i I J a< Stad en Omgeving Ds Kater over„Stenen voor brood'' UIT DE ALKMAARSE RAAD Toeneming vraagt Al K AVRO-avond met heel veel kolder Visenplantin Z.-Amerika Expositie Matthieu Wiegman Kerkconcert door zangklassen, Piet Kee, Maartje Kliffen en Bogtman AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN ITALIAANS BEZOEK AAN ONZE STAD Tentoonstelling „Verzame laars" ook naar Alkmaar Schotten zijn niet Nagekomen predik ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 w M S' G GR v i> x KU z DA t Du n Pm 1 Lai I J v JiVf I B«] Sol i Gei I „E I c Ge Wi 4 1 rii Do 1 KI Vo tui D< Hi Lezing voor Vrijz. Herv Evangelische Unie „Stenen voor brood" was het onderwerp, waarover Donderdagavond in de stamp volle consistorie der Grote kerk gesproken werd door de bekende radiospreker a.. J, Kater, van Amsterdam, daartoe uitgenodigd door de vereniging van Vrijzinnig Hervormden de Evangelische Unie. Haar voorzitter, de heer K. Goot jes, sprak na de opening een kort woord van welkom, waarin hij o.a. zei. dat het de bedoeling is om door deze en andere lezingen, door de Unie te houden, het kerkbezoek te stimuleren. Ds Kater begon met te herinneren aan het gezegde van minister Mulderije nu plm. driekwart jaar geleden, als zou het Humanistisch Verbond stenen voor brood geven. Spr. erkende dat men in Vrijzinnig Protestantse kringen zich bewust is van het humanisme en dat er zelfs wel gesproken is van humanis tisch christendom in plaats van vrij zinnig christendom, maar, zo vervolgde hij, dat is na de oprichting van het Hu manistisch Verbond in Februari 1946 anders geworden, want er is toen een ander humanisme gekomen dan dat wat we tot dan toe gekend hadden, n.l. een humanisme dat zich richt tegen de kerk. Het humanisme is eigenlijk de erken ning, dat de mens reeds vele eeuwen tot grote dingen in staat was en in ons land ging deze stroming speciaal tegen het oude Calvinisme, hetwelk leerde dat de mens tot niets goeds in staat zou zijn. In deze periode werd ons land een ge bied waar de geestelijke vrijheid be staan kon. Het modernisme in de gods dienst, dat in de vorige eeuw opkwam, voelde zich sterk verbonden met het humanisme. De orthodoxie stond er af wijzend tegenover, maar in en na de jongste oorlog beschouwde men de nieu we richting als een bescherming van de vrijheid en van de mens en als zodanig heeft zij zeer zeker bestaansrecht over al in de wereld. Als beweging vóór de waarde van de mens is het humanisme toe te juichen, maar dat het Humanistisch Verbond die strijd wil voeren zonder God en Evan gelie vond spr. onbestaanbaar, omdat de mens in de hele natuur een eigen plaats inneemt, die in wezen heel an ders is dan die van het dier. Spr. ging hierop vrij uitvoerig in door té wijzen op het verschil in het kunnen tussen mens en dier. In de mens komt de na tuur tot bewustheid en in de hoog ste mate maakt het zijn van beelddra ger Gods hem tot waarlijk mens. NIET ALLEEN REDE EN MORAAL. Onjuist achtte spr. de humanistische opvatting, dat mens en wereld genoeg zouden hebben aan de rede en de mo raal, want het goede dat de mens doet en wil, hangt ten nauwste samen met zijn christelijk geloof. Hij haalde de Duitse filosoof Kant aan, die sprak van een „Du solist" en Nietzsche die God finaal afwees en als derde noemde hij Heine die in 1834 reeds wees op de ge varen die uit Kant's filosofie konden voortvloeien. Fas veel later werd het duide lijk, dat het „Du solist" leidt tot „Befehl ist Befehl" en tot „Recht ist wat den Volken recht ist". Spr.s bezwaar tegen het Humanistisch Verbond was dus, dat het de wereld wil doen gaan naar een leven zonder God. Vooralsnog zullen velen daartegen zich verzetten uit de evangelische gedachten, zelfs al hebben zij zoals dat heet „nooit aan godsdienst gedaan". Langzaam maar zeker zal dat evange lisch gevoel, gezien de grote onkerke lijkheid, minder worden doordat wij in de periode komen van de „zoon van de verloren zoon", omdat men zich de traditiën van het Vaderhuis niet meer kan herineren, zoals de verloren zoon dat wél kon. Wil men dus de eerbied voor de mens bevorderen zoals het Humanistisch Verbond dat zegt te wil len, d*n moet er voor gezorgd worden, dat het Evangelie weer een deel wordt van ieders leven. GEEN STENEN VOOR BROOD Het Humanistisch