Alg emene debatten over beleid van de regering bego nnen Het is moeilijk de elkaar te knopen eindjes aan Vragen siaai vrij aardgas uit sten? el eetió naai Verkiezingsleuzen zijn weer populair Pikbroeken eisen schoon Officier van de Landmacht had f 2000.- als borrelcentje nodig Goede inkomsienbesieding is van groot belang schip TWEEDE KAMER WEER BIJEEN adioprogramma Ook Burger en Romme hadden critiek Bollenexporteurs kunnen weer rustig slapen Een leger van louter psychopathen? VERKOUDHEIDBSSmlSÓ? Arbeiders geven te veel uit aan snoeperijen Een jaar geëist tegen een vertegenwoordiger De Noodwet Belangrijke enquête van de ANWB WOENSDAG 5 NOVEMBER 1953 (Advertentie, Ing. Med.) leiding zal het volgens de n van de „Bechtel Corpo- :elijk maken het aardgas uit Oosten in Europa te verko. ninder dan de helft van da ans voor aardgas moet wor- i delegatie naar KSG dse gezant te Luxemburg iorzitter van de Europese Ko- lalgemeenschap, Jean Mon- a kennis gesteld dat zijn re- ekkingen met de KSG wil De heer D. P. Spierenburg naar Stockholm gaan, om tig het verzoek van de lering de vraagstukken, ver- de uitzending ener delegatie iburg, te regelen. OP DE NEDERLANDSE AVEN IN BELGIë ging van Nederlandse oud- Delgtë heeft dit jaar op noemen gelegd op alle haar venvan Nederlandse mili- lelgië. Een delegatie met ;ft op 2 November een be- cht achtereenvolgens aan g, Lubbeek, Leuven en laatstgenoemde stad woon- erlandse militaire attaché, A. de Veer, de korte, in de plechtigheid bij. l'aar ondergedoken Hilaire, secretaris-generaal van binnenlandse regering van Pierre Laval 4 heeft zich bij de gerech- ïteiten gemeld. Hij had zich erborgen gehouden. In 1947 gens samenwerking met de verstek tot vijf jaar ge- E veroordeeld. 3 de Westberlijnse politie ag 34 Oostduitse politie- r West-Berlijn uitgeweken. VDE SYMPHON1E VAN IT. Franz Schubert, de gaafde onderwijzer, die na Beethoven overleed, 'nlijk met zijn sympho- jd min of meer in de van de grote meester '-en groot deel van dit zelfs lang vergeten ge- ar nu begint men te ont- ioeveel moois er in te Schubert kan zo onbe- musiceren en zo'n n melodieën in zijn werk zien, dat men hem de it overmatige lengte geeft. Zijn Zevende is et minder de moeite t zijn veel gespeelde On- en zijn grootse Achtste, ig 20.05 over Hilversum 3RD AG 6 NOVEMBER A „f02 m.: 7.00 KRO. i ktÏ KRO. 14.00—24.0» Nieuws. 7.10 Gram.muziek, ïbed en Liturgische kalen- iws en weerberichten. 8 15 Waterstanden. 9.40 Schooi en 6 muziek- 10.30 Mor- Y°or de zieken. 11.45 12'nn ;,AIs, de zieIe luis- o°^8US' 1203 Lunch- i 'ld- en Tuinbouw- tu ,7 Zonnewijzer. 13.00 tholiek nieuws. 13.20 Gram- Pianorecital. 14.00 Pro- en solist. 14.45 Voor de Gram.muziek. 15.30 Idem. ing. 16.30 Vocaal Ensemble, jeugd. 17.30 Gram.muziek. Gram.muziek. -telling". 18.45 Gram.muziek. en weerberichten. 1910 van allerlei aard en een 'oord. 19.30 Grammuziek. gespraak. 20.00 Radiokrant, •rd programma. 21.45 Vra- Wgangers. 22.00 Reportage. 2°rZno lfUgel' 22AS Avond- -n?,,„ euws en S.O.S.- 0 2400 Gramofoonmuziek. n, 298 m.: 7.00 AVRO •00-24.00 AVRO. - 7.00 7.15 Ochtend- 7.50 Dag- 30 Gram.muziek. Nieuws. 8.15 Gram.muziek. Morgenwijding. 9.15 Gra- ek 10 Tr'rude tuusvrouw. ft" io'te weet' ik weet, "V Voor de kleuters, utsmuz.ek. 12.00 Orgelspel, nonnetje 12.30 Land- en telingen 12.33 Gramofoon- iq'is M? bedrijfsleven". 13 20^?a®deUneen of gra- 13.20 Lichte muziek. 14.00 met Christopher Blaze", Orgelconcert. 15.00 Voor Tussen vier en vijf. 16.45 17.30 ^Militaire causerie, r 1n," 45 Regeringsuit- jWijnmaalen: „Het ar- tndonesië". 