Frankrijk wijst de jongste Duitse voorstellen van de hand India voert besprekingen om impasse te doorbreken Verhoging IJ-ponttarieven is een NATIONALE zaak Rika Hopper vijf en zeveniig jaar Bonn wil een herhaling van 1935 Acheson beschuldigt de Russen van woordbreuk inzake Korea Scherpe critiek aan het adres van Amsterdams gemeentebestuur ALKMAABSCHE GOUBANT Politieke Jeugd Zaterdag 25 Oct. 1952 VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 253 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN r~ Uitstel verkiezingen het struikelblok „Twee zielen, gloênd aaneengesmeed" vrij zijn Goedkeuring door Bonn niet voor Nieuwjaar :en delegatie naar drie slagzinnen als ministers en B. en W. van de hoofdstad Ziekten brengen nieuw leed op Philippijnen Voornaamste Mau-Mau- leden in arrest Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE GOD TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ct p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Rita Hopper, de bekende Nederlandse toneelspeelster, vierde gisteren haar 75ste verjaardag. Ze kreeg bij die gelegenheid bezoek van mevrouw Van der Moer, de moeder van Ank van der Moer, en mevrouw Van Henkelom, de voorzitster van het UW (rechts). Naar besiand in Korea Verzoek om bemiddeling tegengesproken Enkele New-Yorkse bladen weten te berichten, dat de Amerikaanse regering aan India heeft verzocht, door diploma tiek contact op het hoogste niveau met de Aziatische" communisten te helpen een bestand in Korea te bewerkstelli gen. Volgens andere berichten zouden hoge Britse en Amerikaanse functiona rissen aan India hebben voorgesteld zijn contacten in Peking te gebruiken teneinde na te gaan of de Chinese communisten nieuwe stappen voor een bestand wensen te ondernemen. Nehroe, de Indiase premier, zou hierop nog niet hebben gereageerd. Weliswaar zijn zowel door de Engelse als de Indiase delegatie in de V. N. tegenspraken van deze berichten gepu bliceerd, maar de leidster van de laatst genoemde groep, mevrouw Pandit, heeft medegedeeld dat er geheime besprekin gen aan de gang zijn tussen verschei dene delegaties. Het doel is, de im passe bij de bestandsbesprekingen te doorbreken. Mevrouw Pandit zou heden een twee de bespreking met Wysjinsky, de Rus sische minister van buitenlandse zaken hebben. Zij meende, dat Noord-Korea en China een wapenstilstand wensen en dat erkenning van Peking-China door Amerika een stap naar internationale ontspanning zou zijn. Overigens heeft zij geen nadere bijzonderheden medege deeld. Eerst moet een resolutie zijn in gediend. De besprekingen hebben voors hands ten doel, eigen mening te ver duidelijken en de een of andere practi- sche oplossing te bereiken. GEEN ACCOORD INZAKE DE SAAR MOGELIJK r\E jongste Westduitse voorstellen ter oplossing van de Saarkwestie ztfn gister- avond door de Franse regering verworpen, nadat de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, gedurende bijna v«f uur met de Saarlandse premier Hoffman en zeven leden van het Saarlandse parlement had beraad slaagd. Zij voorzagen in uitstel van de tegen 30 November uitgeschreven ver kiezingen in 't Saargebied, hangende nieuwe pogingen om tot een Frans-Duits vergelijk in Europese geest te komen, in een soort van acht-mogendhedentoe- zicht op de voortgezette Frans-Duitse besprekingen, uit te oefenen door de leden van de Kolen- en Staalgemeenschap, Amerika en Engeland, en in erkenning van de thans verboden pro-Duitse partijen in het Saargebied. Met name het voorstel om de verkiezingen een half jaar uit te stellen, schijnt het grote struikelblok te zijn geweest. Men acht thans te Parijs de kans op een accoord tussen Frankrijk en Duitland over de Saarkwestie zeer gering. rvAARMEDE is deze poging de zo- veelste om te komen tat een ge- QVERIGENS, was ook de Duitse wens, dat de pro-Duitse partijen in 't Saar gebied zouden worden erkend, voor de Franse en de Saarlandse regering een grote verrassing. Hoffman, drie chris- telijk-sociale en vier socialistische par lementsleden werden dan ook met spoed naar Parijs ontboden, waar zij gistermorgen aankwamen. Onverwijld begonnen zij met minister Schuman aan