PLANNEN VOOR WIELERBAAN TE ALKMAAR IN VERGEVORDERD STADIUM AGENDA Tweespalt in de Groentehandel inzake de winkelsluiting Jimmy Brown als diepzeeduiker Instituut arbeidscontractanten door overheid vaak misbruikt Chris Kalman heeft de leiding vóór Blank en v an De initiatiefnemers voelen veel terrein aan de Hoeverweg voor Zal .rijke tijd" weer terugkomen? Vita Nova speelde voor invaliden Nel Oosthouf droeg Karl Capeks „Toneelgeheimen" voor Goede avond „samenwerkende verenigingen" Volle zaal genoot van Tweekamp tussen dames-senioren genéést! Gezamenlijk overleg tussen middenstanders Winterprogramma van „De Dageraad" v 3»rclicn fi DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 £R IS EEN TIJD GEWEEST, dat Alkmaar kon bogen op een wielerbaan. De jongere generatie heeft over die periode alleen maar horen spreken, maar duizenden stadgenoten zullen zich nog levendig herinneren de tijd, dat een Jan Derksen, Jan Pronk, Piet Evers, Jan Groot, Klaas Eenhoorn en hoe al die andere prominente Alkmaarse renners ook mogen heten, met succes de strijd aanbon den tegen de sterkste Amsterdamse en Haarlemse rouleurs. Het was, voor wat de wielersport betreft, een glorieus tijdperk voor de kaasstad en nog altijd zal men de wielersportenthousiasten kunnen horen spreken over die „rijke" tijd, een tijd waaruit verschillende kopstukken naar voren zijn gekomen. Hebben Jan Pronk, verschillende malen Nederlands kampioen en eenmaal wereldkampioen, Jan Derksen, die eveneens beide titels op zijn naam heeft gehad, Piet Evers, die by de Nederlandse kampioenschappen verschillende malen heeft gèëxcelleerd, op die baan aan de Sportparklaan niet liun eerste wankele pedaaltrappen ge daan? LIET LAAT ZICH begrijpen dat in wielersportkringen met weemoed aan deze periode wordt teruggedacht. Reeds verschillende jaren lopen enke le bestuursleden van Alcmaria Victrix plannen te beramen om de wielerbaan, die in de bezettingsjaren door slopers- handen met de grond gelijk werd ge maakt, door een andere te vervangen. Steeds liepen die plannen stuk op de financiële consequenties en tot voor enkele dagen heeft men geen kans ge zien aan een en ander vaste vorm te geven. Door het gebrek aan een wie lerbaan in Noord-Holland liepen de prestaties van de Noordhollandse ren ners ten opzichte van de beter met wielerbanen bedeelde delen van het land, terug en vooral de Alkmaarders hebben de laatste jaren geen rol van betekenis meer kunnen vervullen. De Zaan se renners hebben zich vrij goed kunnen handhaven, omdat het voor hen altijd gemakkeiiiicer is op de Sta- dionbaan te gaan trainen. Alkmaar heeft alleen nog Jan Pronk als laatste der toprenners overgehouden en dat is het bestuur van Alcmaria Victrix uiteraard een doorn in het oog. ITEZER DAGEN heeft men de hoofden nogmaals hij elkaar gestoken en het resultaat was. dat men heeft gezegd: „Het moet er toch van komen". Ook nu nog staan de planhen maar in de kin derschoenen. Het is echter toch reeds zo ver, dat de wielervereniging in het bezit is van een tekening van een 200 meter-baan, dat men reeds heeft uit gekeken naar de plaats waar een der gelijk complex zou kunnen worden op getrokken en dat daarbij het oog geval len is op een terrein aan de Hoeverweg. Hoe een en ander gefinancierd moet werden, is nog niet opgelost. Ver- Feestavond en verloting werden groot succes jQAT ER EEN hechte band bestaat tussen de Alkmaarse ingezetenen en de Alkmaarse invaliden, kwam gister avond weer eens op