EISENHOWER VIEL LAAT OP TRUMAN VERLAAT HET WITTE HUIS roem Tweede Wereldoorlog brachi hem President stond voor zware beslissingen Reeds in 1948 aangezocht voor het presidentschap Bondsgerechtshof staat voor een zeer zware taak Richard Nixon was reeds jong in de politiek Kader van nieuwe Duitse leger zal worden „opgevoed" Aarzeling en krachtige politiek wisselden elkaar af H Hij wilde bij de vloot „Ik kom nooit verder dan iot kolonel'' Op 26 November beginnen verhoren over de grondwettigheid Europese verdragen Twe kampen in Westduitse Voorstander van internationale samenwerking Zware aardbeving Noord-Japan Spanningen in bureau van Theodor B ank Washington rouwt Boer-winkelier-rechier-senaior-vice president-president Prins Bernhard was in Vera Cruz Amerikanen vangen een Russisch vliegtuig op 7rouw aanhanger van de ,,New Deal" kolonel zal bereiken", zei de jonge luitenant Dwight D. Eisenhower tot zijn vrienden, toen hij in 1915 de militaire academie van West Point verliet. Het heeft er lang naar uitgezien, dat deze verwachting juist was. Twaalf jaar geleden was Eisen hower nog een vrijwel onbekende kolonel,, die weliswaar als tankdeskundige voortreffelijke dingen had gedaan voor de opleiding van tankbemanningen, maar die in geen enkel opzicht tot de verbeelding van het publiek had gesproken. Inderdaad is zijn ster pas snel gaan rijzen tijdens de tweede wereldoorlog, toen I hü eerst de invasie in Noord-Afrika en later de opmars in Europa leidde. Hij dankte hieraan uiteindelijk het opperbevel over de strijdkrachten der NAVO in Europa, een functie, die hij in Mei van dit jaar heeft neergelegd om aan dé verkiezingsactie in de Verenigde Staten te gaan deelnemen. Meer nog: hij ver wierf door de wijze, waarop hij de bevrijding van ons werelddeel had geleid, het vertrouwen van millioenen; dit heeft hem uiteindelijk gebracht op de hoogste post in de Verenigde Staten. jJISENHOWER werd op 14 October 1890 geboren ln Denison (Texas). Hij bracht met zijn vijf broers zijn jeugd jaren door op de kleine boerderij van zijn vader. Eigenlijk per ongeluk kwam hij na zijn schooljaren terecht op de militaire academie van West Point. Zijn verlangen was geweest bij de marine te gaan doch op de vlootacademie werd hjj niet meer toegelaten daar hij reeds te oud was. Tijdens de eerste wereldoorlog dien- dee hij als vooraanstaand tankdeskun dige in de rang van luitenant-kolonel bij het tankcorps. Hij deed herhaalde po gingen om naar Frankrijk te worden gezonden doch het departement hield hem vast. Zijn werk aan het opleidings centrum voor tankbemanningen werd van teveel belang geacht. Toen hij ten slotte op 11 November 1918 toch naar Frankrijk zou vertrekken, was het nieuws van de wapenstilstand hem voor. Tussen de beide wereldoorlogen commandeerde hij op verschillende plaatsen in de V.S. de tanktroepen en verdiepte intussen zijn theoretische 1 kennis. Ook diende hij op de Philippij- l nen onder MacArthur, waar hij de luchtmacht van het land organiseerde. Hij leerde in deze tijd reeds 47 jaar oud vliegen. Na de Japanse overval op Pearl Harbor, in December 1941, werd hij naar Washington geroepen, om de leiding op zich te nemen van de I afdeling oorlogsplannen van de gene rale staf; hier moest hij de strategie voor alle oorlogstonelen ontwerpen. Hij was, in 1916, dus kort na het voleindi- j gen van zijn studie te West Point, in het huwelijk getreden met Mamie Ge- Muntte Eisenhower heeft zich, geëscorteerd door twee vrouwelijke politieagenten, in de verkiezings strijd geworpen. neva Doud, de dochter van een fabri kant van vleesverpakkingen. Europa zou hem, gelijk gezegd, als bevrijder begroeten. Reeds bij de presidentsverkiezingen in 1948 werd er door een „Eisenhower- als-president"-beweging druk op hem geoefend om zich candidaat te laten stellen. Hij weigerde echter beslist. Ook bij het begin van de campagne van dit jaar nam hij aanvankelijk een afwijzende houding aan. Nadat echter bij de voorverkiezingen de grote voor. keur voor hem als republikeins candi daat was gebleken, verklaarde hij ge noodzaakt te zijn de kwestie nader te overwegen. In April vroeg hij ten slotte ontheffing van zijn taak als ge allieerd opperbevelhebber in Europa. Geestdrift in Europa QM ZIJN erdienten als bevelhebber in de laatste wereldoorlog is Eisenhower geestdriftig geëerd bij de bezoeken die hij kort na de beëindi ging van de strijd gebracht heeft aan diverse Westeuropese hoofdsteden. Ook in Moskou en Warschau werd hij met uitbundige hartelijkheid ontvan gen. