Wieringer emigrantengezin moest Canada weer verlaten Drie Nederlanders zaten 70 dagen onschuldig gevangen in Vera r Laaghartige daad Een kabinetscrisis in Indonesië niet onwaarschijnlijk ANONIEME BRIEF EN AMBTENARIJ Politiek onbetrouwbaar zei onbekende briefschrijver ten onrechte Ernstig onderzoek is zeer noodzakelijk 'ft 9mneift uifd... Vughtse schilder werd vrijgesproken Rotterdamse vrouw pleegde verduistering Internationale actie voor huipaan vluchtelingen KLM-VLIEGTUIG IN M^XICC AANGEKOMEN In verband met moord op Cubaan aan boord van „Alblasserdijk De .,Axeldijk"brachihen weer ihuis IJmuider vissers hadden goede vangst Defensiebeleid ontmoet ernstige critiek KRE0FLAV0N Fraude ontdekt bij het P. E. B. te Bloemendaal Menselijke beenderen <n een scheepslading? 0 s k 4 VRIJDAG 17 OCTOBER 1953 (Van één onzer redacteuren) AE WIERINGER Leen' Pronk, zijn vrouw en zijn vier kinderen hebben aan de poorten van het beloofde land gestaan. Als Hollandse emigranten hebben ze voet gezet op Canadese bodem. Op zeven Mei van dit jaar werden zij in Rotterdam door hun familie uitgeleide gedaan en bracht „De Waterman" hen naar de Canadese haven Quebec, waar het gezin op 14 Mei voet aan wal zette. Men onderging er de normale formaliteiten en niets kwaads vermoedend bracht men de eerste nacht nog aan boord van het schip door, dromend van een nieuw leven en de nieuwe toekomst, die nu weldra op een farm in Saskatchewan Werkelijkheid zou worden Doch toen men zich de volgende morgen in de grote ontvanghall meldde, werd Leen Pronk verteld, dat zijn gezin moest worden vastgehouden. Nog vreesde men niets, want meer gezinnen trof voorlopig dit lot. Doch zij verdwenen, alleen het gezin Pronk bleef achter. Men werd ondervraagd op politieke betrouwbaar heid, waartoe toch in feite geen enkele aanleiding bestond. Toen werd het duidelijk. Bij de Canadese Ambassade in Holland was een anonieme brief binnengekomen, waarin de heer Pronk van politieke onbetrouwbaarheid werd beschuldigd. Brieven aan de Nederlandse Consul, de minister voor de Emigratie in Canada en de afd. Rechten van de Mens van de Ver. Naties konden niet tegenhouden, dat het gezin Pronk op 21 Augustus het land moest verlaten en met de „Grote Beer" terugging naar Holland, naar Wieringen. 7IEHIER dan het verhaal, dat men zou L-* U-nn-non ViAt.it.p1pn als Afin 5 INDIEN, wat met aan zekerheid, grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, het gezin Pronk slachtoffer is geworden van een laffe wraakneming door een onbekende, dan is deze wel zeer geraffineerd te werk gegaan. De brief of het telegram aan de Canadese legatie is immers eerst verzonden, toen het gezin zich reeds had ingescheept en de stap onherroepelijk was geworden. Hier is bewust gewacht, teneinde de strop voor het betrokken gezin zo groot mogelijk te doen zijn. Men mag hopen, dat de schrijver alsnog zal kunnen worden opge spoord. kunnen betitelen als een stuk emi gratietragiek en blinde ambtenarij van de eerste orde. De dag na aankomst in Quebec werd het gezin Pronk na de aanmelding in de ontvanghall voor emigranten en de mededeling, dat men nog niet kon wor den toegelaten, ondergebracht in een groot gebouw, dat omringd was door prikkeldraad en goed werd bewaakt. Nog maakten Leen en zijn vrouw zich niet erg ongerust. Er werden meer ge zinnen voorlopig „geïnterneerd". Ook werden gezinnen ondergebracht in een ziekenhuis, omdat de kinderen onder zocht moesten worden. Het zou alles wel in orde komenDe dagen, die het gezin Pronk er doorbrachten, wer