een treffende wijze tot uiting op de propaganda-feestavond, welke georganiseerd was door de plaatselijke afdeling van de Alg. Ned. Invaliden Bond. In de eerste plaats was daar de geheel gevulde zaal van het Wapen van Heemskerk, verder de be langeloze medewerking van de beken de Alkmaarse accordeonvereniging „Vita Nova" en de band van de perso neelsvereniging van de Alkmaarse Ijzergieterij, de P.O.V.A.Y. Daarnaast vormde een groot aantal prijzen, geheel gratis door de Alkmaarse Middenstand beschikbaar gesteld voor de verloting, het bewijs, dat Alkmaars ingezetenen medeleven met het lot van de invali den. P)E HEER J. BIERMAN, voorzitter van de plaatselijke afdeling sprak er zijn grote vreugde over uit. dat ieder jaar weer een grote belangstel ling bestaat voor deze avonden, waar aan hij de conclusie vastkoppelde dat de Invaliden Bond burgerrecht had verkregen in Alkmaar. Hij schetste de moeilijkheden waarvoor de invaliden soms geplaatst worden en gewaagde van de vele offers die verschillende ouders moeten brengen voor hun inva lide zoon of dochter. Hij sprak de vu rige wens uit dat. in navolging van de Noodwet-Drees, in de nabije toekomst een Wet tot stand zal worden gebracht die voor deze categorie invaliden een financiële basis zal scheppen. Hij wees er verder op hoe moeilijk het weer is om invaliden in het arbeidsproces op te nemen nu vele valide m'ensen reeds weer werkloos rond lopen. De accordeonvereniging Vita-Novia bracht vervolgens o.l.v. haar dirigent A. v. d. Wolff een programma dat' klonk als een klok. De avond begon met het optreden van de jeugdaccor- deonvereniging, waaruit bleek dat de vereniging niet bang behoeft te zijn dat zij straks zonder muzikale talen ten komt te zitten. Dit orkestje dat pas een jaar bestaat verraste het publiek met een uitstekend programma en vooral het optreden van de negenjarige soliste Marianna Hemmer met een con cert-overture oogstte grote bijval, evenals het nummer Feest in Beieren uitgevoerd door het gehele orkest. Aan de piano zat de jeugdige Hanny Som broek die zich op voortreffelijke wijze van haar taak kweet. Na de pauze traden de oudere ledën van deze accordeonvereniging op met een programma dat het hart van iedere muziekminnaar kon bekoren. Op prachtige wijze werd voor de eerste maal opgevoerd een concert in fris mi neur ven Wölke en het daverende ap plaus na afloop van dit lang niet ge makkelijke werk was volkomen ver diend. Het slotnummer uitgevoerd door ouderen en de jeugd oogstte een ware ovatie en noopte de dirigent tot een toegift. Na de grote verloting met de fraaie prijzen werd de avond besloten met een gezellig bal onder leiding van de POVAY band. Het Rode Kruis heeft met het helpen van de invaliden er het zijne toe bijgedragen dat de In validen Bond on een zeer geslaagde avond kan terugzien. schillende ideeën werden geopperd, maar tot een definitief besluit is het niet gekomen. Wel bestaat de overtui ging dat verschillende van die ideeën uitvoerbaar zijn en daaruit heeft men de moed kunnen putten verdere stap pen te ondernemen. Het laat zich be grijpen dat die plannen nooit uitge voerd kunnen worden als publiek en overheidsinstanties geen daadwerke lijke steun verlenen. Hoe de gemeente over de plannen denkt is nog niet be kend. De initiatiefnemers willen na tuurlijk eerst met duidelijk uitge werkte voorstellen op tafel komen voordat een beroep op het gemeente bestuur wordt gedaan. Dat een wieler baan niet alleen een belang