Italiaanse „reisagenten" poolshoogte nemen in kwamen Alkmaar r Jimmy Brown als diepzeeduiker Goede organisatie YPMA Automobilist wilde een duik in closetpot nemen AGENDA a BUISMAN Nieuwe lichting maakte kennis met het militaire leven „Soli Deo Gloria" kon tal van winstpunten noteren De neiheid van ons land werd gesprek van de dag .HIER WOONT EEN RIJK MAN" De straaizangertjes verzamelden iassen vol snoepgoed Een zee van ontelbare veelkleurige lichtjes Vier maanden voor oplichter Verkoopdag Baptistenkerk Straks gediplomeerde bromfietsrijders Jaar jeugdgevangenis voor grafschenner BURGERLIJKE STAND M Het eerste werk: Opvouwen van 'i wolletje Eerste zes weken met de tuniek dicht In vreemd pakhuis Geslaagd donateursconcert gaf overtuigend bewijs van een snelle vooruitgang Blijspel vormde besluit HFII OO „SINTE MAARTEN" Bergen MARKTBERICHTEN LAATSTE NIEUWS Gen.majoor P. Scholten gaat heen Als hoofdleider Ambonese woonoorden WOENSDAG 13 NOVEMBER 10S2 ^LS MAYKE BüRMANN ergens in haar prachtige Westfriese klederdracht ver schijnt dan kan men er zeker van zijn, dat er een gezelschap buitenlanders 111 aantocht is. Dat was ook gisteren het geval, toen de Alkmaarse V.V.V. zich van de medewerking van mej. Bürmann had verzekerd, om een vijftiental Ita liaanse directeuren van reisbureau's welkom te heten in het Waaggebouw. Mayke deed dat met een vriendelijke glimlach en een kopje thee, de heer B. Zuurbier, voor wie het Italiaans een tweede moedertaal is geworden, sprak de woorden, die bij dit en ieder ander welkom horen. De heer Zuurbier dan zei, ho<» verheugd men in Alkmaar was over de komst van deze employé's van de Compagnia Italia-rs Turismo, het grootste Italiaanse reisbureau. J-jIJ VERTELDE voorts het een en ander over de bezienswaardigheden van de stad, die door het overladen programma voor dc buitenlandse gas ten verborgen moesten blijven, maar waarvan zij in hun land op hun gemak kennis kunnen nemen, omdat aan de leider van het gezelschap signor Gio vanni Rossit door de V.V.V. een film pje werd verstrekt met fraai gekleur de projectiebeelden. Ook de voorzitter van Alcmaïia V.V.V., de heer D. J. Scheffel, richtte het woord tot de Ita liaanse bezoekers, die hij als vrienden verwelkomde, als gasten uit een ander land en niet als vreemdelingen. De heer Scheffel betoogde, dat aan het vreemdelingenverkeer tussen Italië en Nederland nog heel wat verbeterd kan worden en hij hoopte dat deze oriën tatiereis hiertoe het hare zou bijdra gen. Ondanks het feit, dat de pension- prijzen in Italië voor de Nederlandse beurs vrij hoog liggen, zijn er naar schatting toch ongeveer 400.000 Ne derlanders de afgelopen zomer naar het zonnige Zuiden geweest. Signor Egone Bergamo uit Venetië bevestigde dit. Italië heeft veel meer Nederlanders ontvangen dan omge keerd, zo vertelde hij ons. De meeste Italianen, die het kunnen bekostigen, brengen hun vacantie door in Parijs, Zwitserland en Oostenrijk, maar nu ae economische toestand van het land steeds beter wordt, is het zeker niet onwaarschijnlijk, dat zij ook eens noordelijker gaun kijken. Enthousiasme O VER NEDERLAND toonde het ge zelschap zich zeer enthousiast. Het was na een wat rommelige ontvangst in België verrast over de voortreffe lijke organisatie, die het hier te lande had ontmoet en kwam niet uitgespro ken over de netheid, die ons land in het Zuiden reeds een grote vermaard heid heeft bezorgd. Dan was er het vlakke landschap, het verbijsterende feit, dat de bus over een dijk reed, waarvan het waterpeil in de polder aan de ene kant een meter of drie verschilde met dat aan de andere kant; de molens aan de Kinderdijk