ALKMAAR VIERT HET FEEST VAN DE VICTORI Goed verzorgd ochtendprogram bracht duizenden op de been Het is nodig nu lering te putten uit onze vaderlandse geschiedenis Huilende kinderen keerden met verregende lampions terug AGENDA MILITAIR SCHOUWSPEL O STATIONSPLEIN VROOM DREESMMN De zin van deze herdenking Tikkeltje blauw in grauwe lucht vervulde velen met optimisme Koraalmuziek niet vóór maar in het stadhuis Achthonderd kinderen openden het feest Bescheiden optochtje marcheerde later ioch nog af Stram marcheerden marine en landmacht door de stad Toespraak door de heer Grondsma Woorden van bezinning tussen feestgewoel In 1573 werd grondslag gelegd voor gemeenschap van vrije burgers Dat ondanks de regen de koraalmu ziek gisteravond toch doorgang kon vinden, was te danken aan de grote hall van het stadhuis. De leden van Soli Deo Gloria hadden zich daar op gesteld en via de open deuren drongen de klanken van de verschillende liede ren gemakkelijk door in de leegge- spoelde Langestraat, waar de trouwe luisteraars, die zich door geen enkel noodweer laten verjagen, een veilig plaatsje hadden gezocht in de portie ken. DE ROXY: Noem eens drie beroemde Amerikanen De Lucifer: Eisenhower, Steven son en ROXY (Advertentie, Tng. Med.ï Oudjes worden vandaag niet vergeten Acht October betekent voor de be woners van het Hof van Sonoy en de Pius-stichting de dag, waarop zij een welkome tractatie ontvangen. Ook van daag zijn de comitéleden, beladen met goede gaven, de twee tehuizen af ge weest en hebben daar gebak, sigaren, snoep, stukjes kaas, tabak en peren uitgereikt. Een geste, mogelijk gemaakt door enkele goede gevers, die veel dankbaarheid heeft geoogst. JJet feest, waarop iedere Alkmaarder zich Alkmaarder voelt is vanmorgen ingezet met een aarzelend plekje blauw aan een zwa^ar bewolkte hemel. Dat ene kleurige tintje tussen de grijze wolkengevaarten was echter voldoende om hurgertj boordevol optimisme op straat te brengen. Naarmate het blauw zich uitbreidde groeide het aantal mensen en toen de zon in de vroege morgenuren doorbrak was Het weer de ouderwetse 8 Octoberdag: een tikkeltje guur mis- schlen, maar een gezellig zonnetje om de herfst te doen vergeten. Lang duurde dit beeld overigens niet, want later op de morgen kwam de regen het spel ver storen, Er viel vanmorgen al genoeg te beleven. Om 8 uur begon het met de reveille en de aubade voor het stadhuis en daarna vroeg het militaire schouwspel alle aandacht. Met de marinierskapel voorop marcheerden de bataljons van de Koninklijke Marine en de Landmacht door de straten. Zij brachten een nieuw element in het feest van de Victorie, een herinnering aan de soldaten, die vier eeuwen geleden langs de historische gevels moeten hebben gelopen, dronken van vreugde over de aftocht van de Spaanse belegeraars. Ook de jeugd had weer een werkzaam aandeel in het ochtendprogramma. Er waren behendigheidsspelen op de Laat en om half elf trok de gecostumeerde optocht door de straten, een van de jaarlijks terugkerende hoogtepunten van het feest in de morgen. Met mede werking van het muziekcorps Soli Deo Gloria en twee drumbands wandelden de cowboys. Indianen, verpleegstertjes en bruidsparen triomfantelijk door de binnenstad, een alleraardigst gezicht dat w« niet graag bij het 8 Octoberfeest zouden willen missen. Op het Hofplein hielden de turnverenigingen haar demon straties en om kwart voor twaalf volgde de tocht naar het Victoriebeeld, waar de ernst een ogenblik het feestgedruis verdreef en de burgerij zich bezon op de grote betekenis, die het ontzet van Alkmaar in de geschiedenis van ons vader land heeft gehad. De klok van de Waagtoren zou juist acht uren gaan slaan toen van verre het geluid van pittige marsmuziek klonk en niet lang daarna marcheerde het corps .Soli Deo Gloria" de Mient op. Achter de muzikanten zagen we het oude, ver trouwde beeld van de hoge hoedenpara- de gevolgd door ruim achthonderd jon gens en meisjes uit de hoogste klassen van afiê lagere scholen. Verdwenen wa ren kou en regen, het was feest binnen Alkmaars