DE BLIJDE INTOCHT VAN DE SINT VERRUKTE OUDEREN EN KIND Ondanks een ioch nog een ijselijke stranding behouden landing r VELE WENKEN EN GESCHENKEN De bioscopen blijven open Het Sint Nicolaasfeest is bij de militairen goed geweest Leider Jonker door outsider Kay twee dure punten ontstolen Jimmy Brown als diepzeeduiker Er was één request: tunneltje naar west Jonge recruten hadden vrolijke minuten DE RIDDERS VAN HET GROENE LAKEN VV/e kon er o hoe Sinf zoi VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 JJEEL DE ALKMAARSE jeugd van vier tot veertien jaar heeft zich gisteren de kelen bijkans schor geschreeuwd in aanhankelijkheidsbetuigingen aan de goede Sint. Dat begon al 's ochtends in het Gulden Vlies, toen vijfhonderd Kleuters van vier, vüf en zes jaar zich verdrongen om de goed heiligman een handje te kunnen geven en dat werd nog even erger toen de (officiële) Sint om half twee zijn schimmel besteeg voor een ware zegetocht door de stad. Tus sen deze twee bezoeken door was hij even naar Amsterdam geweest, zo vertelde hij, en omdat een heilige zich nooit bezondigt aan een jokkentje, werd dit alge meen en onvoorwaardelijk als juist aanvaard. Dat hij tussentijds nog kans had gezien zijn baard te wassen en te kammen, leverde het bewijs, dat de krasse, oude baas er niet van houdt stil te zitten. Het uitstapje naar Amsterdam is de goede Sint bijna duur komen te staan; het gelukte de bisschop maar nauwelijks te ontkomen aan de listen en lagen van Koning Winter. Deze was er de schuld van, dat het Alkmaardermeer met zo'n dikke ijslaag was bedekt, dat de stoom boot uit Spanje er niet doorheen kon komen. Maar wie er niet voor terugschrikt op zijn zeven-en-negentigste verjaardag langs regenpijpen omhoog te klimmen en over gladde daken te galopperen, laat zich door zo'n klein tegenslagje niet deprimeren. Die stapt een eindje verder eenvoudig over op een andere, krach tiger boot en stuurt zijn schimmel al vast vooruit naar de plaats van aankomst. Zo geschiedde en de vele honderden kinderen, die reeds vóór enen popelend van ongeduld bij de Accijnstoren stonden te wachten, zijn in hun verwachtingen niet teleurgesteld. Zij hebben het kleine, stoere motorbootje de ijsschotsen zien doorklieven en zij werden niet moe de Sint en zijn zware knecht luide toe te juichen. MADAT de Sint even met aandacht naar de pittige muziek van „Excel sior" had geluisterd en daarna on een voor zijn leeftijd kwieke wijze de sul lige schimmel had bestegen, begon een ware glorietocht door Alkmaar. Het einddoel was het Wapen van Heems kerk, waar de kinderen van de eerste en tweede klassen der lagere scholen in spanning op de jarige bisschop wachtten. Beminnelijk glimlachend en wuivend naar zijn kleine vriendjes langs de kant van de straat reed Sint Nicolaas eerst naar het Stadhuis, waar bij of ficieel welkom werd geheten door bur gemeester Wytema. Alkmaars burge meester bleek zowaar ook een verlang lijstje te hebben, een kleintje maar. Er stond slechts één wens op: Een tunnel onder de spoorwegovergang aan de Bergerweg. Zou Sint Nicolaas daar voor kunnen zorgen? De jarige bis schop bleek een wel bijzonder gulle bui te hebben. Hoewel hij over een der gelijk cadeautje niet alleen te beslissen heeft, zegde hij toe alles in het werk te zullen stellen om deze wens van bur gemeester Wytema te verwezenlijken. Voort ging het weer. De boottocht en het pepernoten uitdelen in de stad hadden langer geduurd dan was ver wacht en er was voor de goede Sint en zijn trouwe Pieterbaas nog zo heel veel