Amerikaans journalist schreef boek over „Vliegende Schotels" Hoofd houdt Duitse Protestantse Kerk besprekingen in Moskou verv minste „Rijbewijs" voor Parijse kinderen Tunnelbouw Velsen kan enigszins bespoedigd worden Het nieuwe boek ALLE SPE Een vernietigend commentaar van Zuidafrikaanse professor Baarlijke nonsens Zuid-Afrika krijgt uiterst modern laboratorium voor kernonderzoek Citroën bracht baby ter wereld met één gebruiksaanwijzing Westberlijnse auto's in O-Berlijn vastgehouden Rebellen op Malakka elert bladeren r Majesieii achter projector Rijksweg lussen Velsen en Uitgeest Nieuwe Britse ballet „Legat" naar Amsterdam Een Verrassende uitnodiging Vele ingrijpende maatregelen werden plotseling ingetrokken Moeilijke taak voor bisschop Dibelius Drie getuigen S(. N.' DONDERDAG 4 DECEMBER 1952 (Van onze correspondent in Kaapstad) T\E AMERIKAANSE JOURNALIST Frank Scully heeft een boek gepubliceerd u over het mirakel der zogenaamde Vliegende Schotels. Hjj betoogt daarin, dat verschillende schotels op diverse plaatsen in de Verenigde Staten zijn geland (of neergestort), dat een hunner zestien lichamen van kleine, menselijke wezens bevatte, dat een zekere dr G., die een der grootste specialisten op het terrein der magnetische krachten zou zijn, het voorbewegingsmechanisme der schotels heeft onderzocht en dat de Amerikaanse generale staf zo snel mogelijk alle overblijfselen van schotels en planeetmensen in beslag heeft genomen en er verder het strengste zwijgen over bewaart. Scully's boek heeft ook in Nederland de aandacht getrokken. In Zuid-Afrika publiceerde het veelgelezen weekblad „The Outspan" grote uittreksels uit het werk en dat was voor de bekende natuur kundige prof. dr Arthur Bleksley aanleiding, om in een uitvoerig gedocumen teerd artikel in hetzelfde weekblad de mededelingen van de Amerikaanse publi cist te ontleden en op hun wetenschappelijke waarde te toetsen. sen? Voorzover ik het kan zien is die kans bijzonder klein. Waarom zou de ontwikkeling op Venus dezelfde lijnen hebben gevolgd onder gans andere omstandigheden als die op de aar de? Venus is veel warmer dan de aar de, er is geen of in ieder geval zeer' weinig zuurstof in haar atmosfeer en zeer weinig of helemaal geen water op haar oppervlakte. Kunnen wij redelij kerwijze verwachten, dat wezens, le vend; in zulk een totaal andere „we reld" slechts van de mensen in zo verre verschiller, dat zij wat korter r\E KERN van Frank Scully's boek zo betoogt dr Bleksley bestaat in de onthulling van „dr G." over het voortbewegingsmechanisme van de Vliegende Schotels. Het is jammer, dat de naam van dr G. niet genoemd wordt, want de gehele waarde van het boek Wordt bepaald door de vraag, of deze man een al dan niet betrouwbaar ge tuige is. Een befaamd wetenschappelijke kan dr G. intussen beslist niet zijn. 'Im mers: zijn stelling is, dat de schotels worden voortbewogen door „magneti sche stuwkracht"; zij zouden voortschie- ten van de ene gekruiste magnetische krachtlijn naar de andere. En dit nu, zegt prof. Bleksley is baarlijke nonsens, want iedere natuurkundige weet, dat twee magnetische krachtlijnen elkaar nooit kunnen kruisen. Als Frank Scully betoogt, dat twee gekruiste magnetische lijnen zoveel kracht hebben dat zij al het bestaande binnen een oppervlakte van vele vier kante kilometers kunnen vernietigen, dan klinkt dat gevaarlijkmaar het is onzin. Want gekruiste magnetische lijnen zijn even onbestaanbaar als vlie gende heksen op een bezemsteel. De „dr G.", die de hoofdgetuige is in al de verhalen van Frank Scully, is der halve een onwetenschappelijke