een bespreking van Adenauers voorstellen. Het resultaat was. dat zij. gelijk reeds gezegd, onaanvaardbaar werden ver klaard. De Saarlanders waren van oor deel, dat de Duitse regering tot elke prijs uitstel der verkiezingen in de Saar probeert te verkrijgen. Zij veronder stelden, dat Bonn in een half jaar zo veel aanhang in het Saargebied hoopt te verwerven, dat dit zich. -evenals in 1395, zal uitspreken voor hereniging met West-Duitsland. Nog pas enkele dagen icas Angelo Mellini te Modena gehuwd, toen hij op een stoel in de woning een elecirï- sche leiding stond te repareren, zonder dut hij tevoren de Stroom had uitge schakeld. Toen zijn vrouwtje Maria voorbij kwam, gaf hij haar snel en tersluiks een zoen. Daardoor ontstond kortsluiting, zodat de gelieven „gloênd aaneengesmeed" werden. Deze zeer pijnlijke verbintenis werd pas verbro ken, toen schoonmama de hoofdschake laar omdraaide. Voorlopig zal er niet veel neiging tot zoenen meer zijn. Want Angelo en Maria liepen ernstige brandwonden aan lippen en gelaat op. meenschappelijke Frans-Duitse verkla ring inzake het Saargebied mislukt. Er zijn reeds verscheidene ontwerpen op gesteld, maar geen er van is tot dus verre aanvaardbaar gebleken. Zij zou uitstel van de verkiezingen in de Saai- hebben moeten rechtvaardigen. Van dit dit uitstel is thans geen sprake meer. Niettemin zijn Schuman en Hoffman overeengekomen, dat West-Duitsland opnieuw zal worden verzocht, aanvaard bare voorstellen voor een regeling in te dienen. Nog dit weekend zullen Parijs en Bonn opnieuw van gedachten wisse len over deze kwestie. Overigens heeft men in Parijs weinig hoop. dat er re sultaten zullen worden geboekt. Vol gens een semi-officiële verklaring, te Parijs uitgegeven, is men „in gezagheb bende kringen van mening, dat uiter lijk Maandag a.s. een oplossing moet zijn gevonden, daar het anders, met het oog op de betreffende bepaling in de Saarlandse grondwet, moeilijk zou wor den de datum der verkiezingen te ver schuiven." Men leest hieruit ir diplo matieke kringen een weigering om tot uitstel dier verkiezingen over te gaan. Taifoen maakte in Indo-China 314 slachtoffers De Vietnamese regering heeft uv gedeeld, dat als gevolg van de taifoen die dezer dagen Zuidelijk Indo-China trof, 314 personen omkwamen of ver mist worden. Vier-mogendheden-conferentie werd geweigerd Korea zou één en De Amerikaanse en de Britse dele gatie hebben in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties een reso lutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op de communistische Chinese regering, om een wapenstil stand in Korea te sluiten op de door 'ie Verenigde Naties aangeboden voor waarden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft ter ondersteuning hiervan een rede gehouden, waarin hij de commu nisten ervan beschuldigde, alles in het werk te hebben gesteld om het tot standkomen van de vrede te verhinde ren. Acheson herinnerde er aan, dat de Verenigde Staten in 1947 hebben voor gesteld een viermogendhedenconferen- tie te houden, die verkiezingen in ge- De Europese verdrapen Het Westduitse parlement kan de Conventie van Bonn en het verdra? in zake het Europese leger niet voor het volgend jaar goedkeuren, zo heeft dr. Hermann Ehlers, voorzitter van de Bondsdag, medegedeeld. Hij vertelde, dat de datum voor het debat voorlo pig is vastgesteld op 25 November. De Bondsraad zal het dan wel niet meer voor Kerstmis kunnen behandelen. FINSE REGERING IS WEER AAN HET BEWIND =ft^LFinsj r®Sevlng, die verleden week tal.™ socialisten en agrariërs het oneens waren over de hoogte van ■voedselprijzen en huren, is gisteren on gewijzigd weer aan het hervind geko- Kl"' ,Prnemie,r .Kokkonen heeft aan pre- s'dent Paasikivi medegedeeld, dat hij de breuk tussen beide partijen heeft kunnen helen en dat de ministers hun ontslagaanvraag hebben ingetrokken. Nekkramp in het Marinekami Hilversum Wegens een geval van nekkramp in het mai me-opleidingskamp bij Hilver sum, is het kamp met ingang van ais- teren voor een week gesloten. Daar door is het verlof van de 1500 man per soneel voor dit weekeinde ingetrokken heel Korea zou moeten uitschrijven, en