te doen. Een vrolijk lied voor Sint en Piet MET hoeveel spanning werd in Het Wapen van Heemskerk en het Gul den Vlies de komst van de Sint en zijn trouwe knecht verbeid. Zenuwachtig schuifelde de schooljeugd op de stoelen heen en weer en gedurig dwaalden de ogen naar de deur, die straks zou open zwaaien om de hoge bezoekers binnen te laten. De tijd werd intussen gedood met het zingen van Sint Nicolaasliede- ren, die de goede bisschop vast wel mild moesten stemmen. De wethouder van onderwijs de heer R. Bakker en de inspecteur de heer G. G. C. Ver- nooy warén reeds binnengekomen toen de deuren van de grote zaal van Het Wapen van Heemskerk openzwaaiden en de Sint in zijn rode soutane op de drempel verscheen, vriendelijk zwaai end en glimlachend de jeugdige schare overziende, die hem spontaan het wel komstlied toezong. Statig schreed de Goedheiligman naar het podium, waar hij door de voorzitter van de Neder landse Onderwijzersvereniging, de heer C. Mol, werd welkom geheten met de woorden: „Goeie beste, lieve, vriende lijke Sint Nicolaas, wij zijn zo blij, dat ondanks het slechte weer toch nog Weest vanavond blij de pret is zo voorbij Spirit Nicolaas heeft ook dit jaar Zijn roeping niet verzaakt En in d'aloude Mosterdstad Zijn opwachting gemaakt. Hij werd weer vorst 'lijk ingehaald Omstuwd door Alkmaars jeugd, Een aanblik, die ook ieder jaar De ouderen verheugt. Vn nu gaat hij vanavond rond Als ongeziene gast, Die oud en jong en rijk en arm Met veel of iets verrast. Dan wordt hij van Eerwaarde [Sint Opeens de dolle dwaas, Die huizen binnenvallen komt Met vreselijk geraas r\e allerzotste zotternij wordt in Zijn naam gedaan. De allerzuurste zuurpruim [raakt Nog uit de plooi vandaan. De moeder speelt weer met een [pop En Pa is net een kind, Die languit op de grond liggend, Een spoortreintje opwindt. feest van het gebroken hart, Van taai en marsepein, Üjl O Volheerlijk, onvergetelijk Sint Nicolaasfestijn, Maak alle mensenkinderen Vanavond weer eens blij, Ook daar. waar men het niet verwacht Vreugd is zo gauw voorbij.... JAESON. bent gekomen. Nachten hebben we er niet van kunnen slapen, maar nu bent U in ons midden en kunnen we gerust zijn". De brave Sint vond het een mach tig mooi welkomstwoord en geroerd dankte hij voor de geestdriftige ont vangst, die hem hier ten deel was ge vallen. „Jullie bent een stuk groter gewor den", vertelde hij vervolgens aan de jeugdi?e schare, die hem ieder woord van zijn lippen scheen te lezen. Aan zijn uitnodiging om te gaan staan en de handen omhoog te steken om te la ten zien hoeveel ze waren gegroeid werd grif gevolg gegeven. Laat die Sint nu in dat woud van armen zegge en schrijve twaalf nagelbijters ontdekken! Om alles weer goed te maken beloof de de ganse zaal vanavond wat korst jes brood en een wortel bij de schoen te leggen en ook om de vogeltjes te denken. Toen kon Sint Nicolaas met een gerust hart aan Zwarte Piet vra gen of hij even in kist 377 wilde kij ken welk boek er voor de Alkmaarse kinderen klaar lag: het zwarte of het gouden. Het bleek - gelukkig - het laatste te zijn en aangezien dit alleen de namen bevat van bovenstebeste, brave kleuters deelde de bisschop mede, dat er na zijn vertrek („Er wachten nog zoveel andere kindertjes") een grote verrassing zou komen: een professor uit Spanje. Het bleek geen geheim te zijn, want uit driehonderd kelen klonk op eens het geroep van „Caki, Caki" Met de belofte, dat na de voorstelling Zwar te Piet terug zou komen om de ge schenken uit te delen nam Sint Nico laas