JEUGDIGE „TOE B GERS" DE VERMISTE l'iin. l'am. Pom in lid nieuwe luns Het voor en tegen van het roken meisjes en jongens door Niet goed LANGEBAAN - IJSCLUBS NAMEN TERUGKEER IN BERAAD Het nieuwe boek MAGNETISEURS EN WONDERGENEZERS De vergeten categorie Vier punten Een tegenstander &i nu de, aefdéle, tcuMJtie, KNSB, versus N.IJ B Houding van Zuid-Holland kan doorslag geven PATRICIA WENTWORTH £utiteb eetzó naaA Het Radioprogramma DONDERDAG 4 DECEMBER 1953 TOEN COLUMBUS uit Amerika terug keerde, deelde hij de Spanjaarden mee, dat de Indianen gedroogde blade ren van een onbekende plant in een maisblad wikkelden en aan dit product gingen zuigen, terwijl zij het andere eind in brand staken. Zjj noemden deze rol letjes „tabacos" en vermoedelijk ontleent de tabak daaraan zijn naam. Anderen menen, dat dit genotmiddel genoemd is baar het eiland Tobago of de provincie Tabasco. Het is wel zeker, dat de oude bewoners van Centraal- en Middel- Amerika.aan'hun goden, de zon en het vuur, reukoffers brachten, die beston den uit brandende tabaksbladeren. Ze bemerkten daarbij, dat het inademen van «e rook een prikkelende, bedwelmende uitwerking had deze ontdekking leidde tot het roken. Men bleef het beschouwen ais een heilige bezigheid: iedere lezer van Indianenverhalen weet, dat de vredespijp rondgaat tijdens de onder handelingen. Zeelieden voerden de planten en zaden naar Spanje en Portugal; ze bleken gemakkelijk te kunnen groeien in allerlei landstreken, de genees kunde maakte er zich meester van en in toenemende mate kwam het „toeback- euygen" in zwang. Wereldlijke en geestelijke leiders verzetten zich tegen de nieuwe gewoonte, waarvan men verslaving en verarming vreesde evenwel zonder veel resultaat. Eerst het opsnuiven van fijn gekorven tabak, daarna het kauwen ervan en ten slotte het roken het werden algemene verschijnselen, waaraan maar enkelen zich ergerden. De „mindere man" nam de gewoonte over van de „beter gesitueerden", de jeugd van de volwassenen, de vrouwen van de mannen. Telkens was er tegenstand, verbod nu en dan alle maatrege len faalden. En er bleef op den duur maar een kleine kring over van princi piële anti-rokers; de goe-gemeente interesseerde zich alleen nog maar voor de Vragen: wanneer? in welke omstandigheden? op welke leeftijd? in welke mate? Dat bljjkt ook uit de vele antwoorden, die deze week binnenkwamen. Abso lute vijanden van de tabak zijn er onder „de vergeten categorie" maar weinig. Wel hebben de mannelijke en de vrouwelijke inzenders «en open oog voor de nadelen, die er kunnen zijn: verslaving, verkwisting, pose, wel willen ze over het algemeen de eerste cigarette verschuiven naar 16- 18-jarige leeftijd en vragen ze ook op dit punt zelfbeheersing, omdat „alle overdaad schaadt", wel zijn ze van mening, dat de kwestie voor het meisje anders ligt dan voor de jongen, dat ze later moet beginnen, matiger dient te zijn en niet over moet gaan naar de „on-vrouwelijke" pijp of sigaar, maar uit niets blijkt, dat ze een wezenlijke studie hebben gemaakt van dit vraagstuk, de lectuur pro en contra het roken hebben verwerkt en zich rekenschap hebben gegeven van de hygiëni sche, psychologische en economische problemen, die met het gebruiken van genotmiddelen in het algemeen en van tabak in het bijzonder ten nauwste samenhangen, terwijl de vraag, in hoeverre een meisje en een jonge vrouw schade zouden kunnen toebrengen aan haar mogelijke nakomelingschap hele maal niet in het geding is gekomen. Bij de schifting van de inzendingen heb lk drie categorieën onderscheiden: de 13- en 14-jarigen, de oudere scholieren (15, 17 a 18 jaar) en