DE VERMISTE OORRING II oo Piet Rolie kijkt met een schuin oog naar beker ia. Pam, Pom in het nieuwe buis Minderjarig meisje zwierf door de provincie e kennis iven P. ROOZENBURG EN DAGENAIS VERLOREN IEDER EEN PUNT DAW klopte eerste klasser Zwemlust OHM» LAN jakhuis in 'l wolletje rgen SERICHTEN NIEUWS P. Scholten heen MAARTEN" Wereldkampioenschap dammen Frankrijk heeft mei 3-1 N -Ierland verslagen ROND HET BURCHTTORNOOI Rivalen staan klaar om lPmsn zou gaan ver,iezen- Na in de fout at te straften iuiüeb tmó ttaaï Het Radioprogramma Koedijk rubber laarzen gymschoenen pantoffels Groet V. V V Groet-Camperduin vierde Sini Maarten Heer-Hugowaard Wethouder en dijkgraaf P. Tromp 70 jaar "N Haar gastheren voor de Rechtbank Politie van kastje naar de muur |Dan Mp'bi/ioop SLUM-OPLOSSEND PATRICIA WENT WORTH Zuid-Scharwoude WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 i\ ook: Toevotging ivertentie, Ing. Med.) laapzaal van de eerste ieuwe pupillen, de re pen slaapplaats aan te Deh waarachtig wel in te werk gaat. „Ik laat roeide militair. Tegen nemen van de krijgs- niet mag dan merk je ger met zijn militaire tige gezicht, en schui- dat er iets niet in de gedachte, dat hjj daar s", een precies werk- ilijk moet gebeuren ak kunnen maken op i soldaat. Morgen vol- zelen maar het zal nog n duren voordat de ie bovenste knoop van nag dragen, daarmede zij recruut èf is. De it alle streken van het uit de Zaanstreek, Zd. t en de Oostelijke tllen in Alkmaar drie ;n intensieve training Bewakingscorps om de diverse onderdelen reid. En die training isdepot is niet mis. UKSkiiTIAïMWf beltman, alhier, slaagde xamen civiel ingenieur. 3ROENTENCENTRALE, g rode kool: A 9.30— •0; 11.000 kg gele kool: 7000 kg groene sotfc: 4,10—5,50; 80.000 kg 50, Succes witte kool ïse witte kool 5,40 20,80; 2500 kg andijvie stuks bloemkool: BII FBOND, 12 Nov. 21.10, grove 16,40— i 22; 900 kg andijvie 3; 13.000 kg rode kool 4,40—4,70; 168.000 kg 4—6,10; 39.000 kg 5,90—8.20. 7, 12 Nov. 16,200 I; 21.000 kg witte kool: kg bieten B 9,80; 170 .30. irrlgeerd) Ier Ambonese oorden b.d. P. Scholten sters van Uniezaken idelen en van Maat- verzocht, hem met ember a.s. ontslag to t zijn functie van Ambonese woon- irt. Naar wij verne- k onder dankbetui- bewezen diensten, noeming van z ij u binnenkort worden die de heer Schol den heeft gedaan dat hij teleurge- paalde maatregelen e zijns inziens niet van de Ambonezen in dat van het land tad de heer Schol- >p het toekennen CL.-militair aan de rieurstellend, toen gis- llen van de avond, de stromen neerviel.... ;s tegen de ramen ge- s kinderen ongeduldig )f die bui nooit op- i het zo tecon half zes men er velen getooid ke lampions en lan- iten om het volksfeest te vieren. Nagekeken trokken zij door de voor velen een grote iet weer zich zo goed n enige peuters ge- tateerd, dat alles op liep. Vol enthousiasme liedjes, zegden hun inneer de in de deur- fster of gever gehoor om toch vooral „een werd deze bede be- ep.ie. koekje, appel en zelfs met een heerlijk Spoedig waren de voldaan over zoveel keerden de kinderen aarna. in hun bedjes ende tocht, in diepe nog eens in hun dro- ke man" te denken. 