Volksbrood wordt duurder, luxe wittebrood goedkoper Eden wijst het voorstel van Wysjinski voorlopig af Verhoging van de kinderbijslag Met ingang van nader te bepalen dag Nieuwe Enge/se postzegels Eerste lawines in Zwitserland en Oostenrijk Westduitse communisten: Deze zomer zal er oorlog zijn Sir Bryan Freeston is tevreden Eerste volle tankschepen weer langs wrak „Faustus" Indonesië Kruideniers achten winstmarge op de koffie te laag Woensdag 12 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 268 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Kunstmatig prijsverschil" genivelleerd Tweede Kamer aanvaardt Voor kleine zelfstandigen Prijsverlaging voor de diverse bloemsoorten HOUTHAKKERS IN HUT INGESNEEUWD Witte dood" eiste één slachtoffer Koning Gustaaf van Zweden 10 jaar MOTIE VAN LABOUR VERWORPEN Morrison p!v. leider van Labour Russische steun aan de Viet-Minh? Londen staat inzake Tunesië achter Frankrijk De Aziaten in Z -Afrika Reimann presenteert het nieuwe program Weerbericht Een speld met witte knop pr.. ïestsymbool in de Saar Nog geen opruimings werkzaamheden HET HEENGAAN VAN LIE Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COU TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 cip.mm Vraag en Aanbod (aneen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) Na een korte discussie nam de Twee de Kamer gistermiddag het ontwerp tot verhoging van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen zonder hoof delijke stemming aan onder aanteke ning, dat de A.R. en de VVD geacht willen worden te hebben tegenge stemd. Maar terwijl de WD bij monde van de heer Cornelissen zich tegen deze kinderbijslag als zodanig keerde, maakte de A.R.-afgevaardigde Sta pelkamp alleen bezwaar tegen het feit, dat het aanvaarden van een amendement van de heer Schilthuis (P. v. d. A.) tot uitbreiding van de kinderbijslag ontvangende groepen door verhoging van de inkomens grens het totstandkomen van een de finitieve regeling op grondslag van de verzekeringsgedachte ernstig in de weg zou kunnen staan. In antwoord op enkele vragen van de heer Beernink '(CHU) zei minister Suurhoff, dat hij er naar streeft me dio 1953 een ontwerp van een defini tieve regeling bij de Kamer aanhan gig te maken. De Sociaal-Economische Raad heeft echter nog geen advies uitgebracht, terwijl wellicht nog in grijpende wijzigingen tengevolge van dit advies in het voorontwerp moeten worden aangebracht. j^EEDS zeer geruime tijd is er sprake van een wijziging in de prijzen der ver schillende broodsoorten. Het ziet er thans naar uit, dat deze spoedig haar beslag zal krijgen. De regering heeft namelijk in een communiqué, verstrekt door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, aangekondigd, dat met ingang van een nog nader te bepalen datum een eind zal worden ge maakt aan het kunstmatige prijsverschil tussen de goedkopere broodsoorten en de duurdere, zoals luxe wittebrood, en koekjes. Het gevolg hiervan zal zijn, dat binnen enkele weken de prijzen van volkswittebrood en van (bruin) krop- brood met een cent per achthonderd gram zullen worden verhoogd, terwijl het luxe wittebrood tenminste drie cent in prijs zal kunnen worden verlaagd. Een prijsverlaging zal ook worden ingevoerd voor Zeeuwse bloem, patentbloem en importbloem. De prijs van het ongebuild tarwebrood zal niet worden veranderd. TOT dusverre verstrekt de overheid op de goedkopere broodsoorten een subsidie, terwijl een extra heffing wordt gelegd op de duurdere bloem soorten zoals die worden gebruikt voor luxe wittebrood, koekjes, e.d. Het hier door veroorzaakte kunstmatige prijs verschil, aldus de mededeling van het ministerie, heeft aanleiding gegeven tot knoeierijen, waardoor het subsidie niet aan zijn doel beantwoordt. De regering is daarom genoodzaakt, dit systeem te verlaten. De gevolgen van de hierdoor veroor zaakte prijswijzigingen betekenen voor een gezin van vier personen dat bij- 1AWINES IN Zwitserland en Oosten- rijk hebben reeds een eerste slacht offer geëist en op vele plaatsen schade aangericht. In Fionnay in het Zwitser se kanton Wallis werd een arbeider door de neerstortende sneeuwmassa meegesleurd. Een reddingsploeg