Bouwprogramma kan wellicht nog opgevoerd worden Lord Ismay bezoekt Nederland m Marine-begroting voor 1953 geeft veel stof tot praten Ondememersachten verlaging van belastingen noodzakelijk Hoe de V.N. in elkaar zitten Woonarkbouwer was „kapitein in het leger en jachtgrondbezitter" Logger deed een goede vangst li ÉS I m VERTROUWEN EN WERK Scherp Bondsdag - debat over de „partisanengroepen Actievere politiek t.a v. Europese federatie Sterker sociaal econom. front is wenselijk Broekhuizen verloor voor de derde maal Bakker-Lakeman door val uitgeschakeld EMILE ZATOPEK IS OP RECORDJACHT Tweede Kamer ontsteld over vliegongelukken Mr Kranenburg onder onze Koreastrijders Sommige Kamerleden wensen de vlooteenheden uit Indonesië terug te roepen Prins Bernhard onder de Britse, atoombom op schip ontploft De Britse staalindustrie weer particulier Kesselring is vrij Doch zal nu wel de cel ingaan -#• m President Koerner heeft ontslag niet aanvaard Waksman (sfrepfomycine) ontvangt Nobelprijs VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 Algemeen adres N. V. V aan Ministerraad ND het regeringsprogramma in de Troonrede is bekend gemaakt, heeft het ver- bondsbestuur van het NW zich met een adres tot de Raad van Ministers gewend, waarin het zijn inzichten over de tegenwoordige sociaal-economische situatie van ons land, de naar zijn oordeel wenselijke, toekomstige ontwikke ling en de hiervoor vereiste maatregelen kenbaar maakt. Opgemerkt wordt o.m., dat de Nederlandse politiek in het bijzonder ten aanzien van een Europese federatie te zeer door een afwachtend karakter werd gekenmerkt. De commu nistische uitdaging zal volgens het adres slechts kunnen worden beantwoord, indien niet alleen het militaire front, maar ook het sociaal-economische front wordt versterkt. /"•EWEZEN wordt op de gevaren, die voor de werkgelegenheid zullen ontstaan, wanneer de militaire produc tie kan worden verminderd. Opvoering van het verbruik en vergroting van de hulp aan de minder ontwikkelde ge bieden zullen er toe moeten bijdragen de afzetmogelijkheden op peil te hou den. Het NW vertrouwt, dat de nieuwe regering geen hoger werkloosheids cijfer dan drie procent der beroepsbe volking in loondienst zal aanvaarden en bij overschrijding hiervan een ac tieve politiek ter bestrijding van deze werkloosheid zal voeren. Handhaving van het beginsel van geleide loonpoli tiek wordt bepleit. Het verbondsbestuur vraagt zich af, of onder de huidige omstandigheden verhoging van het bouwprogramma van 55.000 op 60.000 woningen niet mo gelijk zou zijn. Tegen de aangekondig de huurverhoging heeft het NW geen bezwaar, echter onder nadrukkelijk voorbehoud, dat er garanties zijn, dat het voor de verbetering van het onder houd bestemde deel van de huurverho ging ook inderdaad voor dit doel zal worden besteed en dat het overige deel ten goede zal komen aan een huur- egalisatiefonds, waardoor de subsidies ten laste van de overheid voor de wo ningen kunnen worden verminderd. Gepleit wordt voor een volledige com pensatie voor de huurverhoging voor de loontrekkenden en trekkers van so ciale uitkeringen. Het NW acht het noodzakelijk in afwachting van de totstandkoming van Onze landgenoot Broekhuizen ver loor in het wereldkampioenschap drie banden voor de derde maal zijn partij, ditmaal tegen de titelhouder Vinger- hoedt. In sommige partijen werd zeei sterk gespeeld en men noteerde enkele gemiddelden hoger dan 1. De uitslagen luidden: Garcia (Chili) Siguret (Fr.) Vingerhoedt (België) Broekhuizen (Ned.) Ccirrera (Arg.) Moran (Venezuela) Tiedtke (Did.) Ventura (Spanje) Criales (Columbia) Monestier (Uruguay) De stand luidt: 1. Tiedtke (Did.) 2. Vingerhoedt (België 3. Freidenthal (Arg.) 4. Cairrera (Arg.) 5. Garcia (Chili) 6. Siguret (Fr.) 7. Monestier (Uruguaj S. Criales (Columbia) 9. Moran (Venezuela) 10. Ventura (Spanje) 11. Broekhuizen (Ned.) Het Nederlandse koppel BakkerLa- keman, dat deelnam aan de zesdaagse to Dortmund is een uur vóór het einde door een val uitgeschakeld. Ook ver schillende andere renners moesten op geven. Borkowski verliet de piste met een borstvliesontsteking en Hormann kreeg last van een lichte longaandoe ning. De zesdaagse werd gewonnen door Koblet-Von Büren, met op één ronde CarraraMuller (Fr.-Dld). en Kiiian Van Steenbergen (Dld.-Bl.) De Tsjechische athleet Emile Zatopek zal Zondag 26 October a.s. te Alt-Bun- zlau een poging doen om de wereldre cords op de 25 en 30 km te verbeteren. Het huidige record op de 25 km staat op naam van de Fin Mikkó Hietanen met 1 uur 20 min. 14 sec., en de Rus Jakov Moskatchankov heeft het record van de 30 km met 1 uur 38 min. 54 sec. in handen. een definitieve ouderdomsvoorziening (ook voor zelfstandigen), dat het inko men, dat niet in aanmerking komt voor aftrek bij het vaststellen van de uitke ring voor de noodvoorziening voor ouden van dagen, wordt verhoogd tot tweehonderd gulden per jaar. Ten slotte worden in het adres de in diening van een landbouwarbeidswet en een wettelijke regeling van de va- cantie wenselijk geacht. In Hengelo schiet men Onder de grond De gemeente Hengelo (O.) zal, voor- zove_r bekend is, als eerste gemeente in Nederland, een onderaardse schiet baan bouwen, een z.g. schietkoker. Deze baan zal tevens, indien dat ooit nodig mocht zijn, als schuilkelder ge bruikt kunnen worden. Omdat het per soneel der electrische centrale daar van zal kunnen profiteren zal de IJselcentrale een deel der bouwkosten dragen. Deugen de straaljagers wel? De leden van de Tweede Kamer heb ben blijkens het v.oorlopig verslag over de begroting voor oorlog en marine al gemeen uiting gegeven aan hun ontstel tenis over het grote aantal ongelukken met straaljagers, dat dit jaar heeft plaats gevonden. Zeer vele leden zou den gaarne vernemen, of dit aantal ex- horbitant hoog is en in welke verhou ding dit staat tot dat van de ongeluk ken in andere landen. Verschillende leden vroegen, of de Nederlandse piloten niet met een te ge ring aantal vlieguren op de straaljagers worden gezet. Enkele leden zouden graag van de minister de verzekering hebben, dat de thans bij de luchtstrijd krachten in gebruik zijnde Gloster Me- teor-toestellen voldoen aan de hoogste eisen. Is er soms een overbelasting in die zin dat er onvoldoende revisie plaats vindt? Gevraagd werd, of het niet beter zou zijn, de productie van een nieuwer type ter hard te nemen. De Nederlandse staatssecretaris van Oorlog, mr Kranenburg, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Nederland se troepen, die zijn ingedeeld bij de Amerikaanse tweede divisie op Korea, Nadat de staatssecretaris een krans ge legd had bij een gedenkteken voor de gevallenen van de divisie zeide hij diep onder de indruk te zijn van de samen werking tussen de Nederlandse troepen en de Amerikanen. r~ 50 78 6 0.641 43 78 4 0.551 50 52 5 0 961 38 52 3 0.730 50 47 5 1.063 42 47 4 0.893 50 43 5 1.162 28 43 3 0.651 50 89 5 0.561 48 89 4 0.539 2 4 1.234 2 4 1.052 2 4 0.869 3 