Wapenschouw van kaderspelers voor Nederlands kampioenschap P Jaap Ligihari verraste en stelde hevia teleur Detectives van Scotland Yard hebben vaak eentonig beroep Koperen bruiloft in het duister Vierde klassers libre schoten uit hun slof JongHolland heeitgoede papieren van straat werd wereldberoemd Ruilverkaveling Bleekmeer is niei een feii zo maar Bestuur kreeg vrij mandaat Weekoverzichi van Langedijker veilingen Programma volleybal- competitie Alkm. Damclub W.D.O. Stompetoren Het Witte Kruis wil een moedercursus organiseren m VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 k. is- en re, A» !N N.V. Boots Middelbeek Boots Kokkes Broersma Foeke Middelbeek Foeke Veel Weel Kokkes Oly 75 67 75 68 75 42 75 47 75 49 75 62 33 33 37 37 31 31 24 24 34 39 27 27 10 7 6 9 13 4 22 5 10 2.27 2.03 2.02 1.86 2.91 1.35 3.12 1.95 2.20 1.44 2.77 2.24 JJE BILJARTSPORTLIEFHEBBERS uit Alkmaar en omgeving hadden gister- avond wel keus. In hotel London werd namelijk het vierde klasse kampioen schap voor Alkmaar en Omgeving voortgezet; in de Oude Herberg te Heiloo werd een einde gemaakt aan de tweekamp tussen D.O.H. en de Drie Ruiten en last hut not least traden in hotel de Nachtegaal de zes spelers aan die in aan merking wensten te komen voor deelname aan het Nederlands kampioenschap derde klasse kader 38/2. Voor de fijnproevers waren de wedstrijden in de Nachtegaal natuurlijk het belangrijkste. Zonder ook maar iets af te willen doen aan de verrichtingen van de gegadigden voor de Alkmaarse titel of van die van de tweekampers, kregen de toeschouwers daar te zien hoe het spel gespeeld dient te worden, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat Roggeveen (Schagen), Pater (Schagen), Hoogenboom (Warmenhuizen), en de Alkmaarders Burger, Schouten en Ligthart, helemaal geen fouten maakten. MATUURLIJK lieten ook zij steken vallen, maar toch kregen de lief hebbers vele fijne trekjes voorgescho teld. Vooral de Alkmaarder Ligthart was in zijn partij tegen Hoogeboom uitstekend op dreef. Hij won onbe dreigd met een moyenne van 15.62. Te gen dit geweld was Hoogenboom niet opgewassen. Dat is begrijpelijk. Er werd van hem verwacht dat hij zou spelen tussen de 6.en 10.Daarin heeft hij niet teleurgesteld want de 124 caramboles die hij bereikte, waren vol doende om hem een moyenne van 7.75 te verschaffen. Ligthart had in die eerste sterk ge speelde partij blijkbaar al zijn kruit verschoten. In zijn match tegen Schou ten kon hij het ivoor niet tot leven brengen. Als hij met een ruime stoot de ballen bijeen had gekregen, waren zijn rappels niet op maat en het scheen wel of de ballen er een genoegen in schepten steeds achter elkaar te gaan liggen. Schouten deelde in deze malai se, met het gevolg dat het een einde loze partij werd welke ten slotte door Ligthart in 37 beurten werd uitge maakt. Schouten, die meer dan eens gelegenheid had gekregen de wedstrijd in zijn voordeel te beslissen, bleef op 201 staan. Het treffen tussen Roggeveen en J. Burger was buitengewoon spannend. Tegen het einde had Burger een kleine voorsprong. Bij de stand 225203 in zijn nadeel, gaf Roggeveen de moed echter niet op. Hij bouwde een pittige serie op, welke na 37 caramboles op een vrij eenvoudige bal afbrak. J. Burger, vechtjas als hij is, speelde met enkele brutale driebanders de ballen bij el kaar en zonder dat Roggeveen zijn keu nog behoefde te hanteren, finishte Bur ger met een gemiddelde van 9.61. De tweekamp tussen De Oude Her berg en De Drie Ruiten is met groot verschil door de Alkmaarse club gewon nen. Vóór de aanvang van het laatste gedeelte van deze dualmeet stond De Drie Ruiten reeds met twee winstpun ten voor en daar de Alkmaarders slechts een van de zeven partijen ver loren, legden zij met twaalf punten voorsprong beslag op de fraaie beker. De uitslagen luiden: C. Boer, DOH 65 35 8 1.85 Bellis, DDR 75 35 15 2.14 A. Kaan, DDR 75 24 13 3 12 R. Koster, DOH 41 24 10 1.71 R. Koster, DDR 65 42 9 1.54 J. Kaandorp, DOH 56 42 7 1.33 Nieuwenhuis, DOH 58 73 4 0.79 P. van Pol, DDR 75 73 6 1.02 L. Pigano, DDR 50 35 5 1.42 Jansen, DOH 33 35 6 094 J. Hoogland, DOH 39 39 5 1.