ende blonde meisjes. Of men nu Giulio d'Alessio sprak, Carlo Agati of Nmo Mantovani, eenparig waren zij van oordeel, dat Nederland voor de bui tenlanders volop prettige verrassingen had te bieden. Alleen 't weer maar daarvoor is het tenslotte No vember. De tevredenheid van deze vijftien heren is van groot belang voor het vreemdelingenverkeer uit het Zui den. Niet alleen kunnen zij de trips van hun landgenoten naar Nederland belangrijk beïnvloeden en propageren, maar ook wordt hun mening vaak ge vraagd door Amerikanen, die in Italië aan wal stappen en nog wel eens wat méér van Europa willen zien. Zij kun nen thans het vlakke en vooral nette Holland aanbevelen en zullen dat ze ker niet nalaten. Hjet gezelschap had, voordat het gisteren omstreeks het middaguur in Alkmaar arriveerde, om o.a. de Waagtoren te beklimmen en het Huis met de Kogel te zien, reeds het een en ander van Nederland ge zien: Rotterdam, Delft, Den Haag Schoonhoven, Gouda en de „Keuken hof" te Lisse. Gisteren stond verder op het programma een rit naar Volen- dam. Na een bezoek aan de bloemen veiling te Aalsmeer', dat vandaag za! worden afgelegd, een kijkje op Schip hol en in het Rijksmuseum, zal het Italiaanse gezelschap Donderdag naar Parijs vertrekken. IfILO'S SNOEP zfjn gisteravond bij elkaar gezongen en met tassen vol peper noten, speculaas, drop en hier en daar een enkele cent zijn ze thuis gekomen, de lampiondragers en straatzangertjes van wie sommigen meer dan twee uur langs de huizen trokken. Steeds maar zingend van „hoog op de klompen en laag op de muilen" en intussen begerig loerend naar de hand, waaruit de goede gave diende te komen. Het regende af en toe, maar al zagen de knuistjes, die het lampionstokje omklemden paars van de kou, het jonge volkje wist van geen wijken. Het zong en hield de hand op, omdat het gisteren Sint Maarten was LJ-,1 L C ItI,_ï De jeugd had weinig tijd om te ge- net DQQOn 3' om O uur nieten. Eerst moest de buit worden verzameld en daar had ze de handen DE ARiSTROCRAAT ONDER DE RADIOTOESTELLEN Te zien en fe beluisteren bij ALKMAAR LANGESTRAAT (Advertentie, lng. Med.) De bejaarde Haagse koopman W. A. P., die een kapelaan te Heiloo voor een klein bedrag had opgelicht, werd gistermorgen door het Amsterdamse gerechtshof ver oordeeld tot vier maanden hechtenis met aftrek van voorarrest. TN SOMMIGE stadswijken begon het feest al vroeg en verschenen de eersten; de ongeduldigen, reeds tegen vijven in de straat. Zij waren voor de anderen het sein om eveneens de kaars, lampion en de „weitas" klaar te leggen en een half uur later klonken reeds overal de oude Sinte Maarten liedjes tegen de gesloten voordeuren, die zich op het gezang vriendelijk openden. Men mag een kind op deze avond immers niet. teleurstellen? Ieder een had zijn voorraadje klaar gelegd en voor weinig huizen is tevergeefs ge zongen. „Hier woont een rijk man, die alles geven kan". Soms was het er één, die het schone lied uitgalmde en stonden er tien om hem heen om ook van de beloning te profiteren. En vooral na zevenen, toen de kleinsten reeds wa ren afgezwaaid en de meeste kaarsjes hun werk hadden gedaan, was het een ren van velen naar de deur, die toen nog open ging. Bij vele huizen was de toch lang niet kinderachtige voorraad lekkernij en op dat uur reeds uitgeput. Tenslot te bliiven er altijd nog een paar zwer ven, die nooit genoeg schijnen te heb ben. Maar dat is niet alléén bij de jeugd het geval. Tussen zes en zeven uur was de drukte overal op haar hoogtepunt en leken de straten één golvende zee van kleurige lichtjes, waarbij de zang van de hoge kinderstemmen voortrolde als het geluid