoals ze g doen Ukken, dan brengen ze vergif in hun lichaam. Na vijf d. sterven ze een pijnloze dood. Waarom deze uitgebreide Wijze executie? Onderzoekingen hebben gewezen, dat een plotselinge en heimzinnige dood van een rat of in de gehele kolonie van onged grote ontsteltenis wekt. Schrandei de snelt» pelsdragers zijn, gaan z oorzaak zoeken, en vinden ten s de vergiftigde stukjes brood, kaas De oudere ratten zo hebben pro aangetoond gaan zelfs zover, di de vergiftigde lokazen buiten het reik van de jongere dieren brenge Met de totdusver bekende midc werd nimmer meer bereikt dan sterfte van c.a. 20 ener kol „Tomorin", dat langzamer werkt welks aanwezigheid zelfs door meest uitgeslapen rat niet kan wo vermoed, garandeert de totale ve tiging van een ratten- of mui kolonie. Oud-model paspoorten kunnen niet meer wordi Naar de A. N. W. B. mededeelt, «ten paspoorten van oud model r October 1952 niet meer worden lengd. De nieuwe paspooorten „r 1950" welke men zich moet aans fen, kosten meer, dan wanneer a een verlenging in rekening zou zij bracht. Er bestaat echter de mog heid, de paspoorten te laten verle enige tijd vóór de vervaldatum, ders van een oud model paspoort voor 1 Januari 1953 vervalt, ku dus nog vóór de gestelde datum 1 October hun paspoort laten lengen, waarbij zij dan als regel zeker bedrag uitsparen, dit al naa lang van de gemeentelijke en/of vinciale leges. ADVERTENTIE Geen glas, geen water, geen nar smaak. Simpelweg één of twee Kennies laten smelten op de tong Er zijn mensen die nemen Rennii pas en te onpas maagzuur of ni alleen maar omdat ze ze lekker vil Dat hoeft nou weer niet, maar 't i: plezierig altijd Rennies bij de hai hebben, voor eigen gebruik o! anderen te helpen. Vraag Rennie Uw apotheker of drogist. (Advertentie, Ing. Mf

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2