ONZE KINDERKRANT. EEN ECHTE AUTOBUS WAT DE POST BRACHT DE VERMISTE b"n SCHEEPVAARTBERICHTEN £uUteb eetió tiactA o f ONS HOEKJE HET ONDERSTE UIT DE KAN 0,e btoJkth, Zeven raadsels POPENT "oc* «««£2* PATRICIA WENT WORTH Mr Kranenburg brengt brieven naar Korea Het Radioprogramma VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 Beste kinderen, Het is nu al weer twee weken gele den, dat ik jullie namaak-tante werd en gelukkig heb ik sindsdien ai enkele briefjes ontvangen. Welkom, nieuwe ne ven en nichten. Er zullen er nog heel wat volgen, daar ben ik zeker van. Klim maar vlug in je pen om me óók te schrijven, dan komt je naam volgen de keer ook in de krant en dat is tor h wel iets bijzonders, vind je ook niet? Maar.eerst moet je natuurlijk het raadsel oplossen. Het is deze keer echt niet moeilijk, hoer. Briefjes worden vóór Dinsdag 21 Oc tober verwacht aan mijn adres: Tante Paullen, bureau van dit blad. Tot de volgende keer! OPLOSSING RAADSEL VAN 10 OCTOBER Verhuizingen en transporten naar binnen- en buitenland. Ezeltje Langoor had nu toch wel de gelijk reden om te mopperen. Al zo lang was hij het trouwe knechtje van boertje Bardia en al tientallen keren had hij de koopwaar van zijn baasje naar de markt gebracht. Het waren steeds zware zakken en dan klom boer- je Bardia er zelf nog bovenop! Maar vandaag dacht ezeltje Langoor dat hij door zijn vier pootjes zou zakken. O, o, wat een gewicht moest hij dragen en daarbij had boertje Bardia een beste bui, want hij zat luid zingend op het ezeltje zijn rug, terwijl aan iedere kant een héél zware zak tai;we bungelde. „Kom maar, Langoor!" riep de baas vrolijk. „Ik heb nog nooit zoveel tarwe van mijn land gehaald als nu. Als ik alles verkoop tracteer ik mezelf op een lekkere biefstuk en jij krijgt een sui kerklontje!" „I-Aaaa", mopperde Langoor. „Wat heb ik aan een suikerklontje als ik half Hier is nu eens een knutselwerkje waarbij je je fantasie de vrije loop kunt laten gaan. Zoals je ziet is deze autobus gemaakt uit één stuk stevig papier (A) en daarna geplakt op een kartonnen on derstuk (B). Je moet natuurlijk beginnen de tekening van de bus precies over te nemen. Je kunt de bus zo groot maken als je zelf wilt, n.l. door de ruitjes op je papier 1 cm, l'/z cm of 2 cm groot te ma ken. Heb je de teke ning helemaal klaar dan ga je aan het af werken. Nu is de een handiger dan de ander en daarom zal ik jul lie verschillende idee ën aangeven waar je een keus uit kunt ma ken. Je kunt de bus in twee kleuren schilde ren, b.v. de spatborden blauw en de rest grijs. Er zitten aan een bus altijd veel glinsterende stan gen, knoppen en letters. Die delen kun je prachtig beplakken met zilverpapier. De raampjes kun je er uit snijden en dan aan de binnenkant beplakken met cellophaan-papier. Je moet natuurlijk niet vergeten dat er een paar mensen door de raampjes moeten kijken. Je kunt hiervoor wel foto's in het een of ander blad vinden. Gekleurde foto's xijn natuurlijk nóg echter. Ben je héél handig dan kun je voorin twee echte koplampjes maken en het batterijtje monteren op de bodem van de bus. Het dak aan de bovenkant maak je wit. Op het dak zit wel eens"een kofferrek. Je kunt dit maken van dun ne reepjes korton en dunne staafjes ijzerdraad. Vergeet niet er dan ook een paar kleine (zelfgemaakte) koffertjes in te leggen. Heb je de bus helemaal in elkaar geplakt dan neem je twee staaf jes ijzerdraad en vier plakjes kurk en maak je daar de wielen