UIT DE ALKMAARSE RAAD altijd Stad en Omgeving AGENDA Jimmy Brown als diepzeeduiker Schouwburgspelers gaven Alkmaarse garnizoen een p'ezierige avond DE„ Dienst Welzijnszorg van het leger heeft een tweetal beroepsgezelschappen gecontracteerd, dat deze winter een tournée zal maken door de Nederlandse garnizoensplaatsen om de militairen ontspanning te geven, die op een cultureel verantwoord plan ligt. Niet, dat de Schouwspelers uit Den Haag met het een of andere zwaar klassiek werk hun rondgang zijn begonnen. Verre van dat. Maar naast de populaire inslag van de comedie „Vogel, vlieg de wereld in" heeft dit stuk de jongens toch iets te zeggen en als zodanig is de inhoud hiervan voor een tournée als deze uitermate geschikt. De Schouwspelers hebben gisteren de militairen van het opleidingsdepot BKL een paar genoegelijke uurtjes bezorgd. Het andere gezelschap De Haagse operettezangers zal dit op 17 December doen met een opvoering van Die Czardasfiirstin. Goede ontspanning Het humanisme en de mens Burgerlijke stand Mevrouw Grütters-Vahle pionierster van de t.b.c.-bestrijding huis- Kwart eeuw als bezoekster A Veertig jaar in dienst van de gemeente in dozen in mappen FRANKENBERGn.v Langestraat 24 Alkm. Schaakclub VVV Textielgoederen in plaats van oud papier JRUMPY ■R VTW BESOMMINGEN (|MUIDEN 1 BOODSCHAPTAS linnen 1 BOODSCHAPTAS U plastic BOODSCHAPTAS leder fa. J. CHATILLON f 5.45 9.95 13.95 DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 «Vogel, vlieg de wereld in" bleek fris toneelstuk te zijn 70ALS wij hierboven reeds deden uit komen is de comedie, die De Schouw spelers op hun repertoire hebben gezet een stuk, dat bij de militairen veel suc ces zal hebben. Het is een menselijk verhaal, simpel en zonder al te grote psychologische conflicten en daarom voor de troep licht te verteren. De spe lers zijn er, met Roosje Kohier als be zielend middelpunt, in geslaagd ons een echt gezin voor te zetten met alle pret jes en verdrietigheden, die zich in een doorsnee-familie van gewone mensen kunnen voordoen. Juist die eenvoud van het verhaal, die dagelijkse zaken, waar mee men hier te doen heeft, zouden het gevaar in zich kunnen dragen van een wat eentonig en actieloos spel en het pleit daarom temeer voor de Hagenaars, dat zij het geesteskind van de Engelse auteur A. P. Dearsley op de planken hebben gebracht met een frisheid, die weldadig aandeed. De flitsende diaio- \JOOR de Gemeenschap Alkmaar van het Humanistisch Verbond sprak Zondagmorgen de secretaris van het hoofdbestuur, de heer W. Coenders, over het onderwerp „De mens van alle dag". Twee wegen leiden tot het Hu manisme, n.l. de zuiver intellectuele- verstandige en de zeker niet minder waardige intuïtieve. Het Humanisme is in de eerste plaats een zaak van over tuiging en moet niet buigen voor de philosofische wetenschappelijke funde ring, want ieder moet de sfeer van het Humanisme kunnen begrijpen. Alle franje is snobisme, dat gevaarlijk is en daarom uit de kringen van het Ver bond dient te verdwijnen. De stichting „Socrates" met een bij zondere leerstoel te Delft, heeft de wetenschappelijke verdieping van het Humanisme tot doel. Zonder deze we tenschap kunnen wij het niet stellen doch zij dient niet met de pseudo- wetenschap te worden verward. De ge voelsmatige weg vergt geen philosofi sche scholing en om Humanist te zijn heeft men geen .wetenschappelijk ni veau nodig. Het Humanisme is even moeilijk als het leven: het kent geen dogma's of leerstellingen en wordt wel eens waar 't niet concreet is, wat vaag beoordeeld. Dit heeft 't gemeen met de kern ervaring van het leven. Het Huma nisme heeft tot taak de mens van alle dag bewust te