den echter weken. Niemand van de familie begreep iets van deze historie. De papieren waren in orde. Politiek was de heer Pronk volkomen betrouw baar. Na de oorlog vrijwillig een half jaar dienst gedaan bij de grenswacht. In de oorlog een betrouwbaar illegaal werker. Politiek evenzeer betrouw baar. Noch met Nazistische, noch. met communistische ideeën besmet. Ontstellend MEVROUW Pronk, met wie wij over deze zaak een lang gesprek hadden, legt ons de bewijzen over. Haar ver haal is in zijn eenvoud ontstellend. Na veertien dagen verscheen er een tolk, met de vraag, of ze een advocaat wilden hebben om hun belangen te bepleiten. Geld hadden ze niet. Van kwaad waren ze zich niet bewust. Dus weigerden ze. Ze werden ondervraagd, getoetst op hun politieke gedachten. En toenkwam de aap uit mouw. Er werd aan de heer Pronk gevraagd, of hij soms in Nederland politieke of andere vijanden had. Er was namelijk bij de Canadese legatie in Holland een brief binnengekomen, naar alle waar schijnlijkheid een anonieme brief, van daar de vraag, waarin de heer Pronk werd beschuldigd van politieke onbe trouwbaarheid. Waarin die politieke onbetrouwbaarheid bestond werd echter niet medegedeeld en evenmin mocht de beschuldigde kennis nemen van de be wuste brief. De officials, waarmee het gezin Pronk te maken had, mevrouw Pronk ge waagde er van, waren een en al voor komendheid. Ze geloofden, dat de zaak wel in orde zou komen. Ze gaven hun raad, tengevolge waarvan ze een schrij ven richtten tot de Minister voor immi gratie in Canada, waarbij ze hun be zwaren inbrachten. Waarbij ze tevens nog een verklaring overlegden, die ze hadden gevraagd van burgemeester Kolff van Wieringen en die deze boven de gewone verklaring expres naar Canada zond. Een verklaring, waarin deze autoriteit zonder omwegen ver klaarde dat het gezin als politiek vol komen betrouwbaar stond aangeschre ven. MONUMENT TER nagedachtenis van de in de oorlog omgekomen leden van de koop vaardij, zal er in de Maasstad een monument moeten verrijzen. Er is een stichting in het leven geroepen, die een ontwerp heeft uitgekozen, dat in de Rotterdamse volksmond „De afgekloven schelvis" wordt ge noemd. UET ontwerp doet denken aan het ge- n raamte van een schip, dat op één punt staat. Ergens tussenin zweeft een grote bal. Met een uitvoerige verklaring laat het ding zich wel begrijpen, doch op de bronzen plaat aan het voetstuk zal alleen maar te lezen zijn, dat dit is opgedragen aan de gevallen leden van de koop vaardij. VN langs dit monument lopen dan straks de weduwen en wezen van onze omgekomen zeelieden. In de meeste gevallen hebben die na bestaanden geen andere herinne ringen aan hun gestorven man of vader, dan een foto, een poppen huis, dat hij vroeger eens voor zijn dochtertje maakte. Want nergens op aarde is er een graf voor de genen, die stiervep. op zee. TJE nabestaanden, die het gemis van een graf smartelijk moeten voelen, krijgen dan nu waarschijnlijk „De afgekloven schelvis" aangeboden..... Moet dit monument waardering voor de offers van de koopvaardij en begrip voor het leed van hen die achterbleven uitdrukken? 