Tweede Kamer nam het algemeen defensie-beleid onder de loupe Vragen staat vrij Behandeling van de begroting van de Landbouw Het P.E N. boekte 16 pet meer electriciteitsverbruik Uitzonderlijke krachtsinspanning is noodzakelijk Critiek op berichtgeving van oefening „Holdfast" EFFICIENCY' iiiiiniiiinniiiiiiiflii^ BESPREEKPREEKIE DE, HET VLIECWAPEN Critiek op het melk- prijsbeleid Frankrijk met Engeland en V.S. vast verbonden Opbrengst van graan en aardappelen aanzienlijk hoger dan vorig jaar Teruggang van koolzaad en peu'vruchten ABDUSIROOP Derde van de productie voor Hoogovens Voor werkgevers Kunstschilder zou op „kunstreis' Hij leefde met vriend op andermans zak Proefsiaiion voor groenienieeli? VERKOUDHEIDBÏGËSml» Bonn wijst protest der Arabische staten af (Van onze parlementaire redacteur) /■■ISTERMIDDAG heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de beschou- wingen over de begrotingen van Oorlog en Marine. Het algemene defensie beleid, de samenwerking in de Noordatlantische Verdragsorganisatie, de positie van de opperbevelhebber, de aanvullende taak van de Europese Defensie Ge meenschap, de inschakeling van West-Duitsland, alsmede tal van andere kwesties werden door een tal afgevaardigden aan de orde gesteld. Niet minder dan drie van hen uitten bovendien hun ernstige misnoegen over de berichtgeving in de Nederlandse pers van de geallieerde oefening „Hold Fast". ent beleid achtte hij het de overweging v/aard om er eventueel buitenstaanders bij te betrekken. Na een aanval op de Nederlandse pers, aan welker bericht geving Chester Willmot vooral zijn op merkingen zou hebben ontleend, stipte deze PvdA-afgevaardigde een aantal kwesties, zoals de diensttijd, het tijd stip der oproepingen en de kostwin nersvergoeding aan. Tenslotte brak hij een lans voor een aan het Humanistisch Thuisfront toe te kennen taak bij de geestelijke verzorging van onze solda ten. De heer Fens (KVP) begon met zijn bezorgdheid voor onze defensie te uiten. De gang van zaken in het NAVO-ver- band had hem verontrust. In dit ver band ging hij uitvoerig in op de in de Raad van Europa gehouden gedachten- wisselingen. De gelijkberechtigdheid van Nederland moet onvoorwaardelijk vaststaan. Inzake de jongste wijzigingen in onze defensie-opbouw vroeg de heer Fens zich af, of Nederland uitsluitend in overleg met de opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten kan afwijken van de in NAVO-verband gemaakte af spraken. Met een uitvoerige verwijzing naar een Herderlijk Schrijven van de Syno de van de Nederlands Hervormde kerk besprak de heer Vorrink (PvdA) ver schillende aspecten van het defensiebe leid. Hij wees er met klem op dat, ge zien het demonische karakter van deze tijd, niet alleen aandacht moet worden besteed aan de materiële uitrusting van de Nederlandse soldaat, maar ook en vooral aan de geestelijke en ideologi sche aspecten van de huidige defensie inspanning. De EDG moet zijns inziens een aan vullend karakter dragen, ten opzichte van de NAVO heeft de EDG slechts een dienende taak. De heer Vorrink be pleitte met kracht de opneming van W. Duitsland in het Atlantische en West- Europese verdedigingsstelsel. Het EDG- verdrag moet zijns inziens dan ook zo spoedig mogelijk, zij het na grondige behandeling, worden bekrachtigd. De heer Vorrink vroeg zich af, of Neder land een zo belangrijke en onmis bare factor in het West-Êuropese brug- gehoofd wel een eigen bijdrage levert tot de algemene strategische discussie. Het had hem zeer bijzonder teleurge steld met het oog op de grote beteke nis van het luchtwapen, dat nog steeds geen staatssecretaris voor de lucht macht is aangesteld. De PvdA-afge- vaardigde meende, dat ook de Bescher ming Burgerbevolking onder de minis ter van Oorlog behoort te