— J. Nugter, DDR 50 39 6 1.28 J. Haker, DOH 17 24 4 0.70 B. Veel, DDR 50 24 6 2.08 OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte, die op 10 October werd gehouden voor de Ge zamenlijke Militaire Fondsen is f 800.31 geweest. Londense politie draagt sinds 1829 geen enkel vuurwapen Mr George Hatherill, deputy-commander van Scotland Yard heeft gisteravond voor de afdeling Alkmaar van het Genootschap NederlandEngeland op zakelijke wijze uiteengezet, dat het leven van de detectives niet zo romantisch en enerverend is als de meeste speurdersromans het doen voorkomen. Het is een nuchter en hard beroep, dat soms maandenlange, eentonige arbeid vergt om tot de oplossing van een misdaad te kunnen komen. Zoals de moord op een vierjarig meisje te Blackburn, waarbij Scotland Yard besloot de vingerafdruk ken van alle mannelijke inwoners van achttien tot veertig jaar te nemen om misschien op het spoor van de dader te komen. Aangezien de stad tweehonderd duizend inwoners telt waren er duizenden candidaten. Toen hun vingerafdrukken met de gevonden afdrukken waren vergeleken een karwei, dat gedurende drie weken dag en nacht voortduurde was het resultaat nihil. De detective, die alleen een zaak uitpluist, moet nog geboren waren, zo ontzenuwde mr Hatherill de romanfiguur. Uiteraard hangt van zijn scherpzinnigheid een groot deel van het onderzoek af, maar het is het team-werk van het ganse politie-apparaat, dat de zaak „rond" maakt. In een wereldstad als Londen worden jaarlijks gemiddeld dertig tot veertig moorden gerapporteerd, die vrijwel alle tot oplossing kunnen worden gebracht. jtioogenDOom neeit op aeze eerste avond kennelijk moeilijkheden gehad 33fTl met het voor hem vreemde, overigens uitstekende materiaal. Hij verloor van Pater, maar smaakte niettemin het ge noegen de hoogste serie, 56, van de avond op zijn naam te brengen. De wedstrijden worden Vrijdagavond, Za terdagmiddag en -avond voortgezet. De uitslagen luiden: Roggeveen 250 23 44 10.86 Pater 205 23 54 8.86 Hoogenboom 125 16 20 7.75 Ligthart 250 16 51 15.62 Roggeveen 243 26 41 9.34 Burger 250 26 36 9.61 Pater 250 25 39 10.— Hoogenboom 186 25 56 7.44 Schouten 201 37 27 5.43 Ligthart 250 37 29 6.75 Oly onttroond In het tornooi om het kampioenschap van Alkmaar vielen weer de nodige verrassingen te noteren. Kokkes maak te korte metten met Oly, die tot gister avond met de volle winst uit drie par tijen en het hoogste moyenne op de eerste plaats troonde. De kansen stegen daarmee voor Kokkes, maar prompt kwam Boots deze illusie verstoren. Met zeven punten verschil versloeg Boots Kokkes en ook Middelbeek moest voor deze taaie speler het hoofd buigen. Hoewel Boots naar onze mening zeker niet de sterkste speler is, heeft hij door zi.in vechtlust toch maar kans gezien vijf partijen te winnen en dus de lei ding te nemen. Hij is daarmede de eni ge ongeslagen speler ir. dit tornooi. Kok kes en Broersma zijn met hun achi punten, resp. uit zes en vijt partijen, zijn zwaarste concurrenten. De uitslagen luiden: Zaterdagmiddag voetbal Nu Jong-Holland er de laatste tijd zo uitstekend in is, kan de strijd aan de Overdie