Benelux-ministers in Knokke om de conferentietafel Voorzitter der Socialisten bij koning Boudewijn Premier De Valera vertrouwt op herstel der Ierse eenheid Moskou protesteert bij VS Felle brand legde loods aan Amsterdamse haven in as VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Koninklijk paar naar Frankrijk Staatsman wordt heden 70 jaar in Utrechts Ooglijdersgasthuis Vierhonderd millioen dollar voor Navo-vliegtuigbouw Dinsdag 14 Oct. 1952 149e Jaargang No. 243 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geen directe successen verwacht V.S. willen Tunesië, en Marokko op de agenda NA DE BELGISCHE STEMBUSSTRIJD Voorbereiding voor een deskundigen-conferentie HET WESTEN HELPT Joegoslavië krijgt 99 millioen dollar RinusTerlouwweer stopperspil Tsjanq Kai Siek bereidt invasie in China voor HOFFMAN WIL NOG EEN WEEK WACHTEN De Ruyterkade moest worden ontruimd Ardentwerd een succes Onze woning Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN; Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties lö ct per m.m. Familieberichten 20 ct p- m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bil voor uitbetaling. 2.02 per mnd 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Minister Drees kon nog een frisse neus halen.... President Auriol heeft Koningin Juliana en Prins Bernhard uitgenodigd een jachtpartij bij Parijs bij te wonen en tevens ais zijn gasten een rustig weekend door te brengen. Het koninklijk paar zal Vrijdag 17 October naar Frankrijk vertrekken en de daarop volgende Maandag weer naar ons land terugkeren. Het bezoek draagt een strikt privé-karakter. Algemene Vergadering V N Een woordvoerder van de Ameri kaanse afvaardiging bij de Verenigde Naties heeft Maandag verklaard, dat de Ver. Staten voor het plaatsen van de kwesties Tunesië en Marokko op de agenda van de Algemene Vergadering zullen stemmen. f^E UITSLAGEN van de Zondag in België gehouden gemeenteraadsverkiezingen, die een teruggang voor de katholieke Chr. Volksparty en de communisten en een flinke vooruitgang voor de Socialisten brachten, blijken in feite niet slechts lokale, maar zeker landelijke betekenis te hebben, al wil men dit van de zyde van de C.V.P. ontkennen. Het is wel duidelijk alleen al door het feit, dat Koning Boudewijn gisteravond de voorzitter van de Socialistische Partij, Max Buset, in audiëntie heeft ontvangen. Over het gesprokene is op dit ogenblik nog niets bekend. „De regering zal moeten heengaan" j>E Nederlandse ministers Drees, Zijlstra en Mansholt, die reeds gistermiddag in Knokke aan de Belgische Noordzeekust aankwamen voor de Benelux- ministcrsconferentie en waarschijnlijk dachten reeds enkele oriënterende be sprekingen met Belgische collega's te kunnen voeren, hebben inplaats daarvan nog volop gelegenheid gehad aan het strand een frisse neus te halen. Het wilde n.l. dat op het laatste moment een bericht uit Brussel kwam, dat de Belgische ministers in hun hoofdstad waren opgehouden, omdat zij bij een dringende vergadering van het Comité voor de Economische Coördinatie aanwezig "moesten zijn. Tevens zouden de ministers van gedachten moeten wisselen over het resultaat van de gemeenteraadsverkiezingen. Met dat al bracht het reeds gearriveerde deel van de Nederlandse delegatie de avond in hotel „La Reserve" door in gezelschap van de Belgische minister van Handel, die het gezelschap had verwelkomd. De Luxemburgse ministers waren ook nog niet in Knokke. Zij zaten gisteravond nog aan aan een diner in Brussel. Vanmorgén om half elf zou men echter voltallig de zetels om de conferentietafel innemen. stand van zaken, gezien in het licht van de laatste gegevens, zoals die o.a. tot uiting zijn gekomen in het advies van de Belgische