IJSELMEERVLOOT ZAL TOT DE HELFT WORDEN TERUGGEBRACHT Oudste en jongste vissers gaan van boord Geestelijk leven Kraak uit het ziekenhuis Zware straffen geëist tegen de leiding van speelclub AUTO RAAKTE GRONDIG ZOEK De uitvoering van de Zuiderzeesteunwet heeft slecht voldaan Willem Mudde kwart eeuw cantor-organist Rotterdamse politie deed goede vangst Zaterdag beslissing over „De Ommelanden" De politie in een doolhof Ruim 5000 woningen in September gereed UiJAü NOVEMBER 1953 '.Washington'. 'Montana". f N.Dakota W/sconti Z.Dakota\ 'yoming-. rNtvado- 'NtbrotkaT'. i/iinol* torytcn* Colorado, MltMOurD Ktntvcky W^i\ N.CoroH*0\ .ali/orn/f 'A riionoX Oklahoma ■2.CetQUoa' Ar kanna* Ctorglë^ fMlttitii, Ttxo: Wij zijn vergeten Nederlanders De VISSERSBEVOLKING ROND HET IJSELMEER vraagt zich, nu de inpol dering op snelle wijze vordert, met grote ongerustheid af of van overheids wege wel voldoende zorg zal worden besteedt aan hen die door deze inpoldering gedupeerd worden. Zeer binnenkort zal de IJselmeervloot, bestaande uit 855 vaartuigen, tot de helft worden teruggebracht en wanneer men bedenkt dat tot heden van regeringswege nog niets is gedaan om aan deze moeilijkheden tege moet te komen, dan beseft men hoe gerechtvaardigd de actie is die door de Combinatie van IJselmeervissers (Covy) wordt ondernomen om een rechtvaar dige oplossing van dit probleem te verkrijgen. Deze actie beoogt in de eerste plaats een herziening van de Zuiderzeesteunwet 1925 te verkrijgen, daar deze in de huidige vorm niet voorziet in de sociaal-economische problemen welke met de op handen zijnde afvloeiing gepaard zullen gaan. wetswijziging te worden voorgesteld in die zin dat als datumgrens voor het belanghebberschap niet langer 1918 maar het tijdstip wordt aangenomen waarop begonnen werd met de N.O.- Polder. Hierdoor wordt de mogelijk heid geschapen dat niet alleen de kin deren van de vissers van 1918 maar ook hun kleinkinderen overheidshulp bij herscholing krijgen. CR IS MEDE DOOR deze actie reeds *-* een goed bericht gekomen en wel dat binnenkort een interdepartemen tale commissie in het leven zal worden geroepen waarin de problemen van de afvloeiing en ook de gevolgen daarvan zullen worden bestudeerd. De Covy ijvert er thans voor dat de belangheb benden een ruime stem in dit college zullen hebben en bovendien wordt er naar gestreefd dat de taakstelling zeer ruim ral zijn. Maar met dit alles is nog geen enkele zekerheid verkregen. Hoe zal een recht vaardige afvloeiing worden verkregen, n aar bovenal wat zullen de oudere en ingere vissers die uit het bedrijf moe- ton 'rekken slechts de middengroep zal blijven aan toe zijn? Zullen de oudere vissers weer een uitkering ont vangen die zoals dat in het verleden maar ai te vaak het geval was, gelijk staat met een bedeling van de armen zorg. En wat kunnen de jongeren, die op herscholing zijn aangewezen, feite lijk kunnen verwachten na een uit spraak van de minister dat „elkeen die na 1932 in de visserij is gegaan, dat deed voor eigen risico"? Kan de regering, die na 1932 vaak morele steun en zelfs credieten aan die vissers verstrekte, Geschikte mensen Met klem werd door de vissers gepro testeerd tegen de opvatting in ambte lijke kring als zouden afgevloeiden IJselmeervissers niet voor herscholing geschikt zijn, met het gevolg dat zij het niet verder dan brug- of sluiswachter kunnen brengen. Tot die conclusie was men in ambtelijke kring gekomen om dat een aantal vissersjongens, die in een hun oneigen sfeer werden getest, zeer gesloten waren geweest. De be treffende ambtenaar bij dit onderzoek had toen gezegd: Met die lui is niks aan te vangen. Een later gehouden psychotechnisch onderzoek van