LAATSTE NIEUWS Stad en Omgeving AGENDA r Tweede Kamerlid Scheps sprak voor „De Dageraad" Katholieken eerden met machtige processie Christus Koning Jimmy Brown als diepzeeduiker VERDIENSTELIJK DEBUUT MET „LA TZIGANE" Bell Wapengeweld is soms onvermijdelijk MEER DAN DERTIG ZAKENLIEDEN BEKEURD Burgerlijke stand Een waarderend oordeel over Piet Kee Jubilaris beleefde een onverwachte huldiging „De Koopman van Venetië" Maandagse slachtveemarkt 'N Veel waardering van het publiek Langendijk Eerste snoekwedstrijd van Geestmerambacht EEN NEGENTIGJARIGE DE 25.000 OP 1312 Beemster Burgerlijke stand MARKTBERICHTEN BESOMMINGEN l|MUIDEN Hoog 2 Hugo mi: D. T-S- po< DE DSS- ZICH ft MAANDAG 27 OCTOBER 1952 „Hef Westen faalde schromelijk door Franco niet uit Spanje te verdrijven'' Y'OOR DE AFDELING ALKMAAR van de Vrijdenkersvereniging „De Dage raad" zullen achtereenvolgens drie sprekers van z-eer uiteenlopende richting een rede houden over het ond-erwerp „Vrede". Als eerste spreker trad gister morgen in Valk's lunchroom op het lid der Tweede Kamer en van de Prot. Chris telijke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, de heer J. H. Scheps. Deze begon met de verzekering te geven, dat hy geen heilige huisjes kent en daarom de dingen zal zeggen, zoals hy ze beziet en ieder het recht zal geven zijn mening daartegenover te stellen. IJF.T ONDERWERP „Vrede door in ternationaal verkeer" is uitermate moeilijk. Wij dienen de vraag te stel len: wat is geweld? Het is geen vorm van optreden met waarborg voor suc ces voor hem, die het gebruikt. Het is een domme kracht! Geweld treft men niet alleen op militair terrein aan, het heeft integendeel vele vormen. Wan neer een besluit in een vergadering met meerderheid van stemmen wordt aangenomen, is dit een vorm van bloedloos geweld van een meerderheid jegens een minderheid. Een voorzitter, die zijn zilveren jubi leum viert, kan er trots op zijn als in die periode het aantal stemmingen tot een minimum is beperkt gebleven. Er zijn nog andere vormen van ge weld, n.l. die waarbij de mens zijn lichamelijke en psysieke kracht moet aanwenden om hem bedreigend geweld af te weren. Men heeft de keuze om zich al of niet te verdedigen. Men kan zeggen „het is groot onder te gaan" en zich bij een aanval niet verdedigen en daaraan het eigen leven ondergeschikt maken, doch zo komt het leven niet altijd - Spr. zal nooit vergeten, hoe hij in de Van Woustraat in Amsterdam getuige was van de eerste razzia op joodse vrouwen en zag hoe een kindje van zijn moeder werd afgerukt en in een winkel gesmeten. Had ik toen moed, een wapen en kracht gehad om de Duitse soldaten neer te schieten en de vrouwen aldus te redden, had ik dan geweld in geoor loofde zin gebruikt?, zo vroeg spr. zich af. Daarvoor moest de verzetsbewe ging Zo spoedig mogelijk worden ge vormd. Hadden de Spaanse vrije burgers, socialisten en vrijdenkers, besprongen door Franco, het recht zien met geweld te verweren? Zij hadden dit volkomen, gelijk de socis-listen en vrijdenkers in Oostenrijk, die zich in Florisdorf ge wapenderhand tegen Dolfuss verzet- ten. Moet men. wat aangevallen wordt al dan niet prijsgeven? Op deze vraag mag men zelf het antwoord geven. Als het niet doden betekent, wat dan?, zo vroeg spr. ALS WE IN 1932 en 1933 niet te slap gevveest waren om economisch en desnoods met geweld tegen Hitler on te treden, zou de wereld voor veel leed zijn gespaard gebleven. Wij hadden in 1945 de plicht gehad naar Spanje door te wandelen en Franco weg te vagen. Dat is niet ge beurd, maar daarom verblijven er heden ten dage mensen in de Spaanse kerkers, die zich afvragen waarom het Westen ~o schromelijk heeft gefaald. Niet onder alle omstandigheden kan dus van het gebruik van geweld wor