klets kous en daarmee is de waarde van het boek voldoende beoordeeld. Zestien bewoners van Venus zaten ër in een schotel; zij waren precies als aardse mensen, doch niet groter dan 1.10 m. en hun tanden waren zéér gaaf. Aldus vertelt Frank Scully. Prof. Bleksley zegt: „Laten we eens aannemen, dat er op Venus levende wezens wonen, die in staat zijn om ruimteschepen te maken. Welke re den hebben we dan nóg om te gelo ven, dat zij er precies uitzien als men- Nabij Pretoria wordt door de weten schappelijke en nijverheidsnavorderings- raad met spoed gewerkt aan de voltooi ing van een laboratorium voor kern onderzoek. Ruim vijf millioen gulden is door de regering voor de eerste kosten beschikbaar gesteld. Een cyclotron is in aanbouw, dat tot de modernste in de wereld zal behoren. In het laborato rium zullen voornamelijk radio-isotopen worden vervaardigd, welke niet kun nen worden ingevoerd. Verder zullen er Zuidafrikaanse kernphysici worden op geleid. Kardinaal Stepinac gaat niet naar Rome Mgr Stepinac, die vorige week als aartsbisschop van Zagreb tot kardinaal is benoemd, heeft gezegd, dat hij niet naar Rome zal gaan voor de inhuldi gingsplechtigheid. Hij was er namelijk niet zeker van naar Joegoslavië te zul len mogen terugkeren. Hij wilde bij zijn volk blijven. zijn en dat zij gave tanden hebben? Ik kan dat maar moeilijk aanvaarden ^AAR het meest verpletterende be wijs voor de onhoudbaarheid van Scully's verhalen is wel zijn eigen me dedeling, dat de Vliegende Schotels, zodra zij buiten de atmosfeer komen, zich voortbewegen met snelheden, gro ter dan die van het licht. Dit nu is volkomen onmogelijk. Op het voet spoor van prof. Einstein heeft de mo derne wetenschap na eindeloze proeven èn zorgvuldige denkarbeid de onweerlegbare stelling gevonden, dat géén lichaam zich sneller kan be wegen dan het licht. Wie beweert, dat de schotes zich voorbewegen met een snelheid van een millioen mijl per seconde, doet niets anders dan wartaal praten. En bovendien: als de schotels, laat ons zeggen tienmaal meer versnel lingskracht zouden hebben dan die van een vallend lichaam, dan zouden zij nog een maand nodig hebben om de snelheid van het licht te bereiken. In die tijd zouden ze reeds lang ons zonnestelsel hebben verlaten en een behoorlijk stuk op weg zijn naar de een of andere ster. En de „menselijke Venuswezens" in de ruimteschepen zouden dan, reeds na een paar minu ten, een druk van ongeveer tiendui zend ton te verduren krijgen. „Zij zouden daardoor", zo besluit prof. Bleksley, „voor altijd tot pap worden" Om over hun gave tanden niet meer te spreken (Van onze correspondent te Parijs) "JOEN de Parijzenaars dezer dagen wakker werden, zagen zij dat de daken van hun grote, anders zo grijze wereldstad met een donzige laag sneeuw waren bedekt. Over al dat wit rustte een zware grijze lucht, waarin de top van de Eiffeltoren verdween. Over de straten, waar de witte deken al veranderd was in een zware modderbrei, reden de ontelbare auto's stapvoets. Door de gladheid ontstonden er verkeersopstoppingen, die hele legertjes van met snerpende flui ten gewapende verkeersagenten soms pas na een half uur uit de knoop konden halen. Iedereen kwam te alat op zijn werk, vooral de mensen, die op de Montmartre werkten, waar je alleen maar te voet kon komen. Per dag duizend nieuwe auto's op Franse wegen JA, het verkeer in Parijs wordt een dagelijks groeiend probleem. De Franse auto-industrie fabriceert een half millioen wagens per jaar, waarvan er een vierhonderdduizend in Frankrijk blijven. Dit betekent, dat er dagelijks ongeveer duizend nieuwe auto's