maken, dat alles wat hem staande houdt, de achtergrond van het leven vormt, aldus de heer Coen ders. Na de pauze werden enige vragen beantwoord. GEEN POLOWEDSTRIJD ZONDER BOXEM Deze week wordt in Las Palmas, op de Kanarische Eilanden, de officiële landen-zwemwedstrijd Spanje—Neder land gehouden, waaraan ook de DAW- er Ad Boxem deelneemt. De belangrijke waterpolowedstrijd DAW-HVGB, voor de Gewestelijke Wintercompetitie, was aanvankelijk vastgesteld op Zondag 30 November doch daar Boxem die dag pas laat in de avond thuiskomt, heeft de KNZB toestemming gegeven, de wedstrijd te gen de Haarlemse hoofdklasser een week uit te stellen. Geboren: Johanna, d. van J. G. Blankestem en C. M. Bussen. Jose- phina C., d. van A. Groen en J. A. Klaver. Karolus. z. van K. Boek en G- Boon. Jannetje C., d. van R. Nauta en G. Mazereeuw. Charles N., z. van N. H. Stoorvogel en E. Roosloot. Getrouwd Jacobus Gaarthuis en Cornelia A. Beijk. O v e r le de n Jannetje Kroon, 80 jaar wed. van J. Witsen. Rudi van Lienen. 9 mnd. Geertruida Ploeger, 74 jaar, wed. van P. Hartog. (Advertentie. inft Med., Een HANDSCHOEN die haar hand FLATTEERT waarmee een HIJ een ZIJ vereert, vindt SINi in ied're soort en maat bij GERARD WORM in de Langestraat X Speciale Sint Nicolaas collectie Lamböcks voor verheugend VOORDELIGE PRIJZEN mm gen, de kostelijke creatie van Charmy Reynen als 't bakvisje Myra, dat waar lijk niet op haar mondje is gevallen, de echte vader en moeder, gespeeld door Bram Boulé en Roosje Kohier, de ko mische tegenstelling Myra George (Sproetenkop) Harris (Theo van Duyn), Zij vormden de waarborgen voor een vlotte en alleraardigste opvoering, die niet alleen veel pret maar ook een le venslesje in hield. Het enige ernstige bezwaar, dat wij tegen het stuk hebben, geldt het laatste bedrijf, waaraan geen einde scheen te komen. Dearsley heeft alle figuren aan het slot nog eens voor het voetlicht willen brengen, zodat veel van het vlotte spel uit de eerste twee bedrijven teloor ging. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het hun kerende hart (14 jaar) Cinema Ame- ricain, 8 uur: Tranen over Johannes burg (14 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Paula (alle leeft.) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Zij was 17 jaar (18 jaar) Gulden Vlies, 8 uur: Het Rotterdams Toneel met „Bonaventura" Kerkge bouw Baangracht, hoek Oudegracht, 8 uur: De evangelist J. Reith spreekt over „De spanningen tussen Oost en West" en „Is de wereld op weg naar Armaged don? Landbouwhuis, 8 uur: Prof Garmt Stui veling spreekt voor de Volksuniversi teit over „Nieuw Nederlands en Vlaams proza" Wapen van Heemskerk, 8 uur: Contactavond Chr. Besturenbond. BERGEN, 7.30 uur: Gemeenteraad. HEERHUGOWAARD, 4.30 uur: Ge meenteraad. WOENSDAG Bioscopen: als Dinsdag; aanvang der voorstellingen 2.30 en 8 uur. Stad huis, 4.30 uur: Uitreiking van 46 erete kenen voor Orde en Vrede Gulden Vlies, 8 uur: Filmavond KAB Valk's lunchroom, 8 uur: de heer Gé Nabrink spreekt over „Sexuele hervorming en sexuele voorlichting" Wapen van Heemskerk, 3 uur: St. Nicolaasmiddag firma Wiinbergh Co.; 8 uur: Feestavond motorclub. HOOG WATER BERGEN AAN ZEE Dinsdag 9.48 22.28 Woensdag 11.07 23.46 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 9.53 22.33 3.53 16.33 Woensdag 11.12 23.51 5.12 17.51 Zij moest eerst vele weerstanden overwinnen QP 1 December zal mevrouw C. GriittersVahle baar auto in de garage laten om één dag haar drukke werkzaamheden te onderbreken en te luisteren naar de waarderende woorden, die dan aan haar adres zullen worden gericht. Zij is op die datum vijl-en-twintig jaar als districtshuisbezoekster in dienst van de