afscheid. Het „Dag Sinterklaasje", klonk hem nog in de oren toen^ hij in het rijtuig stapte, waarmee hij zich on der escorte van de verkeerspolitie naar het Gulden Vlies begaf om de daar ver zamelde schoolkinderen met zijn komst te verrassen. Daar was inmiddels Klaas Koomen op de danken geweest als mu zikale clown. Terwijl de assistent van professor Caki het volkje in Het Wa pen van Heemskerk bezig hield met zijn jongleerkunsten vertelde Sint in Het Gulden Vlies van zijn moeilijke reis naar Alkmaar. Hij dankte hier de onderwijzers en onderwijzeressen voor de grote steun, die zij bij zijn ontvangst hadden echoden en maakte tevens van de gelegenheid gebruik om wethouder Bakker een banketletter te overhandi gen. Het hoogteount van het feest was natuurlijk de uitreiking van de ge schenken. En toen was het ogenblik weer gekomen, waarop de Goedheilig man de kinderen vaarwel moest zeg gen. Hij had nog een druk programma voor de boeg en kreeg nauwelijks tijd om even een kop koffie - met een riet je - te nuttigen. Klacht over Pieferbaas verrastie Sint Nicolaas TN de morgenuren hebben vijfhonderd kleuters van vier, vijf en zes jaar - eveneens onder de indrukwek kende aanwezigheid van Sint Nicolaas - het jaarlijkse feest van angst en vreugde beleefd. Angst om de zo na bije aanwezigheid van de man die over al van weet, vreugde omdat de Sint toch heus zo kwaad niet bleek te zijn en een ongelooflijke hoeveelheid lek kers en cadeautjes bij zich had. In stil le aanbidding zagen deze kleintjes te gen hem op en ze zongen, telkens als Sint er om vroeg, hun mooiste liedjes. Er waren er die zich maar nauwelijks durfden roeren en er waren anderen die in het voorbijgaan in twee tellen al hun hartsgeheimen 'bloot legden. Een meisje, vijf jaar oud, bracht zelfs een ernstige klacht over zwarte Piet ter sprake: „Hij hep me hele spaarpot leeggehaald" zei ze verwijtend en ze had het gevoel of ze nu haar eigen ca deautje betaalde. Daar hoorde Sint Ni colaas vrejnd van op en hij beloofde di rect een diepgaand onderzoek. Alkmaar is een ideale stad. Daar zijn alle kleuters - zonder uitzondering - het afgelopen jaar heel erg lief ge weest. Ze deden steeds direct wat „juf" zei, ze kibbelden niet :net broertjes of zusjes, ze ruimden altijd netjes hun Ingeschreven gezinsleven Geboren: Amy G., d. van F. Bisel en E. Fhilippi. Laurentius J. M., z. van J. L. Brinkman en A, E. Schilder. Elizabeth M., d. van K. van Duin en M. M Ravenstijn. Dirk, z. van J. Vogel poel en M. Schoenmaker. Ondertrouwd: Leonardus C. J. van der Meulen en Catharina M. van Latum. Johannes Ooyevaar en Mariana Gilles. Klaas K. Vervelde en Catharina A. Langereis. Lourentius C. Mulder en Ida G. Rieken. Cornelis Bakker en Hertha C. M. Kozlik. Willem Boon- acker en Neeltje van Urk. Overleden Paulus J. van Duijn, 5 jaar. speelgoed op en vergaten nooit hun bordje leeg te eten. Tenminste, dat be weerden ze gisteren in spreekkoor en ze herhaalden het zo /aak tot ze er zelf heilig van overtuigd waren. Sint Nicolaas had gisteren een ernsi- ge concurrent. Dat was de goochelaar professor Caki. wiens populariteit bij de jeugd maar weinig voor die van Sinterklaas onder doet. Was het een wonder dat de kleintjes wel eens in tweestrijd stonden wie ze op het to neel zouden roepen? Maar Sint won het tenslotte en zijn cadeautjes werden op hoge prijs gesteld. Het was al bijna middag toen de kleuters weer op straat stonden en aan vader of moeder, die bij de uitgang van de zaal stonden te wachten, met een kleur van opwinding van hun