iet ikksr RA Het Nederlandse klimaat leent zich goed voor de lok van nertsen CAMERA'S VAN DE YARD LIEGEN NIET Een internationaal team trok naar donker Afrika 7 Bevers passen hier niet 1 s»® t Kan m Leverancier van kostbare en zeer i gezochte bontsoort De mogelijkheden voor onze hoeren O LANGHARIG BONT UIT DE MODE Kanitn T Wetenschappelijke bewijzen van een misdaad &ttzite. tyio-ei De successen van inspecteur Law Morele Herbewapening schrijdt voort Nieuwe ideologie voorde Mau-Mau? Een sterke band Diverse pluimage Diepe indruk Het was avond geweest en het was morgen geweest, de.... dag! ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 Veem vooral in dit lechie jaargetijde ïer dag tenminste 3 iter melk, pap, vla )f yoghurt voor 4 jersonen. ,v,v. Skks «Sss elte DAF een lieden om 100 16 dealers met ijven over heel zijn leverbaar ngewicht. irfrouwensmerk. ON: .BEDRIJF 11 EINDHOVEN nannen enige ver- ?p, dat mijn zuster had, maar ze was hoorde hen nog ijn geluk, want ze ;erna te zenden. Ik in welke richting, n muurtje van een zag de auto weg- ons eigen autootje c hier" m WÊÊ^ÈË^. (Van onze speciale verslaggever) I DE GRENS van Amerongen en Rhenen, temidden van de milde natuur van de Stichtse heuvelrug, ligt een Nertsfarm en fokkerij van zilvervossen. Vijf en twintig honderd Nertsen, waarvan de meeste nog maar enkele maanden oud zijn, wisselen hier in dit jaargetijde van pels Half December zullen ze „rijp" zijn. zegt fokker G, S. Schools. Dat betekent dat deze lelie rovertjes met hun vlijmscherpe tanden, dan de volle pracht van hun blauwachtig bruine of platina pels zullen dragen en het offer van hun leven t zullen moeten brengen aan H.M. de Vrouw. Nerts! Een magisch woord voor de modieuze vrouw van tegenwoordig. Een artikel, waarnaar op dit ogenblik een enorme vraag is over de gehele wereld. En dat in ons land nog maar mondjesmaat geproduceerd wordt, terwijl ons klimaat hier zulke bijzonder goede mogelijk heden voor schijnt te bieden. EEN TRIESTE ERVARiNG p een betrekkelijk klein terrein achter de woning van de heer Schoots, rijen zich de traliehok- ken, waar de Nertsen twee aan twee :n gehuisvest zijn. Een w?t primitieve bedoening zo on het eerste gezicht. Maar dit is maar schijn. Een ervaring van veertien jaar Nertsfok en ruim vijf en twintig jaar fokkerij van zil vervossen gaat achter deze schijnbare primitiviteit schuil. Dat is de ervaring van de heer Schoots, een man, die yer- groeid is met dit bedrijf en wiens grootste zorg het geweest is zijn farm in stand te houden gedurende de jong ste oorlog. In 1938 is hij met een collectie uit Zweden geimporteerde dieren aan de Nertsfok begonnen. Door import uit Amerika werd gewerkt aan stam- verbetering. Dank zij deze grondslag bezit Nederland thans in dit fokbedrijf in Amerongen een practisch raszuivere Yoken-stam, hetgeen in kenners-oor als muziek schijnt te klinken. I „Kwalitatief kan Nederland best meekomen", vertelt de heer Schoots, wanneer we met hem over het terrein wandelen en de prachtige collectie die ren in ogenschouw nemen. „Maar wat betreft de kwantiteit nog niet. Voor iedere Nertsmantel zijn 60 a 100 vellen nodig. Nederland heeft op het ogen blik geen groter jaarproductie dan 3500 vellen. Die van dit jaar is geheel opgekocht door Italië". DERSIANER EN NERTS zijn op dit ogenblik de bontsoorten, waarnaar de meeste vraag is. Het langharige bont, dat onder andere door de vos geleverd wordt, is beslist uit de mode. De vossen- teelt is op dit ogenblik