wallen en daarvan zongen de kinderen die rond het dirigeerpodium van de heer Nic. Akkerman geschaard stonden. Met overtuiging werden het stedelied en het nationale volkslied ge zongen. Dat verwarmde de harten, ook van de agenten die de afbakening een ogenblik vergaten en stram in de hou ding stonden. Dat de heer Akkerman op het terrein van de koorzang z>n sporen reeds heeft verdiend, bewees hij al eerder en ook nu weer gaf hij daar blijk van. Het is geen sinecure om in enkele lessen acht honderd kinderen van tientallen ver schillende scholen een driestemmig lied te leren. Dat een dergelijke prestatie toch mogelijk is (en nog goed ook) bleek bij de aubade voor 't stadhuis toen de grote kinderschare het oude „Zingt een loflied" aanhief. Ook de andere lie deren die bij het stadhuis ten gehore werden gebracht, waren goed ingestu deerd. „Een loflied van Alkmaars victo rie", gevolgd door de bekende „Zilver vloot" en „Van Alkmaar de victorie" werden op uitstekende wijze gezongen. Als van ouds werd de aubade besloten met het Wilhelmus. Burgemeester Wytema, die voor deze vroege zanghulde dankte, noemde het verheugend dat de aubade ieder jaar door een andere groep kinderen wordt verzorgd. Zo leren alle Alkmaarders hun stedelied kennen. Het was spreker op gevallen dat tijdens het zingen van het stadslied verscheidene ouderen de hoed hadden opgehouden. Hij zeide te hopen dat voortaan niet zal worden volstaan met het zingen van het „Van Alkmaar de Victorie', doch dat de stedelingen ook op andere wijze het nodige eerbewijs zullen brengen aan hun voorouders'van Alkmaarse bodem. Kinderoptocht Het water komt, het water komt," moeten de stoere Alkmaarders in 1573 hebben geroepen, toen de inundatie van de omliggende polders de belege raars op de vlucht dreef. Hun nazaten riepen het gisteravond ook, maar er was heel wat minder vreugde dan vier eeuwen geleden. De regen, die bü bakken uit de gitzwarte lucht werd gegoten smeet het ganse programma aan de vooravond van het ontzetfcest in de war en de betraande kindergezichtjes vertelden al spoedig, dat de lampionoptocht voor het eerst sinds mensenheugenis moest worden afgelast. Er was inderdaad weinig eer mee te behalen en hoewel het bestuur van de 8 Octobervcreniging onder de druipende parapluies nog lang heeft staan beraadslagen moest het toch zwichten voor de elementen. Toen de drijfnatte kinderschare, die met niet te ondermijnen wilskracht op het Waag- plein was verschenen, de aftocht had geblazen, werd het droog. Niet alleen de militaire parade trok veel aandacht: ook de optocht van in bizarre, leuk pakjes gestoken kinderen was een hoogtepunt, waarvoor als van ouds grote belangstelling bestond. Reeds om half elf was het op het Waagplein een conglomeraat van natio naliteiten en huidstinten. Daar liepen cowboys (drie turven hoog) naast roet zwarte negerinnetjes en wandelden In dianen en Chinezen naast elkaar in broederlijke eensgezindheid. Bijzonder aardig was het tafereeltje van de orgel draaier. Twee jongetjes, die in vele malen verstelde pakjes waren gesto ken, kennelijk met veel genoegen han den en gezicht smoezelig hadden ge maakt, duwden een miniatuurorgeltje voort, waar nog „muziek" uit kwam ook. Dat geluid werd waarschijnlijk ver oorzaakt door de losse spijkertjes en schroefjes binnen in het geval. „Sneeuwwitje", die in haar glazen kist met één oog lag te slapen en met het andere oog de kabouters in de gaten hield, had het op haar zachte kussens heel wat gemakkelijker dan „de man nen van het orgel". Deze bonte kinder optocht bood een alleraardigst schouw spel; ónders dan de militaire parade, maar zeker niet minder aantrekkelijk. WOENSDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Zondige grenzen (18 jaar); Harmonie Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Bente van de Zonne- hoeve (alle leeftijden); Cinema Ameri- cain, 2.30 uur Rodeo in vlammen (alle leeftijden), 7 en 9.30 uur: Het Huis bij de rivier (18 jaar); Victoria Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Klokslag 12 uur (14 jaar). 