Het Europese Legerverdrag komt nu op losse schroeven te staan Het gaat „tand om tand" in Kenya EETZAAL IN STUKKEN GESLAGEN, GEBOUWEN IN BRAND Jong eren dringen aan op opvoering der grondstoffenproductie Nederlandse bollenkwekers in de Amerikaanse afzet bedreigd De Mau-Mau vond nieuw slachtoffer Franse premier tegen huidige vorm Angst voor te grote Duitse macht Kleine moeite Weer een gevangenisoproer in de VS Het Europees forum November begint met onbestendig weer WEERBERICHT Uit de Lndaud. Onbekende firma verkoopt waardeloze rommel als ,,Hollandse wonderbloemen" Het regent klachten Djakarta teleurgesteld over de N-Guinea -verklaring Minister Mononutu: Oplossing nog mogelijk Vierjarig kind maakte dodelijke val uit trein Negen jaar voor een gifmoord Nieuw-Guinea ZatercJag 1 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN H9e Jaargang No. 259 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN UOEWEL DE Franse minister-president, Pinay, zicli tot nu toe achter de bui tenlandse politiek van minister Schuman schaarde teneinde de eenheid in de regeringscoalitie te bewaren, schijnt hij nu over te hellen ten gunste van een ingrijpende herziening van Schuman's politiek, in het büzonder wat betreft enige belangrijke punten van het Verdrag voor het Europese Leger. De Kansen, dat het Europese Legerverdrag in zijn tegenwoordige vorm en onder de huidige omstandigheden door de Franse Nationale Vergadering zal worden goedgekeurd, zijn volgens politieke waarnemers in Parijs nihil. Men gelooft, dat wanneer Pinay zou trachten in deze herfst nog een ratificatie van het Verdrag te for ceren, dit zeker tot de val van de huidige Franse regering zou leiden. In Parijs meent men voorts, dat ook de Britse politiek rijp begint te worden voor ver reikende her-oriëntatie van de strategische opvattingen, van Duitse deelneming aan de Westelijke verdediging en van de bewapeningsprogramma's in het alge meen, als eenmaal de presidentsverkiezingen in de Ver. Staten achter de rug zijn. F\E GROEP van één-en-dertig dissi- 1 tente Gaullistische afgevaardigden in de Franse Nationale Vergadering is van plan volgende week een politieke verklaring af te leggen. Zij zouden Duitse herbewapening afhankelijk stel len van instelling van een politieke IN HET TWEEDE gedeelte van deze krant treft U enige bij zondere pagina's aan, welke geen betrekking hebben oP een actuele gebeurtenis in de zin, die wij ge meenlijk daaraan hechten. Wij hebben namelijk het plan opgevat de herfst eens actueel te maken en gaven aan deze ge dachte vorm in een aantal ar tikelen. Wij koesterden de hoop, dat onze lezers dit surplus, dat ligt op het gebied van de „leesstof", zullen weten te waarderen. Dege nen, die ons blad nog niet in abonnement ontvangen, zullen wellicht tot de overtuiging ko men, dat zij iets waardevols mis sen. zolang zij zich niet aange sloten hebben bij de steeds groeiende schare van onze lezers. Voor hen hebben wij in dit num mer een formulier afgedrukt, dat zij slechts behoeven in te vullen en te zenden aan onze admini stratie. Zij ontvangen dan prompt de beste krant van onze provincie. Het is maar een kleine moeite'. DE DIRECTIE. Amerikaanse tank reed in een Duitse rivier Drie Amerikaanse militairen zijn Vrijdag om het leven gekomen en vier ernstig gewond, te Gaildorr bij Stutgart, doordat hun tank door een brugleu ning reed en in de river de Koeher stortte. Een militair wordt vermist. confederatie van Europese staten, waar in nationale legers grotendeels auto noom zouden blijven als op heden en verduidelijking van de Atlantische stra tegie ter verzekering van doelmatige verdediging van Europa tegen een aan val uit het Oosten willen eisen. Voorts menen deze Gaullistische dissidenten, wier steun voor