18.00 Nieuws. Hemen. 18.25 Orkestcon- Prok,e" brief uit Londen. 20 05 O °rgel Zang' 20.05 Omroeporkest. 21.15 leak", hoorspel. 22.25 Ge mma 23.00 Nieuws. 23.15 m 23.30-24.00 Gramo- (Van onze parlementaire redacteur) IN aanwezigheid van premier Drees en vrijwel het voltallige kabinet zijn gister- middag in de Tweede Kamer de algemene beraadslagingen over de Rijksbe groting begonnen. De leider van de voornaamste oppositiegroep in dit geval prof. mr P. J- Oud (VVD) opende de rij van sprekers met gevoelige critiek op enkele katholieke ministers. De P.v.d.A. wenste hij geluk met de uitslag der verkiezingen jen zijn sterk team van bewindslieden. De voornaamste KVP-man noemde mr Oud, professor Beel. Zijn benoeming is echter een kardinale fout, vooral ook met het oog op de aanstaande algemene grondwetsherzieningen, op welk punt prof. Beel in het jongste verleden immers volkomen heeft gefaald. De rest van de katholieke ploeg was naar het oordeel van de heer Oud even eens zwak. Prof. Oud stelde ook de vraag of de uitslag der verkiezingen de formatie van een dergelijk, door socialisten overheerst kabinet rechtvaardigt. De heer Oud meende van niet. behaald, aldus prof. Romme, die de politieke eenheid der katholieken een onmisbaar instrument achtte. Met klem van argumenten keerde hij zich ver volgens tegen de katholieke leden van de P. v. d. A., die z.i. een gevaar voor het land, een gevaar voor hun katho lieke medeburgers en een gevaar voor hen zelf vormen. De verhouding van de formateur tot de fracties besprekend stelde prof. Romme zich op het standpunt dat dit kabinet het beste is dat er onder de huidige omstandigheden kan worden geformeerd. In vrijheid staande is de K V. P.-fractie voortdurend tot op bouwend overleg met dit kabinet be reid. Vrijwel alle sprekers gingen nu in het kort in op gedachten die zij reeds tijdens de verkiezingsstrijd had den ontwikkeld. Zo vroeg de heer Ti- lanus van de CHU zich wederom af, of er dan geen „progressief" in christe- DROP. Oud zei o.m., dat een belang- rijke belastingverlaging noodzakelijk is, zelfs indien het budgetaire evenwicht zou worden verstoord. De spreker, wiens woorden herhaaldelijk tot hilari teit aanleiding hadden gegeven, eindig de met mede te delen, dat hij bij pas sende gelegenheden de hechtheid van de thans opgetreden samenwerking op de proef zou stellen. Mr Burger begon met te zeggen, dat een waarlijk progressieve politiek een eerste eis is voor de steun van de P.v.d. A. Het kabinet moet meer zijn dan een dictaat van bestaande machtsverhou dingen. Een nieuwe geest breekt zich baan, maar het zal moeilijk zijn deze nu ook politieke gestalte te geven. Het centrale thema daarbij is: 'n welvaarts- politiek ten bate van het gehele volk. Hierbij komt het vooral aan op het op de juiste wijze centraal stellen van de werkgelegenheidspolitiek. Naar het in zien van de P.v.d.A. staat of valt het kabinet met de vraag of in de Kamer voldoende steun zal zijn te vinden voor een krachtige werkgelegenheidspolitiek. Nieuw Guinea. F)E heer Burger was al hijzonder wei- nig bevredigd door de in de Memo rie van Antwoord uitgestippelde poli tiek inzake Nieuw-Guinea en Indonesië en waarschuwde de regering niet te wringen akn de in het ontwerpprogram vastgestelde richtlijnen. Prof. Lemaire van de K.N.P. becri- tiseerde met name de uitbreiding van het aantal ministers. Van het benoemen van een minister voor de P.B.O. en de Bezitsvorming verwachtte hij weinig goeds. Ook