den afgezien. Bij de deportaties van de joden en van onze jonge mensen heeft het Ne derlandse volk de illegaliteit zien groeien, die ten slotte geweld heeft ge bruikt. Vrouwen schoten daarbij dik wijls beter dan mannen. Als „De Dageraad" naar Limburg trekt en daar wordt aangevallen, heeft ze de keuze zich al erf niet te verdedi gen, doch zij slaat er op. In de oudheid was ieder bewapend. Toen de macht van de adel was gebro ken en politie en justitie ontstonden, werden de wapens afgegeven. De strijd tussen de groepen in de tijd van de graven van Holland hield op. toen uit de Nederlandse gewesten een staat groeide, waarin de eenheid werd ge vormd. Als we echter aan het begrip „staat" deiiken, komen we aan de glo rie van de daar heersende macht. Spr. dacht hierbij aan de verdrukte Bretons in Frankrijk, de Ieren in Engeland, de Baltische volkeren in Rusland. Staten zijn de bron van oorlog. WANNEER WE tot een ontwapende W wereld willen komen, moeten we de voorwaarden scheppen om bij on redelijkheid van mensen, deze tot de orde te kunnen roepen. Europa was in het verleden een concentratie van machtsstaten. Een van de betreurenwaardigste din gen in het politieke leven is het gebrek aan critisch denkende mensen. Spr. wenst de vereniging van Euro pa om daardoor de macht van de sta ten af te breken zonder echter dè ver nietiging van de waarden van de volksgemeenschap. Ook de staten die nen te ontwapenen. Boven hen kome een orgaan, dat indien nodig^ de wape nen zal hanteren. Wat dan in Europa is tot stand gekomen, dient alom in de wereld te geschieden. Het is echter voor een volksgemeen schap slechts dsn mogelijk ontwapend te leven, indien men weet, dat een tiende Mei zich nimmer meer zal her halen. Ontwapening is een kwestie van principiële tactiek. De vroegere S.D.A.P. en V.D.B. heb ben in de dertiger jaren onder de druk der feiten de id°" van nationale ontwapening moeten oneven en heden bestaat dezelfde situatie Geestelijke vrijheid -s het eerste ar tikel na het Christelijk geloof. Vrij denker; betekent vrij formuleren, wat men denkt. Alle dictatuur moet daar om onvoorwaardelijk worden afge wezen. Zij durft de geestelijke vrijheid Immers niet aan. Er is in deze wereld een sterke dictatoriale macht opge bouwd. De vorm van macht probeert er altijd te zijn. De keuze gaat tussen de geestelijke vrijheid of niets. Wij willen naar een ontwa-ende wereld, waar de volkeren in vrede raast elkaar leven en waar na=st vrijheid en gerech tigheid bestaan. Worden deze niet ge handhaafd, waarde. dan heeft de vrede geen gPREKER WIL als democraat een so cialistische maatschappij opbouwen. Als de vrijheid wordt belaagd, moeten alle krachten gebundeld worden. In de illegaliteit liepen ook soms zeer won derlijke elementen rond. maar bij de bundeling kan men dikwijls niet te critisch zijn. Spr. zou bij een wereldbrand hulp van Franco willen aanvaarden, om hem daarna te liquideren. Dat is prin cipieel. Naar aanleiding van een aentsil hem gestelde vragen antwoordde de heer Scheps, dat Gandhi niet altijd en on der alle omstandigheden geweld heeft afgewezen. De blanken in Zuid-Afrikai en de negers in Amerika dienen de geweld loze strijd voor de bevrijding van de naturellen ostentatief te voeren. De Sowjet-Unie, die 35 jaar naast een kapitalistische wereld bestaat, zal evenals die wereld eens verdwijnen. Het communisme heeft cultureel be schouwd geen toekomst. De menselijke geest zal zich daarvan weten te be vrijden. Als voorzitter van het Comité tot hulp van vluchtelingen weet spr., dat er achter het ijzeren gordijn meer mis daden gebeuren, dan wij weten. Toch zou spr. geen geweld tegen de Sow jet-Unie willen gebruiken, omdat al len, die zeggen anti-Russisch te zijn, dat lang niet