de jonge mensen uit het bedrijfsleven, die toevallig allen tot de ouderen behoren. Uit elke groep plaatsen wij één brief ik vermeld daaronder kort, hoe enkele andere ver tegenwoordigers van deze leeftijdsklasse er over denken. doen pas na hat beëindigen van zijn studietijd zich aan het roken over te geven. Hoewel dit met voor iedereen even gemakkelijk zal zijn, lijkt het mij toch het beste, hier door de, voor som migen zure, appel heen te bijten; misschien voel je dan later zelfs hele maal geen behoefte meer aan roken. HANS KAPER. Gymnasium kl. V B, 16 jaar. Kennemerstraatweg 153, Alkmaar. MAG ik dit nog aanvullen met enkele opmerkingen van andere inzenders uit de tweede groep? D. van Noort uit Hoorn vindt, „dat we niet van een mug een olifant moeten maken ik zie geen kwaad in het roken van een ciga- ret. Maar als je f 4.zakgeld in de week van je vader krijgt en je verrookt er f 3.94 van en de rest komt in de col- lectezak terecht, dan vind ik dit ver keerd. Kerk, vereniging enz. gaat voor". Toch wordt zijn liefde voor deze orga nisatie wel ietwat platonisch: hij deelt nl. mee, dat h j plm. f 3.per week verrookt! Ank du Burck uit Alkmaar acht ma tig roken geoorloofd; „ketting-roken" keurt zij evenwel absoluut af, „omdat nicotine de geest beneveld". En zij voegt er aan toe, .lat de gewoonte per land streek verschillen: in Denemarken is de sigaar voor een vrouw niets bijzonders en Indianen- en Negervrouwen roken graag een pijpje". Sijtje Hoogschagen uit Slootdorp be gint met de woorden: „Dat meisjes ro ken vind ik een afschuwelijk gezicht. Ze doen het alleen maar omdat het stoer staat en ze wat met de handen te doen hebben". Toch roo«.t ze zelf nu en dan, maar alleen in een gunstige sfeer, waar ook andere meisjes een cigaret hante ren. Ben Strijbis deelt ons mee, dat veel jongeren roken omdat ouderen het doen: „men wil zich flink voordoen en zich een houding geven". Van veel beteke nis is de omgeving: „iemand, die ;p school is. zal minder roken dan wie al betrekkelijk jong bij een baas werkt". Zo zal ook op een schoolfuif iemand, gemakkelijk tot roken komen, omdat hij niet in een uitzonderingspositie wil staan. Hij meent, dat „het roken van meisjes steeds meer in zwang komt en ook wel weer afnemen zal. Dit leid ik af uit het zien van de gezichten en het ALLEREERST geven we het woord aan een H.B.S.-meisje uit Nieuwe Nie- dorp. U VROEG ONS een mening over ro ken. Nu mijn mening is, dat roker onder geen enkele omstandigheid goed is en dat het, als je jong bent,, niets anders is dan grootdoenerij en met de massa mee willen doen. Later is het schadelijk, omdat je er dan zodanig aan verslaafd raakt, dat je zonder een sigaret geen, gesprek meer kan voeren en ook niet goed meer kan werken of studeren. Als je weigert en nee durft te zeggen, wordt je meer gewaardeerd en is het flinker, dan altijd met de massa mee te willen doen om groot te lijken. Ook kan je voor het geld, dat je aan de dure rookartikelen uitgeeft, beter mooie boeken kopen, waar je meer en langer wat aan hebt. Dit geldt voor jongens, zcwel als meisjes. Ik ben 14 jaar en zit in de 2e klas R.H.B.S., Alkmaar TINI KOOPMAN, Terdiek, Nw. Niedorp. 