grote avontuur konden vertellen. „Meesters" op foneel viel succes ten deel Ook voor het legioen der ingewijden mannen en vrouwen van de hoogste twee klassen en het VGLO was het een feestdag. Speciaal voor hen bracht de Onderwijzers Toneel Vereniging in het Wapen van Heemskerk het span nende verhaal van Ali Ben Hassan voor het voetlicht. Dit toneelspel werd enkele jaren geleden geschreven1 door twee Alkmaarders: de heer Oudes, hoofd van de Bosboom Toussaintschool en de heer Riemens, onderwijzer aan de Tesselschadeschool. In 1948 voerde de onderwijzersvereniging „Ali Ben Hassan" voor de eerste maal voor het voetlicht en ze had daarmee zoveel succes, dat het stuk dit jaar opnieuw in studie werd genomen. Ook nu weer kunnen de tonelisten alleszins tevre den zijn over het resultaat. Er werd met veel vaart en verve gespeeld en geen ogenblik ging de aandacht van de jeugdige toeschouwers verloren. Het was alleen jammer dat met het omzetten van de decors veel tijd ver loren ging, waardoor de pauzes tussen de verschillende bedrijven te lang gingen duren. De edele pogingen om de jeugd die ogenblikken bezig, te houden met communitv-singing, gingen door gebrek aan eenheid goeddeels verloren. Dit was echter maar bijzaak. Hoofd zaak was het toneelspel en daar hebben de jeugdige toeschouwers volop van genoten. Bijzonder aardig was het spel van de heer Kestelo als de lakei-we- zelhart en ook de heren Mulder (raads heer) en Van der Heuvel (roverhoofd man) kweten zich heel goed van hun taak. Samen met alle andere tonelis ten maakten zij deze avond voor de oudere jeugd tot een succes waar zij trots op kunnen zijn. Geen foto's Door een technische storing op de clichéfabriek is het ons helaas niet mo gelijk vandaag de foto's te plaatsen, die van de intocht van Sint Nicolaas zijn gemaakt. Gestolen cos tuum verkocht Zelfs politie opaezocht Gisteravond heeft een 52-jarige Rot terdammer uit eigen beweging aan de Alkmaarse politie opgebiecht dat hij een costuum van 80 had gestolen en het in Rotterdam had verkocht. Hij is in het politiebureau ingesloten. Na lang dralen kreeg ULO nieuwe lokalen De bij de Ulo-school aan de Krelage- straat gebouwde lokalen zullen Woens dagavond officieel in gebruik worden genomen. Lang is door de directeur de heer J. Hoekstra, op deze uitbreiding aangedrongen met het oog op de ge brekkige huisvesting van zijn leer lingen. Zelfs in de lerarenkamer was een klas ondergebracht. Aan deze wei nig aantrekkelijke toestand wordt nu een einde gemaakt. Een nieuw bestuur voor lange duur In de dezer dagen gehouden leden vergadering van de postduivenvereni ging van Zaterdagvliegers „De Lucht bode" is besloten de samenstelling van het bestuur te veranderen. Het nieuwe bestuur wordt gevormd door de heren J. Kooger, voorzitter, J. H. van Nieu- wenhuizen, secretaris en J. de Nijs, pen ningmeester. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Het complot van Cripple Creek (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De vrolijke avonturen van Lady Godiva (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Wereld in vlammen (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Het verloren wereld deel (14 jaar).- ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag: aanvang der voorstellingen 7 en 9.30 uur. iRex Theater 2.30 uur matinee). Lindengraeht, 10, 8—9 uur: Tentoon stelling kindertekeningen. Gulden Vlies, 8 uur: Sint Nicolaas- avond. dansschool Jack Smit. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feest avond buuriver. D.V.V. OPENSTELLING APOTHEKEN Voor spoedgevallen is na 6 uur ge opend apotheek Wanna op de Mient. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 18.08 6.24 7aterdag 18.50 7.06 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 18.13 6.29 12.13 14.29 Zaterdag 18.55 7.11 12.55 1.11 Voor alle kwa'en kunt U deze artsen halen Tijdens het weekend worden de doktersdiensten waargenomen door de volgende artsen: Alkmaar: dr E. E. M. van Gilse, Nieuwl. Singel 46 (3136) en dr K. H. Kolk, Geestersingel 47 (2017). Koedijk-SchoorI: dokter F. H. Risselada (K 2209—360). Langedijk en St Pancras, dokter A. Destree, St Pancras (K 2267 482). Heiloo, Limmen, Akersloot: dok ter Hoekstra, Heiloo (K 2200 3480). Kwinkslagen vlogen uit Sints baard en ook de kapitein werd niet gespaard CINT NICOLAAS HAD 's middags tegen de schooljeugd gezegd, dat hij heel veel van kinderen hield, maar ook van grote mensen en dat bleek 's avonds, toen hij geheel onverwacht de cantine van het R.O.G.-gebouw binnenschreed, waar de militairen van het Bewakingscorps landmacht gezellig bij elkaar zaten. Hij was enigszins vermoeid door de drukke dag, die hij al achter de rug had. De bejaarde Sint liep wat gebogen en sprak nogal zacht. Bovendien had hij een tweede knecht bij zich om hem te assisteren, maar toen hij eenmaal op het geïmproviseerde podium zat, scheen alle vermoeidheid van hem af te glijden en bracht hij de soldaten herhaaldelijk tot een oorverdovend gebrul, als één van de jongens er behoorlijk werd doorgehaald. HE BEIDE Pieten begonnen alvast de stemming er in te brengen door han denvol pepernoten het zaaltje in te smijten en toen iedereen met de mond vol zat, was het de beurt aan de Sint om de pakjes uit te delen. „Fucliter" stond er op het eerste. „Wie is dat", wilde de goede bisschop weten, ..Laat hij eens gauw bij mij ko men!" En aan dit bevel moest zelfs de depotcommandant, kapitein H. Fuchter, wel gehoor geven. Sint Nicolaas toonde veel belangstelling voor het leger. „Zo, zo", zei hij, „U bent dus kapitein. En waaraan kan ik dat nu zien? O, juist, die sterretjes daar. Keurig, keurig", Kapitein Fuchter ontving uit handen van de Goedheiligman een miniatuur kruikje jenever en een chocolade-auto. De echte wagen, waarom al zo lang door de commandant was gevraagd, kon nog niet geleverd worden. Zo kreeg ieder zijn deel. De Sint bleek vol kwinkslagen te zitten en de surprises, die hij had, waren bij de ingewijden aanleiding tot veel hilariteit. Voor de officier van dienst, die steeds het pistool heeft aangegord, had hij een klapper pistooltje, dat hij, om het effect te ver hogen, vlak vóór het slachtoffer af vuurde; voor de R.A.O.-officier, ser geant Van den Berg, was er een scherts- camera, zodat hij voortaan de persfoto graaf niet meer behoefde te waarschu wen, ep een blocnote om zijn levensloop op te schrijven. Soldaat Boere kwam er minder goed af. Hij kende meermalen zijn krijgstucht niet en om hem dit goed bij te brengen, namen de Pieten de jon geman flink over de knie. „Geef 'm nog maar een lel, Piet!", zei de hardvoch tige Sinterklaas tot besluit. En toen kreeg die brave Sinterklaas de grootste schrik van zijn leven. Vóór St. Nicolaastornooi ..De Mo'en" Slotboom speelde fraai Slotboom had gisteren zijn dag. In liet St. Nicolaastornooi van „De Molen" behaalde hij drie overwinningen en daar leider Jonker zich door Kay de kaas van het brood liet eten, steeg hij naar de eerste plaats. Slotboom speel de gemakkelijk. Hjj scheen zich van alles te kunnen veroorloven en niette