7AL het tot hen die achterbleven spre ken? Och, misschien wel. Maar dan een cynische, bittere taal. De zaak werd aanhangig gemaakt bij de Nederlandse consul. Bij de afdeling Rechten van de mens bij de Verenigde Naties. Men kreeg bericht dat het schrijven in behandeling was genomen, toen men weer in Holland terug was. Minister onwrikbaar W/AT men ook deed, de Canadese minister bleef onwrikbaar vasthou den aan zijn eerste besluit: De familie Pronk was in Canada ongewenst. Zo werden de weken maanden, tot de 21ste Augustus aanbrak. Om elf uur vroeg de heer Pronk aan een official of er al iets bekend was. Niets. Anderhalf uur later kwam het bericht af, dat ze zich nog de zelfde dag moesten inschepen op „De Grote Beer". Niet alleen een illusie armer is het gezin weer in Holland aangekomen. Ook materieel is het voor hen een strop. Ze hadden een goede woning prijs gege'- ven. Ze hadden hun meubilair verkocht, het geld gebruikt voor de aanschaffing uitgesloten moet worden geacht, dat het gezin volgend jaar zal kunnen emigre ren, omdat men van Canadese zijde tot de overtuiging zou zijn gekomen, dat hier sprake was van een.... misver stand. Ook de Minister van Sociale Za ken en het bestuur van het N.V.V. tonen voor deze zaak de grootste belangstel ling. De betrokken autoriteit aan bet Ministerie van Binnenlandse Zaken noemde dit de klap op de vuurpijl. De regering draagt toch immers reeds de aanschaffingskosten van het meubilair, van de overtocht en dan binnen afzien bare tijd misschien nog eens van de overtocht. Over deze zaak zal zeker het laatste woord nog niet gesproken zijn. De rechtszekerheid van emigranten mag niet worden aangetast, door lichtvaar dig geloof te hechten aan anonieme brieven. HET GEZIN PRONK, met broers en zusters die hun uitgeleide deden, op de kade te Rotterdam, vlak vóór de inscheping op de „Waterman", die hen naar Canada zou brengen. Het schip heeft zijn taak volbracht. An deren zijn er oorzaak van geweest, dat hier met recht gesproken kan worden van een emigratiedrama van verschillende benodigdheden. Hun zoon had een Rijksbetrekking opgege ven. Toen ze weer in Wieringen arri veerden waren ze aan de genade van de gemeente overgeleverd. Die heeft ten slotte alles gedaan wat mogelijk was, waardoor het het gezin niet aan het nodige ontbreekt en het weer een dak boven het hoofd heeft. Mevrouw Pronk was zeer positief ten opzichte van haar mening, dat hier sprake was van een anonymus. Zij twijfelde er ook niet aan, dat de dader of daderes zal worden gevonden. Voor de loop van het recht is dit wel zeer wenselijk. Daarmee is de zaak echter niet afgedaan. Het hek van de dam TIJDENS het onderzoek, dat wij op Wieringen instelden werd er van zekere officiële zijde aan getwijfeld, of de Canadese legatie en de autoriteiten in Canada acht zouden slaan op ano nieme brieven, die in Holland in de prullemand verdwijnen. Men stelde hier de mogelijkheid voorop, dat er van een vergissing sprake zou kunnen zijn. Geheel anders stond burgemeester Kolff hier echter tegenover, toen we hem de vraag stelden, of hij het moge lijk achtte, dat de Canadese minister een anonieme brief geloofwaardiger achtte dan een officiële verklaring van een autoriteit. Hij vertelde ons, dat hij zeer onlangs iemand had gesproken, die jaren in New York had gewoond. En in die stad wordt schier elke anonieme brief met de gekste beschuldiging er in, ernstig genomen. Bij ons rijst de vraag, of het in Canada niet precies het zelfde Wij herinneren ons een geval, dat een jaar geleden in Schagen speelde, eveneens bij mensen die naar Canada wilden emigreren. Die ook reeds alles voor elkander hadden, grote kosten hadden gemaakt, maar nog juist vóór de inscheping bericht van de Canadese legatie kregen, dat ze niet zouden wor den toegelaten. Ook in dit geval heeft men hemel en aarde bewogen, om de oorzaak van de afwijzing aan de weet te komen. Echter vergeefs. Wa? er