tegen Dindua interessant worden. Toch kunnen de volgelingen van voorzitter Jansen op grote tegen stand rekenen, nu de club uit de ha- ringstad weer volledig uitkomt. H.C.S.C. achten we iets sterker dan Zwaluwen. Blauw Wit en Robaver ontlopen elkaar niet veel. Het terrein voordeel brengt de Wormers misschien de winst. Marken gaat vermoedelijk zijn eer ste overwinning tegemoet, nu A.G.T. op bezoek komt. Voor Kromhout is er geen winst te boeken in de ontmoe ting met A.M.V.J. Jong-Holland speelt in dezelfde op stelling als vorige week. De stand in de 4de klas is momenteel: 0 i. Terwijl de man achter hem de wordt oet anker art de riviermond A.M.V.J. Blauw-Wit Jong-Holland Robaver Dindua Kromhout H.C.S.C. Zwaluwen A.G.T. Marken 15— 5 9 12— 9 7 13—10 6 12—10 6 14— 9 5 12—15 5 13-13 4 4— 5 3 6—15 2 7—18 1 Woor de pauze gaf de spreker, die sinds 1920 in dienst van de Metro politan Police is, een over icht van het ontstaan van het politiecorps. Dit werd eerst in 1829 geformeerd door Sir Robert Peel e« werd daardoor de oudste politie formatie in Enge- maar de jongste in Europa. Het was niet uit weelde, dat men in het begin van de 19de eeuw tot het op richten van een politiemacht besloot, ondanks de heftige oppositie, die tegen deze plannen bestond. De misdaad had schrikbarende vor men aangenomen, niettegenstaande de zware straffen, die er werden toe gepast. Zo was het aantal kinderen van 7 tot 10 jaar, dat werd opgehan gen wegens diefstal van luttele be dragen of zelfs alleen maar een po ging daartoe, ontstellend groot. Met verzochtende omstandigheden werd geen rekening gehouden. Wie één shilling stal, hing de volgende dag aan de galg naast de misdadiger, die een postkoets had overvallen en ge plunderd. Hoge hoeden Tn 1829 dan werd de Metropolitan Police gesticht, die om de op positie wat mild te stemmen voor al niet de indruk mocht wekken van een speciaal legertje. Vandaar dat de agenten hoge hoeden droegen en geen wapens bij zich hadden. Deze laatste traditie hebben de Engelsen al die jaren door gehandhaafd. Geen van de Londense agenten draagt een vuurwapen en op hun beurt zórgen ook de misdadigers er voor, dat zij de schietijzers thuis laten. De speciale wetten voor verboden wapenbezit zijn lang niet mals. Een inbreker, die wordt betrapt en naar gelang de ernst van het misdrijf 1, 2 of 3jaar de gevangenis in gaat kan er van ver zekerd zijn, dat zijn vonnis tien jaar wordt als hij een wapen bij zich heeft en dit risico willen de meeste heren toch maar liever niet lopen. Het hoofdkwartier van de Metropo litan (Londense) politie was geves tigd aan een straatje, dat Scotland Yard heette en deze naam burgerde weldra zo in, dat de Londenaren niet meer spraken van het hoofdkwar tier van de politie in de Scotland Yord, maar eenvoudig van Scotland Yard. Toen de zetel in 1889 naar het Em bankment werd verplaatst besloot men het hoofdkwartier deze naam te laten behouden en kreeg het de officiële be naming van New Scotland Yard. De dienst breidde zich in de loop der ja ren uit met vele afdelingen, die ieder modern politie-apparaat in de grote ste den kent. Er kwam een groep detectives naast de geüniformeerde leden van het corps, de dactyloscopische dienst nam geweldige vormen aan, roet de ontwik keling van de techniek verschenen de gemotoriseerde vliegende patrouilles, de beroemde Flying Squado, de radiowa gens en tal van andere speciale eenhe den. De C.I.D. DIJ de detective-afdeling, the Criminal Investigation Departement bleef mr. Hatheriel uitvoerig stilstaan. Hij be streed de mening, dat de detectives van Scotland Yard ook buiten London ope reren. Zij