van de branding. Naast de enkeling, die soms vergezeld was van pa of moe, rukten hier en daar com plete koren op. Anderen hadden hun werkterrein verdeeld en kwamen na afloop bij elkaar om de snoepkas op te maken en de winstuitkeringen vast te stellen. Het was leuk. Zoals ieder jaar geno ten de ouderen ook nu weer van dit Sint Maartenfeest, dat nog steeds zo levendig is gebleven. T\E EIERENHANDELAAR T. de G. had op 20 September, toen hij'met zijn in de Houttil geparkeerde bestelwagen wou wegrijden, en passant een rijwiel mee gesleurd, dat onder luid geraas de etalage van de firma Heuseveldt binnen stortte. Iemand uit het publiek en een hoofdagent van de verkeerspolitie constateerden dat De G. onder de invloed was. Het zouden twee glazen bier geweest zijn, die in de lege maag van de eierhandelaar hun weg naar de bloedvaten wel hadden gevonden. De Alkmaarse rechtbank behandelde gisteren deze kwestie zeer gedetailleerd, aangezien er twee getuigen waren, die verklaarden dat De G. die middag nuchter was. hoewel twee anderen de hoofdagent en de voor bijganger beweerden dat de eierhandelaar gedronken had. 'N NOORDHOLLANDS jGRENSGEVAL EIE HOOFDAGENT was zelfs zeer po- sitief. Hij had na het sneuvelen van de ruit de chauffeur in een cel geleid, waar de man bij zijn ontmoeting met de aldaar aanwezige closetpot opmerk te: „Aardig, dat hier een douche is. Ik wil wel een bad nemen". Ook wilde bij geen onderzoek naar de aanwezig heid van alcohol in zijn bloed laten instellen. Daarenboven sprak hij met een dikke tong. De hoofdagent noemde hem een „grensgeval". Dat wil zeggen: net niet rijp voor insluiting wegens open bare dronkenschap, maar toch ook niet iemand die men „lichtelijk verheugd" zou noemen. De officier van justitie, mr. A. W. Holsteyn, trok de grens zeer duidelijk. Volgens hem was De G. tengevolge van de door hem genuttigde opwekkende dranken niet bij machte geweest nor maal de Houttil te verlaten. Een boete van f 150.-, subs 30 dagen, plus zes maanden ontzegging uit de rijbevoegd heid. De raadsman van verdachte, mr. C. J. de Lange, wees erop, dat De G. reeds een paar ritten door de stad en dus de Zaterdagse drukte had ge maakt, vóór hij in de Houttil die fiets meepikte. De dubbelslaande tong was nog een gevolg van een vroeger spraak gebrek van verdachte. In nerveuze toestand komt het gebrek terug. Het grapje over de closetpot en het bad in hetzelve kon men herleiden tot die ty pisch Noordhollandse zin voor humor en de onverschilligheid welke ver dachte had betoond, vond eveneens haar oorzaak in de Noordhollandse volks aard. Bovendien waren er de verkla ringen van twee getuigen a déchar ge. dat De G. alles behalve een aan geschoten indruk had gemaakt. De raadsman vroeg vrijspraak, of zéér subsidiair een lage geldboete en geen ontzegging uit de rijbevoegdheid. Uit spraak over 14 dagen. Donderdag a.s. hoopt de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Baptisten Vrouwenbeweging „Zusterhulp" een verkoopdag te houden, 's middags om 2 uur en 's avonds om half acht in de gerestaureerde zaal van de Baptisten- kerk Hofstraat 17, van zelfvervaardig de en andere goederen. Verder zijn er nog verschillende attracties zoals een grabbelton, touwtje trekken, een ge zellige verloting, enz. Voor de bezoekers zal er tevens ge legenheid zijn de prachtig gerestau reerde kerk en gebouwen te bezichti gen. hetgeen een bezoek meer dan waard is. De opbrengst van deze ver koping zal worden benut voor de verdere inrichting van kerk en ge bouwen. aan vol. De genietingen komen voor de kinderen nu pas. Want uiteindelijk moeten die volle trommeltjes zo spoe dig