Verbond geeft geen stenen voor brood neen, het Commercieel zal de AVRO met zijn tournee 1952 wel succes hebben. In Alkmaar was het Gulden Vlies binnen de tjjd van twee uur uitverkocht en de gelukkigen, die een plaats hadden weten te bemachtigen hebben gister avond een stroom van zotheid over zich heen gekregen. Het was jammer, dat men de kraan niet kon vinden om die douche vol kolder eens even uit te draaien. Daar om kreeg men wel wat te veel van het goede, maar wat wil men als het pro gramma namen vermeldt als de Wa- ma's en Frans du Mee, welke laatste in z'n eentje overigens ver boven zijn collega's-leutleveranciers uitkwam. De Wama's bleven kalmer dan we van hen gewend zijn en het leek wel of Frans du Mee al hun vroeger enthou siasme had overgenomen. Hij deed het de gehele avond door voortreffelijk, zowel als conferencier als in de scène Tante Francientje. Aardig ook was de meester-telepaath „Paraphrase" (Fred Wiegman), die met de slapende dame (Ellen Castell) zijn naam eer aan deed. Het tweede gedeelte van de avond stond geheel in het teken van de Ti- roolse show met de Holzhacker Bub'n en zang van Corry Vrooms en Dolf Driessen, die verschillende operctte- r.elodieën op hun repertoire hadden geplaatst. Frans du Mee hield en passant nog een spelletje, waarbij hij een drietal dames uit het publiek het orkest liet dirigeren wat tot gevolg had. dat de mars vie een wals in een foxtrot ver anderde. Deze reis naar Tirol was niet het slechtste deel van het programma. Ook hier echter golden de reeds eerder ge noemde bezwaren. levert inderdaad brood, maar als het voortgaat met zijn fundament te zoeken buiten het evangelie, geeft het geen hou vast meer. Zonder Evangêlie raakt de mens alle zekerheden kwijt. Wij heb ben Christus nodig, in wie verwezenlijkt is het beeld Gods, dat pas zichtbaar wordt waar de mens erkent het recht en de persoonlijkheid van ieder ander. Waar Hij ons aanspreekt verdwijnt de massamens en wordt men waarlijk mens. Na de pauze, waarin thee werd aan geboden, werden door enige aanwezi gen vragen gesteld, waarop ds Kater, volgaarne antwoord gaf. De heer Gootjes sloot ten slotte de bijeenkomst met een woord van dank tot de spreker voor zijn duidelijke uit eenzettingen en aan het publiek voor de grote opkomst, ondanks het weinig aanlokkelijke weer. Aan het begin en het einde der bij eenkomst, alsmede in de pauze werden gezamenlijk evangelische liederen ge zongen. Gisteravond hield de heer P. Duyff, redacteur van „Het Aquarium" een le zing voor de aquariumvereniging „Ro de Rio", met als onderwerp „Vis en plant in Zuid-Amerika". Allereerst gaf spreker een algemeen overzicht van dit werelddeel. Daarna werd zeer uit voerig het gehele stoomgebied van de Amazone besproken. Zeer interessant v/as de beschrijving van dit gebied met zijn dichte wouden, moerassen, kreekjes en gebergte. Het leven van mens, dier en plant werd zeer uitvoe rig onder de loupe genomen. Na dit al gemene overzicht, waarbij men leerde, dat het in het Amazonegebied zeer re genrijk is, de neerslag is er drie tot vier maal zo groot als in Nederland, ging de heer Duyff over tot de be spreking van de vissen en planten, die men hier aantreft. Duidelijk werd uit eengezet welke vissen in de oerwoud- kreekjes leven. Het is geen wonder, dat deze lichtgevende visjes, zoals vuurneon en neon-tetra graag geziene gasten in onze aquaria zijn. Vaak wor den ze in de aquaria onder te veel licht en met te veel warmte gehouden. Vele leerzame gegevens werden verstrekt en vele aanwijzingen gegeven. Na een bespreking van andere vindplaatsen besloot de heer Duyff zijn leerzame en interessante lezing. De enorme belangstelling bij de ope ning van de tentoonstelling van Matthieu Wiegman wettigt het ver moeden dat het bezoek aan de expo sitie groter zal zijn dan ooit te voren. Het werk van Matthieu Wiegman, dat aantrekkelijk is voor velen, zal tot en met 23 November te bezichtigen zijn. Op werkdagen van 1012, 25 en 79 uur, op Zondagen alleen van 25 uur. Opbrengst voor de Lighallen De koorklassen van Nico Akkerman, meisjes en jongens in de leeftijd van 10—17 jaar, zullen de volgende week Vrijdag in de Grote Kerk een concert geven, waaraan verder belangeloos wordt medegewerkt door Maartje Klif fen, sopraan; Laurens