eiltijd uit waardevolle motieven zijn. Bij de bestrijding van de communisten ziet spr. ook de macht der recatie werken, die juist de com munisten in de kaart speelt. Er is een groot verschil tussen Lenin en Stalin en niemand staat thans precies daar, wetar hij in 1942 stond. Als geweld Europai in de afgrond zou dreigen te storten, zou spr. zeker een afwerende houding aannemen. Of er altijd oorlog zal zijn, kan men thans niet uitmaken. De menselijke beschaving 'kan aan de door de mensen zelf opgeroepen krachten ondergaan. Er zaïl niet altijd oorlog zijn, doch de donkere episoden in het leven van de mensheid zullen altijd blijven. Moskou moet'evenals de andere grote hoofdsteden leren minder imneralis- tisch te denken. Met mensen, die een totalitair systeem aanhangen, is een gesprek onmogelijk. De actie van de Vredesraad vormt, een onderdeel vain de welvoorbereide oorlogvoering. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Luchtdui- vels boven de Pacific (14 jr.); Cine ma Americain, 8 uur: Okinawa (18 jr.); Victoria Theater, 8 uur: „Handel" in vrouwen en meisjes (18 jr.); Rex Thea ter, 2.30 en 8 uur: Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren (alle lft.) Gulden Vlies, 8 uur: Toneelvereni ging „Vondel" brengt voor de K.A.B. het blijspel „Het Witte Paard". 1 and bouwhuis, 8 uur: Cursus Volksuniversi teit over „Massaggest contra verant woordelijkheidsbesef". Wapen van Heemskerk, 8 uur: R.A.O.-feestavond voor de in Alkmaar gelegerde militai ren. Nachtdienst apotheken: Apotheek Wanna Mient, Mient C 13. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies als Maandag. Baangracht 1, 8 uur: Ds van Oossanen spreekt over het onderwerp: „Aan de overzijde van het graf. Leven de doden?". Stadhuis, 11.30 uur: Officiële ontvangst van een groep Mexicaanse journalisten. Aula van liet Gymnasium, 7.30 uur: dr A. Melehior houdt lezing met lichtbeelden over „Schoonheid en bijgeloof in Oost- Afrika". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Theehandel „Tiktak" organiseert de revue „Festival". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 10.13 22.56 Dinsdag 11.45 0.10 TE CAMPERDUIN Maandag 10.18 23.01 4.18 17.01 Dinsdag 11.50 0.15 5.50 18.15 In de afgelopen week is door de ge meentepolitie tegen zeven-en-dertig za kenlieden proces-verbaai opgemaakt ter zake van overtreding van de IJk- wet. In de meeste gevallen werden er bekeuringen gegeven omdat de gewich ten niet waren voorzien van de ver eiste ijkletter „t". Er werden ook ge wichten aangetroffen die gestempeld waren met het afkeuringsmerk. Geboren: Laurentia H. M., dv P. van Langen en M. C. Punt; Johannes M. M„ zv N. C. van den Berg en C. K. Ziel- tjens; Jan A„ zv G. G. van der Vegt en E. B. Spaaij: Robert D., zv J. E. Kos ter en M. van Wieren; Bernardus M., zv J. Kaaij en A. M. Wortelboer. Ondertrouwd: Pieter de Vries en Gar- dina Westra; Johannes G. de Gier en Divera G. Tamis: Cornelis J. Morsch en Johanna J. Jonker; Foppe Bouma en Geertruida P. Kouwenberg; Jacob M. van Zoelen en Maria Hoet; Hendrik y. Rijs en Catharina de Visser; Klaas Haij- tema en Wiechertje van de Pol; Frede- rik van der Haar en Jantien Kiewiet; Leendert den Iseger en Gijsbertha J. Nesselaar; Hendrik Machielse en Theo dora J. Schneider: Johannes P. Ros en Geertruida J. W. Bernards. Overleden: Johannes L. Obdam, 13 dgn; Jacob Laan. 49 jr, geh. m. J. Kunst; Jacob Braak, 77 jr, wed. v. T. Kraakman. Vaandels en bloemen yELE HONDERDEN katholieke stad- genoten zijn gistermiddag in een machtige processie naar de St Joseph- kerk getrokken om daar in het open baar te getuigen van hun liefde en trouw jegens Christus Koning. In de op tocht werden enige tientallen vaandels en vlaggen meegedragen, die tijdens de huldiging een