Vrijspraak geëist voor de adellijke gastheer van Westerling reeds omenta Prins ziet vele kansen voor ons land in Peru GROTE KNOEIERIJEN BIJ DE WONINGBOUW IN TILBURG Voorstel voor autonome Waalse en Vlaamse gemeenschappen Truman sprak met Eisenhower VERKOUDHEID BLOEDSOMLOOP men naak oprograrnma SLECHTS WEINIG PUBLIEK „De Turk" was bang voor uitlevering Autoritje door het dorp Hummelo Plaats voor Hervormde jongelui in Canada Joh Mauriis21 November naar Korea 'n Tienriet j,e inJkl... Autoriteiten eisten een onderzoek Al 100 man ontslagen bij Apeldoornse nettenfabriek Toch hoop op een opleving We moeten echter deskundigen uitzenden Kwestie binnenkort in het Parlement VOORLICHTING VOOR EMIGRANTEN Atmosfeer was geheel formeel Feest in Blijdorps apenkolonie Lagerhuis besluit tot vrijmaking wegvervoer in Dierendorp en i baron, U bent het dorp. Iedereen enheid prijzen. U en als een kapi- iet leuke is, dat IT, ■an krijgt. Dus U „Er zit lets in!" on. „Goed, ik doe zal ik dadelijk met aan praten. Ik moet lijk heb nooit iets d bemerkt. Ik heb »enoeg gehad. Te- rtentle, Ing. Med.) len: Keller (Ned.)— -1; P. Roozenburg tfr.) 20; Forclaz (It.) 0—2; Huisman B) 11; W. Roozen- ïard (Fr.) 0—2; Ge- e Descallar (N.Fr.) s (Canada)Bizot Dijk (Ned.)Dage- 12de ronde luidt: 1 uit 12 partijen); 2 17 pt. (uit 11); 3 en lard 15 pt. (uit 11); (12); 6 en 7 Van 14 pt. (11); 8 King 13 pt. (12); 10 Sa il Wim Roozenburg 13 Deslauriers en (11); 14 Gedance 9 pt. (11); 16 Fanelli scallar 7 pt. (11); 18 19 Forclaz 1 pt. RAMUZIEKVan en en Duitsers we- een hunner Minder hekend is, gelse componisten iren een opmerke- lit op het gebied vertonen. Benja- hier na de oorlog en en met recht. Er meer figuren van aan dit genre mu- wijd. We noemen Frederick Delius, Arthur Benjamin, nog enkele ande- uziek uitgezonden: ouvertures, inter- ermatig zwaar dus, inde gele genheid,om krijgen van heden- muziek. (Donder- over Hilversum II, 20 NOVEMBER 402 m.: 7.00 KRO. KRO, 14.00—24.00 /s. 7.10 Gram.muziek. en Liturgische kalen- en weerberichten. 8.15 en solisten. 9.00 Voor Waterstanden. 9.40 Orgelconcert en koor- ndienst. 11.00 Voor de .muziek. 11.50 „Als de serie. 12.00 Angelus. (12.30—12.33 Land- delingen.) 12.55 Zonne- en Katholiek nieuws. 13.30 Viool en piano. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.30 Gram.muziek. 17.30 Gram.muziek. .00 Klein koor. 18.15 „Op de stelling". 18.45 Nieuws en weerbe- vensvragen van allerlei f^raal antwoord. 19.30 Radiokrant. 20.20 na. 21.45 Vragen aan 5 Sopraan en piano, mg. 23.00 Nieuws en 1524.00 Gramofoon- 298 m.: 7.00 AVRO, .00 AVRO. 7.00 muziek. 7.15 Ochtend- ram.muziek. 7.50 Dag- vs. 8.15 Gram.muziek. 9.15 Gram.muziek. ouw. 9.30 Gramofoon- eet, ik weet wat U or de kleuters. 11-00 12.00 Zigeunermuziek. 2tje. 12.30 Land- en ,en. 12.33 Gram.- het bedrijfsleven", Mededelingen en gra- Musette-Orkest. 13.55 hoorspel. 14.35 Piano- de zieken. 16.00 Tus- 16 45 Voor de jeugd, me. 17.40 Gramoi'oon- ingsuitzending: Mr. H. Guinea en de Chinese Nieuws. 18.15 Sport- Amusementsmuziek» ef uit Londen. 19.05 gelspel. 20 00 Nieuws. 21.05 „Wereldvrede", nuziek. 23.00 Nieuw* WOENSDAG 19 NOVEMBER 195» QNDER slechts weinig publieke belangstelling heelt gisteren de Arnhemse rechtbank de zaak behandeld tegen graat van Rechteren Limpurg, die in zijn woning te Hummelo een schuilplaats had geboden aan ex-kapitein R. Westerling. De Officier van Justitie bjj de Arnhemse rechtbank eiste vrijspraak voor de graaf. De verhoren, die aan het requisitoir voorafgingen hadden weinig sensationeels. De graaf vertelde, dat hij een verzoek om Westerling huisvesting te verschaffen, had gekregen van de heer F. uit Den Haag, die later zeil' Westerling naar Hummelo was komen brengen. De heer F. zelde toen het wenselijk te vinden, als Westerling