dus niet lonend meer. Jammer voor de vele dames, die nog een kostbare zilvervos vijf en twintig jaar geleden het fijnste van het fijn ste in de kast hebben liggen. Jammer ook voor de fokkers, die hun kostbare fok snel in waarde zagen dalen. De pelzenfokkerij Renard zal de nog voorradige zil vervossen dit jaar geheel op ruimen. J7EN PAAR JAAR geleden is er in ons land een rage geweest om bevers nutria's te gaan fokken. Een paar buitenlanders waren de aanstichters van dit kwaad. Zij verkochten een fokpaar voor 250 en beloofden honderd gulden te zullen betalen voor het eerste jong. Die belofte werd in enkele gevallen gehouden, maar in de meeste niet. Nog zou dit misschien niet zo erg geweest zijn, wanneer de beverfok verder de voorgespiegelde voordelen zou hebben opgeleverd. Maar ook dat gebeurde niet! De marktwaarde van de pelsjes liep terug tot onge veer tien gulden, terwijl de kosten per pels gerekend moeten worden» op ongeveei twintig gulden. En alsof de maat hiermee nog niet vol Ge noeg was, moesten de enthousiaste Nederlanders, die zich ov deze fok waren gaan toeleggen en in sommige gevallen ook niet schroomden om duizend gulden per fokpaar neer te tellenontdekken, dat de bever zich niet liet aanpassen bij het Nederlandse klimaat. Het is begrijpelijk, dat deze trieste ervaring met de bevers vele ondernemende lieden tn ons land wat huiverig gemaakt heeft voor de pelsdierenfok m het al gemeen. Wanneer men een bezoek brengt aan de Nertsfarm 0ï> J^e grens van de gemeenten Amerongen en Rhenen in net Stichtsebe merkt men dat die terughoudendheid misplaatst is. EGENOVER Zweden <190.000 stuks i en Denemarken (189.000 stuks) slaat ons land met dit kwantum maar een heel pover figuur. En dat terwijl tal van boerenzoons hier emi greren naar elders, omdat ze in ons land geen zelfstandig emplooi denken te kunnen vinden. Is het een lonend bedrijf?" Wis en waarachtig is h»t dat. De jaarkosten per vel bedragen op dit ogenblik hooguit f 25,—. De laagste prijs die betaald wordt is altijd nog vijftig gulden per vel, maar er zijn ook Nertsvellen, waarvoor op de we reldbontveiling van Maart in Stock holm 167,— werd betaald". Is het een moeilijk te leren bedrijf?" Integendeel. Het is eenvoudig en Spoedig to leren en ons klimaat leent er zich uitstekend voor. De hokken zijn klein en vragen dus niet bijster veel ruimte. De voeding der dieren be staat uit vlees? fval, vis, wat groenten en meeloroducten. vitaminen en mine ralen, allemaal artikelen die hier mak kelijk en vrij goedkoop te krijgen zijn In geen ander land ter wereld zijn de exploitatiekosten in de Nertsfokke rij zo laag als in ons land" Goed, maar dan vraagt het begin toch vermoedelijk vrij vee] kapitaal." Dat is ook al minder geworden Het is van het grootste belang, dat Neder land zijn productie opvoert. Met de boerenleenbank in Haarlem zijn besprekingen gevoerd over gemak kelijke betalingsmogelijkheden. Per fokstel dat is één mannetje en drie Wijfjes - is de prijs op het ogenblik 550Xot voor kort was dit duizend gulden." AL prat-nd en wrndelend verneemt men nog tal van bijzonderheden over dit in zijn oorsprong zekei niet Nederlandse bedrijf. In Mei wer pen de Nertsen na een dracht, die va rieert van 37 tot 58 dagen, met een gemiddelde ven thans 4y. vier a vij't Jongen. Die zijn niet groter dan een flinke sigaret en wegen nauwelijks zes zeven gram. Reeds drie maanden la ter hebben ze een volwassen lich->ams- grontte van 75 5 80 centimeter, ge nieten vrn kop tot