is voor de wielersport, maar dat het tevens aan trekkelijk moet zijn voor onze mid denstanders en andere bevolkingsgroe pen, ligt voor de hand. Uit dien hoofde zal het gemeentebestuur zeker niet af wijzend tegenover de plannen staan, te meer, daar onze vroede vaderen op an der sportgebied aanzienlijke verbete ringen hebben laten aanbrengen, 2TJ, DIE VóóR de oorlog voor tien cent, of was het negen omdat daar door in verband met de heffing van vermakelijkheidsbelasting gunstiger inkomsten werden verkregen, de trai ningsavonden en de wedstrijden tegen andere verenigingen bezochten en zich de harde en felle duels om de eer en een mand appelen nog in herinnering kunnen brengen, zullen met spanning bet ogenblik verbeiden dat het bestuur van Alcmaria kan zeggen: „Het is er van gekomen, wij gaan bouwen". voortreffelijk talent £)E VOORDRACHTKUNSTENARES Nel Oosthout heeft voor een keer in haar repertoire plaats gemaakt voor een stuk van het lichte genre. Ze vertelt haar publiek over „gehei men", toneelgeheimen, en brengt het op de hoogte van alle spanningen, op gewondenheid, verdriet en blijdschap, gepaard gaand met de voorbereidin gen tot en met de eigenlijke première van een toneelstuk. De gegevens daar toe heeft zij geput uit het reeds in 1937 in Nederlandse vertaling versche nen boekje van de Tsjechische toneel schrijver Karei Capek, een auteur, die zich ook in het andere van zijn hand in ons land verschenen werk, denk eens aan „Tuuntje" het charmante en geestige verhaal over het leven van een jonge hond, heeft doen kennen als een scherp waarnemer en een mens met veel esprit. ]~EN GEHEEL gevulde zaal van „Het Gulden Vlies" heeft gisteravond genoten én van Capeks humor én van de voordracht van Nel Oosthout. De verwachtingen ten aanzien van haar optreden waren bij het publiek ken nelijk groot en wij menen te kunnen zeggen, dat de kunstenares de „zaal" daarin zeker niet heeft teleurgesteld. Slechts in het begin was er enige aarzeling merkbaar terwijl men in de loop van de voordracht een enkele maal een verspreking moest consta teren, die echter snel werd gecorri geerd en aan het geheel geen merk bare afbreuk deed. Hoewel Nel Oosthout zich een enkele vrijheid ten aanzien van de tekst veroorloofde (wij denken aan „tussen de man, die voor het geluid moet zorgen en de toneelkapper" ligt een nog diepere kloof dan tussen Truman en Stalin, ook al zijn het col lega's), volgde ze het gegeven van Capek getrouw en slaagde ze er in haar publiek, gelijk de Tsjechische schrijver dat deed, te brengen in de ban van het gejaagde, enerverende leven van de toneelspeler. Doch we vernamen gelijk, dat het niet alléén de spelers en de regisseur zijn die het stuk maken, en dit soms in het oog van de misschien wel het meest in spanning zittende schrijver „breken" Ook de technici, de man die „boven" in zijn cabine worstelt met de lam pen, die op het kritieke moment door branden of net even te uitbundig stra len, de souffleur, die soms van erger nis zijn „hok" verlaat en de repetitie de repetitie laat en de décorateurs, die terwijl dy eerste slag op de gong voor de première al is verklonken, tot grote woede van de regisseur nog even iets komen verbeteren aan hun werkstuk, worden ons ten voeten uit getekend. Nel Oosthout brengt dit alles op wel buitengewoon knappe wijze tot leven en weet ons met haar stem, haar gelaatsmimiek en -haar gebaren met- derdaad te suggereren, dat niet zij op het podium staat, maar dat het