Anti-Nederlandse Demonstraties in Djakarta Eerst rechtvaardige voorwaarden dan pas vrede in Korea Noordelijke generaals willen de bestandsbesprekingen hervatten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuw Amerikaans protest over beschieting Rode Kruis-vliegtuig Perzië breekt met Engeland Vrijdag 17 Oef. 1952 149e Jaargang No. 246 DAGBLAL VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN VOLKSWOEDE ZOCHT UITWEG Rood-wit-blauw onder het gejuich van duizenden neergehaald De Indonesiërs eisen ontbinding van het parlement Sp Boer Dominici nu in hechtenis eeSautomaten vallen onder hazardspel Fout van expresse oorzaak treinramp bij Harrow Russen schonden regels van het luchtverkeer Acheson sprak in Aig. Vergadering De Westerse wereld zal niet ineenstorten VEERTIG DODEN IN NIGERIA Rede voor deradio van Mossadeq Een boodschap via radio-Peking Weerbericht Doel: louter propaganda Zeshonderd gulden BOESMAN'S BALLON OP DRIFT Een misplaatste grao? Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordara 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCBE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 cip.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 ENKELE duizenden Indonesiërs, voorzien van spandoeken en borden, zijn van- morgen te Djakarta in beweging gekomen om te protesteren tegen de gang van zaken in het parlement, waar zich, zoals bekend, de laatste dagen bewogen tonelen hebben afgespeeld. De actie, van de betogers richtte zich ook tegen Nederland. Tegen half negen stormde een groep demonstranten het erf van de ambtswoning van de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië op en werd de daar wapperende Nederlandse vlag neergehaald en onder uitdagend ge schreeuw vertrapt en verscheurd. Hetzelfde geschiedde op de Commissariaats kantoren aan het Merdekaplein (het voormalige Koningsplein). Een Nederlandse ambtenaar, die zich in de tuin van één dezer kantoren bevond, werd met stenen gegooid. Via het ministerie van Buitenlandse Zaken werd bescherming aan gevraagd, waarop voor verschillende Nederlandse gebouwen gewapende wachten werden geplaatst. De vlaggen werden onmiddellijk na het verdwijnen van de be togers weer gehesen. Op het moment dat wij dit bericht ontvingen, bewoog de woedende volksmassa zich weer naar het parlementsgebouw, waar in de ochtend reeds ramen waren stukgeslagen en plakkaten aangeplakt, waarin het aftreden van het parlement werd geëist. De demonstranten drongen o.m. het gebouw binnen en stichtten in de vergaderzaal grote wanorde. Overal in de Indonesische hoofdstad patrouilleren tanks, pantserwagens en jeeps. Militairen lopen met de wapens in de aanslag. Het kabinet is in spoedzitting bijeen geweest. Om twaalf uur had de Indonsische Hoge Commissaris in Nederland een onderhoud met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken over het gebeurde in Djakarta. De demonstranten brachten ook een bezoek aan het ministerie van Buiten landse Zaken, alwaar enkele archief kasten zouden zijn vernield. Verder De moordzaak Drummond De voornaamste getuige in de zaak van de moord op het Britse gezin Drummond, de boer Gustave Dominci, is Donderdag in hechtenis genomen op beschuldiging van het niet verlenen van hulp aan iemand in doodsgevaar. Tijdens het jongste verhoor heeft Do minici namelijk meegedeeld, dat hij het dochtertje van de Britse voedsel deskundige indertijd nog levend heeft aangetroffen. Zij was dodelijk gewond dcor de slagen, die de moordenaar haar met de kolf van zijn geweer had toe gebracht. Dominici heeft niets gedaan om haar te helpen. Volgens de Fransè wet' staat op hef niet verlenen van hulp in een derge lijk geval een gevangenisstraf varië rend van een maand tot drie jaar en een boète van 12.000 tot 500.000 francs. A Leeuwarden en Rotterdam Veertien dagen geleden stond voor het gerechtshof te Leeuwarden in appèl terecht een hotelhouder te Hoogczand, die door de Groninger rechtbank was vrijgesproken van het opzettelijk gele genheid geven tot hazardspel. De pro cureur-generaal bij het hof te Leeuwar den achtte de ten laste gelegde over treding bewezen en vorderde f 100.