doen dit uitsluitend en alleen wanneer dit door de plaatselijke politie wordt verzocht, hetgeen bij de moeilijke gevallen meestal gebeurt. Uit zijn ja renlange loopbaan vertelde de spreker na de pauze een aantal interessante" gen vallen, die hij en zijn mannen hadden weten op te lossen. Soms vergt het on derzoek vele maanden zonder dat er nog een spoor is gevonden; in andere gevallen wordt de dader dank z'j een goede gedachte binnen een dag gearres teerd. Dit gebeurde met Kerstmis 1943, toen in een Londens flatgebouw brand uitbrak en in een brandende slaapkamer het lichaam van een jonge vrouw werd gevonden. Zij was nog niet door het vuur aangetast en bleek te zijn gewurgd. Scotland Yard ging na wie haar kennis sen waren geweest en besloot hen te verzoeken naar het politiebureau te ko men (zonder evenwel op te reven waarvoor) op het ogenblik, dat zij half weg het traditionele Kerstdiner waren. Het was een psychologische zet, die goede resultaten had. Zes van de „can didaten" protesteerden hevig, dat zij tijdens dit familiefestijn werden ge stoord, de zevende ging zonder tegen stribbelen naar de kapstok, greep zijn jas en ging met de agent mee. Hij be kende de moord te hebben gepleegd. De moordenaar John Haig staat ieder nog vers in het geheugen. Ook aan deze zaak heeft mr. George Hatheriel ge werkt. De detective, die de man schat te als een bijzonder met zichzelf inge nomen persoon, vertelde hem, dat Scot land Yard wist, dat hij de moord had gepleegd, maar dat hij zo'n perfecte misdaad had begaan, dat de politie nooit het bewijs zou kunnen leveren. Haig zwol daaroo van trots en zei: „Hoe zou zij ook? Het lichaam bestaat niet eens meer. En evenmin die van mijn andere slachtoffers". Na een nauwkeurig on derzoek ontdekte Scotland Yard op de plaats waar het zuur met de opgeloste lichamen was verspreid een aantal gal- steenen. Het was bekend, dat de ver moorde dame aan galstenen leed en John Haig bekocht zijn trots met de dood. „Het is niet zo moeilijk een misdaad op te lossen", zo besloot de spreker zijn betoog, „de zwaarste taak is het bewijs te leveren, waarop een veroordeling kan volgen". De voorzitter van de afdeling, de heer G. A. M. Snijders, deelde nog mede, dat het bestuur heeft besloten deze winter voor het eerst een ledenvergadering uit te schrijven, waarop de leden hun wen sen en critiek zullen kunnen laten ho ren. Mei andermans veren „Mijn rechtvaardigheidsgevoel is ge kwetst", zei de Alkmaarder Van O., die door de Alkmaarse politierechter tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld was en nu voor het gerechtshof te Amster dam in hoger beroep terecht stond. Van O. had enige tijd geleden ruzie met zijn vrouw gekregen, was weggelopen en had een zwerversbestaan geleid. Op de weg terug naar Alkmaar, waar hij zich met zijn vrouw wilde verzoenen, kwam hij in een logement terecht, waar hij kennissen maakte. De volgende ochtend meende hij dat het beter was niet in zijn zwerverskledij voor zijn vrouw te verschijnen en „dus" nam hij het cos- stuum van een zijner nieuwe kennissen v/eg. „Een laffe misdaad" noemde de president het. „U mag blij zijn dat u er met zes weken afgekomen bent. Dat vond de procureur-generaal óók. Hij vond de in eerste instantie opgelegde straf te laag en meende dat voor een dergelijk misdrijf een zwaardere straf op haar plaats was: drie maanden luidde de eis. Van O's rechtvaardigheidsgevoel heeft er nóg een knak bij gekregen Uitspraak over veertien dagen. nE ochtendstond, en vooral die van zo'n schitterende herfstmorgen als we vandaag beleefden, heeft goud in de mondVoor de heer C. de Grand, siga renwinkelier