BOLLENSCHUUR TE LIMMEN DOOR BRAND VERWOEST Agent stelde zich verdekt op Nieuws uit de Langedijker Dorpen Bergen vergeet zijn oudjes niet Vrouw sloeg een wachtmeester Egmond a.d. Hoef „LA NOVA" DE BQ1R Oudorps Raad regelt winkelsluiting „zeer ongunstig Oude Niedorp Mooie demonstratie op voedingsgebied St. Pancras Tweede slachtoffer ook overleden Heer-Hugowaard Een kranige tongen Koeltechniek en bewaring van kool DE SCHEi-VEEMARKT Het hondse drama te Bergen Sociëteit geopend de vliegen WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 Belendende percelen bleven behouden Hedennacht heeft een door de felle wind aangewakkerde brand de stenen bollenschuur van de gebr. S. en J. Val- kering aan de Hogewcg te Limmen ver woest. Bij deze brand gingen de in de verwarmde schuur opgeslagen bladio- lenbollen verloren. Een nabijgelegen schuur, alsmede de woning van mevr. de wed. Valkering, konden door de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer wor den behouden. Kort vóór twee uur werd de 79-jarige mevrouw Valkering uit haar slaap op geschrikt door het schijnsel en geknet ter van een vlammenzee, welke in de achter haar woning gelegen bollen schuur van haar zoons woedde. Zij waarschuwde onmiddellijk haar doch ter. die op haar beurt naar haar nabij wonende broer, de heer S. Valkering, snelde. Deze slaagde er aanvankelijk niet in telefonisch de brand te melden, doch zijn broer had meer geluk De brandmeester van het corps Limmen van de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer, de heer J. Zwart, stelde onmid dellijk zijn Alkmaarse collega's op de hoogte en spoedde zich vervolgens met zijn corps naar de Hogeweg. Om 2.07 uur werd in Alkmaar alarm geslagen en vier minuten later rukten het Lad dercorps en de corpsen Kwiek en Bur gerplicht uit. Ook de brandweer van Heiloo verscheen ter plaatse, doch be hoefde geen dienst te doen. Vanaf het kruispunt Visweg-Page- weg werd over een afstand van onge veer 200 meter water aangevoerd. Toen de eerste stralen op het vuur werden gericht, was het grootste gevaar gewe ken. Weliswaar noopten de door de fel le koude wind veroorzaakte vonkenre gen en de in het rond spattende bran dende bollen tot waakzaamheid, doch de belendende percelen, die evenals de brandende bollenschuur door middel van lichtaggregaten aan de duisternis werden onttrokken, konden worden be houden. Teneinde elk risico te ontlo pen, hadden omwonenden het huisraad van mevr. Valkering in veiligheid ge bracht. Hoe verraderlijk de vonken wa ren, bleek uit het onderzoek, dat door LEZING VAN DR. C. J. C. ARNOLD VOOR DE R.K. VROUWENBOND De lezing van dr. C. J. C. Arnold uit Alkmaar voor de R.K. Vrouwenbeweging, afdeling Egmond aan den Hoef, trok goede belangstelling. De presidente, mevr. C. NieleHeil- mannopende met gebed. De lezing van dr. Arnold ging over „Gezinsgebruiken". In het bijzonder wees hij er op, dat de sfeer in huis zodanig gemaakt moét worden, dat de kinderen gaarne thuis blijven. Bijzondere aan dacht werd geschonken aan de pubertij ds- jsren en de sexuele voorlichting, de vrije tijdsbesteding enz., terwijl daar na het in ere herstellen, c.q. het ver beteren van goede gezinsgebruiken werd aanbevolen. De firma J. Kuhne te Alkmaar had in de zaal van J. den Houdijker een uit stalling met boeken, religieuze artikelen en dergelijke, corresponderende met de inhoud van de lezing. de brandweer in deze woning werd in gesteld. Op de zolder trof men een smeulende balk, welk zich vlak onder het met riet beschoten pannendak be vond. Een emmer water en enige nat te doeken waren de geëigende midde len om deze brandhaard te doven. Toen de vlammen in de bollenschuur waren geweken voor het bluswater, ga