Bogtman, bas- bariton; Piet Kee, orgel en Cornelis Jonker, vleugel. De opbrengst van dit concert, waar voor de kerkvoogden gratis de Grote Kerk beschikbaar stelden, zal geheel ten goede komen aan de Alkmaarse Lighallen. Door de tweede koorklasse van Nico Akkerman zullen gezongen worden: canons van Fraetorius, oud- Nederlandse liederen, liederen van Bach en van componisten uit het be gin van deze eeuw, alsmede het beken de gedicht van Guido Gezelle „Het leven is een krijgsbanier", gecompo neerd door Rudolf Mengelberg. Piet Kee speelt het praeludium en fuga van Brahms en een Improvisatie van hemzelf. Maartje Kliffen zingt liederen van Purcell en Handel en Kerstliederen, bewerkt door Felix de Nobel. Laurens Bogtman zgl twee liederen zingen van Schubert en Hugo Wolf. In het comité van aanbeveling heb ben zitting genomen: Tj. N. Adema; R. Bakker, wethouder van onderwijs; mr C. Berkhouwer; mr D. Bosscher; J. G. van Burken, voorzitter Oranje- Vereniging; J. Busquet, arts; J. Dalen- berg, voorzitter Ned. Herv. Oratorium Vereniging; dr J. Degenaar; W. F. Dorgelo, leraar Gymnasium; E. E. M. van Gilse, arts; A. L. Gransbergen, arts; dr S. Keyser, directeur RHBS; K. H. Kolk, arts, mevr. C. KootKra mer, verzorgster NW t.b.c.-fonds; G. Kruisinga, apotheker; mr G. A. de Lan ge; mr. A. J. M. Leesberg; W. J. Loj en- ga, directeur Centraal Ziekenhuis; mevr. E. Meerman, kinderarts; Fr. A. H. Ot- ten; mevr. RingersBinkhorst; Joh. Ringers; dr A. G. Schoo, kinderarts; mr H. Schuurman; ds A. J. van der Sluis, doopgezind predikant; mevr. S. A. L. Steinz—Drost; dr. Fr. Th. van Voorst; J. H. H. C. Vrijman, longarts; J van der Worp. president-kerkvoogd; ds A. G. van Wijk, Herv. predikant. ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: With a song in my heart (alle leeft.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Een van de daders ontkwam (18 jr); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.); Cinema Amerieain, 7 en 9.30 uur: De laatste grens (14 jr). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Do- nateursconcert muziekvereniging „Ex celsior". Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond Rin- gersfabrieken. Stedelijk Museum, 1012, 25, 79 uur: Tentoonstelling werken van Matth. Wiegman. Hotel Centraal. 8 uur: Herdenking Russische revolutie. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang der voorstellingen 2. 4.30, 7, 9.30 uur. Valk's Lunchroom, 10.15 uur: De heer L Boas spreekt voor De Dageraad over „Vrede door overleg". Gulden Vlies, 8 uur: Telepaath en hypnotiseur Indra. Stedelijk Museum, 25 uur als Za terdag. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Dansavond. Muziektuin, 8 uur: Dansavond. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang der voorstellingen 8 uur. Rex Theater, 2.30 uur matinee. Stedelijk Tïuseum als Zaterdag. Gulden Vlies; Ouderavond St. Willi- brordusschool. Kleine zaai Harmonie, 8.15 uur: Lady Forbes spreekt voor het Genootschap NederlandEngeland over „Reminis- censes of South Africa". Valk's Lunchroom, 8 uur: Mei. mr T. Stellingwerf snreekt voor het Humanis tisch Verbond over „Het werk van de politie onder de kinderen". ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn ZaterdaeT middag en Zondag te consulteren dr A. H. F. M. Corthals, Nieuwlandersin- gel 59 (tel. 3193) en dr H. C. A. Koppe- jan. Oudegracht 200 (tel. 2382). ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Voor spoedeisende gevallen is deze week buiten de normale winkeltiid geopend de apotheek van de heer P. Meurs, „De Bever", Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE HARMONIE THEATER: Zaterdag Zondag Maandag 19.53 20.43 21.45 TE CAMPERDUIN Hoog Zaterdag 19.58 8.17 Zondag 20.48 9.13 Maandag 21.50 10.24 8.12 9.08 10.19 Laag 13.58 2.17 14.48 3.13 15.50 4.24 Van „luchtjes" gesproken... of u nu aan een gracht woont of In de nabijheid van een fabriek, U houdt uw huis op elk uur van de dag fris en verzorgd door Air-Wiek, dat alle onaange name luchtjes prompt wegneemt. (Advertentie. ïng. 652 Med.) De mijnen van koning Salomo Bijzondere belangstelling verdient deze week het machtige fiilmwerk van Metro Goldwyn Mayer „De mijnen van koning Salomo". Na de reeks van zoete en sentimentele rolprenten die de laatste tijd uit Hollywood is geko