1NA KWINKELENBERG uit Amster- dam (13 jaar) is veel minder positief: „de meeste meisjes beginnen er te vroeg mee; ze doen het meestal om ouder te lijkenvoor jongens vindt ik het lang zo erg niet als ze op 14-jarige leef tijd een cigaretje roken.... Men moet nooit te veel roken. Sigaren en een pijp vind ik niets voor iemand van 16 jaar, maar liever voor iemand van 26 27 jaar. „Het staat verschrikkelijk ouwelijk en eigenwijs". Lia v. d. Haak uit Amster dam (13 jaar) vindt het „niet goed voor een meisje of jongen die nog leert"; leren ze niet meer dar is 't niet zo erg. Ze meent, dat roken „slecht is voor de hersenen en de gezondheid schaadt door de nicotine, maar goed is om de zenu wen tot rust te brengen". Volgens haar, mag een jongen niet vóór z'n 16e, een meisje niet voor haar 19e beginnen. MET TWEEDE STUK dat wij opnemen, is van onze trouwe medewerker Hans Kaper. Hij geeft :en rustige, ob jectieve beschouwing en beantwoordt onze vragen systematisch. 1. Is het goed, dat een meisje rookt' Mijns inziens mag een meisje gerust roken, maar dan na haar achttiende verjaaruce. De keus tussen sigaret, si gaar of pijp lijkt mij niet zo moeilijk, daar de lichte sigaret een meisje toch beter ligt dan de zwaardere sigaar of pijp. 2. Is het goed, dat een jongen rookt Ook hier geef ik mijn toestemming, maar zo ongeveer op de zeventienjarige leeftijd Het soort rookmiddel is een zuiver persoonlijke kwestie. Ik zou de pijp voö- een jongen als een meer van wilskracht getuigend teken beschou wen dan de alledaagse sigaret. Boven dien lijkt een sigaar mij meer voor ouderen 3 Wat is er tegen, wat er voor? Om met de negatieve kant te begin nen: 7 en eerste is roken schadelijk, vooral cv jonge leeftijd. Daar komt dan nog bijdat wat de materiële kant be treft, je meei geld kunt besteden aan je hobbies, als je niet rookt. Het is nu eenmaal zo, dal één pakje sigaretten in de week niet veel is. Tenslotte kan men als de* de tegenpunt aanvoeren dat met.sen met slappe wilskracht op jeugdige leeftijd vaak roken, niet om dat ze het „lekker" vinden, maar om dat ze nier rooi ouderen willen onder doen, wat ik zekei niet kan goed keuren. Aan di. andere kant kan men echter aanvoeren, dat roken als genot- n.iddel. dus af en toe, niet erg is: even als wanneer mer. trouwens rookt om zijn zenuwen de bcr.s te blijven bij een examen e.d. 4. Op welke leeftijd kun je zonder schade roten? Ook dit hangt van de persoon af. Als algemene richtlijn zru je kunnen zeg gen, dat ic zonder schade met roken kan beo'arren na de studietijd. Iemand, die dus ver wil komen in de maat schappij en hwrrrnr lang moet etude ren, zal er volgens mjj het beste aan kuchen van meisjes, dit roken". En wat de leeftijd betreft? „Begin als het half kan, nooit". Jacob Balder en Hans Reinders schre ven ook nu waardevolle epistels. De eerste is met vele anderen van mening, dat imitatie van de volwsssenen de jon geren tot roken brengt. Hij houdt een warm pleidooi voor de pijp; „de teer en de nicotine blijven nl. in de steel achter en bovendien wordt de rook nog afgekoeld. Zouden onze voorvaderen daarom zulke lange pijpen gehad heb ben?" Hans meent „uit zuiver medisch oogpunt te mogen vaststellen, dat roken zo niet schadelijk, dan toch zeker niet bevorderlijk voor de gezondheid is", daarom zegt hij: „hij of zij die niet rookt, kiest de verstandigste weg". Toch rookt ook hij. En hij vraagt: „Waarom zou een meisje niet mogen roken en een jongen wel? Wanneer een meisje een sigaret rookt, dan vind ik, dat dit de gezelligheid verhoogt, zonder dat daar bij de „vrouwelijkheid" ook maar enigs zins in gevaar komt. Het moet echter geen pijp of sigaar worden, want dat is m.i. iets, dat niet bij e envrouw past. Voor vrouwen, die met een sigaret in de mond stofzuigen, afwassen, naar de deur gaan enz. koester ik minachting; dit is inderdaad niet vrouwelijk Toon ook bij het -< ken, dat je „smaak" bezit. Wanneer ik iemand zo'n mis vormde en natgelikte „cigaret" zie ro ken, vind ik dat op z'n minst onsmake lijk gezicht. Scherp is het oordeel van