Centrale Economische Raad onder ogen zien. Men verwacht, dat de ministers een agenda van de a.s. deskundigenconfe rentie zullen opstellen. In verband met de klemmende Belgische industviële problemen zou het in de bedoeling lig gen een regeling te treffen voor weder zijdse overeenkomsten tussen Neder landse en Belgisch-Luxemburgse tak ken van nijverheid. De regeringen zou den daarbij een toeziende functie krij gen. Ook de grondkwestie, die der lonen en sociale lasten, zal zeker aan de orde komen. TN officiële kringen wordt te verstaan A gegeven, dat men van de conferentie thans geen directe, tastbare resultaten moet verwachten. De partijen zullen de LIET binnenlandse politieke bedrijf is in België in elk geval weer op volle toeren gaan draaien en de winnende artijen van deze stembusstrijd, met name de Socialisten en Liberalen, schij- ren niet te zullen rusten eer de homo- geen-katholieke regering haar ontslag venst in te dienen en tot ontbinding ~an de huidige volksvertegenwoordiging De V.S., Engeland en Frankrijk heb- cn met Joegoslavië overeenstemming ereikt over de voorwaarden van de conomische hulp der drie landen aan oegoslavië voor de periode van Juli 952 tot Juni 1953, aldus wordt gezegd n een gisteren door de Franse ambas- ade te Belgrado gegeven commu- iqué. Volgens het communiqué wordt e hulp verstrekt „in het beiang van de ereldvrede met de bedoeling de eco- omie van Joego-Slavië te versterken, ijn verdedigingskracht te vergroten en iin onafhankelijkheid te bewaren. Het s verstrekken bedrag is 99 millioen ollar groot. De V.S. hebben reeds 30 millioen dol lar beschikbaar gesteld als eerste beta- ng. aldus een economische deskundige an de Amerikaanse ambassade in Bel- irado. De V.S. zullen 78 millioen dol- ar, Groot-Brittannië 4,5 millioen pond terling en Fiankriik 2,9 milliard franc Jeschikbaar stellen. In gewoonlijk welingelichte krin- ;en te Vaticaanstad wordt gezegd, dat n Polen weer grote aantallen r.k. gees tlijken gevangen worden gezet. en nieuwe verkiezingen zal zijn over gegaan. De Liberale senator Buisseret heeft In een schrijven aan de voorzitter van de Senaat verzocht de regering te mogen interpelleren „over de conclusies wélke getrokken moeten worden uit de ver kiezingen". De uitslagen, aldus dit schrij ven, bewijzen dat de bevolking door haar vertrouwen aan de regering te weigeren alsmede aan de aan het be wind zijnde partij (CVP) de onmiddel lijke ontbinding van het parlement eist. Ook een communinué van de Soc. Partij gaat in die richting. De katholieke pers heeft weliswaar ook critiek op de CVP en haar beleid, doch ziet de uitslag der verkiezingen als een les en aansporing tot groter soli dariteit voor de CVP. Van een heen gaan der regering mag volgens haar echter geen sprake zijn. Tebak en Alberts zijn de secondanten van Kraak Het Nederlandse elftal, dat Zondag 19 October te Antwerpen tegen België speelt, is door de Keuze-Commissie van de KNVB ais volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels). Tebak (Eindho ven) en Alberts (Vitesse); Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH); Van der Kuil (VSV), Lugthart (Be Quick), Van Roessel (Willem lij, Ben- naars (Dosko) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Landman (Sparta), Hendriks (Vitesse), Kuypers (Volewqckers) en Clavan (ADO). Als aanvoerder zal Biesbrouck optreden. De Rode Duivels komen als volgt in het veld: Boogaerts (Standard Cl.); Di- ricx (Union St Gilloise) en Van Brandt (Lierse SK); Mees (Antwerp FC), Carré (Luik) en Maertens (Antwerp FC); Reyniers (RC Mechelen), Bensch (Be ringen FC), Mermans (Anderlecht), Anoul (Luik) en Lemberechts (FC Me chelen). Reserves: Seghers (La Gantoi- se), Saeren (Luik), Van der Auwera (RC Mechelen) en Coppens (Beerschot). Weerbericht Verwachting tot morgenavond: OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien. Over wegend matige wind krimpeno van Noordoost naar Noordwest oi West. Vannacht iets kouder. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag: Zon op 7.04 onder 17 46 Maan op 3.07 onder 1624 (Van onze speciale verslaggever.) MR EAMON DE VALERA, minister-president van Ierland, heeft onze speciale verslaggever gisteravond, op de vooravond van zijn zeventigste verjaardag, welke hjj heden viert, ontvangen in de eenvoudige ziekenhuiskamer van het Ooglijdersgasthuis in Utrecht, waar deze nog altijd militante persoonlijkheid leeds acht weken verblijft. Hq zat in een stoel naast het bed, colbertjasje over zijn pyama. Zijn gezondheid scheen over het algemeen goed, al moest zijn secretaris hem dan ook telkens vertellen, wie er bij tijd en wijle de kamer binnenkwam. Een zwarte bril sluit zijn ogen nog geheel van het licht af. Godsdienstige gevoelens niet belangrijkste JN antwoord op onze vraag, waarom hij juist de Utrechtse kliniek had geko zentom te worden geholpen, zei mr De Valera, dat dit was gebeurd op aanbe veling van zijn medici in Ierland. „De Utrechtse kliniek heeft een inter nationale reputatie voor herstel van de oogkwaal, waaraan ik lijdende was", vertelde de Ierse premier. Of hij weer spoedig naar huis zal kunnen gaan, was hem nog niet bekend. Een gesprek met deze voorname Ierse staatsman zonder het kernprobleem van Ierland te raken, waarvan deze ze ventigjarige de personificatie is, zou te gek zijn. Men kent de kwestie: In 1920 werd Noord-Ierland tegen de wil van een overweldigende meerderheid van het Ierse volk door Engeland afgeschei den van de rest van Ierland. Onze speciale verslaggever vroeg hem, welke hoop hij had op beëindiging van die af scheiding. Mr De Valera zei te vertrou wen, dat de Ierse eenheid zou worden hersteld zo spoedig als de omstandighe den dit zouden toelaten In een tijd, dat de politieke eenheid van zo veel ver schillende naties als die van Wes1 Europa als noodzakelijk wordt gevoeld is het zekei ongerijmd, de scheiding in twee delen te trachten te handhaven i van een natuurlijke eenheid als deze Het vlieamcident bij Japan Bommenwerper is stellig neergeschoten De Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Foesjkin, heeft de Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de schending van de Russische grens nabi' het eiland tfoeri Een Amerikaanse bommenwerper be dreef dit feit Dinsdag ji. Het vliegtuig is niet teruggekeerd en vermoedelijk door de Russen neergeschoten. Het toestel maakte verleden week Dinsdag een routinevlucht boven het gebied langs het Noordelijkste der Ja panse eilanden, Hokkaido. Men nam op een radarscherm waar, dat het door een andere machine werd aangevallen. Volgens Japanse ooggetuigen is het boven de Russische territoriale wateren neergestort; het liet een rookpluim na. Volgens de Russische protestnota wil den jagers het tot een landing op een nabijgelegen vliegveld dwingen. De bommenwerper was daarop beginnen te schieten, waarop de Russen het vuur beantwoordden. Van de zijde der Ame rikaanse luchtmacht is echter verklaard dat de bommenwerper geheel ongewa pend was. De premier van de Chinese nationa listen heeft in een rapport aan de ze vende nationale conventie van de Kwormntang op Formosa verklaard dat de regering zich heeft hersteld var de op het Chinese Vasteland geleden nederlaag en zich gereed maakt dat vasteland te heroveren. Op onze joto ziet men de brandweer, die met groot materiaal was uitge rust, in actie. Het waterkanon van een drijvende brandspuit werpt onop houdelijk grote massa's water in de loeiende