'OOR DORPSHUIS. orgen wordt door de n. afd. Heiloo, een miseerd, waarvan de ;de komt aan het op pshuis. Ongetwijfeld bezoek aan deze n. in de wetenschap svrouwen een fancy- is toevertrouwd en tpunt vansympathie ten Dorpshuis. BIZOT GAF FANELLI GEEN SCHIJN VAN KANS (Van onze dammedewerker) J^IETTEGENSTAANDE het feit dat de Heerlense damliefhebbers voor de derde maal gelegenheid hadden een ronde van het wereldkampioenschap, de zesde ronde, bij te wonen, was ook ditmaal de belangstelling zeer groot, pijen dik stonden de toeschouwers in extase te kijken naar de verrassingen „elke In dit gigantische tornooi schier geen einde schijnen te nemen. nE PARTIJ Verleene-Gedance was reeds na twee uur beslist. De Belg liep na een voortreffelijk offensief in een eenvoudig damzetje en verloor roemloos. Van Dijk en Deslauriers be gonnen een onregelmatige partij en hielden dat vol tot het eindspel, dat ondanks een offer van de zijde van Deslauriers remise werd. Piet Roozenbur|f kon op het spel van Saletnik moeilijk vat krijgen. De Italiaan ondernam een aanval op de zwarte korte vleugel van onze landge noot en dreigde met enkele combina ties. De wereldkampioen liet zich ech ter niet strikken, overwoog zelfs een positioneel offer, dat wel een door braak maar geen winst betekende en hield het toen maar op remise aan, hetgeen door de Italiaan werd aan vaard. De partij Torclaz tegen W. Roozen- burg gaf tot het middenspel een nor maal spelbeeld te zien. In een hard nekkige verdediging kon Roozenburg het in de langste partij van de avond niet verder dan remise brengen. Da genais liep tegen Huisman weer hard van stapel en kwam overwegend op het centrum te staan. De scherpe aanval van de Canadees -bleek niet voldoende om de winst' te beha len, zodat de punten broederlijk wei den gedeeld. Bizot speelde tegen Fa- nelli na een klassieke opening een luchtig klankspelletje en kwam met iedere zet in het voordeel. De sympa- tieke Italiaan wist daar geen raad mee, probeerde het van alle kanten, maar vond het, na een doorbraak van Bizot, maar beter om te capituleren. Bonnard begon zijn partij tegen King met een randpion te nemen en liet ook in het verdere verloop het cen trum aan zijn tegenstander. Een fout van King gaf Bonnard echter de ge legenheid door te breken en de partij ten slotte nog in zijn voordeel te be slissen. Fankhauzer kwam tegen Post spoedig in het offensief, maar de Noord-Afrikaan verdedigde zich su bliem en wees alle winstpogingen van zijn tegenstander beleefd doch drin gend van de hand. Klassieker dan klassiek was de partij tussen Verpoest en Descallar. Verpoest verkreeg een klein voordeel, hetgeen hij op schitterende wijze tot twee punten wist uit te buiten. De stand na de zevende ronde is: Dagenais 12; Piet Roozenburg, Bonnard en Keiler 9 uit 6; Van Dijk en Huisman 9; Verpoest 8 uit 6; Bizot en King 8; Fankhauser 7; Wim Roozenburg 6 uit 6; Gédance, Saletnik en Verleene 6; Post 4 uit 6; Descallar 4; Deslauriers 3; Fa- nelli 2; Forclaz 1. Het landenklassement luidt: Neder land 27 punten, BelgiëNederland 25, Frankrijk 23, Canadees-Noordafrikaanse combinatie 20, ZwitsersItaliaanse com binatie 14. De landen wedstrijd FrankrijkN. Ierland, in het stadion van Colombes gespeeld onder leiding van de Neder landse scheidsrechter Klaas Schipper, is met 3—1 door de Fransen gewonnen. Eij rust stonden zij met 21 voor. ENGELAND-BELGIE ONDER NEDERLANDSE LEIDING De wedstrijd Engeland—België, op Woensdag 26 November in het Stadion te Wembley, zal geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter de heer Leo Horn Jr. uit Bentveld. Als grens rechters zullen optreden de heren W. B Aussum Jr. uit Dordrecht en B. Bronkhorst uit Den Haag. (Advertentie. Ing. Med.) In een spannende en vinnige wed strijd heeft DAW een verdiende over winning behaald op de geroutineerde eerste klasser Zwemlust uit Utrecht. Deze te Amersfoort gespeelde ontmoe ting (Utrecht beschikt niet over een geschikte overdekte inrichting) heeft getoond, dat de Alkmaarders het eer ste klassepeil bereikt hebben. Tegen over het snelle spel van DAW stelde Zwemlust een uitstekende dekking, waardoor de Alkmaarse voorhoede niet ten volle haar spel kon ontplooien. Niettegenstaande dat nam DAW