Eisenhower bracht kort bezoek aan front in Zuid-Korea En toen.... was het voorbij! Geen uitbreiding van de strijd tot communistisch China Bondsdag aanvaardt in tweede lezing de Europese verdragen Bruingebrande Prins Bernhard in het vaderland terug Conferentie van gemenebest wil verhoging van goudprijs Vakbondsleider in Tunis vermoord Zaterdag 6 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 289 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WASHINGTONS VERMOEDEN WAS JUiST: Er rijzen twee vragen Kolonel Nasution ontslagen Wint Sukarno de strijd? .Volkskrant' veroordeeld tot schadevergoeding Negerballet in Parijs Meer schepen uit de VS voor de Kon. Marine zonder W.-Duitsland zit kranten Socialistische houding leidt tot groot tumult Von Brentano ontkent alle politieke motieven Schip aan de grond bij Maassluis Hoog water maakt twee slachtoffers Twee doden bij ongeval aan de Kruisvaart Ook hij zette zijn schoentje klaar Orkest op electrische stoel.... Omwisselbaarheid van pond in studie Anna Pauker Ln arrest? Proteststaking in Tunis Zijn auto was met kogels doorzeefd WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mjn Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bi) voor uitbetaling, f 2.02 per mnd, f 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 UET vermoeden van de Washingtonse journalisten is bewaarheid: inderdaad is gebleken, dat Eisenhower deze week „aan de haal" is geweest. Hij heeft het beloofde bezoek aan Korea gebracht en is thans reeds weer op de terugreis naar de Verenigde Staten. Hij begon Dinsdag zijn tocht langs het strijdtoneel in het Verre Oosten en bezocht onder meer een Amerikaanse luchtmachtbasis, de Amerikaanse mariniersdivisie en de divisie van het Britse gemeencbest. Voorts heeft hij enkele uren in Seoel doorgebracht, waar president Syngman Rhee zijn ministers aan de nieuw-benoemde president der V.S. voorstelde. Men neemt aan dat de verhouding tussen de beide leiders zeer koel is geweest. Dit vermoeden is nog versterkt, doordat Eisenhower zich niet heeft laten zien op de grote volksbijeenkomst, die Donderdag te zijner eer is gehouden. De Zuid- Koreanen voelen zich door het korte en geheimzinnige bezoek onheus bejegend. De regerings-propaganda had hen namelijk doen geloven, dat deze reis zou beslissen over de toekomst van het land, waarop de bevolking zich veel moeite getroostte om hem te verwelkomen. HE Zuidkoreaanse regering had een aantal verzoeken en voorstellen ge formuleerd. Het is allerminst zeker, of deze inderdaad aan Eisenhower zijn overhandigd. Vermoedelijk heeft de nieuwe president het grootste deel van zijn bezoek aan de Zuidkoreaanse hoofd stad besteed aan een onderzoek naar de vraag, in hoeverre Syngman Rhee en zijn regering op de volkswil steu nen. Ook heeft hij met de Zuidkoreaan se president een bezoek van drie en een half uur aan het front gebracht. Hij kwam daarbij op minder dan zestien kilometer achter de voorste linies en stelde zich onder meer op de hoogte van de toestanden bij de Zuidkoreaan se „Kapitooldivisie". Bij zijn vertrek uit Korea heeft Eisen hower verklaard, dat hij met zijn me dewerkers poolshoogte was komen ne men. Nadrukkelijk zei hij, dat de op lossing van het Koreaanse conflict niet ligt in de uitbreiding ervan tot com munistisch China. Hij meende echter, dat er niettemin veel gedaan zou kun nen worden en dat er veel zal worden gedaan om „onze positie te verbeteren". Hij heeft in geen enkel opzicht ver wezen naar de twee politieke doelstel lingen ter beëindiging van de oorlog, waarover hij tijdens zijn verkiezings campagne zo vaak heeft