Stad en Omgeving De controverse Alcmaria „Nieuw Land" een stuk echt bloedwarm toneel AGENDA De Openbare Leeszaal exposeert haar nieuwe aanwinsten Frankenberg N.V. UIT DE ALKMAARSE RAAD Langedijk zal Geen problemen doch levende mensen Belangrijk Bericht Huidverfeeierende Crème HUIBERTS Luit.-Gen. Buurman van Vreeden neemt défilé af een /aar veiligheid Briefordners Opbergmappen Uitstekende rol van Hans Tiemeijer j^ET toneelstuk „Nieuw Land" van Hans Tiemeijer zou een beter aanvaardbaar slot hebben gehad, indien het verlossende schot in het derde bedrijf een halve acte eerder had geklonken en met minder melodramatiek omgeven was geweest. Zoals het nu was liep het stuk als een ouderwetse draak af, hetgeen in twee opzichten een grove fout moet worden genoemd. Het was onjuist, omdat deze dramatische ontknoping in wezen niet in overeenstemming was met het karakter van de man die het schot loste. Het was ook onjuist, omdat Hans Tiemeijer een gebeurtenis, die was gesitueerd in de bezettingsjaren en die met de bezetting min of meer samenhing, toetste aan de ethische normen van 1938 of 1952. Wie in die dagen een schurk overhoop schoot, die verraad dreigde te plegen, beging géén moord en had daarvan zeker minder gewetenspijn dan Tiemeijer zijn Joop van Driel ons te voren als een nuchter, bewust en verantwoordelijk handelend mens afgeschilderd te verdragen gaf. niT moest ons even van het hart, om- dat we voor de eerste twee bedrij ven van het stuk te veel waardering hadden, om het derde goed te kunnen verdouwen. Tiemeijer verstaat name lijk de kunst, levend en bloedwarm toneel te schrijven. Hij houdt zich niet al te veel met problematiek op, althans niet in dit „Nieuw Land". Hij zet een voudig vier mensen tegenover elkaar en registreert, hoe ze op elkaar reage ren, hoe ze elkaar liefhebben en kwel len. Die vier mensen vullen de gehele avond het podium en botsen daar op elkaar. Hun conflicten zijn heftig, om dat hun leven ruig en rauw is. Van al die rauwheid, van al hun goede en slechte momenten wordt ons maar zeer weinig bespaard. Dat verschaft moge lijkheden te over voor dramatische scènes van grote bewogenheid. Tie meijer heeft die mogelijkheden de reeds genoemde uitzonderingen daar gelaten uitstekend benut en zo zijn publiek een stuk volkstoneel in de beste zin van het woord voorgezet. Het ging er in als koek. We hebben daar geen enkel bezwaar tegen. Er zijn de laatste jaren wel slechtere stukken ver toond. Er waren dus mogelijkheden. Maar dat hield in, dat er aan de spelers zeer hoge eisen werden gesteld. Nu zou het ATG zichzelf niet meer zijn, wanneer het daaraan niet zeer ver tegemoet zou kunnen komen. Hans Tiemeijer had zich de rol van Klaas Weert, de niets ontziende op zichter met zijn aan de waanzin gren zende gemeenheid en zijn verbitterde wrok tegen medemens en samenleving, als het ware op het lijf geschreven. Dit type ligt hem wel. Het werd een voortreffelijke vertolking, die verre do mineerde. Rob de Vries was al even gelukkig in zijn uitbeelding van de te kenaar Joop van Driel. Dat hij ons in het laatste bedrijf niet beter voldeed Vraagt ons de bekende van Dr. DE HOOG, Payglop 27 - Tel 3762 Parfumerie en Dameskapper. (Advertentie, Ing. Med.) lag, naar we hopen te hebben duidelijk gemaakt, niet aan hem. Tine de Vries speelde de rol van Klaske met die men geling van vrouwelijke intuïtie, boeren- nuchterheid en moederlijkheid, die dit type nodig had. Dit trio vormde een uitstekend ensemble, waartegen de lar moyante neurose van de drenkeling Henk Groot wat schril afstak. Johan Walhain wist met dit type kennelijk geen raad. Dit viel hem niet helemaal te verwijten, al had een sterkere kracht dan hij hier nog heel wat kunnen red den. Afgezien daarvan we hebben weer eens toneel zien spelen en dat was toch wel een rijke ervaring, waarvoor we Hans Tiemeijer en de zijnen van harte dankbaar zijn. En met ons de honder den, die het Gulden Vlies vulden. Van W. Een intieme huldiging Gisteren herdachten de heer H. de Winter, hoofd der school van Buiten- gewon lager onderwijs en de heer M. Lutterot, hoofd der Vondelschool, de dag dat zij veertig jaar lang het onder wijs dienden. Wethouder Bakker sprak 's ochtends namens de gemeente de ju bilarissen toe. Het feest is in intieme kring gevierd. ZATERDAG Victoria Theater. 