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Londen werd hij overladen met alle eerbetoon, dat de Engelsen aan een vreemdeling kunnen bewijzen. De Lord Mayor bood hem het ereburgerschap van Londen aan, benevens een met goud in gelegd zwaard, door de Her tog van Wellington te Waterloo ge dragen. Dit zou later vervangen wor den door een exemplaar dat speciaal voor dit doel werd vervaardigd. In het Buckingham-paleis onderscheidde ko ning George hem met de Orde van Verdienste, een bijzondere onderschei ding die nooit tevoren een Amerikaan ten deel was gevallen. Hij bezocht Parijs precies vijf jaren nadat de Duitsers de Franse hoofd- "tad binnengedrongen waren. Tei-vij' hij langs de Champs Elysées reed werd hij door enorme mensenmassa's toegejuicht met de kreet „Vive' Eek' (Ike). Generaal De Gaulle onder scheidde hem met het Franse bevrij dingskruis, en bood hem het zwaard met gouden gevest aan, door Napo leon gedragen als eerste consul. Washington en New York bereid den hem daarna een ontvangst, waar bij alles in het niet verzonk dat hij bij vroegere officiële ontvangsten vertoond was. Eisenhower heeft 51 decoraties en 27 onderscheidingen. Hij heeft eens van zichzelf gezegd, dat hij hartstoch telijk gelooft in „het Amerikaanse be ginsel", te weten „gelijke kansen, het geen iets anders is dan gelijke verde ling van goederen, particulier initia tief, te onderscheiden van gemeen schappelijke opzet van socialistische aard en Amerikaans leiderschap voor een verwarde, verbijsterde en door de oorlog geschokte wereld". Pi HEB NIET de verwachting, dat ik ooit een hogere rang dan die van zal bereiken", zei de jonge luitenant Dwight D. Eisenhower tot zijn v: RICHARD NIXON vice-president Bondsdag Het Westduitse Bondsgerechtshof zal op Woensdag 26 November een begin maken met de behandeling van de vraag van president Heuss, of de grond wet hem zal toestaan, zijn handteke ning te zetten onder het wetsontwerp inzake Duitslands toetreding tot het Europese leger. De deskundigen der Bondsregering, der landsbesturen en der politieke partijen zullen dan hun opvattingen moeten verdedigen, die zij reeds in lijvige rapporten hebben neer gelegd. De Bondsregering stelt zich daarbij op het standpunt, dat de grond wet uitdrukkelijk de mogelijkheid opent om tot een stelsel van collectieve veiligheid toe te treden. De socialisten baseren hun bestrijding van het rege ringsinzicht op het ontbreken van een artikel in de constitutie, dat de dienst plicht vastlegt. De uitspraak van het federale hof te Karlsruhe zal niet bindend zijn, doch slechts als advies aan de staatspresi dent gelden. De socialisten kunnen ech ter na de behandeling v?n het verdrag in de Bondsdag altijd nog een beroep op het federale hof doen. Dit is echter voorlopig nog bezet met de studie van alle stukken, die op het geval betrek king hebben; zo verdiepen de vier en Van kruideniersbediende tot vice-president Afgevaardigde en Senator Richard Milhous Nixon, de nieuwe vice-president der V.S., is met zijn 39 jaren, één van de jongste leden van de Amerikaanse Senaat geweest in zijn korte loopbaan heeft hij de naam ver worven een beslist tegenstander van het communisme te zijn en een vurig voorstander van de internationale sa menwerking, zoals de Verenigde Sta ten die nastreven. Nixon werd op 9 Januari 1913 te Yorba Linda, Californië, geboren. In zijn vrije tijd werkte hij bij zijn vader in de zaak, hielp kruidenierswaren rondbrengen en bediende de benzine pomp. Hij doorliep het „Whittier Col lege" en de „Duke University Law School" in Durham, Noord-Carolina. Van 