op het Waagplein, moest het ochtendkrieken wel louter platina in de mond hebben, aangezien hij heden zijn twaalf-en-een-half-jarige echtver eniging herdacht. Wie schetst echter zijn verbazingtoen hij vanmorgen de trap afdaalde en zijn winkel in een macabere duisternis aantrof! Wonder lijk, moet hij gedacht hebben, boven is het zo licht en hier beneden lijkt de wereld wel met krantenpapier dicht geplakt te zijn. Zijn dochtertje merkte het frappante verschijnsel ook op en derhalve sprak ze: „Wat is yt hier donker, pap!" De heer De Grand, die de lessen van Sis Heyster uit het hoofd kent, had direct een verklaring gereed. Dit is hoogst belangrijk voor iedere opvoeder. Nooit met de mond vol tanden staan en de ochtendstond altijd in het bezit laten van haar gouden gebit). Dies zei de heer De Grand wetenschappelijk: „Dat is de dauw, meiske, die zich in het prille morgenuur op de vensterruiten vastzet. En omdat je pa en ma vandaag 12if» jaar getrouwd zijn, wil die brave dauw eens extra zijn best doen. Leuk, niet?" Enkele minuten later echter, gewerd de heer De Grand het bericht, dat de ruiten van zijn winkel, evenals een be langrijk deel van de pui, metgele verf waren volgesmeerd. Bovendien prijk ten op één der ruiten, in formidabele afmetingen, de letters „P-F.". Ergens tegen de rrai stond de aankondiging te lezen: „Wegens huwelijk gesloten. Re- centie in het Raaksje, van 9 tot 9"...... Vroege voorbijgangers verbaasden zich mogelijk over deze Wijze van totale winkelsluiting, tot onthuld werd, dat naar alle waarschijnlijkheid de brand weervrienden van de heerDe Grand de schuldigen waren. "Wellicht wilden ze hun jubilerende ambtsbroeder zijn ieest in alle beslotenheid doen vieren. Zonder inkijk en zo Dierenbescherming Nog ontvangen in dank voor het te stichten Dierenasyl van „Anna", onder motto: „God heeft de blijmoedige gever lief", f 2.50 en van mej. M. C. f 2.50. In de Costerstraat is zwervend aange troffen een bruin hondje plm. 4 maan den oud, reu, wordt middelmatig groot. Indien de eigenaar zich niet meldt is dit hondje ter beschikking. Het adres van de inspecteur is C. Verwer, Zaagmolen straat 36 (over de Friese brug). Voor de tweede maal kwamen de eigenaren van landerijen uit de Bleek meer bijeen om het besluit te nemen al of niet over te gaan tot verkaveling van deze ruim 70 ha grote polder. In de eerste vergadering op 4 October toen 24 eigenaars aanwezig waren, spreken zich 23 in principe uit voor ruilverka veling. Woensdag werd in café S. Kla ver te Oudkarspel opnieuw vergaderd, nu onder leiding van de voorzitter van de polder, de heer Stoop. Deze herin nerde in zijn openingswoord aan het geen aan deze bijeenkomst was vooraf gegaan. Spreker zei, dat het bestuur van de Koog- en Bleekmeerpolder aanvan kelijk niet voor ruilverkaveling was, doch hierop later is teruggekomen. Hier na werd de discussie geopend. De voor zitter achtte het een grote verbetering voor het land als er tot verkaveling werd overgegaan. Ook in verband met de tochten. Anderzijds bleek uit de be spreking met de cultuurtechnische dienst, dat de verkaveling niet zo vlug een feit zal worden, gezien de andere plannen die men heeft, Er werd mede gedeeld, dat aan een samenvoeging van de polder Speketer, de polder Waarland en de Bleekmeer is gedacht door mid del van verkaveling. De heer Weel, initiatiefnemer van de verkaveling, meende dat het een grote verbetering zou zijn als de plannen werkelijkheid werden. Spreker was er niet voor de zaak op de lange baan te schuiven en vroeg de vergadering om een definitieve uitspraak. De voorzitter antwoordde, dat de cultuur-technische