Pinay onontbeerlijk is, dat onmogelijk een gezonde Europese strategie kan worden opgesteld zonder dat de Europeanen de militaire doelma tigheid der Amerikaanse atoomwapens kennen. Pinay zou nog steeds een reis naar Washington overwegen om deze kwestie te bespreken. De Franse troonpretendent, Henry, graaf van Parijs, heeft zich achter de campagne tegen het Europese legerver drag geschaard. Jean P. Sartre neemt het op voor de communisten Vijf vooraanstaande Iinksgezinde Franse intellectuelen, w.o. Sartre, heb ben gisteren geprotesteerd tegen de maatregelen, die de Franse regering kortgeleden tegen de communistische partij heeft genomen. VAUWELIJKS IS EEN einde gekomen aan de opstand in de gevangenis van Chester in de staat Illinois of er wordt melding gemaakt van een op stand in een andere gevangenis in de Ver. Staten. Thans komt n.l. het be richt binnen, dat een oproer is uitge broken in de strafgevangenis te Co lumbus in de staat Ohio. Ongeveer 2000 gevangenen sloegen de eetzaal aan stukken, waarna 800 ge vangenen zich vrijwillig naar hun cel len begaven. De overblijvenden sticht ten op vier plaatsen brand. Spoedig stonden alle belangrijke gebouwen van het gevangeniscomplex in lichterlaaie. Aanvankelijk werd de brandweer piet toegelaten, omdat er niet genoeg gevangenisbewaarders waren vöör de bescherming van de brandweerlieden. De gevangenisbewakers kregen daarop lichtemachinegeweren en de politie werd ppgeroepen alsmede dé hulp politie; De gevangenen drongen op een Het Europees forum der politieke jongeren in de Haagse Ridderzaal heeft een tweetal resoluties ten aanzien van d.' economische vraagstukken aange nomen. Hierin wordt onder meer aan gedrongen op het opvoeren van de grondstoffenproductie, zowel in als buiten Europa. Men wil hulpmiddelen van alle West- europese landen gebruiken voor de ont wikkeling van de grondstoffenproduc tie van de overzeese gebieden. Voorts zijn de jongeren van oordeel, Er zijn in de laatste dagen in onze kustprovincie nogal wat buien gevallen, welke op verschillende plaatsen met hagel en onweer ge paard gingen. Schiphol meldde gistermorgen een hoeveelheid neerslag van twintig millimeter, Twente zeventien m.m. De gehele dag stegen gisteren de barome ters belangrijk en nam de buiig heid af. zodat het ook een groot deel van de nacht helder weer bleef. Toch ziet het er niet naar uit. dat het weer gedurende het weekeinde rustig en fraai zal blijven. Depressies met regen en wind bewegen zich met grote snelheid over de Oceaan naar de Britse eilanden. Het eerste sto ringsfront met aanwakkerende 'find en enige regen of motregen kan ons mogelijk nog vandaag bereiken. Daar de depressies zich geleidelijk verder naar het Oosten uitbreiden, is de kans on onstui mig weer met af en toe regen groot. Het laai zich hierdoor aan zien, dat November van de eerste dag af met onbestendig herfst weer zal beginnen. Verwachting tot Zondagavond: IETS ZACHTER Half tot zwaar bewolkt met aanvankelijk plaatselijk nog regen of motregen, m aar later waarschijnlijk overal droog weer Vrij krachtige tot matige toind tussen Zuidwest en Noordwest. Iets zachter, vooral des nachts. ZONDAG: Zon op 7.37 uur, onder 17.10 uur. Mean op 16.48, onder 8.32. dat de coördinatie en een efficiënte op zet van de investeringspolitiek der Eu ropese landen de kans groter zal ma ken, dat Amerika er aan deelneemt, een deelneming, welke, zeer noodzakelijk wordt geacht. Aangedrongen wordt op het stimule ren van vestigingen van Europese on dernemingen in overzeese gebieden, ook uit die landen, die geen banden heb ben met deze landen. Voorts wordt in de resolutie nog tal van andere zaken aanbevolen. Zo on der meer een nauwe samenwerking van de landen, die reeds supra-nationale or ganen