7 en 9.30 uur: The African Queen (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7, 9.30 uur: Café De Rode Engel (18 jaar); Harmonie Theater, 7, 9.30 uur; Mara Maru 14 jaar); Cinema Ameri- cain, 7 en 9.30 uur: Kangoeroe (14 jaar) Gulden Vlies, 8 uur: Alkm. Operette vereniging met De Circusprinses; Wa pen van Heemskerk, 8 uur: Toneelavond Roliea; Aula van het Gymnasium, 8 u.: Aytoi-Esmen voert op het toneelstuk „Dicky"; Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79.30 uur: Tentoonstelling kleine plastieken; Openbare Leeszaal: 1012 en 26 uur: Tentoonstelling nieuwe boeken. HEILOO. Rustende Jager, 8 uur: A. T. V. Falkland voert op het blijspel Pot- asch en Perlemoer. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang der voorstellingen 2, 4.30, 7, 9.30 uur; Stede lijk Museum, 25 uur: Tentoonstelling kleine plastieken; Gulden Vlies, 8.15 u.: Joegoslavisch Danstheater. HEILOO, Rustende Jager, 8 uur: Pot- asch en Perlemoer; Sportpark, 2.30 uur: Alcmaria VictrixDe Kennemers. MAANDAG Bioscopen als Zondag; aanvang der voorstellingen 8 uur. Rex Theater 2.30 uur matinée; Wapen van Heemskerk, 8 uur: Vergadering Braderie; Hotel Lon don, 8 uur: Biljartfinale 4e klasse. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 21.22 9.55 Zondag 22.45 11.22 Maandag 23.57 12*10 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 21.27 10.00 15.27 4.00 Zondag 22.50 11.27 16.50 5.27 Maandag 0.02 12.15 18.02 6.15 ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Te beginnen hedenmiddag 6 uur zal buiten de gewone openingstijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Hartong van Ark,, Langestraat 1. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag, 12 October zijn beschikbaar de huisartsen dr. K. H. Kolk, Geester singel 47 (telefoon 2017) en ds. R. T. Westerkamp, Emmastraat 93 (telefoon 4357). NACHTDIENST APOTHEKEN Hartong van Ark, Langestraat. Vierhonderd boeken in Zoals wij dezer dagen reeds meldden, zal Woensdag bij het Opleidingsdepót van het Bewakingscorps Koninklijke Landmacht te Alkmaar een ouderdag worden gahouden. Naar de Legervoor- lichtingsdienst mededeelt is het volgen de programma vastgesteld. Na ontvangst van de ouders en verdere genodigden vindt de uitreiking plaats van het tra ditionele vaantje aan de beste man van het beste peloton, gevolgd door een toespraak van de korpscommandant, majoor M. W. A. Damme. Om 11.30 v.m. inspecteert de bevelhebber der le Mili taire Afdeling, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden de op het Cana daplein opgestelde troepen en neemt het défilé af. Voor de middaguren staan er diverse demonstraties op het program ma. Hoe het niet moet Het gebeurt wel eens, dat de gede tineerden van de strafgevangenis „Schutterswei" bij het volley-ballen het leer over de muur slaan. De vin ders meestal een van de jongens, die op de Krocht spelen brengen de bal prompt terug en dus kan het spel dan na enige vertraging weer voortgang vinden. Deze week echter is tweemaal achter elkaar een bal spoorloos ver dwenen, omdat de vinders zich met het begeerlijke bezit uit de voeten maakten. Intussen zijn de honderd ge detineerden gedupeerd. Het balspel is voor hen nu niet meer dan een herinne ring. Tenzij de vinders de bal weer terugbrengen. Hagenaar werd onwel in een lunchroom Gistermiddag werd in een lunchroom in de Langestraat een van de bezoekers onwel. De man bleek er zo slecht aan toe te zijn, dat dr Degenaar adviseerde hem naar het St. Elizabethziekenhuis over te brengen. Uit de papieren die de bezoeker bij zich had bleek dat het een 65-jarige Hagenaar was. De toe stand van de patiënt was hedenmorgen nog ongunstig. VRACHTAUTO REED IN EEN GOOT Gistermiddag moest de bestuurde, van een vrachtauto die over de Geest in de richtting van de Scheteldoeks- haven reed, voor een aan de rechter zijde van de weg geparkeerde auto uit wijken. De chauffeur ging hierüij te veel naar links, waardoor de wielen in een diepe goot kwamen en de wagen tegen de percelen 47, 49 en 51 reed. Deze drie huizen leden enige verf- schade. De vrachtauto moest met be hulp van een dommekracht weer op de weg worden gebracht, De Openbare Leeszaal houdt deze week een tentoonstelling van haar nieuwe aanwinsten, een vierhonderd tal boeken, dat de meest uiteenlopende facetten van de literatuur omvat. Er zijn kostbare