een onzer oude bekenden, die zich achter het pseudoniem „Smoky" verbergt, over haar rokende sexe-genoten. Zij is tot de conclusie gekomen, dat alleen „een vrouwelijk minderwaardigheidscom plex" de meisjes er toe brengt, de jon gens op dit punt na te apen. En nu nog de derde categorie. Wij nemen de brief op van een 18- jarige meubelma :er uit Den Helder: Op uw vragen antwoord ik, dat ro ken niet goed is, niet voor een meisje en ook niet voor een jongen. In de eerste plaats staat het ook niet voor een meisje, het ontsiert haar en zij verliest haar bekoring of beminnelijk heid voor een jongen; een meisje dat rookt verliest haar „vrouwelijk zijn". Is het wel goed voor een jongen? He lemaal niet; roken is voor niemand goed, er is dan ook niets voor en alles tegen het roken. Ik zou dan ook geen leeftijd aan kunnen wijzen, waarop men zonder schade er mee kan begin nen: nicotine Is en blijft vergif voor alle leeftijden. Alleen de schatkist heeft er in Nederland voordeel vau, omdat het jaarlijks millioenen op brengt aan belastingen. Iemand, die veel rookt, ls een grote vrijwillige be lastingbetaler en is een slaaf van zijn genotmiddel en dan is het geen genot meer. Hij is dan niets beter, dan iemand die zich aan sterke drank te buiten gaat. En de gevaren zijn o zo groot, dat men verslaafd raakt aan het roken. Dagelijks kunnen we de wensen horen van jongeren en ook ouderen: „Ik wou, dat ik er buiten kon". Mijn antwoord luidt dan ook „Roken is niet goed", al kan het ook vooral na inspannende en vermoeien de arbeid wel eens een behaaglijk ge voel en zelfvoldaanheid schenken, als men een goede geurige sigaret, sigaar of pijp rookt. G. de Boer, Vijzelstraat 8, Den Helder. oud 18 jaar. Werkzaam in een meubelmakerij. Merkwaardig is het feit, dat deze oudere, niet-meer-schoolgaande inzen ders zo goed als zonder uitzondering tot de conclusie komen, dat „een niet- rokend meisje het ideaalbeeld, dat mannen diep in zich dragen, meer be nadert dan een rokende vrouw", zoals G. Schmitz, scheepwerktuigkundige uit Beverwijk zijn visie formuleert. Hij rookt zelf vrij veel, maar vindt het „een totaal onnutte verslaafdheid" en meent, dat de z.g.n. voordelen: „gezel ligheid en kalmering" wel langs meer natuurlijke wegen kunnen worden ge vonden, terwijl de nadelen: „rokers- bronchitis, bruine vingers, nicotine- vergiftiging, paniek-toestanden in tij den van schaarste der tabaksartikelen en hoge kosten" niet te onderschatten zjjn. Cor Kluun uit Westwoud heeft veel minder bezwaren tegen het roken van jongens, maar hij deelt de me ning van Schmitz over het rokende meisje grotendeels: alleen als ze on opvallend rookt, kan hij het verdra gen, maar de kans is groot, „dat ze iets van zichzelf ais meisje verliest". Moet een jangen niet, net als de meisjes, leren, allerlei huishoude lijke bezigheden te verrichten en deze kunst ook regelmatig be oefenen in het eigen gezin; dus afwassen, stofzuigen, groente schoon maken, aardappels schillen, koken e.d.? Ook naaien, stoppen en breien? Brieven uiterlijk Dinsdagmorgen bij D. L. Daalder, Komlaan 8, Bergen (N-H). Dus al op Maandag bijtijds verzenden. Veel brie ven komen te laat binnen In een algemene vergadering van de Nederlandse IJsvereniging Bond, waar op de uitgetreden lange baan ijsclubs, zijnde de Amsterdamse IJsclub, de Haagse IJsclub, de Zutphense IJsvereni ging, de IJsvereniging Groningen, de Leidse IJsclub, de Bergense IJsvereni ging, de IJsclub Kralingen te Rotter dam, alsmede de Nijmeegse IJsclub ver tegenwoordigd waren, heeft men zijn standpunt bepaald ten aanzien van de situatie, geschapen in de KNSB na de