over het sociaal-economi sche beleid van deze regering was deze afgevaardigde niet zonder zorg. Tegen een te grote Nederlandse bereidheid tot medewerking aan de Europese inte gratie wilde prof. Lemaire met klem waarschuwen: daarentegen juichte hij het regeringsstandpunt inzake Nieuw- Guinea ten zeerste toe. Romme: zorgt voor ons voortbestaan. ïyjEN moet eerst leven alvorens men' ^''kan filosoferen. Hiervan uitgaande besprak de voorzitter van de K. V. P. fractie prof. Romme, allereerst de noodzakelijke voorwaarde voor ons voortbestaan. Hij was verheugd over het feit, dat Nieuw Guinea uit de ijskast is gehaald en hoopte, dat Indonesië zich niet zou verlagen tot het plegen van chantage. Helaas moest hij constateren, dat .een nadere uitwerking van het regerings beleid Inzake de werkgelegenheid nog geheel ontbreekt. Nederland wordt in deze gelaten tussen hoop en vrees en de tijd begint nu toch wel zeer te dringen. De regeringsopvatting over de ge zinspolitiek had prof. Romme wel bij zonder teleurgesteld. Over de verkiezingsuitslag merkte de K. V. P.-leider op, dat slechts de ne derlaag der communisten een onver valst algemeen belang was. De P. v. d. A. heeft wel een klinken de, maar geen beklonken overwinning lijke zin mogelijk is. Dit naar aanlei ding van mr Burgers betoog. De heer Tilanus verklaarde verder, dat zijn fractie de regering zo krachtig mogelijk zal steunen bij haar pogingen om de werkloosheid te bestrijden. Voor de woning- en scholenbouw bepleitte de heer Tilanus afschaffing van de ad ministratieve rompslomp. Regering moet voorbeeld geven. rjE heer Schouten (A. R.) had bezwa- ren tegen een financieel beleid dat er van uitgaat, dat het voorschot van de middelen wordt aangewend tot del ging van kapitaalsuitgaven. Er is naar zijn mening geen bezwaar tegen een beleid, waarbij de kapitaalsuitgaven worden bestreden uit leningsgeld. Het peil van de gewone uitgaven maakt de positie van de Rijksfinanciën kwets baar, zo betoogde hij, daarbij opmer kend, dat uit 's ministers uiteenzetting niet valt op te maken, dat alle posten met nauwkeurigheid zijn bezien. Het initiatief voor zuinigheid moet uitgaan van de regering. De heer Lucas (KVP) stelde fel ver zet van de KVP in het vooruitzicht, wanneer de minister van Financiën zou komen met het verwezenlijken van spe fcifiek socialistische wensen. Met sti mulering van het bedrijfsleven moet volgens de heer Lucas niet worden ge wacht. Verder oordeelde hij, dat de nominale salarissen van de ambtena ren in overheidsdienst verhoogd moe ten worden. Door fiscale maatregelen en het scheppen van mogelijkheden om kinderen van ambtenaren gemakkelij ker te laten studeren, is men niet klaar zo zeide de heer Lucas. Hedenmiddag om één uur wordt de vergadering voortgezet. Samen met zeven en zeventig familieleden en kennissen heeft het gezin Schuddemat te Amsterdam een verjaarsbriefje geschreven voor een bloed verwant in N.ew York. Het epistel bereikte de eerbiedwekkende lengte van „achttien meter". De Nederlandse bloembollenexpor teurs kunnen weer rustig slapen. Het adverteren met pakketten „nieuwe verbazingwekkende mirakel-bollen door een onbekende firma in de VS., die zich „De Hollandse Wintertuin" noemt, is stopgezet. Het „Better Business Bureau" heeft op verzoek van de Amerikaanse ver tegenwoordiging van het Centraal Bloembollen Comité een bespreking gevoerd met de advertentiefirma, die „Holland wintergarden" bedient, ten overstaan van de directeur van de New Yorkse dienst voor maten en gewich