mogelijk weer leeg gemaakt wor den. Wat overigens niet zo heel lang zal duren. De vele ongelukken, die reeds met bromfietsers zijn gebeurd, heeft de Alkmaarse Solex-club er toe gebracht v/at meer aandacht aan de regels van de weg te besteden. De leden hebben het hoofd van de verkeerspolitie, in specteur J. Haverlag, bereid gevonden hen de tien geboden van het verkeer bij te brengen en wanneer zij zich theoretisch sterk genoeg achten, zullen alle clubleden een verkeersexamen af leggen. DIERENBESCHERMING In Alkmaar is zwervend aangetrof fen een lichtgekleurde vriendelijke hond, plm. tien maanden oud en van middelmatige grootte. Het dier is ver moedelijk met een vrachtboot uit Perzië aangekomen en door hen, voor v/ie hij was bestemd, niet geaccepteerd en daarna aan het zwerven geraakt. Sinds vijf weken zwerft in de om geving van het Dr Schaepmanplein een cyperse poes met veel wit. Wan neer deze dieren geen tehuis vinden zuilen ze gedood moeten worden.. In onze gemeente is zwervend aan getroffen een donkerbruine terrier met rode halsband. Er wordt aan herin nerd dat men geen dieren bij de in specteur kan brengen, uitgezonderd wanneer de dieren gewond zijn. Men gelieve ze zelf enige dagen te bewaren waarna de inspecteur de heer C. Verwer. Zaagmolenstraat 36 Cover de Friese brug) zal trachten ze een goed tehuis te bezorgen. Psychometrische séance De Nederlandse Vereniging van Spi ritisten „Harmonia" heeft gisteravond ir. café „Centraal" een psychometri sche séance gehouden, waarop de heer T. Scheffer uit Utrecht als medium op trad. De voorzitter van de afdeling Alkmaar, de heer W. C. Rivière, gaf voor de oningewijden die deze avond bijwoonden, een korte toelichting op het spiritisme, dat uitgaat van de vaste overtuiging van een leven na de dood en op avonden als deze contact zoekt met hen, die zijn heengegaan. WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: With a song in my heart (elke leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Eén van de da ders ontkwam (18 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De mijnen van koning Salomo (elke leeftijd); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: De laatste grens (14 jaar). Café Centraal, 8 uur: Mej. D. Bos spreekt over „Onze voeding en die van onze kinderen". Gulden Vlies, 8 uur: De Haagsche Comedie brengt de klucht „Trijntje Cornells". Paviljoen Kinheim, 4 uur: Vergade ring Stichting Kraamcentrum. Wapen van Heemskerk. 8 uur: Film avond personeel Ned. Machinefabriek Nachtdienst apotheken: Apotheek „De Bever". Emmastraat 6. Stedelijk Museum, 1012, 25, 79 uur: Tentoonstelling werken van Matth. Wiegman. DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: With a song in my heart (alle leeft.): Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Eén van de daders ont kwam (18 jr): Harmonie Theater, 8 uur: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.): Cinema Americain, 8 uur: De laatste grens f14 ir). Sted. Museum als Woensdag. Valks Lunchroom. 8 uur: Als de le venden sterven. (Filmavond voor De Dageraad). Wapen van Heemskerk. 2 en 8 uur: Corsettenshow firma De Boer. HEILOO. Killende Jager, 8 uur: Bij eenkomst A.N.W.B. HOOG WATER TE BERGFN AAN ZEE Woensdag 0.10 12.11 Donderdag 0.43 13.11 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 0.15 12.16 18.15 6.16 Donderdag 0.48 13.16 18.48 7.16 Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 22-jarige Amsterdamse electriciën wegens diefstal veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevangenis. Veertien da gen geleden vroeg de procureur-gene raal bevestiging van het vonnis van de Alkmaarse