moest, verblind door een sneeuwstorm, onver- richterzake terugkeren. Het is niet waarschijnlijk, dat hij aan de greep van de „witte dood" zal zijn ontkomen. Te Zamserloch bij Innsbruck in Oos tenrijk zijn vier arbeiders tengevolge van een lawine in een alpenhut geïso leerd. Eén van de vier houthakkers baande zich gisteren een weg door de zeven voet dikke sneeuwmuur om de hut en maakte een tocht van vijf uur om de dichtstbijzijde telefoon te berei ken. Dit ondanks de waarschuwing, die per radio was gegeven, dat zij niet moesten trachten zichzelf uit te graven en dat er een reddingsploeg onderweg was. De man deelde de politie mede, dat zij in de hut genoeg voedsel hadden voo drie dagen en men ook over brand stof beschikte. Daarna hing hij de hoorn op om naar de geïsoleerde hut en zijn makkers terug te keren. Of hij daarin is geslaagd, is tot nu toe niet bekend. Vele wegen in Tirol zijn ge blokkeerd, terwijl de electrische en de telefoonkabels bij Schonwies zijn ver nield. Koning Gustaaf Adolf van Zweden vierde Dinsdag, zijn zeventigste ver jaardag. Het Zweedse volk heeft hem een som van vijf millioen kronen aan geboden, afkomstig van een straat- collecte. Onder de geschenken bevond zich ook een antieke gebedsrol, die de thans overleden Israëlische president, «ïu".eizmann, had gezonden, net bedrag van vijf millioen kronen, nat aan de koning is aangeboden, zal gebruikt worden voor het bevorderen van cultureel werk. Huis van communistenleider in Israël algebrand In een dorp bij Nazareth is Dinsdag de woning van de secretaris van de i communistische partij in Israël in brand gestoken. Een lid var een communisti sche jeugdorganisatie kwam om het le ven. een tweede werd zwaar gewond Drie Arabieren, tegen wie verdenkine gekoesterd wordt, zijn gearresteerd voorbeeld acht volkswittebroden en twee luxe wittebroden per week ge bruikt, een vermeerdering van de uit gaven voor het volksbrood van acht cent, terwijl de uitgaven voor het witte brood met zes cent per week vermin deren. Aldus het ministerie in zijn com muniqué. Bij de behandeling van de economi sche positie van Engeland in het Lager huis, is gisteren de door de Labourop- positie ingediende motie van afkeuring van de economische politiek der conser vatieve regering verworpen met 313 te gen 279 stemmen. De gewezen Britse minister van bui tenlandse zaken, Morrison, is op een bijeenkomst van de socialistische La gerhuisfractie tot waarnemend partij leider gekozen. Op Morrison werden 194 en op de andere candidaat, de lin kervleugel-leider Bevan, 82 stemmen uitgebracht. Vijftien fractieleden ont hielden zich van stemming. Bevan heeft blijkens deze stemming dertig „ondergrondse" aanhangers in de fractie. Volgens het Franse opperbevel in Indochina beschikken de troepen der Vietminh over 150 vrachtauto's van Russische makelij, die materiaal over een goede straatweg aanvoeren. De Fransen hebben deze weg op ver scheidene plaatsen gebombardeerd evenals een benzine-opslagplaats. Men hoopt nu, dat net autoverkeer der Vietminh hiermede verlamd is. Binnenkort zal in Engeland een nieuwe serie postzegels worden uitgegeven met het portret van koningin Elizabeth. Wij zien hier de koningin bij haar bezoek aan de drukkerij van de postzegels. De Westduitse communistische partij heeft gisteren een nieuw partijprogram bekend gemaakt, waarin arbeiders, boeren, de „Patriottische Intelligentsia" en „alle Duitsers van goede wil" wor den opgeroepen zich te verenigen voor een „revolutionnaire strijd" om de re gering van dr Adenauer omver te wer pen en de eenheid van Duitsland tot stand te brengen. Naar partijleider Rei mann meedeelde, is het program op een bijeenkomst van het centrale comité der partij op 2 November opgesteld. Op de vraag wat met de term „revolutie" be doeld wordt, antwoordde Reimann, dat „iedere strijd voor vooruitgang een revolutionnaire beweging is". Het program bevat voorts een econo misch plan, bestaande uit zes punten, waaronder een agrarische hervorming en het maken van de kolen-, de ijzer en staal- en de chemische industrie tot „volkseigendom", evenals de grote ban ken en verzekeringsmaatschappijen, „waarvan de eigenaren het nationale verraad van het Adenauerbewind steu- nen". Over de Saar wordt gezegd, dat dit gebied ,.een onafscheidelijk deel van Duitsland is". De regering-Adenauer wordt er van beschuldigd „een militai re dictatuur voor te bereiden" en de Amerikaanse plannen om West-Duits- Verwacnting tot morgenavond' RUSTIG WEER Koude nacht met weinig bewol king. plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Overigens op de meeste plaatsen droog weer met morgen overdag nu en dan wolkenvelden. Ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Weinig wind DONDERDAG- Zon op 7 56 onder 16 52 Maan np 3 12 onder 14 52 Met een speldeprik-politiek willen de Duitsgezinde partijen in het Saarge- bied de bevolking oproepen de komen de verkiezingen te saboteren. Zij heb ben haar aanhangers opgeroepen, hun Duitse gezindheid te laten blijken door iet dragen van een speld met witte kop EONING VAN LIBYE NAAR EGYPTE Koning Tdris van Libye zal 20 No vember naar Egypte vertrekken vooi een officieel bezoek. Daarna begeeft hij 'ich naar Syrië en Libanon. OOSTENRl'K 22 FEBRUARI VAAR DE STEMBUS Het Onctprvüi.se kahinet is overecn- 'elcomen. de datum van de* volgende 'Igemene parlementr-verkiezingen op 72 Februari 1953 vast te stellen. land te maken tot een „springplank voor een aanvalsoorlog" te steunen. Reimann verklaarde van mening te zijn, dat de verkiezing van generaal Eisenhower tot president der V.S. be tekent dat tegen de zomer een oorlog zal uitbreken. Zulks was duidelijk af te leiden uit de jongste verklaringen van de generaal, aldus Reimann. TJE Britse minister van Buitenlandse u Zaken, Eden, heeft gisteren in een rede voor de Alg. Vergadering van de V.N. het Russische voorstel voor een nieuwe commissie van elf voor Korea als directe oplossing van de impasse b\j de bestandsbesprekingen van de hand gewezen. Het directe doel is voor ons de (vrijwillige) repatriëring der krijgs gevangenen. Pas daarna kan er zoals reeds te Panmoendjon is overeengeko men een politieke conferentie worden gehouden. Als eerst de kwestie der re patriëring is opgelost, zou er volgens Eden, wél aanleiding kunnen zijn voor de vorming van de door Wysjinski voor gestelde commissie. Over de kwestie der niet-zelfbestu- rende volkeren zeide hij, dat deze de hulp nodig hebben, die de besturende mogendheden kunnen geven, totdat deze volkeren op eigen benen kunnen staan. Tot zolang zal Engeland zijn werk in deze gebieden niet kunnen sta ken. Met klaarblijkelijke ondersteuning voor de Franse bezwaren tegen bespre king door de V.N. van de kwesties Ma rokko en Tunesië, zei Eden, dat de V.N. zich niet moeten mengen in de binnen landse aangelegenheden van ledensta- ten, die deze staten en de gebieden, waarvoor zij internationaal verantwoor delijk zijn, aangaan. QOK de leidster van de delegatie uit India, mevr. Laksjmi, hield een toe spraak, waarin zij nogmaals verklaarde, ciat de V.N. zich in de eerste plaats dienen bezig te houden met werken aan een oplossing van de Koreaanse kwestie. Zij drong er weer op aan. dat Peking-China bij de besprekingen in de V.N. moet vertegenwoordigd zijn. Tot zolang zullen, zo zei zij, onze ge sprekken onwezenlijk blijven. De speciale politieke commissie van de V.N. heeft gisteren met 41 stemmen voor, 1 tegen en 16 onthoudingen een door de Arabisch-Aziatische groep in gediende resolutie aangenomen, waar bij een uit drie leden bestaande com missie van goede diensten wordt in gesteld. Dezé zal tót taak hebben on derhandelingen voor te bereiden tussen India en Pakistan enerzijds en Zuid- Afrika anderzijds over de behandeling der 360.000 Aziaten, die thans in Zuid- Afrika wonen. Over grote vooruitgang op Nieuw-Guinea VII men langzamerhand iets meer te weten is gekomen over de nauwkeu rige ligging van 't wrak van de „Faus tus", hebben de eerste volle tanksche pen weer toestemming gekregen om de Nieuwe Waterweg op te stomen naar Pernis. Overigens is er nog wei nig veranderd, aangezien er in Hoek van Holland nog steeds op beter weer wordt gewacht, voordat men tot het opruimingswerk overgaat. Ook de toe gezegde Britse hnipsehepen zijn nog steeds niet in Hoek van Holland gearri veerd. Ondanks de voor het Rotterdamse