gesproken. Toen heeft hij ook meermalen gespro- De Indonesische regering heeft de chef staf van de landstrijdkrachten, ko lonel Nasution, tezamen met enkele an dere hoofdofficieren van de landmacht, van zijn post ontheven. Deze maatre gel is genomen in het kader van de afwikkeling van de gebeurtenissen van 17 October, zo is te Djakarta medege deeld. Geruchten over het aftreden van de minister van defensie, Sultan Hameng- ko Bowono, worden nog steeds niet be vestigd. Het ziet er echter wel naar uit dat Sukarno de strijd met de legerlei ding om de positie der strijdkrachten thans heeft gewonnen. De „Velser affaire" Het Amsterdamse Gerechtshof heeft „De Volkskrant" tot het betalen van een schadevergoeding van 5000.aan zekere S. veroordeeld. In publicaties over de zgn. „Velser affaire" in „De Volkskrant" was deze S. beledigd. In de overwegingen vain het arrest wordt o.a. gezegd, dat het beroep van „De Voikskrant" op het algemeen belang, dat men door publicaties als de onder havige trachtte te dienen, niet kan worden aanvaard. ken over vervanging der verbonden troepen door Zuidkoreanen en over een psychologische oorlog teneinde het communistische front af te breken. Men vraagt zich na deze ietwat te leurstellende verklaringen af, wat hij dan wil doen ter verbetering van de positie der verbondenen. Wil hij nieu we, nog niet eerder gebruikte wapenen gaan toepassen? Wil hij gaan dreigen met een vernietigend offensief in het voorjaar, teneinde op deze wijze de noordelijken te dwingen tot aanvaar ding van een wapenstilstand? Boven het aantal mijnenvegers, dat In Nederland wordt gebouwd, zal de Ko ninklijke Marine in de loop van 1953- 1954 nog een aantal mijnenvegers van ca. 700 en 400 ton ontvangen, die worden gebouwd op Amerikaanse werven. Hiernevens is een aantal patrouille vaartuigen, waarvan het type het best kan worden vergeleken met een korvet van 600 ton, uit Amerikaanse nieuw bouw voor de Koninklijke Marine be stemd. Zij worden eveneens in 1953-54 verwacht. Een nettenlegger van de Ame rikaanse marine (ca. 500 ton), welke aan de Koninklijke Marine is toegewe zen, heeft de naam Hr Ms „Cerberus" gekregen en wordt binnenkort in Neder land verwacht. De hierboven genoemde schepen wor den beschikbaar gesteld onder de rege lingen van het Pact tot Wederzijdse Mi litaire Hulp (MDAP) De twee gemoderniseerde onderzee boten „Hawkbill" en ..Icefish" (ca. 2400 ton ondergedoken) die de Koninklijke Marine van de V. S. in bruikleen krijgt, zullen bij de Koninklijke Marine in dienst worden gesteld als Hr Ms „Wal rus" en „Zeeleeuw". Zij zullen in de eerste helft van 1953 in Nederland aan komen. Achttienduizend werklozen méér in November In de maand November is het aantal mannelijke werklozen gestegen van 111.461 tot 129.560, waaronder SO.186 DUW-arbeiders. Men schrijft deze ster ke stijging aan seizoeninvloeden toe. Ia Parijs debuteert het Afrikaanse negerballet van Keila Fodeba. Een scène uit het ballet „De Vuur- spuwer". Na vruchteloze bemiddelingspogin gen van de minister van arbeid, Storch, is hedennacht in West-Duitsland een drukkersstaking uitgebroken. De druk kersunie en de dagbladuitgevers kon den het niet eens worden over de hoogte van een loonsverhoging. De drukkers vroegen tien pfennig per uur, de werkgevers wilden vier toestaan. Een vorige staking is door West- duitse rechtbanken onwettig verklaard. De werkgeversorganisatie heeft de vak bond toen in rechte aangesproken voor een scharteveigoeding. Een beslissing is hierin echter r.eg niet gevallen. KRONINGSPLECHTIGHEID OP HET NED. TELEVISIENET Het is zeer waarsehiiriliik. dat de kro