Europese verdragen mogen niet over Saarkwestie struikelen Nederland wil de invoer beperken van Amerikaanse tarwebloem De militaire opleiding wordt ingrijpend herzien Prins Bernhard in Monterey Bevan zwicht voor het ultimatum Strijdmacht van de VS mobiele reserve voor bondgenoten Ontwerp-Reyers is afgewezen James Dunn gooit olie op de golven Woensidag 29 Oct. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 256 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BESLUIT VAN WESTDUITSE KABINET Duiise volk zal niet in de val lopen Groep wordt ontbonden Ontwerp-Kampeerwet eind van dit jaar gereed Tevens beter gebruik van parate eenheden Eisenhowers standpunt GaanZ-Koreanen troepen der VS vervangen? Verkiezingen in de Saar nog in December? WEERBERICHT Spion K. spoedig weer op vrije voeten Vonnisanderhalt jaar met aftrek van voorarrest F. Carasso maakt nu een kooovaardijmonument FRANKRIJK-V S. Incident in krijgsgevangenenkamp in Zuid-Korea Geen groot Noordelijk offensief verwacht Omdat VSonzekaasnogsteedsweren Verzoek op conferentie van GATT te Genève Mijnarbeiders in de VS weer aan de slag TV-zender Lopik krijgt vier hulpzenders Woningbouw Zware bosbranden verwoesten grote delen van de VS 3 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAJUISCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mun. Familieberichten 20 cip.nm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2 02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Met een knopindruk stelde president Auriol de nieuwe electrische centrale van Donzère-Mondragon in werking. Bij deze plechtigheid hield de Franse president een rede. waarin hij zijn diepe teleurstelling tot uiting "bracht ten opdclite van de Amerikaanse opinie die door verschillende Amerikaanse politieke leiders gelanceerd is en waarin Frankrijk beschuldigd wordt niet voldoende met de geboden Marshall-hulp gewerkt te hebben. Precies op de vastgestelde tijd. gis teravond om tien voor zeven Neder landse tijd, is het KLM-viiegtuig „Prin ses Wilhelmina" met aan boord Prins Bernhard en zijn gezelschap te Monte rey in Mexico aangekomen. Na een verblijf van 24 uur in Mon terey zal men doorvliegen naar Mexi co City, het einddoel van de reis. yAN BETROUWBARE parlementaire zijde is gisteren te Londen verno men, dat Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel der Britse socialistische party, in overleg met zijn aanhangers heeft besloten gevolg te geven aan de eis tot ontbinding van zijn groep, die door de partijleiding is gesteld. Het verluidt in kringen, die in nauwe verbinding met de aanhangers van Be van staan, dat laatstgenoemden het recht staande houden zich als afzon derlijke partijleden te kanten tegen de huidige Britse buitenlandse politiek, die h.i. tezeer op die der Ver. Staten is afgestemd, terwijl zij ook van mening blijven, dat Groot-Brittannië thans te veel voor zijn bewapening uitgeeft. (Van een onzer redacteuren) Tijdens de gisteren te Zaandam ge houden vergadering van de Federatie van VW's benoorden het Noordzeeka- naal is medegedeeld, dat tegen het ein de van het jaar het ontwerp voor de kampeerwet gereed zal zijn. Over het ontwerp van de wet wordt thans over leg gepleegd tussen het departement van Binnenlandse Zaken en de betrok ken organisaties. Er wordt op het ogenblik by de Koninklijke Landmacht gewerkt aan een in grijpende interne reorganisatie. Deze heeft ten doel, de oplcidingsmethoden te verbeteren en een doelmatiger gebruik te maken van parate eenheden. In dit verband zullen verscheidene regimenten worden samengevoegd