Prof. Russel hekelde na-o belastingheffing orlogsi YPMA r AGENDA N.C.R.V. vocaal ensemble bracht kristalzuivere koorzang „Versiering" aan de wand is geen kunstwerk Matthieu Wiegman voorbeeld voor| de jongere kunstschilder Snoeplustige lichtte een tweetal banketbakkerijen op Bonneterie Droge Jimmy Brown als diepzeeduiker Hoge prijzen op najaarsmarkt Juwelier Oudes niet verzekerd VERVOI Interessante beschouwing over brandend probleem Onrechtvaardige wetten, die de middengroepen zwaar treffen Lezing voor Handel en Nijverheid Stenen voor brood Steravond overtrof veler verwachting Een proefje van de schoolradio-les Schouten zegevierde in combinatie-tornooi Dr Vroom opende expositie Wiegman Vergeet vooral uw roeping niet" Alcmaria Victrix in tweekamp door Oude Poorter" geklopt Goede inschrijvingen voor burchttornooi Voor de Meervoudige Kamer VOOR PEIGNOIRS 'n Vers pakje „RQXY" even van de geur genieten ja.dat is een Amerikaan l Competitiewedsi V.V.V. De Nutsspaarban maand Octo WOENSDAG 5 NOVEMBER 1953 JJE bekende hoogleraar aan de Keizer Karei-universiteit te Nijmegen, prof. mr. G. M. G. H. Russel heeft gistermiddag in Hotel Victory voor het departement Alkmaar van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel zijn visie gegeven op „Het wezen der na-oorlogse belastingheffing". In zijn lezing, welke door de talrijke aanwezigen met de grootste aandacht werd gevolgd, leverde de hoogleraar felle critiek op de belastingpolitiek van de regering, welke z.i. niet meer dient om de staatsuitgaven t>e dekken, maar om nevendoelen na te streven. De exorbitante belastingen betekenen een dodelijke druk voor het bedrijfsleven, dat zijn liquiditeit zag verdwijnen, thans onder de banken zucht, en de keel wordt dicht gesnoerd. Bijzondere belangstelling wekte prof. Russel vodr de groep Nederlanders met een inkomen van 10.000.en hoger, een categorie, die haar levensstandaard van vóór de oorlog met meer dan vijftig procent zag dalen. LIET Nederlandse belastingstelsel, al- dus ving prof. Russel zijn lezing aan, is niet zo eenvoudig. Welgeteld kennen wij in ons land zes en twintig rijks belastingen, waarbij niet gerekend zijn de extra inkomstenbelasting, de pro vinciale en gemeentelijke belastingen, waterschapsheffing en verschillende re- tributiën. Al deze belastingen drukken zwaar op het Nederlandse volk. Aan de band van de percentages, welke de ver schillende belastingen van het inkomen vorderen, kwam prof. Russel tot de verrassende berekening, dat de belas tingen tot boven 100 van het inko men kunnen stijgen. De fiscus verkeert daarbij in een be voorrechte positie. Hij prefereert bo ven alle schuldeisers en bij faillisse menten gaat niet zelden het gehele ac tief naar het belastingkantoor. Deze be voorrechting besnoeit de credietverle- ning en verhindert de uitbreiding of het herstel van bedrijven. Sedert jaren klaagt de middenstand over de hoge belastingen, die hem ver stikken. Toch zijn de Inkomsten- en Vermogensbelasting voor deze groep zeer matig in verhouding tot die voor de grotere bedrijven en personen uit vele vrije beroepen. Bij een vergelij king stuit men op merkwaardige pun ten. Meer dan driekwart van de midden- Stand, aldus ging prof. Russel verder, verwerft uit de eigen zaak een inkomen van 5000. slechts 4 komt tot een in komen boven de 7500.en maar 2 boven de 10.000.In October 1950 werd bekend, dat 53 van