op straat verschijnen. Op de spitsuren is heel het centrum van Parijs gevuld met een compacte massa auto's. Als voetganger kom je dan sneller vooruit. De Franse politie probeert van allerlei om de verkeersprobemen op te lossen. Het aantal eenrichtingsverkeerswegen groeit met de dag. Een paar honderd agenten zijn heel de dag bezig bekeu ringen te stoppen tussen de ruitenwis sers van de auto's die verkeerd ge parkeerd staan. Er bestaan plannen om onder heel Parijs door twee enorme tunnels te graven, zodat het doorgaande verkeer daarvan gebruik kan maken. Maar aangezien men dan onder de vaak toch al heel diepliggende metrogangen moet gaan, zal dit een zo kostbare ge schiedenis worden, dat men nog niet precies weet, waar het geld vandaan moet komen. De Parijse verkeerspolitie vindt, dat de zaken al heel wat beter zouden gaan, als de automobilisten zich meer aan de verkeersvoorschriften zouden houden. En om die verkeersvoorschriften er be ter in te hameren, wordt geopperd ze re-ds aan de kinderen op school te gaan leren. In de grote Salon de l'Enfance, die dezer dagen in Parijs geopend wordt, zal men op dit gebied iets heel origi neels kunnen zien. Men heeft daar een heel dorp gebouwd, met hoofd- en zij straten, kruispunten, stoplichten, spij kers waartussen de voetgangers moe ten oversteken, verkeersagenten, enz, enz. In dit miniatuurdorp laat men trapauto's voor kinderen van zes tot VEN eigenaardig ding om te zien, maar lopen dat'ie doet! De wonderlijkste geruchten hadden ons al bereikt over die nieuwste Ci troën, die zo ongeveer °p niets zou lopen en toch een snelheid van tegen de honderd moest kun nen halen. En dat met ■vier man aan boord en voorin een iets uitgebreid bromfietsmotortje. W e hebben er altijd plezier in, de nieuwste snufjes op automobielgebied te proberen, en dat is nu met de baby-Citroën ge lukt. Er is geen aardig heid aan, zo'n modern apparaat alleen maar te bekijken. Er moet mee gereden worden, en dat liefst niet uitsluitend op een rechte betonweg. f)NDER t/lnv, h ons gezegd: toen het ding kwam voorgereden, hadden we er Weinig vertrouwen in Bijzonder fraai zag het er niet uit en de deur knoppen (het bleek een heuse vierdeurs cabno' let!) waren kleiner dan een normale pink. En toen we instapten (het vehikel had vier ruime zitplaatsen) meenden we, dat baby Citroen prompt door de knietjes zakte. Maar dat was de vering, een vernuftig heidje op zichzelf Dm hebben we gemerkt in Den Helder, waar een opzettelijk meege pikte trottoirband werd „genomen" alsof er een takje op de weg lag. LIET meest hebben we ons verbaasd over de fut van dat kleine 2 PK motortje, voorin de neus. De twee liggendecy linders van dit kopklep pertje hebben samen een inhoud van 375 cc, maar er komt aardig wat kracht uit. In de derde versnelling haalde Een proefrit met het nieuwste snufje het karretje de zeventig met gemak. We hebben de „overdrive" niet ge probeerd dat mocht r.iet, want het proefko nijn was op 142 kilome ter na gloednieuw), maar konden aannemen dat de maximum snel heid op een behoorlijke weg tegen de honderd bedraagt. nE zitbankjes, heel simpel van con structie, zijn ui tneem- baar en kunnen bij een picnic netjes dienst doen. Het wagentje kan dan als tent worden ge bruikt! Op het ogenblik interesseerde het ons meer, dat baby van een behoorlijke verwarming voorzien was, en dat de koplampen (°nze proef rit geschiedde nogal laat op de avond) flink licht verspreidden. Ze waren van de cabine uit ver stelbaar, wat ook al in het voordeel van deze snelle baby pleitte. Een beetje lastig teas het wel, dat de snelheidsme