men, is het een verademing deze film te zien. In hoofdzaak is dit te danken aen het feit, dat „De mijnen van ko ning Salomo" geen studioproduct is, doch practisch geheel werd vervaar digd in donker Afrika. De film is hier door rijk aan bijzonder fraaie natuur opnamen, die gekleurd zijn met welge kozen technicolortinten. Ze laat de be levenissen zien v?m de jonge Engelse vrouw Deborah Kerr, die naar Afrika is gereisd om haar vermiste echtgenoot te zoeken. Deze was niet teruggekeerd van een expeditie naai* de diep in het oerwoud verborgen schatkamers v?n koning Salomo. Deborah weet na veel moeite een gids te bewegen de leiding op zich t-e nemen van de hulpexpeditie mar het onbekende binnenland van Oost-Afrika. Dan begint de grote, ge vrarlijke tocht, die door de staf van Metro Goldwyn Mayer op meesterlijke wijze werd verfilmd. De exotische pracht van flora en fauna komen uit stekend tot uiting en ook de krijgs dansen vsn de inlandse stammen zijn alleszins de moeite waard. „De mijnen vpen koning Salomo" is een film die wij van harte kunnen aanbevelen. In het voorprogramma is een film pje ingelast over de grote zestiende eeuwse helderziende Nostradamus. VICTORIA THEATER: With a song in my heart Deze bijzondere zang- en show-film neemt in de reeks van films wel een heel aparte plaats in. Zij is geworden een film van liefde en moed, van vreugde en geluk en van strijd en zelf overwinning. Het is het verhaal van de grote Amerikaanse zangeres Jane Froman, die ondanks een lichamelijk gebrek, ontstaan na een vliegtuigonge luk op reis naar Europa om daar voor de soldaten te zingen, moedig alle moeilijkheden ovenvon. Ook in de liefde heeft zij 'veël moeien ondervin den. Maar zij bleef een vrouw vol le vensblijheid en vond haar grootste be loning in het geluk, dat zij anderen bracht door haar zang. De veeleisende hoofdrol is door Su san Hayward gespeeld op een wijze, die boeide en imponeerde van het be gin tot het eind en met haar zang ver overde zij aller waardering, niet alleen van de soldaten, maar ook van de Op gevaar af van in Heiloo van een eigenmachtige annexatiepoging te wor den beschuldigd, heeft Alkmaar in die gemeente de grond gekocht, welke het voor een goede richtprijs van weiland Vijftien vertegenwoordigers van vooraanstaande Italiaanse reisbureaux, die op het ogenblik een oriëntermgs- reis door ons lrind maken, zullen Dins dag een bezoek aan Alkmaar brengen, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van heteeen onze stad de toeristen aan merkwaardigs en interes sants te bieden heeft. B. en W, hebben de Federatie van VW's de huur in het Waaggebouw op gezegd. Afgescheiden van de vraag of dit in verband staat met een animositeit tus- huuropzegging volkomen genegeerd is. Het wil ons voorkomen, dat hier in sen de beide WV-besturen die in het- Dat werd een sterke troef voor de raad, derdaad van een bijzondere situatie kan nodig meent te hebben, zelfde pand resideren, is het duidelijk, die zich nooit als quantité negligeable worden gesproken. In onze rubriek dat deze onverwachte opzegging een laat behandelen, maar de heer Eriks stadsnieuwsckan men lezen, dat er vrij- onvriendelijke geste tegenover het Fe- was al weer een beetje uit de koers om- wel dagelijks kinderen in het water val- Er zal gelukkig een herziening van deratiebestuur is geweest. dat de uitvoerige tekst van zijn inter- len en we hebben wel eens horen ver- straatnamen komen waarbij vele niets- Een onvriendelijkheid, die nog scher- pellatie een zo duidelijke critiek op de kondigen, dat men geen goed Alkmaar- zeggende of verouderde namen door an- per karakter krijgt als men bedenkt, huuropzegging inhield, dat B. en W. ze der kan zijn als men niet minstens één- dere worden vervangen. Schilders- of dat Alkmaar steeds alles in het werk als niets anders dan een uitvoeriger maal in de Oude Gracht heeft gelegen, schrijversbuurten hebben het voordeel, heeft gesteld om de zetel van geweste- weergave van de schriftelijke vragen Maar dat is stadswater waar elk ongeval dat ieder dadelijk weet in welke wijk lijke organisaties in deze centrumstad konden beschouwen. onmiddelijk gesignaleerd wordt en waar hij een of andere straat kan vinden, gevestigd te krijgen en omdat het dui- Zo draaiden het college en de