van. De rand van het wiel (de band) schilder je grijs, het binnenste gedeelte blauw en de dop in het midden zwart (of zilver). Zo jongens, maakt er maar iets moois van, veel succes hoor! dood in de stad aankom". Maar de boer verstond het ezeltje niet en riep vro lijk: „Hop-hop.je moet tegen de berg op.en snel een beetje.ik wil geld zien voor mijn tarwe.Ezeltje Lang oor sleepte zich tegen het steile pad op. Aan de ene kant was een diepe afgrond en aan de andere kant verhief zich de steile rots. Scherpe stenen punten sta ken er uit en toen het ezeltje dat zag, kreeg hij een goed idee. Zoveel moge lijk ging hij langs de rotswand lopen en schuurde steeds met de tarwezak tegen de scherpe punten. De boer had niets in de gaten, maar het ezeltje kreeg ten slotte zijn zin. Er kwam een klein gaatje in de zak en de tarwe liep er langzaam maar zeker uit. Ja hoor, ezeltje Langoor kon het mer ken. zijn last werd lichter en lichter en nu kreeg hij toch weer medelijden met zijn baasje. „Ik zal zo hard moge lijk lopen', dacht hij „dan blijft er nog zoveel mogelijk in de zak". De heuveltop was nu spoedig bereikt en daarna ging het op een drafje naar de stad. De boer zong het hoogste lied. „Goed zo, braaf ezeltje", dacht hij. „Hoe harder je loopt hoe eerder ik mijn tarwe heb verkocht!" Wat boer Bardia kwaad was toen hij op de markt aankwam! Een van de zakken was half leeg. „Had ik nu maar twee keer gereden!" riep hij uit. Maar ezeltje Langoor dacht: „Wie het onder ste uit de kan wil hebben, die krijgt de deksel op zijn neus!" Keesjes vader die is stoker Op een reuzenlange trein. Zou er op de hele wereld Wel een knapper vader zijn? Alsmaar scheppen kolen werpen In de muil van die slok-op Tot de machinist zegt: „Ho maar, 'k Minder vaart. We zijn er. Stop!" 's-Gravenhage, Utrecht, Zwolle, Ied're dag weer „op de lijn", Keesjes vader die is stoker, Kees wou ook wel stoker zijn. Groningen, Maastricht, Terneuzen, Overal is Paps geweest, Al die verre steden kent hij, Waarvan je in boeken leest, En als Keesjes vader thuiskomt Reist hij wéér de wereld rond, Want dan speelt hij met zijn jochie Treintje, zómaar op de grond! Tjoeke, tjoeke, tjoeke, tuut, tuut, Kijk eens Paps, wat gaat dat vlug, Van Den Helder naar IJmuiden, In een wipje heen en t'rug! Keesjes vader die is stoker, Hij zet Keesje op zijn knie En hij wijst hem op de atlas Amersfoort en Overschie. Maar als 't klokje zeven uur slaat Zegt Papa: „Doe weg die kaart, Want ik draag je, op mijn schouder, Naar je bed, metsneltreinvaart PAULIEN Ereke Dingemans uit Heiloo stuurde een goede oplossing en een gezellig briefje. Ik vind, dat je keurig schrijft, Ereke! Doe je de volgende keer weer mee? Karei of Kees Kalverboer uit Alk maar zond een foutloze oplossing in. Schrijf je de volgende keer je voornaam ook? Ik heb er nu maar naar moeten raden. Ook van Pieter Hoogland uit Alk maar en Tineke Bruin uit Alkmaar ontving ik keurige oplossingen. Knap, hoor! Is er echt niemand, die jullie ge holpen heeft? Ria 'jit Heiloo schreef een paar aller- ardig"\e kleine verhaaltjes en ze wil nu zo graag, dat die in onze kinderkrant opgenomen worden. Nu, Ria, daar moet ik wel even over denken. We hebben niet zo erg veel ruimte, weet je. Begin naar eens met mij je achternaam en je adres te sturen, want dat heb je wa rempel helemaal vergeten. Doen hoor! Ook van Nellie van Leijen uit Obdam ontving ik een goede oplossing. Voorts een lange brief. Fijn, dat je van je moeder mee