Mossadeq verbreekt de diplomatieke relaties met Engeland Steunde de Bondsregering een „partisanengroep"? Valse muniers-bende achterhaald VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN de Londen belette een accoord met Anglo-lranian'' „OPLOSSING OLIEKWESTIE NIET VERSNELD," ZEGT WASHINGTON De Fransen zijn op de aftocht rondom Nghia Lo E.D.G.-verdrag eind November naar Frans parlement Veehouder te Jisp stierf onder verdachte omstandigheden Antwerpse politie deed een goede vangst Donderdag 23 Oct. 1952 149e Jaargang No. 251 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De kogel is door de moskee Gemaskerde werkwilligen bij „De Ommelanden" Vietminh rukt op naar de Zwarte Rivier de Herg van roepermg Franse strijdmacht Oostenrijkse regering is afgetreden Britse burgers blijven in Perzië Faroeks moeder wil naar Egypte terug r Jan van Geni thuis Beierse mini sier steli vragen Vooraf wordt er geen wijziging verlangd De Justitie gelastte een lijkschouwing Chèque van milhoen P.S. in fles aangespoeld CAFÉHOUDSTER KEEK DOOR W.C.-RAAMPJE.... Op het dak lag 32 500..dollar".. America for ever Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCOE COURA TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m Familieberichten 20 ci p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Tiende siakinqsweek Boycot door enkele fabrieken De staking bij de Coöperatieve Melk fabriek „De Ommelanden" 'te Gronin gen gaat heden haar tiende week in. Op verzoek van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond en het hoofd bestuur van de Algemene Nederlandse Bedrijfsgroepencentrale hebben twee fabrieken de verpakking van melkpoe der voor „De Ommelanden" gestaakt. Deze fabrieken waren een levensmid- delenbedrijf in het Westen van ons land en een melkproductenfabriek in het Zuiden. Werkwilligen van „De Ommelanden" vragen thans, om herkenning door sta kers en eventuele repressailles tegen te gaan, maskers, die ze bij het sluiten der fabriekspoort kunnen opzetten. De chef van de scheikundige afdeling van „De Ommelanden", ir E. V. heeft met ingang van gisteren ontslag uit zijn functie verzocht. Dit is hem verleend. Het is niet bekend of, en zo ja, in hoe verre, dit ontslag is genomen in ver band met de staking. De voorz. van het Ned. Roode Kruis zal Zaterdag de centrale commissie voor de beentransplantatiedienst van het Ned. Roode Kruis installeren. De Franse strijdkrachten rondom Nghia Lo ten Noordwesten van Hanoi zijn op het ogenblik op de terugtocht. De communisten, die vier dagen gele den een offensief in dit gebied inzet ten, zijn thans op weg naar de Zwar te Rivier. I)e Fransen zijn op deze ri vier teruggevallen, behoudens een De Oostenrijkse coalitieregering is Woensdagavond afgetreden naar aan leiding van het geschil over de begro ting. De socialisten en de leden der con servatieve volkspartij waren het on eens over de besteding van bepaalde DERZIE heeft gisteren officieel de diplomatieke betrekkingen met Engeland verbroken. De regering nam het besluit tot deze stap gistermiddag tijdens een buitengewone zitting en stelde vervolgens een nota over deze zaak aan Engeland op. Kort daarna is de Britse zaakgelastigde, George Middleton, op het Perzische ministerie van buitenlandse zaken ontboden ten einde het stuk in ontvangst te nemen. In de nota wordt gezegd, dat de Perzische regering het zeer betreurt, zich tot een dergelijke maatregel verplicht te hebben gezien. Indien Engeland besluit zijn politiek te herzien en een gunstige atmosfeer te scheppen, zal Perzië zeer gaarne maatregelen nemen om de relaties opnieuw aan te knopen. Te Washington betreurt men het zeer, dat het zover is gekomen. Men meent daar, dat de Perzische stap de oplossing van de oliekwestie niet naderbij brengt. In Londen denkt men er evenzo over. DERZIE heeft zijn besluit genomen