't Gulden Vlies: The Favourites. 't Wapen van Haarlem: De Ricardo's. Wapen van Heemskerk: Fam. Kok. Café Tom: Lichtshow. Café Breed: De drie Musketiers. Hotel de Nach tegaal: Hylke Dijkstra en zijn orkest. 8 OCTOBER-VIERING 2—2.30 uur: Carillonbespeling; 2. 2.30: Prestatieloop A.V.A.; 2.305 uur: Optocht „De vrouw door de eeuwen"; 55.30 uur: Carillonbespeling; 7.30 uur: Kerkconcert Requiem van Verdi; 8.40—9.15 uur: Mars Nationale Reserve: 9 uur: Défilé voor Stadhuis: 9.30 uur: Vuurwerk Noorderkade. Kermis op Canadaplein en Paarden markt. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Zondige grenzen (18 jaar): Harmonie Theater, 8 uur: De Rode Aarde (18 jaar); Cine ma Americain, 8 uur: Het Huis bij de rivier (18 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Klokslag 12 (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film avond Rode Rio. Stcd. Museum: Klein Plastiek 1012, 25. 79 uur. HOOG WATER BERGEN AAN ZEE Woensdag 18.42 7.03 Donderdag 19.29 7.50 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 18.47 7.08 12.47 1.08 Donderdag 19.34 7.55 12.47 1.55 PEN grote menigte is vanmorgen getuige geweest van een imposant militai schouwspel, dat begon met een inspectie op het Stationsplein en eindigd met een défilé langs het stadhuis en een mars door de stad. Om negen uur stel den de detachementen adelborsten, mariniers, matrozen en soldaten en d marinierskapel in paradeuniform o.l.v. de kapitein der mariniers Gijsbert Nieuw land zieli op en brachten de compagniescommandanten hun rapporten uit aan de bataljonscommandant. Commando's klonken, signalen schalden en terwijl dt vaandelwacht naar voren trad, de tamboers drie roffels lieten horen en de kapel de eerste maten van bet „Wien Neerlands bloed" speelde arriveerden op de inspectieplaats de hoge militaire autoriteiten: de commandant Zeemacht Neder, land, schout bij nacht F. T. Burghard en de territoriale bevelhebber, generaal D. J. Buurman van Vreeden, die met de wnd. garnizoenscommandant kapitein H. Fuchter onder het spelen van marsmuziek de troepen inspecteerden. HA afloop van de inspectie werd het woord gevoerd door de heer G. Grondsma, die als bestuurslid van de 8 Octobervereniging de militairen dank bracht, dat zij door hun aanwezigheid meerdere luister wilden bijzetten aan de jaarlijkse herdenking van Alkmaars Ontzet. Als wij bedenken, aldus de heer Grondsma, dat een legertje van 1300 soldaten een legermacht van 16.000 goedgeschoolde Spanjaarden na een beleg van enkele maanden tot de af tocht dwong, is het .dan geen wonder, dat dit heldenfeit in onze historie is geboekstaafd en wij dit na zoveel eeuwen nog steeds dankbaar herden- Wegens de grote belangstelling voor onze tot traditie geworden Mode- flitsen, hebben wij besloten onze clientele nogmaals in onze „flitsen," de nieuwe mode te demonstreren. Enige mannequins zullen in onze ge zellige Lunchroom op de le etage Donderdagmiddag 9 Oct a.s., om 2.30 en 3.45 uur in toonaangevende combinaties de nieuwste modellen laten zien in Mantels, Japonnen, Blouses, Pullovers, Hoeden, etc. Op de haar eigen charmante wijze zal Mevr. Sierenberg, zoals gebruike lijk, deze flitsen bij U inleiden. In verband met onze uitgebreide en aantrekkelijke collectie en de bijzon der voordelig gestelde prijzen, advi seren wij U dit evenement vooral bij te wonen. Vrij entree ALKMAAR Advertentie ;nj, .vied.. Drukte op straat was groot Weer kwam het bestuur bijeen en terwijl de drumband van de Nederland se padvinders onder de luifel van het Waaggebouw de trommen roerde, kwam men overeen de optocht a l'improviste toch door te laten gaan. Met de band voorop marcheerde het bestuur een kwartier later door de Langestraat, ge volgd door een tiental padvinders en padvindsters, die inderhaast nog een fakkel hadden weten te bemachtigen en een paar laatkomertjes met een lampion. De sterk ingekrompen stoet maakte in de drukke, versierde en ver lichte straten vreemd genoeg geen zie lige indruk. Het had eerder iets spon taans en de brede glimlach op de ge zichten van' de bestuursleden