ter geen lichtje rijk was, maar daar stond tegen over dat de versnelling bijzonder soepel func' tionneerde. \/AN de werking van de veren - ergens midden onder het wa gentje - hebben we voorlopig nog niet veel begrepen, alleen dat het vernuftig is en tiptop functionneert. Het was te donker om onder het chassis te kijken, hoe de zaak daar in elkaar zat, Wel werd het ons duide lijk, dat het afstellen van het verensysteem een zeer speciaal werkje is waarvoor de fabriek een „gebruiksaanwijzing" van ettelijke pagina's heeft samengesteld. Maar dat schijnt dan de enige ge bruiksaanwijzing te zijn die babv no dig heeft. Ze loopt 25 kilometer op één liter (benzine wel te verstaan) en kost zo'n vierduizend gulden. Voor alle zekerheid hebben we na de proefrit nog even in onze portemonnnt c opkeken, maar de inhoud bleek niet voldoende. twaalf jaar rijden. De kinderen moe ten van te voren de verkeersvoorschrif ten leren, waarna men hen in het dorp hun gang laat gaan. Wie zonder fouten te maken vijf minuten rond kan rijden, krijgt een „rijbewijs". Er zullen ook „voetgangersbewijzen" worden afge geven aan miniatuurwandelaars. Parijse boefjes roofden mondorgels en camera 's De Parijse politie heeft Woensdag ze ven jongelieden onder de 20 jaar, leden van een bende die in het afgelopen jaar tientallen berovingen heeft ge pleegd, gearresteerd. Di. buit, waaron der zich camera's, toneelkijkers, schoon heidsmiddelen, mondorgels, horloges, handtassen en kledingstukken bevon den, was onder een grote hoop afgeval len bladeren erborgen. De Oostberlijnse politie heeft giste ren ruim driehonderd Westberlijnse auto's, die over de zonegrens naar Oost- Berlijn kwamen, in beslag genomen. De chauffeurs werden aangehouden en de wagens naar Oostberlijnse politiebu- reaux gebracht voor onderzoek op smokkelwaar. Sommige auto's werden later vrijgegeven. Westmarken, die de chauffeurs bü zich hadden, werden af genomen. Volgens de Westberlijnse politie is het aanhouden van de auto's een onderdeel van de campagne om een einde te ma ken aan het doen van inkopen door West-Beriijners in Oost-Berlijn. Zoals gemeld, werd dit verleden week door de Oostduitse autoriteiten verboden, ge zien het groeiende levensmiddelentekort in Oost-Berlijn. Woensdagochtend had de Oostberlijn se radio Oostberlijnse chauffeurs ge waarschuwd voor vorderingen van auto's in West-Berlijn. Dit werd echter door de Westberlijnse politie ontkend. Volgens communistische guerillastrij- ders, die zich op Malakka hebben over gegeven, hebben de verzetslieden in enige delen van Malakka al drie weken lang geen voedsel meer. Zij hadden zich met bladeren gevoed. Velen zou den zich willen overgeven als zij er van overtuigd waren, dat zij een goede be handeling zouden krijgen. Nieuw bewind in Venezuela Venezuela's „sterke man", luitenant kolonel Marcos Perez Jimenez, is door de strijdkrachten benoemd tot voorlo pig president, nadat de uit drie leden bestaande regeringsraad, waarin Jime nez zitting had, zijn ontslag bij de strijdkrachten had ingediend. Het nieuws van de regeringswijziging werd door de regerings-radio te Cara cas omgeroepen, nadat de Venezolanen Zondag een nieuwe constituerende ver gadering hadden gekozen. Kolonel Jimenez heeft een nieuw ka binet samengesteld, waarin hij zelf tevens minister van Defensie is. Kolo nel Jimenez verklaarde de terugkeer van het land naar het constitutionele leven te zullen verzekeren en „de ver tegenwoordigers van de wettige partijen bijeen te zullen roepen om de nationale verzoening tot stand te zullen brengen" Oud-premier Orlando werd ten grave