ressorteren. Mocht de financiële druk te zwaar worden dan zou de regering in navol ging van Engeland en België tot wij ziging van haar plannen kunnen over- aan. Maar dan in NAVO-verband. In zake de materiaalvoorziening kan men de Ver. Staten geen verwijten maken, want, mpende de heer Vorrink, zij dra gen de hoofdlast in Korea. De hoofd zaak is zijns inziens, dat er geen ach teruitzetting voor Nederland is. Zou minister Staf niet een verklaring willen afleggen over „de alle perken te buiten gaande" mededelingen van de BBC-commentator Chester Willmol over de hoedanigheid van de Nederlandse troepen tijdens de oefening „Hold Fast"? De heer Vorrink meende, dat uit niets was gebleken, dat Nederland weigerachtig is zijn plicht te vervullen. heer Vermeer (PvdA) besprak vervolgens een aantal technische as pecten en onderdelen van ons defensie beleid. Ter bevordering van een effici- 'n Hennetje inkt... VJTJ zijn nog nooit ingegaan op het verleidelijke voorstel om toch vooral tijdig plaatsen te hespreken, zoals dat dagelijks in advertenties voor alle mogelijke cultuur ver rij - kende bonte- en andere avonden wordt aangeraden. JJEEIV, wij zijn er nog nooit ingetrapt, want het schijnt ons een mislei dend en sophistisch voorstelHet gaat hier namelijk om een gecom pliceerd sociaal probleem en men moet de kwestie dan ook op dit niveau zien: een zaal is en blijft wat men ook voorverkoopt immers van beperkte en vastge stelde omvang, waarin slechts een zeer bepaald aantal mensen kan worden gehuisvest. Men krijgt al leen maar een verschuiving: als één groep tijdig bespreekt, kunnen alle overigen er niet in, en als anderen er het eerst bij zijn, ko men die eerste groep en de rest van de overigen er weer niet aan te pas, hoeve le geleerden zich hierover ook reeds het hoofd heb ben gebroken. Het is allemaal looa om oud ijzer. Voor het publiek en bloc heeft het advies dus generlei waarde, of het moest zijn dat min der worstelpartijen voor de loket ten er een consequentie van kun nen zijn. UET is natuurlijk niet uitgesloten, dat de „bespreek tijdig"-oproep als een zeer fijn trekje van reclame psychologie dus de be langstel ling van de eenvoudige geest sti muleert en hem in een „nu ot nooiV'-roes drijft. Anderzijds be staat het gevaar, dat de défaitisten, die de opwekking lezen, alle hoop op een laat plaatsbewijs opgeven daar het nu tóch al wél wéér uit verkocht zal zijn". £EN materie dus met vele aspecten, waarover nog veel van gewicht te zeggen zou zijn, en een nog onop geloste kwestie, weshalve wij u misschien voorlopig toch maar zij het volkomen onverantwoord adviseren: „Bespreekt vooral tijdig «tui plaatsen!!!" Ook de heer Roosjen (AR) achtte het opnemen van West-Duitsland in het Europese en Atlantische verdedigings- stelsel een dwingende noodzaak. Het nader bekijken en het doordenken van het nieuwe legerplan gaf hem aanlei ding een grote reeks van vragen te stel len. De heer Roosjen onderstreepte het belang van veel en goed kader, daar dit de efficiency van onze strijdkrach ten zal doen stijgen. Hij was er overi gens niet gerust op, dat dit legerplan het laatste zal zijn. Inzake de geruch ten rond de materiaallevering drong de AR-afgevaardigde er op aan de fabel tjes terzake de wereld uit te helpen, daar zij defaitisme kweken. Ook de heer Roosjen achtte de be richtgeving in de Nederlandse pers over de oefening Hold Fast onjuist: „de va derlandse pers was een koude douche geweest" voor de deelnemers aan deze geallieerde oefening. Uitvoerig de krijgsraden besprekende sprak de heer Roosjen de hoop uit, dat de minister hierin aanleiding tot een diepgaand onderzoek en het treffen van maatregelen zou vinden. Na een aantal opmerkingen over de principiële dienst weigering te hebben gemaakt, wees hij er tenslotte