van de 8 Octobervereniging verried niets van de teleurstelling, die men even tevoren had moeten slikken. Ter hoogte van het stadhuis ontmoette de stoet de band van de Katholieke verkenners, die zich prompt aansloot, zodat het aantal tam boers en hoornblazers groter was dan het aantal van hen, dat in de „optocht" meeliep. Onder het oog van burge meester Wytema, die bij het geluid van de trommels op het bordes een kijkje was komen nemen, marcheerde het groepje weer verder. De kermis Ap het vlotje aan de Mient speelden intussen de Volendammers in ver sterkte bezetting de ene mop na de andere en op het kermisterrein draai den de spullen op volle toeren. Er was gisteravond heel wat volk op de been, dat na de bezichtiging van de fraai ver sierde straten op het Canadaplein en de Paardenmarkt vermaak zocht en er volop vond. De kinderdraaimolens en attracties hadden het in de verregende avonduren behoorlijk druk. De andere exploitanten pikten af en toe een graantje mee, maar zullen het toch hoofdzakelijk van morgenavond moe ten hebben. Al is de vooravond van het feest dan niet zo verlopen als men had gedacht, door de rondtrekkende corpsen, de kermis en de verlichting werd niette min de nodige feestvreugde opgeroe pen, die een goede inleiding vormde tot de pret van vandaag. Het is niet be kend of de lampionoptocht op een an dere dag zal worden gehouden. In het bestuur van de 8 Octoberveren;"ing zal hierover nog worden gesproken. IN een tijd waarin de internationale situatie ons dwingt ons te bezinnen op nieuwe vormen van samenleving met andere staten, waarbij voor de oplossing van de moeilijkste problemen van internationale politiek onze medewerking wordt gevorderd, wij geconfronteerd worden met maatschappelijke opvattingen cn politieke overtuigingen van andere volken, die afwijken van de onze, is het meer dan ooit nodig, dat wij de weg terug weten te vinden tot onze historie, niet om ons daarbinnen terug te trekken als in een ivoren toren, doch om uit die geschiedenis de lering te pulten, die zij zo overdadig geeft, die de grond siagen blootlegt van wat w i j thans als vanzelfsprekend aanvaarden, die ons iets van de philosophie doet deelachtig worden die nodig is om elkaar ook in het internationale leven te kunnen vinden en meer te waarderen'Deze woorden sprak vanmorgen de voorzitter van de 8 Octobcr-vereniging, mr G. A. de Lange, tijdens de plechtigheid bij het Victoriebeeld, waar met een krans- legging de feestelijkheden gedurende de morgenuren werden besloten. Het was de .traditionele samenkomst, die temidden van het feestgewoel, dat uit de stad opklonk, enige ogenblikken van bezinning bood, enige minuten van herinnering aan de eeuwen geleden gevoerde strijd en de betekenis van het ontzet van Alk maar uit het beleg der Spanjaarden op 8 October 1573. Terwijl de burgerij zich verlustigde in de feestvreugde had een klein gezelschap de tocht naar het monument ondernomen om daar te luisteren naar de toespraak van mr De Lange, ons Vaderland geen gebeurtenissen heeft opgeleverd, die niet waard zou den zijn geweest voor het geslacht te v/orden bewaard ook in de vorm van een gedenkteken. In hoeverre dit verschijnsel mis schien voort komt uit het besef van de betrekkelijkheid en de vergankelijk heid van de aardse gebeurtenissen en men deswege zich misschien meer op het innerlijk beleven hiervan heeft in gesteld, zou op zich zelf onderwerp kunnen zijn voor een interessant on derzoek. Hoe dit ook zij, treurig zou het met het volk gesteld zijn, wanneer heldoor gebrek aan belangstelling en onver schilligheid ten opzichte van zijn his- r\P de plek waar 18 September 1573 tot driemaal toe de stormloop der Spaanse legerscharen werd afgeslagen en de Genius der Vrijheid stand hield, is door de zorg onzer voorvaderen dit park aangelegd en dit monument op gericht, zo sprak de heer De Lange. Ons land is niet rijk aan zulke mo numenten. Vergelijking met andere landen valt in dit opzicht zeker in ons nadeel uit. Toch mag hieruit niet wor den afgeleid, dat de geschiedenis van