gedragen Het stoffelijk overschot van de Maandag overleden Italiaanse oud premier Vittorio Emanuel Orlando is gisterochtend onder grote belangstel ling ten grave gedragen. De president, Luigi Einaudi, premier Alcide en Gasperi en leden van het kabinet volg den de affuit, waarop het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats werd gevoerd. De begrafenis geschied de op kosten van de staat. Tienduizenden inwoners van Rome stonden langs de straten, die de stoet volgde. Alle schole.i in Italië waren gisteren gesloten als teken van rouw. Koningin Ingrid van Denemarken stond dezer dagen achter een projector toen ze op een nationale bijeenkomst van Deense padvindsters een lezing met lantaarnplaatjes hield over het padvindsterswerk op Groenland. de In de nota van wijzigingen op Rijksbegroting-1953 van Verkeer en Waterstaat komen enkele nadere voor stellen voor, met betrekking op de Het Engelse ballet „Legat", dat on der artistieke leiding staat van de op richtster mevr. Nadine Nicolaeva- Legat, zal van 6 December af een week in Carré te Amsterdam voorstellingen geven en de volgende week, van 13 December af in Den Haag. Het streven van dit ballet, dat op 1 November j.l. werd opgericht, is het voortzetten van de grote tradities van het vroegere Russische keizerlijke bal let. Tegelijkertijd wordt er echter zorg voor gedragen, dat er voldoende vrij heid wordt gelaten voor nieuwe ideeën De artistieke leidster is vóór de revo lutie in Rusland ballerina geweest van het keizerlijk ballet. (Van onze correspondent in Berlijn) 1IOE ZAL de toekomst der Protestantse kerk in Oost-Duitsland er uitzien? Del' vraag begeleidt de voorzitter van de algemene synode, bisschop dr Dibelius, die sinds 22 November in Moskou vertoeft om daar met patriarch Alexej be sprekingen over kerkelijke zaken te voeren. Het initiatief tot deze bespreking ging een goede maand geleden van de patriarch van Moskou uit, die Dibelius volkomen onverwacht liet weten, dat hij hem gaarne persoonlijk zou ontmoeten. Deze uitnodiging baarde om twee redenen nogal enige verrassing. Ten eerste geniet bisschop Dibelius in het politiek bureau der Oostduitse communistische partij weinig sympathie. Herhaalde maien werd hij er in het verleden door deze instantie van beschuldigd „de kerk in dienst van het Amerikaanse imperialisme" te hebben gesteld en te zijn opgetreden tegen dominée's, die van de kansel voor de door de Sowjetunie gepousseerde vredesbeweging ijverden. Dit laatste haalde hem het verwijt op de hals uiterst „reactionnair" te zijn en het spel der oorlogs ophitsers te spelen. Uitgerekend een dergelijke kerkelijke hoogwaardigheids bekleder, die meermalen het mikpunt van grove aanvallen was, wenste hem plotseling in Moskou te zien reid was de universiteit volkomen aan het historisch materialisme over te la ten. Dan nam men nog liever op de koop toe, dat het historisch materia lisme ook op de theologische faculteit onderwezen moest worden. De vorming van een Staatssecreta riaat voor kerkelijke zaken stootte evenzeer op tegenstand. De Oostduitse regering poogde een dergelijke maat regel te rechtvaardigen met erop ,te wijzen, dat de scheiding tussen Kerk en Staat consequent moet worden door gevoerd. Van kerkelijke zijde ant woordde men echter, dat de uitvoering van dit plan de kerk practisch tot Staatskerk zou maken, zoals dit ook ten tijd" van Hitier het geval was ge weest. De bedienaren der kerk zouden Staatsambtenaren worden, terwijl het Staatssecretariaat zich officieel in alle interne aangelegenheden der kerk zou kunnen mengen. lyiAAR ER was nog een tweede