P. I. van der lieer I Stad en Omgeving HOFSTEDE r Jimmy Brown als diepzeeduiker De schilder Matthieu Wiegman Holland én Frankrijk beïnvloedden zijn oeuvre in rijke mate Biljarttweekamp Abdij van Egmond was cultureel centrum van deze gewesten R.K. geestelijke viel van bromfiets Spel van 't Voetlicht kreeg een kans tot volledige ontplooiing Dubbele moord in Semarang Nieuwe rich! De huisvrouwen konden tal van nieuwe ideeën opdoen Fraaie handwerkexpositie in 't Wapen AGENDA Voordracht van de heer J. W. F. Peschar PUROL Goede rolkennis DOOF? LAATSTE NIEUWS Stikker bood Churchilll een geschenk aan Eisenhower nog deze maand naar okio? WOENSDAG 19 NOVEMBER 1953 IEDERE HUISVROUW moet welhaast iets in zich hebben van een kunstenal esse. 1 Tot deze conclusie zijn we gistermiddag gekomen op de handwerktentoon- stelling, die door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in het Wapen van Heemskerk werd gehouden en waarop bleek met hoeveel vaardigheid en kunstzin de dames de simpele haaknaald of breipen hebben gehanteerd. Er wordt de laatste tijd vrij intensief gestreefd naar het goede handwerk, vervaar digd naar door ervaren kunstenaars geschetste patronen. Dat deze actie in alle lagen van ons volk weerklank heeft gevonden werd bewezen door deze inzen dingen, die kwalitatief voorgaande exposities verreweg voorbijstreefden. Honder den leden van de Huisvrouwenvereniging hebben gisteren een wandeling naar Het Wapen van Heemskerk ondernomen om de handwerken te bewonderen en tevens om nieuwe ideeën op te doen voor haar eigen werkstukken, die deze winter van de pennen zullen komen. En dat was ook de bedoeling van deze expositie. Te laten zien, waartoe anderen in staat zijn. Eén man onder vele vrouwen T\AT het verlangen naar beter hand- werk zich in vele afdelingen van de vereniging manifesteert werd ons duidelijk bij de mededeling, dat de laatste tijd vele handwerkclubjes zijn gevormd, die zich verzekerd hebben van de leiding van een vakonderwij zeres. De resultaten hiervan waren duidelijk merkbaar. Er waren inzendingen zowel van een meisje van zes als van een hoog bejaarde dame van 84 jaar en ook viel er een werkstuk, een kleedje, te be wonderen van een man, de enige on der het vrouwelijke gezelschap. Het was gemaakt door een 88-jarige bewo ner van de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee en droeg natuur lijk de afbeelding van een zeilschip in volle zee. Behalve^ uit Alkmaar waren er handwerken ingezonden door de afdelingen Zaanstreek, Purmerend, Bussum en Haarlem. Ook de Land- bouwhuishoudschool en de Huishoud en industrieschool (eerste en tweede leerjaar) hadden evenals de 7de en 8e klasse van de school voor VGLO een stand verzorgd. De enige plaats waar men wat kon kopen was het hoekje, dat door de Nazorg was ingericht met allerlei mand- en knoopwerk. Veel moois WIJ schreven reeds, dat er veel moois was te zien. Schitterend ajourwerk, fraaie applicatie-ontwerpen vaak geheel naar eigen inzicht uitge voerd, ragfijne kantklosstukken, te veel om op te noemen. De huisvrouwen uit Purmerend kwamen met een stand waarin speciaal oude Markense motie ven waren ondergebracht. De Alk- maarse dames, die de cursus bloem schikken hadden gevolgd, hadden tus sen de inzendingen tientallen toefjes geplaatst, die het toch al afwisselende geheel nog meer opvrolijkten. Een Servies uit 't Sierhuis is een Sieraad in Uw Huis Langestraat 86 recht t.o. het Stadhuis (Advertentie, Ing. Med.) De vice-presidente van de Alkmaar- se afdeling mevrouw W. J. Tondu-Van der Daan had de tentoonstelling, die slechts één middag duurde, met een kort woord geopend en daarin gewag gemaakt van de liefde, waarmee de in zendingen waren gemaakt. „Iets van de vreugde straalt thans door op deze expositie", aldus spreekster. Zij her innerde de leden tot slot aan de ex cursie, die Donderdagmiddag onderno men zal worden