In Cairo heerst de alarmtoestand VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Wafelpartij wil Nahas handhaven Moskou houdt het hoofd stijf „Wij zullen niet onderhandelen met Oost-Duitsland" Erich Ollenhauer thans leider der Westduitse socialisten Europese Assemblée neemt motie van Nederlander Fens aan Snelsie typistes van het land Stevenson publiceert gegevens over „ambtenaren-fonds" in Illinois „Als Turkije wordt aangevallen vecht Joegoslavië mee" Prins Bernhard gaat Mexico, Columbia en Peru bezoeken Maandag 29 Sept. 1952 149e Jaargang No. 230 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nu in de illegaliteit? Oorlogsverklaring "aan regering-Adenauer Bisschop Dibelius gaat naar Moskou Alle verbonden landen hebben gelijke rechten op de verdediging van hun gebied Generaal Hasselman uit zijn tevredenheid Dagboek van Mussolini gestolen Ook belastingaangiften zullen worden onthuld Turkse president gaat naar Griekenland ER MOET EEN TUNNEL KOMEN Reis zal gehele maand November duren De LOOIS protesteert tegen gratie van Laaes Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 cip.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 |)E militaire commandant van Cairo heeft Zaterdagavond in de Egyptische v hoofdstad een alarmtoestand afgekondigd, nadat officieel was bekend ge maakt, dat Moestafa Nahas het leiderschap van de Wafd-partij zal behouden. Zoais men weet heeft de regering daartegen ernstig bezwaar gemaakt. Ook be sloot het bestuur van de partij, geen verzoek in te dienen voor registratie krachtens de nieuwe wet betreffende vorming van politieke partijen, zolang Soliman Hafez minister van binnenlandse zaken is. Politieke kringen verklaren, dat de Wafd nu als niet te bestaan zal worden beschouwd als de nieuwe wet op het partijwezen op 6 October van kracht wordt. De Wafd zou dan hetzij alle politieke activiteiten moeten staken of zich „in de illegaliteit" moeten begeven. De bijeenkomst van de partij, waarop het besluit tot handhaving van Nahas werd genomen, werd bijgewoond door alle ministers uit het laatste Wafdistische kabinet. KWESTIE-OOSTENRIJK Nieuwe nota, oud geluid Volgens een Tass-bericht heeft de Sowjet-Unie Zaterdag aan de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk een nota overhandigd over een vredesverdrag met Oostenrijk. Deze nota moet worden gezien als een antwoord op een over hetzelfde onderwerp handelende nota, die door de Westelijke staten op 6 Sep tember aan Moskou werd gericht en waarin werd gezegd, dat de drie landen geen hinderpaal zien tot het sluiten van een verdrag met Oostenrijk en op nieuw voorstellen, dat de plaatsvervan gende ministers van Buitenlandse Za ken bijeen komen om het ontwerp-ver- drag te ondertekenen. In de Sowjet-nota wordt verwezen naar eerder door haar gezonden nota's. Zij handhaaft het reeds zo lang door het Westen betwiste standpunt, dat het z.g. verkorte verdrag met Oostenrijk niet in overeenstemming is met de besluiten van Potsdam. Rusland, aldus de nota, is bereid deel te nemen aan een viermo- gendhedenconferentie over Oostenrijk, mits het verkorte verdrag wordt inge trokken. De Britse minister van Buitenlandse Zaken is van zijn reis naar Oostenrijk in Engeland teruggekeerd. Hij zeide, dat Engeland al het mogelijke blijft doen, opdat Oostenrijk zijn werkelijke onafhankelijkheid kan verwerven. Onbekende duikboten bij de Zuidkust1 van Celebes Onderzeeboten van onbekende natio naliteit zijn aan de Zuidkust van Cele bes geziagi, aldus berichten uit Makas sar. Vissfrs hebben de onderzeeboten enige malen over dag en 's avonds on geveer 1 km van de kust af waargeno men. [)IRECT na het bekend worden van de alarmtoestand voor Cairo kre gen de militairen, die op wacht ston den voor belangrijke gebouwen op dracht stalen helmen te dragen en de bajonet op het geweer te plaatsen