4 1.034 3 4 0.654 3 4 0.635 3 4 0.624 3 2 0.601 3 0 0.729 3 0 0.616 3 0 0.565 Lord Ismay, secretaris-generaal van de NAVO, brengt een bezoek aan ons land. Bij zijn aankomst gisteravond op het station H.S. in Den Haag, inspecteerde hij een erewacht van de LSK. Bfj de behandeling van de begroting van Marine over 1953, hebben sommige Tweede Kamerleden als hun mening uitgesproken, dat de marinc-eenlieden en het personeel van de afd. Zeemacht der Ned. Militaire missie in Indonesië, moeten worden teruggetrokken. Ook vroeg men of er strategische redenen waren dat er een concentratie van ma rine-eenheden op Nieuw Guinea heeft plaatsgevonden. Blijkens de memorie van toelichting op de begroting, zal Hr. Ms. „Johan Maurits'' naar de Koreaanse wateren gezonden worden om Hr. Ms. „Piet Hein" af te lossen. Enkele leden dron gen er op aan, de „Piet Hein" terug te roepen, zonder een ander oorlogsschip daarvoor in de plaats te zenden. Op de Mr. STIKKER AANGEKOMEN TE LONDEN Mr D. U. Stikker, de nieuwe Neder landse ambassadeur in Groot-Brittannië is gisteren per boot in Engeland aan gekomen. Woensdag zal hij zijn geloofs brieven op Buckingham Palace aan ko ningin Elizabeth aanbieden.' genodigden Gisteren is in de Koninklijke schouw burg te Den Haag de algemene ver gadering van het verbond van Neder landse werkgevers begonnen. Z.K.H Prins Bernhard bevond zich onder de genodigden, onder wie er vele waren uit het buitenland. De voorzitter van het verbond, de heer T. J. Twijnstra hield een lange openingsrede, waarin hij onder meer zeide, dat de onderne mers het aanvaarden, dat de overheid optreedt als hoedster van het algemeen belang, doch dat alle maatregelen Worden afgewezen, die hetzij in be ginsel, hetzij als noodzakelijk gevolg koersen in de richting van staatsso clalisme of van, van bovenaf gediri geerde planeconomie. Overheidsingrij pen wordt aanvaard, alleen in zulk een vorm, dat daardoor aan de vrjj- EeV u an e ondernemer zo weinig mo- lej^Deiemmering in de weg wordt Over de PBO zeide heer Twijnstra: „Ondernemer, gij zijt een leider in het economische en sociale bestel. Een leider stelt zich op de basis der rea liteit, aanvaardt dus de feiten, ziet de werkgelegenheid onder ogen. Gij zijt leider, neem dus de leiding van de dingen die gebeuren, in eigen hand. Dit leiderschap moet voortdurend ver dedigd worden, zowel tegenover de overheid als tegenover de arbeiders" Sprekende over de fiscale druk op de ondernemingen, zeide heer Twijn stra, dat de belastingen thans tot zulk een hoogte zijn gestegen, dat zij een rem vormen voor de ondernemings voorschriften. Het moment is thans gekomen, dat een zekere verlaging van druk geen nadeel voor de schat kist zou betekenen. De heer Twijnstra besloot zijn jaarrede met enkele con crete cijfers. In de Nederlandse in dustrie werkten rond 1900 ruim 650.000 personen. Thans zijn het er 1.640.000. De omvang der industriële productie is sinds 1913 verdrievou digd. begroting, zo werd nog opgemerkt, wordt gemist, wat deze deelname in Korea ons volk kost. Vele leden maakten er bezwaar tegen, dat in de memorie van toelichting bij herhaling het woord „oorlogsvoorberei ding" wordt gebruikt. Zij zagen liever hiervoor in de plaats „defensie-voorbe reiding". Kosten: een milliard Het doei van de recente Britse atoom- bomproef op de Monte-Bello-eilanden was, na te gaan welke gevolgen de ont ploffing van een atoombom in een ha ven zou hebben, zo heeft premier Chur chili Donderdag in het Lagerhuis