inter- tijdig kan worden ingegrepen. Als er maar zij hebben tevens het nadeel, dat delijk is, dat het in deze tijd zeer moei- pellant als hond en kat om elkaar, maar aan de Hoornse kade geen ander speel- men in allerlei'steden vrijwel dezelfde lijk is op billijke voorwaarden kantoor- het was te voorspellen, dat de heer terrein dan bij het water is, heeft de namen aantreft. Ook de figuren van ruimte te huren. Eriks weldra de nodige hulptroepen zou gemeente de morele plicht iets te doen onze tijd, of uit een recent verleden, Waarom B. en W. dat gedaan hebben krijgen. om de kleuters waarop men niet de hebben recht op een in dankbaarheid of beter gezegd, wie er hier achter X hele dag kan letten tegen ongeluk- vastleggen van hun namen en het deed de schermen aan de touwtjes heeft ge- De heer Hoytink betoogde, dat als hij ken te beschermen. Een hekje van een ons genoegen dat B. en W. althans ook trokken was niet helemaal duidelijk, vragen stelt en met een kluitje in het halve meter hoogte zal reddingpogingen onze voornaamste verzetslieden met een maar om een tipje van de sluier op te riet gestuurd wordt, niemand hem zal zeker niet belemmeren omdat iedereen straatnaam willen herdenken. De K. liefde' en "trouw"'Van"''de°"'wreedste personen uit haar naaste omgeving. De grote verandering in haar leven na het vliegtuigongeluk bij Lissabon eiste veel van deze vrouw, maar zij vond de grootste beloning in de dankbaar heid van hen, die van haar zang moch ten genieten. Uitstekend was haar spel tegenover Don Ross en tegenover de piloot John Burn. Twee mannen die haar vereerden. De gehele film is een reeks van uitnemend verzorgde opna men, niet het minst wat de zang ba- treft. De verpleegster Clancy, gespeeld door Thelma Ritter, viel op, evenals David Wayne als Don Ross en Rory Calhoun ais John Burn. Het hoofdnummer werd ingeleid door twee actuele journaals, waarbij vooral de opnamen van de reis van Z.K.H. Prins Bernhard bijzondere be langstelling hadden. REX THEATER: Eén van de daders ontkwam Een jonge man, het type van een bokser, die aan lager wal is geraakt, wordt door een slechte vriend over gehaald een roofoverval te plegen op de man, die in een fabriek tienduizend dollars voor betaling van de lonen komt brengen. Er loopt iets mis, de politie treedt in actie, de fabriek wordt om singeld, de vriend wordt dodelijk ge wond en Nick, de man die zich Éét overhalen, ontsnapt, maar niet dan na- I dat hij een der hem achtervolgende agenten heeft neergeschoten. Van dat ogenblik af is hij het cen trale punt van de film. Hij verbergt I zich tussen de menigte, laat zich mee voeren naar een zwembad en maakt daar kennis met een meisje, dat pas leert zwemmen, Peggy, die hij, als het bad gesloten wordt naar huis begeleidt. In de veronderstelling, dat zijn naam als de gezochte misdadiger bekend is, vertelt hij Peggy's familie vader, moeder en broertje wie hij in wer kelijkheid is. Zij smeken hem weg te gaan, maar hij durft het huis niet meer te verlaten. Drie etmalen brengt hij er door, drie dagen en nachten waarin hij het gezin terroriseert doordat er altijd een bij hem thuis moet blijven. Wordt hij verraden, dan zal dat gezinslid ge lijk met hem sterven. Met de revolver in de vuist regeert hij als de beschik ker over leven en dood en wint intus sen de sympathie van Peggy, die hem wel helpen wil en zich ten slotte be reid verklaart met hem mee te gaan. Zij koopt een wagen voor hem, die voor de deur zal worden gebracht, maar die maar niet komen wil. Dan verbeeldt hij zich, dat het meisje hem verraden heeft. Hij dwingt haar de trappen af en naar buiten te gaan, waar Peggy's va der en enige politiemannen hem op wachten. Er volgt een vuurgevecht waarbij hij de revolver laat vallen. Peggy grijpt die en schiet hem neer. Terwijl hij haar, zwaar gewond, ver wijt dat zij hem verraden heeft, rijdt de gekochte auto voor. Een film, die zich vrijwel geheel in een kleine ruimte afspeelt en de toe schouwer in voortdurende spanning houdt. Van het talentvolle spel willen we hier alleen de schitterende creatie van John Garfield als de gezochte moordenaar Nick noemen. CINEMA AMERICAIN: De laatste grens „De laatste grens" (een om onduide lijke redenen zeer vrije vertaling van The bend of the river", welke naam in heel