de kleine middenstand zélfs 2000.of minder verdiende. Tot hen, die in een uiterst moeilijke positie zijn gebracht, behoort de groep van Nederlanders, die meer dan 10.000 verdient. Zij is in hoge mate de dupe géworden van de belastingpolitiek en slaagt er niet meer in haar stand op te houden. Statistieken wijzen uit, dat voor degenen, die 15.000 verdienen, de levensstandaard in verhouding tot vóór de oorlog, met maar liefst 55 is gedaald. Een referendaris, die in 1939 4000 verdiende, behoort thans een inkomen te hebben van 12.000. doch zijn inkomen bedraagt 7400. Een se cretaris-generaal met een inkomen van 18.000.— houdt na belastingaftrek 12.739.over en hoe hoger de inkom sten zijn des te slechter is men er ver houdingsgewijs aan toe. Een rapport, samengesteld door de Kath. Volkspartij, komt tot de conclusie, dat iemand, die vóór de oorlog een salaris genoot van 10.000.— thans 40.000.— zou moeten verdienen. Het totaal aantal personen uit de middengroepen is gelijk aan het aantal arbeiders in Nederland. Door ge brek aan organisatie heeft de eerste categorie echter veel minder macht. r\E arbeiders genieten veel grotere in- komens, dan zij zelf wel beseffen. Het zou interessant zijn, eens de socia le verzekeringen, welke de arbeiders genieten in waarde uitgedrukt te zien. Iedere arbeider is in wezen een kapi talist", aldus spr. „Ik misgun het hen niet. Alleen zou ik willen, dat zij het ook beseften." Komende tot de dodende belasting druk waaronder het bedrijfsleven ge bukt gaat en welke tot gevolg heef: ge had dat vele bedrijven aan bloedarmoede lijden en talloze gesloten N.V.-cn aan delen op de beurs moesten brengen, zodat particulieren op deze wijze hun bezit in andere handen zagen overgaan, zei spr., dat de door de regering m het uitzicht gestelde belastingverlaging mets te betekenen heeft. Het betrefc_ hier slechts fractionele wijzigingen, die de kern van de zaak niet raken. Het huidige belastingstelsel, dat hij scherp veroordeelde, achtte prof. Rus sel een gevolg van de socialistische en dirigistische politiek. In een gebonden maatschappij is het inkomen van de gehele gemeenschap primair en putten de individuen uit het inkomen van deze gemeenschap. Het wezenlijke doel van de socialistische belastingpolitiek is: een zo sterk mogelijke steunverlening aan een politiek, die aantasting van de particuliere ondernemingen voorstaat. De belasting dient niet meer om de normale staatsuitgaven te dekken, maar beoogt in toenemende mate nevendoe len, waaromtrent de Staten Generaal en het Nederlandse volk worden mis leid. De door belasting verkregen gel den worden aangewend om te komen tot een socialistische heilstaat. In 1951 Morgenavond om 8 uur zal in de con sistorie van de Grote Kerk door ds Kater van Amsterdam een rede worden gehouden over het onderwerp „Stenen voor brood". Hij zal hierin uiteen zet ten welke verschillen er bestaan tus sen het christelijke geloof en het huma nisme. Aangezien deze predikant zich door vele radiotoespraken reeds een zeer bekende naam heeft verworven, kan men er van overtuigd zijn, dat hij zijn onderwerp op een gedegen wijze zal behandelen. Het is daarom wel te verwachten dat de consistorie geheel bezet zal worden en zeker zullen er niet alleen leden van de Vereniging van vrij zinnig hervormden komen, door welke organisatie de bijeenkomst is uitgeschre ven. Zij is voor iedereen gratis