ten van het marktwezen. Gesteld werd, dat de in pakketten gezonden bloem- knollen (dus geen bloembollen), hoe wel van goede kwaliteit zijnde, niet beantwoorden aan de in de adverten ties gestelde beloften, dat hierdoor het publiek in verwarring wordt gebracht, wellicht misleid en aan het Nederlandse product schade wordt gedaan. Het ad vertentiebureau besloot het adverteren in de gewraakte vorm te staken. „Ons volk en ons leger schijnen te genwoordig wel uit psychopathen te be staan," aldus de procureur-generaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr. Zaayer, in zijn gistermorgen gehouden requisitoir tegen een kapitein v_an^ de leger-ry vaardigheidsexamencommissie. De kapitein had o.m. drie motorrijwie len van het leger verkocht en de op brengst van dit handeltje, f 2000.in drank omgezet. Bovendien had hij vals heid in geschrifte gepleegd. Een rapport van een zielkundige noemde de kapitein verminderd toere keningsvatbaar. Mr Zaayer zei naar aanleiding hiervan, dat de Justitie niet kon werken met al de psychiatrische rapporten die tegenwoordig maar direct op de rechtzittingen worden aangebo den. Hij meende dat ieder mens in be ginsel verantwoordelijk is voor zijn eigen eigenaardigheden. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit het recht om bij de ge wapende macht te dienen. De verdedi ger van de kapitein zeide juist grote waarde aan psychiatrische rapporten te hechten. Zijn cliënt, die in Indonesië heeft gevochten, had zich niet kunnen aanpassen aan het kalme leven in Ne derland. De raadsman verzocht het Hof om het vonnis van de Krijgsraad te Velde 10 maanden, waarvan zeven maanden voorwaardelijk te handha ven. Als de verkoudsheldskiemen zich vastzetten# raken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, de bloeds omloop, raakt in de knel. U krijgt het be nauwd; de besmetting woekert voort. Geef de microben geen kans. Ga ze te HJf met MENTHO-REX. Wrijf borst, keel en rug er flink mee in en de 8 geneeskrach tige oliën van MENTHO-REX jagen het bloed weer door de weefsels. MENTHO- REX verdrijft de kou via de bloedsomloop, zonder dat u iets hoeft in te nemen. Grote pot MENTHO-REX t 1.25. (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze speciale verslaggever) VOOR EEN groot en aandachtig gehoor heeft mevrouw E. J. Wllzen-Brulns van het Gezinsbegroting-Instituut, gistermiddag ln Het Wapen van Heems kerk te Alkmaar een helder en zeer interessant betoog gehouden over het onderwerp „Doelmatige Inkomstenbesteding". Mevrouw Wilzen ging eerst na waarom het thans in zovele gezinnen moeilik is om de eindjes aan elkaar te knopen en daarna op welke manier de gezinsuitgaven kunnen worden beperkt. MEVROUW Wilzen wees er in het be- gin van haar betoog op, dat niet alleen vele arbeiders het financiëel moeilijk hebben, doch dat men dit ver schijnsel kan waarnemen in alle lagen, der bevolking. Vooral de intellectuele middenstand heeft het tegenwoordig hard te verduren. Dit is een na-oorlogs verschijnsel. Er zijn enorme prijsverho gingen ingevoerd, de lagere inkomens stegen en de zeer hoge inkomens daal den. Hierdoor zijn de verdiensten van de verschillende bevolkingsgroepen dicht bij elkaar gekomen. Een andere factor van betekenis is dat de na oorlogse mens leeft naar een geheel an der „bestedingspatroon" dan vroeger; de materiële behoeften zijn uitgebreid. Dit kan men vooral waarnemen bij de vrouw. Vóór de oorlog had Eva maar zeer weinig voor zichzeü nodig. Nu gaat ze geregeld naar de kapper, ge bruikt