naar het Stedelijk Museum, waar men onder deskundige leiding de schilderijen van Matthieu Wiegman zal gaan bezichtigen. Aanbesteding verbouwing bunkers bij reiniging Op het kantoor van Gemeentewer ken werd vanmorgen aanbesteed het verbouwen van twee bunkers op het terrein van de gemeentereiniging tot ketelhuis en kolenbergplaats. Er wa ren tien inschrijvingen binnengeko men n.m.l.: M. van Steeg, Heiloo f 7625; Fa. G. Tervoort en Zn., Egmond Binnen f 8130; J. A. Dekker, Alkmaar f 8130; J. N. Schuyt, Alkmaar f 8200; J. Zoon, Alkmaar f 8233; De Haan en Reek. Alkmaar f 8350: P. Kops, Heilooo f 8629: S. Schaaf, Alkmaar f 8S44: G. J. F. Staa, Ouddorp f 10.400; J. H. Bin- nekade, Amsterdam f 10.990. WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Abbott en Costello „Zij winnen de slag" (alle leeftijden); Victoria Theater 2.30 en 8 uur: Allen zijn wij moorde naars (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Zij was 17 jaar (18 jaar; Harmo nie Theater, 2.30 en 8 uur: De mijnen van koning Salomo (elke leeftijd). Gulden Vlies, 7.30 uur: Adspiranten- uitvoering „De Halter". Kleine zaal Harmonie, 8 uur: De heer J. Drijver houdt voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen lezing met lichtbeelden over „Het vogelleven in Noord-Holland". Paviljoen Kinheim, 8 uur: Prof. Fischer spreekt voor de studievereni ging voor Physical Research over „Con sequenties v. d. spiritistische en animis tische verklaring van para-normale verschijnselen". Landbouwhuis, 8 uur: De heer A. van Nijnanten houdt voor de Volksuniversi teit lezing met lichtbeelden over Zwit serland. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Kla ver jasdrive ten bate van de Lighallen. Stedelijk Museum, 10—12, 25, 7—9 uur: Tentoonstelling werken van Matth. Wiegman. Nachtdienst apotheken: Apotheek Har tong van Ark, Langestraat 1. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur; Abbott en Costello „Zij winnen de slag" (alle leeftijden); 'Victoria Theater, 8 uur: Faust en de duivel (18 jaar-; Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Zij was 17 jaar (18 jaar); Harmonie Theater, 3 uur: De mijnen van koning Salomo (alle leeftijden). Gulden Vlies, 7.30 uur: Adspiranten- uitvoering „De Halter". Stedelijk Mu=e"m: Als Woensdag. Waakt en Bidt, 8 uur: Bijeenkomst „Snelverkeer Onthouders Vereniging". Wanen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond personeel Ned. Spoorwegen. Lunchroom Koopman, Langestraat, 8 uur. Bijeenkomst vereniging van sui kerzieken. HOOG WATER TE BERGFN AAN 7EE Woensdag 4.42 16.55 Donderdag 5.22 17.38 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 4,47 17.00 22,47 11.00 Donderdag 5.27 17.43 23.27 11.43 li L .DE OUDE POORTER" KLOPTE ALCMARiA VICTRIX Tweekampen worden in de biljart- sport langzamerhand populair. Wij kunnen ons dat levendig voorstellen. In tornooien en competitiewedstrijden wordt van spelers zeer veel gevergd. Zij dienen zich degelijk voor te berei den om goed geconcentreerd aan hun partij te kunnen beginnen. Hoewel in tweekampen uiteraard de wil om te winnen ook aanwezig is, is de sfeer op die avonden toch even anders. Het is gezelliger en het was in deze sfeer dat ,De Oude Poorter" met duidelijk ver schil de tweekamp tegen Alcmaria Vic- trix op zijn naam heeft gebracht. Reeds n?. het eerste deel stond Oude Poorter met enkele winstpunten voorsprong 00 winst. Gisteravond werd in het cafe van de heer H. Hecker die voorsprong nog vergroot, niettegenstaande het feit dat J. Huiberts en J. Pauw teleurstel den en kansloos werden verslagen. De vreugde in het kamp van De Oude Poorter was daarom niet minder. In tegendeel. Door deze overwinning kwam de vereniging in het bezit van de eerste beker, de trophee welke door de firma Geels voor deze wedstrijden beschikbaar was gesteld. Begrafenis van de heer Vet Het stoffelijk overschot van de heer