Vijf millioen Belgen kozen nieuwe gemeenteraden Jeanne d'Arc zou niet op de brandstapel zijn gestorven Oude verraadzaak berecht Britse leeuw zal zijn poot niet in de Kremlin-va! steken VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Attlee doet beroep op Bevan Het witte paard" n handen der V.N. r~ Frans-Duitse overeenstemming is een hoeksteen voor de vrede r Maandag 'I 3 Oef. 1952- 149e Jaargang No- 242 Verlies voor de Chr. Volkspartij, winstvoor Socialisten en Liberalen Ook de communisten verloren stemmen „Zij trouwde later in Luxemburg" Opschudding in Franse kerkelijke kringen Afd. atoomartillerie bij strijdmacht der V.S Narriman weer bij Faroek terug Massaal profest tegen gratieverlening aan Lages) Spandoek van de CPN in Moskou's straten De kinderverlamminp Eerste internaat voor jeugdige slachtoffers Zal Perzië zich van het Westen afkeren? Heroriëntering buitenl politiek op handen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE CODBANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ci P- m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-. elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2,02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 Gaston Reitt loopt ook mee in de politiek.... Gaston Rei ff, de békende midden- en lange afstandsloper, is gekozen tot socialistisch raadslid van de gemeente Eigen Brakel in de pro vincie Brabant. VIJF MILLIOEN Belgische mannen en vrouwen zijn gisteren naar de stembus gegaan om na de wettelijke periode van zes jaar nieuwe gemeenteraden te kiezen voor de 2666 gemeenten die België telt. In 450 gemeenten is niet gestemd en werd de oude raad automatisch herkozen omdat er geen tegencandidaten waren. Na de felle aanvallen, vooral van de zijde der socialisten, op de CVP en de op de meerderheid dezer partij in Kamer en Senaat steunende homogeen- katholieke regering, die thans twee jaar aan het bewind is, is de verwachting, dat deze verkiezingen voor de Chr. Volks Partij een verlies zouden brengen, in vervulling gegaan. In Brussel verloor de CVP drie zetels, in Antwerpen zes zetels, in het katholieke bolwerk Leuven ook enkele plaatsen en in Gent werd de katholieke meerderheid in de raad omvergeworpen. De winst ging naar de socialisten en liberalen. De communisten boeken voor zover de uitslagen be kend zijn eveneens verliezen. De voorzitter van het arrondissement Brussel van de CVP verklaarde: „Wij hebben een slag verloren, maar ons geloof in de toe komst van de CVP blijft ongeschokt. De voorzitter van de Liberale Partij heeft verklaard, dat de CVP uit haar nederlaag de conclusie moet trekken, dat een ontbinding van de katholieke regering en nieuwe verkiezingen voor het parle ment een vereiste zijn. TN tegenstelling tot vele steden wist de Chr. Volks Partij zich in de land bouwgebieden nog wel te handhaven. Het verlies van de CVP in het Vlaamse land kwam vooral ten goede aan de Vlaamse Concentratie. De winst van de Socialisten wordt thans op tien a vijftien procent geschat, die van de Liberalen op twee procent. De communisten ver loren naar raming vijf procent. In de industriestad Charleroi verloren de communisten hun beide laatste zetels. In Luik moesten ze ook 'drie van de vijf plaatsen in de raad prijsgeven. De minister van Binnenlandse Zaken, Moeyersoen (CVP) verklaarde, dat het Staakt de .burgeroorlog" De leider van de Britse Labourpartij, Clement Attlee, heeft Zaterdag een be roep gedaan op de linkervleugel in de partij onder Bevan om de „burgeroor- log"-tactiek te staken en de wapens te gen de vijand te keren. In zijn eerste commentaar op de strijd sinds het