ver klaard. Hü deelde nog mede, dat de proef een milliard gulden had gekost. De bom was tot ontploffing gebracht op een oud fregat, de 1450 ton metende Plym. Op enkele roodgloeiende stukken na verdampte het fregat tijdens de ex plosie, die een vloedgolf deed ontstaan en duizenden tonnen water, modder en rotsblokken de lucht in slingerde. Op het punt, waar de eerste lichtflits door de romp van het schip naar buiten was gedrongen, had een temperatuur van 1 millioen graden Fahrenheit geheerst. In het centrum was de temperatuur nog veel hoger. Uit de mededelingen van Churchill wordt verder afgeleid, dat Engeland nog grotere en betere bom men denkt te maken. Meerderheid in het Lagerhuis is er voor De Britse conservatieve regering heeft Donderdagavond in het Lagerhuis een meerderheid van 34 stemmen gekregen voor haar plannen om de genationali seerde yzer- en staalindustrie terug te verkopen aan de particuliere onderne mingen. De uitslag van de stemming was 303 stemmen vóór en 269 tegen. Verwacht wordt, dat Churchill de voorstellen in de vorm van een wetsont werp vóór het eindeSvan het jaar aan het parlement zal voorleggen. Herbert Morrison, minister van buitenlandse za ken in het vorige (Labour) kabinet, herhaalde de socialistische belofte, dat de socialisten, wanneer zij weer aan het bewind komen, de ijzer- en staalindu strie opnieuw zullen nationaliseren. Zijn gezondheid laat veel te wensen over De Britse autoriteiten in West-Duits- land hebben ex-veldmaarscbalk Albert Kesselring gratie verleend. Hij is Don derdag formeel vrygelaten uit de ge vangenis voor oorlogsmisdadigers te Werl. Kesselring was reeds op ere woord in vrpheid gesteld om zich te laten verplegen in een particuliere kli niek. Hü lijdt aan kanker. Zijn ge zondheidstoestand is precair. De 66-jarige voormalige luchtmaar- schalk leidde de luchtoorlogen tegen Polen, Nederland, België, Frankrijk en Engeland en hij commandeerde later een eenheid aan het Oostfront. In 1943 was hij bevelhebber in Italië. Na het mislukte Ardennen-offensief volgde hij Von Rundstedt op in het Westen. Na aanvankelijk wegens oorlogsmis daden ter dood te zijn veroordeeld, wera hij later begenadigd en zijn von nis werd in levenslange gevangenis straf veranderd. Oplichtingsaffaire voor de rechter „Ik raakte in moeilijkheden, omdat ik mijn product te goedkoop aflever de", zei de 4I-jarige woonarkbouwer D. J. de J., die gisteren terecht heeft gestaan voor de Amsterdamse recht bank, onder beschuldiging een aantal gelden van klanten te hebben verduis terd. J. maakte er zyn bedryf van cas co's van oude mijnenvegers te kopen en deze te verbouwen tot woonboten. Hij had reeds dertig van deze won- boten gebouwd toen hij in contact kwam met' een hoofdonderwijzer, met wie hij langzamerhand bevriend raak te, Hij gaf hoog op van zichzelf, ver telde dat hij verschillende auto's bezat, dat hij kapitein was in het Nederland se leger en dat hij een jachtterrein be zat in de Biesbosch. De hoofdonderwij zer S. en zijn familie hadden onbe grensd vertrouwen in hem. Het eind van het liedje was, dat verdachte de familie een casco liet kopen en er f 3000 voor incasseerde. Hij had voorgespie geld, dat S. door middel van verkoop van het oude ijzer, dat zich in het cas co bevond, veel geld zou kunnen ver dienen. „Waarom vertelde u al die mooie verhalen?" vroeg de president. „Deed u dat om een goede indruk te maken op de familie S". „Nee edelachtbare", antwoordde verdachte, „dat kwam voort