Noordhollandse vereniging tot bestrijding van de tuberculose en het is mede aan liaar ijver en werklust te danken, dat de tbc-bestrijding in de kop van Noord-Holland (het district loopt van Uitgeest tot en met Texel) zo'n grote vlucht heeft genomen. Iedere dag kon men haar in de provincie vinden, zieken bezoekend, scherp de omstandigheden opnemend, waarin de gezinnen, die door het zwaard van de tbc waren getroffen, leefden en getuigend van een grote vast houdendheid als het er om ging iets voor de zieken te bereiken. in om ergens diep het land in een boerderijtje te bezoeken. Het is meer malen gebeurd, dat zij van het goede pad afraakte, verdwaalde of in een sloot terecht kwam als in de winter maanden de duisternis vroeg inviel. Zij heeft zich door die onaangenaamheden nooit laten ontmoedigen en is als een trouw pionierster met haar taak voort gegaan. Daarom heeft het bestuur van de Noordhollandse vereniging gemeend haar wens om het jubileum in alle stilte te laten voorbijgaan, niet te moeten in willigen. Op 1 December zal het de ju- bilaresse in het consultatiebureau aan de Scheteldoekshaven een receptie aan bieden, waar men de gelegenheid zal hebben mevrouw Grütters te felicite ren. IN de eerste jaren van haar nieuwe functie, toen de bestrijding van de tuberculose nog slechts in de kinder schoenen stond, had mevrouw Grütters bij het huisbezoek vele vooroordelen te overwinnen. Men stond vreemd tegen over een sociaal rapport, besefte wei nig het belang van licht en lucht in de huizen en ten slotte was ook de voe dingsleer niet zo algemeen bekend, dat men voetstoots aannam, waarom die groente en dat eten meer waarde voor de patiënt hadden dan andere soorten. Met heel veel tact en overleg werden deze weerstanden overwonnen en men mag dan ook gerust zeggen, dat een belangrijk deel van de ophouw van de tbc-bestri.iding in dit district te danken is aan het werk van mevrouw Grütters, die met duizenden gezinnen in aanra king kwam en wier adviezen vele zie ken tot zegen zijn geweest. Behalve het huisbezoek assisteert zij ook bij de zit tingen op het consultatiebureau en heeft zij de leiding over het administratief personeel. Mevrouw Grütters legt thans haar bezoeken naar alle uithoeken van het district per auto af, maar voorheen moest zij haar reizen per trein en per fiets maken. Uren lang trapte zij over de vlakke landwegen tegen de stormen 100. De weg, welke van het strand naar de stad leidde en welke Jimmy en kapitein Toontje moesten volgen om zo snel mogelijk bij het huis van Koel Reutelvink te komen, was heel een zaam. De twee mannen kwamen Dijna niemand tegen. Zij liepen wat zij loper, konden, maar het duurde niet lang of kapitein Toontje die als zeeman geen groot wandelaar was, begon tekenen van vermoeidheid te vertonen. „Kan je niet een béétje minder hard lopen, Jimmy?" vroeg hij. „Ik krijg pijn xn m'n zij. Ik kan bijna niet meer!" Jim my was daar al bang voor geweest. „Wij hebben geen minuut te verliezen, kapitein", zei hij. „En daarom is het maar 't beste, dat ik vooruit ga en dat jij het wat kalmer aan doet. Haast ie niet. Ik klaar het alleen wel met die meneer Reutelvink" Kapitein Toontje vond dit goed en zo namen de twee mannen afscheid. Vol bewondering Keek de zeeman zijn vriend na toen deze als een kampioen snelwandelaar weg spankerde. „Hou je goed Jimmy", riep hij hem nog na. „En véél succes!" Jim my was weldra om een bocht van de weg verdwenen en kapitein Toontje zette de tocht in een wat rustiger tem po voort. Hij liep zo'n beetje in zijn eentje te mijmeren, toen hij achter zich het geronk van een auto vernam. „Ik laat me kielhalen als daar niet een auto komt