ven vier muren en wat verkoolde bol- lenkisten de plaats aan waar de stenen schuur had gestaan. De gebr. S. en J. Valkering waren tegen brandschade verzekerd. Omtrent de oorzaak van de brand tasten zij in het duister. De schuur werd dag en nacht met behulp van een kachel ver warmd. Het nieuwe wollen ondergoed. Een zeer geschikt cadeau voor St. Nico- laas. In groen, zalm, blauw en beige. Onderjurken Directoirs Wollen slips Kinderdirectoires vanaf 17.50 vanaf 17-50 vanaf 7.00 vanaf 5.05 Corsettenhuis Ziet onze etalage Ziet onze etalage Langestraat 117 bij de Grote Kerk (Advertentie, ing. Med.) Het Wuiverpad wordt stuk gereden Maandagavond vergaderde de raad cmder voorzitterschap van burgemees ter Bakker. Deze herdacht in warme bewoordigen oud-burgemeester W. Bos, die bekend stond als een eenvou dig, goed mens en 20 jaren deze ge meente in goede banen heeft geleid. Als oudste raadslid betuigde de heer Buren namens de raad zijn instemming met deze woorden. Ingekomen was een Kon. Besluit, waarbij de burgemeester voor de tijd van 6 jaren herbenoemd werd. Van het prijzenbureau was er een schrijven, dat de aankoopprijs van grond 0.80 per M2 te hoog was en op ƒ0.40 werd bepaald. In verband met de daarmede samenhangende winstderving is met het prijzenbureau alsnog overeenstem ming bereikt. Op enige verzoeken zal bij de begroting worden beslist. Men heeft de winkeliers in de ge legenheid gesteld hun wensen ken baar te maken. Besloten werd de ver ordening als volgt vast te stellen. Kapperszaken tot 7 uur open, de siga renwinkel bij de kerk op Zondag ge opend van 8 tot 12 uur. De Kamer van Koophandel had voor dit geval gun stig geadviseerd. Voor de kruideniers in de wijk Friesche weg is er een ver plichte sluiting op Dinsdagmiddag. Voor het overige deel der gemeente is geen verplichte sluiting. De vacan- tieregeling is voor kruideniers 2x3 dagen en voor bakkers 2x1 week. Dit laatste te verdelen in twee groepen. Een groep de laatste week in Juni en de amdere de eerste week in Juli. Van de bijzondere scholen was er een verzoek een bedrag van ongeveer f 500.beschikbaar te stellen voor aankoop en vervanging van verouder de leermiddelen voor godsdienstonder wijs. B. en W. stellen voor medewer king te verlenen in die zin, dat 't be drag over 5 jaar wordt verdeeld en in 5 termijnen betaald. Dit werd aange nomen. Het ambtenarenreglement werd ge wijzigd. Het betreft bezoldiging van ambtenaren en arbeidscontractanten in militaire dienst. De voorzitter zei- de, dat het bestuur van het onlangs opgerichte clubhuis een bijdrage heeft gevraagd van ƒ200.Hier wordt zeer nuttig werk verricht. De mensen heb ben zelf veel geld bijeen gebracht en B en W. stelden voor hen aan het ontbrekende bedrag van ƒ200.te helpen. Dit werd goedgekeurd. Bij de rondvraag zeide de heer Bu- Rijbewijs ter rechtszitting teruggegeven «Gunstig" in plaats van DE MANIER waarop deze man des- tijds werd gearresteerd was volko men onjuist en de wijze waarop de verbalisant u heeft voorgelicht was dat al evenzeer. Mijn cliënt is thans vol komen geruïneerd, aldus besloot mr. W. C. A. Buers gisteren zijn pleitrede Voor Jacob S. uit Krommenie, die voor de Meervoudige Kamer in Alkmaar te recht moest staan wegens het besturen van een auto in staat van dronken schap. VERDACHTE S. bezocht op 27 Sep- tember Alkmaar en had het on geluk daar een oude dienstkameraad aan te treffen, die hem uitnodigde mee te gaan naar een café. Hoewel S. niet had gegeten, bestelde hij vijfmaal een glaasje oude klare en nam daarna nog drie biertjes voor de dorst. Toen hij ten langen leste afscheid nam van zijn vriend, was hij volkomen dronken. Hij liep met onzekere schreden naar zijn auto, ging