vuurzee. Verstikkend rookgordijn omhulde Centraal Station [AUIZENDEN Amsterdammers hebben gistermiddag een van de grootste branden van dit jaar in de hoofdstad aanschouwd. Zq werden gealarmeerd door dikke, zwarte rookwolken, die even na twee uur boven het Centraal Station hingen, maar spoedig daarna, voortgestuwd door de krachtige wind, doordrongen tot boven het westelijk deel van de stad. De brand was om circa twee uur ontstaan in een grote houten loods op steiger P aan de De Ruyterkade, waar schilders aan de buitenkant bezig waren oude verf af te branden. Door de wind sloeg een steekvlam naar binnen en ontstond er een begin van brand. De schilders trachtten aanvankelijk het vuur met schuimblussers te doven, maar omdat dit niet lekte, renden zij naar de 150 meter verder gelegen brandweerkazerne. Toen de motor spuit enkele ogenblikken later bij de steiger kwam, stond de hele zijwand van de circa veertig meter lange loods al in lichterlaaie. Het vuur vond een gretige prooi in de vaten smeerolie, petroleum, flessen met butagas, zuurstofcylinders, vet, papier en steenkolen, die zich in het pand bevonden en het duurde niet lang of een verstikkende rookkolom steeg uit de vuurhaard omhoog. drie brachten vier autospuiten, de drij vende motorspuit „Jason", de ijsbreker „Ijsbeer" en een sleepboot in totaal 4 waterkanonnen en 21 stralen in de strijd, die urenlang zou duren. Voorzien van zuurstof- en rookmaskers drongen de brandweerlieden de loods in, die een reusachtige fakkel geleek, Omdat het gevaar voor ontploffingen niet denk beeldig was, werd een groot gedeelte van de kade voor het publiek ontruimd en dat was maar goed ook, want met een enorme knal vloog een van de va ten petroleum wel vijftien meter boven de vuurzee uit en plofte neer op de nu inmiddels ontruimde straat. Een van de brandweerlieden in het binnenste van de vlammenzee raakte dooi de rook bedwelmd, maar na een korte behandeling met zuurstof kon hij zijn post weer innemen. Tegen drie uur werd het duidelijk, dat de gehele loods verloren was en begon een deel van de brandweerlieden de strijd tegen talloze vuurhaardjes, die zich in de met olie doordrenkte pijlers van de steiger hadden genesteld. Na ruim anderhalf uur verwoede strijd was de brandweer eindelijk het vuur meester. Het dak van de loods en grote stuk ken van de zijwanden waren toen ge heel verdwenen. Hier en daar wapper den steeds weer kleine vlammetjes aan in ie sterke wind en telkens moest de brandweer er snel bij zijn om een nieu we uitbreiding te voorkomen. De oliefirma Van der Linde, die het voorste stuk van de loods in gebruik had, is slechts voor de helft verzekerd. Hoe groot de totale schade is, kon nog niet worden vastgesteld. De premier van Saarland, Johannes Hoffman, heeft zich bereid verklaard nog een week te wachten met het vast stellen van een datum voor het houden van algemene verkiezingen. Indien in die tijd nog geen Frans Duitse verklaring over het Saargebied zou zijn afgelegd, zou de datum mis schien op 30 November gesteld worden. DEIZIGERS op het Centraal Station konden het onder de overkapping niet meer uithouden, zo dik legde het rookgordijn zich over de omgeving. Het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat aan de steiger gemeerd lag, werd in allerijl weggesleept, zodat het schip, dat wegens een reparatie zonder roer en dus stuurloos is, van de ondergang kon worden gered. Het alarm „middelbrand" werd ijlings veranderd in „grote brand" en om half eiland-natie, welke duizenden jaren lang één is geweest. Nog slechts dertig jaar geleden werd het kunstmatig in tweeën gedeeld door een macht van buiten en dat ondanks het overstelpend verlangen en de uit gesproken wil van tachtig procent van de totale eilandbevolking. In antwoord op verdere vragen zei de min.