aanzetten", bromde hij ter wijl hij omkeek. En ja hoor. daar na derde in volle vaart een auto. die zo hard reed. dat hij grote wolken stof ach ter zich opwierp. Kapitein Toontje stel de zich dadelijk aan de kant van de weg op. „Ik zal proberen hem te laten stoppen", bromde hij. „Misschien kan ik meerijden...." (Advertentie; Ing. Med.) LUXE POST gasmunten De heer F. H. Greve hoopt op 3 De cember de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de Gemeente Alkmaar in de junctie van leerling-lantaarnfitter. In die tijd bestond de straatverlichting nog uit gaslantaarns, Als aan de Omval een lantaarn niet branden wilde, werd de 11-jarige Greve daarheen gezonden met een zware ladder. Van 10 uur 's avonds tot middernacht was hij be last met de controle op de lantaarns. De normale werktijd liep van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. Dit alles,, de Zon- dagsarbeid inbegrepen, werd gehono reerde met f 2.50 per week, dat in gas- munten werd uitbetaald. De heer Greve, die thans eerste fit ter is, heeft zijn werk toch altijd met plezier gedaan. In die 40 jaar heeft de a.s. jubilaris onder vijf directeuren ge werkt. Reeds spoedig na zijn in dienst- treding in 1912 zag hij de noodzaak van organisatie in en meldde zich aan als lid van de Nederlandse Bond vsn Per soneel in Overheidsdienst. Korte tijd later werd hij tot bestuurslid van de plaatselijke afdeling gekozen en ver vulde achtereensvolgens practisch alle functies. Bij het uitbreken van de oorlog was de heer Greve voorzitter van de afde ling. Na de bevrijding werd de organi satie onder zijn leiding geheel gerecon strueerd. Na de fusie van de vroegere neutrale bond met de organisaties die reeds bij het NVV waren aangesloten, tot de Algemene Bond van Ambtenaren, werd de heer Greve in 1949 tot voor zitter gekozen. De afdeling telt thans ongeveer 700 leden, die het volste ver trouwen hebben in de leiding. Het zal de heer Greve op 3 Decem ber a.s. niet aan belangstelling ontbre ken. Gisteravond waren op de clubavond bij VVV eerst weer de theorielessen aan de beurt en ditmaal was het de heer P. Seewald uit Bergen, die als instruc tor optrad. Hij deed het op uitstekende wijze en velen zullen weer heel wat geleerd hebben. Na de les moesten nog diverse afgebroken partijen van de win- tercompettie afgespeeld worden. De uitslagen waren als volgt: le klasse: G. v. BrenkA. Vis Vs 2e klasse: J. SchuurmanF. J. Hol 10, J. SchuurmanL. Nijman 01, F. BoschJ. Roozing 01. 3e klasse: I. WortelF. v. d. Vliet 0—1, F. Faber—W. Pijning J. de WolfJ. Simons 01, W. PijningJ. de Wolf 1—0. 4e klasse: mej. GroothofJ. Bakker 0—1, C. ElzingaJ. de Leeuw 01, P. Opdam,—J. de Leeuw 10. Een papierophaler heeft dezer dagen bij het nazien van zijn lading een pak textielgoederen aangetroffen. Hij weet niet van wie hij dit pakje heeft ontvan gen, doch wel heeft hij de politie kun nen mededelen dat het afkomstig moet zijn van een inwoner uit de wijk Hei- looërdijk. Van Houtenkade, Juliana van Stolberglaan. De eigenaar van de tex tielgoederen kan zijn eigendom afhalen aan het politiebureau. ALKMAAR Hoek Hootlll Van 9 tot 6 doorlopend geopend. I Er zijn mensen, die critisch staan te genover de onderwijsvraagstukken van deze tijd, maar zich niet durven uiten omdat men hun zal verwijten, dat zij e!r geen besef van hebben, dat ieder thans krijgt wat hem naar recht en billijkheid toekomt. Wij weten, dat wij ons hier op een terrein vol voetangels en klemmen wagen en ook. dat het geen zin heeft zich tegen reeds wettelijk geregelde rechten te verzetten. Wij willen zelfs verder gaan en erkennen, dat het niet billijk was hen, die voor hun kinderen bijzonder onderwijs