omdat ..Engeland door zijn steun aan de Anglo-Iranian Oil Cy heeft verhin derd, dat er een accoord tot stand kwam". Hierdoor is een eind gekomen aan de relaties, die gedurende een eeuw tussen beide landen hebben bestaan. De Britse burgers in Perzië zal niet worden aangeraden, naar Engeland terug te ke ren, zo is te Londen medegedeeld. Er zijn ongeveer tweehonderd Engelsen in Perzië die niet verbonden zijn aan de Britse ambassade. Deze telt ongeveer honderd man personeel. Britse handels, ondernemingen in Perzië zullen haar arbeid normaal kunnen voortzetten en zullen daarbij onder de bescherming staan van de mogendheid, die de Britse belangen in Perzië zal behartigen. En geland heeft Zwitserland thans officieel verzocht, deze taak op zich te tiemen. Het personeel van de Perzische am bassade te Londen heeft uit Teheran order gekregen, binnen een week naar Teheran terug te keren. Voor het slui ten van de Britse ambassade in Tehe ran is in de nota geen termijn genoemd. Deze is mondeling aan Middleton mede gedeeld. De moeder van prins Faroek, Nazli Sabry, heeft de Egyptische autoriteiten toestemming verzocht naar Egypte terug te keren, „teneinde rustig bij haar dochters en andere bloedverwan ten te leven". Zij heeft een slechte ge zondheid. Ongeveer vijf jaar geleden verliet zij Egypte na een ernstige on enigheid met haar zoon, de toenmalige koning Faroek. Koning Faroek heeft haar titels en bezittingen ontnomen. strjjdmacht ten Westen van Nghia Lo, die in zware gevechten met de opstan delingen gewikkeld is. De Franse strijdkrachten worden opnieuw opgesteld en versterkt met koloniale parachutisten en Thai-soi- daten. Tot dusverre zijn geen belang rijke reserves in de strijd geworpen, zo heeft Pleven in de zitting van de Franse regering medegedeeld. De op standelingen rukken met ongeveer drie divisies op. Een correspondent van Reuter hee£t een vlucht boven het slagveld ge maakt. Hij zei, dat een reeks van ro kende, verlaten forten en dorpen het enige is, dat van het Franse defensie- stelsel in Noordwest Indo-China is overgebleven. Het vermoeden is, dat de opstande lingen Son La, op 195 km van Hanoi, tot overgave willen brengen. Lukt dit, dan wordt de met Frankrijk verbon den staat Laos ernstig bedreigd. De Amersfoortse bus-chauf feur Jan van Gent, die een maand heeft geruild met een collega uit New York, is Dinsdag in ons land teruggekeerd. Hij werd op Schiphol begroet door z'n vrouw en dochtertje. De Beierse minister van Binnenland se Zaken, Hocgner, heeft het West- duitse Bondsminislerie van Binnen landse Zaken en liet ministerie voor Duitsland, ervan beschuldigd, de vor ming van een „para-militaire onder grondse groep" te hebben bevorderd. Hier wordt de groep bedoeld, die on der de naam „Verdediging van het Duitse vaderland" en Commando's te gen bolsjewistische activiteit werkt. De Franse regering zal het verdrag op de Europese Defensiegemeenschap eind November bij de Nationale Ver gadering indienen. Verwacht wordt, dat de behandeling hiervan cn van de Con- Bondskanselier Figl, die een zeer kortstondig bezoek aan ons land bracht, tijdens zijn vertrek op Schiphol. bedragen. De socialisten wensen uit voering van een program van grote werken en investeringen ter bestrij ding van de werkloosheid, de volks partij is voor een voorzichtiger be leid, omdat de vooruitzichten niet zt gunstig worden geacht. De begroting had Woensdagavond bij het parle ment moeten worden ingediend. (Van een onzer redacteuren) Zaterdag 31 Maart vierde de veehou der Dirk Groot, te Jisp, zijn 44ste ver jaardag. Bij die gelegenheid schijnt hij tot de familieleden, die hem kwamen bezoeken, te hebben gezegd: „Dit is mijn laatste verjaardag en daar moeten jullie allemaal b(j zijn." Niemand zal de waarheid van deze woorden hebben bevroed. Op 22 Juli immers stierf Dirk Groot onder