mag doen, Nellie. Gaat het goed op school? Ik hoop binnen kort weer eens wat van je te horen. Hans Hofman uit Den Helder was al even knap. Een tien met een griffel, hoor! Marietje Hoekstra uit Schellinkhout stuurde een briefje met een goede op lossing. Wat heb jij mooi postpapier, Marietje! TANTE PAULIEN. Ik ga jullie raadsels opgeven. Het zijn er zeven. Weet je alle zeven antwoor den dan neem je van het eerste ant woord de eerste letter, van het tweede antwoord de tweede letter en zo door tot de zevende letter van het zevende antwoord. Al deze letters samen vor men eenraadsel. 1. Met een R is het vlees, maar zonder R is het.ook vlees. 2. Als ik een zilveren vis met blauwe vinnen in de gele zee gooi wat wordt hij dan? 3. Dag en nacht brand ik maar je kunt me niet blussen, Wat ben ik? 4. Welke bol draait altijd maar door? 5. Tweemaal A en éénmaal K. Een S en een R en je ziet me van ver. 6. In welke steden zijn geen straten en pleinen? 7. Mijn hoofd staat op mijn nek en mijn kop staat op mijn- Miesje zat laatst eens te lezen, In de „Nieuwe Muizen krant". „Hé", riep ze, „wat is er nu toch In ons stadje aan de hand?" Ja, er is voorwaar een optocht! Ieder draagt een lampion! En degene met de mooiste, Krijgt een lekkere bonbon! In de kast lag nog zo'n lampje, 'n Hele mooie van papier. Miesje zei: „Ik steek hem aan hoor, D' optocht is over een kwartier!" Even later liep het muisje Met haar lampje naar de krant, Maar ineens, oh, wat een zonde, Vloog het hele ding in brand! Miesje kon nu niet meer meedoen, Want ze had geen lampion. En het ergste nog van alles: Miesje kreeg nu geen bonbon! DOOR- n „Is ze knap?" „O, ja!" zei Monica Abbott ietwat bitter. Het breiwerk van juffrouw Silver was al een eindje opgeschoten en ze sloeg met welgevallen de vorderingen gade, terwijl ze, als terloops, vroeg: „In welk opzicht?" „O, in het opzicht, dat mannen zo bevalt. Misschien komt ze de natuur wat te hulp, maar ik geloof, dat ze al tijd blond is geweest. Ze heeft blauwe ogen en stelt zich een beetje aan. Maar nee, het is beter dat ik zwijgik mag haar niet en kan dus niet goed eerlijk zijn". „Waarom mag u haar niet?" „Och, daarom!" „Ik zou willen, dat u mij de reden noemde, als u kunt". Na even te hebben gezwegen, zei Monica: „Ik geloof, dat zij een addertje in 't gras is". „Lieve hemel!" riep juffrouw Silver, terwijl ze wat breiwol van haar blau- scheen haar niet iemand toe, om een we knot losmaakte. Mevrouw Abbott vrouw of meisje hard te beoordelen, maar je kon toch nooit weten. Er kon den zekere redenen voor zijn. En juf frouw Silver vroeg zich af, of Mary Stokes iets te maken had gehad met de breuk in Cecily Hathaway's huwelijk Heel onopvallend en als van zeil bracht ze dus het gesprek op Cecily. Na enige opmerkingen over de gezelli ge kamer en een vraag of die mooie aquarel niet een afbeelding van de kathedraal te Durham was, wendde zij de blik naar het portret boven de schoorsteenmantel „Dat is zeker uw dochter? Wat een sprekende gelijkenis!" Monica zuchtte even. De tijd van Cecily's prille jeugd lag wel een heel eind achter moeder en dochter. -Ja, dat is Cecily toen ze zeven jaar was. ,t Lijkt nog altijd, maar.... ze kijkt nooit meer vrolijk". „Nee....?" „Ze heeft ruzie gehad met haar man; ik denk, dat Frank het u wel heeft ver teld. Als ze nu maas eens zei, wat de reden was, konden we misschien iets doen om haar te helpen, maar ze heeft er nooit iets van gezegd. Zo is Cecily nu eenmaal, zo