Eerder op de dag werd de politie in de wijk, waar de Wafdistische leider Nahas met het partijbestuur bijeen was, met pantserwagens versterkt. De minister van Staat, Radwan, heeft de Wafd-partij beschuldigd van „een verraderlijke campagne om de Britse ambassade in een zuiver bin nenlandse aangelegenheid te betrek ken. Na de Brittten jarenlang te heb ben gediend, insinueert Nahas nu, dat de Britse ambassade zijn verwijde ring uit het partijbestuur tracht te bewerken". Beschuldigingen JN EEN verklaring van het ministe rie van Binnenlandse Zaken zijn opnieuw enkele beschuldigingen tegen Nahas bekend gemaakt. Hij beïnvloedt, aldus deze verklaring, de pers, heef uitspraken van het Oppergerechtshof in de wind geslagen, haalde zijn bloed verwanten in overheidsbetrekkingen en heeft gepoogd het wapenschandaal te verdoezelen. Nahas zou ook ver antwoordelijk zijn voor de „slachting van politiemannen in Ismailia tijdens de vrijheidsstrijd in de Kanaalzone". Zij, die zich ten koste van de armen hebben verrijkt en in paleizen wonen, moeten worden verwijderd. Al deze bezwaren tegen Nahas, zo eindigt de verklaring, berusten op feiten. Soedan. JN een vraagbesprek met een Ame rikaanse correspondent, heeft ge neraal Naguib verklaard, dat Soedan „zoals bepaald door het laatste par lement", een deel van het koninklijk Egypte is. „Wat het Britse bestuur betreft, dat is een vraag, die de Brit ten zelf moeten beantwoorden". Hij deelde de correspondent (W. Polk van de C.B.S.) mede, dat Egypte nog overweegt of het zich zal aansluiten bij een Westelijk defensiepact voor het Midden-Oosten of bij het Arabische wederzijdse verdedigingsverdrag. Schacht is na zijn bezoek aan Egyp te in Duitsland teruggekeerd. BOETE VOOR BRITSE TREILER BETAALD De Britse ambassade te Moskou heeft Zaterdag een boete van 300 roebel be taald (ongeveer 270 gulden), die aan de Britse treiler „Equerry" was opgelegd wegens vissen in Russische territoriale wateren. Rede van Westduits minisier Vrije keus gaai boven propaganda en bajonetten Jakob Kaiser, de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betref fende, heeft Zondagmiddag in een radiorede verklaard, dat het niet mo gelijk is met de Oostduitse regering besprekingen te voeren. „Propaganda en buitenlandse bajohetten kunnen nooit gezag verkrijgen door vrije keus van het volk, vervangen", aldus de mi nister. Kaiser noemde de verleden week Partijcongres der S P.D. Op het te Dortmund gehouden partij congres van de Westduitse socialisti sche partü, waaraan veertigduizend mensen deelnamen, is Erich Ollen hauer, waarnemend voorzitter, met 357 van de 363 geldige stemmen tot voor zitter van de partij gekozen, opvolger van de onlangs overleden dr Kurt Schumacher. Het congres koos Wil helm Meilies, tot nog toe secretaris der partijfractie in de Bondsdag, tot vice- voorzitter. De nieuwe voorzitter opende de ver kiezingscampagne voor 1953 met een „oorlogsverklaring" aan de regering van bondskanselier Adenauer. Onder het gejuich van de menigte deed hij een beroep op de vier bezettende mo- Bisschop dr. Otto Dibelius, voorzitter van de Evangelische kerk voor geheei Duitsland, heeft een uitnodiging van Ue -soii'ise metropoliet Nikolai aan vaard om in November een bezoek van verscheidene dagen aan de hoofd stad der Sowjetunie te brengen. Hij zal de tweede protestantse leider zijn, die sinds de oorlog een bezoek aan Moskou brengt, Dr. Martin Niemöller, kerkelijk voorzitter in Hessen en even als bisschop Dibelius een krachtig voorstander van de Duitse eenheid, heeft in Januari verscheidene dagen in Rusland doorgebracht. Koningin-moeder Elizabeth van Engeland heeft op een heuvel bij Inver ness (Schotland) in aanwezigheid van Nederlandse, Franse, Noorse en Ameri kaanse vertegenwoordigers een monu ment onthuld ter nagedachtenis aan de in de laatste wereldoorlog