spoe dig de leiding, toen Slikker vanaf de zijlijn de Zwemlust-keeper met een keurige boogbal kansloos passeerde, Zwemlust maakte gelijk toen de scheidsrechter In de mening verkeer' de dat Klaas van der Pol een zware overtreding beging. Hoewel de straf- worp slecht werd genomen, had Van Straaten het nakijken, doordat hij „op de verkeerde hoek gokte". Met deze 1-1 stand brak de rust aan. Na de hervatting mocht Van der Horst een strafworp nemen, doordat de midachter, de oud-internationaal Winkelaar, de DAW-midvoor bij her haling te zwaar attaqueerde. De Zwem lust-keeper kreeg van Van der Horst geen schijn van kans. DAW bleef het meest in de aanval. Enige goede kan sen voor Boxem en De Jong gingen door foutieve afwerking verlóren. In de laatste minuut kreeg Zwemlust nog een goede kans, doch Van Straaten wist dit enige gevaarlijke schot, dat hij te verwerken kreeg, uitstekend te houden. Overigens kon de DAW- achterhoede, waarin Ekkel opviel, door uitstekend en snel reageren alle ge vaar in de kiem smoren, zodat de Alk maarders de beide punten mee naar huis namen. JUBILEUMCONCERT van de Groninger Orkestvereniging. Dit voor het culturele leven in de Noordelijke provincies zo belang rijke orkest viert zijn negentigja rig bestaan met een concert dat gewijd is aan twee mooie werken van Mozart, namelijk zijn Praag se symphonie en zijn mis c. fel. t. Mozarts muziek is wel fris en hoofs, maar bepaald niet uitslui tend vlot en oppervlakkig. Zijn mis bewijst in elk geval zijn diepe vroomheid. (Donderdag 20.05 over Hilversum II, 298 m.) DONDERDAG 13 november HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen - cer. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 2.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Gram.muziek, 10.30 Morgendienst. 11 00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11-50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 —12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.35 Zang en piano. 14.00 Metropole-Orkest en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gra- mofoonmuziek. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram.muziek. 18.10 Ge wijde muziek. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.10 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.30 Gram.muziek. (Pl.m. 19.45—19.50 Toe- eoraak.) 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevari eerd programma. 21.45 „Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.15—24.00 Gramofoanmuziek. HILVERSUM II. 298 m.ï 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra- mofoonmuziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram.muziek. 10.35 „Ik weet. ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Omroeporkest en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje", 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen 12.33 Gram.muziek. 12.50 „Uit het be- Oi'ijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram.muziek. 13.20 Lichte muziek 14.00 „Ontmoetingen met Christo- l?nn v \hoorspe1, 14*33 Pianorecital, 1R, - °or zieken. 16.00 Gram.muziek. GrsmmY,ar\Pe?ita's en Mantilla's". 16.30 ^erHUeA- 17'30 "Het arbeidsrecht in Indonesië". LicMe muzïek.19J) (f e5nro6m Londen. 19.03 Discopam p' tafelparlement. 20.00 Nieuws.'20 05°Gro dinger Orkestvereniging ToonkrmJ? en solisten. ,In de 20.45 „Het culturele leven in Gromneen" klankbeeld). 21.50 „Ellen Nelson's Di lemma", hoorspel.' 22.25 De Reis van K.H. Prins Bernhard naar Midden er, Zuid-Amerika. 22.30 Gram.muziek. 