ook hier sprake van een anoniem schrijven, zoals men destijds reeds veronderstelde? Indien dit zo is, zouden wij met de grootst mogelijke nadruk de vraag wil len stellen, of de Canadese autoriteiten niet op de verkeerde weg zijn. Het risico voor emigranten wordt toch wel heel groot, als hun toelating in dat land afhankelijk wordt gesteld van een ano nieme beschuldiging, terwijl verklarin gen van Hollandse autoriteiten op zijde worden geschoven. Is hier geen sprake van een alleszins misplaatst wantrou wen en een allernaarste angstpsychose? Toch emigreren? MEVROUW Pronk had er tegenover ons reeds op gezinspeeld en burge meester Kolff herhaalde het tijdens ons onderhoud: In een gesprek met Binnen landse Zaken was hem te kennen ge geven, dat de mogeiykheid geenszins Geen grove schuld aan brand m meisjespensionaat Gisteren heeft de rechtbank te 's-Her- togenbösch de Vughtse schilder T. vrij gesproken van de hem tenlastegelegde schuld aan de brand, welke 2 Juli het meisjespensionaat „Regina Coeli" te Vught voor een goed deel verwoestte. Bij de 'openbare behandeling had de Officier van Justitie vrijspraak ge vraagd, daar de schilder geen grove schuld kon worden verweten. Door het gebruik van een gaoolinevergasser voor het afbranden van verf is de brand in het internaat ontstaan. Een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren tegen de 33-jarige C. A. de B. te Rot terdam. Zij zou een aantal op afbetaling ge kochte meubelstukken hebben verkocht en verder zou zij bij de spaarbank f 4761 hebben opgenomen. Zij gebruikte daar voor het spaarbankboekje van haar zwager, die dit echter niet wist. Vandaag wordt in Den Haag de ten toonstelling „De Ontwortelde Mens" ge opend, die werd georganiseerd op initia tief van de directie van het Gcmèente- lijk Museum voor onderwijs, in samen werking met de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp. Op 19 Juni werd de installatiebijeenkomst gehou den van de raad van advies en aanbeve ling en van het werkcomité der Natio nale Commissie voor Vluchtelingenhulp. De nationale commissie heeft de lijnen uitgestippeld voor een algemene inza meling rond de herdenkingsdalum van de oprichting der Ver. Naties. Zij word' in de periode van 20-25 October ge houden. Reeds zijn een 400-tal plaatselijke co mité's gevormd. Om in de dringend', noden van slechts enkele groepen van vluchtelingen te voorzien, moet reet' een bedrag van 12 millioen gulden v;or den bijeengebracht. De actie zal inter nationaal worden gevoerd. Maar met' hoopt, dat ons land tenminste f 500.000 bijeen zal weten te brengen. Op de tentoonstelling „De Ontwortel de Mens" wordt aan de hand van kaar ten, tekeningen, foto's en maquettes het brandende wereldvraagstuk in beeld gebracht. Het K.L.M -vliegtuig, dat de eerste vlucht heeft gemaakt op de nieuwe K.L.M.-lijn Amsterdam-Mexico, is Woensdag te 18.20 uur plaatselijke tijd op het vliegveld Balbuena van de Mexicaanse hoofdstad Mexico aangeko men. Gevlogen wordt via Montreal, in Canada. Dagelijks arriveren uit Pakistan in India ongeveer duizend immigranten: uit .Oost-Bengalen. Zij gaan naar dit land, omdat bekend is gemaakt, dat binnenkort voor het reizen tussen beide gebieden paspoorten vereist zullen zijn. Op de foto ziet men hoe een der vluchtelingen, die zijn onder komen in afwachting van registratie onder een spoorwagen had gevonden en die aan malaria lijdt, door zijn vrouw wordt verzorgd. Gisteravond meerde de „Axeldijk" van de HollandAmerika Lijn aan de P.ijnkaai te Antwerpen. Reeds lang