tot opleidings depóts, waar recruten van uiteenlopende wapens tezamen zullen worden opge leid. Dit zal o.m. een verschuiving met zich meebrengen in de bevelvoering van tal van regimenten en garnizoenen. De aldus opgeleide eenheden zullen in nieuw te vormen gevechtseenheden worden ondergebracht als parate eenheden. Eén en ander zal in April 1953 ingaan hij de opkomst van de nieuwe lichting, In April 1953 van kracht Adlai en Ike straks aan een verzoeningsdiner De Amerikaanse Nationale Aard- appelraad heeft Stevensoit en Eisenhower, alsmede de democra tische en republikeinse candida- ten voor het vice-presidentschap, uitgenodigd voor een „verzoe ningsdiner" twee dagen na de verkiezingen. Het is volgens de Raad een goede gewoonte, dat de politieke tegenstanders zich met elkaar verzoenen, als de hitte van de verkiezingscampagnes achter de rug is. QNDANKS DE in Duitse ogen onbevredigende ontwikkeling ,n de Saarkwestie hebben Bondskanselier Adenauer en zijn kabinet op een gisteren in Bonn gehouden vergadering besloten bij de Bondsdag aan te dringen op een snelle ratificatie van de Conventies van Bonn en het Verdrag voor de Europese Defensie. Een woordvoerder noemde de situatie „zeer ernstig", doch legde er de nadruk op, dat slechts over de „gemeenschappelijke Frans-Duitse verklaring" geen overeenstemming was bereikt en de besprekingen tussen heide landen over het Saargehied zullen worden voortgezet. Hij kon daarvoor echter nog geen datum noemen. In een verklaring van de Westduitse Liberale Partij wordt gezegd: „Europa zal wat ons betreft niet boeten voor de zonden van nationale eerzucht (waarmede op Frankrpk wordt gedoeld) die aan de Saar worden begaan". In deze verklaring heette voorts, „dat zekere Franse kringen door de Saar-impasse een verwerping van het Verdedigingsverdrag door de Bondsdag willen uitlokken en men er kennelijk op uit is, bet Duitse volk in een val te laten lopen". MEN IS in Bonn tot bovenstaand be sluit gekomen, nadat de regering twee dagen lang had beraadslaagd over de Saarkwestie. Toch wil het West duitse kabinet de ratificatie van de Europese verdragen niet afhankelijk stellen van een oplossing van het Saar- vraagstuk, hoewel dit door de socialis ten sinds lang met toenemende kracht werd bepleit. Het standpunt, dat de Europese verdragen ook de oplossing van het Saarprobleem zullen verge makkelijken, wordt echter wel vastge houden. Men rekent er in Bonn op, dat de omstreden verkiezingen in het Saar- gebied omstreeks December zullen wor den gehouden. De pro-Duitse partijen zullen echter geen candidaten voor de nieuwe Landdag mogen stellen. Er gaan geruchten, dat de Duitsers de Saarbevolking zouden willen adviseren blanco te stemmen om op die wijze hun aanhankelijkheid aan Duitsland te tonen. De Westduitse vice-kanselier Biucher heeft gezegd, dat deze geruch ten van alle grond ontbloot zijn. De Westduitse regering zal niets doen om de stemming te beïnvloeden. EEN DODE EN GEWONDE TE ALMELO Te Almelo is een motorfiets met twee jongemannen op een kerende autobus gebotst. De duorijder was op slag dood, de bestuurder van het rij wiel is ernstig gewond. JJE Ver. Staten moeten hun bondge noten bewapenen en helpen, doch ?c'f moeten zij „achter deze bondgeno ten" blijven staan als een machtige mo biele reserve, aldus heeft generaal Eisenhower op zijn verkiezingstocht door de staat Pennsylvanië in Lancas- 4,7verklaard. Het Franse persbureau C-tekent hierljij aan, dat de gene- aai hierdoor dus nader is gekomen tot _„„„,andPunt dat senator Taft, die een hesuioïj .is van