gesneuvelde stoottroepers. door een Oostduitse delegatie in Bonn overhandigde memorandum over de Duitse eenheid „slechts een imitatie" van de jongste Russische nota aan de Westelijke geallieerden over dit onder werp. In dit memorandum werden di recte besprekingen tussen Oost- en V/est-Duitsland voorgesteld. Volgens Kaiser wilde de Oostduitse regering worden erkend als de verte genwoordigster van een Duitse staat, zodat zij zou kunnen optreden „als een Sowjet-pluimstrijker bij viermogend- hedenbesprekingen over Duitsland". Werkelijke voortgang op de weg naar Duitse eenheid zou slechts kunnen worden gemaakt door overeenstem ming tussen de vier grote mogendhe den, die vrijheid van beweging zou ge ven voor de vrij tot uitdrukking ge brachte wil van het gehele Duitse volk, aldus de minister. Onder het motto „Zij aan zij voor een tunnel onder het IJ" werd Za terdagmiddag door het IJ-tunnel- comité een petitionement aan Bur- gemeeser d'Ailly aangeboden. Een en ander ging vergezeld van een groot défilé van auto's van Am sterdamse bedrijven, die met slag zinnen versierd het grote nut van een tunnel onder het IJ accen tueerden. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: NU EN DAN REGEN Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krachtige wind, krimpend naai richtingen tussen Zuid en Oost Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. gendheden om de eenheid van Duits land te herstellen. Het jaarlijks congres eindigde giste ren met de goedkeuring van het poli tieke program van de partij, dat de politiek van wijlen dr Schumacher volgt. Gestreefd wordt naar herstel van Duitslands eenheid, terugkeer van alle Duitse krijgsgevangenen en herziening van alle tegen oorlogsmisdadigers uit gesproken vonnissen. Conferentie in Washington over Zuidoost-Azie Begin October zullen Amerikaanse, Britse en Franse vertegenwoordigers in Washington vergaderen ter bespreking van de toestand in Zuid-Oost-Azie, al dus is in goed ingelichte kringen in Washington vernomen. In het bijzonder zou worden gespro ken over de te nemen maatregelen voor het geval, dat Cnina zich in de strijd in Indo-China zou mengen, aldus meldt A.F.P. Na achttien maanden weer gezant V.S. in Boekarest President Truman heeft Zaterdag Harold Shantz benoemd tot gezant der V.S. in Boekarest. Deze post is acht tien maanden vacant geweest, na de overplaatsing van R. Schönfeld naar Guatemala. Dit geschiedde na een lange reeks geschillen tussen Washing ton en Boekarest, ongeveer twee jaar geleden. D=Er^ASSemblée, bee" Zaterdagmiddag vrijwel unaniem een door de h» u" 11 £ns,V. g e motie aangenomen, waarin de regeringen wordt ve bonden iandC„nbeS U1iCn de NAVO uit te Saan van het beginsel dat alle mode snreèk? UlC rechten,0P de verdediging van hun gebied hebben. De ™t'e „sp*ee" voo^s de overtuiging der Assemblée uit, dat het tempo der offshore-aankopen binnen de NAVO aan een op lange termijn berekend plan zou moeten worden gebonden voor het leiden tot een werkelijke integratie van de Europese bewapeningspolitiek. De Assemblée spreekt zich voorts uit ten gunste van een betere voorlichting van het publiek omtrent de gemaakte vorderingen. Met algemene stemmen heeft de Assemblée voorts een voorstel aangenomen, dat de respectieve regeringen aanbeveelt, de Raad te belasten met de taak om de met de Sowjet-Unie verbonden landen op de hoogte te stellen van „het do-el van de Raad van Europa en zijn pogingen om een grotere eenheid van zijn leden te bereiken Na de oefening .Hold tast De chef van de generale staf, luit.