elf wil lekeurige vissers uit Elburg toonden aan dat de mogelijkheden van herscho ling wel degelijk aanwezig zijn. IN EEN DONDERDAG te Enkhuizen gehouden bijeenkomst waar over de ze problemen werden gesproken, ver telde burgemeester Krijger van de Lemmer, als voorzitter van de vereni ging van Zuiderzeegemeenten, van de noodzaak om de vissersplaatsen die een structurele verandering, tengevolge van hiermee volstaan. Daarom dient een deze afvloeiing, zullen ondergaan tot Het dagelijks beeld bij de afslag te Enkhuizen. Vissers uit alle IJselmeer- plaatsen voeren hier hun vis aan. Volendammer hoekwan'tvisser: Vlootinkrimping en 23 nieuwe vergunningen; 't is als met dit want: zoek het maar uit! ontwikkelingsgebied worden verklaard. In de verkregen polders wordt ge streefd naar een geselecteerde bevol king, zodat behoorlijke voorwaarden voor herscholing noodzakelijk zijn. Vissers aan het woord Vissers uit Hoorn, Harderwijk, Bun schoten en Volendam uitten vervolgens tal van grieven over de uitvoering van de huidige Zuiderzeesteunwet. „Wij zijn vergeten Nederlanders", zei de heer Jansen uit Harderwijk. Iedereen weet van de millioenen, die worden uitgege ven voor de inpoldering, maar van het drama dat zich hierbij afspeelt weet niemand". Toen deze visser om tege moetkoming verzocht voor de herscho ling van zijn drie zoons, kreeg hij te antwoord: ,.Je kunt het zelf wel beta len". De papieren betreffende de her scholing geven een wel weinig bemoe digend beeld. In 1951 werd door het Mi nisterie van Waterstaat voor dit doel f 45000 begroot, in 1952 f 40000 en voor 1953 i 30000. De heer Th. Zwarthoed uit Volendam vond het wel zeer vreemd, dat waar enerzijds op inkrimping van het vissersbedrijf wordt aangedrongen, anderzijds vorig jaar 23 definitieve ver gunningen om op het IJselmeer te vis sen werden verstrekt. De heer Bode uit Kampen sprak van willekeur en he kelde de almacht van de directie der Zuiderzeewerken, welke er ambtenaren op uit stuurt die nog nooit water hebben gezien, met het gevolg, dat b.v. een rijk visgebied als het Zwarte Meer bij Ramspol niet bevist mag worden. De IJselmeervissers luiden thans de klok; zü zullen die blijven luiden, zo werd desgevraagd geantwoord, tot hen recht zal worden gedaan. Stellen zij te hoge eisen? Men kan daarop zelf het antwoord geven, wanneer men weet dat de Oostpolder vierhonderd millioen gulden zal kosten en speelt dan een mil lioen meer voor de daardoor gedupeer den een rol? BEROEPINGSWERK Ncd. Herv. kerk: Aangenomen naar Tubbergen: M. Koopmans, candidaat te Leiden. Be dankt voor Nijverdal: (3e predikants plaats): G. C. Tromp te Boskoop. Bedankt voor 's Grevelduin Capelle: H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Bedankt voor Garderen: dr J. C. Hooykaas, woonachtig te Scheveningen (nadere beslissing). Dr. J. G. Hooykaas, la .tstelijk predikant te Arnemuiden, die het beroep naar Garderen had aan genomen, heeft in overleg met de Ker- kcraad aldaar, daarvoor alsnog be dankt. Dr Hooykaas stelt zich voorlopig in de Nederlands Hervormde kerk niet beroepbaar. Geref. kerken: Tweetal te Utrecht: (vacature H. A. L. van der Linden): H. U. Buitink te Laren (N.H.); B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijs. Beroepen te Zuili- chem: C. J. Hakman te Boornbergum. Geref. kerken (onderh. art. 31 K.O.: Bedankt voor Voorburg: G. Janssen te Leeuwarden. Twee Amerikaanse zendelingen in Nieuw-Guinea vermoord De zendelingen W. Erikson en F. mut i„Vmds £"?e tijd werden ver mist in Nieuw Guinea, bliiken ver getroffen ÏÏhrHJ?n lijken we'd"n aa*" fn het chstriL a .