achter het stuur zitten en reed weg. Vijf meter verder echter werd hij aangehouden door een agent van politie, die hem naar het bureau overbracht. Voorlichting DE verbalisant had in zijn staat van inlichtingen geschreven dat verd. Zeer ongunstig bekend staat en gere geld misbruik maakt van sterke drank. Deze inlichtingen had hij, naar zijn zeg gen, uit Westzaan gekregen. Ter rechts zitting was gisteren echter de post- commandant van de Rijkspolitie uit "Westzaan aanwezig, die onder ede ver klaarde. dat deze voorstelling van za ken volkomen onjuist is. S. is een rus tig mens, van wie niets slechts bekend is! Na deze verklaring wilde de officier Van Justitie, mr J. C. V. Meischke, het geval van dronkenschap als een op zichzelj staand feit beschouwen. Hij eiste f 200.— subs. 40 dagen. Pleidooi T)E VERDEDIGER, mr W. C. A. Buers. laakte de manier waarop de agent deze zaak heeft behandeld. De verbali sant zag verdachte dronken over straat Jopen, doch hield hem niet aan. Hij wist waar S. zijn auto had gestald, ging naar de parkeerplaats toe en stelde zich verdekt op. Hij wachtte tot verdachte was ingestapt en zijn wagen op gang had gebracht. Eerst toen beduidde hij 'hem te stoppen en arresteerde hij ver dachte. Spreker zeide te kunnen begrijpen, dat de politie somtijds een dergelijke tactiek moet volgen om moeilijk te be trappen recidivisten te kunnen bekeu ren, In dit gev;was deze handelwijze echter overbodig, omdat de verbalisant S. niet kende. Het was in het geheel niet nodig om te wachten tot deze een misdrijf zou gaan plegen. Bovendien was deze manier van aanhouden ge vaarlijk, omdat S. in zijn dronkenschap had kunnen doorrijden en er dan ern stig gevaar voor de andere weggebrui kers had kunnen ontstaan. Rijbewijs terug WERDACHTE S. is enige tijd geleden v door brand in ernstige financiële moeilijkheden geraakt. Daar men hem bij zijn aanhouding het rijbewijs heeft ontnomen, heeft S. bovendien zijn be drijf moeten sluiten en is de financiële strop voor hem nog groter geworden. Na het pleidooi van mr Buers stelde de president van de rechtbank S. weer in het bezit van zijn rijbewijs. Over veertien dagen zal de Meer voudige Kamer vonnis wijzen. De demonstratie, die door de heer J. Leguit uit Nieuwe Niedorp in samenwer king met de firma De Wild uit Alkmaar, voor de afdeling van de Bond van plat telandsvrouwen werd gegeven met de Multimix en de Multipress, was bijzon der interessant. De dames konden er uit leren, dat op het gebied van de voeding door het in gebruik nemen van deze in strumenten een volslagen omwenteling tct stand zal komen. Met deze instrumenten kan men letter lijk van alles doen. Vooral het gebruik van rauwkost en vruchten zal er sterk door worden gestimuleerd, terwijl er veel meer mogelijkheden zijn, om smakelijke gerechten gereed te maken. Wat u er aliemaal mee kunt doen? Groenten fijn maken, koffiebonen malen, gehakt draaien, vruchten versnipperen, persen, kortcm het aantal mogelijkheden van deze apparaten is vrijwel onbeperkt. De mogelijkheden werden op duidelijke wijze gedemonstreerd en de dames konden zich zelf van de resultaten overtuigen. De prijs zal nog wel een beletsel zijn, om deze twee vindingen dadelijk te popu lariseren, maar toch geloven we, dat bin nen enkel jaren tal van keukens met een multimix of multipress zullen zijn uit gerust. ren, dat hij het niet juist vindt, dat het afvalwater v?m de Debtalcar over de weg vloeit. De voorzitter zal een on derzoek instellen. De heer Groot vroeg of al bekend is of de Provincie steun wil verlenen tot verbreding van 't Wuiverpad. Verschillende leden zei den dat deze weg stuk gereden wordt en dat sommigen ook met wagens zon der luchtbanden