-gene- raal B. R. P. F. Hasselman, heeft naar aanleiding van de oefening „Holdfast" de volg;ende dagorder uit gegeven: „Ik betuig aan alle officie ren, onderofficieren, korporaals en soldaten, die aan de oefening „Hold fast" hebben deelgenomen, mijn waar dering over hetgeen bij deze oefe ning is verricht. Er is op elk gebied een grote vooruitgang. Staven en troepen kunnen met voldoening op de oefening terugzien en met vertrou wen voortgaan op de ingeslagen weg". Te Rome zijn aan Romano Musso lini, de zoon van de vroegere dictator, belangrijke documenten ontstolen, die hij van plan was in Spanje te ver kopen, zo meldt „Giornale d'Italia". Onder de documenten bevonden zich het dagboek van Mussolini -over de ja ren 1941 en '42 en talrijke brieven van Churchill, Hitler en Von Ribben- trop aan de dictator. Wetboeken uit jaar 2050 vóór Christus gevonden Dr Samuel Noah Kramer, hoog leraar aan de universiteit van Pennsylvania, heeft in een mu seum te Istanbul een kleitafel ge vonden, welke wetten bleek te bevatten, die ten minste een eeuw ouder zijn dan welke andere wet ook. De wetten, die voorzien in betaling van boeten voor geweld daden, waren afgekondigd door koning Ur Nammu, die ongeveer 2050 vóór Chr. heerste over het land Sumerie en de stad Ur. Ur is de plaats, in Zuid-Irak, waar Abraham zou zijn geboren. Eerste moord op Capri sinds honderd jaar Het eiland Capri is sinds Zaterdag niet meer „het eiland waar nooit ge moord wordt." Toen twee bedienden in eên restaurant namelijk ruzie kre gen, gooide de een met zulk een kracht een bord naar het hoofd van de ander, dat deze dood neerviel. Daar dit de eerste moord sinds precies hon- der jaar is, heeft de gebeurtenis veel opschudding op het eiland verwekt. Zaterdagmiddag werd in Den Haag de uitslag bekend gemaakt van de na tionale wedstrijd in machineschrijven. Winnares werd mej. Florentina, Pasteels uit Eindhoven met 430 aanslagen per minuut. Daar zij echter van Belgische nationaliteit is, werd zij niet tot nationaal kampioene uitgeroepen, doch kreeg een ere-prijs. Nationaal kampioene werd Mevr. B. M. J. WijsmaBooms uit Huizen met 398 aanslagen per minuut. Foto: In het midden de nationale kampioene Mevr. WijsmaBooms; rechts de eigenlijke winnares mej. Pasteels en links, de kampioene 1951 mej. F. Kant uit Den Haag. Laatstgenoemde zag kans om het werkstuk gedeeltelijk voor de tweede maal te typen, waardoor zij het fantastische gemiddelde van 495 aanslagen per minuut bereikte. fJOUVERNEUR Adiai Stevenson, demo- cratisck candidaat voor het presi dentschap der V.S., die door de republi keinen was uitgedaagd te zeggen, wie geld had gegeven voor en ontvangen van een speciaal fonds voor bepaalde ambtenaren in de staat Illinois, beeft dit „Als Turkije wordt aangevallen, zal het Joegoslavië aan zijn zijde vinden", heeft de leider van de Joegoslavische militaire missie, die vier dagen in de Turkse hoofdstad heeft vertoefd voor zijn vertrek uit Ankara verklaard. Burgemeester D'Ailly „Dat er een tunnel onder het IJ moet komen, staat voor ons allen vast. De tijd is nu rijp voor een beslissing" zei de burgemeester van Amsterdam, de heer D'Ailly Zaterdag. Hij zeide dit toen hem een doos werd aangeboden met meer dan 20.000 handtekeningen van belanghebbenden namens de ruim 18 millioen fietsers en meer dan zes millioen bestuurders en inzittenden van motorvoertuigen, die jaarlijks per pont het IJ moeten oversteken. Een en ander gebeurde, nadat een lange stoet van allerhande voertuigen langs Amsterdams eerste burger was getrokken om opnieuw aan te dringen op een spoedige bouw van een ver- keerstunnel onder het. IJ. Op de vracht wagens stonden allerlei slagzinnen „Onze samenwerking", aldus generaal Jatsjitsj, „is tegen niemand gericht, doch wij zullen ons bij een aanval we ten te verdedigen". Binnenkort zal een Turkse militaire missie naar Belgrado vertrekken. Voorts zal een Turkse parlementaire delegatie zich op 1 November naar Joegoslavië begeven. De president van Turkije zal van 17 tot 21 November een bezoek brengen aan Griekenland. Onlangs bezocht het Griekse koningspaar Turkije. Truman komt tussenbeide