2250 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30—24.00 Zang, orgel en viool. piET ROLIE heeft kennelijk idae in de beker welkè als eerste prijs beschik baar is gesteld voor de winnaar van het Burchttornooi. Op de eerste avond klopte h\j in een nek-aan-nek-race Dirk Wester, spelende met een moyen ne van 7.50 en gisteravond werd Plet Hoogland het slachtoffer. Dat was geen schande voor H., xvant Rolie speelde weer met een gemiddelde van boven de zeven en dat is meer dan wij van de deelnemers aan dit tornooi mogen verwachten. OVERIGENS is het niet zo verwon derlijk dat Rolie met dergelijke ge middelden uit de bus komt. Hij is in dit tornooi een van de spelers die het kleine spel 't beste beheersen en iedere „kleine" speler zal op het biljart van de heer J. Huiberts, als hij in vorm is, veel caramboles kunnen maken. Hoe- wel het machtsvertoon van Rolie na tuurlijk indruk heeft gemaakt, wil dat nog geenszins zeggen dat hij zich reeds bij voorbaat zeker van de eindzege mag weten. Er zijn nog spelers vol doende die het hem lastig kunnen maken en één daarvan is ongetwijfeld Dirk Wester, een geheel andere speler. Wester is een typisch „ruime" speler. Hij weet echter de ballen bijzonder goed te plaatsen en het is zeker niet zo, dat hij maar lukraak de ballen over het groene laken laat vliegen. Schot heeft dat kunnen ontdekken Tot aan de achttiende beurt ging deze partij volkomen gelijk op, maar met series van 10, 17 en 24 besliste Wester de wedstrijd in zijn voordeel. Ook Stadegaard moest het hoofd voor Wester buigen. Wij hebben de indruk, dat Stadegaard veel moeite zal hebben in dit gezelschap tot een eer volle plaats te komen. Zijn gebrek aan wedstrijdroutine zal daar ongetwijfeld één van de oorzaken van zijn. Wester won dan ook zonder dat hij een mo ment in gevaar was geweest. Hot heeft er een moment naar uit gezien, dat Daaf Kranenburg van Tel- dertiende beurt een kleine achterstand te hebben opgelopen, stond Telieman na vijftien beurten met*7687 in het voordeel. De 150 caramboles waren hem echter te veel, want nadat hij de honderd was gepasseerd, liet hij niets meer zien en Kranenburg maakte ten slotte zonder moeite de 150 vol. Schot en Dekker namen om beurten de leiding. In de 21e beurt stond Schot echter met nog twaalf punten voor de boeg duidelijk op winst. Dekker had op dat moment op 101 caramboles ver zameld en niets scheen meer tussen de veteraan en zijn overwinning te kunnen komen. Dekker kwam hem met een serie van 23 toch nog dicht „achter zijn broek" en Schot moest zich inspannen om met slechts acht caramboles verschil te winnen. Hedenavond worden voor het Burcht tornooi gespeeld: KranenburgStade gaard, WesterHoogland, RolieTel leman en HooglandStacjegaard. De uitslagen luiden: Wester Schot Rolie Hoogland Wester Stadegaard Kranenburg Teileman Schot Dekker De stand is: Rolie Wester Schot Telieman Kranenburg Dekker Hoogland Stadegaard De cijfers be gewonnen, verloren en matchpunten. 150 27 24 5.55 108 27 20 4.— 150 21 27 7J4 75 21 19 3.57 150 33 32 4.54 82 33 9 2.48 150 29 17 5.17 125 29 30 4.31 150 27 33 5.55 142 27 23 5.29 2 2 0 4 3 2 1 4 3 2 1 4 2 1 1 2 2 1 1 2 2 1 1 2 2 0 2 0 2 0 2 0 nen resp.: gespeeld GESLAAGD VOOR INGENIEUR Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen voor civiel ingenieur de heer B. Koorn, alhier. (Advertentie, Ing. Med.) De dag van Sint Maarten ging te Groet dit jaar niet onopgemerkt voor bij. Het bestuur van V. V. V. Groet Camperduin had om dit oude feest aan de vergetelheid te ontrukken, evenals het vorige jaar de jeugd bijeen ge trommeld. Al vroeg op de avond trok ken de jongens en meisjes in optocht naar de school, waar zij door het be stuur, bijgestaan door een commissie, werden ontvangen. Uitgedost in de vreemdsoortigste pakjes verschenen de deelnemers aan dit feest voor de jury bestaande uit mej. M. Krimp en de he ren