was ze eigenlijk al zes maanden na haar geboorte. Wel lief, ziet u, maar ergerlijk obstinaat". „En kunt u de oorzaak van hun twist niet gissen?" „Dat kan ik niet en geen van hun tweeën zal ook maar iets loslaten". „Nu ja, soms kan men wel 't een of ander vermoeden. Is het zo onmogelijk dat ereen andere vrouw in 't spel zou zijn?" „Ik weet het niet, maar geloof het evenmin. Ze schenen zo gelukkig, de eerste weken na hun huwelijk. Maar ja, als men in het verleden gaat wroe ten... Hoe dan ook.... ik weet abso luut niets, want Cecily zwijgt in alle alen, 't is mogelijk, dat het geld een rol speelt. Ci heeft aardig wat, moet u weten". „Dat heeft Frank me verteld". Monica's ogen schitterden. „Reg's moeder heeft alles aan Cecily nagelaten en hem onterfd. Schandelijk, nietwaar? En het ergste is, dat het kind te veel samen met haar grootmoeder is geweest. Wij waren buitenslands en zij bracht al haar vacanties hier door". Ze aarzelde even en ging toen voort: „Mis schien heb ik 't mis, maar soms komt de gedachte bij me op, dat ze zodoende verkeerde denkbeelden over de macht van het geld heeft opgedaan. Lady Evelyn meende, dat iedereen er zo van bezeten was als zijzelf Volgens haar aasden wij allemaal op haar vermogen en ze dacht ons te straffen door alles aan Cecily na te laten.... maar nu vraag ik me af, of ze niet juist Cecily heeft gestraft". Juffrouw Silver kuchte en vroeg toen: „Hoe bedoelt u dat?" „Ik weet het niet precies", antwoord de Monica nogal verstrooid. „Ze is ver bitterd door het geld dat zal ieder een wel opvallen. U moet weten, dat ze in zeker opzicht iets van haar groot moeder, op wie ze verder absoluut niet lijkt, weg heeft: Ze bezit een zekere koele koppigheid eno, juffrouw Silver, ik ben zo ongelukkig. Ze eet niet, ze slaapt niet en ze vertelt ons niets. Toch was ze zulk een lieve meid vóór ze als 't ware bevroor. Nu blijft ze heus niet hier omdat ze zo graag bij ons is, maar alleen omdat ze haar man niet de voldoening wil schenken, haar te hebben weggejaagd. „Ja", besloot mevrouw Abbott, vlug met een zakdoek de ogen afvegend, „u zult me wel erg dwaas vinden, omdat ik u, die ik nooit te voren gezien heb, dit alles heb ver teld, maar met iemand uit het dorp kan ik niet over zulke dingen praten en u moest eens weten, hoe dit gesprek me heeft opgelucht". HOODSTUK VII „Nu, hier zijn wij er", sprak Frank Abbott. Juffrouw Silver stapte uit de auto en keek bij het „Dodemansbosje" om zich heen. Al dadelijk constateerde ze, dat de naam voortreffelijk was gekozen. Ze had nooit een somberder bosje ge zien of over een ruwer pad gereden en het verbaasde haar helemaal niet, dat bier zo weinig mensen kwamen. Zowel de ligging als de manier, waar op de weg deze plek raakte, droegen tot de sombere totaalindruk bij. De bo men waren noch erg dik noch bijzon der hoog enige verspreide dennen, een paar dichte hulstmassa's, de in klimop verstikte overblijfselen van wat eens een flinke eik geweest was en verder groeide er van alles en nog wat, 't gewone resultaat van jaren en jaren verwaarlozing. (Advertentie. Ing. Med.) Op haar vraag, aan wie de grond be hoorde, antwoordde Frank Abbott lachend: „Ik geloof, dat oom Reg de gelukkige bezitter is, maar er is nogal wat over te doen geweest. Tot dit pad toe was alles Van de Tomalyns. De fa milie is in mannelijke lijn al meer dan honderd jaren uitgestorven, maar de twee dochters van de laatste Tomalyn zijn respectievelijk met een Abbott en