-president, dat het verlangen naar eenheid vandaag de dag nog even sterk is als op ieder moment in het verleden voor de grote meerderheid der bevolking. Niet als politieke leus van enige partij, maar als unaniem verlangen van alle partijen. Het herstel van de nationale eenheid is het eerste programmapunt van alle po litieke groeperingen. Alle andere zaken zijn daaraan ondergeschikt. Het is een levensvoorwaarde voor een werkelijke vrede in Ierland en een essentiële oorwaarde voor werkelijk goede verhoudingen tussen Ierland en Engeland op een ogenblik, dat zulke relaties vee] voor beide volkeren zou den kunnon betekenen. Op grond hiervan stelde mr De Valera vervolgens nog. dat het geen godsdien stige. maar een zuiver politieke vraag is Katholieken en protestanten leven eensgezind naast elkaar in andere lan den. Er is geen reden, waarom dat niet het geval zou kunnen ziin in Ierland. In ieder geval, als dit naar voren zou worden gebracht, als de voornaamste rechtvaardiging voor afscheiding, dan zou het probleem der godsdiensten er niet door worden ongelost. Tn feite zou het probleem er acuter door worden De godsdienstige gevoelens in het af gesneden gebied de zes graafschaps- tebieden ziin veel duideüiker dan in Ierland als geheel Het enkele feit d°r afscheiding en de genrikkeldheid die daaruit voortvloeit leidt daartoe De autoriteiten zijn zeer tevreden over de resultaten van de geallieerde luchtverdpdiginosoefening ..Ardent", de grootste die ooit boven Groot-Brittan nië is gehouden en die Zondag geëin digd is, aldus de lucMvanrtoorresoon- dent van .The Times" Zii wordt r»t? de meest geslaagde na de oorlog be schouwd. Ook Nederlandsp vliegtuigen hebben er aan deelgenomen. DE nieuwe minister van Volkshuisves- u ting en Wederopbouw, Ir Witte, heeft bij de opening van de tentoon stelling „Vijftig jaar wonen" in Den Haag een opvallend debuut gemaakt Hij heeft het namelijk nu eens niet ge had over de enorme plannen van de regering tot verhoging van net aantal te bouwen woningen waarvoor het geld later beetje bij beetje uit lenin gen moet worden opgespaard maar critiek laten horen op de, wat hij noem de, stedebouwkundige vormgeving: „De steeds nagestreefde, doch nimmer volledig bereikte harmonie tussen individu en gemeenschap zal ook uitwendig in het aanzicht van onze nieuwe agglomeraties haar gestalte moeten krijgen". Bovendien brak de minister een lans voor de kwa liteit van de huizen: „Wij hebben zorg te dragen, dat de huizen niet alleen aan de ogenblikkelijke behoefte voldoen, maar dat zij bovendien over 50 of 75 jaar nog voldoen aan alle redelijke eisen voor een goede volkshuisvesting." En hij zei, dat in de huizen, die wij nu bouwen, „onze kindskinderen zich ge lukkig zullen moeten voelen". Dat zijn allemaal bijzonder grote woorden. Indien wij eens bedenken tot welke technische ontwikkelingen de wereld tijdens en na de laatste wereld oorlog is gekomen, dan is het voor ons zeer de vraag of wij, zelfs wanneer wij onze fantasie de vrije loop lsten, bij benadering zullen kunnen bepalen, waarin onze kindskinderen zich geluk kig zullen voelen. Zolang er huizen gebouwd worden, die als modern te koop of te huur worden aangeboden, maar waar geen behoorlijke badkamer aanwezig is en geen doeltreffende cen trale verwarming, kunnen wij zonder enige profetische blik wel zeggen, dat onze kindskinderen alleen in deze bouwsels willen wonen, indien him wereld evenals de onze door een ont zettende oorlog zal zijn getroffen. Dus alleen indien er ook over 50 of 75 jaar woningnood zal zijn. Is dit in die jaren niet het geval hetgeen wij voor onze kindskinderen van ganser harte hopen dan raken