rijden en wanneer het Wuiver door rijden wordt bescha digd, de gebruikers dit moeten her stellen. Voldoen zij daaraan niet, dan zal onverwijld tot sluiting worden overgegaan. Uitvoering R.K. Thuisfront Zondag en Maandagavond werd door het Katholiek Thuisfront in het ver- enigngsgebouw de Thuisfrontrevue •Lachen is Troef" opgevoerd. Kapelaan Brinkman, die deze avonden opende, zei dat het Katholiek Thuisfront te Oudorp nu 5 jaar heeft bestaan en dat het in die 5 jaren f 6000 voor onze jongens bijeengebracht had, wat geen kleinigheid is. Beide avonden was de zaal zeer goed bezet en wij zijn over tuigd dat ieder voldaan was over het gebodene. Er is inderdaad gelachen en niet weinig, want het is algemeen be kend dat men bij een revue o.l. van de heer Sprinkhuizen wel moet lachen. De zang van het dameskoor „Charme Melodia" o.l. van mej. J. Admiraal de uitstekende pianiste, die belangeloos haar medewrking verleende, werd zeer gewaardeerd. Het daverend ap plaus na spel en zang sprak voor zich zelf. SINT PANCRAS. Ook het tweede slachtoffer van het geval van gasver- stikking, waarvan wij gisteren mel ding maakten, de eveneens 26-jarige echtgenote van de heer C. Schot, is Dinsdagavond omstreeks half twaalf in het ziekenhuis te Alkmaar, zonder meer tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden De teraardebestelling van het echt paar zal a.s. Zaterdag om 3 uur te Sint Pancras plaats vinden op de Nieuwe begraafplaats. Dezer dagen geraakte het 4-jarig dochtertje van de familie BeersIn- sing in de sloot nabij de Kleuterschool te H.H.Wrard, 't Kruis. Aart Schut be dacht zich geen ogenblik, maar sprong in het ijskoude water en bracht de kleine op de wal. Het meisje had nogal water binnen gekregen en men bracht haar in de als altijd gnstvrije woning van de heer C. Schut. Men stopte de kleine daar direct onder de wol. Een Credo Pugno-c!ub opgericht De K.A.B. afdeling Heerhugowaard heeft nu ook een Credo-Pugnoclub op gericht, die onder leiding staat van Pastoor v. Diest. De club telt momen teel 25 K.A.B.'ers, waaronder ook enkele jongeren. IJsclub „De Draai" Dezer dagen hield de ijsclub Draai" haar jaarvlrgadering in Jac. Bes. Het nieuwe reglement werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Jb. Stekelbos herkozen. In plaats van de heer Jan de Boer, die bedankt heeft werd gekozen de heer Jb. Groenveld Jr. De contributie werd vastgesteld op f 2.per lid, wat be treft het gezin is dus lid man, vrouw en alle kinderen tot 16 jaar. Na 1 De cember wordt de contributie f 4. „De cafe DUITSE BUNKER KRIJGT OORLOGSBESTEMMING Een grote, door de Duitsers in het Westen van Den Haag gebouwde bun ker, zal operatiecentrum worden voor de luehtdoelartillerie in de sector Den Haag-Rotterdam-Dordrecht. Het cen trum zal tot de beste in West-Europa gaan behoren. Tachtig a honderd vrouwelijke leden van de luchtmacht zullen in de bunker tewerkgesteld worden. Hef drogen van bolgewassen De heer J. N. Molenaar, chef van bet boekenmagazijn van de Universi- teits-bibliotheek te Amsterdam, was gisteren veertig jaar aan ueze instel- NOORD-SCHARWOUDE. Bij de bewaring van kool en de houdbaarheid van dit product vervult de luchtver versing de toevoer van koude lucht een grote rol. Het is dan ook zeer begrijpelijk dat de tuinders zich bij de voortschrijdende techniek meer voor deze materie zijn gaan interesseren. Het vraagstuk van de koeltechniek staat daarom bij menige tuinder in het teken der belangstelling. Daarom was het goed gezien van de afdeling Langedijk van de Hollandse Maatschappij van Landbouw om de assistent bij de Rijks voorlichtingsdienst, de heer J. F. Dek ker uit Warmenhuizen, uit te nodigen om een spreekbeurt te