^"iPdng Maopeas, Ajamoera (West ce Mission 'Vt E^^elical Alliam Chicago hééft h°°^wartier in Beide zendelingen ondernamen bui ten tme&^eten van autoriteiten een tocht door een streek die nog niet onder rechtstreeks bestuur is gebracht De namen der vijf vermoedelijke da ders zijn bekend. j aa STUDENTENPREDIKANT AAN VU Er bestaan planen om over te gaari tot aanstelling van een geestelijke ver verzorger voor de studenten der Vriie Universiteit. Ds S. J. Popma zou dan meer belast blijven met de arbeid on der de studenten die van het Evangelie vervreemd raakten. De kosten zullen voor het merendeel worden gedragen door de Vereniging voor Hoger Onder wijs. de rest door de Generale Synode der Geref. Kerken. De bekende radiozangeres Anne Schlüter, geb. Van der Bruggen, die o.m. bekendheid verwierf in de jaren toen de radio-omroep nog in de kinder schoenen stond, wordt morgen 65 jaar oud. Anne Schlüter woont momenteel in Blaricum. Kunst en cultuur In de loop van dit jaar herdenkt de heer Willem Mudde zijn 25 jaar lange loopbaan als organist en cantor, eerst te Purmerend, vervolgens te Hilver sum en Amsterdam en de laatste tijd te Utrecht. De heer Mudde heeft zich ge durende het grootste deel van zijn 25 jaren beijverd voor de stimulering en verbetering van de liturgische kerkmu ziek en de verheffing van koorpractijk, vooral als koorleider, als voorzitter van de Lutherse Werkgroep voor Kerkmu ziek en als redacteur van „Musica Sac ra", tijdschrift voor kerkmuziek. Er is een comité opgericht van vooraanstaan de figuren op kerkelijk- en muziekge bied, die „hun waardering voor zijn werk en belangeloos streven willen to nen en hem tevens willen bemoedigen in zijn arbeid tot verheffing der kerk muziek". De heer Mudde zal op Zaterdag 15 November in de Lutherse kerk te Utrecht worden gehuldigd. Nederlandse bloembollen voor New-York's kerkhof De Vereniging van Nederlandse Tul penkwekers heeft twee duizend tulpen bollen ten geschenke gegeven aan de 150-jaar oude New Yorkse kerk „St. Mark's Church-in-the-Bowerie", waar het stoffelijk overschot van de laatste Hollandse gouverneur van New York, Peter Stuyvesant, begraven ligt. De bollen zullen Zaterdag worden geplant op het kerkhof, waar de gra ven van Stuyvesant en zijn nakome lingen gelegen zijn. Politieke verschuiving in de V.S rvE verkiezingsuitslag in d» Verenigde Staten geeft een aanmerkelijke ver schuiving te zien van de democraten naar de republikeinen. Indien men op deze kaart de statenindeling als punt van uitgang neemt voor een vergelij king met de presidentsverkiezing van 1948, vallen zeer grote verschillen waar te nemen. Men vergelijke hier voor de donkere arcering, waarmee de republikeinse staten van 1952 zijn'aan gegeven met de dichte zwarte cirkels, die de democratische staten van 1948 markeren. Huisschilders schuldig aan reeks inbraken De Rotterdamse recherche heeft de zer dagen een goede vangst gedaan, door de arrestatie van een 38-jarige husschilder. De man was in het bezit van enkele gouden sieraden, die Vrij dagavond j.l. gesteften waren uit een woning in de Lumeystraat te Rotter dam. Uit het onderzoek bleek, dat de huisschilder. De man was in het bezit braken in Blijdorp heeft schuldig ge maakt. tezamen met een jongere col lega. Het onderzoek wordt nog voort gezet, want men vermoedt, dat de beide huisschilders schuldig, zijn aan alle in braken, die de laatste tijd in Blijdorp zijn gepleegd. De directeur van „De Ommelanden" heeft zich per circulaire tot de melk- leveranciers gewend, waarin wordt her innerd aan de machtiging van de leden vergadering aan het bestuur om de fa briek c.a. eventueel te mogen verkopen Vooral met het oog op het dreigend ver lies van een groot buitenlands afzet gebied of anderszins practisch onher stelbare desorganisatie, zijn