W. Bant, C. Kager, C. J. Koge en W. Ruyter, toonden hun lampions, uit geholde bieten, enz. en zongen hun liedjes. De jury kende na veel wikken en wegen de uitgeloofde prijzen toe aan de volgende jongens en meisjes: COSTUMES, le prijs, de meisjes Sterk, oud 8 en 5 jaar. 2e prijs A. M. Leeuwenkamp en B. Vriesman, resp, 8 en 7 jaar. LIEDJES, le prijs Marietje Roozen daal. 12 jaar, 2e prijs Marian Hoog- vorst 5 jaar en N. Marees. LAMPIONS, enz. le prijs T. Schot vanger 9 jaar, 2e prijs Kitty Hagel en Els Sleking, resp. 4 en 5 jaar. En toen zwierven al die dwergjes, met een reep chocolade van het be stuur in de hand, uit in de duisternis. Het was een fantastisch schouwspel al die dwaallichtjes langs de donkere wegen te zien zweven van huis tot huis. Overal werd aangeklopt en de bewoners het grote nieuws verkondigd, dat de Kalven staarten dragen en de Koeien horens, de meisjes rokken en de jongens broeken, of dat Sinte Maar ten had een koe, die moest naar de slager toe. Een half verkleumde zucht te: wat is het koud, geef m'n turfje of wat hout, en voegde er de geruststel lende mededeling aan toe: geef me 'n appel of 'n peer, dan zie je me het hele jaar niet weer. De heer P. Tromp, wethouder en dijk graaf, wordt Donderdag zeventig jaar. Wanneer we deze figuur op zijn brom fiets door Heerhugowaard zien gaan zou men hem de zeven kruisjes nog niet geven, maar het is toch zo. Vele jaren heeft de heer Tromp zijn beste krachten aan de gemeente en polder Heerhugo waard gegeven en het zal niet lang meer duren of de zeventigjarige zal zijn wel verdiende rust gaan genieten. Wij wen sen hem en zijn echtgenote, die eveneens verjaart, van harte geluk. 103. „Zit je dan overal?" riep de ba ron angstig, terwijl hij onwillekeurig de vier tientjes, die hij in zijn hand hield, natelde. „Raak ik dan nooit van je verlost?" „Nee baron ik zal me net zolang aan U moeten vertonen, totdat U een ander mens geworden bent. Pas dan is mijn taak afgelopen! En gaat U nu vlug, anders ligt die arme boer al lang op één oor. Maar past U op, mij niet nogmaals voor de gek te houden. Anders zal ik straffere maatregelen moeten nemen". „Nee, daar kun je van op aan", riep de baron zenuwachtig. „Ik zou het niet durven". Na deze woorden nam hij haastig de benen. Zo dra de baron verdwenen was, kwamen Pom en Pam uit hun schuilplaatsen te voorschijn. „Wat wil je nu doen?" vroeg Pom. „We moeten zo vlug mo gelijk naar het kasteel gaan! Daar zal de baron straks wel naar terugkeren". Het kwam allemaal precies zo uit als Pim gezegd had. Zij hadden juist nog tijd om zich in de kamer van de ba ron te verstoppen, toen zij de sleutel in de voordeur hoorden steken. „Sst, daar is-ie", fluisterde Pim. ..PARTICULIERE KINDERBESCHERMING" (Van onze rechtbank-verslaggever) ÜET was omstreeks het midden van het vorig jaar, dat het achttienjarige meisje Gonne K„ dat bij een uitspraak van de Haarlemse kinderrechter onder toe zicht van een voogdes xvas geplaatst en was tewerk gesteld in het gemeentelijk kindertehuis te Haarlem, wegliep. Ondanks alle nasporingen van de politie werd Gonnie eerst eind Januari 1952 ontdekt, toen ze verbleef ten huize van een zekere B. in Anna Pauloxvna. Daarvóór had ze zich schuilgehouden op een aantal andere adressen te Enkhuizen, te Bakkum en te Westwoud. Drie personen, die haar onderdak hadden verleend, moesten gisteren wegens overtreding van de artikelen 279 en 280 van het Wetboek van Strafrecht voor de Alkmaarse recht bank verschijnen. In één geval, xvaarbij de misdrijven als bedoeld in beide wetsartikelen waren begaan, werd een gevangenisstraf van drie weken geëist. HEZE trieste geschiedenis, waarbij het 1 minderjarige meisje als getuige moest