verlangden, jaren lang te doen meebetalen aan openbare scholen, terwijl zij de scholen, die zij voor zich zelf wensten uit eigen zak moesten bekostigen. Dit alles evenwel met de restrictie, dat die scholen dan ook werkelijk nodig zouden zijn. Wij zouden geenszins de brug willen slopen, die thans over de kloof ligt, welke de voorstanders van het open baar en van het bijzonder onderwijs heeft gescheiden, maar wij blijven het betreuren, dat er hier te lande geen volksschool kan bestaan, welke door alle groepen geaccepteerd zou kunnen worden: een school, welke bovenal een ontwikkelingsinstituut zou zijn en waar de leerlingen op vastgestelde uren, desgewenst groepsgewijze, het godsdienstonderricht zouden kunnen krijgen, dat de ouders voor hen nood zakelijk achten. In een land als het onze vol hokjes en schotjes is geen uniform onderwijs mogelijk. Ons volk is behalve in tijden van actie tegen buitenlands geweld zó verdeeld, dat het millioenen van onze schatkist gaat vragen. Hoevele sociale voorzieningen zouden er niet getroffen kunnen worden als wij er geen leger op na behoefden te houden omdat wij met alle mogend heden in vrede en vriendschap konden leven en als er niet die hopeloze ver deeldheid was, die alleen al voor ons onderwijs enorme bedragen aan voor zieningen met zich meebrengt. In onze eerste leerjaren waren wij op een school waar kinderen van katho lieken, hervormden en gereformeerden door elkaar zaten en er was zelfs een jodenjongetje bij zonder dat het iemand opviel. We kregen allemaal hetzelfde onderwijs. Als er een heilige herdacht werd hadden we een vrije dag en het jodenjongetje kon de Sabath er nog bij krijgen. We hebben ons wel eens afge vraagd of allen, die daar op school waren zoveel slechter bedeeld waren dan de kinderen uit deze tijd. De katho lieken gingen naar de kerk, de anderen naar de Zondagsschool of de catechisatie en er was er niet één, die een ander in de weg zat. Voor die ene school zouden ei thans zeker drie of vier moeten pen van de gemeenten bijzonder zware komen. Wij leven nu in de tijd, dat voor het lager onderwijs alles in de wet van 1920 is geregeld, maar ons volk zou zich zelf niet zijn als het hierbij stil stond, want er zijn nog kleuterscholen, nijver heidsscholen en de scholen voor buiten gewoon onderwijs waar men zich ge specialiseerd heeft op het onderwijs aan zwakzinnigen. Ook op deze scholen is men tot een selectie gekomen. Er zijn kleuter scholen van verschillende richtingen en de gemeenten moeten voor de ge bouwen zorgen en brengen diverse fi nanciële offers welke het onderwijs of de leerkrachten ten goede komen. Het is duidelijk, dat de vraag of men ook voor deze scholen tot selectering moest overgaan moeilijker te beant- worden is. Is er, zo vragen velen zich af, een noodzaak van bijzonder onder wijs voor kleuters, die nog een geheel schoolleven voor zich hebben, waarin zij oud en wijs genoeg zullen zijn om datgene in zich op te nemen wat hun ouders voor hen noodzakelijk achten? Er zijn mensen, die zich niet begrij pen kunnen waarom een jongen na zijn leerjaren op de lagere school een goede ambachtsschool moet verlaten om naar een katholieke of een christelijke over te gaan. Men meent, dat op vak scholen waar men zich in een bepaald ambacht kan bekwamen, het onderwijs voor allen gelijk en gelijkvormig zal kunnen zijn. Het vakonderwijs toch is hier primair, het godsdienstonderwijs kan buiten de school of desnoods in groepsverband tijdens de schooluren worden gegeven. Wij begrijpen, dat men hier met het argument zal komen, dat het hoofdza kelijk gaat om de omgeving en de sfeer waarin er op deze scholen gewerkt wordt. Maar als dat een factor