belangrijke gebeurtenissen verleden zou verliezen. uit zijn Erkentelijkheid frote erkentelijkheid gevoelen wij daarom, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft bij Haar bezoek aan onze stad op 20 Juni 1952 een gedenk plaat te onthullen, ingemetseld in de oude stadsmuur, die bij cTe opgravin gen, nodig voor de bouw van de nieu we Friese brug, blootgelegd werd. Door bij dit bezoek Haar eerste schreden te richten naar deze histori sche plaats, ging H.M. ons voor in eer betoon aan de nagedachtenis van de dappere bevolking van onze stad in de bange dagen van het beleg en werd aldus de grote betekenis van dit histo risch gebeuren ons op nieuw voor ogen gesteld. Ook daarom is het een vreugde U te mogen ontvangen in dit vernieuwde Victoriepark en te mogen constateren, dat het U allen zo bekende Victorie beeld hier weder een waardige plaats heeft gevonden. Omdat deze functie zo belangrijk is en omdat wij ons bevin den op voor ons Alkmaarders gewijde grond, moeten wij er voor zorgen dat de naam van dit Victoriebeeld niet worde vereenzelvigd met die van een bakkerijproduct hoe uitstekend dit ook moge zijn! Doelbewuste vijand j/ennismaking van de literatuur over de Tachtigjarige oorlog is ongemeen boeiend. Het leert ons hoeveel inner lijke verdeeldheid moest worden over wonnen, welke vele tegenstrijdige be langen de goede zaak afbreuk deden, met welke dikwijls volstrekt ontoe reikende middelen de strijd moest torie, de zin tot de herdenking van worden aanvaard tegen een doelbe wuste vijand, geleid door van scherpe instructies voorziene aanvoerders. In de eerste jaren vam deze worste ling om de vrijheid, toen er nog geen sprake was van een sterke republiek der Verenigde Nederlanden, de veilige omheining om de tuin der Zeven Pro vinciën nog niet gebouwd was, valt het beleg en het ontzet van Alkmaar. Alkmaar, zoails wij allen weten, het laatste doelwit van de meedogenloze opmars van Don Frederik, na de val van welke stad voortzetting van het verzet vrijwel kansloos scheen. Niemand onzer kan zich voorstellen welke loop de geschiedenis van ons vaderland zou hebben gehad, wanneer de opstand zou zijn onderdrukt en het land de excentrisch gelegen provincie van het Spaanse Koninkrijk ware ge bleven overgeleverd aan een autoritair regime, ten prooi aan de eerzucht en de nukkeq van een aan onze landaard vreemd vorstenhuis. De qrondslaq ^IEL weten wij, dat in die eerste ja ren van het verzet de grondslag werd gelegd voor wat wij thans als een onvervreemdbaar goed bezitten: een gemeenschap van vrije burgers, die onder de hoge leiding van een eigen vorstenhuis, haar eigen doelstellingen nastreeft, tegen oe achtergrond ener eigen traditie. Is het zo verwonderlijk, aldus spre- Ker, dat bij het zoeken naar nieuwe vormen van samenleving in interna tionaal verband en de vergelijking met. wat de geschiedenis ons kan leren eigenlijk steeds als grondtoon wordt gehoord de roep om vrijheid? En is het ook niet zó, dat wij geen waarach tige vrijheid deelachtig kunnen wor sen als wij niet met verdraagzaam heid de ander tegemoet treden? Welaan dan, onze samenkomst aan de voet van dit Victoriebeeld zij dan ook het doen van verantwoording enerzijds hoe wij onze gaven van hoofd en hart hebben besteed aan de verdieping van die oude vrijheidsge dachte voor onszelf, anderzijds hoe wij haar zullen uitdragen in een wereld die het beter verstaan van die oude begrippen dringend van node heeft. van P. A. van Langen. De herdenking werd besloten - het gezamenlijk zingen van het Wilhf" wol g®.Jei7, gde: "Wie mus en het lied »Van Alkmaar de heeft beter kunnen uitdrukken wat de I Victorie" De Vrijheid ken? Nadat spreker het eerste couplet had gedeclameerd van het Alkmaarst stedelied herinnerde hij aan het be. sluit van de toenmalige vroedschap onder aanvoering van burgemeester Van Foreest om de soldaten van de Prins in Alkmaar toe te laten ten einde de stad tegen de Spanjaarden te verdedigen. Een besluit, dat getuigde van een groot vertrouwen in een recht vaardige zaak. Was niet kort te voren