inder daad de regisseur is, die na de zo veelste mislukking van een „opkomst" schier uitgeput op een stoel neervalt en er alleen nog maar het zwijgen Kan toedoen; dat niet zij daar staat, maar Katja, die inplaats van haar rol te lezen een klaagzang aanheft omdat ze haar been zo heeft gestoten tegen een paar omgevallen stoelen. En we zien de schrijver ineen krimpen, als stortte de hele wereld op zjjn hoofd neer, als door een welhaast noodlot tige fout tijdens het eerste bedrijf van de première het belangrijkste stuk tekst prompt wordt overgeslagen We hoorden tijdens de pauze een dame uit het publiek haar twijfel uiten of dit alles nu wel met de wer kelijke gang van zaken'overeenstemt. Och Capek en Nel Oosthout mogen het hier en daar wel eens wat hebben aangedikt, er ver naast zijn ze zeker niet geweest. We kunnen deze twij felende toehoorster zelfs verzekeren, dat het soms achter de coulissen en in het repetitielokaal wel eens erger toegaat, dat er dan niet alleen splin ters of stukken afvliegen, doch dat er niet zelden brokken vallen en illusies voorgoed in puin gaan WIJ KUNNEN niet anders zeggen, dan dat de samenwerkende ver enigingen (Instituut Arbeiders Ont wikkeling, Ned. Reisvereniging, Volks universiteit en Ned, Ver. van Huis vrouwen), met het organiseren van dergelijke op hoog peil staande avon den een uitstekende koers varen. Dal zovele mensen voor-een vrij laag be drag deel mogen hebben aan het cul turele leven, is aan deze zeer te prij zen samenwerking te danken. Het was daarom .verheugend van mevr. Swa- nenburg de Veye, presidente van de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, die de leiding van de avond had, te vernemen, dat ook de plaatselijke afdeling van de Mij, tot Nut van 't Algemeen zich bij dit ge coördineerde werk heeft aangesloten. Turnlusf-Olympia F)E BESTUREN van de Alkmaarse gymnastiekver. Turnlust en de Zaandamse zusterver. Olympia hadden het goede idee dat hun dames sen.- teams de krachten eens met elkaar moesten meten. Hoewel deze groep de turnsport in hoofdzaak beoefent om fit te blijven en in de zalige hoop leeft dat, voor zover noodzakelijk, een en ander de slanke lijn bevordert, is het voor iedere sportbeoefenaar, oud of jong, niettemin prettig te weten hoe zijn prestaties ten opzichte van die van an deren zijn. De animo voor de tweekamp, welke gisteravond in het lokaal van Turnlust te Alkmaar werd gehouden, was zeer groot. Topprestaties werden niet gele verd. Wij hadden dat ook niet ver wacht. In vele gevallen werd de niet te zware oefenstof echter correct afge werkt. Er werd gewerkt aan burg, ringen, paard en een vrije oefening besloot de avond, waarop geanimeerd en enthou siast werd gestreden. Olympia was met zijn tien beste dames iets sterker dan Turnlust. De gasten behaalden name lijk een totaal van 304,55 punten en Turnlust kwam tot een totaal van 298,30. Een verschil dus van ruim zes punten. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: Huwelijks- wals (18 jr); Victoria Theater, 8 uur: Artisten-tragedie (14 jaar); - Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Waar de rechte weg eindigt (18 jr); Harmonie Theater, 8 uur: Marva's Ahoy (alle leeft.) Wapen van Heemskerk, 14.30 uur: Vergadering Ned. Ver. van Huisvrou wen en vertoning van Philipsfilm over gehoorapparaten; 8 uur fa Hof stede vertoont dezelfde film. Café No. Eén, half 8: Biljartfinale 3e klasse. Waakt en Bidt, 8 uur: Conferentie voor de Ned. Christ. Gemeenschaps- bond over het onderwerp: „Eén leven slechts". Lunchroom Vroom Dreesmann, 2.30 en 3.45 uur: Modeflitsen. Nachtdienst apotheken: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Luchtduivels boven de Pacific (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Okinawa (18 jaarl; Victoria T/.eater, 8 uur: ..Handel" in vrouwen on meisjes (18 jaar): Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ik heb mijn "lirt in Heidelberg verloren (alle leeftijden). Wapen van Heemskerk. 