uit een verkeerde levenshouding'. De oude mijnenveger kwam ten slotte in het bezit van S. doch niet, dan na dat verdachte failliet verklaard was en de boot niet meer kon worden afge- ip PW' bouwd. Ten slotte heeft S. de mijnen veger "weer verkocht voor f 300. Voorts stond verdachte terecht onder beschuldiging van oplichting van een Amsterdamse melkboer-in-ruste N., die hij eveneens een woonboot wilde ver kopen. N. had bijna f 5000 betaald en ten slotte had hij na veel moeilijkhe den een casco gekregen, dat al enigs zins verbouwd was. Maar door het faillisement van verdachte werd ook deze zaak niet verder uitgevoerd en N. verkocht ten slotte casco met om bouw door een ingeniersbureau „to taal ongeschikt voor een woonboot" ge noemd voor f 550. De officier van Justitie eiste tegen deze verdachte één jaar met aftrek, wegens oplichting. Uitspraak op zes November. Het Oostenrijkse kabinet Geen verkiezingen vóór 15 Februari De Oostenrijkse kanselier Figl en vice-kanselier Schaerf hebben Donder dagochtend een bezoek gebracht aan president Koerner, waarbij zij hem officieel hebben gevraagd het ontslag van het kabinet te aanvaarden. Koer ner heeft tot dusver het ontslag niet aanvaard. Het huidige kabinet zal tot aan de beslissing van de president officieel in functie blijven. De verkiezingen zullen niet eerder dan 15 Februari gehouden kunnen worden. Vóór het parlement ontbon den zou kunnen worden moet het eventueel optredende noodkabinet een ontwerpbegroting aanbieden. Josjida (Japan) verzekerd van premierschap Premier Josjida van Japan krijgt de steun van zijn rivaal voor het voorzit terschap van de Liberale Partij, Hato- jama en diens aanhangers, wanneer het I nieuwe Huis van Afgevaardigden van daag een nieuwe premier kieat. De secretaris-generaal JEVEN JAAR geleden hebben op 24 Oct. de meeste volkeren der we reld door middel van hun regeringen een zeer belangrijke stap gedaan in de richting van samenwerking voor duur zame vrede en voor de economische en sociale vooruitgang van alle volke ren. Heden ten dage is het maar al te dui delijk dat wij nogver af staan van de verwezenlijking dezer doelstellingen. Wij leven temidden van scherpe ide ologische verschillen, grote machtscon flicten, plaatselijke gevechtshandelin gen en het gevaar van een wereldoor log, die de beschaving wegvaagt. Wij moeten deze situatie recht in de ogen zien, maar wij moeten tevens aandacht hebben voor onze pogingen en resultaten. Indien wij dit doen, zul len wij grote verzuimen en mislukkin gen constateren ,maar ook een voort durende inspanning. Wij zien een goed begin en enig resultaat op bijna ieder gebied: collectieve veiligheid, vreed zame beslechting van geschillen, werk op economisch, sociaal, cultureel en humanitair gebied, de vooruitgang van afhankelijke volkeren en het opbou wen van een wereldrechtsorde. nlT ZIJN ECHTER slechts de eerste schreden naar doeleinden, die tevo ren nog nooit zijn verwezenlijkt. Ver trouwen en werk zullen gedurende vele jaren nodig zijn om de eeuwen oude oorlogsrampen, armoede en onge lijkheid uit te roeien. Wij moeten ons dit perspectief steeds voor de geest houden. Er is nog een andere kerngedachte, die wij moeten onthouden. De Verenig de Naties is niet iets, dat buiten vol keren en regeringen staat, zoiets, dat uit zichzelf onze wensen zal verwezen lijken. Wij, de volkeren der wereld, en onze respectieve regeringen vor men de Verenigde Naties. De organisa tie is een instrument in dienst van