een schema zou moeten opstellen voor een voorlopige Koreaanse regering. De Sowjet-Unie wees dit voorstel echter van de hand. De V. S. wisten toen, dat er niets meer kon worden verwacht van Amerikaans-Russische besprekin gen. De geallieerde legerleiding heeft de beschikking, zo vervolgde de minister, over een grote hoeveelheid bewijsmate riaal, Daaruit blijkt, dat de Sowjet-Unie Noord-Korea .onder toezicht heeft ge houden, ook nadat de Russische bezet tingstroepen in 1949 uit dit gebied wa ren teruggetrokken, en dat het het Noor delijke regime op alle wijzen heeft ge steund. Lord Ismay bij dr. Drees (Van één onzer redacteuren) MET ONTSTELTENIS hebben wij kennis genomen van de voorstellen van L'* B. en W. om de in 1950 reeds drastisch verhoogde ponttarieven opnieuw zeer belangrijk te verzwaren en op de verzoeken, waarin matiging van de tarieven van 1950 werd bepleit, afwijzend te beschikken", aldus de heer M. E. Versteeg, voorzitter van het Y-tunnel-comité, tijdens een gisteren in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden bijeenkomst, die werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van verschillende gemeentebesturen uit Noord-Holland, afge vaardigden van Kamers van Koophandel, vertegenwoordigers van vervoers organisaties, het industriële leven en afgevaardigden van Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer. In deze bijeenkomst werden over de voorgenomen ver hoging van de tarieven der IJ-ponten harde noten gekraakt. „In '1906 besloot het toenmalige Amsterdamse gemeentebestuur, dat de industrie zich kon vestigen aan de overkant van het IJ, maar diezelfde industrie staat thans voor enorme kosten ten gevolge van de ponttarieven en de lange wachttijden, die er ge maakt moeten worden. „De werkelijke ondergrond van de gehele zaak is, dat men de toestand aan de IJ-veren niet meer meester is". 1 biljetten op hun wagens plakken met slagzinnen als „Koopt niet meer in I Amsterdam" of „Bezoekt Amsterdam WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond: LATER MEER BEWOLKING Aanvankelijk flinke opklaringen, maar later toenemende bewolking. Enkele verspreide buien. Overwe gend matige Zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht weer. ZONDAG: Zon op 7.24, onder 17.23. Maan op 14.51, onder 23.51 MAANDAG: Zon op 7.26. onder 17.21. Maan op 15.10, onder 0.00. „AMSTERDAM gonst van verontwaar- diging over de aanhangige voor stellen en wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat het gemotori seerde verkeer zo langzamerhand de sluitpost op de overheidsbegrotingen wordt. Men moet niet verbaasd zijn, wanneer het wegverkeer vandaag of morgen tot extreme middelen zijn toe vlucht neemt De oplossing van het vraagstuk der oeververbinding kan al leen maar gezocht worden door de bouw van een tunnel onder het Y", al dus de heer Versteeg, die er allerminst over te spreken was, dat door het be zoek van Amsterdam's burgemeester aan Australië de bespreking over deze zaak weer voor drie maanden uitgesteld zqu worden. „Het is verbijsterend" riep spreker uit. Na dit vrij scherpe openingswoord van de heer Versteeg werden ook uit hn J!rgr?enng dergelijke geluiden ge- hoord. „Voor ons autohouders staat het water reeds tot aan onze lippen, maar honMUnneT niet ïoestaan' dat oik ons heer Th V* «WUS de 7itfJr 17 Zaandam als voor- 1™ de. Vereniging van Bedrijfs- autohouders m de Zaanstreek. Er zal een krachtige actie ontplooid moeten worden. Laten alle automobilisten grote niet meer". Dit advies was voor één der aanwezigen aanleiding een waar schuwend woord te laten horen. „We moeten niet terug naar de tijd van de Hoekse en Kabeljauwse twisten", al dus het advies. „Het wordt tijd, dat er een tweede Floris Vos opstaat. Alleen dan zullen we misschien van het systeem van het Y-tol afkomen", zo meende een ander. Olie op de golven TOEN verschillende aanwezigen hun hart eens behoorliik hadden gelucht en in scherpe bewoordingen critiek had den geleverd op 't beleid van het Am sterdamse gemeentbestuur, was het de loco-burgemeester van Wormerveer, wethouder D. Grin, die olie op de gol ven goot. De heer Grin erkende, dat de actie