reglementswijziging, welke in de bij eenkomst van die bond van Zaterdag te Amersfoort haar beslag had gekregen. De voorzitter van de NYB, mr C. H. Muntz uit Rotterdam, schetste de situ atie als volgt: De lange baanijsclubs zijn destijds uitgetreden, omdat men de organisatie van de langebaansport via de gewesten van de KNSB onjuist en onpractisch achtte, verder omdat de in vloed van de langebaanijsclubs op de gang van zaken onvoldoende was en ten slotte omdat men zich niet accoord kon verklaren met de representatie, zo- ais die door het bestuur van de KNSB ten aanzien van de internationale lange baansport geschiedde. Spreker was van mening, dat door de reglementswijzi ging in de KNSB ten aanzien van de lange baansport aan verschillende wen sen-van de uitgetreden ijsclubs was voldaan, al bleek de KNSB aan het laatste punt, een andere wijze van re presentatie in het buitenalnd, niet tegemoet te zijn gekomen. Mr. Muntz deelde nog mede, dat het gewest Zuid- Holland zich op 20 December in een vergadering te Den Haag inzake zijn houding ten opzichte van de KNSB zal beraden, omdat het amendement van het gewest op de algemene verga dering van de KNSB was verworpen. Het spreekt vanzelf, aldus mr Muntz, dat men eerst zal moeten afwachten hoe de beslissing van het gewest Zuid-Hol land, uittreden uit de KNSB of lid blij ven, zal uitvallen, alvorens de NYB met een afgerond advies over eventuele terugkeer van de uitgetreden ijsclubs zal kunnen komen. Cosfe won zevende etappe in Ronde van Argentinië De Duitsers Müller, Weimar en Her mann hebben de strijd in de ronde van Argentinië gestaakt. Onze landge noten Faanhof en Voorting, die met deze Duitsers een ploeg vormden, zijn dus alleen overgebleven. De zevende etappe, van Mendoza naar San Luis O (260 km) is gewonnen door de Fransman Charles Coste voor Grosso (It)., Muleira (Arg.) en Ockers (Belg.) De Belg Van Steenbergen be hield de eerste plaats in het algemeen klassement. r—n—on—b—mmmn—n—n- im-— «owwm 122. Het was verbazingwekkend, dat, ofschoon de naam van de edele gever nergens in het aanplakbiljet ge noemd werd, iedereen toch wist, dat hiermede baron Van Pottum bedoeld werd. „Ik heb het altijd wel gezegd", begon het oude boertje weer, „de ba ron had thuis nog een oude kous en ik zeg maar zo, dat het die man zijn plicht was om ons te helpen. Waar of niet?" wendde hij zich tot de omstan ders. „Als je zoveel geld hebt, als de baron„Hoe weet jij dat nou, Harmsen", antwoordde mevrouw Bab- belgraag terwijl ze de oude boer ver manend aankeek. „De baron heeft jou er toch zeker niet bijgehaald hè? Trouwens, heb je zelf wel een aan deeltje genomen? Dat had je toch best kunnen betalen. Nou, vertel eens...." „Ach wat, sommige mensen bemoeien zich overal mee", bromde het oude boertje, terwijl hij een kwade blik in de richting van mevrouw Bab- belgraag wierp. „Mag een mens tegen woordig niet meer zeggen, wat-ie denkt?" „Zeker", ging mevrouw Bab- belgraag onverstoord door. „Maar als iemand zijn leven betert, dan past het ons niet om aanmerkingen te maken." Sputterend verdween het oude boer tje in de menigte. Hij was evenals vele van zijn dorpsgenoten niet tegen me vrouw Babbelgraag opgewassen, voor al niet, wanneer het op praten aan kwam. (Advertentie, Ing. Med.) KNSB EN NVBHS STUREN RIJDERS NAAR HAMAR Zaterdag 27 December vertrekt de kernploeg van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond naar Noor wegen om te Hamar de (jstraining voor het aanstaande seizoen voort te zetten. Hoe groot de ploeg zal zijn en welke rijders er deel van zullen uitmaken zal t.z.t. porden vastgesteld. Een groep