zich niet te veel in het openbaar zou vertonen. De president van de rechtbank vroeg hierop, of de graaf Westerling inderdaad „verborgen" had gehouden. „Nee," zei de verdachte. „Voorbijgangers konden hem van buitenaf zien zitten. Ik heb met hem in de omgeving ge wandeld en hem ook eens meegenomen in de auto, bij welke gelegenheid mijn gast een zonnebril droeg." landse Staat niets had ondernomen. De president zei hierop: „U kon toch weten waarom u vervolgd kon wor den!" Westerling: „Ik_ kwam clande stien naar Holland om aan de weet te komen waarvoor President: „Wat wist u van Uw kans op uitlevering?" Westerling: „Was niet van te voren te zeggen. In Singapore wist ik van te voren ook niet, dat ik zeven maanden zou worden vastgehouden. Als er poli tiek in het spel is, kan men vooraf niets met zekerheid zeggen Raadsheer: „U hield wel rekening 1"\E graaf vertelde verder, dat hij eens een gast, een architect, aan één tafel had gezet met Westerling. Toen de president vroeg of Westerling wel eens iets had verteld over Indonesië, antwoordde de graaf, dat Westerling later - toen zij elkaar beter kenden - zijn relaas had gedaan. Hij vertelde dezelfde dingen als in zijn mémoires, die onlangs bij een uitgever zijn ver schenen. De graaf zeide niet te weten, dat Westerling door de Nederlandse Justi tie vervolgd werd. Wel had hij ge merkt, dat zijn gast bang was voor uitlevering aan Indonesië. De graaf wist niet, dat Westerling als Neder lander niet zou kunnen worden uit geleverd. Hij erkende, dat er in zijn huis te Hummelo een geheime schuil plaats voor „De Turk" was. Getuige Westerling ALS getuige werd de man gehoord om d wiens persoon zich reeds zovele legenden geweven hebben. Hij ver klaarde destijds niet geweten te heb ben, dat men hem in Nederland zou vervolgen, omdat hij tegen de Neder- De Stichting Hervormde Emigratie Commissie heeft bericht ontvangen, dat het immigratiebureau van de „Re formed Church in America" in het voorjaar van 1953 een aantal jonge mannen en vrouwen (ongehuwd, leef tijden van 18—25 jaar, bij voorkeur Nederlands Hervormd) kan plaatsen op gemengde bedrijven, tuindersbedrijven en in de huishouding in Canada (Pres- cott, lagaradistrict, London (Ont.), Ed monton en Lethbridge). Plaatsing door de „Reformed Church" houdt tevens in, dat deze emigranten in geregeld contact met deze kerk kun nen blijven staan. Zij, die plaatsing door bovenge noemd immigratiebureau wensen aan te vragen, dienen zich ten spoedigste ln verbinding te stellen met de directeur van het bureau van de Stichting Her vormde Emigratie Commissie, Java- straat 100, 's-Gravenhage, telefoon K 1700 111288. Het vertrek van Hr Ms fregat „Jo- han Maurits van Nassau" uit Den Hel der naar de Koreaanse wateren is be paald op Vrijdag 21 November om 14,30 uur. Van 10.30 uur af zal het en vrienden, die de leden van de be- Vhip toegankelijk zijn voor verwanten manning uitgeleide zullen doen. iiii!!!i!'iiiiiiii!iii!ii!iii!ii!!!iiiiininiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiinHiimn NACHT OP DE KALE BERG VIER bejaarde Benedictijner monni- ken verlieten kort geleden op een stikdonkere nacht de veilige beslo tenheid van hun klooster en wor stelden in een zware storm larfge kilometers tegen een berg op bij Cava di Tirreni in Zuid-Italië, om drie Amerikaanse vliegers te be reiken. die met hun toestel, een B- 26 „Marauder" van de U.S. Airfor- ce. dicht onder de top waren neer gestort. DE monniken kwamen te laat en von- den ze alle drie dood, verkoold door het vuur van de brandende machine, dat door de storm hoog in het duister was opgelaaid. Het vliegtuig had deelgenomen aan „Longstep", de zee- en luchtmacht oefening van de NAVO. W/IJ hadden op de berghelling bij Cava di Tirreni willen zijn in die fatale stormnacht. Bii