landstrijdkrachten, t—_ "it troeDcn v:tri de Ameri- doorSfl„ ^."hdgenoteii en ondersteund mar-ht mer'kaanse marine en lucht- troepen van de Ameri en trt I U Qtii I,m„ macht. zal worden ge- daar *de'mogeUiSK;ore® r,eiZen °m een van Ho a 1(1 van het vervan- het front doormziwai?Se soIdate,n tan studeren, zo verMaè?d°reSnen te bei" „Zolang er Zuid-Rer e de generaal, staat zijn aan het dl? 1D geen enkele reden om a strV,den' ls voor hen te laten doeic w" hower. n aldus Eisen- ïn Eisenhowers omeevi„„ u geen commentaar op deze in het v™ur Verwachting tot morgenavond- IETS KOUDER Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien Langs de kust aanvankelijk noa harde, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Opnieuw iets lagere temperaturen. DONDERDAG: Zon op 7.31 uur onder 17.15 uur. Maan op lïv> uur, crnder 4.12 uur. van de verkiezingscampagne afgelegde verklaringen willen geven. In politieke kringen legt men evenwel de nadruk op het feit, dat Eisenhower de vraag stukken grondig kent. Hij heeft zijn standpunt met een duidelijkheid en overtuiging naar voren gebracht, die te denken geeft, dat hij na rijp beraad over deze kwestie zijn keuze heeft be paald, aldus deze kringen. Ook met de opleiding en opkomst van deze lichting zal het waarschijnlijk enigszins anders gaan dan tot dusverre het geval is geweest. Wij vernemen voorts, dat minister Staf in de memo rie van antwoord op het dezer "dagen verschenen voorlopig verslag inzake de oorlogsbegroting 1953 nadere medede lingen zal doen over deze reorganisatie. De Haagse rechtbank heeft de 34- jarige planoloog dr. D. E. K. uit de Re sidentie wegens het verstrekken van geheime inlichtingen aan een vreemde mogendheid veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was twee jaar. K. heeft voor de Tsjechische geheime dienst in Praag en in Nederland ge- spionneerd. Hij heeft waarschijnlijk geen belangrijke gegevens verraden doch slechts mededelingen gedaan uit vertrouwelijke rapporten. De veiligheid van de Staat is hierdoor niet ernstig in gevaar gebracht. Hij was een der hoofd personen uit het veelbesproken rege ringscommuniqué van 29 October van het vorige jaar over de activiteit van de Tsjechische geheime dienst. Aange zien K. veertien maanden in voor arrest heeft gezeten, zal hij spoedig in vrijheid worden gesteld. De „afgekloven schelvis", het ont werp van Willem Reyers voor een na tionaal monument voor de koopvaardü, zal niet te Rotterdam worden geplaatst. Het comité, dat het monument wil op richten, heeft nameiyk gemeend, te moeten afwijken van het oordeel van de jury, welke de inzendingen heeft beoordeeld. Na overleg met de jury heeft het comité zich nogmaals beraden en ten slotte zijn keus doen vallen op het ontwerp, dat onder het motto „Boeg" is ingezonden door de beeld houwer F. Carasso te Amsterdam. Het comité erkent, dat het een zeer zware last op de schouders der mede dingers heeft gelegd, met name, omdat er zo veel tegelijk in het monument moest worden gezegd en dit bovendien nog algemeen verstaanbaar moest zijn. De jury legde de nadruk op de schoon heid van het geheel, voor het comité woog de begrijpelijkheid zwaar en meent, dat het ontwerp „Boeg" aan deze eis meer voldoet dan het door de jury uitgekozen ontwerp. Thans zullen besprekingen met de heer Carasso wor den geopend. De Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, James Dunn, heeft op een lunch van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Parijs gisteren ver klaard, aat Frankrijk en Amerika te lang vrienden waren geweest om ge schillen tussen