reden, die de uitnodiging van Alexej een verrassend element bezorgde. Op het ogenblik, dat bij deze geste deed, was men in Oost-Duitsland namelijk juist bezig met het voorbereiden en uit voeren van maatregelen, die in protes tantse kringen op heftige weerstand stootten. Het betreft hier de kwestie der theologische faculteiten aan de uni versiteiten en het project van een Staatssecretariaat voor kerkelijke za ken. Het lag reeds lang in de bedoe ling der Oost-Duitse regering de the ologische faculteiten aan de universi teiten op te heffen. Hierdoor wilde men ten eerste het beginsel van scheiding tussen Kerk en Staat verder doorvoe ren en ten tweede het studentenleven uit de godsdienstige sfeer trekken. De Oostduitse regering weet, dat het zaad van het historisch materialisme in de theologische faculteiten van vrijwel alle universiteiten verdort en dat de studenten der andere faculteiten bij hun verzet tegen het communisme juist bij hun theologische collega's veel steun ondervinden. Historisch materialisme TtAAROM werd het plan ontvouwd de theologische faculteiten op te hef fen en ze door zelfstandige academies te vervangen. Van kerkelijke zijde werd hiertegen echter heftig geprotes teerd. Men wilde de studie der theolo gie haar universiteitskarakter niet la ten ontnemen, terwijl men evenmin be- Omzwenkin g MAUWELIJKS was de uitnodiging van patriarch Alexej in Oost-Berlijn aangekomen, of beide genoemde plan nen werden plotseling opgegeven. The ologische faculteiten, die reeds gesloten waren, mochten hun poorten weer ope nen. Van een Staatssecretariaat voor kerkelijke zaken werd met geen woord meer gesproken, hoewel de voorberei dingen daartoe binnenskamers werden voortgezet, vooral wat het personele en organisatorische gedeelte betreft. Officieel was deze kwestie echter van de baan en zij is dit tot heden toe ge bleken. Men behoeft geen vertrouwe ling van Malenkof te zijn om te weten, dat deze koersveranderingen aan rechtstreekse wijzigingen vam Moskou zijn toe te schrijven. Het Kremlin wil de niet, dat in Oostduitsland toestan den bp kerkelijk gebied in het leven werden geroepen, die allerwegen op grote tegenstand zouden stuiten, ter wijl bisschop dr. Dibelius als gast in de Söwjet-Russiscre hoofdstad werd verwacht. Om ieder misverstand onder de Oostduitse communisten te ver mijden, werd Dibelius demonstratief op alle officiële Staatsontvangsten uit genodigd, wat tot dan nog nooit ge beurd was. Waarom? LIET spreekt vanzelf, dat men zich hier de vraag gesteld heeft, wat achter deze plotselinge koersverande ring der Sovjet-Russische regering je gens de kerk in Oost-Duitsland schuil gaat. Waarom is men plotseling zo at tent jegens iemand, die men vroeger op de grofste wijze bejegend heeft? Het antwoord op deze vraag geeft zon der enige twijfel de poging vam Mos kou om toonaangevende christelijke kringen in Duitsland voor een bewe ging te winnen, die vrede, vrijheid en democratie ir. haar vanen heeft ge schreven, van de andere kant echter de veraragspolitiek der geallieerden jegens de Bondsrepubliek heftig be strijdt. Zou bisschop dr. Dibelius aan deze wens van het Kremlin gehoor geven, dan zal Moskou ongetwijfeld bereid zijn in de kwestie der Duitse krijgsgevangenen, die de hoge kerke lijke gast zeer na aan het hart ligt, meer tegemoetkomendheid te betonen. Hieruit kan men reeds concluderen, dat het bisschop Dibelius in Moskou niet zo eenvoudig zal zijn het gevaar af te wenden, dat men hier komende weet, namelijk dat de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Oost-Duitsland in snel tempo zullen