naslagwerken, naast een voudige romans, boeken over wijsbe geerte naast een vlot jongens- of meisjesboek. Ten slotte zijn de Leeszaal en biblio theek er voor iedereen en daarom moet de keuze van de nieuwe werken zo gevarieerd mogelijk zijn. Dat het moeilijk is deze keuze te bepalen be seft men pas goed, wanneer men na gaat, dat de verhouding tussen de sub sidies en de kostprijs van de boeken sinds geruime tijd geheel zoek is. Met des te meer trots exposeert de Lees zaal thains de aanwinsten, die men uit de schaarse middelen toch nog heeft kunnen aanschaffen. De lezers maken van deze tentoonstelling een dankbaar gebruik om eens gezellig in de boeken- voorraad te snuffelen en alvast een keuze te doen. Het uiterlijk van de nieuwe boeken is doordat de omslag met een laagje plastic wordt bedekt, waardoor de gebruikelijke, sombere kaften overbodig worden, heel wat fleuriger dan voorheen. Behalve de lage subsidies is er nog een ander punt, dat het bestuur de nodige hoofdbrekens bezorgt, namelijk de ruimte. Er is in het historische ge bouw geen plaats genoeg om de delen volgens de eisen, die aan een moder ne Leeszaal mogen worden gesteld, te plaatsen en het gevolg daarvan is, dat de stellages metershoog boven de grond torenen, wat het werk voor de dames niet bepaald gemakkelijk maakt. Erg royaal is de huisvesting dus niet, maar ondanks al deze moeilijkheden verrichtten bestuur en personeel van de Leeszaal hun werk met een bewon derenswaardige toewijding en opti misme. Gevonden voorwerpen Gevonden over het tijdvak van 2 tot en met 8 October en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar van 1718 uur op kamer 14, le etage, op de Maandagen, Woensdagen en Vrijdagen de volgende voorwerpen: zilveren beestje, heren- en dameshandschoenen, dasspeld met wapen, ballpoint, kolenzak, huissleutel, wieldop, regenbroek, haarstrik, gezangen boekje, kerkboek, damestassen, benzine dop, dameshoeden, kinder-handtasje, pistooltje, handschoenenklem, ceintuurs, nagelgarnituur, twee sleuteltjes, vulpot lood, twee auto-sleuteltjes, baal hooi, kistje met inhoud, kerkboek R.K., twee blokken, wollen shawl, nylon kous, Lips- sleutel, muziekstuk, broekje (baby), pakje boter, rijwielsleutel, regenjas (heren./, armbanden, capuchon, sportriem, porte- monnaies met inhoud, rozenrans, kinder schoenen, huissleutel, kinderslabbetje, sleutel, mes, kindermutsje, paar gym schoenen, huissleutel, iknderslabbertje. k'nderschoentje, klompschoenen, zak agenda en polshorloge met bandje. DIERENBESCHERMING In dank is nog ontvangen voor het te stichten Dierenassyl van mw. Van V. f 2.50 en van Robbie f 2.50. De ka lenders van dierenbescherming 1953 zijn weer ontvangen. Zij, die deze mooie kalender willen hebben kunnen zich tot de inspecteur wenden. Ter be schikking is een jong wit hondje met zwarte plekken (teef) 9 maanden oud met een lief karakter. Adres in specteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36. Penningmeesteresse is mej. Hage- doorn, Graaf Jankade 3. Duizend gulden in plaats van t 10 De 94-jarige mevrouw A. Nouwen Paauw, Stationsweg 142, heeft, zoals dezer dagen werd bekend gemaakt, in een landelijke prijsvraag van de Blue- Band-fabrieken 1000.gewonnen. Zelf dacht zij, dat de prijs f10,00 was en daarom vond ze het wat dwaas, dat er zoveel drukte om dit tientje werd gemaakt. Ze veranderde echter snel van mening, toen men haar over de juiste plaats van de komma inlicht te. Haar dochter en kleindochter heb ben uitbanden van de directeur der fabriek te Rotterdam de prijs in ont vangst genomen. De krasse prijswinnares, die aan elke prijsvraag meedoet, is nog steeds het actieve middelpunt van haar familie. Burgerlijke stand Geboren Wilhelmina, d. van C. Heinis en H. Hijman. Ondertrouwd Cornelis Mollevan- ger en Geertje Overmeijer. Hendrik K. Krijgsman en Pieternella M. P. Die- leman. Leendert M. Jupijn en Tade J. Ochqué. Cornelis J. Eenhoorn en Jo hanna C. Brinkman. Cornelis J. P. Meerlant en Neeltje van Kleef. Wouter Daalder en Johanna Elout. Jan Boen dermaker en Elisabeth M. Kootker. Jo hannes Petie en Trijntje A. Slot. Overleden Neeltje Schouten, 77 jaar, weduwe van C. N. Portegijs. Maart je Mulder, 64 jaar, gehuwd met M. de Swart. Christenen en de her bewapening Men verzoekt ons opneming van het volgende: „Kunnen, mogen wij als Christenen