dienst dit ontwerp met een ruims blik bekijkt, doch dat alle details nog niet bekend gemaakt konden worden. Er is bijv. gesproken over een nieuw gemaal van de uitwaterende sluizen in de toe komstig te vormen polder. De heer Kalverdijk, ingeland van de Koogpolder informeerde naar de water stand in deze polder. Dit probleem is terdege onder ogen gezien. Verder werd door de heer Kalverdijk verklaard, dat z.i. de ingelanden van de Koogpolder geen voorstanders waren voor de ver kaveling. De heer Weel zei, dat er voor de Koogpolder niet veel zou verande ren. Hij was van mening, dat als het be stuur zich zou terugtrekken de inge landen het genomen initiatief toch ver der zouden uitwerken. Verscheidene in- Prijzen van eetaardappelen waren weer iets hoger dan de vorige week. Zowel Eigenheimers als Bevelanders en Meerlander konden 1011 cent ma ken. De aanvoeren waren niet groot. Voor uien bleef de belangstelling goed, terwijl de aanvoeren weer wat groter werden. Middelsoort exportuien liepen op tot 20 cent per kg, voor bin nenland werd 16 tot 18 betaald. Ook de bietenprijs liep verder omhoog, bij flinke aanvoeren kon voor A-bieten tot 15.20 genoteerd worden. De kleine maat was eveneens in trek. Deze soort wordt veel voor Zweden gekocht, hetgeen zeer zelden voor komt. De buitenlandse vraag voor peen bleef eveneens aanhouden. Zowel voor de B als de C sortering werd 11 tot 13 cent betaald. Op de koolmarkt is de toestand be langrijk ongunstiger, vooral de gele en groene kool ontmoeten veel te weinig vraag. De aanvoeren van deze kool soorten blijven dan ook veel te klein, in aanmerking genomen de voorraad die klaar staat om geoogst te worden. De markt voor rode kool bleef zeer onregelmatig, hetgeen ook van de aan voer gezegd moet worden. Donderdag liep de A prijs weer op tot boven 11 cent. De vraag naar grote rode kool bleef onvoldoende om een prijsstijging tot stand te brengen. Witte koolprij- zen ondergingen weinig verandering, de aanvoeren van gewone witte nemen af, terwijl Succes Denen wat meer los beginnen te komen. Voor Succes werd ca. 5 cent betald. Witte kool werd ver laden voor Frankrijk, Italië en Enge land. Het programma voor de volleybal competitie, waarvoor zeer grote be langstelling blijkt te bestaan, ziet er als volgt uit: Dames: 21 October: Jong Holland— PCG, The SmashKrom, The Smash —Jong Holland. 23 October: Bergen —Catapult, PCB 2Catapult 3, Cata pult 4Zwaluwen, RijkspolitieBer< gen 2. 24 October: Catapult 2Hoo ge Huys 2, Keusora—SVN. 27 Octo ber: Hooge HuysPXB 1, SOVA— Jong Holland, ZwaluwenLuxe Serie. 28 October: Jong HollandHooge Huys 2, PCB 2—Krom. 30 October: Bergen 2Luxe Serie. 31 October: Catapult 3SOVA, Keusora—Catapult 4, Rijkspolitie—SVN. Heren: 20 October: Hooge Huys— SVN, Povay 2Deneba, SVN 2SGA 3. 21 October: The Smash—Povay. Jcng HollandThe Smash, PCB 2 Jong Holland 2. 22 October: Alkm. ArtsenLuxe Serie. 23 October- Ca tapultPCB, RijkspolitieSOVA, Rijkspolitie 2—APSV. 24 October: DedivitoCatapult 2; StoelSGA, SGA 2—Denaba. 28 October: Povay —SVN, Jong Holland—Catapult. Jong Holland 2Catapult 2, Povay 2De Luxe Serie. 