havenverkeer zo nadelige scheepsramp is niettemin gistermiddag het dertien- duizendste schip van dit iaar in de Rotterdamse haven aanef-nmen en we' 37 dagen eerder dan in 1951. De ..Nieuw Amsterdam' welke Za terdagavond ligplaats had genom°n in de Amsterdamse Coenhaven. c aar de Nieuwe Waterweg voor deze 36.667 ton In deze kaart geven wij een over zicht van de situatie aan de mond van de Nieuwe Waterweg. Hierop is tevens aangegeven op welke wijze het wrak van de Faustus door de pier heenbrak en de Nieuwe Waterweg versperde. De ongelukkige ligging van het wrak in de lichtlijn van de vuurtoren vormt een ernstige belemmering voor de scheepvaart. Zoals bekend, zal het wrak door middel van springstoffen worden opgeruimd. Deze opruimingswerkzaamheden zullen geruime tijd in beslag nemen. metende Oceaanreus van de Holland Amerikalijn voorlopig niet toegankelijk is. is gisteravond weer via Southamp ton en Le Havre naar New York ver trokken. Ook het verblijf in de Am sterdamse havens heeft de „Nieuw Am sterdam" moeilijkheden opgeleverd In de nacht van Zondag op Maandag werd het schip door rukwinden van zijn tl os sen geslagen en kon slechts met be hulp van vijf grote sleepboten op zijn plaats worden gebracht. Sir Bryan Freeston, secretaris-gene raal van de South-Pacific-commission is na een verblijf van acht dagen in Ne derlands Nieuw-Guinea Maandagmor gen per vliegtuig naar Australisch Nieuw-Guinea vertrokken. Tijdens een vraaggesprek voor Radio- Nieuw-Guinea verklaarde Sir Bryan o.m., dat hij getroffen was door het feit dat in Nederlands Nieuw-Guinea in korte tijd zoveel was bereikt, ondanks de grote moeilijkheden, die daarbij te overwinnen vielen. Van deze moeilijkheden noemde hij in het bijzonder het gebrek aan wer kers, geld en materialen. Naar zijn oor deel bereikten het gouvernement en de bevolking in de afgelopen twee jaren meer dan andere tropische landen, die hij had bezocht. Naar aanleiding van het besluit van de secretaris-generaal der Ver. Naties heeft de Britse minister van Buiten landse zaken, Eden, de hoop uitge sproken, dat men Trygve Lie zal kun nen overreden zijn besluit ongedaan te maken. Lie was aanwezig toen Eden sprak. De Nedeilandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns. en zijn Franse collega Schuman, hebben over het voorgenomen heengaan van Tryg ve Lie hun leedwezen uitgesproken. {JET is wel duidelijk, dat de toestan- 1 den in Indonesië er de laatste tijd niet eenvoudiger op zijn geworden. De deviezen-positie van het land is zo on gunstig, dat het leven in korte tijd aan zienlijk duurder werd, terwijl de zaken wereld er ernstig door wordt geremd. De politieke spanningen van het jong ste verleden zijn weliswaar naar het uiterlijk spoedig verminderd, doch nie mand durft zeggen, dat het vuur wer kelijk is geblust, zodat een grote onze kerheid heerst gepaard gaand met ern stige bezorgdheid. Het is wel bijzonder typisch, dat nog geen enkele Indonesische krant erin ge slaagd is een duidelijke en nauwkeu rige uiteenzetting te geven van de ach tergronden der huidige politieke situa tie. Wat uit halve en uitermate vage mededelingen af te leiden schijnt, is, dat onder een deel van het volk en te vens onder een deel van het leger die pe ontevredenheid bestaat over de gang van zaken. Deze „malcontenten" rich ten zich nu tegen het niet langs demo cratische weg gekozen parlement, dat inderdaad tot dusver veel gepraat, maar weinig gepresteerd heeft. Ditzelfde parlement heeft door zijn heftige cri- tiek op de legerleiding tal van bekwa men opperofficieren tegen zich in het harnas gejaagd. De regering heeft inmiddels gemeend de ongunstige reacties van het volk te moeten beantwoorden met de belofte van een versnellen van de algemene verkiezingen. Dit betekent, dat de voor bereidingen tot een ontzagwekkend ex periment aanzienlijk moeten worden ver haast. De buitenstaander kan zich nau welijks voorstellen wat het zeggen wil verkiezingen te organiseren in een reusachtig en dichtbevolkt land - zeventig millioen zielen! waarvan de inwoners voor een gewichtig deel nog ongeletterd zijn en zelfs de betekenis van verkiezingen helemaal niet snap pen. Alleen reeds het