uiterste puntje va' de staart. Na deze groeiperiode begint de verharing. De zomerpels wordt verwisseld voor Qe winterpels De meeste dieren, die gevangenschap gefokt worden sesmdetd (je exemplaren, waar- sWwerc*er gewerkt wordt leven zeven maanden Half December sl-rht (Van onze correspondent te Londen) 0E FOTOGRAFIE speelt een grotere rol bij de opsporing van misdadigers dan de meeste mensen vermoeden. Scotland Yard maakt veelvuldig van camera's gebruik en zijn „donkere kamers" behoren tot de modernste ter wereld. Inspec-' teur Peter Law, hoofd van de fotografische dienst dezer legendarische politie macht, heet de grootste Engelse expert op het gebied van precisie-fotografie te zijn. Dank zij zijn werk en dat van zijn omvangrijke staf hebben de Londense dienaren van Hermandad heel wat misdadigers kunnen vatten. :-vo tvrv öer)17fz Met chloroform wor erst verdoofd en daarna elec- trisch ffodoor) Varia»'«c; vprk rongen en grijs. •ent vier kic km He ic'no 7iin vek farm in Ame urvariaties in bruin UEN FOTO heeft er veel toe bijgedra- dragen om de beruchte „zuurbad- maniak", John George Haigh, aan de galg te brengen. Toen deze massa moordenaar Haigh bracht zes alleen staande mannen en vrouwen uit geld zucht om het leven in verband met de verdwijning van mevrouw Durand Deacon in voor-arrest werd gesteld, was het uiterst moeilijk voor de open bare aanklager voldoende bezwarend materiaal te verzamelen. In de klerenkast van Haigh bevond zich echter een bontmantel, die naar hij beweerde aan zijn zuster had toe behoord Scotland Yard was er van overtuigd, dat Haigh loog, doch de ambtenaren, die zich met de zaak bezig Hielden, konden dit niet bewijzen. Na de mantel nog eens nauwlettend te hebben bestudeerd, kwam men tot de ontdekking, dat de voering van de linkermouw nog niet zo lang geleden gerepareerd was. Het stukje, dat er was opgezet, kwam, wat patroon be treft, overeen met een paar restjes stof, ivelke in het werkmandje van de ver dwenen dame gevonden waren. Een overtuigend bewijs was een en ander -cliter niet. want het matnnaal was in vrijwel elke winkel te krijgen. Ten einde raad besloot men de hulp van inspecteur Law in te roepen. Deze fotografeerde het stukje stof. dat op de voering was genaaid en dat aan één van de randen miniutieuze inkepinkjes vertoonde. Ook maakte hij foto's van het materiaal, dat in het werkmandje van de ongelukkige lag. Een stukje van deze stof nu bleek bij vergelijking precies op de inkepinkjes van de gerepareerde mouwvoering te passen. Het bewijs, dat de bontmantel aan mevrouw Durand had toebehoord was geleverd en Haigh, die hiervan in kennis werd gesteld, moet zich van dat ogenblik af gerealiseerd hebben, dat zijn spel uit was. SCHOENZOOL VERRIED MOORDENARES LIOEWEL HAIGH niet direct door de mand viel, heeft de ervaring Scot- and Yard geleerd, dat de meeste mis 'adigers dadelijk een bekentenis afleg gen, als ze met wetenschappelijk be wijsmateriaal geconfronteerd worden Nog niet zo lang geleden werd in de -uïnes van een gebombardeerd Lon ipns huis het ontzielde lichaam van ■en mPisje gevonden Een vrouw werd er van .verdacht het hind .vermoord te hebben, doch ze ontkende ten stelligste ooit in de buurt van het huis te zijn geweest. Naast het lijkje had Scotland Yard echter een voetafdruk gevonden, welke ragfijn door de afdeling van in specteur Law gefotografeerd werd. De zolen van alle schoenen, die de vrouw m haar bezit had, werden tevens op de gevoelige plaat vastgelegd en ver volgens