genstaande het feit, dat hij soms te nonchalant speelde te vaak probeerde hij volkomen overbodig te masseren of te piqueren kwam hij met gemiddel den van 2.81, 2.85 en 2.96 uit de bus. Henk de Graaf, vóór de aanvang van het tornooi bij velen favoriet, is de laatste dagen volkomen uit vorm. Tegen Slotboom speelde hij met een gemiddelde van nog geen twee. Nu kan als excuus gelden, dat hij hoegenaamd geen behoorlijke aanvangsstoot kreeg, maar voor een speler van zijn formaat mag dat toch eigenlijk geen beletsel zijn, om toch minstens met een moyen ne van ruim twee te spelen. Het dient echter gezegd, dat zijn rechterpols niet geheel en al in orde is. Zonder twijfel zal hem dat, vooral bij treksto- ten, parten spelen. Daar Kay, na acht slechte beurten, de partij tegen Jonker toch nog met het uitstekende gemid delde van 2.66 won, had hij zijn kan sen, om de wisselprijs nogmaals voor een jaar te winnen, aanzienlijk verbe terd. Het treffen tussen hem en Slot boom was daardoor zeer belangrijk geworden. Tot vijftig caramboles ging de strijd volkomen gelijk op. Daarna kreeg Slotboom het weer op zijn heu pen en maakte de partij ten slotte nog onbedreigd uit. Van Stralen is de enige speler, die hem nog kan bedreigen. Deze „Drie Ruiten"-speler heeft echter nog enkele zware partijen voor de boeg. De uitslagèh Tuiden: Slotboom (80) 80 32 10 2.81 De Graaf (100) 57 32 10 1.78 De Waard (70) 70 27 10 2.59 Louter (70) 49 27 9 1.81 Kay (80) 80 30 9 2.66 Jonker (70) 41 30 5 1.37 Slotboom (80) 80 28 17 2.85 De Waard (70) 60 28 6 2.14 Van Stralen (100) 100 33 18 3.03 Louter (70) 61 33 6 1.84 Van Stralen (100) 100 33 18 3.03 Louter (70) 61 33 6 1.84 Slotboom (80) 80 27 12 2.96 Kay (80) 62 27 8 2.29 De stand luidt: 5 4 0 1 8 2. Van Stralen 4 3 0 1 6 3. Kay 6 3 0 3 6 4 2 1 1 5 5 2 0 3 4 4 1 1 2 3 3 1 0 2 2 5 1 0 4 2 Gaan in Heiloo de ballen raken In de week van 9 tot 14 December wordt in café De Oude Herberg een biljarttornooi gehouden waaraan een achttal sterke spelers uit de eerste klasse libre klein biljart deelnemen. Het zijn de heren J. Bus, P. v. d. Does, Van der Berg, L. Heinis, Th Feeke en J. Doeschot. De inzet van dit tornooi is de Zilve ren keu, welke als wisselprijs beschik baar is gesteld. 109. Kapitein Toontje deponeerde op Jimmy's verzoek Bouk Bitter bij de andere drie onder de boom, waarna de twee mannen ijlings hun wandeltocht voortzetten. Zij besloten nu maar bij elkaar te blijven, teneinde straks in Braamzi.il, waar zij met Roel Reutel- vink moesten afrekenen, elkaar te kun nen helpen. „Ik begrijp er geen snars van, waar die Bouk Bitter zo eensklaps vandaan is gekomen", zei kapitein Toontje tegen Jimmy. „Die heeft z'n drie kornuiten natuurlijk losgesneden, maar hoe is-ie zo plotseling uit de lucht komen vallen?" Jimmy^zei, dat hij het zelf ook niet goed begreep. „Misschien had die vent zich ergens verstopt", zei hij. „In elk geval hebben wij het aan hem te danken, dat dat stelletje ons weer op ons dak is gevallen". „En dat jij je taxi kwijt bent geraakt", voegde kapitein Toontje er aan toe. Jimmy haalde zijn schouders op ,,'t Is wel jammer", zei hij, „maar ik was toch niet van plan mijn hele leven taxi chauffeur te blijven. Ik had er eigen lijk schoon genoeg van. Weet je wat ik graag eens zou willen gaan doen, kapi tein?" vroeg Jimmy. Maar deze vergat hier antwoord op te geven. Bij een bocht van de weg zagen zij eensklaps het stadje Braamzijl voor zich liggen „Daar is het doel van onze tocht, Jim my!" riep kapitein Toontje. „Wordt 't voor ons niet