die tever geefs gekomen monniken met hun bleke gezichten, oplichtend in het schijnsel der laatste vlammen, hun pijen wapperend in de koude nachtwind. En bij die drie stille, eenzame Amerikaanse vliegers, met hun door het onbarmhartige vuur verwoeste jonge gelaten en in ge- perfectionneerde vliegerkleding ge stoken lichamen. TYE dramatische ontmoeting van deze twee zo ver van elkander verwij derde werelden op de Zuiditaliaan- se berg was een vreemd en huive ringwekkend anachronisme. Lange eeuwen schenen daar te vervagen in de wijde stilte van die storm nacht, stilte, ondanks het gedreun van de winden en het geknetter der vlammen, waarin het gebed der monniken verloren ging. ^JISSCHIEN hadden wij daar tijdens L die onwaarschijnlijke samenkomst dicht onder de bergtop een oplos sing gevonden voor de soms zo on overkomelijke wanhoop van het be staan, misschien ook hadden wij er ÏJ. j? nacht helemaal niets meer iü-v Jvcpen. Ach wat, het ging Ame ik ju om maar drie dode met de mogelijkheid van uitlevering?" Westerling: „Ik dacht van ja Requisitoir I)E officier van Justitie zei in zijn re quisitoir, dat de graaf inderdaad niet behoeft te hebben geweten, dat Westerling door de officier van Justi tie te Amsterdam vervolgd werd. Hij bad dit wel kunnen vermoeden, door krantenberichten e.d„ doch hier staat tegenover, dat „de Turk" op het mo ment van zijn arrestatie nog geen en kel stuk ontvangen had, waaruit zou kunnen blijken dat hij toen reeds ver volgd werd. Hoe de graaf dan zou moeten weten, dat Westerling gezocht werd, was de officier een raadsel. Hij concludeerde vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. De Stichting Landverhuizing opgeheven De Stichting Landverhuizing Neder land, in 1931 voortgekomen uit de ver eniging Landverhuizing en de Emi gratiecentrale Holland, is geliquideerd, zulks als uitvloeisel van de nieuwe wet op de organen voor de emigratie. De liquidatie zal feit worden op de datum waarop de nieuwe emigratie- dienst zijn taak zal aanvangen. Naar verluidt zijn er te Tilburg ern stige knoeierijen aan het licht geko men bij de houw van een groot aantal woningen. Opzichters van het Rijk en andere deskundigen zouden hebben ontdekt, dat de huizen, die voor een deel reeds bewoond worden, drie ste nen te laag gebouwd zijn. Raamkozij nen, schoorstenen en dakbedekkingen zouden onvoldoende van lood zijn voor zien, zodat een en ander opnieuw moet worden gedaan. De binnenriolering is volgens verklaringen ondeugde lijk. Als deze berichten waar zijn, dan is de gemeente Tilburg voor vele dui zenden guldens benadeeld. Met het te laag bouwen zou een kwantum stenen zijn gemoeid, voldoende voor de bouw van vijftien burgerwoningen. Twee gemeentelijke opzichters zijn naar verluidt reeds van hun post onthe ven. Het is niet denkbeeldig, dat 190 woningen zullen worden afgekeurd. De toezegging van de sleutels dezer woningen aan toekomstige huurders Opnieuw zijn bij de Apeldoornse nettenfabriek Von Zeppelin en Co. vijftien ontslagen gevallen, waarmede het totaal der ontslagen arbeiders is gebracht op ruim honderd. Voorts werd met ingang van deze week voor tweehonderd zes en zestig arbeiders een verkorte werktijd ingevoerd tot de helft van de normale. Het bedrijf kampt met moeilijkheden inzake de verkoop van visnetten, nu over de gehele wereld meer en meer netten, gemaakt van synthetische vezels ais nylon aan de markt komen. De orders voor netten van de oude samen stelling worden daardoor tot het hoogst nodige beperkt. Toch ziet men aan de fabriek de toe komst niet somber in, daar langzamer hand na vele proefnemingen ook in Apeldoorn kan worden overgegaan tot het maken van netten van synthetische vezel. Bil HOEST EN KEELPIJN SMpt Siroop SLUM-OPLOSSEND (Advertentie, Ing. Med.) motst worden