meedoen aan de huidige herbewapening?" Prof. G. C. van Nif- trik uit Amsterdam en ds. Kr. Strijd uit 's-Hertogenbosch zullen hun stand punt dienaangaande uiteenzetten op de openbare bijeenkomst, welke „Kerk en Vrede" afdeling Alkmaar Woensdag 15 October des avonds om 8.15 uur in de Kapelkerk organiseert. AANVULLENDE SUBSIDIES VOOR WONINGSPLITSING Burgemeester en wethouders van Alkmaar maken bekend, dat naast de bestaande premieregeling voor het ver beteren en splitsen van woningen de mogelijkheid bestaat om een aanvullen de subsidie te verkrijgen, mits de ver betering of splitsing vóór 1 April 1953 is uitgevoerd. Eventuele gegadigden kunnen zich voor nadere inlichtingen vervoegen aan het Bureau Openbare Werken, afd. bouw- en woningtoezicht, des voormid dags tussen 9 en 12 uur. ALKM. DAMCLUB W.D.O. De onderlinge wintercompetitie in drie afdelingen werd gisteravond bij W.D.O. voortgezet met /de volgende re sultaten: le afd.: P. VeerH. Kruider 0-2, A. BurgertD. Kiewitt 1-1, D, ar. Heyes G. v. d. Kuyt afgebr., W. Piederiet H. J. Toepoel en C. DammerM. J. Langras Jr uitgesteld. 2e afd.: P. Noom—J. v. Beekum 0-2, J. KaalR. Zaadnoordiik 0-2, J. Schip perM. v. d. Pavert 2-0, J. Deichmann J. Hartog 2-0. 3e afd.: J. SpijkerA. Steenhoff 2-0, J. HommaD. Davelaar 2-0, A. Bosman J. Oostenbroek 1-1, C. FokA. Prins afgebr. Nagekomen predikbeurten ALKMAAR: Ned. Leger des Heils, Breedstraat 11, 11 uur Heiligingsdienst; 8 uur Opwekkings-samenkomst; Woens dag 8 uur Wiidingsdienst. STOMPETOREN, Evangelisatie; geen dienst. N. NIEDORP. 10 uur ds A. de Wilde. Volkomen (Advertentie, Ing. Med.) Langestraat 24 - Alkmaar Telefoon 2394 (Advertentie, Ing. Med.) Het besluit van het gemeentebestuur om de Federatie van VVV's benoorden het Noordzeekanaal met ingang van 1 Januari 1953 de huur van twee lokali teiten in het Waaggebouw op te zeg gen, heeft de gemoederen in de Fede ratie en in het .bestuur van Alcmaria WV bezig gehouden. De voornaamste reden hiervan is de veronderstelling als zou de huuropzegging zijn geschied op verzoek van Alcmaria VVV. Dit nu wordt van de zijde van het bestuur van deze vereniging ten stelligste tegenge sproken, al erkent men, dat de brief, waarin het gemeentebestuur de Fede ratie de huur opzegt, zelfs de meest objectieve lezer tot deze gedachte brengt. Wij willen nog eens uitvoerig op deze zaak terugkomen, daar wij nog immer van mening zijn, dat Alkmaar als centrum-gemeente tot taak heeft zoveel mogelijk instanties binnen zijn wallen gastvrijheid te verlenen en om dat wij de gang van zaken in de onder havige kwestie weinig elegant kunnen vinden. Daarbij dient eens aandacht te worden geschonken aan de steeds slech ter wordende verhouding tussen de Fe- defatie en Alcmaria WV, een contro verse. welke angstwekkend snel het stadium nadert, waarin de kans op een breuk zeer groot kan worden genoemd. W/AT de huur-kwestie betreft, wordt van de kant van Alcmaria WV verklaard, dat men zich indertijd in algemene zin tegenover het gemeente bestuur heeft uitgelaten over de hypo these, dat gezien de ontwikkeling van het VW-wezen en een mogelijke uit breiding van het personeel, de thans beschikbare ruimte in het Waagge bouw in de toekomst te klein zou blij ken. Op 2 April j.l. heeft het gemeen tebestuur zich in een schrijven tot het bestuur gewend, waarin eerstgenoem de kond deed van het voornemen de Federatie de huur op te zeggen en het bestuur van Alcmaria VVV aan de hand van een serie vragen om advies vroeg. De bestuursleden van Alcmaria VVV hebben bij de beantwoording hiervan in de mening verkeerd, dat deze vragen een vertrouwelijk karak ter droegen, temeer omdat behalve de kwestie van de ruimte en de vraag of de vestiging vatr twee"WV-instanties in het Waaggebouw tot misverstand bij het publiek leidt, ook inlichtingen werden gevraagd over een persoonlijke aangelegenheid. Het bestuur heeft nim mer vermoed, dat twee dezer antwoor den in sterk verkorte en gechargeerde vorm vervat zouden zijn in de brief van het gemeentebestuur, waarin de Federatie de beëindiging van het huur contract werd gemeld. Het gemeentebestuur op zijn beurt is van mening, dat het hier een ver zoek om een zakelijk advies gold. Het schrijven van 2 April vermeldde niet het woord „vertrouwelijk" en geheim- doenerij was niet nodig. Uitgaande van het standpunt, dat