van be tekenis is moet men een jongen, die zijn diploma gehaald heeft, niet toe staan bij een andersdenkende patroon in dienst te treden of zelfs bij klanten te werken in wier woningen een an dere sfeer heerst dan waaraan hij ge wend is. Zolang de scheidingslijn zover niet wordt doorgetrokken en ook niet doorgetrokken zal worden kun nen velen de noodeaak van bijzonder nijverheidsonderwijs niet inzien. Te meer niet omdat juist hier de bijzon dere scholen voor stichting en inrich- offers zullen vragen. Nu de katholieken hun scholen voor buitengewoon lager onderwijs hebben, kunnen we ons voorstellen, dat ook de Christelijke groepen niet achter wilden blijven ook al bestaat er hier aan een school voor deze volksgroep' o.i. nog geen directe behoefte. Wij willen daarbij buiten beschouwing laten dat men aan de school in het Victoriepark in den regel tijd te kort komt om de zwak zinnigen zoveel mogelijk datgene bij te brengen wat zij straks in het maat schappelijk leven in ruil voor hun on derhoud moeten kunnen aanbieden. Het is de vraag in hoeverre het werken in een bepaalde godsdienstige sfeer voor deze kinderen van betekenis kan zijn. Juist deze kinderen hebben dat nodig, is er in de Raad gezegd. Juist tot deze kinderen dringt dat niet door, of juist deze kinderen hebben hun schooltijd hard nodig om practisch weerbaar te worden, zal men van an dere zijde daar zeker tegenover kunnen stellen. Wij hebben de indruk, dat men de stichting van de thans gevraagde Chris telijke school voor buitengewoon lager onderwijs enigszins geforceerd heeft. Er was hier evenmin als in Den Helder en Hoorn, directe behoefte aan een der gelijke school zolang daar nog prima scholen voor dergelijk onderwijs be staan, waar ieders geloofsovertuiging geëerbiedigd wordt. Wat Alkmaar "be treft heeft men slechts 19 leerlingen bij elkaar kunnen brengen. Wij begrijpen, dat men geloofsgenoten op hun morele plicht kan wijzen om een aanvrage voor een nieuwe school te ondertekenen, maar het feit, dat ouders tekenden zonder er definitief van overtuigd te zijn dat hun kinderen die school zullen bezoeken is in elk ge val merkwaardig. Men is ook in Hoorn en Den Helder op bezoek gegaan en heeft zo het vereiste aantal handteke ningen verzameld, waardoor rijkssub sidie werd verkregen en de gemeente bij de aanvrage om een school min of meer voor een fait accompli heeft gestaan, a! was er geen enkel wettelijk voor schrift dat haar tot medewerking ver plichtte. Wij weten welke zorg en moeite het personeel van de school voor openbaar buitengewoon lager onderwijs heeft om kinderen die niet aan de gevaren van het moderne verkeer blootgesteld mogen worden veilig van scool naar huis te ting met machinerieën en gereedschap- talen komen. Er bestaan voorschriften voor afstanden bij het bezoeken van diverse scholen, maar heeft men zich wel gerealiseerd, dat kinderen uit Den Helder elke dag 80 km per trein of bus zullen moeten afleggen om de lessen van de nieuwe school in Alkmaar te kunnen volgen? Daarover behoeven wij ons niet druk te maken, is in de Raad gezegd, want dat valt onder de verantwoordelijkheid van de ouders. Inderdaad, maar het is de grote vraag in hoeverre de gemeente zich van elke schuld aan een ongeluk zal kunnen vrijpleiten als ze aan deze regeling vrijwillig haar financiële steun verleent. Er zijn nog heel wat kerkeliike of po litieke groepen, die eveneens hun rech ten op een school kunnen laten gelden, zodra ze een voldoend aantal leerlingen daarvoor bij elkaar kunnen brengen en men heeft niet onduidelijk te kennen ge geven, dat men de Raad zelfs geen lijst met handtekeningen behoeft over te leggen. Het besluit tot het verstrekken van een school werd nu vergemakkelijkt omdat reeds vroeger een principebesluit wa^ genomen. De V.V.D.