met de afbeelding van de ge vonden voetafdruk vergeleken. De ver dachte viel onmiddellijk door de mand, toen haar verteld werd, dat het camera oog had geconstateerd, dat de voetaf druk van haar afkomstig was Ultra-violette en ultra-rode stralen dragen veel tot de successen van in specteur Law bij. In 1946 werd in de kelder van een gebouw in de City het geraamte van een man gevonden, die op geen enkele manier kon worden thuis gebracht. De vloer van de kelder was bedekt met half vergane papiersnippers, welke stuk voor stuk onder ultra-rode lampen bestudeerd werden. Na veel moeite slaagde de Yard er in een naam te ont cijferen en na nog meer moeite werd een vrouw ontdekt, die verklaarde dat deze naam aan haar sinds jaren ver miste man toebehoorde. Bij de lijk schouw werd bepaald, dat de foto's, waarop de identificatie berustte, als "voorbeelden van wetenschappelijke researc" aan het politie-museum moes ten worden afgedragen. PECH VOOR AUTODIEVEN INSPECTEUR LAW heeft een systeem ontdekt, waaraan meer dan één auto-dief ten slachtoffer is gevallen. Met zijn camera's is hij namelijk in staat de nummers op de cylinderblok- ken te reconstrueren, hoe zwaar ver minkt ze ook mogen zijn.... Vele moordenaars zijn ter dood ver oordeeld op grond van bewijzen, wel ke door de fotografische dienst van Scotland Yard zijn bijeengebracht. Be paald beroemd is het geval van een Franse boer, die, gedurende de invasie, door een Amerikaanse soldaat werd neergeschoten, omdat hij weigerde zijn geld af te geven. De officier van de militaire politie, die de zaak behandel de, had naast het lijk van de man een huls van een geweerkogel gevonden De verdenking viel op drie militairen, <üe tea tijde van de misdaad ia de pm- geving van de boerderij waren gesigna leerd. Alle drie ontkenden echter hard nekkig bij de moord betrokken te zijn geweest. Het misdrijf zou waarschijnlijk nooit zijn opgelost, als de officier niet op het idee was gekomen de geweren der ver dachten af te schieten en de hulzen naar Scotland Yard op te sturen. Bij 'n microscopisch onderzoek bleek, dat één van de drie hulzen volkomen identiek was aan de huls, die de officier naast het lichaam van de boer had aan getroffen. Inspecteur Law vloog met zijn micro-films naar Frankrijk en hoorde voor een Militair Gerechtshof de doodstraf tegen de dader eisen. (Van onze speciale verslaggever) I ANGZAAM MAAR ZEKER weeft de beweging voor Morele Herbewapening het net van haar hoge beginselen over de gehele 'aarde. Deze beginselen be ogen de verandering van de individuele mens die volgens vier absolute maat staven moet gaan leven: absolute eerlijkheid, reinheid, liefde en onzelfzuchtig heid om met de veranderde mensen een nieuwe wereld zonder bitterheid en met een duurzame vrede op te bouwen. In een groot aantal landen heeft men vaste voet aan de grond gekregen; daar zijn kernen gevormd, die propaganda onder de bevolking maken. Bovendien zijn er enige centra van de Morele Her bewapening, o.a. in Amerika en in Caux sur Montreux in Zwitserland. In laatst genoemde plaats worden in „Mountain House" de gehele zomer door conteren- ties gehoud-en en worden ook de internationale teams opgeleid, die de wereld intrekken om de gedachte van Morele Herbewapening te verbreiden. OP HET OGENBLIK is men bezig - zo vernamen wij, toen wij dezer dagen in Amsterdam de kennis making met een internationaal team, dat wij in Caux ontmoet hadden, kon den hernieuwen met de inrichting van een nieuw centrum in