zeer verdachte omstandig heden in het ziekenhuis te Purmerend, waarheen hij was overgebracht. Allerlei geruchten deden na dit over lijden de ronde. Bekend was, dat Groot veel in bepaalde Amsterdamse gelegen heden vertoefde, waar hij zich verschil lende „goede" vrienden had verworven. Welgesteld als hij was, sprong Dirk Groot royaal met zijn geld om. Een opmerkelijk feit is nu, dat de weduwe van de heer Groot na diens overlijden, het aantekenboekje miste, waarin de veehouder gewoon was zijn zaken te noteren, o.a. aan wie hij geld hud geleend. Zekere „goede" relaties n ?rCP na het overlijden niet meer hÜ!?' stoffelijk overschot van de i00f dr°eg direct na het overlij- lieuJf kentekenen, dat de fami- 'e d® °,Td.eï.rlS vermoeden uit- tmirvut' ?lrk Groot wei geen na- wprd dood z.ou zÜn gestorven. Er werd aan vergiftiging gedacht De weduwe heeft zich eniee tiid se- ficier ran^'r,'"8 gesteld met de 0£' haar vwL'IU td Haarlf=m, welke A ,.i™ees naar zijn ambtgenoot te Amsterdam .Deze heeft een lijkschou wing gelast, welke Dinsdag te Purmer end heeft plaats gevonden. Over zes weken zal de uitslag van dd onderzoek, waarover het diepste stil zwijgen wordt bewaard, openbaar ge maakt worden. ventie van Bonn tenminste drie maan den zal vergen, zodat de stemming over beide stukken niet vóór Maart of April van het volgende jaar zal kun nen plaatsvinden. De regering blijkt het thans over de ze kwestie volkomen eens te zijn. De MRP-er Teitgen, die begin dezer week het aftreden van Schuman eiste, heeft thans uiting gegeven aan zijn grote tevredenheid over deze eensgezindheid. Het verdrag zal bij de Nationale Ver gadering worden ingediend in de vorm, waarin het is gesloten, waarbij echter de mogelijkheid open blijft, om wij zigingen en toevoegingen te bespreken. Ten aanzien van de door sommige af gevaardigden verlangde garanties zal echter met Engeland en Amerika moe ten worden onderhandeld. H Oosterhuis naar New-York De heer H. Oosterhuis. voorzitter van do Raad van Vakcentralen, is benoemd tot deskundige in de Nederlandse dele gatie ter Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De ministeries naclden de regeringen van de Duitse staten verzocht, üeze groep te steunen. Daarbij was echter niets gezegd over de „geheime en para-militaire aard" van de groep, aldus Hoegner, die ver der zei, dat het onmogelijk was ge weest tegen de „partisanen" een ge rechtelijke vervolging in te stellen, om dat er tot dusver geen bewijs van on wettige activiteit was. De Hamburgse politie heeft opnieuw een lid van een geheime organisatie naar verluidt een tak van de gehei me organisatie, die in Hessen was ont dekt gearresteerd. Dit was de acht ste maal, dat een „partisaan" werd aangehouden. De sociaal-democratische oppositie in de Bondsdag zal vandaag de rege ring verzoeken, precies mede te de len hoeveel zij over de geheime orga nisatie in Hessen wist. Zoals bekend, was minister van Binnenlandse Zaken Lehr reeds enige tijd onofficieel van het bestaan der ondergrondse groep op de hoogte Aan Noordwijkse sfrand Een inwoner van Noordwijk heeft enige tijd geleden aan het strand een fles gevonden, waarin een chèque ter waarde van een millioen pond sterling was gesloten. Achter op de chèque stonden naam en adres van de Britse afzender vermeld en de vinder heeft de afzender, een zekere majoor Evans, een brief gezonden om hem te vragen wat hij met zijn vondst doen moest. Mevrouw Evans verklaarde tegenover Reuter, dat haar man in Juni, toen het gezin een dagje aan de Engelse Zuid kust vertoefdevoor de grap de chèque had uitgeschreven en in een fles in zee had gegooid. Zij vond het „allemaal erg leuken had niet verwacht, ooit nog eens iets van de chèqpe te zullen ho ren. De chèque is rechtsgeldig. Van majoor Evans is tot dusverre taal noch teken ontvangen. Daar wach ten de vinders van de