C. jVE. Vet, de voorzitter van de wan delsportvereniging „de Kaaskoppen' zal Donderdagmiddag om half drie worden ter aarde besteld. De lijkstoet vertrekt van het St Elizabeth zieken huis, waar het lichaam thans ligt op gebaard. Prof. Polman rector van dc Theologische Hogeschool Maandag 8 December zal prof. dr. G. Brillenburg Wurth het rectoraat van de Theologische Hogeschool der Ge reformeerde Kerken te Kampen over dragen aan prof. dr. A. D. R. Polman. Prof. Polman was voorheen als pre dikant verbonden aan de Geref. Kerk alhier. Concert Jeugd en Muziek Zaterdag zal de Stichting Jeugd en Muziek in de aula van het Murmellius- gymnasium werken uitvoeren van jonge Nederlandse componisten. Het programma vermeldt o.a. een sonate voor viool en piano van Ton de Leeuw en vijf études voor piano van dezelfde componist; een sonate voor viool en piano van Henk Stam en zijn werk Histoire de Baba. VOOR EEN ondanks het minder aan- gename weer flink opgekomen auditorium hield do heer J. W. F. Peschar gisteravond in het stadhuis een voordracht over leven en werken van de schilder Matthieu Wiegman, van wie ook deze week nog een aantal werken wórden geëxposeerd in het Stedelijk Museum aan de Breeöstraat. De heer Peschar begon zijn inleiding met te wijzen op de merkwaardigheid dat drie gebroeders Wiegman werk zaam zijn als beeldend kunstenaar en juist nu, behalve Matthieu, ook Piet Wiegman (in Bergen) en Jan Wieg man (in Heemstede) werk tentoonstel len. Na deze in het algemeen gemaak te opmerking, hield de spreker zich verder geheel bezig met Matthieu, die hij stempelde als een echt Hollands schilder, opgegroeid in het Hollandse polderland, welks schoonheid reeds in zijn jeugd grote indruk op hem maak te. Het gezin Wiegman woonde n.l. tij dens de jongensjaren van Matthieu in Spierdijk (W. Fr.) waar de oude heer Wiegman hoofdonderwijzer was. Zijn ouders waren streng Rooms-Katholiek en het moet voor de oude moeder van Matthieu wel een bijzonder moment zijn geweest toen ze eens aan de arm van haar zoon de trappen van het bis schoppelijk paleis in Haarlem besteeg, omdat nu wijlen monseigneur Ange- nent, wiens portret door Wiegman was geschilderd, ook eens met de moeder van de schilder wilde kennismaken. Na enige tijd te hebben gewerkt op het atelier van de kunstnijveraar An- dré Vlaanderen, kwam Matthieu op negentienjarige leeftijd in 1905 op_ de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam. Wiegmans acade miejaren waren fel en bruisend. Hij ontwierp affiches, copiëerde vele meesters in het Rijksmuseum en kreeg opdracht van de Engelse regering om een copie te maken van het schilderij van de Hollandse gouverneur van Ceylon. In 1910 trok Matthieu, na de acade mie te hebben doorlopen, naar de kop van Noord-Holland. In Bergen kwam hij in de kost bij Jan Roos en betrok een atelier, dat bestond uit een vier kant wit-stenen gebouwtje, waar het vocht langs alle muren neerdroop. Het meeste werk uit die eerste jaren werd later door Wiegman in het openbaar verbrand. Op deze wijze heeft hij méér afstand van zijn werk gedaan. Twee jaar geleden nog liet hij zijn „Kruisiging", dat twintig jaar had ge hangen in het aartsbisschoppelijk mu seum in Utrecht, vernietigen. Op het doek schilderde hij toen het merk waardige, grote werk „Salomé", dat thans ook in het Stedelijk Museum is te zien. Mede op advies van Arthur van Schendel reisde de schilder in 1922 voor het eerst naar Frankrijk, waar van kleuren en landschap steeds weer op zijn doeken zijn terug te vinden. Naast Holland had vooral het Zuiden van Frankrijk Wiegmans hart gesto len. Het is niet meer uit zijn oeuvre weg te denken. In die twintiger jaren drong ook het religieuse element in zijn werken binnen. Matthieu Wiegman, aldus de heer Peschar, is schilder in de volle bete kenis van het woord. Zijn werk is doordacht en diep overwogen. Het liikt op het eerste