29 October: De Alk- roarse ArtsenSVN 2, Hoge Huys SOVA. 30 October- Rijksnolitie PCB, APSV—Stoel. Dedivito—PCB 2, Rijkspolitie 2Hooge Huys 2 31 October: SGAHooge Huys 2. SGA 2 —SGA 3. Oplichter aan het werk Het vermoeden bestaat, dat in Alk maar een oplichter aan het werk is, die zich opwerpt als vertegenwoordiger van het Ziekenfonds. Hij heeft een bejaarde dame een brilmontuur verkocht voor 1 10 en haar oude montuur aangenomen onder voorwendsel dat dit laatste on deugdelijk zou zijn. Burgerlijke stand Geboren: Geertruida H. J., d van A. J. Strik en A. H. van 't Hoff. Ni- colaas z. van N. Schol en G. C. M. Bek. Ondertrouwd: Cornelis Verschoor en Jantje de With. Hendrik Verhage en Gijsbertje Lijnsvelt. Willem Schmitg en Johanna C. Achterberg. Marinus van Loon en Trijntje Wage naar. Hermanus W. Fock en Johan na C. Tamis. Johannes C. J. Harks en Anna G. C. van Veen. Overleden: Johanna Nijsing, 69 j., geh. met C. van Rijn. Donderdagavond werden op de damclub W.D.O. in de onderlinge wintercompetitie in drie afdelingen de volgende resultaten behaald: Eerste Afdeling: H. KruiderD. J. Heyes 20; M. J. Langras Jr.A. Burgert 02; C. DammerW. Piederiet 11; H. J. Toe poelD. Kiewitt 02; G. v. d. KuijtP. Veer 02. Tweede Afdeling: J. v. BeekumA. F. Deichmann 11; Jb. Hartog—J. Kaal 0—2; J. DikJ. Schipper 11; R. Zaadnoordijk P. Noom 2—0. Derde Afdeling: A. BosmanJ. Homma 2—0; Jb. Strijbis—C. Fok 0—2; D. Steen- hoffJ. Oostenbroek 02; D. Steenhof f D. Davelaar 02. De opkomst van de ledenvergadering van het Witte Kruis, afd. Schermeer, was weer uitermate gering. Hoofdscho tel van de agenda was de Beschrijv\igs- brief voor de Alg. vergadering in Am sterdam. Als afgevaardigden werden benoemd dr Heringa en de heer D. Tij- deman. Het bestuur zal trachten, bij genoegzame deelname, een moedercur sus te organiseren en tevens zal in samenwerking met de Bond van Platte landsvrouwen in November een avond belegd worden over de kankerbestrij ding, met als spreker dr Van Hesteren. Plattelandsvrouwen zagen en hoorden iets over Zuid-Afrika Door de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schermeer, w?s in café Zwart een avond belegd, waarop als spreker optrad de heer J. v.d. Brug ge uit Amsterdam, met het onderwerp: Mijn reis naar Zuid-Afrika. Ook de echtgenoten vain de dames waren voor deze avond uitgenodigd en de presidente, mevr. v. Dok, kon dan ook een talrijk publiek het welkom toe roepen. Vervolgens kreeg de spreker het woord en veifelde van de reis, die hij met zijn vrouw gemaakt had naar Zuid-Afrika. Vóór de pauze verduide- üjkte hij zijn woorden met een film die hij tijdens de reis hsd opgenomen. Na de pauze werd nog een film ver toond over het Krüger Wildpark. gelanden voerden vervolgens nog het. woord. Zo werd medegedeeld, dat een vrijwillige ruilverkaveling heel wat sneller tot stand zal komen dan een ver kaveling, die met een meerderheid van de helft plus één wordt aangenomen. Ten slotte kreeg het bestuur vrij man daat om met spoed een mogelijke ruil verkaveling te onderzoeken. KAB stelde programma van lezingen vast LANGEDIJK. De afd. Langedijk van de R.K. Arbeidersbeweging, die ieder winterseizoen een serie ontwikke- lings- en ontspanningsavonden verzorgt, heeft ook voor de komende tijd een aantal bijeenkomsten vastgesteld. De eerste avond, 22 October, begint men met een toneelstuk. Als volgende data zijn bepaald; 5 November, filmavond Herwonnen Levenskracht; 27 November, spreker over „Het veelomstreden recht, 100 jaar katholiek onderwijs'; 18 Dec., piopaganda-avond; 26 Februari, spreker over „OostenrijkWenen, het hart van Europa"; 26 Maart, spreker over „Schaepmans erfdeel, 100 jaar politieke strijd" en 22 April, sluitingsavond met een toneelstuk. Enkele data kunnen nog gewijzigd worden. Collecte vluchtelingenhulp LANGEDIJK. In navolging van de het vorig jaar gehouden goederen inzameling voor vluchtelingenhulp is men aan de Langedijk voornemens dit de volgende week nogmaals te doen. Een en ander geschiedt in overleg met de Nationale Commissie voor vluchtelingenhulp. Van vele kanten mocht het comité dankbrieven ontvangen, o.a. van een familie uit