rechtbank: twee jaar ge vangenisstraf. De verdachte werd ervan beschul digd op verscheidene begraafplaatsen in Noord-Holland, o.a. in Amsterdam, Alkmaar, de Gooise gemeenten en Purmerend zinken platen van graven te hebben gestolen. Geboren: Cornelis J. A„ zoon van J. G. Postma en A. Kluft. Gehuwd: Johannes P. Ros en Geer- truida J. W. Bernards; Marinus Groef- sema en Catharina A. Wortel. BIJBELLEZING DS. DEN OUDSTEN Ds. N. den Oudsten zal zijn Bijbel lezing hedenavond voortzetten om 8 uur in „Waakt en Bidt" over het on derwerp „Bezwaren ontzenuwd". De Winkler Prins regt Het ook: Toevoeging verbetert de smaak van de koffie! deel 12 blz. 226 (Advertentie, lng. Med.) Als katten in een vreemd pakhuis IZOMT U BINNEN, meneer, komt U binnen". Op de slaapzaal van de eerste compagnie stond vandaag een onder-luitenant zijn nieuwe pupillen, de re- cruten van de lichting 1952 III, op te wachten om hun een slaapplaats aan te wijzen en hun te laten zien, dat de volledige uitrusting toch waarachtig wel in het kleine, stalen kastje gaat, mits men maar met overleg te werk gaat. „Ik laat ze zelf maar wat rommelen", zei deze in de dienst opgegroeide militair. Tegen een kersverse soldaat, die alvast eens polshoogte wilde nemen van de krijgs- tucht zei hij laconiek: „Je doet maar wat, man. Als iets niet mag dan merk je het vanzelf wel, wanneer je een „douw" krijgt". De burger met zijn militaire baret al op het hoofd keek wat argwanend naar het ernstige gezicht, en schui. felde toen weer aarzelend naar zijn strozak. Hij voelde dat er iets niet in de haak was met het antwoord, maar troostte zich met de gedachte, dat hij daar in de volgende dagen wel achter zou komen. TNTUSSEN voerden de manschappen- wagens geregeld nieuwe recruten aan, die op het Stationsplein netjes werden opgevangen om naar het ROG- gebouw te worden getransporteerd. Hier moest eerst een serie formalitei ten worden vervuld voordat de nieu we lichting zich in het uniform kon steken. Na hun aanmelding schoven de knapen langs de legerpredikant ka pitein ds H. van Amstel en de aalmoe zenier majoor Gitmans, die ijverig hun toekomstige pupillen noteerden. Daar na volgde de aanmelding bij de admi nistratie van de compie en vervolgens werd van de jongelui een pasfoto ge maakt. Na een praatje met de sport- instructeur en een vluchtig onderzoek door de dokter konden zij op de rust kamers hun spullen in ontvangst ne men, waar de plunjezakken met onder goed, ransel, eetgerei, dassen, toilet zakjes enz. al in grote stapels gereed lagen. Het ging er vanmorgen slechts om de schoenen en overhemden te passen. De nieuwe uniformen komen morgen aan de beurt. y\LS katten in een vreemd pakhuis be wogen de recruten zich door de ka zerne. Nog op en top burger en zich nauwelijks bewust van het nieuwe leven, dat zij twee jaar zullen gaan leiden. Zij keken wat vreemd op als de waarnemend garnizoenscommandant kapitein H. Fuchter het vertrek bin nenkwam en de aanwezige militairen het commando „orde" riepen, maar dat alles zal hen in de komende dagen wel worden bijgebracht. Vanmiddag krij gen zij hun eerste les in het opvouwen WANNEER WE zo de muzikale ontwikkelingsgang van de Christelijke muziek vereniging „Soli Deo Gloria" sinds enkele jaren nog eens nagaan en dan de resultaten van het gisteravond gehouden concert beschouwen, dan geloven wij, dat de grote belangstelling een stampvol Gulden Vlies wel verdiend was. Het optreden van dit corps heeft inderdaad muzikale zin, en dat is een factor van groot belang, waarop inet succes kan worden voortgebouwd. LIET PROGRAMMA was samengesteld uit overbekend werk, waarmede de muziekliefhebbers