rijders behorende tot de NVBHS ver trekt reeds op 22 December naar Hamar. Over schaatsenrijden gesproken. Men heeft besloten dat bij provinciale kam pioenschappen alleen de rijders die in die bepaalde provincie woonachtig zijn, daaraan zullen mogen deelnemen. Deze maatregel is normaal, hetgeen niet kan worden gezegd van de bepaling welke ten aanzien van de Nederlandse kam pioenschappen werd genomen. Het wordt namelijk zo, dat de nummers één, twee en drie bij de provinciale kampioen schappen mogen deelnemen aan de kam pioenschappen van Nederland. Ons bezwaar hiertegen is dat het dus kan voorkomen, dat bijvoorbeeld de nummers vier, vijf en zes bij de Noord hollandse kampioenschappen en wel- lioht nog meerdere, sneller zijn dan de drie beste rijders van Limburg. De compensatie welke men heeft gevon den door te bepalen dat de rijders die op de 1500 meter een tijd van 2 min. 42 seconden hebben laten noteren even eens mogen starten, heft onze bezwaren niet geheel en al op. Winterhanden KffeB R O* Wintervoeten Win ter oren iAdvertentie, ing. Med.) .DOOR. 52) ,Dan was u in de avond van 4 Ja nuari in de „Stier" te Ledlington. Mis schien wilt u mij uw eigen lezing ge ven over 't geen daar voorviel". „Voor zover mij betreft, viel er niets voor. Ik was naar Ledstow geweest om een vriend, James Roney, te bezoe ken. Het adres, als u dit nodig hebt, is Passfield. Bij dezelfde man heb ik pas nog gelogeerd. Hij bracht me naar Leddington, waar ik de trein van tien minuten voor halfnegen zou nemen en zette mij aan het station af, maar ik was te laatzijn horloge moest ach ter zijn geweest. De volgende trein naar Lenton ging eerst- anderhalf uur later: dus beslot ik naar de „Stier" te gaan. Het station uitkomende, ontmoet te ik een van mijn kennissen. Hij was uit de stad gekomen en wachtte op zijn auto, die hem zou afhalen. Hij bood aan. mij mee te nemen. Toen zijn chauffeur verscheen, zei deze, dat hij een band had, die zachtjes leegliep, zo dat hij van wiel moest verwisselen. We gingen dus allemaal naar de „Stier", waar de wagen op de binnenplaats stond „Wie was die kennis, meneer Ha thaway?" „Mark Harlow, mijn naaste buurman hier, op de „Grange". Die mededeling ontlaadde ietwat de nogal gespannen atmosfeer. Ofschoon op Frank Abott's gelaat niets te lezen viel. waren zijn hersens druk bezig. Zo, dus Caddie was daargindsAl- bert Caddie was bij de „Stier", toen Louise Rogers uit haar slaapkamer naar beneden keek en de hand, die ze in haar juwelen had zien graaien, her kende. Lamb dacht waarschijnlijk hetzelfde bij zijn opmerking: „Dus u ging met meneer Harlow naar de „Stier". Hoe lang is u daar gebleven?" „Ongeveer een half uur". „Was u al die tijd in gezelschap van meneer Harlow?" „Grotendeels wel. We dronken iets en ik ontmoette er nog iemand, die te zamen met mij in Frankrijk had ge diend. Ik ging even met hem praten en Harlow zei. dat hij eens moest zien, of de auto al klaar was. Kort daarna volgde ik hem". „U liep naar de binnenplaats?" „Ja, daar stond de auto". „Heeft u een sigaretten-aansteker?" „Ja, maar ik heb die niet op de bin nenplaats laten vallen". „Weet u dat zeker?" „Héél zeker. Ik liep naar de auto, die klaar was en waar Harlow al op me wachtte. We stapten in en hij reed me naar huis". „Bedoelt u. dat meneer Harlow zelf reed?" „Och, ik zei het bij wijze van spre ken. Neen. Caddie reed". „Albert Caddie?" „Ja". „Meneer Hathaway, u hebt in deze kamer ongeveer een half uur met Loui se Rogers gesproken. Waarschijnlijk had u hetzelfde licht op als nu, dus u moet haar goed hebben gezien. Kunt u mij haar persoon in bijzonderheden