ging van Koningin Elizabeth II van kpge.and ook op het Nederlandse tele visienet zal worden gebracht. Dit zou roogehik zijn dnor mede-gebruik van verbinding tussen Londen Nederland zou de uit layeerd naar Duitsland worden gere De Westduitse Bondsdag heeft he denmorgen in de vroegte de behande ling van de Europese verdragen in tweede lezing afgesloten met een stem ming, die een flinke meerderheid voor de regering te zien heeft gegeven. De conventies van Bonn, welke West-Duits land zijn souvereiniteit vrijwel volle dig hergeven, zijn aanvaard met 218 te gen 164 stemmen bij vier onthoudingen. Voor het verdrag inzake het Europese leger was deze stemmenverhouding 216 tegen 165 stemmen bij vijf onthoudin gen. De eindstemming zal worden ge houden, wanneer het oordeel van het staatsgerechtshof te Karlsruhe over de grondwettigeid van de verdragen en Donderdagavond is het Panamese vrachtschip „North Queen" bij Maassluis in dichte mist aan de grond gelopen. Drie pogingen om het 7176 ton metende schip vlot te trekken faalden. Morgen gaat men het weer proheren. De zand zuiger „Ahoy" is hoven de „Faustus" voor anker gegaan en met de werk zaamheden begonnen. De Waal bij Nijmegen is onverwacht toch nog 12 cm gestegen. De waterstand is nu 12.31 meter boven NAP. Het hoge water in het land van Maas en Waal heeft gisteren twee slachtoffers geëist. Een fabrieksmeisje uit Tiel fietste door het water op de overstroomde Veerweg te Wamel. Zij werd door de stroom meegetrokken. Een andere fietser, die haar wou redden, onderging hetzelfde lot. De twee lichamen zijn nog niet ge borgen. De scheepvaart op het IJselmeer on dervindt weinig hinder meer van het drijfijs dat daar nog steeds voorkomt AANVARING Op de Nieuwe Waterweg tussen Vlaar- dingen en Maassluis, zijn het Neder landse s.s. „Arendsdijk" en de Noor „Ragni" met elkaar in aanvaring geko men. Ook hier was de mist de oorzaak. In Maassluis is vernomen, dat beide schepen geen ernstige schade hebben opgelopen. Er zijn geen lekkages. De -looi zou echter aan de grond zitten De „Arendsdijk" meet 7639, de „Ragni 1828 ton. met name van de Duitse herbewapening bekend is. Aan deze stemming is een debat voor afgegaan, dat na de beslissing van Don derdagmiddag tot uitstel van de eind stemming vrijwel volkomen spanning loos scheen te zullen verlopen. Naar de spreker luisterde niemand meer. Afge vaardigden en regeringsleden lazen de ochtendbladen die in vaak scherpe be woordingen commentaar leverden op 't uitstel. In de vergadering van gister avond is het echter nog warm toege gaan, toen de leider der socialistische fractie, Ollenauer, de regering in scher pe bewoordingen haar onelegante tak- tiek verweet. In de zaal ontstond een volslagen tumult dat zo hoog ging, dat Adenauer zich in zijn slotrede af en toe niet meer verstaanbaar kon maken en zelfs de voorzitter niet bij machte bleek, de orde te herstellen. De kanse lier heeft de socialisten te verstaan ge geven, dat zij zich internationaal volko men belachelijk hadden gemaakt en door hun houding een snelle goedkeu ring der verdragen hadden verijdeld en op die wijze de onzekerheid in de wereld in stand hadden helpen houden De christelijke fractieleider Von Bren tano heeft tegenover de pers ontkend, dat politieke overwegingen tot het uit stel hadden geleid. H. M. de Koningin en de oudste tweets prinsesjes verwelkomden Z. K. H. Prins Bernhard bij zijn terugkeer in ons land. Takelwagen raakte te water nabij Hootddorp Donderdagmiddag om vijf uur is door tot nu toe onopgehelderde oor zaak een takelwagen uit Hilversum tussen Aalsmeer en Hoofddorp van de weg geraakt