kleurige en bewegelijke achtergrond van net Christusbeeld vormden. Vóór het beeld legden velen een bloemstuk neer. MADAT het gemeenteraadslid de heer y Vleugel een korte inleiding had ge houden, sprak rector Van der Zalm een feestpreek uit. De zeereerwaarde spre ker betoogde dat Christus in Zijn leven meermalen door zoveel aanhangers werd gevolgd als gisteren. Men stelde Hem zich voor als de leeuw van Juda, als een fascinerende persoonlijkheid die men tot koning wilde kronen. Maar Christus werd slecht begrepen, men zag Hem als een lam en hierdoor werd Hij in de ogen van de mensen een mislukking. Hij was niet de held die men zich ge dacht had. Zijn uitdrukking „Mijn rijk •is niet van deze wereld" werd niet be grepen. Eerst later zag men Hem als de koning van een ander, mystiek rijk, waar liefde, waarheid en waarachtig heid leven. „De onsterfelijke Zaligma ker leeft in onze zielen en Hij richt Zich tot alle mensen" aldus rector Van der Zalm, die daarna allen aanspoorde Christus nog vuriger te dienen. „Chris tus smeekte om een koningsgeschenk: de liefde van u allen", aldus besloot de rector zijn rede. Onder leiding van de heer Himmelreich en begeleid door mu' ziek van het corps Sint Caecilia zongen de rond het beeld geschaarde gelovigen de liederen „Christus is Koning" en „Aan U, o Koning der eeuwen". De organist van de Grote of Sint Lau- renskerk alhier, de heer Piet Kee, con certeerde Dinsdag in de Dominicaner- kerk te Antwerpen. De Gazet van Ant werpen schreef over zijn spel: „Steeds gezagvol en beheerst ontwikkelt Piet Kee een sonore expressiviteit, die een muzikaal begrip van grote klas reve leert. Zijn voordracht heeft een zeer gunstige weerklank bij het publiek mo gen genieten." Over een eigen compositie schreef men: „Een eigen compositie verenigde het interpretatief als het scheppend ta lent op verrassend aangename wijze." STADGENOOT VERDUISTERDE GELD VAN LANGEDIJKER Door de gemeentepolitie is tegen een ingezetene proces-verbaal opgemaakt ter zake van verduistering van een be drag groot f 1750, ten nadele van een inwoner van de Langedijk. De Alkmaar der had dit geld in bewaring gekregen doch verzuimde het terug te geven. De heer Klijnsma had er zijn daagse plunje bij aan LIET WERK bij Technisch Bureau de Vries, in de Koningstraat, lag van morgen enkele ogenblikken stil, toen een lid van het administratieve perso neel het gebouw betrad. Dit personeels lid, de heer M. Klijnsma, zag er aller minst uit als iemand voor wie men de machines laat sloppen. Hij droeg zijn gewone kantoorplunje en misschien was het alleen de feestelijke blik in zijn oeen, die verried, dat de 27e October 1952 voor hem een bijzondere dag was. Vandaag immers is de heer Klijnsma een kwart eeuw als procuratiehouder boekhouder bij de fa. De Vries in dienst. Het spreekt vanzelf, dat direc tie en personeel hem deze dag in de bloemetjes zouden zetten, hoewel deze plannen de heer Klijnsma volkomen onbekend waren. Het was een complete verrassing voor hem, toen hij hedenmorgen bij het be treden van de zaak gewaar werd, dat het voltallige personeel hem opwacht te, en kennelijk van huldigingsplannen bezield was. Er werd een auto wegge stuurd om ook mevrouw Klijnsma op te halen, die begrijpelijkerwijs in de hulde moest delen. Ze hebben er voor de heer Klijnsma een onvergetelijke dag van gemaakt. De heer A. de Vries sprak de jubilaris, die de groei van het bedrijf van kiem tot robuste plant heeft meegemaakt, zeer waarderend toe. De heer Klijnsma ken merkte zich door onkreukbaarheid, trouw, ijver, nauwgezetheid en andere verdienstelijke eigenschappen. Het is dan ook hierom, dat hem door het De partement van Handel en Nijverheid de legpenning voor langdurige trouwe dienst is toegekend. Van