doen drukken van de stembiljetten en de expeditie van deze papieren is een bijna onop losbaar probleem. En waar zal de rege ring de ambtenaren vandaan halen, die in staat moeten zijn deze organisatie vlot te doen verlopen? Indonesië heeft hen immers niet. Zelfs het normale ad ministratieve apparaat kan niet naar behoren met redelijk geoefende mensen worden bezet. Er schijnt nu een com missie bezig te zijn met het ontwerpen van een verkiezingswet, die deze maand bij het parlement zal worden ingediend. In hoofdzaak zal deze wet vastleggen, dat de aanstaande verkie zingen direct, geheim, algemeen en vrij zullen zijn. Allicht! MET deze verkiezingen in het ver- schiet zal de politieke activiteit van de partijen in Indonesië aanmer kelijk worden verhoogd met alle geva ren van nieuwe onrust daaraan ver bonden. Het gewone volk heeft de jongste les van de revolutie bijzonder goed geleerd! Het toekomstige parle ment zal inderdaad tenminste dat hopen wij de volkswil vertegen woordigen. De partijleiders hebben dus alles te verliezen of te winnen. En men staat daar voor een mensenmassa met geringe ontwikeling, die door handige politici alle kanten kan worden opge jaagd. De ongunstige economische toestand maakt die massa natuurlijk vatbaar voor allerlei leuzen en beloften. En het is nu eenmaal zo, dat de enige leuzen, die aan de werkelijkheid zouden be antwoorden, voor die massa niet aan trekkelijk zijn: hard en onverstoorbaar werken en leven zonder luxe. Ziet, dat hebben de voorstanders van die plotse linge afscheiding een paar jaar gele den helemaal niet beloofd. Zij zegden gouden bergen toe. TOCH kan Indonesië alleen door de uiterste soberheid zijn problemen oplossen. Het volk kent ook thans geen luxe, maar het ziet wél hoe talloze nieuwe ambtenaren de vrijheid vieren en in fraaie limousines potverteren. De lust tot arbeid gaat steeds meer ont breken. Natuurlijk, er zijn in Indonesië mannen genoeg, die inzien, dat de za ken volkomen verkeerd lopen. Maar hun inzicht is geen vlot verkoopbare verkiezingspropaganda. De waarheid is keihard en heel bitter. De vraag is of in Indonesië deze waarheid wel gezegd mag worden. Men vergete niet, dat Soekarno wel op wer ken heeft aangedrongen, maar steeds beloften heeft gedaan, die niet konden worden ingelost. En toch zal dat volk de waarheid niet alleen moeten h o- r e n, maar ook moeten voelen, om dat indien dit niet geschiedt de neergang zo treurig zal zijn, dat men eens de dag zal vervloeken, waarop voor het eerst het woord „merdeka" werd uitgesproken. Dit moment is dichterbij dan menigeen vermoedt. (Van een onzer redacteuren) In een gisteren te Alkmaar in Het Wapen van Heemskerk gehouden bij eenkomst van de Algemene Neder landse Kruideniersbond, is ernstige cri- tiek uitgeoefend op de winstmarges van verschillende kruideniersartikelen en in het bijzonder op de winstmarges voor koffie. Het is thans zo, dat de kruideniers bij de verkoop van koffie, genoegen moe ten nemen met een winst van elf pro cent. Aangenomen dat er een winkel zou bestaan waar uitsluitend koffie wordt verkocht, dan zou hier dagelijks 'met verlies worden gewerkt. In de gisteren gehouden vergadering werd de wens uitgesproken dat de winstmarge van koffie tot tenminste vijftien proeent zal worden verhoogd Besloten werd de volgende resolutie tei kennis te brengen van het Comité vow de Handel: „Kruideniers uit de kop van Noord- Holland, in vergadering bijeen te Alk maar op Dinsdag 11 November 1952, dringen er njet klem bij het Comité voor de Handel op aan onverwijld con tact op te nemen met de Vereniging van Koffiebranders en Theepakkers, ten einde een betere winstmarge te beplei ten op het artikel koffie en speciaal op de betere (luxe) soorten". Winkelsluiting Voorts werd ter vergadering de wens uitgesproken dat Donderdagsmiddags, als in Alkmaar en vele andere steden de kruideniers hun bedrijf moeten slui ten, ook de zogenaamde gemengde be drijven hun verkoop van levensmidde- 'en staken. Bij voorkeur wil men dit "■ereiken door overleg met de eigena ren van deze gemengde bedrijven of an ders via een adres aan de gemeente- raid.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1