7.45 uur: Filmclub van de Herv. Jeugdraad ver toont „Schipper naast God". Café No. Eén, half 8: Biljartfinale 3e klasse. Gulden Vlies, 8 uur: Prof. Van Eek spreekt voor Schola Publica over ..Waarheidsserum en leugenverklik ker". HOOG WATER TE BERGEN AAN 7,EE Donderdag 6.13 18.29 Vrijdag 6.55 19.14 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 6.18 18.34 0.58 12.34 Vrijdag 7.00 19.19 1.00 13.19 ruwe, gesprongen huid, schrale lippen De ongeorganiseerden plukken vruchten andermans werk van het dik- (Advertentie. tng Meo.) De winkelstand heeft zelf belang bij eenheid IN DE BOEZEM VAN de beide plaatselijke verenigingen van groentehandela- I ren, de katholieke en de neutrale bond, is hevige tweestrijd ontstaan over de wenselijkheid van een vrije middag en over de vraag, welke middag dat zou moeten zijn. Achter gesloten deuren zijn twee stormachtige vergaderingen ge houden, die echter een weinig verhelderend resultaat hebben gehad. Een onder houd, dat enkele bestuurderen gistermiddag met een functionaris van de ge meente hadden, leidde al evenmin tot een oplossing, zodat men zich nu genood zaakt ziet het hoofdbestuur om bemiddeling te verzoeken. DIJ DE ENQUêTE die vóór de verea- dering onder de groentehandelaren is gehouden, spraken drie en dertig handelaren zich uit vóór sluiting en verklaarden acht leden zich er tegen. Enkelen van hen lieten zich overreden om zich bij de meerderheid aan te slui ten, doch zij stelden toen de eis dat er 's Woensdagmiddags zou worden ge sloten in plaats van Dinsdags, zoals de grote meerderheid wilde. De tegenstemmers zijn handelaren die voor hun verkoop in hoofdzaak op venten zijn aangewezen. Zij verklaren, dat de Dinsdag en de Zaterdag hun beste dagen zijn en dat zij deze niet willen missen. De meerderheid van de leden gevestigde groentehandelaren voor wie venten bijzaak is maakte bezwaar tegen de Woensdagmiddag, omdat er dan veiling is. In de praclijk zou het er op neerkomen dat hun vrije middag alleen tot uiting komt in het bordje „Gesloten" dat zij op de win keldeur moeten plakken, terwijl zij toch zouden moeten werken. Deze meerderheid is van mening dat met enige goede wil de ventersdagen wel verzet kunnen worden. Een vaste middag. AFGEZIEN VAN andere argumente- ring, lijkt het ons zeer gewenst dat in een centrumstad als Alkmaar bij de winkelsluiting een vaste lijn wordt aangehouden en dat hiervoor de Dins dagmiddag wordt gekozen. Het is thans zo, dat Dinsdagsmiddags de bloe menwinkels, kantoorboekhandels, kap perszaken, boekenwinkels, kruideniers- bedrijven en sigarenwinkels sluiten, 's Maandags sluiten de slagers en nu zou men dan willen dat 's Woensdag middags de groentehandelaren hun verkoop staken. Deze verdeeldheid kan voor een stad, die het voor een belangrijk gedeelte moet hebben van verkoop aan inwoners van buitenge meenten, nimmer gunstig zijn.Men kan van plattelandsvrouwen, die een K 72. Jimmy Brown begreep heel goed dat hij zich in een niet al te prettig