vervullen over de koeltechniek. Spreker begon met te zeggen dat de eerste luchtgekoelde schuren dateren uit het jaar 1938. Toen bouwde men een schuur met een luchtgoot. Dit systeem berustte op het principe van het inlaten van koude lucht van onder met een uit laat naar boven. Nadien zijn er diverse wijzigingen gekomen. Zo werd over gestapt van de rechte goten naar de op lopende vloer. Wel kwam men terug op het gebruik van luchtschuiven. Spr.be- handeldq verder het gebruik van venti latoren, waarbij hij de voorkeur gaf aan de grotere exemplaren. Het is hier ook dat goedkoop duurkoop is. Bij grote ventilatoren is het mogelijk te profiteren van het goedkope stroomta- rief. Spr. prefereerde voorts het aan brengen van halve steens spouwmuren met voldoende isolatie. Voorts is het gaoed om aan de Noordkant van eer. schuur een paar ramen te laten maken. Ten slotte deelde de heer Dekker nog verschillende bijzonderheden mede over de inrichting van een koelhuis en hoorden we, dat er in de Langedijk en omgeving 1500 koolschuren ziin, w.c. 75 moderne bewaarplaatsen met lucht- ventilatie. Dan ziin er nog 40 koelhui zen. In deze ruimte is opslagruimte voor 8000 spoorwagons kool, waarvan uiteindelijk slechts 5200 wagons aan de veiling komen. Hieruit blijkt wel, dat een goede toepassing van koeltechniek van enorme betekenis kan zijn. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door enkele perso nen gebruik gemaakt. Hat was jammer dat er niet meer dan vijftien tuinders aanwezig waren. Door de heer Coppes. eveneens assis tent bij de Voorlichtingsdienst, werd daarna een interessante lezirg gehou den voor „het drogen van bolgewas sen". VERVOLG STADSNIEUWS Op de Alkmaarse scheiveemarkt, die vandaag is gehouden, waren 508 koei en en kalveren aangevoerd, wat ver geleken bij verleden jaar (289 stuks) nog vrij belangrijk was. De handel verliep zeer matig. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 750f 850, melk koeien van f 900f 1100, geldekoeien van f 500f 825, kalfvaarzen van f 450 f 700, geldevaarzen van f 450f 650, graskalveren van f 180f 300, stierkal ven van f 450f 600. UITRE'KING ERETEKENS Op verzoek van de minister van Oorlog zal Woensdagmiddag 26 No vember te half vijf in de raadszaal aan 46 ingezetenen het Ereteken voor Orde en Vrede door de burgemeester worden uitgereikt. Spr. zei kort en krachtig, dat plant goed van gladiolen droog en niet te warm bewaard moet worden met een temperatuur van 60 graden. Men diende er echter een kacheltje bij tc zetten. Ook over dit onderwerp werden vra gen gesteld, alsmede over de tulpen teelt en de bewaring van plantgoed van tulper- COLLECTE PROT. INTERKERKELIJK THUISFRONT. NOORDSCHARWOUDE. Evenals in vele andere plaatsen, werd ook hier een collecte gehouden voor het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. Voor Noordscharwoude en Oudkar spel bedroeg de opbrengst f 106.46. GESLAAGD VOOR MONTEUR. ZUID-SCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer P. de Haan, slaagde te 's-Gravenhage voor het exa men monteur bij de P. T. T. Principiële grondslagen der Chr. Vakorganisaties LANGEDIJK. In een vergadering van de afd. Langedijk van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel in lokaal J. de Boer te Broek op Langen- dijk, heeft het hoofdbestuurslid, de heer de Jong, uit 's-Gravenhage, een rede gehouden, waarin hij o.a. sprak over de principiële grondslagen van deze organisatie. Spr. merkte op, dal vele leden nog te weinig kennis bezit ten van de principiële taak, die de bond ontegenzeggelijk heeft. Bij de massa heerst nog te veex het materiële. Spreker gaf verder een uiteenzetting over het standpunt van de organisaties betreffende de status van de ambte naar, de ziekenkostenregeling, het ge organiseerd overleg en de lonen dei vaklieden in Overheidsdienst. Ook be lichtte de inleider de a.s. herziening van de pensioenwet. Het ledental van de bond was de 30.000 reeds gepas seerd, wat een stijging betekende van 7000 sinds 1946. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Timmerman, die in zijn openig enkele woorden wijdde aan het plotseling overlijden van de heer Ja cob Kansen. WINKELIERS HOUDEN SINT NICOLAAS-TRRACTIE. LANGEDIJK. De middenstanders aangesloten bij de Langedijker Win keliersvereniging organiseren weder om een Sint-Nicolaas-attractie, waarbij gratis bonnen worden afgegeten. In ieder der vier Langedijker dor pen zijn daartoe de bekende pyramiden geplaatst, waarin men de bonnen kan deponeren. Verbrande boerderij wordt gesloopt OUDKARSPEL De overblijfselen van de oude verbrande boerenwoning van de families Appel en Smit worden thans gesloopt. Wat er nog aan goeds over is, krijgt een bestemmmg. Wat de eventuele herbouw betreft vernamen we, dat voor rekening van de heer Ap pel een nieuwe woning wordt ge bouwd. Zoals we reeds meldden heeft de heer Smit inmiddels een ander huis ge kocht. Van een collega-vlieger van de heer Van Ulsen uit Bergen, die zoals men zich stellig zal herinneren onlangs terecht stond wegens het los laten lopen van zijn poedel in de gemeente Bergen ontvingen wij onderstaande dichter lijke ontboezeming. De historie had hem erg aangegrepen, schreef hij in de begeleidende brief. Wij kunnen ons dat zo levendig voorstellen. Hier is dan het woord aan de collega van de veroordeelde. Vers 1 t/m 6 vloeiden op het vliegveld Gander uit zijn pen. De rest heeft hij er thuis in Heemstede aan toegevoegd. Tn Tel Aviv is officiel bekend ge maakt, dat professor Albert Einstein een aanbod om president van Israel te worden heeft afgewezen. In de tijd van de Kaninefaten besloten de dorpsmagistraten dat ied're hond, die men buitehofs vond, voldoen moest aan zekere maten. In de Bergense gemeente-archieven daar liggen vergeelde klaagbriei en, wel drie eeuwen oud aan scheep-nen en schout, over grote honden en dieven. „Alsoo verordmeeren de heeren. „om dootslagh van schaepkens te keeren, „honden van quaye luym, „hoogher dan twintigh duym, „uyt dorpe ende lantschap te weeren". Nu was er een poedel in Bergen, die behoorde echt niet tot de dwergen. Hij liep opgedoft met te hoge schoft constant de politie te tergen. Zijn wandaden naamlijk bestonden: (zoals zijn rechters bevonden), hij liep gans alleen, voor biefstuk of been, naar 't Parkhotel, afdeling Honden. Dit heeft de politie verdroten. Zij gingen hun sabels ontbLoien. Door een mannetje of acht werd Fik opgewacht; zij grepen hem, bij z'n vier poten. Zij brachten hem toen met x'n allen naar -Je Bergense hondenmeethallen. Hier bleek toen alras boe groot hij wel was, en men ging z'n pleziertje vergallen. Zijn baas die pleitte clementie wegens Fik's intelligentie. De rechter sprak toen: „Dat kan ik niet doen. „Vier gulden blijft de sententie". De baas sprak: „Op last van de heren mag jij niet alleen uit dineren. Jij bent veel te groot, Kom, geef me je poot;"" je mag me niet compromitteren." En Fik hield toen steeds in gedachten om nooit meer de wet te verkrachten. Hij blikte omhoog met 'n traan in het oog, om zodoende z'n straf te verzachten. Gehoor gevend toen. aan z'n wensen, want honden zijn wijzer dan mensen! heeft Fik op z'n woord geen orde verstoord, en toch haalt hij biefstuk en flensen. Maar niemand kan hem nu verbiejen, want 's middags, meestal tegen drieën, dan komt hij op straat, maar onder de maat: dan kruipt hij steeds op z'n knieën. Gezellig Tehuis in plaats van de open