gezicht vaak arge loos opgezet, maar is in werkelijkheid het resultaat van zeer inspannend werken. Het geeft rust, .boeit door de kleuren, die de geest aanzetten tot genieten. En de schilder b 1 ij f t zoe ken. Droeg zijn werk in het begin dui delijke invloeden van Gestel en Col- not, later verschenen de felsprekende kleuren, nu, na zijn kortgeleden ge maakte reis naar Spanje, schijnt Wieg man weer een andere weg te zullen in gaan. Na deze inleiding maakten de toe hoorders een rondgang door het mu seum, daarbij eveneens voorgelicht door de heer Peschar. AMSTERDAMMERSTAL GESTOLEN FIETS nE WACHTCOMMANDANT van de Alkmaarse gemeentepolitie die °P 19 September dienst had, keek vreemd op toen 's avonds een man met een fiets aan de hand het politiebureau binnen stapte en verklaarde dat hij het rijwiel zojuist had gestolen. Nog eigenaardiger weid het, toen de zwijn tjesjager verzocht meteen te worden ingesloten. TOEN de president van de Meervou dige Kamer te Alkmaar gisteren aan de fietsendief, de Amsterdammer C. v. d. K., vroeg of hij de ten laste gelegde diefs'Al toegaf, haastte de man zich dit te beamen. Hij had het, zo verklaarde hij, met opzet gedaan. Hij was er destijds speciaal voor naar Alk maar gereisd en hij had net zo lang gezocht tot hij eindelijk op de Nieuw- landersingel een fiets vond die hij naar het politiebureau kon brengen. Wonderlijk genoeg was het toevallig een gestolen rijwiel dat hij opnieuw stal en aangaf. V. d. K. verklaarde gisteren dat hij in zijn werkkring te Amsterdam moei lijkheden had gekregen met een collega en toen maar ontslag had genomen. Hij had vroeger eens een tijd doorgebracht in de ko lonie ,'t Hooge Land" en daar was het hem zo goed bevallen, dat hij be sloot een strafbaar feit te plegen om opnieuw naar deze kolonie te worden gezonden. Weliswaar was hij vorige keer weggelopen uit ,,'t Hooge Land", maar dat kwam omdat het eten er niet best was. Het was toen namelijk oor logstijd. V. d. K. had overwogen dat de maaltijden in deze kolonie nu- wel beter zouden zijn en dat hem in ,,'t Hooge Land "een goede tijd zou wachten. Hulp en straf T)E officier van Justitie, mr A. W. Holsteijn, vond deze manier van onderdak zoeken wel wat erg gemak kelijk en hij vreesde dat V. d. K. zich na het beëindigen van zijn straftijd opnieuw zal laten arresteren. Mr Hol steijn zeide verdachte wel te willen helpen, doch hij achtte daarnaast ook een werkelijke straf op zijn plaats. De eis was een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden onvoorwaarde lijk met aftrek van preventief en zes maanden voorwaardelijk. Als bijzonde re voorwaarde wilde hij stellen dat verdachte voor de duur van tenminste een jaar in de kolonie ,'t Hooge Land" wordt opgenomen. De verdediger, mr W. Reyerse, be hoefde in deze zaak niet zijn best te doen zijn cliënt van straf vrij te plei ten. Pleiter kon zich grotendeels bij het requisitoir aansluiten, doch riep de clementie van de rechtbank in ten aanzien van de onvoorwaardelijke straf. Mr Reyerse zeide te Wensen, dat dit gedeelte van de straf gelijk zal worden gesteld aan de tijd die V. d. K. in preventieve hechtenis heeft doorgebracht, zodat de man direct naar ,,'t Hooge Land" kan worden gezon den. Uitspraak over veertien dagen. Geen ruwe tanden, tchrale huid, ruwe lippen met (Advertentie, Ing. Med.) Bibliotheek leverde waardevol'e gegevens Onderpand bij schuld DE LEDEN van de vereniging Oud Alkmaar waren gisteravond in vrij groten getale naar hotel Victory geko men om daar te luisteren naar dc voor dracht die Prof. Dr. W. Lampen O.F.M. hield over de abdij van Egmond. Prof. Lampen sprak maar zeer in het kort over de abdij zelf en bepaalde zich ver der tot de bibliotheek die daar vroeger was ondergebracht. nNGETWIJFELD hebben de monni- ken der Benedictijner orde veel bij gedragen tot de onwikkeling ven deze gewesten. Reeds zeer vroeg