toegan kelijk. bedroegen de ontvangsten zelfs 1853 millioen méér dan de door minister Lieftinck gemaakte raming. ^LS men dit alle beschouwt, rijst de vraag of deze onrechtvaardige be lastingheffing onjuiste opgave wettigt en of het een gewetensverplichting is de belastingwetten na te komen, wet ten welke schendingen van moraal en fatsoen bevatten. Dat er geknoeid wordt, meende prof. Russel te kunnen aflei den uit het grote aantal auto's, dat in Nederland rijdt. Zij die beweren, dat de burgers al leen door middel van de Staten-Gene- raal moeten trachten verandering in de wetten te verkrijgen, vergeten, dat ook tijdens de bezetting wetten werden ont doken cn niet nagekomen. Aan de hand van uitspraken van verschillende ge leerden, als prof. mr Hooykaas, dr Zee- gers, prof. Bordewijk. alsmede Paus Leo XII en Paus Pius XII ging de hoog geleerde spreker nader in op de vraag in hoeverre de staatsburger gehouden is zich aan de wetten des lands te on derwerpen. Een dezer uitspraken her innerde eraan, dat Alva's beruchte tiende penning en wat betekent deze in verhouding tot de exorbitante hef fingen van vandaag? het volk van dit land tot de opstand bracht tegen Filips II. Het Tweede-Kamerlid Van de Wetering heeft onlangs in de Tweede Kamer verklaard, dat het nog te bezien is of het ontduiken van de belastingen meer te veroordelen is dan het belas tingstelsel zelf. Ook aan de belastingambtenaar wor den hoge eisen gesteld. Hij zal zich af vragen of hij het voor zijn geweten ver antwoorden kan de wetten uit te voe ren en zijn eed gestand te doen, dan wel deze te breken. Twee Duitse theo logen kwamen in het proces tegen Re nter tot de verklaring, dat een eed niet onverbrekelijk is, daar uiteindelijk de verhouding tussen mens en God beslist en niet de afspraak tussen mensen. Dat het Nederlandse volk het ont duiken van de belastingen niet als een misdrijf beschouwt, is te wijten aan 't feit, dat de belastingwetten niet wor den gedragen door de zedelijke overtui ging van de meerderheid van het volk. Prof. Russel besloot zijn lezing met de mededeling, dat de middenstand en het bedrijfsleven in hun verzet tegen de onrechtvaardige belastingwetten te slap zijn geweest. Terwijl de arbeiders een machtige organisatie vormen, zijn de andere groepen in alle mogelijke hok jes verdeeld en ontbreekt daar de nood zakelijke eensgezindheid. Vóór de lunch sprak de voorzitter van het departement, de heer L. F. Le- blanch, woorden ter nagedachtenis van de overleden leden, de heren J. Dave- laar, S. W. Arntz en J. Bandsma, die door de aanwezigen staande werden herdacht. WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Kinder- smokkel tl8 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: I'll see you in my dreams (alle leeft.); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Detective Story (18 jaar): Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De vrouw in de schaduw (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Rotterdams To neel met „De Waaier Patience". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Het Alcmaria Cabaret treedt op voor het Rode Kruis Korps. Nachtdienst apotheken: Apotheek Kruisinga, Koorstraat 59. BERGEN Parkhotel, 3 uur: Speciale bijeenkomst Stichting Schooltandver- zorging. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Kinder- smokkel (18 jaar): Harmonie Theater, 8 uur: Johnny Belinda (18 jaar); Cine ma Americain, 8 uur: Detective Story (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De vrouw in de schaduw (18 jaar). Stadhuis, 1.30 uur: Vergadering ge meenteraad; Gulden Vlies, 4.15 uur: Jeugdconcert o.l.v. Marinus Adam; 8 uur: H.O.V.-concert, solist Jules de Vries, saxofoon; Wilhelminalaan 2, 10—12 en 25 uur: Bazar Tesselschade „Arbeid Adelt".; Consistoriekamer Grote Kerk, 8 uur: Lezing ds Kater: „Stenen van brood". HOOG WATER TE BERGF.N AAN 7EE Woensdag 17.40 5.56 Donderdag 18.23 6.40 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 17.45 601 11.45 0.01 Donderdag 18.28 6.45 12.28 0.45 DR WAREN gisteravond in het Wapen van Heemskerk vele NCRV-Ieden, die hun vrees uitspraken, dat het programma van de steravond, dat voornamelijk uit zang van het Vocaal Ensemble bestond, wat te eenzijdig zou zijn. Ze waren niettemin gekomen en waren daardoor in de gelegenheid na afloop te erkennen, dat hun vrees volkomen ongegrond was gebleken. Degenen, die de moed niet konden opbrengen de avond te bezoeken de zaal was minder bezet dan ver leden jaar toen Johan Bodegraven als trekpleister fungeerde hebben een pro gramma van voortreffelijke koorzang gemist. UET IS verheugend, dat de NCRV zijn vocaal ensemble onder leiding van Marinus Voorberg op tournee heeft ge zonden omdat .de luisteraars thans zelf kennis kunnen maken mgt dit gezel schap,' dat het auditorium gisteravond buitengewoon heeft weten te boeien met zijn kristalzuivere zang. Het was een avond van ongekend kunstgenot. Vóór de pauze bewogen de liederen zich op religieus terrein, nadien werden enige populaire nummers gezongen, waarvan wij in dit korte bestek vooral de aar dige paraphrase over „Slaap kindje slaap" willen noemen. Ervin Sandor, ook wel bekend als Nador Bela, de Hongaarse violist, bracht enige viool- soli, waarin hij naar onze mening wel wat teveel toegaf aan het show-element, dat hij zich als leider van zijn Hon gaarse ensemble heeft eigen gemaakt, maar dat hij als solist beter achterwege had kunnen laten. Interessant was on getwijfeld de demonstratie van een schoolradio-les met behulp van kleuren beeld-projectie. Goochelaar Langiniver- DE ARlSTROCRAAT ONDER DE RADIOTOESTELLEN Te zien en ie beluisieren bij ALKMAAR LANGESTRAAT (Advertentie, lug. Med.) maakte de NCRV-Ieden geruime tijd met zijn handige trucs, die met een waarderend applaus werden beloond. Aan het begin van deze geslaagde ster-avond had de voorzitter van de NCRV, mr. A. Roosje, gewezen op de verplichtingen, die de NCRV als radio- omroep voor Christelijk Nederland op zich heeft genomen. Men dient echter te begrijpen, aldus spreker, dat de ver kondiging van Gods Woord niet impli ceert, dat dit Woord van 7 uur 's mor gens tot 12 uur 's avonds wordt uitge zonden, eventueel afgewisseld met ge wijde muziek. De NCRV heeft een bre dere taak. En daardoor ook moeilijker. De laatste partij in het combinatie- tornooi tussen Burger en Schouten moest Zondagavond de beslissing bren gen. Beide spelers waren, toen zij voor die finale welke evenals de andere partijen in het café van de heer P. te Bos .werden gespeeld aan de start kwamen, nog ongeslagen. On der grote spanning maakte Schouten de partij met miniem verschil op Bur ger uit. Kort daarop bleek echter dat de teller zich had vergist en dat Bur ger het eerste de 200 caramboles had bereikt. Reglementair was