hebben, met de landen, welke daaraan nog niet deelnemen, een Euro pees programma voor technische hulp verlening, een politiek op Europees plan, ter vermijding van beperkende maatregelen en vrije uitwisseling van arbeidskrachten. zeker ogenblik tegelijk naar voren doch de wachten, gewapend met hun lichte machinegeweren, weken niet. Eén hun ner werd als gijzelaar door de gevan genen meegenomen. Er is bevel gege ven te schieten, indien zulks no'dig wordt geoordeeld. Korte tijd latei- werd er geschoten. Enkele gevangenen werden gewond en een politieman werd door een vuurwapen aan het hoofd ge raakt. 7ATERDAGAVOND-PAGINA: „Verkiezingswedloop in de V.S. is feller dan ooit". „Zuid-Afrika is geschokt door het oproer in Port Elizabeth". „Brussels Noord-Zuidverbinding". „Is God Almachtig?". IrUNST-PAGINA. tmnr hpt Npd „Komen er teveel musici?". „De propaganda voor het Nederlandse boek". „Zuid-Amerikaans ballet". „Filmexpeditie naar onbekend gebied in Peru". „Goya, de onrustige". TUSSEN NIEUWEDIEP EN VAALS: „Wordt ons land onbewoonbaar?" Iedere Nederlander gebruikt 34 k.g. suiker per jaar". Goochelen in duplo". yOOR U MEVROUW: „Hoge kragen als capuchon". „Tot uw dienst, Mevrouw". ..Denk om de kinderen". „Klaar voor de winter". „Waar blinde kleuters gelukkig zijn". Een nog onbekende firma, die onder de naam „Hollandse Wintertuin" pak ketten bloembollen per advertentie aan biedt, dreigt de naam van onze bollen kwekers in de Verenigde Staten op zeer ernstige wijze schade te berokke nen. In vrijwel alle Amerikaanse bla den worden met daverende slagzinnen „mirakelbollen" aangeboden, die „ver bazingwekkend", „nieuw" en .snecuw- bloeiend" zijn en „uw kale struiken en bomen, waaraan de ijspegels nog han gen, van de nawinter tot in het vroege voorjaar met honderden bloemen zul len omringen". Het hele geval wordt als postorder tegen bijna twee dollar aangeboden, hoewel de waarde slechts vijftig Hollandse centen is. De zaak marcheert prima. Dat is er het bedenkelijke van. Want iedere ko per wordt bedot. Er is geen sprake van iets nieuws of miraculeus, er is zelfs geen sprake van behoorlijke waar. Want het pakket blijkt bij opening 'n wonderlijk mengsel van ranonkels te bevatten, dat er uiteraard hartelijk voor bedankt, om midden in de winter te bloeien. Het regent derhalve klachten bij het Nederlandse bureau van de ge zamenlijke exporteurs in New York, De Nederlandse bollenexporteurs hebben dan ook slapeloze nachten door deze stunt. Zij doen reeds jaren hun best om het Amerikaanse publiek het beste te leveren dat zij voor behoor lijke prijzen kunnen bijeenbrengen en zien thans hun pogingen op deze un faire wijze doorkruisen. Verweer tegen controle op de onderneming, die dit „bijgoed" :n de handel brengt als ech te Nederlandse wonderbollen, hebben zij niet. De Amerikaanse vertegenwoordiger van het centrale bloembollencomité, de heer Gustave Springer, vertelde, dat er ook bij de Amerikaanse autoriteiten klachten zijn binengekomen. Hij meent, dat het gehele bloembollenvak door deze onbehoorlijke pakkettenactie wordt bedreigd, omdat iedere teleurgestelde koper in de toekomst een klant minder kan betekenen. Hoewel het geen diplomatieke ge woonte is, naar aanleiding van een pers bericht in te gaan op de verklaring van „een vreemde mogendheid", aldus de Indonesische minister van voorlichting, Mononutu. heeft het standpunt van de Indonesische regering ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea geen verande ring ondergaan. Toch acht ik het mo gelijk, dat de verschillen tussen Den Haag en Djakarta langs de weg van wederzijds begrip uit de weg kunnen worden geruimd. Dit merkte de minis ter op naar aanleiding van het ant woord van de Nederlandse regering aan de Tweede Kamer, waarin