evrslechteren, in dien Dibelius er niet in slaagt de Sowjets gunstig te stemmen. Reeds vóór de bisschop het vliegtuig betrad, dat hem n=ar Moskou zou brengen, heeft de afdeling kerkelijke zaken bij liet centraal comité der Oost duitse communistische partij een waarschuwing doen horen. Zij heeft er in de kanselarij der Protestantse kerk in Duitsland tegen geprotesteerd, dat deze bidstonden voor gevangenen wil organiseren. In het protest heet het, dat de in Oost-Duitslamd gearresteerde dominee's zware misdadigers zijn en dat dergelijke bidstonden bijgevolg als een Amerikaanse provocatie moeten worden beschouwd. Het zijn merk waardige opvattingen van een merk waardige afdeling kerkelijke zaken der communistische partij. Van het wezen van het christendom schijnt zij nog niets begrepen te hebben. HET LEVEN GAAT ZIJN EIGEN WEGEN ELISABETH TAYLOR laat in haar roman, die door Servire te Den Haag in de Zilvermeeuwenserie werd uitge geven een van de vrouwelijke hoofd personen de verzuchting slaken, dat zij aan de oever staat van een brede ri vier en dat niemand aan de andere kant haar slem kan horen. Wij hebben dn blijkbaar op die andere oever ge staan, want het ganse verhaal heeft ons niets kunnen zeggen. Het is een geschiedenis van eenzame zielen, die ook voor ons vreemden zijn gebleven. EEN AANGENAAM boek is de roman „Drie getuigen" van Sj. Leiker, waarvan de derde druk bij de Bezige Bij verscheen, zeer bepaald niet. Inte gendeel, het is eigenlijk een vreselijk boek, maar het is zo beknopt geschre ven, zo eenvoudig, dat alleen het woordgebruik al een soort beklemming op de lezer legt. Het roept bij deze lezer de suggestie wakker, dat het ver haal ergens precies zo gebeurd moet zijn. Het heeft ons nogal onaangenaam ge troffen, dat op het omslag onder de vertalingen is vermeld, dat deze novelle ook „in het Fries" is vertaald! Men hoopt hierdoor de kinderen 8} vroeg een zekere verkeersdiscipline bij ti brengen, terwijl dit minatuurdorp natuurlijk ais trekpleister voor de „Sa- ion" zal werken. aanleg van Rijksweg nr. 9 (Gedeelte tunnel-Velsen-Uitgcest) f 500.000, ver betering verkeersverbinding over het Noordzeekanaal bij Velsen f 700.000 en tunnelbouw Velsen f 4 millioen. Voorts voor het maken van een aanleginrich- ting voor de veerdienst over het Noord- zee-kanaal bij Hemburg f 450.000. Voor de tunnelbouw te Velsen is in de ontwerp-begroting f 8 millioen uit getrokken, omdat ten tijde van het op maken der begroting gemeend werd, dat verwerking van een groter bedrag in het plan van uitvoering niet te re aliseren zou zijn. Het is echter bij na der onderzoek mogelijk gebleken het werkschema zodanig te wijzigen, dat de tunnelbouw wat bespoedigd zal kun nen worden, waarmee gehoor kan wor den gegeven aan een algemeen gevoeld verlangen. In het herziene schema is voor 1953 een bedrag van f 12 millioen nodig, zodat wordt voorgesteld het ar tikel met f 4 millioen te verhogen. WEESPER BURGERVADER WERD BELEDIGD Dronken man drong tot in de eetkamer door Het was in Mei van dit jaar, dat een inwoner van Weesp, zekere K., in zo danig verhitte stemming kwam te ver keren, dat hij na een aantal café's te hebben bezocht, besloot om de bur gemeester van Weesp, mr J. Chr. Buur man, eens flink de waarheid te gaan zeggen in verband met het feit, dat hij op de „zwarte lijst" was geplaatst, als gevolg waarvan hem in menige kroeg een vurig drupje werd onthouden. De opgewonden K. had bij de bur gemeester aangebeld, was zonder toe stemming van de dienstbode doorgelo pen naar de eetkamer, waar de burge meestersfamilie net aan tafel zat, en had daar minder