Schouten niettemin winnaar, maar hij was zo sportief om meteen voor te stellen de wedstrijd over te spelen. Dat gebeurde en andermaal zag hij kans zijn rivaal, maar nu op normale wijze, een neder laag te bezorgen. Schouten mag een jaar op de zilveren trophee, een fraai wandbord, passen. HE CENTRALE FIGUUR van deze expositie is lerecht de jeugdige grijsaard "v Matthieu Wiegman, die ons reeds eerder te Amsterdam een beeld heeft getoond van de vitale werkkracht en het gespannen talent van de kunstenaar, dat in een indrukwekkende reeks van werken zich heeft ontwikkeld van de allervroegste religieuze composities tot het grote werk Salome. Dit laatste i'un- geert thans als uitgangspunt voor een aantal kunstwerken, waaruit een niet ver slappend kunstenaarsactiviteit spreekt. Het oeuvre vertoont een organische groei, die tot stand moet zijn gekomen door een consequent gerichte worsteling met de materie". Met deze woorden leidde dr N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling Kunst van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gister avond in het Stedelijk Museum zijn rede in ter opening van de tentoonstelling van werken van Matthieu Wiegman. Tal van prominente figuren uit het stedelijk leven onder wie vele „Vrienden van het museum" waren bij de opening aanwezig. DR- VROOM kantte zich in zijn toe spraak tegen het misverstand, dat een schilderij zijn waarde ontleent aan de versierende elementen, die het in zich draagt. Zodra dit element bereikt is begint eerst het werk van de kunste naar. Het kunstwerk, aldus dr Vroom, zal door de spanning, die ontstaat om tussen vorm en inhoud een evenwicht te verkrijgen zijn ornamentale functie voorbij kunnen streven en betekenis gaan krijgen in het geestesleven van de dagelijkse beschouwer. Helaas wordt in deze dagen het schilderij, eens een le vende uiting van een scheppend en door God begenadigd talent zo vaak gede gradeerd tot een versiering aan de wand. De heer Vroom sprak de wens uit, dat de jongeren onder de kunste naars met de tanden op elkaar zouden blijven streven naar een geleidelijke ontwikkeling van hun talent, zonder acht te slaan op gemakkelijke succes sen: het maken van schilderijtjes. Aan deze opmerking knoopte de spre ker de klacht, dat het heden ten dage de organisatiewoede is, die zich ook tot de geestelijke troosteloosheid uitstrekt. Wanneer er echter het product van de kunstenaar gedoemd is -om op een ni veau te komen met de onder architec turaal toezicht vervaardigde kamer lamp of fluitketel, dan zal temidden der fraaie verbruiksvoorwerpen de geestelijke ruïne, achterblijven. Tot de jongere schilders zei dr Vroom: „Heb vertrouwen in uw eigen talent, bouw 4p uw eigen inzicht en vergeet vooral De biljarttweekamp tussen „De Oude Poorter" en „Alcmaria Victrix", welke in het café van de heer J. Huiberts werd gehouden, is door De Oude Poor ter met 14 tegen 10 gewonnen. Op de UET was duidelijk, dat Afra C. M. B. uit Haarlem, die gisteren terecht stond voor de Meervoudige Kamer, tot de klasse der snoeplustigen behoort. Zowel in Mei als in Aug. had zij in Alkmaar familie bezocht en beide ma len had zij van de gelegenheid gebruik gemaakt om meteen een banketbakke rij binnen te stappen en daar een flin ke bestelling te doen. Zij had een ge deelte van het gebak vast meegenomen en de rest moest op een bepaald adres v/orden afgeleverd, waar dan tegelij