lucht IN tegenwoordigheid van burgemeester dr W. Huygcns en diens echtgenote, de beide wethouders, het bestuur van de Stichting „Dorpshuis", het Comité voor Ouden van dagen en een grote schare ouden van dagen werd Dinsdagmiddag in het Dorpshuis de „Sociëteit van Ouden van Dagen" opgericht. In hetzelfde huis waarheen vroeger velen, zij het met loden schoenen, hun schreden richtten om geneeskundige liulp te zoeken hij aldaar wonende dokters, zullen de oudjes nu drie dagen per weck gezelligheid en verstrooiing kunnen vinden. Waar zij v roeger met angst en vreze aan de hel trokken, zullen zij voortaan vol blijde verwachting binnentreden. terend. Het gemeentebestuur, dat thans eigenaar is van het vroegere Dokter Dekkershuis, heeft zich, aldus de heer Den Das nog niet op weten te werken tot deze hoogte, maar.als het hier gelukt een home te scheppen voor de oudjes, dan zal z.i. wel een meer dan platonische liefde blijken. De wethou der eindigde met de oudjes op te wek ken verder zelf de organisatie ter hand te nemen en een bestuur te kiezen dat de verantwoording draagt. Verder deed hij nog een beroep op mej. Vries, de maatschappelijke werkster. De heer J. M. Nierop werd ten slotte bij acclamatie benoemd tot voorzitter van de nieuwe sociëteit; de heer C. Dekker zal als zijn rechterhand fun geren. Op de uitgevers werd een be roep gedaan voor het toezenden van lectuur als tijdschriften en dagbladen. Grondbedrijf in Bergen? In de op Dinsdag 25 November te houden gemeenteraadsvergadering komt een voorstel van B. en W. tot instelling van een gemeentelijk grond bedrijf in bespreking. Het college stelt voor de heer W. Schotten, hoofdcom mies ter gemeentesecretarie, aan te wijzen als administrateur van het be drijf. Verder vermeldt de agenda o.m. de voorstellen tot aanvaarding van rijks subsidie voor de aankoop van het „Oude Hof" ten bedrag van ƒ50.000, en het verlenen van een gemeentelijke bijdrage van f 1898.in het exploitatie tekort van de Haarlemse Orkest Ver eniging. Ook enige oude kwesties, als het Ambtenarenreglement en de sub sidieregeling voor de kleuterscholen, zullen Dinsdagavond worden behan deld. r.E voorzitter van het Comité voor Ouden van Dagen, de heer P. Hop man, bracht in zijn openingswoord, dank aan allen, die er toe hadden mee gewerkt, dit home voor de oudjes te stichten, waarmee een lang gekoesterde wens in vervulling gaat. De oudjes be hoeven nu niet meer de hele dag op de bank van dr Blok te hangen en te mop- per.en, zoals een der ouden het uitdruk te, maar vinden hier een gezellig thuis. Er waren en zijn nog financiële moei lijkheden, aldus de heer Hopman, maar waar de burgerij steeds heeft getoond de oudjes een goed hart toe te dragen, mag ook in dit geval wel enig optimis me worden gekoesterd. Eurgemeester dr Huygeru zag in de grote belangstelling een goed voorteken dat de hoop wettigde dat hieruit een bloeiend sociëteitsleven zou voortko men, 's winter in een heerlijk verwarm de ruimte, 's zomers in het zonnetje in de tuin. De heer L. den Das, wethouder voor Soziale Zaken, herinnerde aan de tijd van een twintig jaren geleden, toen allerwege grote werkloosheid heerste en de jongeren doelloos langs de we gen slenterden. Na een gedachtenwis- seling tussen spreker en mevr. Dekker- Maathuis werden toen pogingen gedaan om voor de jonge mensen een tehuis te vinden, waar zij de nodige afleiding Iconden vinden bij lectuur, spelen, club- wérk enz. Mevr. Dekker stelde het te genwoordige Dorpshuis gratis ter be schikking en dank zij de van alle zijden komende steun, slaagde de opzet schit- MMUIDEN Besommingen van Dinsdag: trawlers. IJm 1 f 27.300, IJm 6 24.800; loggers: KW 122 6040, KW 83 4330, KW 38 