bestuur en commissarissen en "directie unaniem tot de conclusie gekomen, dat de staking vóór Zaterdag a.s. beëindigd zal moe ten zijn, zal er naar hun mening nog sprake kunnen zijn van de overwe ging tot continuatie van het bedrijf en zou niets anders meer resten dan ge bruik te maken van de machtiging van de ledenvergadering tot verkoop over te gaan. Bestuur, commissarissen en directie zullen in een a.s. Zaterdag te houden vergadering in deze een beslissing ne men, waarmede de leveranciers Zater dag per circulaire in kennis zullen wor den gesteld. Gisteren is een vliegtuig met 40 Nederlandse emigranten naar Zuid- Rhodesia vertrokken. Voordat Kraak, de doelverdediger van het Nederlands elftal, het ziekenhuis te IJmuiden verliet, waar hij met een gebroken scheenbeen opgenomen is geweest, kreeg hij bezoek van Biesbrouck, de aanvoerder, aan wie hij nog eens zijn in gips verpakte been liet zien. Verkeerd balletje opgegooid Gisteren heeft zich de tweede fase af gespeeld in het duel, dat door de leiding van de onlangs opgeheven speelcluh „Eureka" (Thorbeckeplein Amsterdam) is aangegaan met de justitie, in de hoop, dat het recht zich even wille keurig zou gedragen als het balletje van de roulette. De leiding van de speelclub had namelijk de bedoeling om bij de hoogste gerechtelijke instan tie de Hoge Raad een principiële uitspraak 'uit te lokken. Het Amster damse Gerechtshof had op 28 Mei van dit jaar de voorzitter en de secretaris penningmeester van de club tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd veroordeeld. Niet alleen de leiders van de club, maar' ook het Openhaar Ministerie zijn toen in hoger beroep gegaan, als gevolg waarvan gis teren ook de drie „technische spellei ders" en de vier croupiers, die destijds waren vrijgesproken, weer in de ver- daehtenbank verschenen. Tegen hen al len werden nu voorwaardelijke straffen geëist. De voorzitter van „Eureka", een plan ter uit Den Haag, vertelde, dat er nooit mensen werden toegelaten, die voor iiet eerst kwamen. Op de club werden gra tis consumpties verstrekt en ook traden er wel artisten op. Vroeger had deze verdachte eens over het roulettespel verklaard, dat het'geen kansspel" was, omdat er een methode bestond, om al tijd te winnen. De president van de Hoge Raad vroeg nu welke die metho de was. Pres.: „Paste u die methode zelf toe7 U speelde immers ook wel eens?". Verdachte: „Nee, want er zijn n.l. drie factoren nodig om succes te heb ben. De eerste is „Geduld", en dat bezit ik niet Hier werd de verdachte door de president onderbroken. De voorzitter van de club ze- verder, dat men ver wacht had, dat de overheid binnenkort concessie zou verlenen voor het uit oefenen van hazardspel. „We wilden meewierken, door aan het Openbaar Misisterie een dossier over het Hazard spel te overhandigen". President: „Meewerken? En het kas boek dan, dat bij de inval van de po litie verdwenen was en nooit meer te voorschijn is gekomen?" De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir bewezen te achten, dat de club „opzettelijk gelegenheid tot het beoefenen van hazardspel als bedrijf" heeft gegeven. Hij eiste tegen de voor zitter en de secretaris-penningmeester elk een maand voorwaardelijk, met drie jaar' proeftijd, plus een geldboete van f 2000.of twee maanden. De vier croupiers, die door het Gerechtshof wa ren vrijgesproken, hoorden 14 dagen voorwaardelijk tegen elk van hen eisen, voorts een geldboete van f 50.subs. 10 dagen hechtenis. Tegen de drie „technische spellei ders", die naar hun zeggen alleen voor hun plezier toezicht hielden op de gang van zaken in de club, werd een maand voorwaardelijk, plus een geldboete van f 1000.of twee maanden