teruggenomen. De ge meente-autoriteiten van Tilburg geven vooralsnog geen commentaar. Wel werd toegegeven, dat van overheids wege reeds drie weken geleden een onderzoek is gelast. Ministers bezochten het Bouwcentrum te Rotterdam De ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte en van PBO en Bezitsspreiding, de heer A. C. de Bruyn, hebben gisteren een langdurig bezoek gebracht aan het Bouwcentrum te Rotterdam. Ook ir H. W. Mouton, secretaris-generaal van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting was aanwezig. Zij hebben met grote belangstelling kennis geno men van het werk van het Bouw centrum. ESPERANTISTEN WENDEN ZICH TOT DE UNESCO Onderwijs in de wereldtaal gevraagd Bijna negenhonderdduizend indivi duele Esperantisten en 492 organisa ties, met tezamen ruim vijftien milli- cen leden uit ruim 70 landen hebben een lijvig verzoekschrift aan de UNES CO gezonden, om in haar huidige zit ting de kwestie van onderwijs in Es peranto te bestuderen. Ook premier Drees heeft het verzoekschrift onder tekend. Het is vrij zeker, dat de UNES CO de kwestie in haar huidige zitting zal behandelen. te Prins werd erelid van de luchtmacht van Peru De „peers zijn Verscheidene Britse „peers" arm hebben koningin Elizabeth toestemming ge vraagd de kroning in gewone kleren te mogen bijwonen omdat zij de officiële kleding niet kunnen betalen. Peru heeft momenteel plannen voor een aantal belangrijke openbare wer ken. Prins Bernhard meent, dat zich hierbij voor de Nederlanders grote kansen voordoen. Doch de Nederland se firma's moeten wel begrijpen dat niet alles van op een afstand gedaan kan worden en dat het dikwijls nodig zal zijn deskundigen te zenden naar het betrokken land. Manifest van Belgische federalisten Naar vernomen wordt, zal over en kele dagen een gemeenschappelijk VlaamsWaals manifest over de In voering van het federalisme in België het licht zien. Dit manifest is de vrucht van officieuze contacten, die de laatste tijd hebben plaats gevonden tussen een honderdtal Vlaamse en Waalse intellectuelen en deskundigen op het gebied der VlaamsWaalse problemen. Het stelt de vorming voor in Belgisch staatsverband van twee autonome gemeenschappen. Er zou een Waalse en een Vlaamse Kamer van Volksvertegenwoordigers in het leven LUCHTVERKEER BOVEN ONS LAND GEKANALISEERD Steeds meer gaan de vliegers van de machines, die dag en nacht boven West-Europa gonzen, afhangen van de man op de grond. Een Nederlands ini tiatief op de Westeuropese luchtvaart conferentie te Parijs (Juli 1952) heeft daar belangrijk toe bijgedragen. Ne derland stelde namelijk voor, om het gehele Iuchtvaartverkeer boven West- Europa te kanaliseren. Nederland was ook het eerste land, dat het systeem in practjjk bracht. Op 1 September kon de Rijkslucht vaartdienst melden, dat het luchtver keer boven ons land gekanaliseerd was, zodat Nederland buiten Engeland, dat al eerder luchtwegen had, het eni ge land is, waarboven vliegtuigbeman ningen zich rustig kunnen verlaten op de instructies van de grond. „WILLEM VAN GRAFT'-BOKAAL VOOR SPORTVLIEGPRESTATIE Als erkenning van de 'verdiensten van de o.p 22 October j.l. gestorven oud-instructeur der Nationale Lucht- vaartschool, Willem van Graft, heeft de KNVL een zilveren „Willem van Graft-bokaal" ingesteld, die jaarlijks zal worden uitgereikt, als blijk van waardering voor die Nederlandse sportvliegersprestatie, die naar aard en weerklank de beste propaganda voor de sportluchtvaart in dat jaar heeft gevormd. Van 2—5 December wordt op de Volkshogeschool te Bergen N.H. weer een voorlichtingscursus voor a.s. emi granten gehouden. Telkens weer blijkt het, dat die emi granten, die zich het best hebben voor bereid en zich door een goede voor lichting op de hoogte hebben gesteld van alle mogelijkheden