en in de Kruisvaart ge reden. Twee Hilversummers, die in de cabine zaten, konden zich niet bevrij den en zijn om het leven gekomen. De zware takelwagen kantelde van het talud en kwam ondersteboven in de modder van de vaart, waarin hij zo diep wegzakte, dat redding niet meer mogelijk was. De slachtoffers zijn de 32-jarige monteur J. D. en-diens buur man, de 50-jarige chauffeur R. L. De 33-jarige mevr. Lela Abbie Tolland, die hersenverwondingen had opgelopen, is in een ziekenhuis te Stock- Bruingebrand door de Mexicaanse zon en verwelkomd door het zo geliefde „Zie ginds komt de stoomboot" stapte gisteren Prins Bernhard op Schiphol uit de „Jan van Riebeeck", die het laatste deei van de reis door hem zelf was be stuurd. H.M. de Koningin en de twee oudste prinsesjes, alsmede een groot aantal Met het oog op het optreden der Weense ijsrevue op een openluchthaan in haar thuisstad Wenen, van eind De cember tot eind Januari, heeft men voor de orkestleden electrische stoelen ton in de Amerikaanse staat Californiëaangeschaft, om dezen en hun instru- reeds een jaar lang niet tot bewustzijn mentcn electrisch „op temperatuur" te gekomenkunnen houden. De ministers van het Britse Gemene best zijn het er op hun conferentie te Londen over eens geworden, dat de prijs van het goud, die thans 35 dollar per fine ounce bedraagt, moet worden verhoogd. Op deze wijze zou de goud reserve van het sterlinggebied in waar de stijgen en zou men de moeilijkheden kunnen opvangen, die stellig zullen ont- tr was maar een belangrijk man |N milliocnen huizen in geheel West-Europa hebben weer de Sinter klaasliederen geklonken. Het meest officieel klon ken de hymne aan de bisschop gisteren in het Belgische dorp Sint Ni klaas, waar elf burge- meesteren van even zo vele Nederlandse ge meenten, wier naam met „Sint" aanvangt, de heilige man mochten be jubelen. Noord-Holland was vertegenwoordigd door de eerste burgers van Sint Maarten en Sint Pancras. De burger vaders boden de grijze bisschop geschenken aan, afkomstig uit hun onder scheidene gemeenten en zij kregen er een speeu laas-vrijster en een wa penlepeltje (van de ge meente Sint Niklaas na tuurijjk!) voor in ruil. UET was gisteren trou- n wens een wel erg of ficiële dag voor de Sint. Gisternacht om half twee betrad hij de Utrechtse raadszaal, waar op die tijd de vroede vaderen der Domstad nog lustig zaten te debatteren, amenderen, concurreren, filosoferen (pardon, het feest is al voorbij), een en ander onder aanwe zigheid van banketletter en koffie. De heilige man diende een ernstige motie van wantrouwen in en stuurde de raad naar bed. Op zo'n uur behoort alleen de Sint te arbeiden. CCANDINAV1E zag dit jaar Sinterklaas voor het eerst. Hij was er door de Nederlandse koloniën in Oslo en Kopenhagen binnengeleid. Een dui zendkoppige menigte zong Nederlandse Sin- erklaasliedjes Op de „Klipfontein", die gistermiddag met 89 emigranten voor Zuid- Afrika de Amsterdamse haven verliet, verscheen de purperen figuur even eens, om de vertrekken de Nederlandse kinderen (ruim twintig waren er aan boord) een mooie herinnering aan hun land mee te geven. En verder was de goe de bisschop overal waar stoute en zoete kinderen en... grote mensen wa ren. LjIJ bedacht degenen, die zo vaak vergeten worden in het leven; zie ken, ouden van dagen, militairen; als anonymus verlichtte hij de zorgen van zo menig arm gezin; als schertsende, maar wijze vader wees hij ons op foutjes en gebreken Hij Is gekomen, on danks apartheidswetten, het IJzeren Gordijn en het exportverbod. Er was er maar één, die belang rijk was, gisteren. Voor oud en jong. arm