parket bevond. De ene haai die hij, vóór hij de hut was binnengedrongen, had weggejaagd, was blijkbaar verster king gaan halen en aan de manier waarop zij met z'n tweeën op de loer lagen, kon hij wel opmaken, dat zij niet veel goeds in de zin hadden. Als hij de een zou proberen weg te jagen door hem een por met zijn harpoen te -i( zo i ue ajiper vermot a- i 'ot de aanval overgaan. Het eerste, dat Jimmy deed, was de kist van kapitein Toontje, die hij nog altijd bij zich had, met een onverwachte snelle beweging naar de linkse haai te werpen. Het beest kreeg een der punten van de kist pre cies in zijn oog. Het maakte een razend snelle wending en gaf de kist met zijn staart zo'n formidabele klap, dat Jimmy zich snel moest bukken, anders zou hij op zijn beurt de kist tegen zijn hoofd gekregen hebben. Toch deed Jimmy ge zwind een uitval met zijn harpoen. Eén prik is meestal voldoende, had men hem verteld, om een haai op de vlucm te jagen. In zijn ijver had Jimmv r andere haai echter geen prikje gege ven, maar zo'n venijnige stoot, dat de punt van zijn harpoen wel vijftien een timeter in het haaienlichaam verdween waardoor hij zijn wapen njet snel ge noeg kon terugtrekken en de haai die van pijn een reuzensprong maakte, ei met de harpoen van door ging. Daa stond Jimmy toch wel even beteuterd van te kijken. Op hetzelfde ogenblik bemerkte hij dat de eerste haai weer op hem af kwam. Ambtenaren belegden een voorlichtingsavond VOOR DE AFDELING ALKMAAR van de Algemene Bond van Ambtenaren sprak gisteravond het hoofdbestuurslid, de heer Van Dijck, Over het onder werp „De wijziging in de Pensioenwet 1922". Vóór de totstandkoming van de huidige wet op 1 Juli 1922 heerste op het gebied van de pensioenen een vrij chaotische toestand. Deze wet moest in de loop der jaren meerdere malen gewij zigd worden, laatstelijk op 6 No-vember 1948, toen een vermindering van de pre mie vohr eigen pensioen van 2 procent tot stand kwam. Aan de staatscommissie Van Poelje werd de opdracht verstrekt, een algehele herziening of een volkomen- nieuwe wet te ontwerpen. De regering heeft deze commissie ten aanzien van enkele urgente punten als de pensioengerechtigdheid van arbeidscontracten, de wachttijden, de minima van het invaliditeitspensioen, de maxima .van de pensioenen, alsmede de cumulatie om een interim-rapport gevraagd. deze datum wordt het percentage 16.1 procent. Van beide percentages kan de helft op de arbeidscontractant worden verhaald. Na 31 December a.s. dient laatstgenoemde per dienstjaar circa 1% procent premie te storten. Dit wordt van zijn salaris afgehouden. De wachttijd door te brengen alvorens recht op pensioen ontstaat bedraagt thans tien jaren, waarvan minsten» vijf jaren werkelijke dienst moet zijn verricht. Voorgesteld wordt deze cij fers terug te brengen tot resp. 5 en 4 jaren. Ook voor z.g. uitgesteld pensioen, toe te kennen op 65-jarige leeftijd, wordt thans voorgesteld, na verkregen eervol ontslag, i.p.v. tien, een diensttijd van zeven jaren vast te stellen en bij vrijwillig ontslag i.p.v. vijftien tien jaren te stellen. Voor hen, die thans nog geen 65 jaar oud zijn en nog niet aan de huidige bepalingen voldoen, zal de regeling met terugwerkende kracht worden ge troffen. Het invaliditeitspensioen zal i.p.v. na zeven dienstjaren na vijf jaren worden toegekend. Eveneens zal het huidige maximum pensioen, dat f 4800 bedraagt, enige Verhoging kunnen ondergaan evenals het weduwen- en wezenpensioen. Bij