1937 tot 1942 was Nixon advocaat in Whittier, Californië. Gedurende de tweede wereldoorlog diende hij vier jaar als officier bij de Amerikaanse marine. Zijn politieke carrière begon in 1946, toen hem door een comité van in woners uit Los Angeles verzocht werd zich verkiesbaar te stellen voor het Huis van Afgevaardigden. Hij werd ge kozen èn twee jaar later herkozen. In 1950 brachten de kiezers hem voor zes jaar in de Senaat. twintig rechters zich op het ogenblik in de rapporten, die de tientallen pro fessoren van vrijwel alle Duitse uni versiteiten hebben samengesteld. Adenauer zou het liefst willen, dM Bondsdag en federaal hof de verdragen met de Westelijke mogendheden gelijk tijdig behandelen. De datum voor het Bondsdagdebat is echter nog steeds niet vastgesteld. De socialisten proberen in de commissies door langdurige redevoe ringen de behandeling zo lang mogelijk te rekken. De andere partijen zullen hiervoor echter niet eindeloos te vin den zijn. Dr Adenauer houdt zich overtuigd van een kléine meerderheid in de Bondsdag voor zijn voorstellen. Niette min zal er in de fracties nog heel wat aarzeling moeten worden overwonnen, alvorens de verdragen worden aan vaard. Er gaan stemmen op, die van de Westelijken nog bijzondere garanties wensen voor het herstel van de Duitse eenheid. Vloedgolf leisiert Hokkaido Uit Noord-Japan is vannacht een aware aardbeving gemeld, welke ge paard ging met grote vloedgolven. Dn haard was gelegen op het schiereiland Kamsjatka (Oost-Siberië). Een hoge vloedgolf trof het Japanse eiland Hok kaido, waar op vele plaatsen overstro mingen ontstonden. Nadere gegevens ontbreken nog. Grote watermassa's bewegen zich in de richting van de Amerikaanse West kust. Men verwacht dat de Aleoeten het eerstzullen worden getroffen. Reeds worder. reddingsafdelingen van de Amerikaanse en Canadese luchtmacht gereed gehouden. Vloedgolven hebben ook de Hawaii- eilanden getroffen. Er is enige schade aangericht, maar slachtoffers zijn niet gevallen. Alle toekomstige Duitse officieren en onderofficieren zullen vóór hun inscha keling in de dienst een cursus in staats burgerlijke opvoeding moeten meema ken, teneinde te voorkomen, dat de nieuwe Duitse strijdkrachten de oude geest van de Wehrmacht overnemen. Aldus een mededeling van Theodor Blank, de gevolmachtigde voor veilig heidsvraagstukken, gedaan na een con ferentie met bondskanselier Adenauer. Onderwerp van deze bespreking was een kleine paleisrevolutie in zijn bu- Wl. de vlaggen halfstok en met zwartgerande „rouwberichten" in de plaatselijke bladen begroet te Washington gisterochtend de dag van de Amerikaanse verkie- zi ngen. Washington mag als hoofdstad van het land ook dit maal met stemmen. Verscheidene verenigingen drongen er op aan de dag van de vertoningen tot een „rouwdag" te maken voor de ingezetenen van Washingtondie gelijk gevangenen en krankzinni gen, niet mogen stemmen. Slechts door grondwetswijziging kunnen de inwoners van de Amerikaanse hoofdstad „vrij en gelijkgerech- tigd" worden. Dit zal uitermate moeilijk zijn, daar drie kuiart van de 48 staten een door het congres voorgestelde grondvtets- wijziging moeten bekrachtigen En om het nog moeilijker te ma ken komt daar bij, dat het con gres geen grondwetswijziging wil voorstellen. Het invloedrijke blad Washington Post" verklaarde Dinsdagochtend: ..Iemand te zeg gen dat hij niet mag stemmen omdat hij in de hoofdstad woont ts precies alsof men tegen iemano zegt dat hij niet mag drinken om- dut hij bij een rivier woont" Zelfs in het plaatselijk bestuur stemt Washington niet. Zijn wet ten worden gemaakt door de conpr-sleden. Roosevelt dood. OP 12 April 1945 overleed Roosevelt en Truman volgde hem op. De nieu we president kwam voor zware beslis singen te staan. Hij reisde in Juni 1945 naar Potsdam voor een conferentie met Stalin en Attlee, een maand later moest hij beslissen of een atoombom moest worden gebruikt om het einde van de oorlog tegen Japan te bespoedigen. Zijn militaire raadgevers meenden, dat ge bruik van het