cosmetische artikelen en neemt meer deel aan het vei^nigingsleven. Trouwens, ten aanzien van het gehele gezin kan worden gezegd dat het uit gaan sterk is toegenomen. Het theater bezoek is met zestig procent gestegen en dit brengt belangrijk hogere kosten met zich. Men moet dus op andere pos ten bezuinigen, doch wil dit niet op het eten doen; vooral de heren verzetten zich hier sterk tegen. Spreekster deelde mede, dat vooral in vele arbeidersgezinnen onevenredig grote bedragen voor snoeperijen en an dere luxe artikelen worden uitgegeven. Het is bijvoorbeeld bekend dat de bak kers hun tarwebrood voornamelijk aan de gegoede middenstand verkopen en bun wittebrood en banket hoofdzake lijk in de arbeiderswijken kwijt raken. Hierbij spelen psychologische factoren een grote rol. Arbeiders die vroeger in bittere armoede leefden, vinden dat ze het nu „kunnen doen". Zij leven vol gens het motief „Pluk de dag". De uitgaven. TN vele gezinnen, aldus spreekster, is er een chaos op het gebied van de uitgaven en vaak hoort men de klacht dat het geld „wegstroomt". Om de uit gaven te beperken is het noodzakelijk dat men eerst goed nagaat waaraan men de contanten uitgeeft en dit no teert. Dan moet men hét inkomen in drie parten gaan verdelen voor: 1. De vaste lasten. Deze uitgaven kunnen in zeer vele gevallen bij criti- sche beschouwing belangrijk worden ingeperkt. 2. De reserve voor grote en bijzon dere uitgaven zoals kleding, dokter, in ventaris etc. De meeste huisvrouwen vergeten op haar inventaris af te schrij ven en komen daardoor voor onver wachte, grote uitgaven. 3. Het resterende gedeelte voor huishoudgeld, waarmee men de „klei ne", steeds weerkerende onkosten be strijdt. Deze post komt als eerste in Aan boord van het 6598 brt meten- de Britse tankschip „Brazene", dat bij de Amsterdamse droogdokmaatschappij is gerepareerd en aan het eind van de week zou uitvaren, hebben zich moei lijkheden voorgedaan. De bemanning van 21 koppen, die uit Engeland was overgekomen, heeft geweigerd om aan boord te gaan, omdat de verblijven e.d. niet behoorlijk schoon zouden zijn ge weest. Van bevoegde zijde werd opgemerkt, deit dit ook niet anders kan op een schip, waar werklieden lange tijd be zig zijn geweest. Zowel het Engelse consulaat in Amsterdam als de verte genwoordiger van de British Seamen's VUlt Rotterdam hebben een on- aa.n boord ingesteld. Of er een possing zal worden gevonden, dan zal tenwW„e™Ennine naar En§eland 1s n°S Riet bekend. De rederij.elgendom van de Londense rederij Stevinson and Hardy. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren Mn jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met drie iaar proeftijd en aftrek van het vooraroest geeist tegen de Amsterdamse vertegen woordiger van een internationaal pers fotobureau. De verdachte had als boek- f°iUd nnnVan a Nederlandse filiaal ruim f 14.000.— verduisterd en te eigen bate gebruikt. Uitspraak over 14 dagen. Drie jaar wegens ontvoering van elfjar'g meiste Ef1 21-Jarige metselaarsleerling, die 1 Jui1. ean elfjarig meisje in de bossen bij de Geitenkamp te Arnhem heeft ontvoerd, is door de Arnhemse rechtbank tot drie jaar veroordeeld. WE beginnen ditmaal nog eens met die noodwet. Want na de jong ste wijzigingen zijn er heel wat oud jes, die er niet veel van begrijpen. En er zijn er ook heel wat, meer dan men denkt, die recht op een uitke ring hebben, zonder dat ze het we ten. Sinds 1 October is de aftrek „eigen-inkomen" gebracht van 50.- op 100.