-ers en de leden van de C.P.N.-fractie stemden thans tegen. De heer Sietsma verkon digde, dat de fractie van de P. v. d. A. zou voorstemmen, omdat er voor de school een voldoend aantal leerlingen v/as opgegeven. Het is geen wonder, dat hij aan zijn geheel andere houding werd herinnerd toen er kort geleden over de wenselijkheid van een katho lieke Alkmaarse nijverheidsschool ge debatteerd werd, maar we zullen daar thans niet op ingaan, omdat wij ons dan op het zeer gevaarlijke terrein van de stadspolitiek zouden begeven. Wanneer men ten slotte de vraag stelt of de betrokken gemeenten en het onderwijs over het algemeen door het besluit tot medewerking aan de Chris telijke school voor buitengewoon onder wijs gebaat zijn, wagen we dat ernstig te betwijfelen. Alkmaar zal de nieuwe school betalen en inrichten en ook in de toekomst daarvan nog vele kosten moeten dragen. Hoorn en Den Helder zullen de vervoerskosten voor de daar uit komende kinderen moeten vergoe den. Wij weten dat deze kinderen een goede school verlaten en moeten nog afwachten wat de nieuwe hun zal brengen. Aan de Alkmaarse school in het Victoriepark, die nog maar kort geleden een kostbare verbouwing heeft ondergaan, zal door het vertrek van 19 leerlingen een leerkracht overbodig worden en op wachtgeld komen Het is duidelijk, dat het belang der betrokken gemeenten, noch dat van het onderwijs door een dergelijk raadsbe sluit gediend zijn. wimt ai® §J*i (Advertentie, Ing. Med.) VAKDIPLOMA KRUIDENIER Voor de te Amsterdam gehouden exa mens ter verkrijging van het Vakdiplo ma kruidenier slaagden de candidaten mej. J. M. Bot te Heerhugowaard, mej. R. Koper te Heemskerk en de heren J. Nijman te Castricum, J. F. G. Glorie te Castricum, G. C. Entes te Kalverdijk, A. A. F. de Groot te Limmen, J. C. Kouwen te Broek op Langedijk en M. Roodt te Alkmaar. Besommingen van Maandag: Traw lers: RO 46 f 9020; IJm 37 f 18.700: een trawier met f 25.800; Loggers: KW 175 f 3500; KW 45 f 3450: KW 95 f 3460; KW 168 f 2480; KW 37 f 4440; KW 6 f 3250; KW 9 f 4750; KW 127 f 4200; KW 12 f 4000; KW W 70 f 4060- KW 122 f 2420; KW 75 f 2810: IJm. 283 f 5310; Sch. 140 f 6220 IJm 204 f 2290; IJm 53 f 2400; KW 76 f 8330; KW 19 f 2230; KW 59 f 2320; KW 26 f 2710; KW 166 f 2230; KW 64 f 2510; KW 104 f 2710; KW 125 f 2400: KW 91 f 2650; KW 169 f 2380; KW 84 f 2310: KW 108 f 1860; KW 16 f 2380; KW 107 f 2400; KW 89 f 3480; KW 114 f 2070; KW 114 f 2070; KW 28 f 2810; KW 162 f 2720; RO 1 f 2920; RO 2 f 2020; Kotters: KW 21 f 1840; KW 94 f 690; KW 98 f 2350; KW 53 f 1980; KW 34 f 2610; KW 27 f 890; KW 30 f 760; KW 77 f 640; IJm 230 f 450; Am 17 f 2760: Am 16 f 3180; Am 18 f 3050; Wi 33 f 2920; Bu 33 f 1950. Per 1 kg: heilbot 255230; gr. tong 260230; grm. tong 173—151; kim. tong 164—151; kl. tong I 154—135; kl. tong II 1050—84; tarbot I f 155-225. Per 50 kg; tongschar 83; schartong 32; gr. schol 64; grm. schol 73; kim. schol 67—46; kl. I schol 47—37; kl. II schol 4219; schar 2517; v. haring 1611: makreel 23—14,50; gr. schelvis 60—55; grm. schelvis 5743; kim. schelvis 44— 34; kl. schelvis I 4030; kl. schelvis II 29—14 wijting 258; gr. gul 4737; mid- gul 41—31: kl. gul 28—16; ham 96-74; kim. hake 84—80; kl. hake I 71-60; kl. hake II 49; kl koolvis zw. 2520 50; kl. koolvis wit 3228. Per 125 kg: gr. kabeljauw 248—126; gr. koolvis zw. 7549; gr. koolvis wit 71; gr. leng 69—67; gr. hake 388. De aanvoer bedroeg in totaal 11-600 kisten. (Advertentie, Ing. Med.) M Schoutenstr. 6 tel. 3987 Alkmaar s \llHR

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2