tegen de tariefsverhoging bepaal de rechtsgrond heeft, maar wees er met nadruk op, dat het Amsterdamse ge meentebestuur voor de noodzakelijk heid stond een tekort van 2 millioen op de begroting voor 1953 te dekken. Alle gemeentebesturen moeten vantijd- tot-tijd onsympathieke maatregelen ne men. Dit doet men niet voor z'n ple zier. De kwestie van de Y-ponten is niet een zaak voor Amsterdam alleen, maar een nationaal vraagstuk. Laat men een onderhoud aanvragen met. de ministers en zeker elkanders bedoelin gen niet kleineren", aldus de heer Grin. De kalmerende woorden van de heer Grin vonden weerklank, want verschil lende sprekers, zoals mr. A. Greebe van de E.V.O., burgemeester Paul van Broek in Waterland, de heer M. P. van Staveren van het Centraal Overleg der Verkeersbonden sloten zich bij de heer Grin aan. (Zie ook elders in dit blad) 0,p, cLtfrt 12 jmqma'i, tuin cfeiiiHiiiiiiiiiiiiM^ j| vragen wij uw bijzondere belangstelling voor de volgende Cbijdragen jj STADSPAGINA de uitslag van onze Foto-puzzle-prijsvraag. jjj ZATERDAGAVOND-PAGINA: Het slot van de reportage van kapitein- luitenant ter zee W. H. van Zadelhoff over zijn tocht naar de Kilima Ndjaro, „Wordt Staphorst door de nieuwe tijd beroerd?" en „Een U verstoorde begrafenis". |j KUNST-PAGINA: de Letterkundige Kroniek van Hans Warren, „Vic- tor E. van Vriesland wordt 60 jaar", „Voortreffelijke uitvoering van m „Figaro" en „Dertien Belgische schilders exposeren in Amsterdam". g DE WERELD RONDOM: „San Marino op zoek naar geld" door onze g§ Parijse correspondent Jan Brusse, „LondenNew York iedere twee H uur" exclusief voor ons blad geschreven door testpiloot Ronald Falk en H „Moeilijkheden in de ANZUS". 1 VOOR U, MEVROUW, EN VOOR DE UWEN: „Als wij naar de schouwburg gaan" „Grepen uit de lederwarenmode", „Tot uw dienst, gj mevrouw", en „Liever iets stevigs' door Saskia IMMIH Lord Ismay. de secretaris-generaal van de NAVO, heeft tijdens zijn bezoek aan ons land gesprekken gevoerd met verschillende autori teiten. Hier zien we hem in gezel schap van de minister-president, dr. W. Drees. De president der Philippijnen, Quiri- no, heeft bevolen, kleding en levens middelen per vliegtuig over te bren gen naar de gebieden, die dezer dagen t'oor een typhoon zijn geteisterd. Vol gens de laatste berichten zijn 425 per sonen omgekomen en worden nog 211 vermist. Bovendien heeft een epidemie in een der getroffen provincies reeds driehonderd personen het leven gekost en dreigt hongersnood in andere nieu we epidemieën te veroorzaken. De rijstvoorraad is bedorven en drinkwa ter ontbreekt. Rokossowsky candidaat voor Poolse parlement Volgens het Poolse persbureau heeft Rokossowsky zich candidaat gesteld voor het Poolse parlement als afge vaardigde van het Vakverbond van Spoorwegarbeiders. Rokossowsky is thans minister van Defensie. Hij heeft, zoals bekend, in het Sowjet-leger als maarschalk ge diend. 1 Napels werd Donderdag getroffen door een stortregen van vijf uur. Alle stadsverbindingen werden verbroken en ook de treinen konden niet voort De Piazza Garibaldi, een van de groo ste verkeerscentra van de stad, was n; afloop met een modderlaag van eer halve meter, afkomstig van de hellin gen van de Vesuvius, bedekt. Maandagmorgen op een volgens poli tieke maatstaven bijzonder vroeg uur - 9 uur - begint in de Ridderzaal in Den Haag het Europees Forum der politieke jongeren, dat van 27 tot en met 31 October zal duren. Het zal de eerste bijeenkomst van de europese politieke jeugd zijn in de vorm van een Europees parlement van jongeren met Europese fracties. De samenstel ling van deze vergadering komt over een met die van de Raad van Europa, zodat ze met enig optimisme - want zover zijn we nog lang niet - de klei ne Raad van Europa kan worden ge noemd, niet te verwarren met de raacl van het kleine Europa, die weer te maken heeft met de zogenaamde klei ne federatie, waarover wij onlangs schreven. In Den Haag zijn Oostenrijk en Zwitserland ook vertegenwoordigd. Het initiatief tot deze vergadering is genomen door de internationale poli tieke jeugdbewegingen. In commis sies worden vraagstukken, die de jeugd van Europa