jongste partijcongres zeide Attlee, dat het bestaan van een partij binnen een partij, met een eigen leiding, afzonderlijke vergaderingen en gesteund door eeft eigen pers, „onver draaglijk" is. Aangaande geruchten, als zou hij de leiding van de partij neer leggen, verklaarde de oud-premier: „Ik ben bereid de partij te leiden, zolang jj zulks wenst". TUNIS WEER ONRUSTIG Opnieuw laait de onrust in Tunesië, mede ontketend door de tegenstanders van de Franse zeggenschap in het land, cp. Onbekenden hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag het radiostation an Djedeida aangevallen. Zij beschoten het gebouw met een machinegeweer en wierpen een handgranaat. Zes militairen werden bij de aanval gewond. Voorts is door een onbekende gevuurd op de voormalige sjeik van Dekahlia Ibrahim cl Doeafi, die ernstig werd gewond. In een mijn bij Sfax is een staking uitge broken. In Tunis deed de politie invallen in de kantoren van communistische orga nisaties. verlies van de communisten volledig is. ïet katholieke Kamerlid Scheyven ver klaarde, dat het zetelverlies van de CVP voornamelijk is toe te schrijven aan de verontwaardiging, die in het land is gewekt door de begenadiging van de 'oorlogsmisdadiger De Bodt en de vrijlating van Van Coppenolle. Hij zeide voorts, dat de CVP zich niet moet laten intimideren en de regering moet aanblijven tot de algemene verkiezingen in- 1954. De liberale leider Motz heeft echter verklaard, dat het aanblijven van de regering „een zeer gespannen toe stand zou veroorzaken". Noodwet Kinderwet Kath. middenstand wenst verruiming inkomengrens In een adres aan de leden van de Tweede Kamer heeft de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond er op aangedrongen, dat in de aanhangige wijziging van de noodwet kinderbijslag kléine zelfstandigen uitbreiding wordt gegeven aan de inkomensgrens, welke thans is gesteld op f 2400. Bepleit wordt een verruiming van deze grens^ tot f 2800. Het argument valt de minister, dat door een dergelijke verruiming de tot standkoming van een definitieve wet bemoeilijkt zou worden, wordt in dit adres bestreden. EEN SLECHT OORTEKEN? In München en omgeving heeft het Zondagochtend gesneeuwd. Sinds 1905 is er vóór 20 October geen sneeuw geval len. Een opzienbarende verklaring Volgens de Franse historicus Jean Grimod is Jeanne d'Arcc niet 30 Mei 1431 op de brandstapel te Rouen door de Engelsen ter dood gebracht, doch trouwde zij in 1436 in Luxemburg. Vol gens de historicus zouden de Engelsen een gemaskerde „heks" verbrand heb- Vijf CPN-leden werden aan S D. overgeleverd De officier van justitie bij de bijzon dere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam heeft Zaterdag tien jaar gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis en ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven geëist tegen de veertigjarige P. O. Ch. V. uit Beverwijk, aan wie ten laste was gelegd dat hij in de bezettingstijd vijf leden van een ondergrondse organisa tie van de CPN aan de Sicherheits- dienst had verraden. Onder de getuigen bevond zich o.m. de in ons land gedetineerde ex-Kriibi- nal-sekretar der Sicherheitsdienst, Emi- le Rühl, die verklaarde, dat verdachte geregeld bij het bureau van de S. D. in de voormalige Euterpestraat in Am sterdam kwam. Uit de getuigenverkla ringen bleek, dat V., nadat hij zelf in 1943 door verraad in handen van de S. D. was geraakt, weer was vrijgela ten op voorwaarde, dat hij de Duitsers zou helpen bij het opsooren van lei dende figuren uit de CPN. V., die na de oorlog naar Engeland was uitgeweken, is dit jaar door de Engelse regering aan