kertijd het reeds meegenomene zou worden betaald. Een oud listigheidje, dat ook nu aanvankelijk weer succes had. Bij de behandeling van de ze zaak bleek, dat verdachte, die zich in voorlopige hechtenis bevond, in haar verleden veel onaangenaams had doorgemaakt en niet goed op haar eigen benen kon staan. Oe officier van justitie, mr J. C. V. Meisehke, eiste zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Lodewijk G. B. uit Uitgeest had het twaalfjarige jongetje B., dat alleen thuis was, aan de deur van zijn ouder lijke woning onder valse voorwendsels het luttele bedrag van 2.25 uit de huishoudkas afgetroggeld. Hij had iets verteld over een betaling voor het pensioenfonds van vader B. en had een vaag briefje achtergelaten na de ont vangst van het geld. Daar verdachte reeds enige malen ter zake van oplich ting was vóór geweest, eiste de officier van justitie acht maanden gevangenis straf met bevel tot onmiddelijke ge vangenneming. Uitspraak in beide za ken over veertien dagen. ALKMAAR Lingestraat 81 - Telefoon 3978 (Advertentie, ing. Med.) AANSCHAFFING LEERMIDDELEN B. en W. stellen de raad voor mede te werken aan de aanschaffing van schoolboeken en leermiddelen voor de St. Laurentiusschool en de St. Bavo- school. 83. „Wat loop je langzaam, Jimmy," zei kapitein Toontje. „Ben je toch een beetje moe geworden van het duiken en nu die wandeling?" Jimmy keek zijn metgezel aan. „Moe is 't woord niet. kapitein", zei hij, „maar ik ver trouw 't hier niet erg. Er is iets dat mij zegt, dat er gevaar dreigt. Ik voel mij een beetje, hoe zal ik 't zeggen...." Plotseling hield Jimmy op. Hij zag iets onder de boom, die zij nu tot op een meter of tien genaderd waren. Er krin gelde wat rook. net alsof er een peuk je sigaret of sigaar lag te smeulen. „Is er wat?" vroeg kapitein Toontje. „Ja!" antwoordde Jimmy kortaf. „Maar laat niets merken. Doe zo gewoon moge lijk. Zet even die kist neer en doe alsof je nodig je neus moet snuiten." Jimmy had dit alles fluisterend ge zegd. Maar heel luid zei hij: „Nou kapitein. Je schijnt aardig verkouwe te zijn geworden ln dat bootje. Zouden wij niet onder die boom een beetje in de schaduw gaan zitten? Ik ben zo moe als een hond van al dat geduik en die kist met goud en diamanten is zo verschrikkelijk zwaar. Ik kan gewoon niet meer op mijn benen staan van vermoeidheid...." Siem en de anderen verstonden dit woord voor woord. Het klonk hen alg hemelse muziek in de oren! zelfde tafel waar gisteren deze span nende tweekamp werd verspeeld, zal van 10 tot 16 November een invitatie- tornooi worden gehouden waaraan wordt deelgenomen door: Tellëman Oudé Poorter)Kranenburg (Drie Rui ten). Rolie (Excelsior), Schot Sr. (Ex celsior), P. Hoogland (Alcm. Victrix), A. Dekker (Alcmaria Victrix) en Stade- gaard (Oude Herberg). Dit tornooi, dat zeer interessant belooft te worden, werd Buchttornooi gedoopt. Waar anders dan juist op het Toornburg, een van de oudste straten van Alkmaar, zouden ge noemde acht biljarters elkaar beter de zege kunnen betwisten? De inzet van dit tornooi is een fraaie beker. De uitslagen van de tweekamp:luiden: 2 0 0 2 0 2 2 0 2 0 0 2 2 0 2 0 2 0 2 0 0 2 (Kolommen betekenen achtereenvol gens: caramboles, beurten, hoogste se rie, moyenne en matchpunten). JTGEN ELF UUR vanmorgen begon de drukte op de grote najaarsmarkt UI Alkmaar al belangrijk af te nemen. Toen was het merendeel