nu wel zo langza merhand vertrouwd zijn geraakt. Het ging er meer om, hóe deze stukken werden uitgevoerd. Natuurlijk waren er onvervulde wensen. Het over het al gemeen zeer goed klankgehalte was de positief sterkste kant van de muzikale prestaties op dit concert. Na het zingen van Psalm 138 vers 1. speelde het corps zeer goed onder leiding van dirigent J. Schoen „Judeae" van Gounod. De Kro ningsmars, uit de Profeet, van Meyer beer. werd verdienstelijk uitgevoerd. De „Lustspiel Ouverture" van Kela Bela, had in rhythmisch opzicht wat sprankelender kunnen zijn. De Ita liaanse Ouverture van Deneufborg een bekend concoursnummer hoor den we perfect spelen. Speciaal in dit stuk viel de vooruitgang van het corps v/aar te nemen. De Tschaikowsky- herinneringen, in een goed arrange ment van Albert Meijns. begonnen veel belovend, maar men had hier technisch de handen vol, zodat de voordracht aan overtuigingskracht wel iets moest ver liezen. Overigens een zeer te waarderen prestatie. De „Death of Glory-mars" van Hall, besloot het concert-gedeelte van deze avond. Het publiek werd in muzikaal opzicht niet buiten spel ge laten en nam onder het motto „Kun je nog zingen, zing dan mee", actief deel aan het zingen van bekende vader landse en andere liederen. Succes had ook het optreden van het „Vendel". De voorzitter zette nog in een kort woord het doel van „Soli Deo" uiteen en verheugde zich erover dat het corps ook medewerking verleent bij kerke lijke gebeurtenissen. Na de pauze, met verloting, werd door leden van Soli Deo opgevoerd het blijspel in één bedrijf „Op gemakkelijke condities" waarmede de toehoorders zich terecht hebben geamuseerd. Soli Deo zal in het slagen van dit donateurs concert een sterke stimulans hebben gevonden om het pad der muzen serieus te blijven bewandelen. Op deze avond gaven blijk van be langstelling het bondsbestuur van c'|- Chr. Muziekverenigingen, „Jong Hol land" en de plaatselijke zustervereni gingen. Ms. van de „wolletjes", een precies werk je, dat onberispelijk moet gebeuren wil men aanspraak kunnen maken op de benaming van soldaat. Morgen vol. gen de eerste bevelen maar het zal nog zeker zes weken duren voordat de nieuwe lichting de bovenste knoop van haar tuniek los mag dragen, daarmede aangevende, dat zij recruut af is. De knapen komen uit alle streken van het land. Uit Obdam, uit de Zaanstreek, Zd. Holland, Brabant en de Oostelijke provincies. Zij zullen in Alkmaar drie maanden lang een intensieve training krijgen bij het Bewakingscorps om vervolgens naar de diverse onderdelen te worden verspreid. En die training bij het opleidingsdepot is niet mis. Het was wel teleurstellend, toen gis ter tegen het vallen van de avond, de regen in koude stromen neerviel.... Met hun neusjes tegen de ramen ge. drukt, stonden de kinderen ongeduldig af te wachten „of die bui nooit op hield". Maar toen het zo teeen half zes droog werd, kwamen er velen getooid met alle mogelijke lampions en lan- taarntjes naar buiten om het volksfeest ..Sint Maarten" te vieren Nagekeken door de ouders trokken zij door de straten en 't was voor velen een grote voldoening, dat het weer zich zo goed hield. Wij hebben enige peuters ge volgd en geconstateerd, dat alles op rustige wijze verliep. Vol enthousiasme zongen zij hun liedjes, zegden hun versjes op en wanneer de in de deur post staande geefster of gever gehoor gaf aan de wens om toch vooral „een centje" te geven werd deze bede be loond met 'n snoepje, koekje, appel en bii menige slager zelfs met een heerlijk plakje worst.... Spoedig waren de tassen gevuld en voldaan over zoveel gaven en gulheid keerden de