op, dat een uitzonderlijke krachtsinspanning ter bevordering van de vrede noodzakelijk is. I UCHTMACHT-vraagstukken vorm- den het voornaamste thema van de heer Visch (KVP). Na een aantal tech nische vraagstukken te hebben aange sneden, bepleitte hij met de grootste klem het benoemen van een staatssecre taris voor de luchtmacht Een dergelijke benoeming zou zijns inziens veel kunnen bijdragen tot een goed functionneren van ons vliegwapen en tot de oplossing van de vele en grote nog bestaande pro blemen. Deze KVP-afgevaardigde be ëindigde zijn rede na nog de fraudes de ongevallen en de vliegdiscipline ter sprake te hebben gebracht met een woord van waardering voor ons jonge vliegercorps. De beraadslagingen worden heden middag voortgezet. In haar avondzitting heeft de Twee de Kamer de begroting van het depar tement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en die van het Landbouwegalisatiefonds in behande ling genomen. Er waren vele uitingen van lof aan het adres van de minister, doch er werd ook critiek geleverd, voornamelijk op het melkprijsbeleid en op de Stichting van de Landbouw De heer Vondeling (PvdA) verklaar de een groot voorstander te zijn van de werkmethode van de minister, doch voegde èr aan toe, dat er gevaar kon schuilen in het streven naar volledig overleg met het bedrijfsleven alvorens met voorstellen te komen. Het binnen lands landbouwbeleid besprekend, zei spreker, een critisch geluid te moeten laten horen aan het adres van de Stichting van de Landbouw zowel als aan dat van de regering Het was zijns inziens noodzakelijk de doeleinden scherper en concreter te stellen. Als het bedrijfsleven zijn taak niet vervulde zou de overheid het moeten doen, aldus de heer Vondeling. De heer Droesen (KVP) verklaarde zich accoord met de hoofdlijnen van het landbouwbeleid. Hij betoogde even wel, dat een grotere mate van zeker heid gewenst was. Het verwonderde spreker, dat de minister niet tot over eenstemming kan komen met de Stich ting van de Landbouw ten aanzien van de molkprijspolitiek. De heer De Ruiter (CHU) betoogde, dat de boerenstand van de regering een garantie voor bestaanszekerheid op lange termijn verlangde, welke in de memorie van antwoord ontbrak. Het probleem der kleine boeren zou alleen kunnen worden opgelost, door hun land te geven, aldus'spreker. De heer Den Hartog (WD) was van oordeel, dat het thans gevolgde systeem betreffende de prijs van de consumptie- melk niet kan worden gehandhaafd. De heer Biewenga (AR) gaf in over weging het volgen van één graanbe leid met minimum garanties. De werk gelegenheid zou vooral moeten worden gestimuleerd door de verbouw van arbeidsintensieve gewassen. De heer Van den Heuvel (AR) was van oordeel dat de minister in gebreke was gebleven met betrekking tot het opruimen van bezettingsmaatregelen. DE NIEUWE WESTDUITSE AMBASSADEUR IN NEDERLAND Een Westduitse regeringsfunctionaris heeft te Bonn medegedeeld, dat zijn re gering heeft voorgesteld dr. Hermann Katzenberger tot ambassadeur te Den Haag te benoemen. De 61-jarige katho- Premier Pinay: Op een gisteren te Rethondes de plaats waar op 11 November 1918 de wapenstilstand werd getekend uit gesproken rede heeft de Franse ore- mier Pinay de Franse verbondenheid met de Ver. Staten en Groot-Brittan- nië bevestigd. Hij zeide: „In 1939 streden wij teza men met onze bondgenoten aan gene zijde van het Kanaal en de Atlantische Oceaan en thans behoren wij meer dan ooit tot de gemeenschap van de vrije wereld". ANTOINE PINAY terug van het verval Over de inwendige twisten, zeide Pinay dat deze dikwijls ten onrechte als wanorde worden beschouwd, zij waren „een extreme vorm van vrij heid". Verder verklaarde Pinay, dat Frankrijk met een toenemende bevol king was teruggekeerd van de weg van