de directie ontving de heer Klijnsma een geschenk onder couvert en de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer C. de Rijk, bood hem namens het personeel een formidabele kist sigaren aan. Me vrouw Klijnsma werd mat een fraaie bouquet bloemen vereerd. Later in de ochtend was er in Vic tory" een receptie, waarom speciaal was gevraagd door de handelsrelaties van de firma De Vries, waarmee de heer Klijnsma de beste betrekkingen had en heeft. Hier sprak de heer Van Maas, één der leveranciers, de jubila ris hartelijk toe. De heer Van Maas wees er vooral op, hoezeer steeds de betrouwbaarheid van de heer Klijnsma was gebleken, als er zakelijke transac ties tot stand moesten komen. Een bijzondere voorstelling voor Alkmaar Vrijdagavond zal de Nederlandse Comedie in het Gulden Vlies een op voering geven van William Shakespea re's blijspel „De Koopman van Vene tië" als 2de voorstelling in het A- abonnement. De rol van Shylock die zoveel her inneringen wekt aan onze grote acteur Louis Bouwmeester wordt nu vertolkt door John Gobau. Ank van der Moer speelt „Portia" voor wie Shakespaere zijn mooiste verzen schreef. Het is weer een van de vele bewijzen, van Shakespeare's genialiteit dat hij de stralende liefde van Portia even over tuigend wist te tekenen als Shylock's duistere haat. Ook Portia is een ideale combinatie van liefheid en intelligentie. Toch heeft Shakespeare zijn stuk niet naar haar genoemd, evenmin als naar Shylock. Dat is geen toeval, want elk detail is bij hem overdacht. Van de velen die medewerken noe men wij nog: Ellen Vogel, Lous Hen- sen. Han Bentz van den Berg, Johan Fiolet, Ton Lutz en Fons Rademakers, De regie berust bij Johan de Meester. De muziek is van Robert de Roos. Alkmaar, 27 Oct. 1952 135 vette koeien 5501250, 3 graskalveren 170 225, 20 nuchtere kalveren 4285: 40 vette schapen 100130, 200 var kens 2.002.16 per kg. Ir P. Bakker Schut overleden In zijn woning te 's Gravenhage is Zondag overleden ir P. Bakker Schut, oud-directeur van de dienst voor stads ontwikkeling en volkshuisvesting van die gemeente en oud-directeur van de gemeentelijke dienst van de wederop bouw. De heer Bakker Schut werd in 1877 te Alkmaar geboren. De heer Bakker Schut maakte, al of niet ambtshalve, deel uit van verschil lende verenigingen en stichtingen. Vele tijdschriftartikelen zijn van zijn hand verschenen. FIETSER MAAKTE LELIJKE VAL Zaterdagmiddag om kwart over twaalf kwam op de Laat een wielrij der te vallen, doordat een andere wiel rijder, die hij juist passeerde, tegen hem aanreed. Ook de laatst genoemde fietser maakte een buiteling en liep daarbij een hevige bloeding en een hersenschudding op. Hij moest naar het Centraal Ziekenhuis worden overge bracht. Vermoedelijk verkeerde hij on der de invloed van drank. Heiloo's nieuwe operette-vereniging belooft wat voor de toekomst rjE KORTGELEDEN OPGERICHTE „Opercttevcreniging Heiloo" debuteerde Zaterdagavond in „De Rustende Jager" met Johann Strauss' operette „La Tzigane". De beginners hadden het zich daarmede niet gemakkelijk gemaakt, want er is nog wel enige toneelroutine en zangkunst voor nodig, om een Strauss- partituur te verklanken in een charme en vitaliteit welke deze muziek nu een maal verlangt. Hiervoor miste men nog de nodige ervaring in meer dan éen opzicht. Maar deze vereniging heeft ambitie genoeg om in de toekomst zich het nodige operette-flair eigen te maken. HE GEHELE vertoning had van het begin tot het einde volkomen het karakter van een debuut. Er is dan ook geen bezwaar hier tegenover enigs zins clement te zijn, daar diverse pres taties wel beloften voor later inhiel den. Het wel zéér romantische ver haaltje was als zovele andere, met de bekende persoonsverwisselingen. Het sterkst