het hemd nader is clan de rok, heeft men ten stadhuize de ruimte-kwestie en de zaak van het mis verstand als gegronde motieven be schouwd om de huur op te zeggen. Onze vraag, of er wellicht nog andere redenen zijn geweest, werd met de meeste klem ontkennend beantwoord. Beschouwen wij deze affaire, dan wekt het onze bevreemding, dat de twee VVV-instanties, waartussen toch een nauw contact dient te bestaan, geen vriendschappelijk overleg over deze zaak hebben gepleegd. Men had toch minstens mogen verwachten, dat Alcmaria WV de Federatie onmid dellijk had ingelicht over de suggestie aan het gemeentebestuur om ook de schikte om zich in lastige problemen te verdiepen en daarom is de 9e Octo ber eigenlijk geen datum om er een de ^oofdacte, zijn al jaren in dienst HE SOCIALE WERKPLAATS kost te raadsvergadering op te houden. Pn hun ,,.,i„P kans om i, ladsvergadenng op te nouueii. der gemeente en hun enige kans om veel en heeft te weinig werkkrach. Niet dat onze edelachtbaren er min promoye (e maken is, dat zij nog eens ten. Er waren raadsleden die er maai of meer verfomfraaid uitzagen, dat zij hoo{d" zullen worden. «aasieaen, cue er maai i 1 i-hun mn. maar ineens een eind aan wilden maken, raet schorre kelen spraken of hun zin- Nu was er dan weer zo.n vacante maar wethouder Coerts neett er ™anier geWe°r°was Ln aan^de_ Hochdaleschoo! en men terecht pp gewe_zen, dat men hier werk muieerden, maar toch.... er was geen ZQU ver0nderstellen, dat de Alkmaar- stemming" en men herhaalde vaak tot ders allereerst aan bod zouden komen, verschaft aan lichamelijk onvolwaar- digen en daarvan reeds een aantal in in den treurP dezelfde argumenten. „aar er stond er niet één op de voor! hetvrije bedrijf heeft kunnen her" .Een bespreking met gesloten aeuren dracht. Er is een meneer uit Apeldoorn plaatsen! waardoor de üftgtven vaii die men best naar het einde van de benoemd van wie we, evenals van Maatschappelijk Hulpbetoon' eedaald vergader.ng had kunnen verschuwen, numero twee uit Heemstede en numero zijn, bracht nog ruim een uur oponthrad en drie uit Hoogeveenj maar op anderer wil dit mooie sociale werk doeltref- zo kon het gebeuren, dat men om half gezag moeten aannemen, dat zij „goed' fend zijn, wil men met de kleinst mo zeven nog ^an.het debatteren was over £jn,sterwijl we dat van onze eigen gelijke 'sübridie tegeThet vrl^ bed™«ï een agenda, die, volgens „deskundige ]eerkrachten uit ondervinding weten, met zijn moderne machines en volwaar schatting, om uur •lang en breed Dat de animo er op die manier bij de dige £rach«nr cZcu^evln onderwijzers wel een beetje af gaat is dan zullen er meer opdrachten moeten te begrijpen, maar we mogen niet komen. Laten allen, die daartoe kunnen medewerken dit eens in gedachten houden. VEER UITVOERIG is gediscussieerd over het voornemen om in D.U.W.- verband vijf sportvelden bij de Hoe- besproken had kunnen zijn. LIET BEGON al bij de ingekomen voorbijzien, dat bij liet opmaken van stukken waar _we gewoonlijk met voordrachten en aanbevelingen ook een sneltreinvaartje doorheen vliegen. anderen dan g en \y. een woordje Er bon ditmaal beter van een boemel- meespreken, al is er dat soms ook een, treintje worden gesproken en er waren daj w liever niet zouden horen, heel wat kleine haltes waar de trein onverwacht stopte. V Uit het verslag van de schoolarts bleek, dat in het betrokken kalender- VERHEUGEND IS in elk geval, dat verweg aan te leggen en daarbij dank. jaar slechts 3217 van de 10675 kinderen v Alkmaar weer twee nieuwe scholen haar gebruik te maken van een aanbod der lagere school onderzocht waren, zal krijgen, ten eerste een r.k. jongens- van „Bedrijfsvoetbal" om het bouwen wat volgens de burgemeester uitslui- school voor voortgezet lager onderwijs van een klepdgelegenheid te betalen, tend aan een tekort aan medici moet en ten tweede een dagschool voor tech- De heer Torenvlied vond dit werk worden geweten, dat voor het school- nisch onderwijs. geen D.U.W.