hechtenis, geëist. Het hof zal op 19 November ar rest wijzen. DE KLOKKENSPIJS IS GEREED Deze maand nog wordt er begonnen met het gieten van de klokken, welke deel zullen uitmaken van de beiaard, die als geschenk van het Nederlandse volk aan Amerika zal worden aange boden. Half Februari 1953 zullen de drie Nederlandse klokkengieterijen, die met de vervaardiging van de klokken belast zijn, haar werkstukken moeten opleve ren. Betuwse pinda's een nieuw product In het Betuwse dorp Angeren Is de tuinder P. Kersten er in geslaagd pin da's te kweken die niet onderdoen voor het tropische product. In Maart van dit jaar werd een aantal ongebrande noten in een verwarmde kas van de familie Kersten te Huissen gepoot. De noten ontkiemden en twee maanden later werd een der pindaplantjes over gebracht naar een niet verwarmde kas in Angeren. De plant groeide uitste kend en dezer dagen bleek dat het ex periment uitstekend geslaagd was. Er werden nl 35 pinda's van deze plan! ge rooid. De beide families Kersten zijn na dit verrassende resultaat van plan om de proefnemingen het volgend voorjaar op groter schaal voort te zet ten. De leden van de Amerikaanse kolonie in ons land hadden uiter aard evenveel belangstelling voor de presidentsverkiezingen in hun vaderland als de millioenen land genoten overzee. Zo luisterden ook de ambassadeur, mr. Selden Cha- pin, en zijn echtgenote, vol span ning naar de uitzending van „De Stem van Amerika", die de gehele nacht uitslagen doorgaf. STATEN MET EEN DEMOCRATISCHE MECRDCMC» STATEN MET EEN REPUBLIKEINSE MEERDE RE* K) STATEN MET IN 1046 BEN DEMOCRATISCHE MEERDERHEID STATEN MET IN 1046 EEN REPUBLIKEINSE MEERDERHEID TP DEN fabrikant uit Rot- terdam gaf ongeveer een week geleden zijn auto over aan een auto- bekleder A. van O., die JN de nacbt van Vrijdag de wagen van een nieu- °P Zaterdag meldde de we linnen kap zou.voor- bekleder Van O. zich bij zien. De fabrikant gaf' voor aankoop van het be nodigde materiaal f 75. voorschot. Toen hij eens ging informeren hoe het er mee stond, bleken auto bekleder èn auto spoor loos verdwenen te zijn. De politie kwam er ach ter, dat een melkhande laar in Schiedam de auto te Rotterdam had ge kocht. De aflevering zou later geschieden, doch hij had reeds f 20.hand geld gegeven en het na- tionaliteitsbewijs in zijn bezit gekregen. Bij deze verkoop bemiddelde een kellner zekere C. H. de politie, vertellende, dat hij de wagen aan een inwoner van Gouda had verkocht, nu voor de tweede keer. Hij kreeg f 200.voor de wagen. De man uit Gouda ver kocht te Amersfoort de auto weer verder aan een woonwagenbewoner voor f 350.De politie stelde toen een onderzoek in in de woonwagenkampen te Amersfoort, Hoevelaken, Hoogland, Nijkerk en an dere plaatsen, echter zon der resultaat. Degeen, die op dat moment bezitter was had echter pech. Hij kreeg een ongeval met de auto en botste te Barne- veld tegen een boom. Hierdoor kreeg de Rot terdamse politie een tip van haar collega In Nij kerk en toen gelukte het de wagen in een woonwa genkamp te Spakenburg te achterhalen. Dezer da gen kon de kellner wor den aangehouden. In de maand September zijn in Ne derland 5289 woningen gereed gekomen, waarvan acht duplexwoningen, In deze maand is voorts begonnen met de bouw van 6441 woningen, waardoor het aan tal in uitvoering zijnde woningen aan het einde der maand was gestegen tot 41261. Van Januari tot September 1952 kwamen in totaal 38975 woningen ge reed. In de overeenkomstige periode van het vorige jaar bedroeg dit aantal 42031. In Noord-Holland (excl. Amsterdam) kwamen 461 woningen gereed. mltLEFOON 2609 Noord-westen i Wo. 2.30 en 14 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5