een Harlow getrouwd. Het eigendom van de Harlows grenst aan „Abbotts- leigh". Toen het huis van de Tomalyns afbrandde, gingen er ook veel papieren verloren. Niemand stelde belang in dit stukje land en vermoedelijk kwam er ook bijgeloof aan te pas het idee, dat er een vloek op rustte, de vloek van de Dode Man, zoals een oude be woner van het dorp eens aan obm Reg had verhaald. Hoe 't zij, noch de Har lows, noch de Abbotts hadden de eigen domsbewijzen en ze schijnen jarenlang zich niet om deze kwestie te hebben bekommerd. Toen is er een of ander stuk voor de dag gekomen en hebben ze een regeling getroffen. Als gevolg daarvan mogen ze dit prettige oord nu het eigendom van de Abbotts noemen". Juffrouw Silver had aandachtig ge luisterd. „En' het huis? Als ik goed begrepen heb, is er een huis in het bos. Dat jehoort zeker bij de grond?" ,,'t Huis heb ik niet gezien, maar het moet een volslagen ruïne zijn. Inder tijd schijnt er een pad heen te zijn ge weest dat begon dichtbij die eik, naar de veldwachter zegt maar er is niet veel meer van over. (Wordt vervolgd). (Advertentie, ing. Med.) f Pi111.Pan1.Pen1 in het nieuwe hnis 81. „Kom baron", riep Pam, die nu werkelijk een beetje medelijden met de baron begon te krijgen. „Gaat u nu weer rustig naar boven en naar bed". „Naar bed?" riep de baron wanhopig. „Denk je, dat ik vannacht nog één oog dicht kan doen?" „Probeert u het m ieder geval", zei Pam en trok zachtjes de buitendeur dicht. Zijn taak was voor vannacht afgelopen. De rest moest hij aan Pim overlaten. Zwijgend stapte de baron naar boven naar zijn kamer. Angstig gluurde hij nog even in de richting van de gangklok, maar er was niemand te zien. Met een zucht van verlichting stapte de baron zijn slaap kamer binnen. Maar wie zag hij daar? Zijn BETERE-IK, die rustig op de leu ning van zijn bed zat. „Ben je nu weer hier?" riep de baron met een diepe zucht. „Ik dacht dat je me vannacht nu wel met rust laten zou". „Zeker, dat ben ik ook van plan", riep Pim, want die was het. „Gaat u nu maar rustig slapen en pieker nu niet meer over geld en nog eens geld!" De baron zette een plechtig gezicht. „Geld? Ik geld? Hoe kom je daar bij? Ik ben zo arm als de mieren!" Pim schudde vermanend zijn hoofd. „Nee baron, zo komen we er niet. Als uw BETERE-IK weet ik toch alles van u. Voor mij behoeft u geen geheimen te hebben". Aagtekerk, R'dam—Japan, 16-10 te Hongkong Aalsum, Calcutta—R'dam, 15-10 n.m. van Karachi naar AdAen Aldegonda (t), 15-10 van Bangkok naar Singapore Alioth, R'damPorto Ale- gre, 15-10 n.m. te San Francisco do Sul Alphard, R'dam—Buenos Aires, 15-10 van Las Palmas naar Rio de Janeiro en 16-10 naar Recife Andijk, Galveston— —Rotterdam, 16-10 v.m. te Antwerpen Axeldijk, New Orleans—Rotterdam, 15-10 23.35 uur van Le Havre naar Ant werpen Alpherat, R'damBuenos Aires, 15-10 n.m. te Las Palmas Abbedijk, dijk, R'dam—Golf van Mexico, 15-10 n.m. van Havanna naar Vera Cruz Albireo, R'damBuenos Aires, 15-10 n.m. v. Mon tevideo Alphacca, 15-10 van Buenos Aires naar New York via Montevideo Argos, 16-10 van A'dam te R'dam Boschfontein, A'dam—Oost-Afrika, 16-10 v.m. van Genua naar* Port Said Bois- sevain, JapanRio de Janeiro, 16-10 van Port Elizabeth te Kaapstad verwacht Caltex Nederland (t), R'dam—Sidon, 15-10 n.m. van Lissabon Caltex Utrecht (t), 16-10 v.m. van R'dam te Sidon Cla- vella (t), 15-10 van Djibouti naar Napels Caltex Delft (t), 15-10 van R'dam naar Sidon Celebes, 15-10 van A'dam naar