-object en verlangde een onderzoek over het gehele land onge- Als we ons niet vergissen waren gemeentelijke toeslag op de lonen, veer 25 procent bedraagt. In Alkmaar diverse katholieke raadsleden meer waardoor ze gelijk zouden worden aan worden de kinderen alleen in het eer- verheugd over de eerste school dan die in het vrije bedrijf. De heer Van ste, vierde en zesde leerjaar onder- over de tweede, wat wel eens in ver zocht, maar B. en W. doen hun best het band zou kunnen staan met de des- toezicht zo doeltreffend mogelijk te tijds niet nodig geoordeelde katholieke maken. Verheugend was in elk geval ambachtsschool. De hêer Van den Berg de mededeling, dat een schooltandart- verweet B. en W„ dat zij geen advies sendienst in een vèrgevorderd stadium van de K.A.B. gevraagd hadden en de van voorbereiding is gekomen. heer De Zeeuw begreep niet waarom V de r.k. middenstandsorganisaties niet Vtl WE TOCH bij het onderwijs be- gehoord waren. Het eerste bleek een land zijn, willen we nog even de omissie van de burgemeester en het aandacht voor een benoeming vragen, tweede van de wethouder van onder. den Berg had de beloofde velden eens nagemeten en daarbij geconstateerd, dat er maar één voor een behoorlijke voebalwedstrijd geschikt was en de rest als „ondermaats" niet geaccep teerd zou kunnen worden. Het werden interessante debatten, maar we zullen ze niet uitvoerig kunnen belichten. Wethouder Ceerts, die de rijksloon- vergoeding van 90 procent niet wilde missen, berekende dat de getroffen Alkmaar heeft verscheidene openbare wijs. Zij bekenden dat ruiterlijk en regeling voor de arbeiders de beste en onderwijzers, die ais voortreffelijke trokken beurtelings het boetekleed aan, goedkoopste in het gebruik was en leerkrachten bekend staan. Zij bezitten dat geen van beiden bleek te ontsieren, wethouder Bakker herinnerde er aan, dat er nog andere sporten dan voetbal bestaan en dat de komende velden overbelast zullen zijn. Hij wees er op, dat „Bedrijfsvoetbal" met het voorstel accoord ging en dat men desnoods tel kens twee veldjes tegelijk kan gebrui ken. Waarschijnlijk zal hij dan hier en daar wat hekjes wegnemen zoals een caféhouder een tussendeur openschuift om van twee kleine zaaltjes één grote te maken. Zijn opponenten waren zo vasthou dend als terriers, maar juist op het moment, dat de in tijdnood geraakte burgemeester maar wilde laten stem men, bleek niemand tegen het voorstel te zijn, zodat de Raad zich het afsteken van heel wat oratorisch vuurwerk had kunnen besparen. QNZE KOSTBARE vuilnisauto's krij gen een verwarmde garage, zodat de motoren niet zullen slijten als er in de kou gestart moet worden. „Rochdale zal aan de nodige voor schotten geholpen worden om 58 nieuwe woningen te bouwen. De heer Venneker liet doorschemeren, dat deze bouwvereniging veel meer in de gunst bleek te staan dan de katholieke ver eniging „Goed Wonen" en uit de toon van het antwoord van de burgemeester dat de Federatie van bouwverenigin gen zelf het beschikbare bouwvolume verdeelt, was duidelijk te horen, dat hij er dankbaar voor is, dat het water uit deze bron van politieke gevoelig heden zijn deurtje voorbij stroomt. Wethouder Van Slingerland krees uitstel voor het ontruimen van krot woningen en liet uitkomen, dat het over het algemeen heel wat gemakke lijker is de mensen op straat te zetten dan er een onderdak voor te vinden Dit geldt in het bijzonder voor de be woners van krotwoningen, die, als ze eenmaal verdreven zijn, door diverse huiseigenaren minder enthousiast wor den ontvangen dan koning Faroek met zijn gezin op Capri. Maar de gemeente broedt op plan nen, die weldra zullen uitkomen en dan zal er voor de allerergste gevallen wel een oplossing worden gevonden. twee Federatielokalen aan de plaatse lijke WV beschikbaar te stellen. Dit temeer, omdat de Federatie indertijd is opgericht op initiatief van Alcmaria VVV en deze bij de stichting alle mo gelijke moeite heeft gedaan om het Federatie-kantoor in het Waaggebouw onder te brengen. Zelfs werd dit toen maals als een uitstekend medium ge zien om de behartiging van de belan gen van het Vreemdelngenverkeer in Alkmaar in de gewenste banen te lei den. In nauwe samenwerking zouden beide bureaux tot heil van stad en streek kunnen arbeiden. IN de loop der jaren is er echter veel veranderd. De splijtzwam heeft ge woekerd. Persoonlijke grieven, sym- en antipathieën, zakelijke argumenten en loze veronderstellingen, officiële mededelingen en het wroetende boze gerucht zijn dooreen geweven tot een bijna niet meer te ontkopen warnet. De ten doel gestelde vriendschap en loyaliteit hebben plaats gemaakt voor misnoegen en wantrouwen. Ja, zo zelfs, dat