de huiseigenaren over een halve eeuw hun woningen niet eens aan de straatstenen kwijt. W/IJ kunnen het niet helpen dat er over ons een diepe mismoedigheid komt, wanneer wij de nieuwe, ontzaglijk uitgestrekte woonwijken in de grote steden zien om te zwijgen over de schriele pogingen tot moderne houw in ons gewest want wij zijn wel zóveel individualist, dat wij het allesbehalve prettig vinden te weten, dat onze buur man een éénstoensmuurtjte naast ons het moede hoofd op precies dezelfde plek te ruste legt als wij, om de een voudige reden, dat onze slaapkamers een persoonlijke opstelling van meubi lair niet toelaten Wanneer wij dus twijfelen aan het antwoord op de vraag of onze stede bouwkundigen er ooit in zullen slagen woon-oplossingen te vinden voor een bevolking, die zich zo snel uitbreidt, dat zij in verband met de ruimte in ons land. wel opgestapeld moet worden, dan weten wij zeker, dat die huizen niet voor het nageslacht bewoonbaar kun nen worden gemaakt, omdat zü voor velen van ons nu al niet het comfo-1 bieden, dat door normale mensen wordt gewenst. WA.T wij niettegenstaande al onze twijfels in 's ministers woorden bii- zonder waarderen, is, dat hii door een hele serie heilige huisjes (van strikt vastgestelde inhoud) heeft heengetrant. Er is namelijk nog een zeer belang rijke kant aan deze zaak. Het particu lier initiatief is door een stortvloed van overheidsmaatregelen volkomen ver droogd. Wij geloven vast, dat de fantasie er wel is, maar dat zii bij het invullen van formulieren niet levendig kón blijven. Daarenboven is het begrijpelijk, dat woningzoekender niet vragen naar de schoonheid van een woning, naar naar een eenvoudige ruimte, waarin zij, ongehinderd door anderen, helemaal zichzelf kunnen zijn. Daar- n a begint bij sommigen en de besten de behoefte aan schoonheid pas. En dat het teveel gevergd is van onze bouwkundigen om vandaag de woning van de toekomst te bouwen, is wel duidelijk voor wie bedenkt, dat wij een paar jaar geleden nog nooit van atoomenergie gehoord hadden, nog minder van pogingen om deze kracht bron voor vredelievende doeleinden te gebruiken. Geef ons voorlopig maar een dood gewone centrale verwarming en warm en koud stromend water op onze was tafels. Om niet te spreken van een moderne keukeninrichting. Wat u? Nederland wordt Ook ingeschakeld De M.S.A. (Bureau voor Wederzijdse. Beveiliging) heeft Maandag in Parijs bijzonderheden van een aankooppro gram ter bekostiging van de productie van Britse en Franse straaljagers tot een totaal bedrag van 400 millioen dol lar bekend gemaakt Het program verkeert nog ln stadium van voorbereiding en voorziet in een Europese bijdrage van 175 millioen eh een Amerikaanse van 225 millioen dol lar. aldus de bekendmaking. Het oorspronkelijke plan dat dooi ipsteeen kosten iets zou worden be- nerkt voorzag in de vervnard'ging van 500 „Swift"-straaljagers in Engeland met licentiebouw en subeontracten voor in totaal nog eens 500 „Swifts in Nederland en België. In Italië zou den 3 a 400 „Venoms" in licentie wor den gebouwd en ongeveer 300 „Mys- tere"-straaljagcrs in Frankrijk. Frank rijk zou ongeveer 86 millioen doliar krijgen, Groot-Brittannië 69. Italië 26 en Nederland en België samen 42 millioen. Het dubbele doel van het program is het verkrijgen van vliegtuigen voor de NA V.O. en bet bereiken van eigen, blijvende vliegtuigproductie in Euro pese landen Als eenmaal een voorlopige overeenkomst zal zijn bereikt, zullen definitieve contracten worden geplaatst door de aankoopmiss'es van de Ameri kaan^ luchtmacht in Europa Volgens de huidige plannen zullen de eerste vliegtuigen in 1P54 worden afgeleverd en de laatste in 1957.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1