-. In verband daarmee zijn er nu twee tabellen die het maxi mum eigen inkomen vermelden, die beide van kracht zijn. Gemakshalve vermelden we beide cijfrs. De cij fers tussen haakjes zijn de oude cij fers. Gem. Ongehuwden Gehuwde klasse mannen I 1080 (990) 1650 (1560) IX 1025 (935) 1565 (1475) III 970 (880) 1480 (1390) IV 915 (825) 1395 (1305) V 860 (770) 1310 (1220) De zaak is nu zo, dat zij die onder de oude grens vallen wel zullen merken dat, voor zover hun eigen inkomen bij de Raad van Arbeid bekend is (bijvoorbeeld de renten), straks een verhoogde uitkering komt, omdat er nu 100 buiten spel blijft. Voor hen wier eigen inkomen ligt tussen de oude en de nieuwe grens, komen de zaken anders te staan. Die kunnen hun eigen inkomen aftrek ken van het bedrag van de nieuwe grens. Het verschil hiertussen wordt hun uitkering. Met dien verstande, dat de berekende uitkering naar bo ven wordt afgerond op veelvouden van 12 gulden en dat de uitkering ten minste 24 gulden per jaar is. Nu enkele algemene opmerkingen. Zoals we reeds schreven: altijd alle eigen inkomsten aan de Raad van Arbeid opgeven, ook al zijn die geen 100. Niet ongeduldig worden als de verhoogde uitkering wat lang weg blijft en uw buurman bijvoor beeld al wel bericht heeft en u niet. Want de omrekening kost veel tijd. Iedereen die er recht op heeft, krijgt met terugwerkende kracht van I October af de verhoging. Nog steeds zijn er, die een klein vermogen hebben of één of meer huizen en daarom geen aanvraag doen. Dat is fout. Heeft men ver mogen en is men gehuwd dan moet een bedrag gelijk aan 6 van dat vermogen van de hierboven ge noemde nieuwe cijfers worden afgetrokken om na te gaan of men in aanmerking kan komen. Bij hui zen neemt men twaalf maal de bruto jaarhuur, trekt hiervan de eventuele hypotheek af en berekene hiervan weer 6 'It. die afgetrokken moeten worden. Voor ongehuwden in beide gevallen 8 Wij kunnen maar één goede raad geven: ais n twijfelt, vraag de uitkering dan aan. Neen heeft n en ja kunt n krijgen, nietwaar? Ten slotte nog eens nadrukkelijk deze mededeliftg (want velen laten zich door een verkeerde opvatting weerhouden om een uitkering aan te vragen) de uitkeringen van de noodwet z ij n cadeau. Ze worden dus later niet via nalatenschap (in boedel of zo) terug gevraagd. Willen de lezers, die door deze mededeling er toe kwamen om een uitkering aan te vragen en succes hadden, ons dit t.z.t. eens laten we ten? Vertrouwelijk I EZERS en lezeressen. UW brieven aan ons worden strikt vertrou welijk behandeld. U kunt ons rus tig schrijven. Als u met problemen zit, van welke aard ook, schrijf ons dan. Hoeveel dit is maar een voor beeld) huwelijken zijn ongelukkig, omdat er een misvatting is over be paalde punten. Schrijf dan. Wij heb ben medewerkers die op ieder ge bied deskundig zijn. En anders weten wij u de weg te wijzen naar een verantwoorde op lossing. WE HELPEN ELKAAR OOK. Dit is een rubriek waar We elkaar ont moeten en helpen. Vflndaar dat wij ook uw medewerking wel eens zul- ïen inroepen'. Wie bijvoorbeeld weet de herkomst en de betekenis van de naam Ding ena? Wie het weetj schrijve het ons. De beloning? Een dankbare glimlach van een lezeres die deze mooie naam draagt! De takken E'EN lezer heeft last van zware tak- ken die behoren tot bomen staan de op het erf van de buurman. Of hij die mag verwijderen? Ja, dat mag. Maar dan moet u hem eerst (liefst aangetekend) berichten dat u op die en die dag de takken zult verwijderen, tenzij hij het vóór die tijd zelf heeft gedaan. Het eigen huis ALS