beschrijven?" Grant keek even verrast en zei toen: „Zwarte mantel en hoedals u een rond zwart mutsje een hoed wilt noe men. Nogal elegant. Mooie enkels, mooie kousen, mooie schoenen „Helemaal in het zwart?" „Op de kousen na". „Maar verder alles zwart, met geen enkel sierraad?" „O, jaoorringen, nogal merk waardige ook. Ongeveer als de z.g. eeuwigheidsringen, waarop de vrou wen zo dol zijn, waarom weet ik niet" „H'meen paar oorringen dus. Weet u zeker, dat het er twee waren?" Andermaal keek Grant verrast op. „O, jaeen paar van die z.g. eeuwigheidsringen heel merkwaar dige, zoals ik zei". Daarmee scheen deze zaak afgedaan, maar Lamb vroeg nog verder. Welke weg had meneer Hathaway genomen toen hij uit Frankrijk ontsnapte? Waar was hij op de weg van Parijs geko men en waar had hij die weer verla ten? Alle antwoorden werden nauw keurig opgeschreven, maar gaven niet veel uitsluitsel, omdat Michel Ferrand helemaal niet had kunnen zeggen waar de juwelendiefsta] was gepleegd. Ui» de verklaringen van meneer Hatha way viel alleen te concluderen, dat hii misschien een eind dezelfde weg had gevolgd als Louise „En wat zei Louise Rogers, toen ze u vroeg, uw handen te mogen zien?" „Dat ze de dief de diamanten in haar juwelenkistje had zien betasten. De hand, waarmee hij dit deed, zou ze da delijk herkennen. Daarom wilde ze mijn handen zien ik voldeed aan haar verzoekt!" „Vroeg ze om de hand of de handen?" ..Om de handen, geloof ik. In elk ge val spreidde ik ze allebei uic." „Hebt u bezwaar, dit nu ook te doen?" „Niet in het minst," antwoordde Grant de handen op zijn schrijftafel leggend. Het waren welgevormde han den, wat ruw geworden door het werk. Tussen de knokkels van wijs- en mid delvinger van de linkerhand liep een dun litteken, dat wit bij de rest afstak. Als de huid niet zo bruin was geweest, zou 't minder zijn opgevallen. „Hoe kreeg u dat litteken, meneer Hathaway?" vroeg Lamb op de man af. „Door het spelen met een mes toen ik veertien was. Uw mevrouw Rovers zou goede og.m gehad moeten hebben om het op de binnenplaats van de „Stier" te onderscheiden, als u denkt dat ze dit inderdaad deed". Lamb liet zich niet van zijn stuk brengen en hernam: „Als ze met u er over gesproken heeft, zal ze u ook wel hebben verteld, dat de man, die zijn sigaretten-aansteker liet vallen, een zaklantaarn aanstak om ernaar te zoe ken en dat ze zijn hand zag in het felle geconcentreerde licht. Een litteken ais dit zou bij het licht van een goede zak lantaarn zeker worden opgemerkt." Grant vond het spelletje opwindend, ja af en toe zelfs amusant. Dit was een van die z.i. vermakelijke ogenblikken Glimlachend zei hij: „Ja, maar zie! u ze sprak helemaal niet over een lit teken. Ze zei alleen, dat ze de hand zou herkennen. Toen ik haar die van mii liet zien, verloor ze alle belangstelling en ging weg.' Zijn handen weer van de tafel nemend, ging hij voort: „Ik wil er u op wijzen, hoofdinspecteur, dat ..et die avond vol was in de „Stier". Toen we de bar binnenkwamen, zaten daar minstens twintig mensen. Ieder van hen kan wel een aansteker onder het ven ster van Louise Rogers hebben laten vallen en een hand laten zien. die ze meende te herkennen". Nu sloeg Lamh, ongeduldig gewor den, op zijn manier toe. (Wordt vervolgd) OVER DIT momenteel weer zeer ac tuele vraagstuk schreef G. Zorab, sec retaris van de Studieveren, voor „Psy- chieal Research" een zeer bevattelijk werkje, dat bij de NUMIJ te Leiden het licht zag. De schrijver, die tal van frappante voorbeelden uit de practijk aanhaalt, komt tot de conclusie, dat vrijwel alle „wondergenezingen" moe ten worden gezien als