Oost-Duitsland, die nu haar tehuis heeft in Leer, Oostfries land. Omstreeks 24 October zal het plaat selijk comité een geldinzameling houden. De burgemeester heeft een beroep gedaan op allen om deze inza meling te steuren. Kerklaart wordt eindelijk in orde gemaakt LANGEDIJK. De straat in de veel omstreden Kerkelaan wordt eindelijk in orde gemaakt. Werklieden van ge meentewerken zijn bezig de straat op te halen. Hoewel dit geen definitieve oplossing is, gezien het hangende ge schil met de eigenaar van de in de weg staande schuur, kunnen we het zeker toejuichen dat deze toegangs weg naar de o. 1. school, de Herv. kerk en het uitbreidingsplan centrum in ieder geval spoedig weer behoorlijk begaanbaar zal zijn. DOKTERSDIENST LANGEDIJK en ST. PANCRAS. De dienst zal Zondag 19 October wor den waargenomen door dr Manjoero te Broek op Langendijk (telefoon 2267 no 164). St. Pancras treedt op tegen brandgevaar SINT PANCRAS Nu we al weer geruime tijd onze huiskamers verwar men, komt bij autoriteiten en brand weer onwillekeurig de vraag op, of er in deze gemeente door de ingezetenen wel voldoende veiligheidsmaatregelen zijn genomen tegen brandgevaar. In dit verband is (gedacht aan de ouderwetse schoorsteenmantels met houten mantel of losse stenen. De gemeente-opzichter, de heer Bruin heeft in samenwerking met de com mandant van de Pancrasser brandweer een onderzoek ingesteld naar schoorste nen, die niet aan de eisen voldoen. Het bleek, dat er in deze gemeente een vier tal woningen waren waarin de schoor stenen gevaar opleveren voor brand. Het gevolg is geweest dat het gemeen tebestuur de eigenaars van deze hui zen heeft aangeschreven met het ver zoek om de schoorsteen in orde te ma ken. Zo dit niet gebeurt zal de gemeen te hierin voor rekening van de betrok kenen voorzien. VF.EL ANIMO VOOR VACATURE SINT PANCRAS. Voor de vacature Van onderwijzer aan de openbare lagere school zijn twintig sollicitanten inge komen. SCHAAKMAT-UITSLAGEN. NOORDSCHARWOUDE. Klasse i: K J. SchelhaasH. Bouwens 1-0, J. van Hout—W. Kaan Vs-'/z, A. Slink-F. H. A. Scholtes 1-0. Klasse II: K. Bakker-B. Spaaij 1-0, J. HamperG. Goudsblom 0-1, J. Leegwater -J. Schelhaas 0-1, J. H. KroonJ. Ootjers tfgebr. Klasse III: N. KaanS. Witsmeer 1-0, N. KaanJb. Bakker 10, A. Meinema J. Glas 0-1, P. Glas—P. Bak 1-0. Klasse IV: G. van GulikP. Schuit 0-1, de RijckeP. Koolaard 1-0. HET LOZE VISSERTJE BROEK OP LANGENDIJK. Tegen een Amsterdammer, die met een sleep- hengel aan het vissen was op snoek langs de Twuyverweg, zonder in het be zit te zijn van een vergunning, is door de rijkspolitie proces-verbaal opge maakt. HERKOZEN ZUIDSCHARWOUDE. De heer A. Nol Pover, alhier, is bij enkele can- didaatstelling als bestuurslid der banne Zuidscharwoude herkozen. VERBOUWING O. L. SCHOOL OUDKARSPEL OUDKARSPEL. De voorgenomen verbouwing van de O.. L. school te Oudkarspel, waaraan de gemeenteraad zijn goedkeuring verleende, zal binnen niet te lange tijd plaats vin den. De aanbesteding is vastgesteld op 31 October. HET LAG VOOR HET GRIJPEN OUDKARSPEL Bij de Rijkspolitie te Oudkarspel werden de volgi de voorwerpen als gevonden en verloren aangegeven: Gevonden: wollen vest, portemonnaie, wollen slipover, muntbiljet, dekkleed en een huissleutel. Verloren: belastingkaarten, ceintuur, shawl, damestas, wollen vesten en een gymnastiekschoen. Inlichtingen verstrekt de Postcom- mandant van de Rijkspolitie te Oud karspel. ren >or- aar >rd, sen :ra- aan igd óa- er- 28 net re' 'an :en dr ,an 2id 3e- ïld ral !St on tid ais et fs gr in br ig: al i- n» 3- ï- L 1- t- n ft rfl -

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9