Hamburg Drente, Java—R'dam, pass. 15-10 6 uur Ouessant Duivendijk, 14-10 van Vancouver naar R'dam Etrema (t), 15-10 van Havanna naar Curagao Fair- sea, SydneyR'dam, 15-10 530 mijl oost van Albany naar Genua Gaasterland, Buenos AiresA'dam, 15-10 n.m. van Bahia naar Las Palmas Gouwe, 16-10 8 uur van Roytta te Zaandam Indra- poera, 16-10 van R'dam te Tandjong Priok Jagersfontein, A'damOost-Afrika, 15-10 van Kaapstad naar Port Elizabeth Kota Gede, 15-10 van Surabaja naar Makassar Kedoe, 16-10 v.m. van Hollandia te R'dam Kieldrecht, Japan—R'dam, 14-10 te Cebu Kertosono, 12-10 te San Fran cisco Kota Agoeng, R'dam—Tandjong Priok, pass. 15-10 11 uur Minikoy Leu- vekerk, R'damCalcutta, 16-10 van Genua naar Port Said Loosdrecht, R'dam Perzische Golf, 16-10 v.m. van Genua naar Port Said Laertes, 11-10 van Port Swettenham te Belawan Lindekerk, Perzische GolfR'dam, pass. 15-10 n.m. Ouessant naar Hamburg Limburg, Java—R'dam, 15-10 n.m. van Belawan naar Colombo Maas, Middellandse Zee A'dam, 15-10 n.m. van Malaga naar R'dam Manoeran, IndonesiëA'dam, pass. 15-10 n.m. Kaap Guardafui naar Suez Mapia, New YorkIndonesië, pass. 15-10 Gibraltar naar Alexandrië Mentor, 16-10 van A'dam te R'dam Merwede, 15-10 n.m. van Houston te R' dam Modjokerto, R'damIndonesië, pass. 14-10 24 uur Ouessant naar Genua Nestor, 16-10 te Paramaribo Omala (t), 16-10 van Singapore te Rangoon ver- wacht Ondina (t), 16-10 van Piraeus te Berre Poelau Laut, 16-10 te Sura baja Polyphemus, 16-10 van Singka- wan te Tandjong Priok Prins Willem V, Chicago—R'dam, 16-10 te Antwerpen Poseidon, 16-10 van A'dam te R'dam Prins Frederik Willem, 12-10 van R'dam te Chicago Prins Willem III, Chicago R'dam, 16-10 te Hamburg Prins Mau- rits, 13-10 van Chicago naar R'dam Rijnland, Buenos AiresA'dam, 15-10 n.m. van Montevideo naar Santos Rotti, In donesiëA'dam, 15-10 n.m. van Belawan naar Colombo Saparoea, Perzische Golf A'dam, pass. 15-10 Perim naar Djed- Symbool van de band tussen Nederland en de V.S. Als een persoonlijke geste, die de har telijke betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Nederland en hun gemeen schappeiyke strijd tegen de communis tische agressie symboliseert zal de Ne derlandse staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, bij zijn bezoek aan Korea brieven meenemen van twee Amerikaanse ouderparen, gericht aan hun zonen, die by de strijdkrachten van de Verenigde Naties dienen. De brieven zijn bestemd voor kapitein Alfred H. Noble jr., dienende bij het reserve corpa van de Amerikaanse ma rine en voor eerste luitenant Thomas M. Crawford jr. van de Amerikaanse luchtmacht. Het zijn brieven van hun ouders, generaal majoor eri mevr. Al fred H. Noble en kolonel en mevr. Tho mas M. Crawford. Generaal Noble, die eveneens bij de marine dient, is hoofd van 't bureau van wederzijdse militaire bijstand te Den Haag en kolonel Craw ford is hoofd van de leger-sectie van' deze organisatie. Er zullen maatregelen worden geno men, dat de brieven kunnen worden af geleverd aan de jonge mannen, wanneer inr. Kranenburg een bezoek brengt aan 'l hoofdkwartier van de bevelhebber van het achtste leger, generaal James A. van Fleet. dah Stad Alkmaar, 15-10 n.m. van Narvik naar Newport Mon Stad Maas tricht, CasablancaR'dam, pass. 15-10 Fi- nisterre Sumatra, JavaA'dam, 15-10 van Tandjong Priok naar Belawan Sa- rangan, VancouverIndonesië, 13-10 van East Londen naar Durban Sibajak, R' damWellington, 15-10 580 mijl west van Galapagos