wat duidelijker verband met het verhaal staat) is een Western van de betere soort en is in gloedvolle tech nicolor opgenomen. Voor de liefhebbers is er het volle pond aan schietpartijen, gegooi met messen, achtervolgingen, helder rood bloed, verraad, wraak, lichten had de heer Eriks aan het Col- beletten B. en W. in de raad nog eens er gemakkelijk over heen stapt. van 't Veerstraat en de Van den Bosch lege enige schriftelijke vragen gesteld, precies te laten vertellen wat hij wil straat zijn destijds naar raadsleden ge- die van de gebruikelijke vorm en daar- weten en zo dachten blijkbaar ook an- noemd, maar het Westerhofje was er al door een beetje vaag waren. deren er over. Wij zijn er geen voorstanders van om vóór de heer Westerhof hier als wet- De lucht zat voor B. en W. weer vol een zieke maar zonder medische hulp houder domineerde. Aan vernoeming B. en W. konden dit balletje gemak- donkere wolken, maar de burgemeester te laten omdat hij toch zal herstellen van nog actief dienende raadsleden is ltelijk terugkaatsen. Inderdaad zo bracht zijn scheepje handig in een vei- of sterven als dat 's Heren wil is en het blijkbaar nog geen behoefte, maar er zeiden zij in hun antwoord hebben lige haven door er op te wijzen, dat argument van B. en W„ dat elke kleu- zijn vele in deze eeuw overleden Alk- we de huur opgezegd en we achten ons jhr Six in de onderhavige kwestie aan ter een beschermengeltje heeft en dat maarders wier verdiensten wij niet heb- aaartoe gerechtigd, waarbij gewezen het bemiddelen is en dat het voor de daar kwam het op aan die dan ben vergeten. Laten er maar eens wat werd naar een gelijksoortig optreden Federatie zelf beter zou zijn het licht wel op hem zal passen als hij aan de bloemetjes-, zeehelden-, of schilders van een B. en W.-college in een andere maar niet al te fel op het verleden te waterkant, op de rijweg of in de dak- namen verdwijnen. Straatnamen van gemeente. laten schijnen. Dat was practische po- goot speelt, heeft naar onze smaak te verdienstelijke stadgenoten geven de Daarmee was de kous af, want in ar- litiek en ten slotte nam de heer Eriks grote overeenkomst met de afwachtings- gemeente een eigen cachet. Er is niets tikel 24a van het Reglement van orde daarmee genoegen. Hij drong evenwel en berustingspolitiek, dat wij er weinig verderfelijker dan de sleur en de ge- heeft de raad zelf bepaald, dat over op spoedige herziening van het beruchte bewondering voor kunnen hebben. Als makzucht waarmede overal in ons land schriftelijke vragen niet verder gedis- artikel aan en de burgemeester deed we uitsluitend van de gezichtshoek uit- dezelfde namen aan straten worden ge- cussiëerd wordt. ook nog een beetje water bij zijn wijn gaan, dat niemand sterft vóór het zijn geven. Het college van B. en W. waarin en beloofde het binnen afzienbare tijd tijd is, hebben we voortaan geen hek- twee niet alleen bekwame maar ook in het seniorenconvent te zullen bren- jes en eigenlijk ook geen toezicht 'meer handige juristen zitten had ?ich op gen. nodig. Vóór de raad een aanvang nam heb- heel gemakkelijke wijze van een paar Er is langdurig gediscussieerd over de Trouwens, het hekje zal er nu ook ben we in klasseverband in de Trouw, vervelende vragen afgemaakt en ue he- vraag of de Hoornse Kade al dan niet niet komen. Het kreeg langzamerhand zaal gezeten waar de directeur van ren aan de groene tafel keken een een hekje van een halve meter hoogte het aanzien van een politiek schotje. De Openbare Werken als leraar in de plaat beetje triomfantelijk naar de amateur- zal krijgen om aan de verdrinkings- gehele rechterzijde op één na was er selijke aardrijkskunde gewapend met politicus, die argeloos het verkeerde gevallen van kleuters uit deze buurt tegen en het gevolg zal zijn, dat de een grote kaartenstok over het uitbrei- steegje was ingetippeld en nu tot de een einde te maken. De meerderheid ouders de gemeente bij een volgend dingsplan vertelde, ontdekking kwam, dat hij vast was ge- van B. en W. was tegen dat hekje. Als verdrinkingsgeval veel meer aanspra- Het bracht ons de schooljaren weer lopen. er hier een kwam, zou men ze ook el- kelijk zullen achten dan wanneer het ln herinnering en het enige dat veran- ders moeten plaatsen en dat zou te duur hekje er wèl had