cumulatie van pensioenen zal. de helft worden gekort van het bedrag dat de laatste wedde of pensioen grondslag overschrijdt, de pensioenkor ting vermindert echter steeds met 2 procent voor ieder jaar beneden dc 65- jarige leeftijd, om bij het bereiken daarvan geheel op te houden. Dit alles betekent voor talrijke dui zenden een grote verbetering in hun sociale omstandigheden, verbeteringen, die aan de conferentietafel door de vakorganisaties konden worden be reikt. Daarom bestaat er bij hen groot bezwaar tegen de ongeorganiseerden, die wel de vruchten van het werk van anderen plukken, doch er zelf niet het minste steentje aan bijdragen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen over de moeilijke materie van de Pensioenwetgeving werd in ruime mate gebruik gemaakt. Van „De Dageraad" is thans het win terprogramma verschenen. Aan het eind van deze maand spreekt de heer J. H. Soheps, lid van de Tweede Kamer, over „Vrede door internationaal ver weer". Begin November volgt een voor dracht van de heer L. Baas, wnd voor zitter van de Ned. Vredesraad, over „Vrede door overleg" en begin Decem ber zal de heer F. Kief, redacteur van „De Vlam" spreken over „De socialisti sche derde weg". In Januari houdt de heer P. Spigt een rede over „De bete kenis van Multatuli voor deze tijd" met declamatie door Jan Mesman. In Fe bruari behandelt mevrouw Alma Heine het onderwerp: „Komen onze kinderen tekort wanneer zij geen godsdienstige opvoeding krijgen?"; in Maart spreekt de heer Constandse over een nog na der bekend te maken onderwerp en in April volgt de laatste bijeenkomst waarop de heer Max Vawin zal spre ken over „Ontmaskering van para-psy chologische verschijnselen". nieuw lid van voogdijraad Bij Koninklijk besluit van 9 Octobef is benoemd tot lid van de Voogdiiraai te Alkmaar mevrouw C. C. Ringers— Binkhorst, zulks ter vervanging van jnr J. N. Alblas. WAN OVERHEIDSWEGE is van instituut arbeidscontractanten wijls misbruik gemaakt. Een dezer da gen ontmoette spr. 'n vrouwelijke em ployé, die reeds 34 jaar als arbeidscon tractante werkzaam was. Het percen tage arbeidscontractanten in over heidsdienst, dat in de oorlogsjaren 65 procent bedroeg, is thans beneden 50 procent gedaald, eensdeels door op heffing van tijdelijke diensten, ander deels door aanstelling in vaste dienst. Op 1 Januari 1950 waren 70.000 man nen en 30.000 vrouwen op arbeidscon tract werkzaam. In 1948 werd de toezegging gedaan, dat zij, die langer dan twee jaar zon der onderbreking als arbeidscontrac tant in een niet-tijdelijke functie werk zaam waren, in een pensioenregeling zouden worden opgenomen. Als met- tijdelijk geldt een diensttijd van ten minste tien jaar of van vijf jaar in dien men voor onbepaalde tijd in een niet-tijdelijke functie werd aangeno men. De nieuwe Wet bevat de plicht tot inkoop van de doorgebrachte dienst jaren. De overheidsorganen dienen voor diensttijd, doorgebracht vóór 1 Januari a.s., 'n premie van 10 procent van het genoten salaris te storlen; na middag komen winkelen, moeilijk ver langen dat zij van te voren precies we ten welke winkels er wel en welke er niet geopend zullen zijn; dat weten zelfs de 'meeste stadgenoten niet. De Dinsdagmiddag is algemeen be kend als sluitingsmiddag. Verschillen de zakenlieden die deze middag hun winkel wel geopend houden, hebben ons verzekerd dat zij op Dinsdag aan zienlijk minder verkopen dan op iedere andere middag van de week. Het zal zeer wenselijk zijn als