— boete subs. 50 dagen hechtenis en ver nietiging van de speelautomaat. Het hof veroordeelde verdachte tot f 10.boete of 5 dagen hechtenis, waarmee net uit sprak, dat ook deze speelautomaten val len onder het begrip hazardspel. Ook te Rotterdam stond gisteren de exploitant van een speelautomaat te recht voor de Rotterdamse rechtbank. In eerste instantie was hij door de kan tonrechter veroordeeld tot een geld boete van vijftien gulden en teruggave van het apparaat. Gisteren eiste de offi cier van Justitie een boete van veertig gulden subs, veertig dagen hechtenis. De automaat behoefde echter niet te worden teruggegeven, aangezien het apparaat, dat demonstratief in de recht zaal stond opgesteld, de automaat, ten aanzien waarvan destijds proces-ver baal was opgemaakt, doch die kort daarop defect was geraakt, had vervan gen. Uit een vitrine, hangende in een portiek in de Spuistraat in Den Haag werden vijftien horlogebanden van staal en doublé, acht verschroomde heren horloges en een doublé damespolshor loge ontvreemd. Men heeft zich waar schijnlijk van een valse sleutel bediend om de vitrine open te sluiten. werden de maatschappijvlaggen van de passagekantoren van de Rotter damse Lloyd en de maatschappij ..Ne derland" aan het Merdekaplein omlaag gehaald. Overal in het centrum van Djakarta zijn gedrukte en geschreven slagzinnen aangeplakt, waarin ontbinding wordt gevraagd van het parlement en gezegd wordt, dat het parlement het volk niet vertegenwoordigt, voorts, dat het par lement geen koffiekamer is en dat het volk de zittingsgelden voor het parle ment niet wenst te betalen. Het telegraafverkeer, dat in de ochtenduren was geblokkeerd, werd 's middags in opdracht van de minis ter van Defensie hervat. Omstreeks het middaguur ervoeren de perscorrespon denten, dat hun telegrammen waren blijven liggen. Het parlementsgebouw is inmiddels gesloten en onder zware bewaking ge steld. Een delegatie van legerofficieren, gleid door de chefstaf van het leger, is door president Sukarno ontvangen. Het kabinet heeft na afloop van de spoed zitting verklaard, dat er op het ogenblik geen kabinetscrisis is en dat de regering haar taak zal blijven vervullen om aan de toestand het hoofd te bieden. Volgens premier Wilopo is er een weg gevonden om uit de moei lijkheden te geraken. De algemene ver kiezingen zullen nog versneld worden, zo kondigde hij verder aan. Later wordt vernomen, dat de Indo nesische regering de Nederlandse Hoge Commissaris excuses heeft aangeboden voor het neerhalen van de vlag. Bij het ter perse gaan van dit num mer wordt van de zijde van de PTT in Den Haag vernomen, dat het telefoon verkeer in Indonesië nog is geblok keerd. Mr, A. Th. Lamping, Ned. Hoge Commissaris in Indonesië vlag weer gehesen Kolonel Wilson, het hoofd van de commissie van onderzoek, heeft mede gedeeld dat het spoorwegongeluk te Harrow veroorzaakt is door dat de exprestrein uit Schotland met volle suelheid door een waarschuwingssein cu twee seinen, die op onveilig ston den. is gereden. De kolonel, die hoofdinspecteur is van do spoorwegen, zei dat het niet gebruikelijk is een oordeel uit te spre ken voordat het bewijsmateriaal nauw keurig is onderzocht, maar dat hij het nu toch heeft gedaan met het oog op het grote openbare belang. Het onder zoek is verdaagd tot een later bekend te maken dag. Twintigduizend op 10283 In do 517de Staatsloterij, tweede klasse, tweede lijst, is op lot 10283 een prijs van f 20.000 gevallen. Generaal-majoor Mathewson, de Ame rikaanse commandant in Berlijn, heeft Donderdag een tweede nota aan de Russische autoriteiten gezonden naar DAS als een bestand op rechtvaardige voorwaarden zal zijn bereikt, zullen de Ver. Naties de strijd in Korea staken, zeide de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gisteren in een rede tot de Alg. Vergadering in New Vork, die thans is begonnen met het algemene debat over de wereld problemen. Onze strijd, aldus Acheson, zal worden voortgezet, zolang dit nodig is om aggressie een halt toe te roepen en vrede en veiligheid te herstellen. Wij moeten de aanvaller ervan overtuigen, dat voortgezette strijd hem meer zal kost dan hjj winnen kan. Acheson deed een beroep op elk lid van de V.N. om zijn verantwoordelijkheid na te komen door de gemeenschappelijke actie in Korea te steunen en bjj te dragen aan de herhouw van het land. verlangens en tenslotte kwesties han delend over economische vooruitgang en gemeenschappen. Ondanks