fles wel op. nE ANTWERPSE politie heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van twee Belgen, die in het bezit waren van valse dollarbiljetten lot een gezamenlijke waarde van 32.500 dollar. Als gevolg hiervan kon de Franse re cherche te Parijs de leverancier van deze valse dollars, de 37-jarige Jean Robert Laydevat, een oude bekende van de politie, aanhouden. eigenares een onderzoek in Tot haar verwondering ont dekte zij, toen zij haar hoofd door het WC-raampje stak. dat twee in bruin papier ge wikkelde pakjes op de dak pannen lagen. Bij een nader onderzoek bleken deze 250 bankbiljetten van 100 dollar en 150 biljetten van 50 dol lar te bevatten. De eige naresse van het café besloot van de vondst onmiddellijk aangifte te doen bij de po litie, doch terwijl zij bezig HE geschiedenis begon toen een man een café in Ant werpen binnentrad, iets ge bruikte en zich vervolgens naar de WcC. op de eerste verdieping begaf. Enigszins nieuwsgierig door het ze nuwachtige optreden van de man die onmiddellijk weer het café verliet, stelde de was zich te verkleden, trad bovengenoemde persoon ver gezeld van een andere man, het café weer binnen en na iets gedronken te hebben, begaf hij zich wederom naar het toilet. Een minuut later kwam hij de gelagkamer weer binnen en vroeg opge wonden of men niet twee bruine pakjes had gevonden De eigenaresse bewaarde haar tegenwoordigheid van geest. Zij verklaarde de pak jes bij toeval te hebben ge vonden en deze hierop aan de politie te hebben over handigd. Geheel in de war mompelde de man dat hij ze daar dan wel zou gaan weg halen en verliet het café. JAE hierna telefonisch ge waarschuwde politie was snel ter plaatse en stelde on middellijk vast dat de dollar biljetten vals waren. Het mooiste van het geval was, dat de man die de pakjes valse dollars in het café had achtergelaten, nog zo brutaal was het politiebureau op te bellen om te horen of deze hier inderdaad door de waardin van het café waren afgegeven. Toen de dienst doende agent antwoordde, dat hij hiervan niets af wist en voorstelde de man door te verbinden met de commissa ris, hing hij echter de tele foon op de haak. Lang bleef de handelaar in valse dollars echter niet op vrije voeten want door het nauwkeurige signalement, dat de caféhoudster wist op te geven, kon de Antwerpse recherche nog de zelfde dag overgaan tot de arrestatie van iemand, die zij reeds lang verdacht. Mede door de arrestatie van de leverancier der valse dollarbiljetten te Parijs meent men een groot gedeelte van een uitgebreide internationale valse-munters bende te kunnen oprollen. F)E opvoering van „Circus Europa door de Haagse Comedie in Bergen heeft ons niet losge laten. Wij zeiden reeds, dat het de grote verdienste van Ary den Hertog is, dat hij ons aan het denken heeft gebracht, voorzover de problemen, welke hij op het toneel zette, al niet eerder onze hersens hebben bezigge houden. Want het is een feit, dat velen in West-Europa zich afvragen of de Amerikaanse hulp aan het oude werelddeel niet tevens betekent, dat wij een stuk cultuur, dat ons lief >s, prijsgeven, indien wij al niet geheel en al door het Amerikaanse tempo worden geabsorbeerd. Deze gedachtengang heeft uiter aard een politieke achtergrond. Het is waar, dat de Verenigde Staten nimmer in de geschiedenis zulk een nauw contact hebben gehad met het Europa, waaruit zij zijn ontstaan. De vraag of de Verenigde Staten rijp waren voor deze belangrijke rol op het ogenblik, dat zij haar op zich moesten nemen, is 'n volkomen acade mische. Want zelfs als het antwooid erop ontkennend zou zijn, dan nog zouden de feiten liggen, zoals zij zich thans voordoen. Het lijdt geen twijfel, dat het bovengenoemde probleem een gevolg is van de idee, dat Europa ook in de toekomst een volkomen eigen rol kan vervullen. Deze kwestie ligt in de