beide landen te laten ontstaan. Met het oog op recentè ge sprekken over de FransAmerikaanse betrekkingen wenste Dunn te vorkla ren, dat de Amerikaanse bedoelingen te allen tijde voortkwamen uit een wens om Frankrijk te helpen In het krijgsgevangenenkamp Kojedo in Zuid-Korea zijn tengevolge van op standige handelingen vijf en zeventig communistische krygsgevangenen ge wond en één gedood. Het incident deed zich Zondag voor, toen een aantal ge vangenen militaire oefeningen begon te houden. De wachtposten der Ver Na ties gebood hun daarmede op te hou den. Daaraan gaf men gehoor, doch toen begonnen de gevangenen in een naburige barak met deze oefeningen. De slachtoffers vielen toen aan twee pelotons infanterie was opgedragen de orde te herstellen. Aan het Westelijke front in Korea is Maandag een communistische penetra tie ongedaan gemaakt, waarbij een ge heel Chinees regiment werd vernietigd. Bij de fel oms: reden „Haakbocgbrug* zijn de geallieerden Dinsdag begonnen met het bombarderen van communisti sche bunkerstellingen. Aan het Centrale front heroverden de geallieerden giste ren een voorpost van de heuvel het „IJzeren Paard". MEDERLAND WIL DE invoer van Amerikaanse tarwebloem over 1953 bcpcr- ken tot ten hoogste 57.000 ton, wanneer de Verenigde Staten niet spoedig de invoer van kaas uit ons land geheel vrijlaten. Het is van mening, dat weliswaar het contingent Nederlandse kaas is verhoogd, maar dat tegeiykertijd de uitslui tingsbepalingen zijn verscherpt, zodat het in feite 'onmogelijk is, een rechtvaar dig stuk te veroveren van de zich uitbreidende markt voor kaas in de V.S. De Nederlandse delegatie ter conferentie van ledpn van de Algemene Overeen komst voor Handel en Tarieven (GATT) te Genève heeft dan ook verzocht, tot deze beperkende maatregelen te mogen overgaan. Zij zullen worden ingetrokken, zodra de Verenigde Staten hunnerzijds de invoer van Nederlandse zuivelproduc ten vrijlaten. weinig veranderd. Enkele kaassoorten mogen thans onbeperkt worden inge voerd, omdat zij niet concurrerend wor den geacht voor de in Amerika ver vaardigde kaassoorten. Daarentegen is de invoer van Edammer en Goudse kaas, welke in hoofdzaak door Neder land wordt vervaardigd, nog steeds niet vrij, al zijn de quota wel aanmerkelijk "verhoogd. Van Nederlandse zijde is te Genève opgemerkt, dat de psychologische scha de in deze tijd nog groter is dan de DEEDS MEER dan een jaar geleden heeft de GATT aan de Verenigde Staten verzocht, de invoerbeperkingen op zuivelproducten ongedaan te maken, omdat deze in strijd waren met de GATT Een redelijke termijn werd ge steld, om de betreffende voorschriften te herzien. Nu is er in wezen nog maar materiële. De invoerbeperkingen stel len immers de exporteurs in de Oude Wereld voor zodanige moeilijkheden, dat zij niet de moed kunnen opbrengen, geld in de ontwikkeling van de Ameri kaanse markt te steken. Hetgeen uiter aard weer belemmerend werkt op de pogingen om het dollartekort weg te werken. In elk geval houdt deze zaak de ge moederen in Nederland sterk bezig, al dus dé delegatie Behalve Nederland hebben ook Aus- stralië, Nieuw-Zeelar.d en Canada toe stemming verzocht voor het nemen van vergeldingsmaatregelen voor de door Amerika in strijd met de algemene overeenkomst voor tarieven en handel ingestelde invoerbeperkingen. In zijn antwoord deelde de Ameri kaanse vertegenwoordiger, de heer Raymond Vernon, n.ede. dat zijn rege ring ernaar streeft de wet, die het in stellen van invoerbeperkingen voor schrijft. door het t ongres te doen her roepen, en dat zij zal trachten