6800: kotters: IJm 7 2540, IJm 213 870, IJm 226 311. Prijzen per kg: heilbot 3.05—2.15; gr. tong 2.55—2.30: grm. tong 2.101.96; kim. tong 2.09 1.98; kl. tong I 2.10—1.96, IJ 1.10—0.94: tarbot I 2.802.55. Prijzen per 50 kg: tarbot IV 42; schartong 3832; kim schol 75, kl. schol I 54, II 36—18; schal 2618; v. haring 1814; makreel 25.50 15; gr. schelvis 7868; grm. schelvis 8265; kim. schelvis 47—43; kl. schel vis I 46—35, II 32.50—16; wijting 25— 14; gr. gul 4541; midd. gul 4035; kl gul 22; kl. leng 30; kl. haai 2825; ham 8465; kim. hake 9070; kl. hake J 64 48, II 3937; poontjes 219; kl. kool- vis, zw. 23—21, wit 3428. Prijzen per 125 kg: gr. kalbeljauw' 174—134: gr koolvis z'w. 6252, wit 9490; gr. leng 7064; gr. hake 400372. Aanvoer 2800 kisten in totaal. Uitspraak in de Rotterdamse overval-zaak De Rotterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 33- jarige J. Th. S. en diens broer de 22- jarige tekenaar J. S„ beiden uit Am sterdam, die betrokken zijn geweest bij de overval op een bestelauto van de Rotterdamse Bank, warbij zij 90.000. in de wacht sleepten. Enige tijd na de overval werden de mannen, nog in het bezit van het geld, aangehouden. De tekenaar is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zut- phen. De zaak tegen de oudste broer Is aangehouden, omdat een hernieuwd onderzoek naar zijn geestvermogens zal worden ingesteld. De eis tegen hem was vijf jaar met aftrek. Getuige wilde maar liever niets z>en Het suikerklontje en UET gezellige balavondje dat cp 2 September in een café te Nieuwe Niedorp werd gehouden, kreeg een on aangenaam einde toen tegen sluilings- tijd ('s nachts om twee uur) één van de vrouwelijke gasten slaags raakte met de politie. Er werden over en weer rake klappen uitgedeeld en het gevolg was dat de president van de Meer voudige Kamer te Alkmaar zich gis teren voor de taak gesteld zag om uit te zoeken waar de schoen precies wrong. Dat was niet eenvoudig, want zelfs zes getuigen waren niet in slaat een duidelijke voorstelling van zaken te geven. Het onderzoek moest daarom worden opgeschort voor het verhoren van nog meer getuigen. HA AFLOOP van het bal stapten twee wachtmeesters het café binnen om de nog aanwezige gasten aan te manen te vertrekken. De ene wachtmeester waarschuwde twee maal en ook de andere politieman bevai twee maai voort te maken. Toen dat niet hielp duwde laatstgenoemde vrij hardhandig één van de nog aanwezige dames weg en pakte daarna een tweede vrouwe lijke gast, mej. G. K. uit Winkel, bij de arm om haar weg te trekken. Op dat moment vielen e' klappen doch wie daarmee was begonnen kwam ter rechtzitting niet duidelijk vast te staan. De verbalisant verklaarde dat hij eerst een klap in het gezicht had gekregen er. toen ais reflexbeweging had teruggeslagen. Hij had de vrouw, die hevig verzet pleegde, uit het café verwijderd en haar op straat losgela ten. Toen zij haar handen vrij had, sloeg ze opnieuw. De getuigen QF de verbalisant in het café al te hardhandig was opgetreden, kwam ter rechtszitting niet vast te staan, doordat de getuigenverklaringen wei nig positief waren. Zo was er een ge tuige die verklaarde dat hij zich had omgedraaid omdat hij er niet tegen kon dat de politiebeambte zich tegen een vrouw had gekeerd. Gevraagd naar de reden waarom hij niet één van de man nelijke gasten maar een vrouw had vastgepakt, verklaarde de verbalisant, dat hij de indruk had gekregen, dat het juist de vrouwen waren die weiger den het bevel op te volgen. „Boven dien: als je het suikerklontje weghaalt verdwijnen de vliegen vanzelf" ver klaarde hij wijs. Op 2 December zal het onderzoek in deze zaak worden voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5