en onmogelijk heden in hun nieuwe vaderland, de beste kans van slagen hebben. De cursus zal in het bijzonder voor lichting geven voor emigranten naar Australië, Nieuw Zeeland en Canada. Door deskundigen zullen verschillen de onderwerpen worden ingeleid, waarna een discussie zal volgen, waar bij men nog gelegenheid heeft alle bij zondere informaties te krijgen, die men zich wenst. O.m. zullen aan de orde komen de vragen van werkgelegenheid en cultu reel leven, terwijl een aantal films ver der een beeld zullen geven van wat de emigrant te wachten staat. Nadere inlichtingen over deze cursus geeft de Volkshogeschool in Ber gen N.-H. worden geroepen met daarnaast een overkoepelend parlement, dat wetge vende macht zou hebben waar het de politiek van België betreft tegenover buitenlandse aangelegenheden, de su- pra-nationale organen, de landsverde diging, en de economische en koloni ale vraagstukken. Brussel, hoewel historisch Vlaamse grond, zou eveneens een federaal ge bied worden, doch zou een speciale status krijgen in dien zin, dat de inwo ners der Brusselse agglomeratie zou den kunnen optreden voor Wallonië of Vlaanderen. Brussel zou een federale raad met beperkte volmachten krijgen en zou over een gelijk aantal Waalse en Vlaamse vertegenwoordigers in Ka mers en overkoepelend parlement be schikken. De ontwerpers van het manifest, de algemene secretaris van het Waalse Congres, mr Scheurs en de Vlaamse professor dr De Couvreur, hebben tij dens een referaat, dat zij gehouden hebben voor het algemeen Vlaamse studentenverbond, aangekondigd, dat dit manifest zal worden uitgewerkt tot een wetsvoorstel, hetwelk binnenkort aan het parlement zal worden voorge legd. Beiden legden er de nadruk op dat de invoering van het federalisme in België thans zowel door grote groe peringen Walen als Vlamingen wordt voorgestaan. Bij aankomst in Lima, de hoofd stad van Peru, werd prins Bern hard op hartelijke wijze verwel komd. Ëen klein meisje bood hem bloemen aan en had daarbij nog meer aandacht voor de hoge be zoeker dan voor de taak. die moest worden vervuld. ZWAAR GEVECHT TEN N.W. VAN HANOI Fransen trekken voorpost uit Vietminhgebied terug Een Franse strijdmacht van pantser eenheden en infanterie is „in een zeer zwaar treffen" met troepen der op standelingen geraakt, terwijl zij zich terugtrok uit het gebied der Vietminh, dat zij ten Noordwesten van Hanoi was binnengedrongen. Een Franse officier schatte de verliezen van de uniestrijd krachten op tenminste 150 man. Aan de zijde van de Vietminh waren vol gens hem minstens 400 man gesneu veld, doch mogelijk in totaal duizend. Papagos legt ministerslijst aan koning Paul voor Koning Paul van Griekenland heeft gisteren de lijst van nieuwe ministers en staatssecretarisen goedgekeurd. Het nieuwe kabinet zal vandaag wor den beëdigd en op 15 December voor het eerst voor het parlement verschij nen. Maarschalk Papagos is premier en minister van defensie ad interim geworden. Buitenlandse zaken zal worden be heerd door Stefanos Stempoelos. Eisenhower, de nieuw-gekozen pre sident der V.S., heeft Dinsdag in Wash ington zijn bespreking met president Truman gehad. Hij is bij aankomst in de Amerikaanse hoofdstad zeer harte lijk verwelkomd. Op het vliegveld be groette hem een grote menigte, tijdens de rit naar het Witte Huis juichten hem velen toe. ^ÏT IS MORGEN groot feest in de apenkolo nie van Diergaarde Blij- dorp te Rotterdam. Het feestvarken zal zijn de orang-oetsn „Ernst", die dan zijn eerste verjaar dag hoopt te vieren. Ernst is niet zo maar een aap. De deskundigen rangschikten hem onder de mensapen, omdat Ernst bij zijn geboorte geen staart meegekregen heeft. Ook kan de jubi laris zich op zijn borst slaan, omdat hij de enige orang-oetan thans Is in Europa, die in een die