optreden tegen de mensen, die haar hadden geholpen, was begonnen in Augustus 1951. Om verschillende re denen, o.m. ongenoegen met de direc trice van het kindertehuis waar ze was geplaatst als interne hulp, had Gonnie de benen genomen. Ze vroeg en vond onderdak bij een inwoner van Bakkum, een zekere Job. R„ die haar in zijn wo ning opnam. De man wist aanvankelijk niet, dat hij hiermee een minderjarige aan het over haar gestelde toezicht ont trok en dat hij derhalve strafbaar was. Gonnie zelf wekte ook allerminst de indruk, dat ze een vluchtelinge was, want ze bewoog zich te Bakkum als ieder ander meisje. „Ze was goud-eer lijk," vertelde Joh. R. „en iedereen mocht haar graag. Ze hielp mijn vrouw, die gebrekkig is, in het huishouden". Later echter vernam hij. dat Gonnie onder toezicht van de voogdijraad stond. Inmiddels verbleef het meisje bij B. te Anna Paulowna. De vrouw van Joh. R. had Gonnie's aanwezigheid daar aan de politie, die bij haar was komen infor meren, kenbaar gemaakt. Van deze om standigheid bracht Joh. R. het meisje op de hoogte. Later probeerde hij Gonnie te bewegen weer bij hem in huis te komen, daar ze een voortreffe lijke hulp in de huishouding was ge bleken. nOCH het meisje zwierf verder. Ze u kwam terecht bij een kapper in Enk huizen, een zekere Wolter E., die haar enkele dagen onderdak verschafte. De officier van Justitie bij de Alkmaarse HOESTBUIEN, VAST SLIJM s J an a (Advertentie, Ing. Med.) DOOR. 33). jm Krabben en peuteren maakt ae Hlllfl kwaal steeds erger. De helder ti1ïcl/>n vloeibare D.D.D, dringt diep UHlHcMJ in de poriën door, zuivert, ont- J smet en geneest de huid. geneesmiddel tegen t| "htk huidaandoeningen ■MJP.J0LP.Jajr. (Advertentie, tag Med.) Kinderen worden langs de weg gebo ren en oude mensen sterven er. Mada me Bonnard is een van hen, die ster ven. Louise is wanhopig. Ze heeft een met diamanten gevuld kistje in haar handen halssnoeren, armbanden, broches, ringen en ze willen haar geen fles wijn of een korst brood ver kopen om het leven van haar moeder te redden. Ze blijft aan de kant van de weg zitten en wacht. Juist vóór donker vallen er meer bommen: ze zit daar maar en wacht op de dood. Als 't donker is, zit ze er nog. En aldoor komen er mensen voorbij duwend, vloekend, schreeuwend, schreiend, scheldend. Dan, denkt u eens aan, hoort ze iemand in het Engels vloeken ze staat op en snelt naar hem toe. I Ik denk, dat ze wat buiten zichzelf is; re heeft ook zulke vreselijke dingen gezien. Ze grijpt hem in het donker bij de arm en zegt: „U is Engelsman: mijn moeder is ook een Engelse. Wilt u me helpen?" Hij antwoordt: „Wat kan ik doen? Ik kan me zelf niet eens helpen". Dan wordt ze. denk ik, hele maal gek en zegt: „Dit kistje is vol diamanten. Ik zal u de helft geven". Hij zegt: „Laat zien! Hij haalt een lan- n „mt de zak en draait het licht ??.n- ,.Ze opent het kistje. Dan steekt hij zijn hand erin en keert de diaman ten om en om; ze schitteren in het licht. Plotseling is alles weer donker en het kistje verdwenen. Ze voelt, dat het uit haar hand wordt gerukt en weg is het. Al haar vermogen is weg en de man ook". Ferrand stak de handen omhoog, als om zijn verhaal meer dramatische kracht bij te zetten. „Stelt u zich haar wanhoop eens voor. Ze gaat weer naar haar moeder. De volgende morgen is madame Bon nard dood. Louise reist te voet verder. Eindelijk komt ze op een haar beken de plaats. Een familielid neemt haat- op. Ze heeft alles in de wereld verlo ren behalve een parelsnoer en een ket ting, die ze om de hals draagt. Ze hebben waarde en later kan ze die dingen verkopen. Na de oorlog trouwt ze met een Engels officier, zekere Ro gers. Geen erg gelukkig huwelijk