de gemaakte vorderingen blijft de voedseivoortbrenging in de wereld langzamer toenemen dan de we reldbevolking en beschikt de wereld thans over minder voedsel per hoofd dan vóór de oorlog, aldus Acheson. Hij noemde het „tragisch", dat „sommige krachten in de wereld door haar op vattingen van internationale samenwer king ter verbetering van levensvoor waarden weerhouden werden". Er heersen volgens Acheson opvat tingen, die betwijfelen of de vrije staten zich aan de veranderde wereld kunnen aanpassen zonder in een economische chaos te vervallen. „Zulke verwachtin gen zijn gegrondvest op een analyse, die de feiten hebben gelogenstraft". Bij deze opmerkingen doelde de Ame rikaanse afgevaardigde kennelijk op de jongste beweringen van het commu nistische partijcongres in Moskou en de publicaties van Stalin in het blad „De Bolsjewiek", dat Rusland geen strijd voorziet tussen Oost en West, omdat de kapitalistische wereld door economisch Phet vervolg van zijn toespraak zeide Acheson, dat de Assemblee zich met drie groepen van vraagstukken zal heb ben.bezig te houden. 1. De kwesties, die op de veiligheid betrekking hebben. 2. Problemen met betrekking tot de ver vulling van nationale en individuele Nederlands geschenk in nieuwe V N.-gebouw? In zijn rede voor de Algemene Vergadering heeft Trygve Lie melding gemaakt van plannen voor een Nederlands geschenk voor het nieuwe gebouw van de V.N. „Ne derland heeft zijn verlangen ken baar gemaakt om een geschenk aan te bieden voor het verhoogde gedeelte van de hoofdingang van het Assemblée-gebouw", zeide Lie. Wij vernemen in dit verband, dat de bewuste plannen hun beslag nog niet hebben gekregen, daar de mo gelijkheden er van nog in Neder land worden onderzocht en de be sprekingen tussen de Nederlandse regering en het secretariaat van de V.N. nog gaande zijn. verval en daaruit voortvloeiende onder linge strijd „vanzelf" wel ineen zal storten. Sprekend over de veiligheid, merkte Acheson op, dat stelsels van regionale en collectieve zelfverdediging, in over eenstemming met het Handvest der V.N., een integrerend beeld zijn van een universeel stelsel van collectieve vei ligheid, dat op het ogenblik in Korea zijn grootste proef doormaakt. Over „rechtvaardige verlangens van afhankelijke volken" verklaarde de mi nister, dat niemand het recht van deze volken op uiteindelijke zelfregering be twist. De bestaande geschillen hebben slechts betrekking op methode en tijd stip. Sommigen menen, dat het over dragen van macht te snel gaat, dat de afhankelijke volken nog niet rijp zijn voor zelfregering, terwijl volgens ande ren het proces te langzaam verloopt. In de meeste gévallen moet getracht worden een of andere schikking tussen de twee standpunten te vinden, aldus Acheson. Hij wilde hiermee echter niet zeggen, dat de Ver. Naties niet moeten helpen bij het bereiken van een vreed zame oplossing, integendeel, de V.N. zouden tekort schieten als zij zich niet voor deze kwesties interesseerden. Op de agenda. JAE Algemene Vergadering heeft met U 46 tegen 1 stem, bij zes onthoudingen, een poging van Zuid-Afrika teniet ge daan om de kwestie van de behandeling van mensen van Indische afkomst in Zuid-Afrika van de agenda te weren. De agendacommissie heeft besloten, het vredesverdrag voor Oostenrijk en de Tsjechoslowaakse beschuldiging, dat Amerika zich door middel van „opstan dige activiteit" met binnenlandse aange legenheden van communistische landen bemoeit, op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. aanleiding van de beschieting van een ongewapend Amerikaans Rode-Kruis- vliegtuig boven Oostduits gebied. Het eerste protest werd op 8 October, de dag van het incident, verzonden. In het nieuwe Amerikaanse protest verklaarde Mathewson, dat mogelijk het toestel door krachtige wind en tijdelijke storing van de radio van de vóorge- schreven corridor was afgeweken, doch hij hield vast aan zijn overtuiging, dat „het gebruik van wapens door Sowjet- jagers Amerikaanse levens op het- spel had gezet en een grove schending van de overeengekomen regels voor het luchtverkeer van en naar Berlijn in hield". In het Sowjet-antwoord op het eerste protest was verklaard, dat het toestel gedurende 55 minuten buiten de corri dor had gevlogen en een bevel van de Sowjet-jagers om te landen