rentuin is geboren. Na zes maanden werd Ernst een zindelijke aap. Hij heeft nu een vol „melk- gebit", d.w.z. zegge acht snijtanden, vier hoektan den en acht kiezen. Zijn dag vult hij met spelle tjes. Of er morgen extra spelletjes zullen worden gedaan en of het apen land zich met feestmut- sen zal tooien? We zijn in elk geval benieuwd! LEN schrijfmachine, een rekenmachine, een fiets en andere dure ar tikelen schafte de negen en twintigjarige Hage naar De Gr. zich met graagte aan.... maar om ze zo spoedig mogelijk weer van de hand te doen. Van betalen aan de leveranciers kwam ech ter niets.... Het leven op andermans portemon- naie kwam echter wel dra tot een eind. Als de Haagse rechtbank de gis teren door de Officier van Justitie geuite wens de man een jaar op te slui ten inwilligt kan De Gr. zijn leven op andermans kosten in dit geval Va dertje Staat voortzet ten, maar dan op een veiliger plek. PEN Belgische oudheid- 1-1 kundige missie zal binnenkort naar Pale stina vertrekken om alle grotten in de woestijn van Judea af te zoeken naar oude handschriften. Van de ontmoeting tussen de beide staatslieden de eerste sinds de te rugkeer van Eisenhower uit Europa waren slechts de dertig personen ge tuige, die aan de besprekingen deel namen. Een fotograaf maakte in het studeervertrek van de president foto's van de beide leiders. Hij verklaarde na afloop dat de atmosfeer „formeel" was. Later is bekend gemaakt, dat de bei de mannen hadden gesproken over enige van de belangrijkste problemen. Voorts was een schema voor contact en het uitwisselen van gegevens tussen de huidige en de komende regering opgesteld. Eisenhower zal echter voor zijn installatie als president geen en kele verantwoordelijkheid, verbonden aan zijn nieuwe functie, overnemen. Ook heeft Eisenhower geconfereerd met de minister van defensie Lovett en met de commissie van stafchefs, teneinde een overzicht te krijgen van de militaire toestand in de wereld, en te spreken over zijn plan voor een reis naar Korea. Volgens een Chileens persbureau zal Eisenhower binnenkort een ontmoe ting hebben met de presidenten van Brazilië en Argentinië, Vargas en Pe- ron. De Landdag van Rijnland-Paltz heeft de Landsregering verzocht maat regelen te nemen tegen de aanwer ving van jonge Duitsers voor het Franse vreemdelingenlegioen. Dit land behoort tot het door de Fransen bezette deel van West-Duitsland. Het gaat o.m. om plannen tot ver- bete: ing van de haveninstallaties van Callao. Er zouden met name graanele vators geplaatst kunnen worden. Ook worden er mogelijkheden geboden bij de verbetering en uitbreiding van de chemische industrie in Peru. Met het oog op de uiterst scherpe concurrentie zal het echter nodig zijn dat Neder landse importeurs een nauwe samen werking aangaan. Een dergelijke com binatie zou een permanente vertegen woordiger in Lima moeten hebben. De prins zeide de ANP-correspon- dent nog, dat hij verder besprekingen voert over de levering van Peruviaan se katoen aan Nederland tegen beta ling in ponden sterling.1 Sedert de Marshall-hulp voor katoen is opge houden moet Nederland elders katoen vandaan zien te krijgen die niet in dollars betaald behoeft te worden. Maandag gebruikten de prins en zijn gevolg de lunch in de militaire luchtvaartschool te Lima. Prins Bern hard en reserve majoor-vlieger Son- derman werden uitgeroepen tot ere leden van de Peruviaanse luchtmacht en ontvingen de distinctieven ervan. Het vliegveld en de overige installa ties werden bezichtigd en men nam kennis van de opleidingsmethode. De Peruviaanse luchtmacht wordt geheel door de Amerikanen van het nodige voorzien. Als de verkoudheidskiemen zich vast zetten raken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermid del, de bloedsomloop, raakt in de knel. U krijgt