bevoegd heid te verkrijgen om de invoerbeper king voor zuivelproducten op te heffen. In de afgelopen vier en twintig uur vuurde de Noordelijke artillerie onge veer 23.000 projectielen af. Dit was bijna tweemaal zoveel als in het vorige etmaal. Een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger heeft gezegd van oordeel te zijn, dat de huidige vijandelijke aanvallen niet de inleiding vormen tot een Noordelijk offensief van grote omvang. De meesten der 350.000 arbeiders in Amerikaanse bruinkolenmijnen hebben gevolg gegeven aan de opdracht van hun leider Lewis om de staking te be ëindigen. Zij verschenen gister weer op hun werk. De staking heeft een week geduurd. Zij brak uit, toen de re geringsraad voor de stabilisatie der lo nen een door Lewis in onderhandelin gen met de mijndirecties bedongen loonsverhoging voor de mijnwerkers wilde besnoeien. De televisiezender Lopik zal na ver loop van tijd over vier hulpzenders in Nederland gaan beschikken. Deze straalzenders zullen in de buurt van Goes, Roermond, Enschedé en Gronin gen komen. De juiste plaatsen zijn nog niet vastgesteld. Op grond van inter nationale afspraken echter zullen deze hulpzenders binnen een afstand van 25 kilometer van de genoemde steden moeten worden opgesteld. Wijziging van deze plannen zou nieuw internationaal óverleg nodig maken. De Surinaamse ministers Alberga en Emanuels vertrekken vandaag, ver gezeld van dr Pos, voor besprekingen over de Ronde Tafel Conferentie naar Curasao waar zij vier dagen zullen blijven. E*R is een aantal onderwerpen, dat op geregelde tijden in ons blad terug keert. Het probleem van de woning bouw in ons land is zeker niet het minst belangrijke, want het feit doet zich voor, dat Nederland nimmer uit de woningmisère zal geraken, indien er niet véél meer wordt gebouwd dan tot nu toe het geval is. Wij hebben vroe ger al eens geschreven, dat de over heid na 1945 verplicht was de weder opbouw van ons land in eigen hand te houden en strenge controle uit te oefenen op de bouwcapaciteit. Dat zij daarbij in de eerste plaats gedacht heeft aan woningen voor de minst bedeelden is niet zo onbegrypelijk, om. dat de arbeiders nu eenmaal verreweg het grootste deel van onze bevolking uitmaken. Van de andere kant is de particuliere bouw sterk op de achter grond gedrongen. Wq weten het wel: ook op dit terrein is de nivellering doorgedrongen. Er zijn duizenden mid denstanders en intellectuele midden standers, die met een „woningwet woning" genoegen moeten nemen, ter wijl het streven van deze mensen is gericht op hetverkrijgen van een huis, dat in overeenstemming is met hun maatschappelijke omstandigheden- Wie zijn ogen in de grote steden de kost geeft, zal bemerken, dat daar tot op de huidige dag tal van woningen te koop worden aangeboden. Het betreft hier vooral nieuwe flats, die thans bij koop eigendom worden al is deze zaak wettelijk nog niet geregeld. Hieruit blijkt, dat de echte „dure" bouw geen aftrek meer heeft. De belastingen heb ben zulk een aanslag gedaan op spaar geld en (eventueel) kapitaal, dat er nog maar weinigen zijn, die zich/ van een moderne flat kunnen voorzien. Toch zullen deze .verarmde" mensen niet dan met de grootste aarzeling een woningwetwoning betrekken, omdat zij niet bereid zijn te tornen aan een levensniveau, dat zij zelf of hun voor ouders hebben bereikt. Wie niet wil geloven hoeveel zorgen deze categorie landgenoten heeft, moet maar eens vragen hoe deze groep het hoofd boven water houdt! Het is een feit, dat de particuliere bouw zich in het algemeen niet bezig houdt