ons land uitgele verd. Op verzoek van Pakistan heeft de Veiligheidsraad Vrijdag na een ver klaring van de vertegenwoordiger der V.N. Graham over zijn onderhandelin gen ter oplossing van het geschil over Kasjmir besloten de vergadering te ver dagen. ben en zou Jeanne d'Arc tot 1436 in Engeland verbleven hebben. De trouwacte, getekend door de deken van Metz, bestaat nog steeds en er zijn bewijzen, dat zij in 1439 een be zoek aan Orleans heeft gebracht en van de stad 210 gouden ponden heeft ont vangen „voor haar diensten aan de stad tijdens het beleg door de Engelsen". Een gelijksoortig bezoek heeft zij ook aan Tours gebracht en haar bestaan is te volgen tot 1443, twaalf jaar na haar „terechtstelling", aldus Grimod, die verder nog verklaart, dat Jeanne niet als boerendochter in de Vogezen gebo ren is doch als onecht kind van de Her tog van Orleans, broer van Karei de zesde, en Isabella van Beieren. In alle historische documenten, ook na 1431 wordt zij „Jeanne maagd van. Frankrijk' genoemd. Tot zover Jean Grimod. Jeanne d'Arc werd in 1920 heilig ver klaard en behoort tot de meest vereer de heiligen in Frankrijk. Grimod's ver klaring heeft een ware opschudding veroorzaakt in Franse kerkelijke krin gen. Pater Doncour S.J., een kenner van de geschiedenis van Jeanne d'Arc heeft Grimod's verklaring een „ver- schrikkeliik schandaal" genoemd. Lucien Fabre echter, de auteur van één van de bekendste leven h*sch"ijvi'-"*?n van Jeanne d'Arc zeide, dat de stelling van Grimod „aantrekkelijk, doch niet beslist bewijsbaar" is. Op 30 Mei worden ware bergen van bloemen bij haar standbeeld in Parijs opgestapeld. In gevechten met de bajonet en met handgranaten zijn Zuidkoreaanse een heden er Zondag in geslaagd de Chi nezen van dc heuvel „Het witte paard" te verdrijven. Deze heuvel, die de toe gang tot Seoel beheerst, is de afgelo pen week meer dan 20 maal van bezet ter verwisseld. De Chjnezen lieten vele doden en gewonden achter. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat een nieuwe dienst van de strijdkrachten is opgericht voor de strategische en tak- tische ontwikkeling van geleide projec tielen en atoomartillerie (Combat Development Agency). De instelling hiervan zal volgens de officiële mededeling er toe bijdragen, dat genoemde wapens spoedig een inte grerend deel kunnen vormen van de landstrijdkrachten. Generaal Robert Montague is belast met de leiding van deze nieuwe dienst. ialië heeft luchtschip met straalaandrijving Volgens het blad „Giornale d'Italia' bezit Italië een luchtschip van 56 meter lengte met straalaandrijving. Het ge vaarte heeft een doorsnede van 13 me ter en een volume van 4.100 kubieke meter. Het luchtschip kan stijgen en dalen zonder gas op te nemen of uit te laten. Er zijn reeds veertien proef vluchten gemaakt, aldus het blad. Thorez 20 November terug naar Frankrijk? Volgens zekere inlichtingen zou Mau rice Thorez, de leider der Franse com munisten, 20 November uit de Sowjet- Unie naar Frankrijk terugkeren. Van communistische zijde is geen commen taar op dit bericht geleverd. Het Margrietfonds protesteert tegen Koopvaardijmonument Ook het Prinses Margrietfonds heeft bij de „Stichting nationaal monument voor de koopvaardij" geprotesteerd te gen het door deze stichting aanvaarde monument. Volgens dit protest zou het monument niet spreken tot de harten der getroffen zeemansvrouwen. MACHINIST NOG MET HANDEN AAN DE HEFBOOM Als definitief dodencijfer van de spoorwegramp bij Harrow in Engeland is nu 108 opgegeven. Men vond het lijk van de machinist van de nachttrein, die op de lokaaltrein inreed, nog met de handen aan