eens tijd een plannetje te maken?" Als een symbolische handeling, waarmee de militairen de ganse burgerij hebben willen danken voor de goede verstandhouding, die er tussen haar en het BKL bestaat, is de luitenant-Sinter klaas gisteravond na zijn vertrek uit de cantine naar twee arme gezinnen geweest, waar hij een half mud kolen, boter, worst, kaas, sigarenr zeep eau de colog ne en tien gulden heeft gebracht. Een buitengewoon sympathieke geste, die door de Alkmaarse bevolking zeer zal worden ge waardeerd. hem verscheen een soldaat, die nota- bene drie knop-en van zijn uniform niet had vastgemaakt. De Sint kwam bij het zien van deze misdaad overeind. „Weet jij wel", zo begon hij somber, „dat het Nederlandse leger millioenen uitgeeft voor knopen? Het zou weggegooid geld zijn, als je die niet gebruikte. Geef me een mes". En voordat de verbouwereerde sol daat er erg in had, sneed de Sint met vaardige hand de bewuste knopen van het uniform. De stapel pakketten, die 'c morgens al met de post was gekomen slonk allengs, maar op het moment, dat de Sint door de voorraad heen was en afscheid wilde nemen, werd een gro te kist op het podium geschoven, waaruit na enige tijd een miniatuur biljartje te voorschijn werd gehaald. Voor Sint Nicolaas zelf, die deze sport nogal schijnt te ambiëren. Na het ver trek van de Goedheiligman en zijn hel pers bleef het in de cantine nog gerui me tijd gezellig. Er waren tal van at tracties, de band speelde en het werd een avond, die klonk als een klok. Een professor jubileert. Hij vertd Duitsers zeer verkeerd. In het begin van 1926 werd in een bestaande vacature van rechter bij de Arrondissementsrechtbank alhier voor zien door de benoeming van de destijds 32-jarige mr R. P. Cleveringa, voor dien verbonden aan de juridische afde ling der Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij te Amsterdam. Ruim een jaar later, op 7 December 1927, werd mr Cleveringa benoemd tot gewoon hoogleraar in het handelsrecht en burgerlijk procesrecht aan de Leid- se Universiteit, zodat hij Zondag a.s. zijn zilveren jubileum viert, dat hij in alle stilte zal herdenken. In de korte tijd, waarin professor Cleveringa aan de Alkmaarse Recht bank verbonden was heeft hij zich als een zeer humaan rechter doen kennen. Zijn grote kwaliteiten kwamen in Leiden eerst goed tot uiting, waar hij zich. behalve een goed mens, ook een voortreffelijk jurist toonde. Bijzondere bekendheid verwierf hij zich in de bezettingstijd, toen hij na op 26 November 1940 een felle anti- Duitse rede naar aanleiding van het ontslag van prof. mr. E. M. Meyers te hebben gehouden de geestelijke grondlegger werd van het verzet tegen de bezetters. Kort na de bevrijding volgde zijn benoeming tot lid van de Raad van State in buit .-ngewone dienst. Oplichter kwam wat halen en vergat te betalen Enige dagen geleden werd door de Alkmaarse politie een inwoner van Grootebroek aangehouden, die hier ter stede een handelaar in muziekinstru menten had bewogen hem een accor deon van f 200 af te geven en dit in strument nog dezelfde dag te gelde had gemaakt. Bij het onderzoek door ds recherche is gebleken dat de man zich in Alkmaar aan nog negen gevallen van oplichting en flessentrekkerij heef!: schuldig gemaakt. Zijn gewoonte was" zonder een bepaalde voorkeur de stad in te lonen en dan te bestellen watvai zijn gading was, van schoenen tot fles sen jenever toe. Er was veel vraag bij de Waag Op de kaasmarkt waren heden aan gevoerd 4 stapels boerenkaas weger.de 1451 kg. De prijs was f 2.15f 