Delft en Bolsward ter stembus voor belangrijk referendum Ckefarine „4" STABILITEIT VAN DE HOUTMARKT IN W.-ÈUROPA HERSTELD PROVINCIE IN VOGELVLUCHT Uitspraak in aanrijdingsaffaire na reconstructie ter plaatse Griepbestrijding mei 4 middelen tegelijk! Op 17 December uitspraak over de Europese eenheid Representatief voor Nederland Prijzen naar een normaler niveau Goede verwachtingen voor 1953 Hulst geeft een goed voorbeeld Geestelijk leven Beroepingswerk Weer arrestatie van blanken in Z.-Afrika Verdachte betuigde nimmer zijn leedwezen r Het kwam bij de goede terecht WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 (Van onze Haagse redacteur.) £R STAAN SLECHTS TWEE HOKJES op het stembiljet, dat op 17 December a.s. aan de bewoners van Bolsward en van Delft zal worden aangeboden om zich uit te spreken over een uiterst gewichtige kwestie. Bij het ene vakje staat „ja" en bij het andere „neen". Meer keuze is er niet; tenzij men zijn biljet ongeldig maakt, of blanco in de bus werpt. Doch dat laatste mag men bij deze proefstemming over de toekomstige eenheid van Europa niet verwachten. Niet alleen heel Nederland houdt op Woensdag 17 December het oog gericht op Bolsward en Delft, alle Europese landen volgen met interesse het resultaat van de uitspraak van twee „gemiddelde" Nederlandse plaatsen. heel Nederland was 55,8 procent van de totale bevolking kiesgerechtigd, in Delft 58,1 procent en in Bolsward 53.8 procent. Toen nam in Nederland 95 procent van de kiesgerechtigden aan de stemming deel, in Delft 93,4 procent en in Bolsward 95,2 procent. Blanco en ongeldig stemden resp. 3 procent, 2,7 procent en 2,1 procent. Wil Europa zijn zelfstandige positie in de wereld behouden, dan zal het naar een hechte eenheid moeten groeien. Dat zijn symptomen van die eenwording wordt al door velen begrepen. Reeds aanwezig. We denken daarbij vooral aan de kolen- en staalgemeenschap en de Europese defensiegemeenschap. Juist aan deze twee, omdat de hoge autoritei ten, die aan het hoofd van deze Iicha men staan, met vergaande bcvoegdhe den bekleed zijn, bevoegdheden met een supra-nationaal karakter. De Europese landen zullen bereid moeten zijn met behoud van hun zelfstandigheid stukjes van hun souvereiniteit af te staan. Hoe denkt u over deze dingen? Zal nu de Nederlandse Raad der Európese beweging in proef-referenda aan de in woners van Delft en Bolsward vragen: „Wenst u een Verenigd Europa onder een Europese overeid en met een de mocratische vertegenwoordiging, te om schrijven in een Europese Grondwet?" VOOR SOMMIGEN levert de beant woording van deze vraag geen moeilijkheden op. Zij zijn ervan over tuigd, dat Europa zich in deze richting dient te bewegen en zullen het hokje voor „ja" invullen. Anderen, die be vreesd zijn voor het afstaan van sou vereiniteit en voor een ondergeschikte rol, die Nederland daardoor in een Europese gemeenschap zou kunnen gaan spelen, twijfelen, of verklaren zich een voudig tegenstander. Zeer belangwekkend zal het zijn te zien, hoe de meningen in Delft en Bols ward en naar men mag aannemen in geheel Nederland verdeeld zijn. TUTEENT U, dat de Europese volkeren bepaalde gemeenschappelijke be langen voortaan gezamenlijk didhen te behartigen en wenst u daartoe een Ver enigd Europa onder een Europese Over heid en met een democratische verte- genwordiging, te omschrijven in een Europese Grondwet?" zo luidt de vraag, die Bolsward en Delft te beantwoorden kriigen. Waarom koos de Nederlandse Raad der Europese Beweging voor de proef stemming over een Europese Grond wet juist deze twee steden? Omdat zij beide en dus nog meer gezamenlijk representatief geacht kunnen worden voor de gemiddelde maatschappelijke structuur van het Nederlandse volk. Enkele cijfers tonen dat aan. Blijkens de volkstelling van 31 Mei 1947 had Delft 62.013 inwoners en Bolsward 7.389. Verdeeld naar de godsdienstige gezind heid was on die datum in geheel Ne derland 38.5 procent Rooms-katholiek, in Delft 37.2 pet en in Bolsward 37.8 procent; Nederlands Hervormd in Ne derland 31,1 procent, in Delft 26,3 pro cent en in Bolsward 30,9 procent; Ge reformeerd in Nederland 9,7 procent, in Delft 9.2 procent en in Bolsward 14,9 Ïirocent; Evangelisch Luthers in Neder- and 0.7 procent, in Delft 1,2 procent en in Bolsward 0.1 procent; Doopsgezind in Nederland 0.7 