werd gezegd, dat Nederland geen afstand van Nieuw-Guinea zal doen. In politieke kringen in Djakarta acht men het Nederlandse standpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea, zoals dat in bovenveimeld antwoord tot uiting werd gebracht, teleurstellend. Het blad „Berita Indonesia" schrijft, dat de Nederlandse regering met haar verklaring het „juiste moment" heeft gekozen, n.l. een binnenlands verwarde toestand in Indonesië, en daarmede de Indonesische regering een zware slag heeft willen toedienen. De stappen be sprekend, die mogelijk gedaan zouden kunnen worden, schrijft „Berita Indo nesia": „Wij weten niet, of de Indone sische regering in staat zal zijn alle Nederlandse eigendommen hier te lande te bevriezen en of zij nog de moed heeft alle betrekkingen met Nederland te be vriezen". Voor het blad „Abadi" vormt de hou ding van Nederland niets nieuws. Het blad besluit met nogmaals er op aan te dringen, dat de regering stappen zal doen voor opheffing van de Nederland se militaire missie. Gistermiddag omstreeks half vijf is op het perron te Echt (L.) een jongetje van vier jaar, afkomstig uit Melik Herkenbosch, uit een sneltrein geval len en op slag gedood. De sneltrein was om kwart over tien uit Sittard vertrokken en stopte niet in Echt. Juist op het station Echt viel het ventje uit een coupédeur. Hij werd tussen de wa gon en het perron vermorzeld. De sneltrein stopte en had enkele minuten vertraging. Het jongetje had op het balkon gestaan van de trein, die deu ren had, welke naar buiten openklap pen. De vader van het kind bevond zich ook in de trein. nE STRIJD tegen de Mau-Mau in Kenya gaat nog voortdurend door. Bij een inval van inheemse politie en soldaten in het gebied van de organisa tie zijn weer tweehonderd arrestaties verricht. De politie in Nairobi arres teerde Woensdag een inheemse, die werkzaam was in de woning, waar het Britse socialistische parlementslid Brockway verblijft. In het Nyeri-district, 100 km. ten noorden van Nairobi, is een inheemse, die getuigd had tegen personen, die van Mau-Mau-activitcit worden ver dacht, door de Mau-Mau gedood. Men vond zijn lichaam in stukken gesneden De gouverneur van Kenya is ge machtigd, elk district tot verboden ge bied te verklaren en mensen te verbie den de betrokken gebieden te betreden als hun aanwezigheid gevaar voor rust verstoring betekent. De Utrechtse rechtbank heeft een 37- jarige vrouw, die haar man om het leven had gebracht door hem arseni cum en rattenkruid toe te dienen, ver oordeeld tot negen jaar gevangenis straf. De eis was twaalf jaar. Haar vriend, die haar het vergif had ver strekt, kreeg vier jaar; de eis luidde h'er vijf jaar. Kort na aankomst van de Britse minister van koloniën in Nairobi werd een grote razzia gehouden op leden van de Mau Mau. Hierbij werden minstens 500 negers ge arresteerd. Een aantal Mau Mau- leden wacht, onder strenge bewa king en achter prikkeldraad, ge laten op het verhoor. ANZE parlementaire redacteur heeft in ons blad van gisteren aandacht gewijd aan de begrotingstebatten. die Dinsdag in de Tweede Kamer beginnen. In haar memorie van antwoord op de algemene beschouwingen geeft de regering weliswaar enig inzicht in de gebeurtenissen vóór en tijdens de kabinetsformatie, maar wij menen te mogen zeggen, dat de leden van de Tweede Kamer met deze opmerkingen geenszins tevreden zullen zijn. Er blijven zoveel vragen over, temeer, omdat er destijds geen regeringsverkla ring is gepubliceerd en de Troonrede door gebrek aan tijd zeer oppervlakkig moest blijven, dat het steekspel tussen Tweede Kamer en regering van de volgende week van groot belang moet worden geacht. Vandaag evenwel niet over de binnen lands-politieke aspecten. De zoeven genoemde memorie van antwoord