Parijs. Er is er ook een in Bonn, doch toen Parijs ter sprake kwam, stelden ook de Duitse arbeiders en vooral Duitse industriëlen met aanhangers van Morele Herbewapening uit verscheide ne andere landen de middelen be schikbaar om in een groot Parijs ge bouw een representatief ontvangst centrum in te richten. De leider van Morele Herbewape- nng, dr. Frank Buchman, vertoeft op het ogenblik met een aantal van zijn volgelingen in Azië. Op zijn doorreis had hij in Caïro een langdurig onder houd met generaal Naguib, die grote belangstelling voor zijn denkbeelden toonde. Het internationale team, dat wij in Amsterdam ontmoetten, was uit Caux gekomen om zich in de hoofdstad in te schepen op de „Grote Beer" voor een reis naar Zuid-Afrika, wa-ar een aan tal personen zich bij het uit 28 dames en heren bestaande gezelschap z-il aan sluiten. Vandaar trekt men Afrika in. waarbij men verschillende staten zal aandoen. (Advertentie. Ing. Med.) IN HET GEZELSCHAP bevinden zich o.a. majoor Stephan Foot, die inder tijd, voor de Shell in Mexico werk zaam is geweest; de heer Bremer Hoƒ- meyer, een neef van de vroegere Afri kaanse politicus; de Ierse deken A. G. Hannon; de heer P. S. Foss, een ex- officier van de Engelse luchtmacht; een Duitse student, afkomstig van achter het ijzeren gordijn; enige Scan- dinaviërs en de Nederlandse mejuf frouw A. van Walré de Bordes, die haar gehele vermogen aan Morele Herbe wapening geschonken heeft. In Afrika heeft men reeds verschei dene aanknopingspunten, want meer malen zijn Afrikaanse stamhoofden in Caux geweest. Omgekeerd zijn de werkers voor Morele Herbewapening ook bijvoorbeeld in Kenya geweest, waar men een aantal malen het toneel stuk „De vergeten factor", waarin een arbeidsconflict in Amerika wordt op gelost door toepassing van de beginse len van Morele Herbewapening, heeft opgevoerd. OP WARUHIU, een van de drie vooraanstaande leiders van de Ki- kujustam, maakte dit stuk zo'n indruk, dat hij op 24 Augustus j.l. een vergadering belegde, waarop 50.000 leden van zijn stam de eed aflegden de Mau-Mau te doordringen van de waarheid van de stelling van de Mo rele Herbewapening, dat men alleen door samenwerking tot een oplossing van moeilijkheden kan komen. Waruhiu heeft te veel vertrouwen gesteld in het inzicht en de goede wil van de Mau-Mau. Hij werd door aanhangers van deze beweging gedood. De Mau- Mau, die zich aanvankelijk voorname lijk richtte tegen de blanken, zag zich opnieuw bedreigd en nu door de 'voortschrijdende idee, die aan de Mo rele Herbewapening ten grondslag ligt. Vandaar bet drieste optreden van de laatste tijd. Aldus verklaart de Morele Herbe wapening dt gebeurtenissen in Kenya, zo is ons uit gesprekken met leden van het internationale team geble ken. Men hoopt Kenya weer te bezoe ken, de invloed, die men er heeft, te versterken en zo mogelijk de Mau-Mau een nieuwe ideologie te verschaffen. TAE WEG NAAR HET LICHT begint in het donker. Wanneer de schrijver van het eerste hoofdstuk van de bijbel gaat vertellen van de wording van alle dingen, dan begint hij met te zeggen, dat eerst de duisternis lag op de vloed en dan komt het licht óp het macht woord van God. En na elk van de zes scheppingsdagen staat die merkwaardi ge zin: „toen was het avond geweest en het was morgen geweest. Wij zouden verwachten, dat het er andersom zou staan: eerst de morgen, dan de avond en dan is de dag om; zo zijn wij het gewend. Laat dat oude verhaal, hoeveel beden kingen en gerechtvaardigde bezwaren