gestaan, maar door de derd scheen was, dat alle leerlingen op- Wij weten niet Of de heer Eriks worden. Er waren overal betreurens- jeugd vernield en niet tijdig gerepa- lettend waren en dat er niet met prop- Noordelijke" eigenschappen heeft, waardige verdrinkingsgevallen voor- reerd was. jes gegooid werd. Zelfs het enfant ter maar hij komt uit Leeuwarden en de al in het Noordhollands Kanaal een rible van de raad, de heer Van der koppigheid van het Friese ras zal hem hekje betekende voor kinderen een in- Borden, heeft geen behoefte gevoeld de niet helemaal vreemd zijn. Hij keerde yitatie om er overheen te klimmen, het Waar de Alkmaarse Machinefabriek docent nodeloos te prikkelen, althans althans op zijn schreden terug, sloeg ZOu het reddingwerk belemmeren en als voor bèhoud van haar prachtige orders niet tijdens de voordracht, het goede straatje in en verzocht de het tijdens een verdrinkingsgeval kapot dringend behoefte aan uitbreiding heeft, Wat de heer Knol daar verteld heeft raad om B en W. te mogen interpel- was, zou de gemeente voor dat ongeluk drong de heer Eriks op de grootst mo- vond men gister in deze courant reeds leren aansprakelijk gesteld kunnen worden, gelijke spoed aan bij de uitvoering der uitvoerig vermeld. Het critisch oordeel Dat kan niet, zei de burgemeester, De voorstanders de heer Kirpen- gemeentelijke plannen tot ontruiming, van de raad kwam eerst laat in de mid- want u stelt weer dezelfde kwestie aan stein c.s.. die hulp kregen van wethou- straatverandering en verbreding. dag tot uiting en bleek van zo grote de orde en daar heeft u al schriftelijk der Bakker achtten de, situatie aan De burgemeester was daartoe gaarne omvang te zullen worden, dat er nog antwoord op gekregen. Het was een deze betrekkelijk korte kade zo veel bereid, maar het woningprobleem stelt deze maand een aparte vergadering aan standpunt dat juridisch sterk leek, gevaarlijker dan elders, dat een hekje hier bijzondere eisen en de financiële zal worden gewijd. Van te voren wordt maar de indruk wekte, dat B, en W. hier geen enkele consequentie zou bren- kant van het vraagstuk is zo moeilijk, dan evenwel vastgesteld, dat het plan over die huuropzegging liefst zo weinig gen. Hier is geen speelterrein en het dat ook de fabriek er in sterke mate op wetenschappelijk verantwoorde wijze mogelijk wilden spreken. aantal ongelukken is betrekkelijk groot in betrokken zal worden. Voor Alkmaar is samengesteld, dat niemand er bij de Nee zei de heer Eriks, ik behandel omdat de kinderen voor hun spelen op als industriestad is het te hopen, dat ter visie legging critiek op heeft uit- nu een heel andere kwestie. Eerst ging de gevaarlijke berm bij het water zijn men zo spoedig tot een oplossing zal geoefend en dat de raad er net zoveel het over de verhouding van B. en W. aangewezen. Praten met de ouders of komen, dat orders die een belangrijk over kan debatteren als hij wil, mits er en het Federatiebestuur, maar nu over het maken van een beplanting zouden arbeidsloon waarborgen, voor onze ge- maar niets veranderd en verknoeid die van B en W. en de raad, die bij de het gevaar niet kunnen verminderen. meente behouden kunnen blijven. wordt. moordpartijen vervalt men in de zoet ste romantische tafereeltjes in een schitterend en fel gekleurd natuur schoon. De film is echter geenszins on verdienstelijk. Het verhaal is werke lijk boeiend en de twee hoofdrolspelers de bekende acteurs James Stewart en Arthur Kennedy (de blinde sergeant uit „Bright Victory") tonen, dat zij jon gens zijn, die vaker in het licht van de schijnwerpers hebben gestaan. Het voorprogramma is uitstekend verzorgd met onder meer een koddig tekenfilm pje. De journaals Het buitenlandse nieuwsoverzicht bracht gisteravond bijzonderheden over de presidentsverkiezingen in Amerika. Er waren beelden van de vliegdemonstraties voor Tito en de kroningsplechtigheden te Londen. Bij zondere aandacht werd besteed aan de aankomst en ontvangst van Prins Bern hard in Mexico en de opening van de Holland-tentoonstelling in dat land. Interessant was ook de dodenherden king voor hen die rusten op de bodem van het stuwmeer, dat enige maanden geleden een dorpje in Frankrijk ver zwolg. Het binnenlandse nieuws laat iets zien van de verzending van kerstpak ketten voor de Nederlandse vrijwilli gers in Korea. Voorts toont het nieuws van eigen bodem iets van de klompen- beurs en van de dezer dagen gehouden studenten-sportweek. Naar wij vernemen zal de tentoon stelling van de „Nederlandse Vereni ging „De Verzamelaar" binnenkort ook naar Alkm?