onze wil en ons verstand. In de naaste toekomst moeten wij ten volle gebruik maken van dit we reldinstrument bij de vervulling van drie hoofdopgaven. Wij moeten een stelsel van collectieve rechtshandha ving opbouwen om daden van gewa pende aggressie in de toekomst tegen te gaan of te onderdrukken. Wij moeten alle mogelijke middelen voor een vreedzame beslechting van geschillen tussen grote of kleine mogendheden benutten. Wij moeten verdubbelde po gingen in het werk stellen om de meer derheid der mensheid, die nog in ar moede en ellende is gedompeld, een behoorlijke levensstandaard te helpen bereiken. WIJ MOETEN ons op deze opgaven concentreren. Maar alle doelstel lingen van de Verenigde Naties zijn noodzakelijk en uitvoerbaar; zij be treffen de werkelijke noden der mens heid, zij zijn niet enkel idealen uit een droomwereld. Laat ons daarom ieder succes van internationale samenwer king, dat de Verenigde Naties ver sterkt, verwelkomen. Want heden ten dage, temidden van conflicten en angst voor oorlog, hebben wij de Verenigde Naties meer dan ooit nodig. Laat ons haar al onze mogelijke steun geven, niet alleen op de Dag der Verenigde Naties, maar ook in de dagen en jaren, die komen. In dien 'wij zulks doen, bouwen wij gedu rende ons leven vastberaden aan een wereldorde van universele vrede en duurzame veiligheid. TRYGVE LIE Secretaris-Generaal. Amerikanen zijn dringend gewaarschuwd n De Scheveningse logger Sch. 236 bracht dezer dagen niet alleen haring, maar ook een zes meter lange apicol een soort haai) aan de afslag. Het beest woog ongeveer zes ton. Het monster hangt hier in de takels. Na een vaak zeer venijnig en per soonlijk debat, dat vyf uur duurde, heeft de Wcstduitse Bondsdag gisteren dc regering verzocht, hem op de hoog te te houden van het onderzoek, dat wordt ingesteld naar de onlangs ont dekte geheime organisaties. Deze motie besloot de door de socialisten gehou den interpellatie. In de loop van de discussie zijn vaak scherp geformuleer de waarschuwingen aan het adres van de Amerikanen gericht. Gezegd werd, dat deze meer hebben verloren dan het geld, waarmee zij de organisatie heb ben gefinancierd en dat een besliste ommezwaai dringend nodig is. Adenauer heeft in de loop van de discussies verklaard, dat politieke con clusies uit het voorval eerst kunnen worden getrokken, wanneer het onder zoek geheel is afgesloten. Hij betwistte, dat de Amerikanen niet werkelijk van plan zouden zijn, West-Duitsland tegen de Russen te verdedigen. Hij zei verder, dat het onderzoek door de Duits-Ame rikaanse commissie is onderbroken, doordat Zinn de „liquidatielijsten" niet heeft willen overleggen. Zinn heeft daarop gereageerd met de mededeling, dat hij de Amerikanen wel inzage wilde geven, maar dat hij de stukken niet wilde afstaan, omdat ze dan stellig zou den worden vernietigd. Hij heeft ver der het federale openbare ministerie in gebreke gesteld, omdat het de ge arresteerde partisanen zonder enig over leg met de landsinstanties had vrijge laten. De Nobelprijs voor geneeskunde Is voor 1952 toegekend aan de Ameri kaanse professor Selmsm Waksman. Professor Waksman ontving de prijs op grond van zijn ontdekking van strep- tomycine, het eerste doelmatig wer kende bestrijdingsmiddel voor tuber culose. Professor Waksman is microbioloog aan de Rutgers-universiteit te New Brunswick, in de Amerikaanse staat New Yersey. Hy ontdekte het strepto- mycine in 1944,

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 11