wij er ook tegen mogen hebben ons spreken can Gods weg. die van de duisternis naar het licht gaat. van de avond naar de morgen Het is een mooi symbool, dat vooi de Jood de Sabbat, de dag des Heren, begint op Vrijdagavond, zedra de eer ste drie sterren aan de donker "-orden de hemel zichtbaar zijn. Israël heef' geweten en weet nog. en moge blijven weten, dat Gods weg voert uit nacht- lot de dag. Van donker naar licht! Dèt is ook de weg van de natuur; de zaadkorrel kiemt in de donkere aarde, het nog ongeboren leven ligt veilig gebed in de 'noedo—nhoot; beide komen streks tot het licht. Van donker naar licht! Met de we tenschap is het niet anders gegaan: moeden gegroeid, uit een beklemmend „wij weten nog niet, maar wij moeten weten, wij moeten tot klaarheid ko men." Ligt het niet voor de hand, dat langs die zelfde weg ook het godsdienstig le ven moet groeien in het hart van de mens? En hebben allen, die over de ontwikkeling van hun godsdienstig leven spraken of schreven niet getuigd dat het voor hen inderdaad langs die weg is gegaan? Hebben zij niet ieder op eigen wijze met de genezen blinde moeten zeggen: „één ding weet ik, dat ik eerst blind was, maar dat ik nu zie?" De grote vraag is evenwel jf wij in ons godsdienstig leven deze weg wel op willen. Als kind hebben wij wel in God geloofd: laat het vaak een sche merduister geloof zijn geweest, toch geloofden wij; God bestond voor ons zoals Sint Nicolaas voor ons bestond, als een wonder, een mysterie dat toch iets 'voorrecht voor het kind!) vanzelf sprekends was. Maar daarna? Ik vrees, dat velen onzer in de twij felperiode zijn blijven steken en da' de dingen van het geloof voor ons han hoe langer hoe onwerkelijker zijn ge worden. Of God bestaat? Wij weten het niet meer Of God een plan heefi met deze wereld? Wij trekken d? schouderP op Of er een leven is na de dood. een weg die verder gaat dan hei graf? Welnee! Dood is dood! Langs deze weg gaan wij van licht naar donker, naar de nacht van de van de zelfmoord voor de mensheid; s'raks rolt alles en rollen allen in het duister van de afgrond van het niets; het is morgen geweest maar het wordt avond. Nu is het Advent: de dagen zijn donker, donker is het in menig hart, donker is de wereld. Maar Advent be tekent: „Er komt wat", Kerstmis! Een kind van God in de kribbe, licht uit de heme] voor hen, die de nachtwacht houden, een ster aan de hemel voor de „wijzen". Willen wij wijs zijn, of., eigenwijs? Advent vraagt ons te wachten op het licht, te geloven in het licht, te komen tot het licht. Drie sterren moesten ir. het avond donker zichtbaar wezen, dan begon de Sabbat, de dag des Heren, al was het nog nacht. Drie sterren schijnen in de Advents tijd! De eerste sprepkt van God die de Schepper is, de grote Bouwmeester van 't heelal. De tweede schijnt met profetisch licht- de hoge God bemoeit zich met de aarde, met de mensheid, met ons; Hij laat het werk van Zijn handen niet varen; De derde ster be looft, zoals de engel het aan Maria be loofde: wanneer Gij het wilt ontvan gen, dan zal in u het Godskind groeien en ook uit U zal het licht schijnen voor de mensen De weg naar het licht begint in het bonket Het was avond geweest en het was morgen geweest, dedag! Dat is Gods weg Willen wij wijs zijn of., eigenwijs? Drie sterren schijnen! AdventI Zie, uw licht komt! alle wetenschap, ig ait een duister ver- graüsuü voer de mess, naar de naeht jBenaingbroefc. H. H. BAUDET.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5