op een Oostduits vliegveld niet had opgevolgd. Woensdag zijn 40 personen om het leven gekomen en verscheidene ge wond toen een trein op weg van Lagos naar Offa, in Nigeria ongeveer 150 km van de eerste stad in botsing kwam met een loopkraan. DEAN ACHESON Stalin gokt op 't verkeerde paard DREMIER Mossadeq van Perzië heeft medegedeeld, dat zijn regering verplicht is de diplomatieke betrekkingen tussen Perzië en Engeland te verbreken. Hij noemde geen tijdstip voor het van kracht worden van de maatregel en sprak de hoop uit, dat de Britse regering haar politiek zou wijzigen in het licht van de huidige omstandigheden en dat vriendschappelijke diplomatieke betrekkingen tenslotte hervat zouden kunnen worden. Voordat Mossadeq deze verklaring voor de radio uitsprak, had hq gedurende drie uur een onderhoud met de Sjah. Eigen lijk zou hij zyn mededeling in het parlement hebben moeten doen, doch dit kon niet doorgaan, omdat het vereiste aantal volksvertegenwoordigers op de bijeen komst van het parlement ontbrakIn regeringskringen te Washington wordt dit Perzische besluit zeer betreurd. De Perzische zaakgelastigde in Londen en de andere nog aanwezige personeelsleden van de Perzische ambassade zijn naar Teheran teruggeroepen. IN zijn verklaring deelde Mossadeq nog mede, dat zijn regering al haar best had gedaan om een oplossing in het oliegeschil te bereiken, maar dat de Britse regering een regeling steeds had belet". Het verbreken van de di plomatieke betrekkingen met Londen, zei de premier, betekende niet het ver breken van de vriendschappelijke be trekkingen met het Engelse volk. Verwachting tot morgenavond: RUSTIG WEER Weinig bewolking met in de nacht en ochtend uitgebreide mistgebie- den. Overigens droog weer. Op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Weinig wind. Zaterdag: Zon op 7.10 onder 17.40 Maan op 6.44 onder 16.58 J^ADtO-FEKING heeft gisteren een bericht van het persbureau „Nieuw China" omgeroepen, volgens hetwelk de Noordelijke generaals een schrijven hebben gezonden aan generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de V.N. in Korea met voorstellen in de eerste plaats om een onmiddellijke hervatting van de bestandsbesprekingen in Pan- moendjon. Voorts stellen de Noorde lijke generaals voor: Repatriëring van alle krijgsgevangenen „overeenkomstig liet internationale gebruik, in het bij zonder de Conventie van Genève van 1949 en de ontwerp-bestandsovereen- komst. Voor zover deze is opgesteld." De te volgen werkwijze bij de repa triëring moet via onderhandelingen worden vastgesteld. Spoedige sluiting van een wapenstil stand op basis van de ontwerp-overeen- komst. „INDIEN gij ook maar de minste wens koestert, dat er een wapenstilstand in Korea gesloten wordt en een vreed zame regeling van de Koreaarse kwes tie tot stand komt, moet gij aan onze redelijke verzoeken voldoen. Alle aan dacht van de vredelievende volkeren van de gehele wereld is op U ge richt," zo besluit de Noordelijke bood schap. Volgens Reuter moet de boodschap van Radio-Peking hoofdzakelijk van propagandistische aard worden geacht. AMERIKAANSE infanteristen gesteund door Zuid-Koreaanse bataljons, heb ben Donderdag hun opmars aan het centrale front ten Noorden van Koemh- wa voortgezet. Zij drongen verder door in de drie kilometer diepe voorposten gordel der Chinezen. Op de derde dag van de aanval der Verbondenen werden de tweeling-top pen, dcor de soldaten „Jane Russell" ge naamd, veroverd zonder tegenstand van de Noordelijken. De Amerikanen, die een andere heuvel bestormden in dit gebied, ontmoetten echter krachtig verzet der Chinezen. MET alle eerbied voor de kranten lezer menen wij te kunnen zeg gen, dat het wel eens gebeuren zal, dat een bepaald bericht hem ontgaat. Wat hij zeker niet overgesla gen heeft, is de mededeling van een paar dagen geleden, dat het jaarmaxi mum aan deviezen voor toerisme is verhoogd van 400 tot 600 per per soon. Want ook al zal het voor de meeste Nederlanders een volslagen onmogelijkheid zijn éénmaal per jaar een veelvoud van dat bedrag op te brengen voor een reis naar het bui tenland, wellicht doet het sommigen goed op een rustig ogenblik te over peinzen wat zij zouden uitvoeren, in dien zij nu werkelijk eens zo'n som voor hun plezier zouden kunnen be stemmen! Niettemin .zijn er natuurlijk anderen, die in staat zijn zonder zich daarvoor grote inspanningen te ge troosten 600 voor een vacantietrip neer te leggen. Te uwer geruststelling zij geconstateerd, dat journalisten hier bepaald niet bijbehoren. Aan deze zaak zitten enige onver kwikkelijke kanten. Toen de bevrij ding daar was, stond de voorlopige Ne derlandse regering voor de welhaast onmogelijke taak ordP in een chaos te brengen. Zij moest een beroep doen op de nog aanwezige kapitaalkracht van een deel van ons volk en bovendien zware lasten leggen op de schouders van hen, die van loon of salaris moes ten leven. Deze situatie was in die ja ren begrijpelijk. Er is evenwel nadien herhaaldelijk gewaarschuwd, dat de regering niet het recht had de staat gezond te maken ten koste van de volksgemeenschap. Wij willen er thans buiten blijven of de nivelleringspoli- tiek opzettelijk is gevoerd dan wel een „aangenaam" uitvloeisel van de nood zakelijke belastingpolitiek was. Het resultaat was in ieder geval, dat de „bestaanszekerheid" van de staat hech ter werd naarmate die van de individu- ële burger verminderde. Wij wijzen slechts op de ontzaglijk moeilijke en zorgwekkende positie van de midden stand. De sterk verbeterde financië1" plaats van Nederland is mede van de interne financiële politiek afhankelijk en buitendien van allerlei gunstige economische omstandigheden in de wereld. TOEN wij een maand geleden kennisnamen van de financiële beschouwingen in de Millioenen- nota en de daarop betrekking hebbende opmerkingen in de Troon rede, meenden wij 'te moeten vaststel len, dat de minister van financiën terecht de economische situatie van ons land als uiterst labiel schil derde. Een ongunstige wending in de conjunctuur zou verloren kunnen doen gaan, wat wij tot dan toe gewon nen hadden. In dit opzicht was de Mil- lioenennota niet bijzonder optimistisch gesteld. Men mocht, zo merkte de mi nister in dit stuk op, de spectaculaire verbetering van onze goud- en devie zenvoorraad niet zien als maatstaf voor de toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse economie. De vraag komt thans naar voren ot het besluit om de toeristendeviezen met. de helft te verhogen gegrond is op een verandering van inzicht van de betrokken bewindsman. Heeft, om het anders uit te drukken, het voorzichtige pessimisme plaats gemaakt voor een onverhuld optimisme? Wij hebben tot nu toe namelijk nergens vernomen, dat de economische toestand in de we reld zich dusdanig heeft geconsoli deerd. dat de gunstige gang van zaken wat ons land betreft gecontinueerd zal worden. Men zou zelfs, in het licht van wat wij in de aanvang van dit stuk op merkten, kunnen stellen, dat de mi nister met een gerust hart de devie- zentoewijzing kon verbogen als "en mooi gebaar" tegenover net buiten land, in de wetenschap, dat er toch geen belangrijke groep Nederlanders is, die van deze verbetering gebruik kan maken. Want dat de regering het buitenland met deze maatregel een ple zier doet, is niet twijfelachtig. Daaren boven kunnen wij niet uitsluitend het toeristenbezoek aan ons land animeren zonder zelf een duit in het buitenland se zakje te doen, hoewel de Nederland se holelier en pensionhouder het ge nomen besluit nauwelijks kunnen toe juichen. DE zaak van het toerisme is in dit verband toch wel van secundair belang. Wij zouden we) willen weten op welke concrete gronden de regering tot dit besluit is gekomen, omdat onze betalingsbalans chronisch troetelkind (en met recht» van minister Lieftinck er nauw mee sampnhangt Opheldering op korte termijn is ge wenst. Gevaar hoven Ierland De ballon, waarmee de voorzitter van de Haagse Ballonclub, J. Boesman, te Dublin optreedt ter gelegenheid van de aldaar gehouden „week van de thee" is Woensdagavond van zijn kabels los geraakt en in noordelijke richting afge dreven. Men gelooft, dat men te maken heeft met een misplaatste grap. Via de radio is gewaarschuwd voor et gevaar, dat de onbemande ballon voor de luchtvaart oplevert. De heer Boesman, die zich met zijn echtgenote, mevrouw Boesman—Visscher en de heer C. de Vos Klootwijk in de Ierse hoofd stad bevindt, heeft voorts door de poli tie laten bekendmaken, wat men moet doen, wanneer de ballon ergens wordt aangetroffen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1