eerste plaats op politiek terrein wij zeiden het reeds en er zijn lieden, die beweren, dat de Europeanen in de afgelopen jaren een betere verstandhouding met Rusland tot stand hadden gebracht, indien zij in deze tegenstelling een belangrijk woord hadden kunnen spreken. De lezer weet, dat degenen, die thans nog zo denken, zich verzamelen rond de predikers van de „Europese apartheids politiek". En men denke aan het neutralisme in Frankrijk en de „Der de Weg" in ons land. Zij, die de illusie koesteren, dat de dreiging uit her Oosten te weren is met een beroep op de wapenen van de geest, met een beroep ook op de diepste oorsprongen van de West-Europese cultuur, zouden wel eens kunnen beleven, dat de com munisten hiervoor gene de geringste eerbied hebben. W/IJ willen niet ontkennen, dat Europa door de internationale ontwikkeling in een zeer moei lijke positie is geraakt, maar van cie andere kant getuigt het van bijzonder weinig vertrouwen in onze eigen kracht, indien wij van wat men dan noemt de „Amerikaanse infiltratie" zulk een hoofdzaak maken. Daaren boven zullen wij helder moeten inzien en dit is niet eens een moderne paedagogische stelling dat ieder ouder heel wat van zijn kind te leren heeft. Dat wij hier niet willen schrijven over de kwestie van de „keuze" ligt voor de hand: in de eerste plaats heb ben wij daarover vioeger onze mening duidelijk gezegd en -'oorts gaat het hier om de Amerikaanse invloed op ons werelddeel in het algemeen en op ons denken in het bijzonder. Men be hoeft geen dofaitist te zijn of een ont kenner van de waarden van de West- Europese cultuur om de zaak zelfs zo te stellen, dat wij met ons al'en geen knip voor onze culturele neus waard zouden zijn, indien wij bevreesd wa ren aan de Amerikanismen ten onder te gaan. Zeker, onze ivoren torens zrjn omver gehaald; onze rust is heen.: wij worden geconfronteerd met zaken, die wij vroeger met een superieure glim lach passeerden en de wereld rondom gaat ons ieder persoonlijk aan. Er mag soms bij onszelf sprake zijn van een „woestheid en vermoeidheid" (om met Roland Holst te spreken), maar dan zouden wij eigenlijk woest moe ten zijn op ons eigen ridicule superio riteitsgevoel en vermoeid, omdat wij inzagen, dat wij ergens blijk geven de zaken niet meer aan te kunnen. Wij zijn bereid het nog sterker te zeggen: indien West-Europa werke lijk geen verweer heeft tegen de Ver. Staten (geen echt verweer, dus niet een benaald infantiel gekraai tegen wat wij niet aankunnen), dan is onze cultuur niet waard verder te bestaan. Dan zou hetgeen wij overigens niet geloven de onder gang van het avondland voor de deur staan. TOT nu toe hebben wij slechts gedacht aan onze eigen moei lijkheden. Ook indien wij nagaan of dat Amerika nu werkelijk zulk een verderfelijke invloed op West-Europa uitoefent, zodat wij ons met de advo caat uit Den Hertogs stuk achter de tralies gevangen voelen, dan zij opge merkt, dat degenen, die hierover in heilige verontwaardiging ontsteken, ••'eurschünlrik nimmer de moeite heb ben genomen te bestuderen wat daar ginds niet alleen waardeerbaar, maar zelfs bewonderenswaardig is in een mate, die voor vernieuwing van ons denken en doen van ontzaglijke bete kenis zou kunnen zijn. Voor vandaag wijzen wij slechts op de „kleinigheid" van het onderwijs, dat in ziin uitingen hier te lande en elders in Europa vaak „een misdaad" aan de jeugd is- Wij hebben wellicht gelegenheid een ander maal op deze kwestie in te gaan. Laten wii voor vandaag beslui ten met de opmerking, dat de Btfbel al zei, dat het beter is eerst de balk uit eigen oog te halen WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond: VRIJ ZACHl WEER Half tot zwaar Dewolkt met tiide- Hjk enige regen. Matige tot krach tige wind tussen West en Zuid Vannacht nog iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1