Haarlem gevallen, waar de burgerij grotendeels werd uitgemoord uit wraak voor het door haar geboden verzet en had de hertog van Alva niet de dure eed gezworen, dat hij, als Alkmaar zon worden ingenomen, geen schepsel in het leven zou laten, opdat een voor beeld van wreedheid bij de verdere op mars betere vruchten zou afwerpen Dapper heeft men dag en nacht op de wallen gewaakt, elke stormaanval in de kiem gesmoord, mede dank zij de hulp van de vrouwen, die door middel van kokende pek, olie en lood de vijand op een afstand wisten te hou den. Daarom, zo vervolgde de heer Gronds ma, eren wij die mannen en vrouwen van ons voorgeslacht: Burgemeester Van Foreest, de bevelhebbers Cabeljouw, Jan Claasen, Spiegel, Dirk Duivel, Con- raad van Steenwijk, Hopman Jacques, de stadstimmerman Van der Mey en zovele anderen. Maar bovenal Prins Willem van Oranje, de ziel van het ver. zet tegen de Spaanse overheersing. Gij allen, die thans verenigd zijt in de stad, waar op 18 September 1573 de laatste aanvallen werden afgeslagen, moet doordrongen zijn van de diepste betekenis van het feit, dat hier de grondslag is gelegd van een nieuwe staat, waarin wij thans leven: De Vrije onafhankelijke Nederlanden. De heer Grondsma eindigde zijn gloedvolle rede met een declamatie van het door de Alkmaarse dichteres mej, Zwaan gemaakt rijm: Komt Neerlands soldaten, gaat mee [met de stoet Laat geestdrift bezielen ons aller [gempei! Luid klinke het lied der Victorie Alom zijn de huizen en straten [versierd Omdat heel Alkmaar het vreugdefeest [viert Het Alkmaarse feest der Historie. Na het uitspreken van deze toespraak klonken opnieuw de commando's over het plein en maakten de troepen zich op om de mars door de stad te begin nen, waarbij langs het stadhuis werd gedefileerd voor de hoge militairp (auto riteiten, het gemeentebestuur, raadslu- den en het bestuur van de 8 October vereniging met zijn gasten. Duizenden sloegen deze gebeurtenis gade en ook tijdens de mars door de stad trökken marinierskapel, de adelborsten, mari niers en soldaten grote belangstelling. De dreunende trommen en het geschet ter van de militaire marsmuziek bleken een niet te weerstane aantrekkings kracht uit te oefenen op de burgerij. Tentoonstelling van nieuwe boeken De Openbare Leeszaal en Bibliotheek zal vanaf Vrijdag 10 October tot en met Zaterdag 18 October in haar gebouw in de Langestraat een tentoonstelling van haar nieuwe aanwinsten houden. Er wordt wel eens geklaagd dat niet alle pas verschenen boeken in de leeszaal aanwezig zijn, maar wie bedenkt in wel ke overstelpende mate er tegenwoordig nieuwe boeken verschijnen zal begrij pen dat aankoop van al deze uitgaven financieel onmogelijk zou zijn. Uit dat wat er nieuw verschijnt wordt altijd met zorg een keus gedaan, zodat men de markantste en meest besproken boe ken steeds in de Leeszaal aanwezig zal vinden. Hoevelen dat er weer zijn wordt in deze expositie duidelijk gede monstreerd. Ook niet-leden zullen van harte welkom zijn als zij eens ,een kijkje komen nemen. Nederlanders door het hart ging, toen zij zich aangordden tot de strijd, die drie generaties lang het leven van ons volk beheerste, dan Daniël Heinsius in zijn Aanspraak aan de Spanjaar den, die ik U tot slot moge voorlezen; Al daar de hemel strekt en daar de wolken drijven, Is 't even, waar men woont, als kinders en de wijven Zijn buiten slavernij, zijn verre van Uw hand. Al daar gij niet en zijt daar is ons Vaderland. De vogel is alleen geboren om te snijden met vleugelen de lucht, de paarden om te rijden, de muilen om het pak te dragen, of de U)n te trekken met de hals, en wij om vrij te zyn.'" Aan de plechtigheid werd medewer king verleend door het muziekcorps Soli deo Gloria", dat het gezelschap naar het Victoriepark- begeleidde en door het Mannenkoor „Orpheus". Voor dat mr G. A. de Lange de herdenkings rede uitsprak, zong dit koor Bede voor het Vaderland eri Merck toch hoe Sterck uit Valerius' Gedenck Clan» en Hollands Vlag naar een bewerking

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2