stonden in de kilte van de avond langs de Schelde te wachten de vrouwelijke verwanten van het drietal schuldeloze opvarenden van de „Alblasserdijk", die zeventig dagen in Vera Cruz gevangen hebben gezeten, verdacht iets af te weten van een moord, die op een Cubaans verstekeling gepleegd heette te zijn. Zij hadden deze man noch levend, noch dood ooit gezien, maar de rechter, die de zaak behandelde, bleek weinig waarde aan hun verklaringen van onschuld te hechten, te meer, daar de eerste tolk, die hun verklaringen moest vertalen, een Mexicaan, die Engels zei te spreken de Nederlanders tegenover de rechter verklaringen in de mond legde, die zij niet gezegd hadden. werd geopend. Tot 's middags vier uur konden zij gewoon in en uit lopen. De cipiers waren geschikte mensen. Voor iedereen en ook met de veroor deelden zelf kon men goed opschieten. Gelukkig kreeg het drietal eten uit een hotel. Daar had de Holland-Ame- rika-lijn voor gezorgd. Maar deson danks zat er slechts de laatste dagen een kruimel boter in. Overigens ging Op 10 Juli waren zij te Vera Cruz tot hun grote verbazing met zes man gearresteerd. Drie hunner werden na enige tijd ontslagen, maar zij moesten blijven, de dertigjarige stoker Henk Kogemakers uit Voorburg, de 44-jarige Jan de Haas en de 27-jarige Wim Pij pers, beiden olieman en wonende te Rotterdam. Eerst waren er vragen gesteld, die er op leken of zij voor moordenaars werden aangezien. Later werd hun medegedeeld, dat zij werden vastge houden om getuigenis af te leggen. En dat allemaal omdat zij de kapitein van de „Alblasserdijk" hadden gemeld, dat zij een verstekeling hadden gezien, maar dat was niet dezelfde geweest als de vermoorde man. De verstekeling hadden zij 's avonds weer van boord zien gaan en het lijk werd pas drie dagen later gevonden. Voorts waren er nog olievlekken op hun kleren ge weest, die volgens de rechter een aan wijzing van schuld konden zijn. Eenmaal in de gevangenis aangeland geen cel, maar een zaal van 68 me ter lengte, waar zij nu en dan met wel honderd wegens moord veroordeelden moesten vertoeven duurde het tien dagen alvorens na het voorlopig ver hoor aan boord hun opnieuw een ver hoor werd afgenomen. In de gevangenis was het niet alleen niet te harden geweest van de hitte, maar ook niet van het ongedierte. De gevangeniszaal kwam uit op een open plaats, die 's morgens om acht uur al het er nogal gemoedelijk toe. Wie ge trouwd was, kon in een apart gebouw bij zijn vrouw slapen. Men zag ze dan 's avonds de zaal uitstappen met hun kussens onder de arm, om naar het ne vengebouw te trekken, waar de vrouw tot 's morgens zes uur mocht blijven. Tweemaal in de week was daar een dansmiddag. De Haas heeft er zelfs op 24 Juli met coca-cola verjaardag kun nen vieren. De Holland-Amerika-lijn had hun de beste advocaat van Vera Cruz gegeven, nl. mr Manuel Del Rio. Tot tweemaal toe ontvingen zij zelfs bericht, dat zij over een paar dagen vrij zouden ko men, maar telkens werd het weer op de lange baan geschoven. Toen de in vrijheidstelling echter definitief werd toegezegd, duurde het toch nog vijf da gen eer zij op straat stonden. Gelukkig behoeven zij bij terugkeer in Mexico er niet voor te vrezen weer opgesloten te worden, heeft de advo caat hun verzekerd. De invrijheidstel ling betekent nl. een definitieve vrij spraak en het is niet zo dat zij over de grens zijn gezet. CVP zijn tocht naar de visgronden, ont- dekte de IJmuidense trawler „Allan- water" op de Noordzee een onbemande Noorse passagiersboot, die door een