en rijk. We laten hem node gaan. Tot volgend jaar, Sint! staan wanneer men het pond sterling inwisselbaar maakt. Aan Amerika zal nu worden verzocht, medewerking aan de ontworpen regeling te verlenen. Overigens heeft men nog allerminst plannen gereed voor het herstel van de omwisselbaarheid van het pond. Daar toe is deze kwestie veel te ingewikkeld, wel bestudeert de conferentie de moge lijkheid, om er eventueel toe over te gaan. Er moet over deze zaak ook met de Verenigde Staten worden onderhan deld. Naar verluidt is ook nagegaan, of men aan de wisselkoers van het pond tegenover de dollar niet wat meer vrij heid zou kunnen laten. Hiertoe zou men willen overgaan na overleg met de lan den van de OSES. Men wil nu zo ver zien te komen, dat men voorgoed uit de moeilijkheden komt, die men al zo lang met beperkende maatregelen de baas heeft pogen te blijven. officiële personen, o.w. dr Drees, wacht» ten de prins op. Aan boord van de „Van Riebeeck" had de laatste uren een Sint Nicolaas-stemming geheerst. Bij het ont» waken, gistermorgen, vond de prins vier zilveren KLM-broches in zijn schoen, bestemd voor zijn dochters. „Wat ben je bruin geworden!" luidde de hartelijke begroeting van koningin Juliana. Daarna werd de bemanning van het vliegtuig aan de koningin voor gesteld. Te Boekarest doen hardnekkige ge ruchten de ronde, volgens welke An na Pauker, ex-mi- i nister van buiten- landse zaken in Roemenië, zou zijn I gearresteerd, zo verluidt te Wener en Ankara. Anna Pauker, die tot Mei een der belangrijk ste figuren in Roe menië was, werd toen beschuldigd van afdwalingen van de partijlijn, er kende weliswaar schuld maar geraakte toch volkomen op de achtergrond. DaT WAS ONGERIJMD Meldden wij gisteren, dat er op Ter schelling een wrak van een in 1902 ge strand schip was komen bloot te lig gen, thans moeten wij berichten, dat dit merkwaardige feit op Texel heeft plaatsgevonden. Het algemene vakverbond van Tu nesië heeft een algemene staking van drie dagen voor het gehele land afge kondigd, ten einde te protesteren te gen de moord op de algemene secreta ris van het verbond. Fehrat Hatsjed. In Tunis was het gistermiddag rustig. Grote afdelingen van politie en leger stemden gereed om zo nodig in te grij pen. Donderdagavond is de Tunesische vak bondsleider Fehrat Hatsjed vermoord. Zijn lijk werd gevonden op de weg van Tunis naar Zaghoean. De auto van het slachtoffer werd, doorzeefd met kogels, op honderd km afstand van de plaats, waar men diens lichaam vond, aange troffen. Fehrat Hatsjed was secretaris generaal van het Alg. Arbeiders Ver bond en lid van het Verbond van Vrije Vakverenigingen. Hij was een overtuigd nationalist, doch niet fanatiek anti- Frans. Het slachtoffer telde vele Euro pese en Amerikaanse vakverenigings leiders onder zijn vrienden. De vermoorde leider stond veelvuldig in verbinding met de Bey van Tunis tij dens de recente besprekingen van het Franse plan voor hervormingen in Tu nesië. Dit plan was volgens hem onvol doende. De Franse resident-generaal. De Hau teclocque, die Donderdags juist in Pa rijs was aangekomen voor besprekin gen ,is direct naar Tunis teruggekeerd. Hij sprak in Parijs over maatregelen, te nemen om orde en veiligheid in Tune sië te handhaven. Weersvei wachting tot Zondagavond WEINIG VERANDERING Plaatselijk nevel of mist, overi gens ïalf tot zwaar bewolkt, over wegend droog weer. Weinig wind. weinig veran iering in temperatuur. ZONDAG: Zon op 6.33, ondei 1630. Maan op 22.36, onder 12.24. MAANDAG: Zon op 3.85, onder 16.29. Maan od 23.46 onder 12.24.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1