vol gend jaar aan alle groepen van winke liers die willen sluiten aan te bevelen dat zij hiervoor de Dinsdag aanhou den. Dit zal menige bezoeker van het platteland een vergeefse reis naar de stad besparen en tenslotte is dit in het eigen belang van de Alkmaarse middenstand. Onoordeelkundig geladen Gistèrmorgen 'verloor een truck met oplegger bij het nemen van de bocht van de Friese brug naar de Kanaal kade een hoeveelheid betonnen dak platen, die met geweld op de straat te rechtkwam. De auto was op weg naai de Breedbandwalserij van de Hoog ovens te Velsen. Vermoedelijk was de wagen onoordeelkundig geladen. Biljartkampioenschap derde klasse de Bellis zorgde voor verrassing Zoals was te verwachten heeft de tweede avond van het tornooi om het biljartkampioenschap van Alkmaar en omstreken derde klasse verrassingen opgeleverd. Chris Kalman van de Drie Ruiten heeft het namelijk gepresteerd om uit drie partijen de volle winst te halen, niettegenstaande het feit dat' hij aanvankelijk zjjn zenuwen maar juist de haas kon en de indruk wekte, niet bestand te zullen zjjn tegen de jongere generatie, die aan deze wedstrijden deelneemt. Nog een ander lid van De Drie Rui ten eiste de aandacht op. Het was J. Bellis, die in zijn partij tegen Blank, één van de sterkste spelers van dit tornooi, met een gemiddelde van 5.88 uit de bus kwam. Bellis is wel een bij- zender onregelmatige speler. Het kan gebeuren dat hij nauwelijks tot een moyenne van 2 komt„ om even later de moeilijkste ballen met het grootste gemak voor de verbaasde ogen van zijn tegenstander op de groene tafel te demonstreren. Van de partij QuantDe Graaf had den wij grote verwachtingen. Het zijn beide spelers die het spel trachten te spelen zoals het behoort en op de snelle en goed-Iopende tafel van café „Nummer Eén" zouden zij dus tot goe de prestaties kunnen komen. Quant speelde vrij sterk, maar toch had hij moeite de ballen bij elkaar te houden Hij deed het in ieder geval nog beter dan Henk de Graaf, die een klasse minder speelde dan in zijn eerste par tij. Hij heeft verschillende zeer een voudige ballen gemist, hetgeen tot ge volg had dat hij, zonder Quant ernstig te kunnen bedreigen, werd verslagen. Wilkens is er nog steeds niet „in". Dat hij echter van Blank verloor is ze ker geen schande, daar Blank de partij in 27 beurten op zijn naam bracht. Heusy heeft het tot nu toe lelijk la ten zitten. Deze „ruime" speler strui kelde gisteren over Van Stralen en heeft evenals Wilkens nog geen winst punten kunnen vergaren. De uitslagen waren: Blank 100 27 12 3.70 Wilkens 66 27 17 2.44 Kalman 100 32 14 3.12 Bellis 81 32 11 2.53 Van Stralen 100 30 9 3.33 Heusy 75 30 12 2.50 Quant 100 32 14 3.12 De Graaf 84 32 17 2.62 Bellis 100 17 22 5.88 Blank 49 17 11 2.88 C. Kalman 100 28 13 3.5? E. van Stralen 84 28 17 3.0» De stand is thans: 1 C. Kalman 3 3 3.09 2 J. Blank 3 2 3.27 4 3. E. van Stralen 3 2 3.15 4 4 J. Bellis 3 1 3.45 2 5. H. de Graaf 2 1 3.01 2 6 N. Quant 2 1 2.97 2 7 M. Heusy 2 0 2.34 0 8 W. Wilkens 2 0 2.12 0 (Kolommen betekenen: gespeeld' £e" wonnen, moyenne, matchpunten). BURGERLIJKE STAND Geboren: Dingena W., d. v. J. A. ^ra" mer en A. B. Oost; Joanna E. M-, d- v* J. M. Rijpkema en E. M. Halma. Gehuwd: Leendert M. Jupijn en Ta J. Ochqué; Cornells Mollevanger Geertje Overmeijer; Cornells J. P- Ivleer" lant en Neeltje van Kleef. Overleden: Aafje Groot, 87 j., weduw van C. B. van Vliet.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2