maakten zij de abdij van Egmond tot een cultu reel centrum, dat bekendheid kreeg tot ver over de tegenwoordige lands grenzen. Zij hielpen bij het aanleggen van dijken, maakten studie van de ge neeskunde en akkerbouw,'legden his torische feiten in geschrift vast en verzamelden een kostbare bibliotheek. De eerste abt van wie bekend is dat hij veel heeft gedaan voor de uitbrei ding van de bibliotheek is Stefanus, die leefde in de elfde eeuw. Deze ver zamelde niet alleen originele werken, doch liet ook afschriften maken van belangrijke boeken, die niet tot zijn eigendom behoorden. Reeds zeer vroeg zagen de monniken de waarde in van het inbinden van boeken en zij ge bruikten daarvoor kostbare banden, die werden verfraaid met goud en edelstenen. Onder de volgende abten werd de bibliotheek uitgebreid met geschriften uit Trier, Rome en Ier land. Het werd een kostbare verzame ling en niet zelden gebeurde het dat bezoekers uit vreemde streken spe ciaal naar Egmond togen om zich daar aan de studie te kunnen wijden. Dat men ook destijds al bevreesd was voor dieven, kan men leren uit een notitie die in een van de geschriften voor komt. Als voorwoord staat daar een vervloeking in aan het adres van de gene die zou trachten het boek te stelen. De verzameling. TOT de belangrijke werken, die de monniken van de abdij in Egmond verrichtten, behoorde het bijhouden van overlijdensaantekeningen van ab ten en graven van Holland. Ook uit de Egmondse Kroniek en de catalogus van ziekenhuis overleden In Beste opvoering van het seizoen JJET HITTE LEGIOEN", een toneelstuk, dat zich in een militair hospitaal afspeelt, zoals de naam reeds doet vermoeden, is voor een amateur-vereniging een tamelijk gevaarlijke onderneming omdat het verhaal hier en daar de neiging heeft over te hellen naar het melo-dramatische. Het Voetlicht, dat gister avond in het Gulden Vlies op de planken stond, heeft deze gevaarlijke klippen met' vakmanschap weten te omzeilen en de opvoering gemaakt tot een van de beste, die wij in dit seizoen van het dilettantentoneel hebben gezien. Natuurlijk liepen er enkele foutjes tussendoor, maar deze bleven volkomen ondergeschikt en namen niets weg van de uitstekende indruk, die het Voetlicht gisteren heeft gemaakt. Het was prettig te bemerken,, dat alle spelers over een goede rol- kennis beschikten, waardoor het spel alle kans kreeg zich volledig te ont plooien. En die kans heeft het groepje amateurs goed weten te benutten. teur. Ook hij voelde de juiste toon aan, die hier van hem werd verwacht. Kor poraal Vink (B. Verhagen) kwam met zijn Amsterdamse dialect niet geheel tot zijn recht, maar afgezien daarvan zette hij een vlotte volksjongen op het toneel. Mevrouw A. G. Pieters-Schut, die evenmin een lichte taak had op de ze avond, was haar hoofdrol zeker waard, al stapte zij hier en daar wel eens even mis. Met de andere verpleeg sters, gespeeld door mevrouw G. Bal- der-Vennik en mej. A. Kesselaar vorm de zij een verantwoord team. Verdere personen waren J. Fernee als dokter van Baer en A. Buissink als zijn col lega. Mevrouw M. C. Portegiék en J. Molenaar hadden kleine rolletjes en brachten de meeste tijd door achter de schermen. Uit deze opsomming moge blijken, dat geen der spelers heeft te leurgesteld. De ene rol mag dan iets beter uit de verf komen dan de andere, het peil van de opvoering was de ova- B t'es. die aan het slot werden gebracht, de een sympathieke geneesheer-direc- zonder twijfel waard. WE willen direct met de deur in huis vallen en onze waardering uitspre ken voor de wijze, waraop mevrouw J. Molenaar-Van Vliet haar rol van direc trice van het hospitaal heeft opgevat. Zij was de directrice, ongetwijfeld. Men voelde aan, dat deze vrouw capa bel was voor de leiding van het zieken huis en dat zij in staat zou zijn de de moeilijkheden, die z^ich onder het verplegend personeel voordeden, streng