nieuwe wapen het einde van deze oorlog zou versnellen er. zo- Truman geheel onverwacht de zware verantwoordelijkheden van zijn populaire doende het leven van ruim honderddui- voorganger overnemen. Aan verslaggevers, die hem op dat ogenblik interview- zend Amerikanen en honderdduizerjm ARRY S. TRUMAN, de man, die gedurende ruim zeven jaren het hoogste ambt in de Verenigde Staten van Noord-Amerika heeft bekleed, zal zijn verblijf in het Witte Huis niet prolongeren. In Maart van dit jaar gaf hij uiting aan zijn besluit van een nieuwe candidatuur af te zien en verder als ambteloos burger een rustige oude dag te genieten. Op 12 April 1945, de dag van het overlijden van president Franklin D. Roosevelt, moest Harry S. leden van Trumans lijfwacht kwamen om het leven. De overlevende aanval ler werd later ter dood veroordeeld doch Truman verleende hem grjtie, waarop de straf werd gewijzigd in le venslange gevangenisstraf. In April 1951 ontving Truman op het Witte Huis Koningin Juliana en Prins Bernhard. In Maart 1952 deelde de president in het openhaar mede, dat hij zich in No vember 1952 niet herkiesbaar zou stel len. Alle pogingen om hem tot andere gedachten te brengen liepen op niets uit. Enige weken voor de democratische nationale conventie in Chicago bijeen kwam om een presidentscandidaat aan te wijzen sprak Truman zich uit voor Stevenson, die hij, na diens verkiezing den, verzocht hij, diep bewogen, voor hem te bidden. Hoe zwaar het president- Japanners gespaard zou doen worden. ephnn nn criin cnhmirlprc riist.fp hpwpps ïiin llitlfl.f.ini?? Cppd pdIipIp man kan TÜpn frntp rPDllhlikeinSP OVPT'A'inilinff P- schap op zijn schouders rustte, bewees zijn uitlating: „Geen enkele man kan het presidentschap vervullen. Het heeft te veel en te grote verantwoordelijk- Een grote republikeinse overwinning gaf de Verenigde Staten in 1946 een re- heden". Als president heeft jlruman voor zeer zware beslissingen gestaan. Een publikeins congres. Tevens kwam Tru- Verenigde Staten, waarbij hij talrijke, vaak vinnige, redevoeringen hield. reau. De perschef, dr. Kraske, is n.l. afgetreden, omdat hij de invloed van de oude pruisische officierskaste op de vorming van het nieuwe Duitse leger te groot acht. De recruteringsplannen zijn opgesteld door een der naaste mili taire medewerkers van Hitier en voor zien in een opleiding van de toekomsti ge Duitse soldaat door officieren en onderofficieren van de Führer. Blank heeft deze plannen verworpen, maar de opsteller niet ontslagen. Verwacht wordt dat het voorbeeld van Kraske zal wor den gevolgd door enkele andere ambte naren, die evenals hij tot de groep van de „20ste Juli" behoren. Men verwacht een interpellatie in de Bondsdag. Vandaag naar Columbia Prins Bernhard heeft dit weekend Vera Cruz, een grote havenstad aan de Oostkust van Mexico bezocht. Overal op het platteland en in de stad bleek hoezeer men de prins genegen is. Maan dagmorgen nog bezocht de Prins het Nederlandse ss Eemdijk, dat in de ha ven van Vera Cruz lag. Kapitein C. van Beek stelde de bemaning aan de Prins voor. Ook de marineschool te Vera Cruz werd met een bezoek vereerd. In een korte plechtigheid op het stad huis is ZKH het ereburgerschap van de stad verleend. Heden vertrekt de Prins met het KLM-toestel Schiedam naar Columbia, waar hij een week zal blijven. Twee Amerikaanse „Thunderjets" hebben Dinsdagochtend een Sowjet- vliegtuig boven Nemoero in het oosten van het Japanse eiland Hokkaido on derschept. van de moeilijkste was wel het besluit om de atoombom te gebruiken tegen Japan. De eerste achttien maanden van zijn ambtsperiode werden gekenmerkt door aarzeling, doch in de daarop volgende vier jaren voerde Truman een krachtige politiek voor economische wederopleving en de eenheid van de westelijke wereld. Daarna werd zijn bewind getypeerd door een periode, welke man nu los te staan van het mandaat, dat in 1944 aan Roosevelt was verleend. Hij kon nu een eigen politiek gaan voe ren. In 1948 besloot Truman Amerikaanse veel gelijkenis vertoonde met de eerste achttien