van de aange voerde runderen reeds verkocht. Tot grote tevredenheid van de meeste ver kopers, die voor hun vee hoge prijzen wisten te maken. De handel was vlug en ondanks de niet aflatende regen was de belangstelling van de zijde der vee houders bijzonder groot. Ook de aan voer was vergeleken bi) verleden jaar weer toegenomen. Er waren 860 runde ren (761 koeien en 99 graskalveren) te gen 788 verleden jaar. De steeds toenemende belangrijkheid van de Alkmaarse najaarsmarkt blijkt o.a. uit het bezoek van veehouders uit geheel Noord-Holland en ver buiten enze provincie. Ook werd een aantal koeien uit Friesland ten verkoop aan geboden. Ten gerieve van de markt- bezoekers was een aantal kooplieden op het terrein toegelaten, dat scheermes jes, petten, speculaas of zure haring aan de man trachtte te brengen. De marktnoteringen luidden als volgt: kalfkoeien f 700900, melkkoeien 800 1150, gelde koeien 525825, kalf vaarzen 475650, gelde vaarzen 400—600, gras kalveren 20C400, stierkalveren 500— 850. Maasdam (OP) 55 37 6 1.48 Meyering (AV) 48 37 10 1.29 Lover (OP) 69 29 12 2.30 Smorenberg (AV) 65 29 7 2,24 Dekker (OP) 28 25 6 1.12 Weel (AV) 60 25 13 2.40 Vet (OP) 75 23 18 3.26 H. Dekker (AV) 71 23 10 3:08 Liefting (OP) 50 34 8 1.47 Haring (AV) 62 34 7 1.81 Heusy (OP) 79 22 18 3.59 P. Hoogland (AV) 100 22 16 4,52 Telleman (OP) 85 16 19 5,31 S. V. d. Berg (AV) 144 16 57 9,06 De Jong (OP) 50 25 10 2.00 Kloet (AV) 22 25 4 0.88 Huiberts (OP) 65 23 14 2.82 Van Egmond (AV) 40 23 9 1.74 Vos (OP) 55 19 9 2.85 Van der Stok (AV) 26 19 6 1,36 Pauw (OP) 51 25 10 2.04 Hecker (AV) 65 25 6 2,40 F. Huiberts (OP) 19 14 6 1,35 Jansen (AV) 60 14 15 4,28 uw roeping niet. Doet wat Matthieu Wiegman heeft gedaan". Met een woord van dank aan de Alk. maarse magistratuur, die vertegenwoor- digd was in de persoon van burge meester mr H. J. Wytema, voor de ag. tiviteit inzake culturele aangelegenhe den en een woord-van erkentelijkheid tot Matthieu Wiegman voor zijn werk voor de Nederlandse culftiur. verklaar de dr Vroom de tentoonstelling voor geopend. Tevoren had de heer Th. P. H. Wor tel een overzicht gegeven van de groei van het museum, dat oorspronkelijk slechts een stedelijke oudheidkamer was en meer nog een rariteitenkabinet. De tentoonstelling mocht zich de eerste avond reeds in een druk bezoek verheugen. (Advertentie, Ing. Med.) De heer J. Oudes, dc juwelier, die het afgelopen weekend voor 21.000 werd bestolen was, naar wij nader vernemen, niet verzekerd. Eén van de eisen, die door de meeste verzekeringsmaatschappijen wordt ge steld, is dat het perceel bewoond moet zijn en aan die voorwaarde kon in dit geval niet worden voldaan. Mocht de politie er niet in slagen de daders spoe dig te achterhalen dan is de kans groot, dat er van het bedrag of de sieraden niets meer over is. Viermaal sfeunfraude Tegen vier arbeiders is proces-ver baal opgemaakt wegens valsheid m ge schrifte. Zij hadden opzettelijk de for mulieren ter verkrijging van overbrug- gingssteun onjuist ingevuld. Dinsdagavond moest VVV ir tallen uitkomen in de scha! wedstrijden van de N.H.S.B. Het derde en vierde tien naar Hoorn om resp. tegen Ctaïssa II te spelen. VVV's v moest naar Noordscharwoude c mat" III te bekampen. VVV lukkig geweest. VVV III verloor met 6 speelde 5—5 en VVV V 1 5'/i4Vi. D. Appel Sr. behaalde voor mooie overwinning aan het s;0or van F. Hildama te wim De gedetailleerde uitslagen Caissa I—VVV III (6-4): 1 jr.