gespeeld en het meest verdien stelijk gezongen waren de rollen van Princes Arabella (mevr. Hekelaar- Zomerdijk), Lena (mevr. De Geus- Kromhout) en Mathias (de heer Nieuwpoort), hoewel ze wel eens moeite hadden boven de klank van het orkestje uit te komen. De koren werden wel iets te vlak, maar over het algemeen toch zuiver gezongen, en de bezetting daarvan was ruim voldoende. Décors, costumering, belichting, het uiterlijk van dit alles, het visuele beeld dus, zag er fris en fleurig uit en daar was dan ook kennelijk de nodige zorg aan besteed. Het balletje, ingestu deerd door mevr. Koomen-Lamar, was zeker niet zonder verdienste. De diri- gente, mevr. Roos-v. Hoorn uit Wor- merveer, had de taak het muzikale ge heel bezieling en stuwkracht te ver lenen. Dat zij daarin niet geheel slaag de lag natuurlijk deels aan de debu tanten, maar ook deels aan haar wijze van dirigeren, welke nog te veel is in gesteld op het „zuiver maatslaan". Daardoor wordt het moeilijk contrast werking in de nuancering te bereiken, en tot muzikale „rubato's" te komen. Het orkestje, dat hier en daar wel eens een steek liet vallen, heeft zich, gezien de weinige repetitiegelegenheid handig weten aan te passen. De best geslaagde factor van deze voorstelling was ongetwijfeld de regie van Jan Hoed. Menig kostelijk tafereeltje kwam onder zijn supervisie tot stand, hetgeen dit debuut voor velen toch aangenaam maakte. Er volgen nog twee voorstellingen, en deze zullen, zoals dat meestal het geval is, wel iets beter uit de verf komen. Met de oprichting van deze operette vereniging is de plaatselijke activiteit van het muziekleven te Heiloo weer vergroot, en meer compleet geworden. 75. Jimmy Brown besefte niet goed, hue lang dit gevecht met de twee haaien had geduurd. Het leek hem toe dat het méér tijd in beslag had genomen dan nuttig was voor de voorraad zuurstof, welke hij bij zich had. Hij begreep, dat het zaak voor hem was, zo snel als hij maar kon, het wrak te verlaten. Even aarzelde hij pf hij de kist van kapitein Toontje al of niet mee naar boven zou nemen. „Laat ik 't toch maar doen" bromde hij, „dan kom ik in elk geval niet helemaal met lege handen boven". Jimmy greep de kist bij zijn hengsel, zette zich af en schoot met een flink vaartje naar bovenTwee maal hield hij even halt, zoals het voorschrift is bij deze manier van duiken. Het werd hoe langer hoe lichter'om hem heen. Eerst werd het water, dat hem omring de, lichtgroen en toen scheen het Jim my toe, alsof hij zich baadde in vloei baar goud. Het was de glans van het zonlicht dat tot onder de zeespiegel doordrong. Jimmy bemerkte aan het moeilijke ademen dat zijn hoeveelheid zuurstof nagenoeg was uitgeput. Als ik het maar haal, mompelde hij, maar pre cies op het moment, dat hij werkelijk naar adem begon te snakken, hoorde hij zijn hoofd door de waterspiegel Met een snelle beweging rukte hij zijn duikmasker los en zoog met volle teu gen de verse lucht naar binnen. Toen voelde hij hoe iemand hem bij zijn schouders pakte en aan hem begoD te sjorren..,. ZUID-SCHARWOUDE De kort ge leden opgerichte landelijke hengelsport- vereniging Geestmerambacht hield Zon dag haar eerste snoekwedstrijd aan de Oostzijde van het Ambacht. Er werd door veel leden aan deelgenomen en met grote animo gevist. De prijzen werden sis volgt toegekend: 1. Jac. Stein, Alkmaar, met een snoek van ruim zeven pond. Hierdoor werd hij te vens winnaar van de wisselbeker, 2. W. Mulder, Broek op Langendijk; 3. F. Bernosky. Bloemendaal; 4. Abr. v. d. Welle, Zuid-Scharwoude. De voorzitter, de heer P. Welker, heeft de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt in het clublokaal van de heer P. Kramer. Er Werd besloten dit jaar nog eenmaal een snoekwed strijd te