Duitse sleepboot is „verloren". De schip per liet de haring zwemmen en voer met deze ongewone vangst naar IJmui- den. Hier ziet men de onfortuinlijke Noorse fjordenboot in de haven van lJmuiden. Het is thans zeer waarschijnlijk, dat Indonesië een kabinetscrisis zal door maken. Het parlement heeft namelijk gistermorgen een beslissing genomen, welke voor de minister van Defensie, sultan Hamengku Buwono onaanvaard baar is. Het heeft zich met 91 tegen 45 stemmen uitgesproken voor de instel ling van een staatscommissie, welke, volgens de bewoordingen van de PNI- motie, tot taak heeft „het doen van Voorstellen inzake de mogelijkheden om wijzigingen in de leiding en de or ganisatie van het ministerie van De fensie en de strijdkrachten aan te brengen". Tevoren was de door Baha- ruddin ingediende motie van afkeu ring verworpen, en een motie- Kasimo, die eveneens wijzigingen in ministerie en legerleiding verlangde, ingetrokken, nadat de regering de erin vervatte suggestie had overgenomen. Aan de stemming was een druk over leg in de kringen der partijen vooraf gegaan. Met name de PNI had zich uitvoerig beraden op de consequenties van haar standpunt. Toen Woensdag avond het debat in het parlement be gon, verklaarde sultan Hamengku Buwono, dat de regering de vorming van een staatscommissie oprecht wens te. Deze zou belangrijke aangelegen heden aangaande zijn ministerie en de strijdkrachten moeten bestuderen. Voorts zei hij, dat de regering een spoedige beslissing wenst ten aanzien van de Nederlandse militaire commis sie. Voorts zal de regering daadwerke lijk streven naar verbeteringen bij hét ministerie en de strijdkrachten. Nadat de verschillende fractieleiders hun stem hadden gemotiveerd is er over de moties gestemd, Hamengku Buwono heeft na afloop van de zitting van het parlement verklaard, de be slissing aan het kabinet over te laten. voorkomt en geneest Buisje nvel 20 tabletten (Advertentie, Ing. Med.) Magazijnknecht verkocht vele electrische apparaten Bij het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland te Bloemen daal is een geval van fraude ontdekt; Gedurende enige jaren zou de Behuw de magazijnbeheerder G. M. van B. zich enkele duizenden guldens toegeëigend hebben. Hij zou zich bij de verkoop van electrische apparaten een deel ten eigen bate hebben aangewend. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geëindigd. Aangenomen wordt, dat de kopers van de apparaten te goeder trouw zijn ge weest. Aan de Nederlandse politie is van Schotse zijde verzocht een onderzoek te doen instellen naar de mogelijke aan wezigheid van enkele menselijke been deren in de lading kolenslib van twee schepen, die uit Grangemouth naar Ne derland vertrokken. Men heeft name lijk in een kolentip van de Whitrigg- mijn te Whitechurch in Oost-Schotland een zak gevonden met beenderen van een menselijk skelet waaraan het hoofd en been-beenderen ontbraken. De politie denkt aan de mogelijkheid, dat het gevonden skelet is van een mijnwerkersvrouw, zekere Mary Clark, die in Januari 1943, toen 28 jaar oud, spoorloos verdwenen is, of van een vijf tienjarig meisje, zekere Grace Izatt, die in dezelfde buurt in April 1949 vermist geraakte. De twee betrokken schepen zijn de ..Nieuwlanü" en de „Traquair". De Nieuwland" is inmiddels terug in Schotland. De „Traquair" is 13 October naar Nederland vertrokken. •en DI- ij* iar 1 rd, ten ra- an i gd fa- ;r- 28 et •e- an 5n 3r m id e- Id al 3t >n id Is >t f3 f- n •- tl

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5