Arch, naar Papeete Slie- drecht (t), CampanaPuerto la Cruz, pass. 15-10 n.m. Buenos Aires Stad Arnhem, verm. 16-10 van IJmuiden naar Kirkenaes Stad Leiden, 15-10 van A' dam naar Brits Columbia (Vancouver) Stad Maassluis, 16-10 ca. 11.30 uur aan de Hoek van Holland verwacht, naar Vlaardingen Sunetta (t), 16-10 van Dunedin te Curagao verwacht Tara, 16-10 3 uur van Gothenburg naar Malmö Themisto, Port Churchill—Antwerpen, 15-10 thuishaven van Kaap Clear naar Zuid-Ierland Tji- panas, JapanZuid-Amerika, pass. 15-10 ten noorden van Noordpunt Madagascar naar Mauritius Tjitjalengka, 16-10 van Montevideo te Santos verwacht To- mini, R'damTandjong Priok, 15-10 van Southampton naar Curagao Trompen berg, R'dam—Houston, 15-10 te Mobile Veendam, R'damNew York, pass. 15-10 ten zuidoosten van Kaap Race naar Ha lifax Waterman, R'damWellington, 15-10 van Willemstad naar Cristobal, al waar 17-10 verwacht Zeeland (SSM). 15-10 n.m. van R'dam naar Blyth. FRANSE KAMERMUZIEK. Met name sommige Franse componis ten hebben de kunst verstaan, van die lichte, spirituele muziekjes te schrijven, waarin zeer zuiver een bepaalde sfeer is verklankt. Met name Claude Debussy was hierin een meester. Zijn pianomu ziek behoort tot het mooiste, dat er is geschreven. Walt'er Gieseking speelt in dit gramofoonplatenpro- gramma zijn Images (Beelden), waarin de stemming van bepaal de natuurtaferelen tot uitdruk king is gebracht. Het zijn ragfijne stukjes. Verder hoort u dan nog, uitgevoerd door Hubert Barwah- ser, fluit, en Felice de Nobel, piano, een sonate van Ph. Gaubert en een Petite Valse, van A. Caplet, twee hedendaagse werkjes van ge heel ander karakter, die niet min der de moeite waard zijn (Zater dag 10.15 over Hilversum 1, 402 m). ZATERDAG 18 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gra- mofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Anj^lus. 12.03 Gram.muziek. (12.3012.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 1.3.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fanfare orkest. 16.00 Gram.muziek. 16.25 Idem. 16.30 „De schoonheid van het Gregori aans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Zang. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muziek. 19.20 Parle- mentsoverzicht. 19.30 Gram.muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken", causerie. 20.50 „Thuisfront Tombola". 21.00 Gevarieerd program ma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusements muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gramofoonmuziek, HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gram.muziek. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Dans muziek. 13.55 Radio-weekjournaal, 14.20 Gram.muziek. 14.20 Gram.muziek. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Accordeonmuziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf". 15.45 Gram.muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Gram.muziek. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Dans muziek. 18.50 Gram.muziek. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19 30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commen taar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 „Onder de Pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 •—24.00 Gramofoonmuziek. ren or- ij* nar rd, sen ra- an gd fa- er- 28 iet re- an en l dr an iid >e- ild al st 5n ld ils fet is r- m r- S al 1- 7, 3- l-

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7