kinderen huiswaarts, om daarna, in hun bedjes door de vermoeiende tocht, in diepe slaap te vallen en nog eens in hun dro- men aan die „rijke man" te denken. FANCY-FAIR VOOR DORPSHUIS. Vandaag en morgen wordt door de Plattelandsvrouwen, afd. Heiloo, een fancy-fair georganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het op te richten Dorpshuis. Ongetwijfeld zullen velen een bezoek aan deze fancy-fair brengen, in de wetenschap dat de Plattelandsvrouwen een fancy- fair organiseren is toevertrouwd en mede uit een oogpunt van. sympathie voor het te stichten Dorpshuis. ÏMT^ïENIE (J K-Sfc/TTAÏITTfW De heer W. J. P. Veltman, alhier, slaagde te Delft voor het examen civiel ingénieur. 89. Jimmy Brown juichte he tidee van kapitein Toontje, om de drie ge vangenen met aap repen gescheurde hemden en broeken uit de klerenkist van de kapitein te knevelen, van harte toe. Zij braken vliegensvlug de kist open en begonnen de onderkleren van de kapitein aan stukken te scheuren. „Als m'n oudje dit zou zien", bromde Kapi tein Toontje, „zou ze er een hele nacht niet van kunnen slapen". Toen er vol doende voorraad was, begon Jimmy de boeven één voor één te binden. Hij bond eerst hun benen stevig vast, rond om de enkels en daarna hun polsen, die hij op de rug legde. Er ging wel een kwartiertje mee heen, maar toen was er ook geen verwikken of verwegen aan. Toen het karweitje er op zat, be keken de twee mannen hun werk met voldoening. „Ziezo, kapitein", zei Jim my tevreden. „En nu maar rustig af wachten, totdat het de heren belieft de ogen open te doen. 't Zal wei niet zo heel lang meer duren, want ik heb me neer de kok al met z'n ogen zien knip peren". Kapitein Toontje bood nog aan een flinke puts zeewater te gaan haien „Daar willen ze nog wel eens op rea geren", zei hij. Maar dat was helemaal niet nodig, want geen vijf minuten la ter was het inderdaad Siem Soep, die het eerst zijn ogen opensloeg. „W-w- waar b-b-ben ik?" vroeg hij stamelend. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 12 Nov. 2500 kg rode kool: A 9.30— 10.80 en B 5,706,60; 11.000 kg gele kool: A 47,70 en B 4; 7000 kg groene KO&i! A 7,60—9,50 en B 4,10—5,50; 80.000 kg witte kool 4,204,50, Succes witte kool 4,705,50 en Deense witte kool 5,40— 6.30; 1000 kg uien 20,80; 2500 kg andijvie 12,1013,50; 250 stuks bloemkool: BH 11.50. NOORDERMARKTBOND, 12 Nov. 2200 kg uién 20.40—21.10, grove 16,40- 17,60 en drielingen 22; 900 kg andijvie 13,1014,70 en B 10; 13.000 kg rode kool A 8,10-rlO en B 4,40—4,70; 168.000 kg Succes witte kool 46,10; 39.000 kg Deense witte kool 5,908,20. WARMENHUIZEN, 12 Nov. 16.200 kg rode kool 4—8,60; 21.000 kg witte kool: Succes 5—5,90; 150 kg bieten B 9,80; 170 stuks bloemkool 11,30. (Ongec /rrlgeerd) Gcneraal-majoor b.d. P. Scholten heeft aan de ministers van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en van Maat schappelijk Werk verzocht, hem met ingang van 16 November a.s. ontslag te willen verlenen uit zijn functie van hoofdleider van de Ambonese woon oorden in Nederland. Naar wij verne men, is dit verzoek onder dankbetui ging voor de hem bewezen diensten, ingewilligd. De benoeming van zijn opvolger kan zeer binnenkort worden verwacht. Uit mededelingen die de heer Schol ten enige tijd geleden heeft gedaan was reeds gebleken, dat hij teleurge steld was over bepaalde maatregelen van de regering, die zijns inziens niet in het belang, noch van de Ambonezen in Nederland, noch in dat van het land warén. Met name had de heer Schol ten aangedrongen op het toekennen van de status van K.L.-militair aan de Ambonezen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2