het verval. Hadji Kamlon, de vogelvrijver klaarde leider van de Mohammedaan se stam der Moro's op de Philippijnen, die zich zes jaar lang tegen de rege ring heeft verzet, heeft zich met elf volgelingen overgegeven. Het CBS verwacht voor 1952: VOLGENS het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de uitkomsten van de voorlopige raming van de oogst van akkerbouwgewassen, welke be trekking heeft op de verwachtingen, zoals deze golden omstreeks 1 Octo ber, als volgt. Gerekend wordt op een totale op brengst aan granen van 1.625 millioen kg, d.i. 108 millioen kg meer dan het vorig jaar. Tarwe en gerst leveren respectievelijk 324 (v.j. 270) en 237 (v.j. 210) millioen kg op. Rogge ver toont bij een lagere hectare-opbrengst een hogere totaal-opbrengst dan vorig jaar, n.l. 480 millioen kg (v.j. 458), zulks op grond van de uitbreiding van het beteelde areaal. Alleen bij haver blijkt de opbrengst bij gelijkblijvend areaal te zijn teruggelopen tot 471 millioen kg (v.j. 491). Van de peulvruchten leverden alleen de erwten een hogere totaalopbreugst op, n.l. 71 millioen kg, tegen 59 in 1951. Voor veldbonen liep deze terug van 8.7 tot 7,2 millioen kg, voor stambonen van 13.9 tot 7.3 millioen hg. Oliehoudende zaden vertonen even eens een sterke teruggang, n.l. van 64 op rond 53 millioen kg. Het sterk ste is hierbij betrokken het koolzaad, dat bijna 40 procent minder opleverde dan het vorig jaar, zulks ondanks MMWQ Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKERS 's werelds beste hóeststroop (Advertentie, ing. Med.) Het Provinciaal Electriciteilsbedrijf van Noord-Holland (PEN) heeft in 1951 totaal 651 millioen kWh verkocht tegen 562 mill. Kwh in 1950. Het ver bruik is dus met 15,8 pet. toegenomen. Deze stijging is vooral veroorzaakt door een groter verbruik van het industriële complex van de Hoogovens, dat 63 mill. kWh meer heeft afgenomen dan in 1950. In totaal werd aan de Hoogovens 279 min kWh geleverd. Het totale energie verbruik in de industriële sector be droeg circa 492 min kWh. Behalve voor de Hoogovens, vertoon de ook het overige verbruik in de eer ste helft van 1951 nog een belangrijke stijging. In de tweede helft was deze toeneming, vooral in de huishoudelijke lieke dr. Katzenberger is thans gezant sector, aanzienlijk minder. November te Dublin. toonde zelfs een kleine achteruitgang ten opzichte van 1950. De directie is van mening, dat de in het najaar aan gekondigde tariefsverhoging van 25 pet. hierop mede van invloed is geweest. (De regering oordeelde het toen nood zakelijk, dat de electriciteitsbedrijven in het vervolg zouden afschrijven naar vervangingswaarde). De nieuwe inves teringen vorderden aanzienlijke bedra gen. Bedroeg per ultimo '46 de aanschaf fingswaarde van de aanwezige activa ruim f 68 min. (waarop circa f 47 min. was afgeschreven) in de jaren 1947 tot en met 1951 werd voor f 42 min ge- investeerd. De ontvangsten in 1951 hebben totaal bedragen f 39.523.494. (f 30.972.140). Hierop worden allereerst de kosten ad f 34.802.881 in mindering gebracht. Voorts wordt f 4.102.670 aangewend voor afschrijvingen, f 567.031 voor bij zondere lasten, waarna f 50.921 (f29.897). aan de reserve wordt toegevoegd. De directie acht het een noodzakelijke eis deze reserverekening krachtig aan te vullen. hebben nu enkele weken onze rubriek gepubliceerd. Velen maak ten er een dankbaar gebruik van. Maar nu hebben wij een vriende lijk verzoek. Een héél vriendelijk verzoek. In uw eigen belang! Wilt u naam en adres vooral op het briefpapier zetten en liefst in drukletters? Dan voorkomen we verkeerde adressen. V kunt over alle zaken vragen stellen. ALLE En u kunt dat in vol vertrouwen doen, want op verzoek komt er beslist niets in de courant. Trouwens, diverse onderwerpen lenen zich