organiseren. Een bijzonder sportief gebaar was, dat de teden van de hengelsportvereniging een vrijwilli ge bijdrage offerden voor het fanfare corps „Kunst na Arbeid" voor aankoop van nieuwe instrumenten. GROTE BELANGSTELLING BIJ 25-JARIG JUBILEUM ZUID-SCHARWOUDE De heer Jac. Groetjes herdacht Zondag onder grote belangstelling zijn zilveren feest als meesterknecht in dienst van de firma G. Kramer Zonen, zuurkool- fabriek alhier. Voor de heer Grootjes en zijn familie is het een onvergetelijke dag geworden, daar zij van talrijke zij den gelukgewenst werden, 's Morgens werd ter intentie van de jubilaris een H.Mis opgedragen in de parochiekerk van Sint Joan de Dooper. 's Avonds waren directie en het kader uit het per soneel in een gezellig samenzijn bijeen, waarbij vele woorden van waardering tot de heer Grootjes werden gesproken. Als een stoffelijk blijk van waardering werd hem een prachtig radiotoestel aangeboden. OUDKARSPEL Ons dorp had Za terdag een negentigjarige in zijn mid den. Het was de heer C. Dekker, wo nende aan de Kroonstraat, die deze hoge leeftijd bereikte. Hij werd van vele zijden met dit heugelijke feit ge lukgewenst. Ook burgemeester Schel haas en zijn echtgenote gaven blijk van hun belangstelling. Vrijdag had de VARA in haar rubriek „De VARA feliciteert" reeds aandacht aan het feit besteed. DOCTORAAL GENEESKUNDE NOORDSCHARWOUDE De heet B. Visser Mzn. alhier slaagde aan de Gemeente-Universiteit te Amsterdan voor het eerste en tweede gedeelte van het doctoraal examen geneeskun de. De inwoners van Heiloo hebben het aan belangstelling voor de kunstzin nige strevingen van hun plaatsgenoten niet laten ontbreken, ook de burge meester en 't gemeentebestuur waren vertegenwoordigd. De zaal van de Rus tende Jager was volkomen bezet, het publiek toonde een hartelijke gezind heid en beloonde de executanten met ruime bijval. Ms. (Ongecorrigeerd) Het voorloDia Ned.-elftal Landman in het doel Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 5 November te Amsterdam tegen Saarbrücken speelt in een wed strijd, welke bedoeld is als oefening voor de op 15 November te Huil te spe len officiële landenwedstrijd tegen het Engelse amateurteam, is als volgt sa mengesteld: Landman (Sparta); Frans Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vitesse); Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en. Biesbrouck (RCH); Van der Kuil (VSV) Lugthart (Be Quick), Van Roessel (Wil lem II), Bennaars (DOSKO) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Kraak (Stormvogels), Oden- thal (EDO), Hendriks (Vitesse), Clavan (ADO). In de 517e staatsloterij, 3e klasse. Ie lijst is op het nummer 1312 een prijs gevallen van f 25.000.—. Geboren: Wilhelmina Louisa Maria, dv A. V. Lippens en M. L. Pauwels; Pe trus Jacobus, zv S. Roet en G. de Lange; Jan, zv M. de Ridder en M. H. Brosens; Johannes Gerlacus, zv J. Spekken en G. Schipper; Jan, zv J. Beuse en M. de Haas, geboren te Purmerend. Overleden; Jacob Smit, oud 70 jr, e.v. A. v. d. Pijl. Jacob Kooij, oud 70 jr. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Oct. 2500 kg rode kool: A 11,50; 10.000 kg gele kool: A 5,60—8,30 en B 44,20; 13.000 kg groene kool: A 7,20—8,70 en B 5.906,70; 55.000 kg witte kool 4,30 ■5,30 en Succes 45,80; 3000 kg uien IS,40—21.90 en grove 17,90; 5000 kg bie ten: A 13,70—14 en B 11—11,60; 2000 kg peen: B 14,30—16,20 en C 11,70—12; 300 kg andijvie 17,70; 3000 stuks bloemkool: BI 20,90—33 en B II 12—19,19. NOORDERMARKTBOND, 27 Oct. 4400 kg bieten: A 14,40—14,60 en B 11; 3700 kg uien 19,1022,80 en grove 17,70 20,70; 1800 kg andijvie 14.80—16; 1700 kg rode kool 6.60—9,10; 1700 kg gele kool 4,60; 5000 kg wite kool 5,10: 66.000 kg gele kool 4,60; 5000 kg witte kool 5,10; 66.000 kg Succes