oirbare opmerkingen tegenover de eerste burger van Weesp gebezigd. Voor het Amsterdamse Hof, waarvoor K. gisteren voor dit geval in hoger beroep terecht stond, werd drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist en bovendien een geld boete van 40.subs, tien dagen. Koningin ontving nieuwe Japanse ambassadeur In het paleis aan het Voorhout te 's-G avenhage heeft H.M. de Koningin gisterochtend de nieuwbenoemde Japan se ambassadeur, de heer Suemasa Oka- moto, ontvangen, ter overhandiginj van zijn geloofsbrieven. Van Stralen sp partij met Biljarttornooien Zit.tC' vermissing"1 e'1 natulJ Mnt Nicolaas-tornooi secn uitzonden fnken ZOU het gemi waarmee Slotboom giste Strain speelde, voldoe fm die partij te winner Stralen maakte de 100 ea beurten vol en tegen een vertoon was Slotboom n cewassen, niettegenstaar hij aan tachtig punten ben gehad. In dit torno met handicap gespeeld. Zoals gezegd verrassii over. Van Stralen, die i boom won, kreeg van liespunten te incasserei met een gemiddelde vai loor een uur daarvoor spelende met een moye Henk de Graal was slist niet in. Hij liet z tegen Kay, na een beh het evenwicht brengen dat de bekerhouder va zijn eerste winstpartij n inspireerd door dit succi De Waard met de besti zield ten strijde en a zich" het zoet der t smaken. De uitslagen, met aantal te maken caraml Van Stralen (100) Slotboom (80) De Waard (70) Wilkes (90) Jonker (70) Louter (70) Kay (80) De Graaf (100) Wilkes (90) Van Stralen (100) Kay (80) De Waard (70) BINNENKORT OVER BERGE Over het lot van d maarBergen zal bir tijd een beslissing val! minister van Verkeer medegedeeld, naar aai verzoeken van de N.S de reizigers- en goede nen, die aanzienlijke i ren en overbodig zijn functie practisch reeds door het wegverkeer. Alkmaar DIERENBESCH Zwervend is te Alkr een flinke zwarte hond lief karakter, reu (la wordt het dier verzorg mevr. v. Rossum, Anna Er is komen aanlopei niusstraat nr 2 een klei Op nr 76 Straatweg, P. aanlopen een grijs p pootjes. De zwerfdieren moete enige dagen bewaren. dan trachten deze dier bezorgen Het adres van de Insp wer, Zaagmolenstraat Friesebrug). IJ zat twee stoel van me af, in de bi coop. Een kwekeling gezicht boven de h> metisch gesloten u: formkraagde milita schoenen van het maat eens torpedobo jagers gedisciplineerd der zijn zitplaats strekt en een baret, met bruut geweld vlotte plooienwas dwongen, onder de ree ter epaulet. Een lam verdediger! En nop zt aandoenlijk prille! N maar twee weken leden zat hij tussen z eigen bulletjes op z slaapkamertje thuis, nu in de wapenrt, Woeste sergeanten-n joor met stemmen misthoorns, die vrijwil gers vragen voor compies-orkestje als je dan „ja" rot moet je de WC's schoc maken. En grote bakk aardappelen' met onde nieerbaar kruid same gevoegd tot een soi schokbeton, waar je pu ten van krijgt en waar 3e voortdurend neigi hebt tot de overwegii dot je uit louter vadt landsliefde het dierbo pleske „grond" zit op eten. Zo ben ik ook eens meest. Zo'n groen, ondt voed-lijkend jochie v een koppel in de vt keerde stand en altijd open broek, omdat knopen niet wouen. 1 zie je jezelf opeens ten, twee stoelen van af maar. Van die ri- daalder van thuis ga duur zitten doen, m van armoe rook je pe 7es en in de kazerne ten ze intussen je scherp, o tempora, mores. £)IT alles overdacht onderwijl kijkend nc mezelf in een jongt PlotS(ding zag waaJïï? t0t dusver wai waardtperiuijs ontga had'o landsverdedU F ei 15 metsie bij z Als >teinschr>el d •"ls t een baart ,n moest ze na die nieu bepalingen van de m i

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6