in de gelederen van Alc maria VW het geluid wordt gehoord of het niet beter is de Federatie te verlaten en aansluiting bij Amster dam te zoeken, een suggestie, welke door een zegsman van de Federatie op or ganisatorische gronden met als s,on mogelijk" werd afgdaan. „De vestiging van beide kantoren in het Waaggebouw sticht verwarring bij de burgerij. De colportage van ad vertenties voor het adresboek en de Verkeerscourant beïnvloeden de con tributies nadelig, daar het publiek in de veronderstelling komt te verkeren, met deze orders de plaatselijke VVV te steunen." Dit is een van de grieven van Alcmaria VVV. „Waarom", aldus de tegenpartij, heeft Alcmaria VVV dan nimmer in de vergaderingen van onze organisa tie geklaagd?" „Waarom hebben de Alkmaarse afgevaardigden dan op alle zes bijeenkomsten welke per jaar worden gehouden, bij de bespreking van de plannen steeds met het ap plaus van de overige gedelegeerden ingestemd „Wij hebben onze bezwaren en petit comité besproken. Men heeft ons ge zegd, dat er verandering zou komen, doch het is nimmer gebeurd", aldus Alcmaria VW. Nu kunnen besprekingen in een klein gezelschap een nuttig effect sorteren, doch wij menen, dat zij in het onder havige geval meer kwaad dan goed doen, temeer als men geheimhouding over het besprokene gaat opleggen. De praktijk in VVV-kwesties heeft af doende geleerd wij hebben talrijke bewijzen dat niets geheim blijft, dat ook personen, die „niets hadden mogen weten" hun dorst naar inlichtingen volop kunnen lessen aan de lekken in de „leiding". Dat de vestiging van meer VVV- instanties in een gebouw zeer wel mo gelijk is, bewijst de ANVV zelf. InDen Haag zijn n.l. in één perceel het direc toraat van de ANVV, het bureau van de provinciale VVV Zuid-Holland en het kantoor van de Haagse VW ge vestigd, Van doorslaggevend belang is uitsluitend en alleen „Hoe is de ver standhouding?" Dat een gezonde verhouding tussen Federatie en Alcmaria VVV lijdt onder het feit, dat Alcmaria als de belang rijkste vereniging in ons gebied niet in het Federatie-bestuur vertegenwoor digd is, laat zich begrijpen. Dit is even absurd als ongewenst. Een ander ern stig bezwaar in de huidige constructie van het VW-wezen is het volkomen gemis aan rechtstreeks contact tussen Alcmaria VVV en de ANW. Het re organisatie-plan Zeiler zou hier de op lossing betekenen. Hoe het ook zij, de huidige verstand houding AlcmariaFederatie laat alles te wensen over en kan niet nalaten schade te berokkenen aan het door beide organisaties na te streven doel: de bevordering van het vreemdelingen verkeer. Er staan dan ook o.i. slechts twee wegen open. Of het contact tos sen Federatie en Alcmaria VW wordt (indien dit althans mogelijk is) ver broken, dan wel beide partijen komen tot een algehele en complete verzoe ning. In het laatste geval .biedt de at najaarsvergadering van de Federatie te Zaandam wellicht de gelegenheid om wederzijds frank en vrij met de grieven ter tafel te komen en een oplossing t< zoeken. Inmiddels blijven wij het betreuren dat het bureau van de Federatie in ver band met de schaarste aan kantoorj ruimte en gezien de omstandigheid, ds het gemeentebestuur de Federatie blijk baar geen andere lokaliteit heeft kun nen aanbieden, naar elders zal moetc verhuizen. Met enige goede wil was hid een andere oplossing mogelijk geweest UET N.H.D. heeft ons eerste beric" aangegrepen om een vrij stuntelig® aanval tegen ons blad te lanceren. tegen de eerste dag van het nieutf' kwartaal hadden wij trouwens van on ze collega niets anders verwacht. W willen ons dan ook tot slechts twee op merkingen beperken. Onze opponent verwijt ons, dat wij geen inlichtingen bij het bestuur van Alcmaria WV hen ben ingewonnen. Wij kunnen hem Êe' rust stellen. Dat er in het bestuur va» Alcmaria WV geen eenstemmigheid over de zaak bestaat, is niet onze schuit- Voorts zou onze confrère er goed ®alj doen eens het spreekwoord van een P°' en een ketel in herinnering te brenge"- Overigens is het artikel in het NHD z® kennelijk geschreven door een bestuur?' lid van een der beide betrokken vers"; gingen in plaats van door een objectie1 oordelend journalist, dat wij onze pl®8*?