maar rechtvaardig tot een goede oplos sing te brengen. Hoe geheel anders was de rol van die andere vrouw, de werk ster Daatje Thijssen, voortreffelijk ge speeld door mevrouw H. Naroid-Bos. Als vrouw was zij het tegenovergestel de van de strenge, niettemin mense lijke directrice en het stemde tot vol doening te zien hoe zij met haar mimiek alle fijne trekjes uit deze rol wist te halen, zonder zich aan overdrijving schuldig te maken. W. A, Pieters speel- Gisteravond is in het St Elizabeth ziekenhuis" overleden pater Th. Kap- tein, overste van het scholastiek der paters Montfortanen te Oirschot. Hij had gistermiddag om 1 uur per brom fiets Akersloot verlaten en werd een kalf uur later langs de weg naar Hei loo gewond aangetroffen. Men ver wacht, dat pater Kaptein van zijn bromfiets is gevallen. Alkmaarse Damslub DDD De onderlinge competitie is bij DDD Maandagavond met veel animo voortgezet. Het was voor de spelers meteen een goede training voor de competitie-wed strijd, die DDD I Maandag moet spelen tegen het tweede tiental van Wormervèer. De resultaten van Maandag j.l. waren: M. J. Langras Jr.M. Oud 20; M. J. Langras Sr.J. Mekken 02; T. Korn D. Stam 02; D. KornP. de Wijn 02; N. Lengers—A. Sijm 0—2; N. Visser—P. Booy 02; J. SchuitJ. Mekken 20; P. BooyG. Woonijk 1lj N. VisserD. Korn 2—0; J. BleekerJ. Jorna 0—2; N. Oud—M. Hemels 1—1. M. J. Langras Jr. heeft na ongeslagen de leiding in de onderlinge competitie. DE NIEUWSTE VINDINGEN IN ÏIET PHILIPS-APPARAAT VERWERKT, GEVEN EEN SPE CIALE AANPASSING BIJ ELKE SLECHTHORENDE. Gratis demonstratie bij U aan huis. Prijzen sterk verlaagd: F 165.— - F 172.— en F 179.—. LANGESTRAAT 61, ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes C., z. van N. P Bijl en C. de Moei. Getrouwd Gerrit Kramer en Pe- tronella A. de Jong. Gerard M. Rus en Neeltje Kaas. Overleden Cornells M. de Vet, 59 jaar, gehuwd met H. J. C. Kemps. 95. Siem Soep had drommels goed begrepen, wat Jimmy bedoelde. Hij was doodsbleek geworden en tezelfder tijd begon hij te jammeren, dat Jimmy hem verkeerd had begrepen en dat hij noemen, die naar zijn mening de schat uit het wrak had opgevist. „Aa-a-als ik 'r maar van op aan kan, dat u me niet opknoopt, meneer Brown", stotterde bij. Jimmy keek de scheepskok donker aan. „Ik beloof niks!" gromde hij. „Eerst die naam noemen en dan zien wij wel verder!" Siem Soep slikte even en toen zei hij op fluisterende toon: Niemand anders dan Rinus Reut.elvink kan 't gedaan hebben. Buiten Sjonnie en Bonkie en mij om weet niemand van de schat af dan alleen die Rinus Reu- telvink. Die hadden wij in het com plot betrokken, omdat hij zo'n mooi duikerspak bezat en daarin had één van ons naar het wrak willen afdalen Maar op het laatste ogenblik trok die Rinus Reutelvink zich terug, omdat naar hij zei de zaak hem te link werd en er geen vertrouwen meer in had. Wat zijn wij toch uilskuikens geweest dat wij die vent niet zelf hebben dooi gehad" Jimmy knikte spottend. „Zegt u dat wel meneer Soep", ze, hij „Die vent is jullie te glad af geweest maai ons ook en dat is erger". Jimmy trok kapitein Toontje aan zijn jas en be duidde hem, dat hij hem even wilde spreken. „Ik weet waar die Rinus Reu- 'elvink zich ophoudt. Laten wij zo snel mogelijk naar die kerel toe. We mogen geen minuut meer verliezen". boeken leeft men in later jaren be langrijke gegevens kunnen putten. In deze annalen zijn verscheidene moor den op monniken vermeld, zodat men kan aannemen, dat ook zij vroeger vijanden hadden. Uit de door Boude- wijn van den Haage aangelegde boe kenlijst kan men leren dat de biblio theek werd gevormd door gebeden boeken, bijbels of commentaren daar op, preekboeken, legenden, theologi sche werken, geschriften op het gebied van kerkelijk er, burgerlijk recht, klassieken, geschiedenisboeken, wer ken op het gebied van de geneeskun de en de akkerbouw etc. Er