u dat huis. lezer, kopen wilt voor zelfbewoning, zult u er zich terdege van moeten overtuigen dat u dat ook kunt. U zult bijvoorbeeld de huidige huurder een gelijkwaar dige, niet duurdere woning moeten aanbieden. Wil hij er niet uit, dan moet dit een proces worden. En het is altijd de vraag of zo'n proces ge wonnen wordt. Men moet het huis dringend voor eigen gebruik nodig hebben. En wat is dringend? U zult zeker wijs doen om u er van te overtuigen, dat de gemeente geen bezwaren maakt. We hebben het beleefd, dat iemand het ten slotte won voor de rechter. En toen vor derde dé gemeente het huis en liet de huurder er rustig in. En de verhuizing JA, zover zijn we nog niet. Maar er bestaat een opvatting alsof de eigenaar, bij gedwongen verhuizing, de kosten zou moeten dragen. Zelfs zeil en gordijnen. Maar dat is een ernstige vergissing. Hebt u daar vóór de oorlog ooit van gehoord? En nog altijd worden huur en verhuur geregeld door dezelfde bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, hoor! De Huurwet stelde deze niet buiten werking! Die laatste wet is er al leen om in verband met de woning- schaarste de niet-verantwoorde huur-opzegging te voorkomen en een billijke verdeling van de woon ruimte mede te bevorderen. Maar dat van die onkosten. Een fabel CR bestaat een fabel over de zgn. „beurs brandpolis". Als het maar een beurspolis is, is de zaak solide. Niks hoor. Een beurspolis is 'een polis met uniforme voorwaarden en dat maakt het zaken doen eenvoudi ger. Iedere instelling kan van die polis gebruik maken. Van die voor waarden dus. Hij kan er ook van af- ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden, woning-kwesties, huwelijksmoeilijkheden, op voedingszorgen, sociale-ver. zekeringswetten, assurantie zaken, persoonlijke geeste lijke moeilijkheden enz. U schrijft aan de redactie en vermeld links op de enve- i loppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoonlijk ant woord en wordt Uw brief niet in de krant behandeld. Alles wordt strikt vertrou welijk afgedaan. wijken en dan zijn die afwijkende bepalingen in afwijkende kleur ge drukt. Maar het zegt eenvoudig niets over de soliditeit of coulance van de instelling die van de beurs- polis-voorwaarden gebruik maakt. Er zijn agenten van kleine instellin gen, die schermen met die beurs polis. Maar u doet wijs even na te gaan voor welke instelling de agent werkt! Er is over die beurspolis. en haar toepassing wel meer te vertel len, maar wij vinden dit voldoende. Mag of moet? r\E kwestie van het bezoekrecht is lastig, wijl niet in de wet gere geld. Als de moeder tot voogdes werd benoemd en de (gescheiden) vader haalt de jongen, dan kan dit zijn: onttrekken aan de ouderlijke macht of wettige voogdij. Is be paald of afgesproken dat de jongen zo nu en dan bij vader zou zijn. en de moeder doet dit niet, wat dan? De Voogdijraad wil wel eens bemid delen. Men kan de hulp van de rech ter inroepen, maar dit heeft lang geen succes ten gevolge. Late men maar liever niet touwtrekken om de kinderen. Ze zijn al genoeg de dupe van de echtscheiding. Als bemidde ling van de Voogdijraad niet helpt, dan kan men er zich ter wille van de kinderen beter bij neerleggen. Ouderen moeten de gevolgen van eigen daden aanvaarden. MENTOR. aanmerking voor bezuiniging. Het ia nodig, aldus spreekster, dat man en vrouw samen gaan cijferen en dit niet aan een van beiden overlaat. Men moet de uitgaven regelen aan de hand van de begroting. Dit werkt als een rem. Spontane uitgaven. f IIT een onderzoek