geelt ons tot enige tevredenheid reden. In het hoofdstuk over het beleid ten aan zien van Indonesië en de Overzeese Rijksdelen wordt met name gesproken over het standpunt van het huidige kabinet ten aanzien van Nieuw-Guinea. Het kabinet dan is van oordeel, „dat de souvereiniteit de jure en de facto over Nieuw-Guinea is bij het Konink rijk der Nederlanden. Door toe te tre den tot het Handvest der Verenigde Naties heeft 't Koninkrijk intussen op zich genomen de verplichtingen, vervat in artikel 73 van het Handvest, om de ontwikkeling van dit land en deszelfs inwoners te bevorderen, dit beheer te beschouwen als een „sacred trust" en hieromtrent conform artikel 73 van het Handvest regelmatig te rapporteren aan de Verenigde Naties. Dit alles tot de bewoners van Nieuw-Guinea m staat zijn zelf over hun toekomst te beslissen. De regering ziet in een her vatting van de besprekingen met Indo nesië omtrent de status van Nieuw- Guinea geen heil". En verder: „Aan afstand van Nieuw-Guinea door het Koninkrijk of aan beperking der Ne derlandse souvereiniteit over dat ge biedsdeel dan wel het aanvaarden van een mandaat denkt de regering niet". HAT is duidelijke taal. Deze ultlatin- gen zijn niet voor twee uitleggin gen vatbaar. Zij vormen bovendien een antwoord aan al diegenen, die bij voort during spelen met de gedachte, dat Nederland op een gegeven moment tóch wel bereid zal zijn door de knieën te gaan, indien men maar lang genoeg volhoudt. Deze passage in de memorie van antwoord zal dientengevolge een ernstige schok voor de heer Soekarno betekenen, die steeds de kwestie Nw- Guinea in zijn redevoeringen naar voren brengt. Voorts zal het kamerlid Frans Goedhart met Het Parool zich kunnen opwinden over de klaarblijke lijke „punt-uit"-politiek van de rege ring En hij zal wellicht met de opmer king komen, dat hier kennelijk de in vloed van de A.R-partij in het spel is! Overigens dient de vraag te worden gesteld in hoeverre er thans iets van nieuwe Nederlands-Indonesische be sprekingen over het Unievraagstuk te recht kan komen. Men heeft aan Indo nesische zijde steeds Nieuw-Guinea als centraal probleem gezien, hoewel men in Djakarta nog altijd niet in staat is orde op eigen zaken te stellen. Wat zou er dan van Nieuw-Guinea terecht komen? HEZE liefdesverklaring geeft ons niet alleen rechten, maar legt vooral ook verplichtingen op. Nog kort geleden hebben wij erop gewezen, dat de sou vereiniteit de jure en de facto aan Nederland tot daden aanspoort. Wel zegt de regering in de memorie van antwoord, dat de Nieuw-Guinea-com- missie binnenkort het eerste deel van haar rapport zal indienen, maar een rapport betekent nog niet een begin van uitvoering. En er moet daar ginds ontzaglijk veel gedaan worden, hetgeen enorme sommen geld zal kos ten. Aan de nadrukkelijke verklaring van de regering hebben wij politiek gespro ken iets; maar Nieuw-Guinea is ailaan gebaat bij de uitvoering van een groots plan, dat de bewoners na verloop van tijd in staat stelt zelf over hun toe komst te beslissen. Iedere krenterigheid zal daarbij uit den boze zijn. Indien de regering hier toe niet bereid is, kan zij beter haar liefdesverklaringen voor zich houden en de verantwoordelijkheid voor Nw.- Guinea van zich schuiven. Want dat land en zijn bewoners mogen van onze besluiteloosheid nimmer het slachtoffer worden. Een groot aandeel in de razzia op de Mau Mau hadden de leden van het Afrikaanse tankcorps. Hier ziet men de tanks opgesteld tijaens de omsingeling van een Kikoejoedorp. Directie: J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm. Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (aneen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 ALK

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1