en ze gaan weer van elkaar. Hij reist naar Engeland, bij blijft in Frankrijk. Dan hoort ze, dat hij dood is. Ze komt in Engeland, zij blijft in Frankrijk Dan is een beetje geld, niet veel, cat hij heeft nagelaten. Zodoende heb ik haar weer ontmoet". Frank's hand bewoog zich snel over het papier, maar Lamb onderbrak het relaas met de vraag: „Dus u xvas toen in Engeland. Wat deed u hier?" Onder het praten was de jonge man veel kalmer geworden. Het haardvuur had hem verwarmd; zijn handen heef den niet meer en hij antwoordde op levendige toon: „O, ja, monsieur. Mijn vader, hij is hotelier-hotelhouder. Toen Louise en ik kinderen waren, was hij leider van een hotel in Parijs. Nu heeft hij zijn eigen hotel in Amiens. Een vriend van hem beheert de „Luxe" in Londen. Mijn vader zendt mij hierheen, om mijn Engels te ver volmaken, ondervinding te krijgen, begrijpt u; dat gebeurt altijd in het hotelfoedrijf. Zo ontmoet ik Louise, die ik tien jaar lang niet gezien heb". „Wilt u beweren, dat u haar herken de?" vroeg Lamb, de ander strak aan kijkend. Over het donkere, magere gezicht, vloog een zweem van een glimlach. „O, neen, monsieur dat kan ik niet zeggen. Ik ontmoet haar het is avond ze draagt een zwarte japon., heel chic. Ik zie het blonde haar, de bruine ogen en ik denk: Dat is niet al ledaags. Dan kom ik tot de conclusie, dat ze me aan iemand herinnert en vóór ik tijd heb, verder te denken, zie ik de oorringen en ik weet, dót het Louise is". „De oorringen...." Michel maakte een wijd, veelbeteke nend handgebaar. „Ja, ja, monsieur, de oorringen! Het is monsieur Bonnard, de vader van Louise, die ze maakt en ze aan zijn dochter geeft op haar achttiende ver jaardag. Er is een beetje wat u „kèet" noemt over. Monsieur Bonnard, hij doet het bij wijze van verrassing, maar madame Bonnard zegt, dat Lotiise te jong iseen jong meisje moet geen diamanten dragen. Maar Louise is als betoverd. Ze schreit, ze smeekt, ze gilt en krijgt ze ten slotte. Ze zijn, moet u begrijpen, heel bizonder van makelij, dus als ik ze zie weet ik dadelijk: Dit is Louise Ik ga naar haar toeik spreek haar aan. ik zeg: „Is het waar, dat je hebt vergeten Michel Ferrand?" en ineens herkent ze me. Als we niet in een openbaar lokaal waren, zouden we elkaar omhelzen. Ze vertelt me. dat ze alleen dineert. We kunnen hier niet praten. We maken een afspraak, eikaar te ontmoetenze vertelt me alles. Daarna ontmoeten we elkaar dikxvijls. Op een dag vind ik haar erg bleek, erg opgewonden. Ze is een paar dagen weg geweest. Zaken roepen haar naar Ledlington, waar de ouders van kapi tein Rogers een huis hadden en waar ze overleden. Het huis is verhuurd en 't meubilair opgeslagen. Louise gaat erheen, om te zien wat kan worden verkocht. Zij is in een hote'. genaamd de „Stier"drie, vierhonderd jaar oud. Er is een overwelfde ingang naar een binnenplaats en 't hotel is daar omheen gebouwd. Louise heeft een kamer, die op de binnenplaats uitziet. Ze is gereed om naar bed te gaan. Het is pas even over negenen, maar ze is vermoeid. Ze doet het licht uit, gaat naar het venster en opent het. Het is een mooie nacht de sterren schitteren, ze kijkt er bewonderend naar. Dan, in een oogwenk, versteent ze. Onder haar venster stommelt een maner valt iets en hij vloekt. Monsieur ze vertelt me, ze be- 7"'eert me, dat de woorden dezeifle zijn, die ze op de weg van Parijs hooi Ze. z dal e die nooit zal vergeten. De man onder haar venster -■-« Het is de zelfde stem, hij gebruikt dezelfde woorden. Ze verzekert me, dat het de man zelf isze kan het niet mis hebben." Hem koel aanziende, merkte Lamb nu kortaf op, dat Ferrand geen sprookjes moest vertellen. Wéér rea geerde de Fransman met