in stakingen President Truman heeft de directies van de vliegtuigfabrieken „Lockheed" en „Douglas", waar resp. sinds 8 en 15 September gestaakt wordt, alsmede de betrokken vakvereniging voorgesteld onder leiding van de federale bemid delingsdienst te trachten in overleg een einde aan de stakingen te maken in het nationaal belang. De 40.000 arbeiders van de fabrieken willen loonsverhoging. De fabrieken werken voor de defensie. weekend alle namen en feiten, die op deze zaak betrekking hebben, gepubli ceerd. „Zeer node", omdat de schenkers ano niem hadden willen blijven, deelde hij de bijzonderheden mee omtrent de acht vooraanstaande ambtenaren, die 18-150 dollar aan „giften" hebben ontvangen, en de duizend personen, die hebben bij gedragen tot h'et fonds, dat naar Ste venson heeft verklaard was ingesteld om bekwame mannen er toe te brengen in regeringsdienst te treden en een klei ner (officieel) salaris te ontvangen daa zij elders hadden kunnen krijgen. Zowel Stevenson als John Sparkman, de democratische candidaat votor het vice-presidentschap, hebben beloofd, de aangiften van hun inkomstenbelasting over de afgelopen tien jaar te zullen be kend maken. DE HEER VISCH LID TWEEDE KAMER De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft de heer E. Visch te Hil versum benoemd verklaard tot KVP- afgevaardigde in de Tweede Kamer. De voor de heer Visch op de lijst ge plaatste candidaten, de heren jhr mr G. A. M. J. Ruijs de Beerenbroeck, W. J. G. Peters en J. M. Achten hadden hun benoeming niet aangenomen. DE HEER J. A. KRELAGE ONDER SCHEIDEN De voorzitter van de Bond van Arbei derszangverenigingen in Nederland, de heer J. A, Krelage, is tijdens een recep tie ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de Bond, benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. CONGRES UNIE VAN WATER SCHAPSBONDEN Ter gelegenheid van het feit, dat de Unie van Waterschapsbonden 25 jaar bestaat, wordt op 8 October in Den Haag een congres belegd, waaraan zal worden deelgenomen door 2000 waterschapsbe stuurders. Prins Bernhard zal zoals reeds eer der is gemeld in November wederom enige Zuidamerikaanse landen bezoe ken, onder meer Colombia en Peru. De prins vertrekt op 27 October met een klein gevolg naar Mexico, waar hij de door de president van dit land te ver richten opening van de Nederlandse tentoonstelling in Mexico City zal bij wonen. Voorts staat een bezoek aan Vera Cruz op het voorlopig programma. Van daar vliegt prins Bernhard naar Bogo ta, de hoofdstad van Colombia ln Peru zullen de hoofdstad Lima en de stad DE ATOOMOVEN TE KLELLER. De Noors-Nederlandse uraniumzuil, te Kjeller, bij Oslo, zal tegen midden October van Maandagochtend tot Za- terJagochtend voortdurend in bedrijf zijn. Een dag zal gebruikt worden voor onderhoudswerkzaamheden. Het per soneel zal Zondags vrij zijn. Cuzzo worden bezocht. Op de terugreis zal de prins wederom Colombia aandoen en wel de havenplaats Barranquilla. Op uitnodiging van de Mexicaanse re gering zal prins Bernhard eind Novem ber enkele dagen verblijven in de mon daine badplaats Acapuico aan de Gro te Oceaan. Vermoedelijk met een lijn- toestel van de KLM zal Z. K. H. dan via de Verenigde Staten naar ons land terugkeren. De LanaeüjKe organisatie van Oud- Illegale Strijders heeft naar aanleiding van het verlenen van gratie aan Lages ■~en protestsehrijven gezonden aan de minister van justitie. De LOOIS is van mening zo wordt in het schrijven gezegd dat, welke motie ven hier ook een rol gespeeld mogen hebben, in dit wel zeer bijzonder mis dadig geval recht had behoren te ge schieden. De LOOIS zal een algemene ledenvergadering beleggen om overleg te plegen, welke stappen in deze onder nomen dienen te worden, opdat het recht zijn loop hebben zal, aldus het schrijven

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1