daar niet eens voor. MAG Mentor u om een misver stand te voorkomen, even wij zen op het volgende: Ook na de inwerkingtreding van de werk loosheidswet blijft artikel 8 van het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen 1945 van kracht. Dat wil zeggen dat ae werkgever om zijn bedrijf korter dan 48 uur te laten werken, ook nu nog toestem ming nodig heeft van de Arbeids int ectie. Eenzame J"\IE jongeman met klachten over eenzaamheid moet voor wat be treft de schuldvraag eens een beetje bij zich zelf te rade gaan. Er zijn mensen die eenzaamheid aan zichzelf hebben te wijten. Als regel denken ze teveel om zichzelf. Of hebben (Mentor zegt niet dat dit bij u ook het geval is) een beetje téveel gevoel voor eigenwaarde Zij zijn soms wat egoïstisch. Het kan zeker verlegenheid zijn. In dat ge val is de zenuwarts de man die ge nezing kan brengen. In de andere gevallen zit de genezing opgeslo ten in de diagnose. Wordt eens lid van deze of gene club, geef jezelf een beetje en doe eens wat voor EEN ANDER. Dan is het snel afge lopen met die eenzaamheid. Overi gens, wij kunnen wel eens naar wat eenzaamheid verlangen! Verzekering zonder medeweten i)AT men een levensverzekering kan sluiten op iemand, zonder dat de persoon op wiens leven de verzekering wordt gesloten het weet, moge juridisch misschien in orde zijn, praktisch zal het in ons land niet lukken. Gelukkig maar! Het grootste struikelblok is natuur lijk de medische keuring of het beantwoorden van de gezondheids- vragen. De instellingen eisen te recht, dat deze door de betrokke nen zelf worden ondertekend, het geen zonder hun aanwezigheid niet gaat. In het buitenland schijnt men, vooral in Amerika, op vrij grote schaal gok-verzekeringen (anders is het niet) op officiële personen te sluiten. Vroeger was in Nederland een soortgelijk gebruik in de mode bij de volksverzekering. Laten we blij zijn, dat die misstand niet meer bestaat. Dringende reden LIET zou teveel plaatsruimte vra gen alle mogelijkheden op te noemen, waarbij ontslag op staande voet mogelijk is. Een feit is, dat dronkenschap of ander liederlijk gedrag in het Burgerlijk Wetboek als één der redenen wordt genoemd. Ook bij ontslag op staande voet moet achteraf bij het Gewestelijk arbeidsbureau toestemming wor den gevraagd. Ook bij ontslag op staande voet kunt u zich wenden tot genoemd bureau. Advies KEN lezer die, boven de 40 zijnde, geruime tijd niet aan de slag kon komen, krijgt nu twee kansen, nl. een betrekking met een klein salaris of één met alleen provisie. De laatste schijnt iets hogere in komsten te geven. Wat moet hij doen? Wij zouden in dit geval het vaste salaris kiezen. Zekerheid vóór alles, vooral in verband met de leeftijd. Er zal toch nog wel een kansje op bijverdienste bestaan. Kennissen MEN heeft ons wel eens verteld, dat niets waar „te" voor staat goed is, behalve tevreden. Een te veel aan kennissen is ook niet goed. Vooral niet als men inwonend is. Wij begrijpen niet altijd dat som mige mensen beslist veel vreemde mensen om zich heen moeten heb ben. Vóór alles dient men toch het geluk in de intieme sfeer van het eigen gezin te zoeken. Als het huis een permanente instuif is, wordt hier beslist aan tekort gedaan. Na tuurlijk is omgang met anderen nodig, ook al om een kijk in een andere geesteswereld te krijgen, maar beperking blijft gewenst. Naam nAN is er een lezer, die zich er aan ergert, dat een bepaalde gelegenheid dezelfde naam draagt als de zijne, terwijl de eigenaar an ders heet. Hij wil nu een eind ma ken aan het gebruik van zijn naam en vraagt of dat kan. Tot goed begrip van de kwestie: het gaat dus om een toevallige gelijkheid. Hier tegen is niets te doen om de een voudige reden, dat een naam be houdens natuurlijk een merk- of firmanaam) niet beschermd is. Al leen wanneer er ten nadele van vrager door bijvoorbeeld opzet telijk dindruk te wekken dat vrager bij de zaak betrokken is) nadeel ontstaat, is er iets aan te doen. ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, huwelijksmoeilijkheden, op voedingszorgen, socialever- zekeringswetten, assurantie zaken, persoonlijke geeste lijke moeilijkheden, enz. U schrijft aan de redactie en vermeld links op de enve loppe: Mentor. Desgewenst krijgt V persoonlijk ant woord en wordt Uw brief niet in de krant behandeld Alles wordt strikt vertrou welijk afgedaan. Veriaring V/ORDERINGEN van artsen en apothekers verjaren na een ver loop van twee jaren. De verjaring begint te lopen vin de dag af dat de vordering opeisbaar is gewor den. De schuldeiser kan van de schuldenaar, die zich op verjaring beroept, vorderen dat hij voor de rechter de eed aflegt dat hij de schuld werkelijk heeft betaald. Legt de schuldenaar die eed niet af, dan wordt de vordering toegewezen. Die eed kan ook worden opgedragen aan de weduwe of erfgenamen, die moeten dan zweren dat zij niet we ten dat de vordering verschuldigd is. O, die katten VUAT moet ik nu feitelijk tegen de katten in d. tuin doen? Als een kat doet, wat hij gewoon is te doen, krabt hij de bollen uit de grond en als ze in bloei staan trap pen de dieren ze plat. Daarvoor heb ik de onkosten niet gemaakt. Leed wil ik de dieren ook niet doen en dag en nacht in de tuin zitten gaat ook niet. Weet u een middel? Neen, dat weten wij helaas niet en A-ij zouden zelf graag wil len weten of er een geheim middel of zo bestaat. Misschien weten lezers er raad op? Opbrengen rvOK wij weten bij ervaring, dat v-' het inderdaad vele narigheden meebrengt, als men de alimentatie van een man niet krijgt. Er zijn in feite minder mogelijkheden om hem te dwingen, dan zo op het oog lijkt. Het behoeft geen verwondering te wekken, als de voogdijraad onder deze omstandigheden wel eens te leurstelt. Is de man werkloos of wisselt hij telkens van werkgever, dan valt er niets te bereiken. Men heeft wel straffere maatregelen in overweging, bijvoorbeeld gijzeling, maar dat brengt nu geen oplossing. Hier hangt alles af van goede wil. De bijtende hond WIJ begrijpen niet, waarom de eigenaar van de hond, die uw dochtertje ernstig in de arm heet en haar kleding vernielde, deze houding aanneemt. Hij moet zonder meer alle schade vergoeden, ook de dokterskosten. Buitendien is dit een aangelegenheid, waar ook de politie in moet worden gemenzd want in een geordende samenleving is geen plaats voor loslopende, bij tende honden. MENTOR II middelde opbrengst per ha. (pl.m. 19 pet), en uitsluitend als gevolg van ri goureuze teeltinkrimping. Een aan merkelijk betere opbrengst levert het vlas, waarvan die van het gerepeld product 187 millioen kg bedraagt (v.j. 153). Van de hak vruchten vertonen d« consumptie-aardappelen met 3.252 millioen kg (v.j. 2.742) een toeneming van 510 millioen kg. (is 19 pet.). Fa brieksaardappelen liepen enigszins te rug door vermindering van de beteel de oppervlakte. Wat de suikerbieten en voederbieten betreft, kan ten tijde van deze raming nog niet met vol doende zekerheid worden gezegd hoe groot de oogst van dit jaar is. De voorlopige cijfers, welke bij de ra ming werden verkregen, t.w. resp. 40.306 en 58.032, moeten vermoedelijk: als te laag worden beschouwd. Inmid dels wordt voor suikerbieten een ge middelde hectare-opbrengst van ca. 43.000 kg waarschijnlijk geacht. Af gewacht zal moeten worden in hoe verre deze verwachting door de uit komsten der definitieve raming zal worden bevestigd. Bijzonder gunstige resultaten leverden voorts de uien, waarvan de totale opbrengst 140 mil lioen kg bedroeg (v.j. 105). Ten minste tien maanden lang hebben twee Amsterdammers, de 