de hefbomen van zijn machine. Dit wordt voor het onderzoek naar de oorzaak ven de ramp van grote waarde geacht. Alle geruchten ten spijt is Prinses Nairriman weer op Capri teruggekeerd. By haar aankomst aldaar werd zij hartelijk door haar echtgenoot, Prins Faroek verwelkomd. Deze week nog vestigt het herenigd gezin zich te Rome. FNGELAND zal niet In de val lopen, die de Russische regering en communisten elders hebben uitgezet om een breuk tussen Engeland en de Ver. Staten te veroorzaken. Dit zeide premier Churchil Zaterdag in zijn rede op de sluitingsdag van het partijcongres der Conservatieven in Scarborough. Het versterken van de banden met Amerika achtte Churchill van het grootste belang, omdat daarvan de toekomstige vrede in de wereld en het voortbestaan van de vrijheid afhangen. Churchill sprak ,,zijn" congres toe De premier voegde aan die uitspraak nog toe, dat dit niet betekent dat „wij het altijd volkomen eens zijn met on ze Amerikaanse bondgenoten. Wij zul len niet aarzelen onze mening te zeg gen over kwesties, waarover onze lan den van inzicht verschillen". Sprekend over de a.s. presidentver kiezingen in de VS zeide Churchill, dat vast staat, dat de candidaten naar per soon en bekwaamheid twee van Ame- rika's beste mannen zijn en dat, onaf hankelijk wie er wint, de nieuwe pre sident zal voortgaan de vrije volkeren te leiden in het weerstaan van com munistische agressie. Komend tot de binnenlandse politiek ADENAUER TOT DE CDU Het Saarprobleem kan zeker worden opgelost LIET vraagstuk van de Saar zal spoedig en in positieve zin door Frankrijk en 11 West-Duitsland kunnen worden opgelost. De onderhandelingen zijn zeer zeker niet afgebroken en met goede wil van weerszijden zal er een oplossing komen. Dit zeide de Westduitse Bondskanselier dr Adenauer gisteren in Dortmund op een bijeenkomst van ongeveer 15.000 leden van de Christen Democratische Unie, waarvan hij de leider is. Het is mijn streven, zo betoogde hij, goede betrekkingen tussen West-Duitsland en Frankrijk te vestigen. Voorts noemde hij het Europees Verdedigingsverdrag een hoeksteen der Frans-Duitse overeenstemming, waar door een toekomstige oorlog tussen beide landen zal kunnen worden voorkomen. Opnieuw deed Adenauer een beroep op de Westduitse volksvertegenwoordiging de te Bonn gesloten contractuele overeenkomsten tussen West-Duitsland en de drie Westerse hezettingsmogendheden spoedig te bekrachtigen. Dit is noodzake lijk voor de vrede en de vrijheid van Duitsland, zowel als in Europa, De Amsterdamse afdeling van de Communistische Partij Nederland heeft een spandoek naar het partijcongres ie Moskou gezonden met het opschrift „De Nederlandse arbeiders zullen nooit tegen de Sowjet-Unie strijden". Het span doek werd aangeboden door de partij secretaris, Paul de Groot, die zich in Moskou bevindt, aldus een bericht van het officiële Sowjet-persbureau „Tass". Weerbericht Verwachting tot morgenavond: ENIGE REGEN Op de meeste plaatsen zwaar be wolkt met enige regen. Vannacht minder koud, morgen overdag dezelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. Matige en tijdelijk krachtige wind hoofdzakelijk tus sen Oost en Zuid. Zon op Maan op Dinsdag: 7.03 onder 1.56 onder 17.46 16.13 bracht de premier naar voren, dat de partij zich tot taak moet stellen haar positie in het Lagerhuis te versterken en het vertrouwen onder de kiezers te vergroten. Nog groter is echter de taak van het nationaal herstel Voorts voorspelde hij, dat de natio nalisatie van wegvervoer en staalin dustrie in Engeland binnen e'en jaar ongedaan zal zijn gemaakt. De „Nederlandsc stichting voor