is ook een boekwerk geweest dat op speelse wijze werd samengesteld. Om het lezen wat moeilijker te maken werd in ieder hoofdstuk een bepaalde letter wegge laten. In het eerste hoofdstuk kwam bijvoorbeeld geen letter A voor, het tweede hoofdstuk moest het zonder de letter B stellen, enz. Schulden. TJAT het de abdij niet steeds voor de wind is gegaan, kan men opmaken uit de notitie dat enkele (zeer kost bare) boeken verpand moesten wor den. Abt Walter was dit een doorn in het oog en hij ruste niet vóór hij zijn verzameling weer compleet had en de schuld was afgelost. Drt het niet ver standig is boeken uit te lenen, onder vonden ook de mcfnniken van Egmond. Toen zij omstreeks het jaar twaalf honderd in goed vertrouwen een boek werk leenden aan de gravin van Hol land, moesten zij meer dan zestig jaar wachten voor zij hun eigendom weer terugkregen. De kostbare boeken, die het studie materiaal voor de monniken vormden, rustten op speciale lezenaars en waren met kettingen vastgelegd om diefstal te voorkomen. Daar lagen zij ter in zage van geleerden en graven, die van verre naar Egmond kwamen om hier hun geest door studie te kunnen ver rijken. RED BAND-ROOSENDAAL-HOLLAND (Advertentie. Ing. Med.) (Ongecorrigeerd) Bataljonscommandant en zijn zoon neergeschoten Naar eerst thans bekend werd, is Vrijdagnacht omstreeks één uur majoor Basuno, commandant van het bataljon 4"7, in zijn woning in Semarang ver moord, tezamen met zijn zoon korpo raal Pupult, die bij zijn vader werk zaam was als chauffeur, 's Nachts werd op de deur van de woning geklopt. Toen korporaal Pupuk open deed, vroe gen enkele in uniform gestoken per sonen de majoor te spreken. Op het I moment dat majoor Basuno verscheen, werd meteen het vuur uit een stengun op de twee militairen geopend. De ma joor overleed direct en zijn zoon spoe dig daarop. Het bataljon 423 zou Zater dags uit Semarang vertrekken naar I Makassar en is nu vertrokken zonder commandant. Vandaag heeft de pas opgetreden Ne-l derlandse ambassadeur in Londen, mrl D. U. Stikker, zijn eerste bezoek ge-I bracht bij de Britse eerste minister| Winston Churchill. Bij deze gelegenheid bood de ambas-l sadeur aan Churchill een speciaal voorl hem fraai gebonden exemplaar van eenl boekwerk aan, nl. de door het Histo-r risch Genootschap te Utrecht uitgege ven en door mr B. van 't Hoff, rijks archivaris aan het Algemeen Rijks-1 archief, bewerkte volledige uitgave van I de oorspronkelijke correspondentie van I John Churchill, eerste Hertog van I Marlborough met Anthonie Heinsius. raadspensionaris van Holland en welke meer dan 1000 brieven omvat. Volgens gezaghebbende bronnen ,e Tokio wordt de gekozen presided Eisenhower tegen het einde van deze maand aldaar verwacht. Men verwacht algemeen dat aan Eisenhower een ac tievere militire politiek in Korea ver- I zocht zal worden. Mogelijk zal het op perbevel méér divises voor het Achtste Amerikaanse leger vragen. Daartegen over is door kringen, die in nauwe verbinding met de Zuidkoreaanse pre sident Syngman Rhee staan, dikwijb gezegd dat Zuid-Korea een leger Jan twintig divisies wenst, met alle bijbe- norende hulpdiensten, in deze kring® wil men dat de troepen van de V. ook in Korea blijven en is men gekant tegen het gebruik van Chinees-Natif' nalistische of Japanse troepen. Hieronder zullen we enke nen voor 1953 laten volgen, i het beoordelen van individu: fingsaanvragen inzake de van het Besluit bestrijding j moeheid voor dit gewest van zijn. Verbouw op nieuwe grond. Op nieuwe grond, die nog fier in cultuur is geweest scheurd grasland, herontgini verwaarloosde terreinen) kan noods drie jaren achtereen a; verbouwen. Daarna zullen d wisselbepalingen van kracht Wil men van deze ontheffir maken, dan dient men voor I en derde jaar ontheffing aan De ontheffingsaanvrage dient te gaan van een bewijs van c ningmaatschappij, waaruit h: ningsjaar blijkt. Tevens kunnen individuele gen ten aanzien van de pi vruchtwisseling worden gege de teler door omstandighede voor te grote moeilijkheden plaatst, b.v. bij ruilverkavelin plichte vloeivelden. Dit is ook het geval voor die in 1954 voor bouwterreine bestemd. Bij de aanvrage dier wijs van het gemeentebestuu overgelegd, waarin het bov wordt bevestigd. Verbouw op jonge boomga: Eveneens kan ontheffing w vraagd voor een jonge b: waarin in 1953 aardappelen onderteelt worden verbouwd. Behalve bij nieuwe grond, de ontheffingen slechts verlee door middel van grondmons zoek op kosten van de aanvr plus omzetbelasting per mons men per 1/3 ha) geen cysten aardappelaaltjes zijn aangetoo Geen ontheffing meer bjj overdracht van pacht. Met ingang van 1953 word: ontheffingen meer verleend in waar sprake is van overdra pacht. Ook voor bepaelde v: gen binnen het bedrijf, b.v, s ging van percelen met de hierop in het vervolg één gew, bouwen, zullen niet meer voo fing in aanmerking kunnen k Verbouw vóór 20 Juni. Op terreinen, waar aardapp 20 Juni zijn gerooid zal men danige ontheffing kunnen kr men na één jaar weer aardap; telen. Het bovenstaande is niei passing op de aardappelteelt (volkstuinen en particuliere Wanneer men vóór 1 Juni 195 fing heeft aangevraagd en oj blijkt, dat de aardappelen zijl zal een ontheffing worden gei op hetzelfde terrein reeds in aardappelen te verbouwen. Wij verzoeken belangsteller het bovenstaande goede nota Het moet helaas gezegd wo. verschillende mensen het noj nauw nemen met de bepaling MARKTBERICHT WARMENHUIZEN, 19 Nov. 20.000 kg rode kool 49, 1000 kool 7.40, 11.900 kg witte koo witte 4.Deense witte 5.10, andijvie 14.1015.60. NOORDERMARKTBOND, 19 1500 kg uien 21,60—22,10 en gr 21,50; 2600 kg bieten: A 14, 14,30—14,60, C 6,40 en Modjo 9,i 6200 kg andijvie 13,50—17,40; 1 rode kool 4,40—10,10; 28.000 k witte kool 4,304,40; 26.000 k, witte kool 4,50—5, BROEK OP LANGENDIJK, li 8000 kg rode kool: A 9,90—10, 5,106,20; 11.000 kg gele kool: 8,60 en B 44,80; 10.000 kg gro A 10,20—12,60 en B 6,50—6,70; witte kool: Succes 4,30—4,70 e 5—5,90; 7000 kg uien 21,60 21,10; 3000 kg bleten: A 13,60- 14,5015,20; 4500 kg andijvi 17,80; 150 kg witlof: I 50 en II E OPPERDOES, 18 Nov. 52. - biet A 1515.50, ronde biet ronde biet modjo 12.20, groe 90, Succes Deense kool 44.5 MEDEMBLIK, 18 Nov. '52. biet A 14.3015.60, ronde biet —15.60, ronde biet C 44.8( biet modjo 10.50, lange biet A lange biet B 4.50, peen B 13. peen C 12.20, peen D 10.50, 1114.50, gele kool 4.505.( kool 4.9010.40, Chinese kool groene kool 9.40—11.40, Succe: kool 41, bloemkool AI 42—45, 32, BI 31—39, Bil 22—29, Cl CII 8—15, Stek 4—8. AVENHORN, 18 Nov. Aar< IJselster 9,20; spruitkool 31; w: Succes 44,50 en Deense 4-4,9 kg rode kool 4—11,20; 3500 kg 4—10; groene kool 810,80; Chi 47; 7500 kg uien: grove 20, gewone 22—22,80, drielingen 23- nep 40,50; 28.000 kg bieten. I ri —15,40, II rond 14,70—16,30, III 7 en Modjo 10—13; 10.000 kg 12,70—14, III 11,80—12,70 en 1 10,50; andijvie 1621. GROOTEBROEK, 18 Nov. Kien: grove 19,50—20, middel drielingen 23,60; 2250 kg bieten: —13,80 en B 11,80; 1600 kg pee en c 9,90; 4000 kg andijvie 12,] 1500 kg Chinese kool 77,30; rode kool 6,60—9,10; 2650 kg w 3,904,20; 2000 kg gele kool 6 "500 kg groene kool 8—10,80;200, bloemkool: z.d. BI 25—36,50, BI 19.70, C 23.40—28,50, CII 8—9 4—4,30, ts. A 49,60—52,10. B 32/ EIl 20,40—40,80 en stek 5,50—1 BEVERWIJK, 17 Nov. Andi; 23'/i; bloemkool 17—38; bospeer waspeen 10—19; sla 3—6; torna 58: spinazie 37; spruiten 19—61; 1 23; knollen 12—22; boerenkool rode kool 511; groene kool 6— Ven 23—125; uien 10—21; breek 11; soep 4—10; bieten 7—12; apr 41; peren 5—19, CASTRICUM, 7 Nov. - Spruit: —59 en B 13—17; andijvie 13- 13-16; boerenkool 6—121/,; knol 14; bleekselderie 10V,; groene 1 aPpelen 8.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2