witte kool 4,70— 3,90; 5000 kg Deense witte kool 6,30 WARMENHUIZEN, 27 Oct. 2100 kg Succes witte kool 5,90. OPPERDOES, 25 Oct. Ronde bieten: A 14,30—14,90, B 11,60—12,50, C 4—4,20 en modjo 13.30—13.70; groene kool 7,50— 8,80; uien: stek 7,70. MEDEMBLIK: 25 Oct. Ronde bie ten: A 14,40—15, B 11,60—12,40, C 4 en modjo 14,40; peen: B 15,6017,40, C 13,20 —14,20 en D 10,40; uien: gewone 21,60, en grove 20,80; Eerstelingen: grove 10,60; Meerlanders: grove 10.40; bloemkool: AI 35—38, A II 23—27, B I 25—36. BO II 15— 23 en stek 7—26; groene kool 6—7,50; gele kool 6,30—9,30; rode kool 8,50; witte kool 3,50—4,40; Chin, kool 4; Meerlan ders 10,60. AVENHORN, 25 Oct. 5000 kg grove Schot 10,70-11,10; 20.000 kg witte kool 4—5.90; 22.000 kg rode kool 4,50—13,60; 3700 kg gele kool 6—11,20; 7500 kg uien: grove 19,60—20.80, gewone 21,50—22,60. drielingen 24,80 en nep 37; 42.000 kg bieten: I ronde 13,70—14,60, II ronde 11.60—12.40, III ronde 4—5 en modjo 12.70—14; 20.000 kg peen: II 15,70— 17,60, III 13,80—14,50 en IV 1012,20. GROOTEBROEK, 25 Oct. 8000 kg uien grof 20.80, middel 22.10—22 70 driel. 23.90—24.50, nep 38.70; 4000 kg bieten A 14.80—15. B 10.60—11.80, mod- oL,1-—470; 3500 groene kool 0 10 10.80; 170.000 st. bloemkool z.d. B 20— 34 30, B II 12 20—22.60, C 13—22 80 C II 9.50—12.60, stek 6.50—12.50, t.s B 28 50 31 3060' B 11 25'70~'32'9()> stek 22.30— Besommingen van Zaterdag: Trawlers: IJM 38 Zeelandia 111.00 en RO 46 Claesje 9560. Loggers: KW 16 3410, 24 2490, 125 23SI en 155 3210; IJM 56 3430. Kotters: RO 29 1210; KW 128 400, IS! 320 en 92 400; IJM 276 970, 229 2U70, II 1040 en 230 320; KW 30 1690 en 31 450. Verse haring: IJM 283 8200; SCH 140 8130; KW 5 4940, 129 8410, 37 2080, W 1330, 18 1160, 124 700 en 7 490; BF 4i( 2070; LK 497 1300. Prijzen: per 1 kg: heilbot 2 40, tong 3,60—2,90, grm. tong 2,15—1,88, kun- tong 1,90—1.74, kl. tong I 1,36—1,19, A tong II 0.910,82 en tarbot I 2,50—2,15: per 50 kg: tarbot II 74, tongschar 8U-"S' aChartong- 50, gr. schol 63—58. grm. schol 62—61, kim. schol 58—51, kl. schol I 45- 38, 'kl. schol II 29,50—8, schar 28-1'. verse haring 1511 en makreel 21— oer 50 kg: gr. schelvis 50—43. grm. scliel- vsi 4341.50, kim. schelvis 4441, schelvis I 42—39, kl. schelvis II 33-2'. wijting 26—8, midd. gul 33—31 en kl. B91 22.30—20, poontjes 14—9,50, kl. Jccclvis wit 31 en kl. rode poon II 13—12: Per 125 kg: gr. kabeljauw 166 en gr. kool- vis zw. 67. Aanvoer: 485 kisten tong en tarbot: 1 kist heilbot; 13 kisten tongschar cn schar- 'i ng; 785 kisten schol; 85 kisten schar:; ■3325 kisten haring; 780 kisten makreel: 150 kisten schelvis: J70 kisten wijting; £5 kisten kabeljauw en gul: 37 kisten Doon; 4 kisten koolvis; 30 kisten diver sen; totaal 5890 kisten. SB J)AT Dl schap blükt vo onder mi slagen, slechts éi niet te met hem voor hem verwondei QNDER gen Chr. Kalm: biljart stat hen in de zou mogen een aanva punten op negen. De mise voldi beslist win op de titel Matige Het is Hugo Boys punt te sco een grote den, is het sationele De eersti heren met en het waE Hugo Boys opzetten, strijd stond ter als een vooral de bleek niet van Hugo paste zich vallen via Het Hugo wisseld doo: waarbij het wediepers beschikten, ter de schut juiste man tweede hel: vaarlijker. tier hadden handen en buiten Kage menigmaal tussen zat ten ook niet van Hugo weg te gev digde met mee werd In een zc zwak gesi thuisclub machtigen, had DTS de bal niet gen en Carn Na ongevc Verraste mie de beste MF van de thui: binnen een Hoewel D' voordeel hac punt in die gemaakt (1- Tien minu al weer in Plas een goed schot Nog geen den de DTS stand, toen terhoede van (2—3). Maar weer te Carnas er DTS kwam en na vjjf en Dok met eea (4—3).

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2