2.16. De handel was vlug. Dinsdag waren er in Bodegraven 9' partijen aangevoerd. De prijzen waren le soort f 2.41—f 2.43, 2e soort f 2.3S- f 2.40. Extra f 2.47. De handel was ma tig. In Gouda waren er Donderdag 89 paf- tijen. le kw. f 2.41f 2.44, 2e kw. f 2.38 f 2.40. Extra zware tot f 2.48. De han del was kalm. Met oogst van de straat is» verliezer gebaat De volgende voorwerpen werden gevon den in het tijdvak van 27 November tot en met 3 December. Ze zijn iedere Maan dag, Woensdag en Vrijdag van 1718 uur te bevragen aan het bureau van politie: damesschoen, wanten, houten schraag, lidmaatschapkaart, handschoenen, porte feuille met inhoud, dasspeld, geldsbedra gen, school-agenda, alpinomutsen, pols- mofje, handfietspomp, portemonnaies, toebehoren van gordijnen, benzinedop, shawls, broches, ringetje, sleutels, cein tuur, rugzak, bril. pantoffeltje, map niet inhoud, boodschappentas,i schakelarm band, kindermuts, bezempje, armband, zijscherm van een portier (auto), ro draad, ballpoint, windjack, regenmutsje, Indisch broche en rozenkrans in étui. Het wit-gele kruis brengt vreugde in een huis De hoofdprijs van de verloting var de Noordhollandse bond het Wit-1u kruis, waarvan te Alkmaar-ten ov staan van notaris G. Verkade de 'E zou van t onszt paar geheimzinnig „deura het rijmpjes maken, dat mijn vrouw in v/er en twintig moesI liep om de tijd om als een koortsvlaag geval- de ziel voi later thuis met een hockeyveld kwam, I die boekdelen sprak Waait het buit: met een blik op pieken, die rech stonden. „Nee", zei Pim, „ik h Afrika voor Jan gekoc voor Evelien en ik dac Er scheen opeens een lichtje in haar °Êen en in een oogwenk van f schrompelen tot een K sche jongen. Ik schciof de poef en zei „ZjO Ze kwam naast me s tenlucht ademde over drukte haar gezicht zo wang. „o, Guus, wat e het boek eens zien? Ik was al volkomen toen ze zo meisjesach de bladen van het bo. ik helemaal veertien, z jaar oud. Belangsteller en zag m'n zoon voor i met de hals van een g ren van een leeuw. It snuiterige tasje voor i als sneeuw voor de zon bezwaren, iets aan de: in het niet. Het was gc les was net als vroeg dacht je", zei een sterr ste, „je zult moeten d< keek m'n vrouw plots selachtig aan, trag dat geloof ik. „Wou 31 ons .beiden doen?" vroi voor de kinderen?" Ze lachte gretig, rold schappentas als een si op. „Wat zou ik jou ven?" Ze ging half or m'n stoel zitten, met welijke, aanhalige gel tijd iets ondefinieert zit, iets wat men aanti hond, die noodzakel: moet en niet durft te „We maken er een 1 van", zong haar stem „Ja, natuurlijk", vie we nodigen niemand Vraag alsjeblieft de niet, want dan ben i! in staat". Mijn vrouw was eer zaamheid bij deze uit me zomaar een zoen, recht, die notabene r „Goed schat, wil je n Het was rotw klaasavond, van kletsnatte strater hemel, waaruit zo af zielige, kleine sreeu\ té schriel om zich op handhaven. Maar binnen in on: was het beestachtig g We zaten met zijn - fel. Evelien, Jan m schouders, mijn vrou We waren allemaal wassen en heus niet romantisch van aa: zweefde er iets very de lucht. Toch voeld. beetje boven ons eig realiseerde me, dat i niet zo'n jeugdgevoel dat ik al aardig op 3 saai ventje te wordei in het gareeltje en c ginaliteit en spontan proeft. Ik nam me heilig onvergetelijk te maki Bezield met allerli mens zag ik de ding opeens ook in een ar colademeik smaakte was eerste klas. Ik z drijvig heen en wee: los om het gezicht, lach geplooid. king plaats vond, viel op lot nr.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2