38-jarige schilderijenhandelaar V. en de 44-jarige in Indonesië geboren A. een goed leven geleid ten koste van vele goedgelovige lieden. Zij zijn er in geslaagd deze door middel van zeer fraaie verhalen bedra gen afhandig te maken, uiteenlopend van vijftig tot zeshonderd gulden. Waar schijnlijk hebben zij op deze wijze een totaal bedrag van enige tienduizenden guldens in handen weten te krijgen. A. deed zich veelal voor als ingenieur en belde academici op. waarbij hij na men notmde van landgenoten, die in derdaad in Delft hadden gestudeerd. Hij maakte een afspraak en introduceerde op deze wijze V., die als de „kunst schilder" Wim Bos of Hans Lenterman figureerde. Telkens bleek de schilder binnenkort voor een studiereis naar het buitenland te moeten en steeds weer kwam hij net een klein bedrag tekort. Op deze wijze kreeg hij geld los. Als onderpand liet hij schilderijen ach ter, die achteraf steeds vrijwel waarde loos bleken te zijn. De heren zijn door de Amsterdamse politie op aanwijzingen van die te Zeist ontmaskerd. Ze zijn het er nog niet over eens, hoeveel keer hun truc succes heeft gehad. V. meent van in vijf en dertig, A. schat van in meer dan hon derd gevallen. Enfin, aan een boom zo vol geladen. Door minister Mansholt wordt in de memorie van antwoord op de Rijksbe groting 1953 medegedeeld, dat in over leg met het bedrijfsleven de mogelijk heid wordt onderzocht te komen tot stichting van een proefstation voor de groententeelt in de volle grond. Vol gens bestaande plannen zou dit station worden gevestigd in de provincie Noord-Holland, omdat in deze provin cie het centrum van de vollegrond- groententeelt gelegen is. Het proefstation zou tot stand moe ten komen door een samenwerking van de reeds bestaande proeftuinen te Sloten, Heemskerk en Oudkarspei. Het ligt dan in de bedoeling de beschikba re technische hulpmiddelen van deze tuinen samen te voegen en het meren deels reeds aanwezige wetenschappe lijke personeel onder leiding van een directeur op het proefstation te werk te stellen. Het proefstation zou eigen dom worden van belanghebbende tuin bouwers, die ook het bestuur zullen kiezen. Het Rijk zou het wetenschap pelijk personeel beschikbaar stellen en een subsidie in de kosten verlenen. Uitbreiding en verdieping van het on derzoek op het gebied van de groen tenteelt in de volle grond is gewenst met het oog op de economisch kwets bare positie van deze tak van tuin bouw. Het doel van een eventueel proefstation zal zijn: het coördineren van het onderzoek, gericht op het ver beteren van de kwaliteit der producten er, het verlagen van de productiekos ten. De drie genoemde proeftuinen, die voor bepaalde taken samenwerken, zouden blijven bestaar Als de verkoudsheidsklemen zich vastzetten, raken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, de bloeds omloop, raakt tn de knel. U krijgt het be nauwd; de besmetting woekert voort. Geef de microben geen kans. Ga ze te HJf met MENTHO-REX. Wrijf borst, keel en rug er flink mee in en de 8 geneeskrach tige oliën van MENTHO-REX jagen het bloed weer door de weefsels. MENTHO- REX verdrijft de kou via de bloedsomloop, zonder dat u iets hoeft in te nemen. Grote «ot MENTHO-REX f. 1.25. iAdvertentie. Ing Med.) Het Westduitse kabinet heeft giste ren de Arabische wensen met betrek king tot de tussen West-Duitsland en Israël gesloten schadeloosstellingsover eenkomst van de hand gewezen. Het is mogelijk, dat de overeenkomst met Israël in Januari door de Bondsdag wordt bekrachtigd. DE TOESTAND IN KENYA De regering van Kenya heeft plaat selijke autoriteiten bevoegdheid gege ven misdrijven in verband met de Mau- Mau in kort geding te berechten. Op nieuw zijn bij razzia's talrijke inheem sen gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5