«r komen. Deze expositie, waarcrp uiteraard de meest merkwaar dige zaken zijn te bezichtigen, tros reeds zeer veel belangstelling 'n Utrecht, Amsterdam, Den Haag, K°£* terdam en Breda. Alkmaar m 'i Totale oppervlak Daar als gevolg van de differentiatie in de arb< de verzorging werkgelege aan een relatief steeds g mensen en Alkmaar behal zelfverzorgend bovendien centrum is, kan worden dat de verzorgende beroi een belangrijk deel van d roepsbevolking zal vormen Door toepassing van het percentage in de nijverhei winkelnering in 1950 op werkers in de nijverheid er keinering volgens de volk 1947 kon, daar voor de over takken het aantal regionale reeds was berekend, bij worden vastgesteld, hoe gri fentage verzorgende beroe In 1947 was zonder woonf< percentage bleek 44,94% te In verband met bovengei »eming van de verzorgende de verzorgende mannelijl bevolking voor 1970 op ten worden gesteld. Bij een st roepsbevolking van 8971 rr den dus 7340 verzorgers tezamen 16.311 mannen. De totale mannelijke b king bedroeg in 1930 62,6 mannelijke bevolking en inbegrip van de tijdelijk r den 60,51%. Wspneer het niet-werkende mannen in klasse van 15—65 jaar als v gebruikt mag worden voor van het aantal werkende 1565 jaar uit een becijfer op basis van de bevolking de riiksslerftetafel 1947—1' mannelijke beroepsbevolkii 58.3% van d totale manne king bedrsgen. Bij toepass laatste percentage op de vo ming van de werkgelegen! verkregen mannelijke beroc van 16.311, zou derhalve mannelijke bevolking in 19 mogen worden van 27.978. Bij een gelijke getalsver! gen mannen en vrouwen zou de totale bevolking v. op deze wijze in 1970 ten n (afgerond 57.800) personen Benodigd industr Bij een toeneming van di genheid als boven aangeg een grote behoefte aan indi Daar reeds nu 979 arbeide trieterrein werkzaam zijn. aangenomen, dat er voor de neming van arbeiders in d nijverheid met in 1970 22E hoefte bestaat aan indu Bovendien zal een deel va: naai verzorgende industrie dustrieterreinen een plaa vinden. De houtverwerkende en en genotmiddelenindustrie grote terreinbehoefte pei Eveneens geldt dit voor een taalbedrijven. Ook de gri en de tussenhandel zullen algemeen bij gebrek aan ri bebouwde kom voor_ op behoefte hebben aan nieuw Voorts zullen de industrieel expansiemogelijkheden voc dere toekomst verlangen de nodige keuze ziin tussen lende soorten industrieterr dien kan hiervoor niet z< grens bij het jaar 1970 wor Plaatsing van deze stukkei niet, dat de redactie met instemt. Zij acht kennisn van wel van algemeen In de Alkmafci'sche Cou dezer las ik een artikel gulheid. De Schotse zuinigheid is uit diverse anecdotes, zoals hotel, waar in de hal een met het onderschrift gasten". Of van de Schot warenhuis de prijs vroeg renkaist en vervolgens zelf hanger nog te duur vond er een spijker kocht om zijl aan op te hangen. In werkelijkheid zijn' vaak gul! Dit ondervond burg, waar ik voor een f de groeten zou overbrenge den elkaar nooit gezien, ma er een paer dagen blijven Ook in Glasgom, waar maai's kaasje moest aflever zeer gastvrij. Daar Glasgo is van ruim 2 millioen inwc ik mijn fiets en ging per b na ca Ve uur moest overstaj andere bus, vroeg ik een de bus stond en hoever moest rijden. Dit was 2 kilometer. Ik zei haar, dat gmg lopen, omdat ik zuin geld moest zijn. Tot mij gaf zij mij toen een shillin beslist moest aannemen, bij de bus tot deze vertrok <?ok valt het op dat Sch ruimd en vrolijk zijn. Het is een prachtig lam zijn de Schotten niet! Hoogach H. J. DE GRA Rembrai ALKMAAR. Ned. Leger Breedstraat 11, 10 u. Heil 7.30 u. Verlossingsdienst. ZUID-SCHERMER, geen OUDE-NILDORP, geen NIEUWE-NIEDORP, 7,30 de Wilde. Doopsgez. Gem FrankenLiefrinek. MOTOR JOOT BIJNA GI NOORD-SCHARWOUDE C. M„ die zijn boot bi' de gemeerd, bemerkte plotseli schrik uat er een gat in t gekomen en de motorboot stond te zinken. Door snel hulp van anderen kon de behouden. Verscheidene aan boord hebben wate kregen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2