* ruimte te kostbaar achten voor een voeriger antwoord op deze „azijn-jouf nalistiek". Er komt een va De gemeenteraad van Lang< keer langer over de behandt enkele belangrijke punten op verkoop van grond en het ver woningbouwvereniging „Lang uitbreidingsplan „Centrum". I skeletbouwsysteem van de he van de Partij van de Arbeid e ljjke opzet, kon de raad zich B. en W. scharen. Eveneens bi Oudkarspel te bouwen. De p gemeenteambtenaren, een be groep R.K. padvinders met b kennismaking een raadsverga Diverse ingekomen stukken keuringen op vorige raadsbesh seerden zonder enige opmer hamer. De voorzitter deelde r het overleg met de middenstar gingen over de winkelsluiting niet is geëindigd en er ook n van de Kamer van Koophan: binnenkomen. Zo lang dit nog elkaar is, gelden de wettelijh lingen, al hoopte spr., dat de v zal worden toegepast. Over de aan de Kerkelaan, waarover kerkeraad der Herv. kerk een was ingekomen, zei de voorz hij een commissie wil installere en ander te onderzoeken. Wie is aansprakelijk afschoeien? Een uitgebreide discussie voerd over een wijziging in politieverordening, waardoor 1 lijk zal worden op te tredi eigenaren van gronden langs en Achterburggracht en de van gronden langs de overig gemeente in eigendom toet wateren en vaarten, als het afst wensen overlaat. De heren He Balder van de Prot. Chr. frac ten bezwaren en stemden teg de betaling naar hun mening zware last op sommige eiger leggen. Het is de vraag, aldus heren, waardoor het komt schoeiïng niet in orde is, daai denkbeeldig is, dat het drukk te water er de oorzaak van is Heeringa bestreed de rechtsg het artikel in de verordening, zitter wilde de bepaling soepc sen en de betrokkenen, die e aanraking komen, gelegenheid beroep te gaan bij de raad. stemmen van de heren Balde: ringa tegen werd daarep de aangenomen. De heer Heerii later nog in overweging te v men bij Ged. Staten in beroep De sehadevergoedingsve werd ook van toepassing verk de uitbreidingsplannen te Nc woude en Broek op Langendi Voorstel woningbou' „Centrum". Een belangrijk voorstel was te gaan tot de bouw van tien in het uitbreidingsplan „Cent: deze houw krijgt de gemeen' dijk de primeur van Nederlar z.g. skeletbouw, het plan vaj Kuipers uit Nunspeet, die dit werking d.oet met de firma houthandel te Oudkarspel. De heer J. Stoop, sprekend de R.K. raadsfractie, was verh deze nieuwbouw, daar het de dat de huizen door grote gezii den bewoond. De heer K. van Dijk (Arb.' zwaren. Hij was van mening, wel de woningen bijna 40 M worden dan de bestaande, d( stige bewoners heel weinig z\ ben aan een zolder van 20 m; vond spr. de grootte geflatte- In verband met de werkloos spr. het niet juist, dat op de beidsloon bezuinigd was. 1 Weel zei, dat de woningen vi plan Kuipers in alle onderd< MARKTBERICHT ALKMAAR, 10 Oct. Slabor snijbonen 46106; pronksnijb 56; komkommers 8—25; tomat druiven. Alicant 71—94 en Fra 73104; bloemkool 835; rodi 14,50; savoye k""ool 68,50; gi 6—10,50; spruitkool 2555; 6,50—9; spinazie 47—71; sla 2 lein 623; andijvie 511,50; Golden Champion 98114 en 78 75; bieten 611; winterpee: was- ,en bospeen 1122; uien prei 1724; soepgroenten 3,50- selie 25; knolselderij 713; nathan 19, Goudreinetten 7 parant de Cronsel 9—19 en Ma 9—17; peren: Conference 5— drechtse Wijnpeer 6—10 en Gi man 6—14. LANGEDIJKER GROENTENC 11 Oct. 40.000 kg rode kool: en B 3,70—5,20; 7000 kg gel 6.10—7,90 en B 3,70—3,80; groene kool: A 7,20—9,10; 90.0C kool 4,105,70 en Succes 4,90- kg bl. Eigenheimers 10—11; 30.C 17,2019,60, grove 16,3017,9 Sen 17,10—22 en nep 26,60—29 -n„„ eten: A 10—11,10 en B '000 kg peen: B 10,20—11,10 er 11,70; 700 kg andijvie 7,40— Kg slabonen: I 65—68 en II 4 stuks bloemkool: BI 18,90—31, 8—11.70. WARMENHUIZEN, 11 Oct. - gele kool A 7,20—7,60; 39.00( Succes 5,10; 12.000 kg uien 1 grove 17,70—18,70 en drieling 21,60; 1700 kg slabonen 363 bieten: A 10,50 en B 9,80; 650 appelen: Bintjes A 9,10, gre 10,20, Koopmans Blauwe 1( Eigenheimers 10,70—10,90 en g: se muizen 9,80—10. NOORDSCHARWOUDE, 1( 98oo kg aardappelen, eig 10.60, IJsselster 10.20, Koop We 10.1010.60, Bevelande 11, grove 9—10.10, 11000 k£ 10—10.90, B 9.30—9.70, C Kg peen B 10.60—11, C 10 D 9, 15000 kg uien 18.20lf 1717.60, drielingen 2122 30, 6000 kg slabonen I 57 61, afwijkend 33—52, 7600 kool A 7.2010.60, B 3.60— kg gele kool 7.30, 6000 kg g 8.609.20, 78000 kg witte 1 4.90, 31000 kg succes witt 150 st. bloemkool A II 17, B

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2