het gebrekkige kind" is er in geslaagd te Heemstede een geschikt perceel aan te kopen, dat zal worden ingericht als in ternaat voor slachtoffers van de kinder verlamming. Men hoopt het internaat, het eerste op dit gebied in Nederland, nog binnen een jaar te kunnen openen. Het zal plaats bieden aan zestig kin deren, die zo ernstig lijden aan de ge volgen van kinderverlamming, dat zij onmogelijk geregeld een normale school kunnen bezoeken. De kinderen zullen van hun zevende tot en met hun zes tiende jaar in het internaat kunnen ver blijven, alwaar zij naast het gewone schoolonderricht, ook vakonderwv-. len genieten. Moerdijkbrug zal binnenkort worden vervangen De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir F. Q. den Hol lander, heeft verklaard, dat binnenkort zal worden begonnen met de vervan ging van de oude Moerdijkbrug door een nieuwe brug, welke hét aspect zal hebben van de spoorbrug te Dordrecht. A DENAUER gaf in zijn toespraak op nieuw een overzicht van de motieven, die hom leiden bij hst bepslsn ven de Westduitse buitenlandse politiek. Deze politiek, zó zeide hij, is erop gericht een derde wereldoorlog onmogelijk te maken én de eenheid van Duitsland te bereiken door een viermogendheden- conferenti.-. Er zullen eerst verkiezingen moeten plaats vinden en de in vrijheid gekozen geheel-Duitse regering zal dan op gelijke voet op die conferentie moe- én onderhandelen over een vredesver drag en niet mgekeerd, zoals de Russen •'at wensen. Houdt in het oog, dat he* Kremlin noch moeite noch geld spaar) •m te verhinderen, dat Weri-Duitsland zich bij het Westen aansluit, doch wij verheugen er ons op, dat de Westerse mogendheden de naar Duitse eenheid leidende weg willen volgen, zoals die door de meeste Duitsers is goedgekeurd. Man in een kid verdiende een fortuin De 30-jarige Jack Wafer meent, dat hij het wereldrecord vasten heeft gebroken. Vrijdag verliet hij de glazen kist, waarin hij sedert 26 Juli opgesloten heeft gezeten In die tijd gebruikte hij slechts sodawater (500 flessenen rookte hij 2.000 sigaretten. Hij is tien kilo afgevallen. Meer dan 10.000 personen betaalden gedurende zijn vasten een shilling (60 cent) om hem in zijn glazen kooi, voorzien van divan, ligstoel, tafel, radio, telefoon, w.c. en wasgelegenheid te kunnen bewonderen Zwijgend liepen gisteren duizenden door de hoofdstad, spandoeken met zich dragend, die uiting gaven aan hun afkeuring over de gratiever lening aan Willy Lages. Onder de manifesterenden bevonden zich ver schillenden in gestreepte gevange niskleding, alsmede Joodse landge noten met de gele Davidster. Hier boven ziet men de duizenden op d" Nieuwmarkt, De nieuwe Perzische minister van Buiten andse Zaken, Hoessein Fateni», heeft Zondag te Teheran medegedeeld, dat Perzië voortaan zijn meest ervaren diplomaten naar Aziatische, in plaats van naar Europese landen zal zenden. De Perzische zaakgelastigde in Pakistan de consul-generaal in Genève cn de ambassadeur in Irak zullen worden teruggeroepen. Naar hij verder meedeelde, zullen spoedig te Teheran besprekingen wor den gehouden met Perzische diploma tieke vertegenwoordigers in Azié en Eurpa. Op het spoorwegemplacement van Teheran is het Zaterdag tot ongeregeld heden gekomen, toen duizend arbeiders het werk neerlegden teneinde hun loon eisen kracht bij te zetten. Bij gevechten tussen voor- en tegen tanders van deze staking liepen zes arbeiders verwondin- houden betogers werden aange- Eén van de paleizen van de Sjah aan de Fasnisch^ z=' ingericht worden ais ziekenhuis voor t.b.c.-patiënten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1