—D. Appel Sr. 01; 2. 1 de Ruiter 1—0; 3. dr. de Hor ïak 1/2; 4. B. Lieshout ,1(.,i/.; 5. S. Bos—C. Rus V Dijkstra—J. Schuurman 0—1; geberg—mej. Bouwman i/j—Vi —G. Groenewoud 10; 9. Wijman 10; 10. B. v. Wees 1—0. Caissa—VVV IV (5—5)1. W. de Wit 0—1: 2. P. Slegt 1/,—i/.; P. Hartog-*-P. Groen 4. G. Haring—J. Meiboom 1— drea—J. Bastiaanse 1—0; 6. i P. Ooyevaar 10; 7. C. M Wolf Vr-Vt! 8. J. v. d. Vele C—1; 9. A. de Ronde—F. Fa J. PrimanH. de Vries Maal Schaakmat III Noord-Schal v (51/J—4I/,): 1. J. Bouwens— 1_0; 2. B. Spaay—F. Schul K. Bakker—P. Obdam 1—0; mamevr. Veis VaVa; 5. P. Een o—l; 6. J. Glas—me; i/j—i/j;7. J. G. Glas—J. v. Ro y. p. SchuitJ. Bakker 0— Gulik—N. Breebaart 1—0; 10 J. Wessemius 01. In de loop van de maa werd bij de Nutsspaarban de spaarbankboekjes 475 f 360.597,88) ingelegd en (v. j. .f 352.183,56) terugb f5.249,39 minder ingelegd betaald. Het aan de inleggers v kapitaal was bij het beg jaar ƒ11.052.628,34 en bed 11.477.623.61 (v. j. 10.808 aantal in de loop van Oc uitgegeven boekjes bedraa 345). Ingetrokken werden (v. j. 166). Het aantal in or boekjes, bij het begin va 28.219, bedraagt thans, na naar een verzamelrekenir spaarrekeningen waaronder spaarrekeningen, waarop s dere jaren geen mutatie gevonden 28.139 (v. j. 27.76 aantal behoren 17.260 (v. j. personen of instellingen 1 gevestigd; 6955 (v. j. 6676) nen of instellingen elders 3924 (v. j. 3696) aan schools Onder de in October n g-ven boekjes zijn begrep 25) boekjes voor pasgebori In October bedroeg het ten van inleg 5811 (v. j. 43 terugbetaling 2526 (v.j. 20 8337 (v.j. 6410). De lediging in de loop ve October van 1378 (v.j. 103 jes leverde een bedrag ve (v. j. 12.660,47) aan kleil gen op. Het aantal in or spaarbusjes, bij het begin OUD-STADGENOOT VOORDRACHT Voor de vervulling van bruari o.s. vacant komende directeur van de Gemee: neeskundige en Gezondhi Utrecht wordt door B. en meente als no. twee aant I vroegere stadgenoot dr A. voorheen als arts verbonc Centraal Genootschap voo stellings- en Vacantie-oord recteur van de G.G. en schede. D1ERENBESCHERIV Maandagavond 11 uur aangetroffen op de Bergerw lichtbruine, middelmatig hond (leeftijd ongeveer staande oren, zwart maskei delijk uit een auto gezet. A een mooie grote herderst tir.gen te bekomen bij de ter van H.Hugowaard. Hc de inspecteur is: C. Verw lenstraat 36. Zwervend is op de Niei aangetroffen een blauwgrijs 6 maanden oud; in de Wa een zwart poesje, pl.m. 4 Sinds enige weken zwerft in van de Kinheimstraat een grote smoushond, pl.m. 1 geel, reu. Te Heiloo is Zondag koi bij de heer H. Lödel, Hog een wit hondje, zwart kopje maanden oud. Adres Inspec wer, Zaagmolenstraat 36, A. AFWIJZEND OP VE BESCHIKT B. en W. hebben afwijz op een verzoek van de dir< Vroom en Dreesmann alt ontheffing te verlenen ve vorig jaar tpt stand gekon laas-verordening en haar om vanaf heden tot 5 Deci Nicolaas en Zwarte Piet ruimten van haar gebouw cipiëren. TEVREDENHEIDSBE' De luitenant-kolonel de: Marechaussee, G. J. H. Commandant der Reserv king, heeft een tevreden! doen toekomen aan de r meester A. J. Elte, alhier, de door deze op 15 Octo opsporing, aanhouding en van de dader van een tw lijkheidsdelicten. OPBRENGST COLLEi De Zaterdag gehouden het Protestants Interkerke heeft hier ter stede onj opgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2