met het zetten van arbeiders woningen. De overheid heeft kenne lijk gevreesd, dat de arbeiders te kort zouden komen, toen zij de particuliere bouw aan banden legde. Naar onze mening een ongegronde vrees, omdat uitbreiding van het aantal „midden standswoningen" zou betekenen, dat er ergens arbeiderswoningen vrij komen, waardoor een normale en geenszins onbillijke situatie wordt hersteld. \/ELE leden van de Tweede Kamer hebben blijkbaar het verslag cp de begroting van wederopbouw en volks huisvesting uitdrukking gegeven aan hun teleurstelling over het feit, dat niet eerder een aanvraag tot verhoging van het voor 1952 toegestane crediet voor premieverlening ten behoeve van de particuliere bouw bij de Staten- Generaal is ingediend. Thans zijn, zo zeggen deze Kamerleden, alweer ruim vijf maanden weinig of geen goedkeu ringen verstrekt, met als gevolg een teruggang ir de bouwerij en een ver groting van de werkloosheid in de bouwvakken. Bovendien zijn degenen, die bouwplannen hebben, maar al zeer geruime tijd op de premietoekenning wachten, door dit oponthoud niet zel den ernstig gedupeerd, Waar zij er zich op hadden ingesteld hun plannen nog deze zomer te kunnen verwezen lijken, vallen zij daardoor nu in het ongunstige winterseizoen. Deze vragen wijzen erop, dat er in derdaad op het departement van we deropbouw en volkshuisvesting plan nen zijn om tot verruiming van de particuliere bouw te komen. De nieuwe minister is een voortvarend man, een man ook met modernere ideeën dan die van „vier muren met een dab erboven is een huis". Hij wil, wij schreven het onlangs, bovendien huizen voor onze „kinderen en kinds kinderen" bouwen. Indien hij daarin niet slaagt, dan nog verdient zijn stre ven om met behoud van zijn controle meer vrijheid te geven aan de individu alle steun. Wij hebben namelijk wel eens de indruk, dat wij in een tijd leven, waarin de-minister gerechtigd is voor te schrijven, dat een kamer niet groter mag zijn dan een bepaalde af meting dat er geen centrale verwar ming mag worden aangelegd en wat dies meer zij. WIJ zijn de stellige mening toegedaan, dat ons land in betrekkelijk korte tijd uit de woningmisère zou zijn, in dien de overheid maar bereid gevon- en kon worden ieder een beetje vrij heid van handelen te geven. Het zou dan blijken, dat het evenwicht tussen woningwet-woning*' en „particuliere woning" niet zou wordenverstoord, omdat de bouwer beslist niet zo gek is zijn heil te zoeken in een type huizen, waarvoor geen vraag bestaat. Het aan bod richt zich immers altijd naar de vraag. Ook op dit terrein. De overheid is inmiddels met haar contröle zover gegaan, dat het uiter mate moeilijk zal blijken zich hier en daar enigszins terug te trekken. Da» het nodig is. iiidt geen twijfel. JjUIZENDEN BOSBOUWERS, soldaten, boeren en schoolkinderen zyn ver spreid over grote gebieden in de Verenigde Staten bezig om pogingen in bet werk te stellen talryke bosbranden en branden in struikgewas te blussen. Ge bieden, die honderden vierkante kilometers beslaan, zqn geteisterd. Rookwolken hangen boven alle delen van New England en de staten in het Oosten, bet midden-Westen en het Zuiden. De bevolking van de staat Arkansas kreeg de waarschuwing: „Men heeft de bosbranden niet meer onder contröle Uw huizen, uw steden en zelfs uw leven is in gevaar" De toestand is ernstiger dan de laat ste achttien jaar liet geval is geweest. In de betrokken gebieden heerst droogte door gebrek aan regen. In de naaste toekomst wordt ook geen regen verwaebt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1