raken, behandeld. Wat moeten we nu van dit forun, denken? Laten we beginnen met te zeggen, dat we de betekenis ervan ze ker niet mogen overschatten. Deze jongeren (in de leeftijd van 20 tot 25 jaar) hebben uiteraard geen enkele politieke zeggenschap. Zij zijn tot op zekere hoogte zelfs politiek onmon dig; evenals de studentenparlementen, die het vorig jaar onder leiding van de voorzitter van de Tweede Kamer bijeen zijn gekomen, opdat de stude rende jeugd met de parlementaire werkzaamheden in authentieke om geving kennis kan maken. Dat zij in de practische politiek in het algemeen nog geen rol spelen be tekent niet, dat zij met de theoreti sche politiek niet vertrouwd zijn. Het is te dezer plaatse meer'dan eens op gemerkt, dat de huidige gebeurtenis sen in de wereld niemand ongemoeid laten. Iedereen is er bij betrokken, jong en oud. Vandaar ook het naar de mening van vele ouderen ongewone verschijnsel, dat de jeugd van van daag een veel scherper oordeel over de situatie op do wereld heeft dan ooit vroeger het geval is geweest. En haar critiek is veel feller, veel directer en ongeremder, omdat zij de door erva ring geleerde moeizaamheid van ieder internationaal contact (nog) niet kent. Js dit forum dus een schertsinstei ling? Geenszins. Het is van ont zaglijk belang, dat de jeugd van vele landen, bijeen in Den Haag, zien be raadt over vraagstukken, waarbij de jeugd weliswaar direct betrokken >s, maar die van niet minder gewicht zijn voor de ouderen. Het kon best gebeu ren, dat van Maandag af in de Rid derzaal geluiden klinken, waarvan onze oren zullen tuiten. Zij zullen voortkomen uit de voortvarendheid van een jeugd, die niet alleen weet, dat zij de toekomst bezit, maar die er bovendien scherp van doordrongen is, dat zij het is, die in geval van een gewapend conflict de vrijheid van het Westen r.ioet heipen verdedigen. Deze overweging geeft aan de Haagse bij eenkomst een zeer pikante tint. Want de sprekers van de volgende week, zouden in het kwaadste geval de sol daten van de nabije toekomst kunnen zijn. Misschien is dit wel het belang rijkste aspect van dit forum. Want is het niet zo, dat de grote staatslieden zich in een oorlog veilig weten. Zij komen wel door de moeilijkheden heen. Maar de jongeman is verplicht de wapenen ter hand te nemen. Laat hem dus zeggen wat hij op zijn hart heeft. Het is zeer goed mo gelijk, dat uit de samenwerking van deze- gedachten een discussie ontstaat op hoog peil, een debat zelfs met een resultaat, waarvan de ouderen ernstig kennis zullen moeten nemen. Wij weten het wel: dit resultaat ls slechts bereikbaar in het beste ge val. Ook indien de inspiratie de vol gende week in Der Haag niet wil Ko men, is deze bijeenkomst van het hoogste nut, al ware het alleen maar, omdat opnieuw jonge mensen samenzijn, die begaan zijn met het lot van de volkeren en van de wereld. Er is voor ons gevoel maar één groot gevaar: de afgevaardigden zul len zich er voor moeten hoeden zich belangrijker te maken dan zij zijn Iedere gewichtigdoenerij is uit den boze. Wij vrezen, dat dit niet hele maal wordt ingezien. De onlangs ge houden persconferentie heeft eniger mate op onze lachspieren gewerkt, omdat wij de indruk kregen bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties op bezoek te zijn! Het is beslist niet de methode van de jeugd om na te apen. Integendeel, het is haar voorrecht nieuwe vormen te ontdekken en nieuwe gebieden te betreden. Het is duidelijk, dat wij dit eigen lijk ook verwachten. Zou het forum ontaarden in een spel, dan zouden wij tot de slotsom moeten komen, dat de tijd te ernstig is voor spelletjes; en dat bovendien spelletjes als deze héél wat geld kosten. Als Prins Bernhard Maandag het forum der politieke jongeren heeft geopend, dan zullen, wij er om vele re denen goed aan doen te luisteren. Op dat wij de jeugd en (in haar) de toe komst verstaan. De regering van Kenya meent, dat ■Jet merendeel van de voornaamste „vij- ndige" Mau-Mau-elementen thans is ■earresteerd doch dat er waarschijnlijk- "ndere Afrikaners zijn. die de Mau- Mau-campagne kunnen voortzetten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1