het resultaat van een psychische therapie en van bijzon dere menselijke relaties. Hij zou met volle handhaving van de wet op de geneeskunst van 1865 een zekere ca tegorie van wondergenezers ongemoeid willen laten. HET AAN DE Engelse liedkunst gewijde zevende deel van het programma „Vijf Eeuwen madri gaal- en liedkwunstf' dat om 11.45 door Hilversum II wordt uitge zonden. Verder kunt u om 18.15 met Sint Nicolaas via dezelfde zender op bezoek in een Amersfoorts kin dertehuis, terwijl om 19.10 de Sint persoonlijk de uitslag be kend zal maken van de aan de kinderpostzegelactie verbonden verloting. Om 21.30 komen Annie Schmidt, Jeanne Roos, Simon Carmiggelt, Han Hoekstra, Wim Hora Adema, Wouter Denijs en Wim lbo u vertellen dat de Sint „er niet meer aan gelooft". Hil versum I zendt om 11.40 de Sonate no. 9 in c kleine terts van J. S. Bach uit; Yehudi Menuhin speelt de vioolpartij; Louis Kentner zit aan de piano. Oude Sint Nicolaas- liedjes kunt V over dezelfde zen der om 20.30 beluisteren, terwijl om 21.25 Klaas van Beeck met z'n orkest en Rie Heimig hun muzi kale offer aan Sinterklaas bren gen. VRIJDAG 5 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—2400 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 9.45 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.25 Symphonie-Orkest en solisten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram.muziek. 12.00 An gelus. 12.03 Metropole-Orkest en soliste. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmedede- lingen.) 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Militaire cau serie. 13.25 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Omroeporkest. 15.00 Piano, tenor en instrumentaal trio. 15.45 Gram. muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Franse chansons. 18 00 „Meer witte Pieterlieden gevraagd", cau serie. 18.15 Tiroler Orkest. 18.30 Amuse- mentsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19 OC Nieuws. 19.10 Uitslag Kinderpostzegelwed strijd. 19.30 Gram.muziek. 20.25 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.30 Oude St. Nicolaasliedjes. 20.50 Militaire cause rie. 21.00 Gram.muziek. 21.10 „Meer witte Pieterlieden gevraagd", causerie. 21.25 Amusementsmuziek- 22.00 Operamuziek. 22 45 „Ik geloof in ene, heilige Katho lieke Kerk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. - 7-JO Nieuws. 7.10 Gram.muziek 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8-00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gra mofoonmuziek. 9.40 Voor de kleuters 10.00 ..Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding- 10.20 Gram.muziek. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 1125 Radiofeuille ton. 11.45 Vocaal Dubbelkwartet. 12.00 Hongaarse en Roemeene muziek. 1230 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 14 00 Kookpraatje. 14.20 Piano-duo. 14.45 Voor dracht met muzikaal intermezzo, 15 05 Altviool en piano. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gram muziek. 16.30 Voor de jeugd 17.00 Promenade-Orkest, Theaterkoor en solisten. 17.30 Felicitaties. 1800 Nieuws. 18.15 Sinterklaasprogramma. 19.10 Uitslag kinderpostzegelactie. 19.30 „Moreel be raad", causerie. 19.45 Voordracht. 2000 Nieuws. 20.05 Balladen en volksliederen. 20.30 Sint Nicolaas-surprise. 21.00 Com munity Singing. 21.25 Gram.muziek. 2130 Cabaret. 22 00 Dansmuziek. 22.40 „Van daag". causerie 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. N.T.S. 17.00—17.30: Voor de jeugd. Experimenteel Tfl^v^' nrogramma van de KRO. 20.15 21 15: Gevarieerd pro gramma.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8