een nerveus gebaar. (Wordt vervolgd) rechtbank, mr A. W. Holstevn. xveeg tijdens de behandeling van E.'s zaak nog op de gevaren waaraan het meisje is blootgesteld geweest, zulks nadat E. had verklaard zeer veel voor het werk van de kinderbescherming te voelen. De president, mr J. Krabbe, had reden om zich over de opvattingen van E. inzake kinderbescherming te verwon deren, aangezien de bescherming van de jeugd een taak van de politie is. Het is dan ook wonderlijk, dat E. weigerde inlichtingen omtrent de verblijfplaats van Gonnie aan de politie te verstrek ken, toen daarnaar bij hem geïnfor meerd werd. De kapper verklaarde, dat hij zich destijds bereid had verklaard om inlichtingen te geven, indien hij daartoe wettelijk verplicht zou blijken. Later ontspon zich hierover nog een korte discussie tussen de officier en de president, waaruit bleek, dat degeen die van misdrijf wordt verdacht inder daad het recht heeft om te zwijgen op vragen van politie en rechtbank. Blijkt zijn schuld evenwel langs een andere weg, dan is hij zeker strafbaar. Het was mr Holsteyn, die dit laatste stelde, zulks op grond van enkele Arresten van de Hoge Raad. Gonnie was niet lang bij de kapper in huis geweest, 'want op het moment dat haar gastheer door de politie on dervraagd werd 25 Jan. 1952 be- vond ze zich bij diens schoonvader, zekere Hidde K. te Midwoud. Ook hier vond de politie een man, die Gonnie een particuliere „bescherming-tegen- de-kinderbescherming" wou bieden. Het meisje was nu weer in Anna Pau lowna, waar ze ten slotte aangehouden werd. Mr Holsteyn had een behartenswaar- dig requisitoir voor de kapper, die als eerste terecht stond, in petto. Verdach te heeft niet alleen het onderzoek van de politie ernstig belemmerd, doch bo vendien de bedoelingen welke de kin derrechter met dit meisje in haar eigen belang had. doorkruist. Hij tracht zich beter voor te doen dan hij is, doch als goed burger had hij te zor gen dat het kind komt waar het hoort. Een boete van 200.subs, zestig da gen werd geëist. Tegen Joh. R. te Bak kum, die het meisje niet alleen onder dak had verschaft, doch haar ook had gewaarschuwd toen de politie haar op het spoor was, eiste mr Holsteyn drie weken onvoorwaardelijke gevangenis straf. De schoonvader van kapper E. hoorde 200.subs, zestig dagen tegen zich eisen. Uitspraak in alle zaken op 25 Novem ber a.s. MACHINEKAMER VAN KOELHUIS WORDT HERBOUWD ZUIDSCHARWOUDE. De machine kamer van het koelhuis van de heer P. Visser in de Koog te Zuidscharwoude, die vorige week door een explosie verwoest werd, is al weer in herbouw. Deze werk zaamheden zijn opgedragen aan de firma J. Heidsma te Noordscharwoude. De nieuwe koelmachine zal' geleverd worden door de firma Gebr. Witte, eveneens uit Noordscharwoude. PURMEREMimER MARKT PURMEREND. 11 Nov. Aangevoerd 962 runderen: 420 vette koeien 2—2.80. p. kg, stug; 120 melk- en kalfkoeien 675—1125 p. stuk, stil; 348 geldekoeien— 550—825, goed; 36 pinken 400—630. ma tig; 28 graskalveren 225—350. goed; 10 vette kalveren 210—350, vlug; 220 nuch tere kalveren v. d. slacht 40—90, goed; fokkers 80-120, goed; 10 stieren 625— 1100, stug; 80 vette varkens 2—2.14, vlug; 1243 vette schapen 90—130, kalm, lammeren 65—100, goed; 53 bokken en geiten 10—50, stug; 42 paarden 650— 1025, stil. Totaal 2610 dieren. 4500 oude kippen en hanen, rode en witte 1.90—2 p. kg; 200 idem blauwe 2—2.20; 200 jon ge hanen blauwe 2.60—2.70; 250 ee;iden 1.50—2.40 p. stuk; 400 konijnen 2—7; 40 ganzen 8—11: 3000 kipeieren 19.50— 21 p. 100 st., 1000 eendeneieren 13 p. 100 st. Veiling: 44000 kipeieren 21.50 22.10 per 100 stuk*1 66000 eendeneieren 15.25—15.50.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3