het benauwd; de besmet ting woekert voort. Geef de microben geen kans. Ga ze te lijf met MENTHO- REX. Wrijf borst, keel en rug er flink mee in en de 8 geneeskrachtige oliën van MENTHO-REX jagen het bloed weer door de weefsels. MENTHO-REX verdrijft de kou via de bloedsomloop, zonder dat u iets hoeft in te nemen. Grote pot MENTHO-REX f 1.25. (Advertentie. Ing. Med.) Het Lagerhuis heeft gisteren met 308 tegen 282 stemmen besloten, een einde te maken aan het staatsbezit van het Britse wegvervoer. De liberalen steun- denen de conservatieven bij deze stemming. Een Labour-amendement, dat de nationalisatie van het wegver voer beoogde te handhaven, werd ver worpen. Het aanvaarde wetsontwerp voor. ziet in de splitsing van de staats spoorwegen in zes streek-eenheden met een grote mate van autonomie. De spoorwegen beschikken over een groot wagenpark, dat hun eigendom zal blij ven. Zij zullen echter thans ook ten aanzien van het vervoer op lange afstand met de particuliere maat schappijen moeten concurreren. Zuid-Korea bereidt zich op Eisenhowers bezoek voor Ongeveer 400 leden van de Zuid- koreaanse geheime dienst en de politie zullen worden aangewezen om Eisen hower te beschermen bij zijn bezoek aan Seoel. De nationale politie begon gisteren in het gehele land met veilig heidsmaatregelen voor de reis. Men verwacht dat de Zuidkoreaanse regering Eisenhower in Seoel zal ont vangen. Reeds is een derde deel van de regeringsfunctionarissen naar Seoel teruggekeerd. Marktoverzicht Purmerend Het aanbod van de vette koeien viel tegen verwachting mee, maar de han del was minder. Alleen de beste, waar van het aantal nu juist niet zo groot was, werden nog wel gezocht. De prijs zakte echter al gauw in. Op de geldemarkt gaat het nog steeds goed. Bruikbare dieren die ge noeg melk geven brengen een hoge prijs op. Op de verse markt schijnt de handel heel wat later te beginnen. Ook nuchtere kalveren waren in trek. De prijzen waren iets vaster, evenals bij de fokkers. Op de vette kalverenmarkt zagen we hetzelfde beeld. Op de vette varkensmarkt was dit anders. Daar werd de prijs voor de beste al lager ingezet om geleidelijk aan te dalen. De handel sloot heel flauw. De vette zeu gen noteerden van f 1.70 tot f 1.80. Op de wolveemarkt was het met de lam meren ook al niet beter, terwijl lam meren op het ogenblik toch de hoofd schotel vormen. De prijzen waren ech ter lager. De vette schapen hielden prijs. Op de paardenmarkt was het stil. De pluimveemarkt had wel geen groot aanbod, maar de gang was er wel iets beter. Aanvoer 814 runderen waaronder: 410 vette koeien van 2.10—2.80 per kg, handel kalm; 162 melk- en kalfkoeien 2801150 per stuk, handel matig; 238 geldekoeien 575—835 aer stuk handel goed; 36 pinken 4006'!5 per stuk, han del matig; 13 graskalveren 250- 340 per stuk, handel matig; 8 vette kalveren 190375 per stuk, handel goed; 256 nuchtere kalveren, voor de slacht 45 95 per stuk, handel goed, fokkers 80— 130 per stuk, handel vlug; 10 stieren 6751225 per stuk, handel goed; 1800 vette schapen en lammeren, vette scha pen 90—185 per stuk. 1 andel kalm, lammeren 6090 per stuk, handel stug ger; 44 bokken en geiten 1050 per stuk, handel stug; 141 vette varkens 1.702.06 per kg, handel stug: 31 paar den 6501050 per stuk, handel stil; 4 veulens 325—425 per stuk, handel stil; totaal 3098 dieren. PLUIMVEE 4600 oude kinpen en hanen, rode en witte 1.802.00 per kg; 150 oude kippen en hanen, blauwe 2.00—2.20 per kg; 450 eenden 1.50—2.75 per stuk; 600 konij nen 3.00—7.50 per stuk; 30 ganzen 8.00 —10.50 per stuk; 3.000 kipeieren 19.50— 21.00 per 100 stuks; 1.000 eendeieren 13.00 per 100 stuks. E1ERENVEILTNG 41.000 kippeneieren 21 00—2' 00 per 100 stuks: 65000 eendeneieren 15.50—15.00 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7