dat men in een groot warenhuis te Amsterdam heeft ingesteld, is gebleken dat daar 22 van alle inkopen impulsief werden gedaan. Men kocht dus zonder dat men dit aanvankelijk van plan was en deed derhave uitgaven die niet direct nodig waren. Een dergelijke gang van zaken is ook waarneembaar in de z.g. zelfbedieningswinkels. Weloverwogen inkopen doen is van groot belang bij da uitgavenbestrijding. De gedachte van vele Nederlander», dat goedkoop duurkoop is, gaat lang niet altijd meer op. Uit een onderzoek dat men onlangs heeft Ingesteld naar een bepaald voedingsproduct, bleek dat de duurste soort de slechtste was. Ook hier lette men dus goed op. Het kopen van verpakte voedings stoffen biedt verscheidene voordelen, doch heeft ook nadelen. Eén daarvan is, dat men de extra verpakking moet betalen. Bij een bepaald voedingspro duct bijvoorbeeld, moet de fabrikant zelf al zes cent extra geven voor het kartonnen omhulsel. Dit zelfde product kan men even goed los kopen of het zelf mengen, door zich alleen de grond stoffen aan te schaffen. Mevrouw Wilzen pleitte vooral voor het aanleggen van een financiële re serve, die een zekere rust geeft. Boven dien bezwijkt men dan minder snel voor de gevaarlijke verleiding om te kopen op afbetaling. Dit systeem van kopen biedt zeker enige voordelen; vooral waar het om de aanschaf van nuttige gebruiksartikelen gaat. doch deze wegen lang niet op tegen de na delen. Het is gebleken dat als een gezin eenmaal een spaartegoed van f 100 heeft kunnen vormen, er minder spon taan geld wordt uitgegeven. Broodbelegging. TEN ander gemakkelijk te beperken bron van uitgaven is die voor de broodbelegging. De meeste arbeiders willen (kostbaar) vlees op brood of an ders kaas. Als men dit niet kan betalen neemt men „zoete" belegging en bij voorkeur jam of anijshagelslag, van welke artikelen de productie geweldig is gestegen. Men vergeet echter dat bruine suiker, stroop en appelstroop artikelen die maar heel weinig meer worden gevraagd goed voor de ge zondheid en belangrijk goedkoper zijn, aldus mevrouw Wilzen. Cursus. TEDER gezin leeft volgens een eigen bestedingspatroon; een groentehan delaar zal zijn inkomen van f 5000 op geheel andere wijze uitgeven dan bij voorbeeld een predikant. Over deze materie is zeker nog zeer veel te zeg gen. Daarom zal binnenkort in Alk maar 'n cursus van vier lessen over dit onderwerp worden gehouden. Deze cursus wordt georganiseerd door de Distriets-Armenraad voor Alkmaar e.o., de Nutsspaarbank en de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting. De economie van auforijden onder de loupe Dertigduizend autobezitters-ANWB- leden hebben dezer dagen een enquête formulier ontvangen, waarin vragen worden gesteld nobens de economie van het autorijden, zoals reparatiekosten, e. d. De ANWB, die mocht deze voor lopige proef slagen op nog grotere schaal een enquête zal houden, hoopt door middel van dit onderzoek een zo volledig mogelijk overzicht te krijgen van de kosten, welke een autobezitter aan zijn wagen heeft. Op een drietal belangrijke vragen, n.l.: „Wat kost een auto per kilometer; wanneer is vervan ging economisch geboden en welk type auto komt daarna, in verband met spe ciaal te stellen eisen, het meest in aan merking?" heeft men nog nimmer een concreet antwoord kunnen vinden. ILwakkt. lucht/pijpen Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten) Neem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende AKKERS (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7