maanden, waarin de president hulp te zenden aan Griekenland en met een vijandig congres te kampen had. verkiezing en werd rechter voor het oostelijke district van Jackson County. Ofschoon deze functie meer admini stratieve dan zuiver gerechtelijke be- IJ ARRY S. TRUMAN werd op 8 Mei n 1884 geboren te Lamar in Missouri. In 1901, na een middelbare school te hebben doorlopen, wilde hij zich laten inschrijven op de militaire academie van Westpoint doch hij werd afge keurd Hij werkte enige jaren als tijd opnemer bij een spoorwegmaatschappij, als klerk op een bank en in de post afdeling van een krant in Kansas, In 1906 keerde hij terug naar de boerderij van zijn vader. In 1917, toen Amerika zich bij de geallieerden tegen Duitsland T nationale bekendheid als voor as loot, nam hu d enst en voctrt d commissie van onderzoek kapitein bij de artillerie m Frankrijk naar fle Amerikaanse defensie. ucze Na de oorlog vestigde hij zich weer commissi de „Commissie-Truman" op de boerderij in Missour Na zijn hu- bracht ondoelmatigheid en ver- welijk met ElizabethWallace (uit het aan cn men meend{. huwelijk is een dochter, Margareth, ge- te*ijd dat Trumans commissie dc boren) besloot Truman, samenmeteen J mUiiard vriend, m Kansas City een kledmgbe- 7 drijf te beginnen. Deze ondernemmg doHar bespaarde, Turkije volgens de zogenaamde „Tru- manleer", die doelde op het bijstaan van landen, welke zich verzetten tegen communistische invloed. In hetzelfde jaar tekende Truman de wet, die de E.C.A. (organisatie voor economische zigheden met zich mee bracht, volgde hulp), later opgevolgd door M.S.A. (or- I - - w, hm Ir, l-, r— ri nn n 111VI rj 1 1 .njm, UAimilirtiiiill Truman toch een cursus aan de juridi sche school van Kansas City. In 4926 werd Truman benoemd tot rechter-voorzitter en hij verwierf zich in de daaropvolgende acht jaar zo'n goede naam, dat hij in 1934 werd geko zen als senator voor Missouri. Geurende zijn eerste ambtsperiode als senator bleek Truman een trouw aanhanger van Roosevelt en diens „New Deal". In 1941, een jaar na zijn herverkiezing als senator, verwierf mislukte echter en in 1922 was de 38- iarige Truman een geruïneerd man. Hij en zijn vriend hadden vijftien jaar no dig om hun schulden af te betalen. Hij Trumans werk in deze commissie leidde regelrecht tot zijn verkiezing tot democratisch candidaat voor het vice- presiden'schap in 1944. Voor het vice- stond op het punt weer naar de boer- presidentschap stonden toen Byrnes en der ij terug te keren toen hij een kans Wa-ll3.ee candidaat. Sommigen achtten kreeg op een betrekking als districts- Byrnes te conservatief, anderen konden ■echter. Met de steun van de toenma- zich niet met de „linkse" Wallace ver- lige leider van de democratische partij enigen en als compromis-candidaat in Missouri, Pendergast, won hij de kwam toen Truman uit de bus. ganisatie voor wederzijdse beveiliging) in het leven riep. Tweede periode IN Januari 1949 begon Trumans twee- de ambtsperiode, nadat hij tegen ve ler verwachting in de republikeinse candidaat Dewey had verslagen. In z(jn installatierede definieerde Truman toen een program voor „vrede en vrij heid", waaruit de N.A.V.O. (de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie) en bet program voor hulp aan onvoldoend ontwikkelde gebieden voortkwamen. Op 27 Juni 1950, twee dagen na het uitbreken van de corlog in Korea, be sloot Truman Amerikaanse strijdkrach ten naar het gevechtsterrein te zenden. Hij hield zich trouw aan de richtlijnen, die de Verenigde Naties opstelden voor bet voeren van de strijd aldaar en hij ontsloeg generaal MacArthur, de geal lieerde opperbevelhebber, toen deze trachtte buiten deze richtlijnen te gaan door aan te dringen op het bombarde ren van Chinese bases in Mandsjoerije. In 1950 pleegden twee Puertoricanen een moordaanslag op Truman. Zij trachtten schietend in „Blair House", Trumans tijdelijke ambtswoning in Washington, door te dringen. De poging mislukte. Een der aanvallers en drie

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5