procent, in Delft 0.4 procent en in Bolsward 1,8 procent; Re monstrants in Nederland 0.4 procent, in Delft 1.4 procent en in Bolsward 0.1 procent: overige kerkgenootschappen in Nederland 1.9 procent, in Delft 1,9 procent en in Bolsward 0.6 procent en geen kerkgenootschap in Nederland 17 procent, in Delf 22,4 procent en in Bols ward 13,8 procent. Ook in politiek opzijit VOORAL ALS men de cijfers van Delft en Bolsward gemiddeld neemt, blijken zij vrij dicht te liggen bij het gemiddelde van geheel Nederland. Dit is niet zonder gewicht, omdat in ons land politieke en ook internationaal-po- litieke opvattingen in niet geringe mate beheerst woren door de godsdienstige levensovertuiging. Doch ook de zuiver politieke struc tuur van beide plaatsen is van belang. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 25 Juli j.l. werd in geheel Nederland 28,7 procent der stemmen uitgebracht op de KVP, in Delft 26,5 procent en in Bolsward 33,7 procent. Voor de overige partijen waren deze percentages respectievelijk: PvdA 29 procent, 34,2 procent en 27 procent; AR 11,3 procent, 10,6 procent en 15 8 proc.; CHU 8.9 procent, 7 procent en 13.2 proc. WD 8,8 procent, 8,5 procent en 5,6 procent; CPN 6.2 procent, 6,3 procent en 2,4 procent; SGP 2.4 procent, 3,3 proc. en 0.1 procent; KNP 2.7 procent, 2.7 procent en 1.3 procent; overige partijen 2,1 procent, 0.9 procent en 1 procent. Ten slotte is ook nog van invloed het hantal kiesgerechtigden en de mate, waarin op 25 Juli gestemd werd. In ge- Een betrouwbare stemming krijgt men uiteraard alleen, als de inwoners van de twee plaatsen zich terdege reken schap geven van het belang van hun uitspraak en met kennis van zaken aan de stembus verschijnen. Daarom wordt in deze weken in Delft en Bolsward een intensieve voorlichting gegeven. Huis aan huis verspreidt men een brochure, waarin de zaken, waar om het gaat, duidelijk worden uiteen gezet. De dagbladen wijden aandacht aan het referendum, plaatselijke comi- té's beleggen vergaderingen. waarin deskundige spreker' en soreeksters het woord voeren en radio, film en televisie brengen de stemgerechtigden op de hoogte van wat van hen verlangd wordt. Men kan ervan verzekerd zijn, dat de stemming'geheel volgens de regelen van de kunst gehouden wordt Dezelfde voorschriften gelden namelijk als voor de gewone verkiezing van Tweede Ka mer. Provinciale Staten en Gemeente besturen. De kiezers krijgen hun op roep om aan de stembus te verschijnen thuis gestuurd. Er zijn minder stembu- reau's dan normaal en zij zullen niet geopend zijn van des morgens acht tot des midags vijf uur, maar van 's mor gens acht tot 's avonds acht uur. Men verwacht, dat de uitslag van de stemming reeds een goed uur na het sluiten van de bureau's bekend zal zijn. Sfeenfabrikanf1 ontslagen van rechtsvervolging Twee weken geleden heeft de steen fabrikant V. voor de Arnhemse recht bank terechtgestaan wegens benadeling van de staat. Hij zou in 1949 zijn inkom sten aanzienlijk te laag hebben opge geven en pas na controle vanwege de overheid een juiste aangifte hebben in gediend. De eis was drie maanden ge vangenisstraf. De rechtbank heeft V. ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij alsnog tijdig zijn aangiftebiljet had ingevuld. Geschenkzendingen naar Oost-Dnifsland Naar Oost-Duitsland mogen voortaan geschenkzendingen tot een maximum van tien kilo worden gezonden. Deze mogen uitsluitend bestaan uit noodza kelijke levensbehoeften en kleding voor eigen gebruik anders worden ze in beslag genomen terwijl een maxi mum van 250 gram is gesteld voor kofffie en ten hoogste óf 250 gram cacao óf 250 gram chocolade mag worden ver zonden. Voor tabaksartikelen is deze grens 50 gram. Verslag Houtcommissie O E E S Les in kennis der stad (Eigen bericht). Legio is het aantal mogelijkheden voor gemeentebesturen om de gemeen schapszin onder zijn burgers te ver sterken. Maar het «oorbeeld, dat het kleine Zeeuwse Hulst ons geeft is toch wel navolgingswaard. Daar gaan en kele notabelen een gratis cursus geven aan de ingezetenen ter verhoging van hun kennis over de stad hunner inwo ning. De geschiedenisleraar van een lyceum en de burgemeester zullen als docent optreden. De aanleiding tot dit initiatief? Kortweg: het drukke vreemdelingen- bezoek. Hulst is een stadje met een rijk verleden. En de vreemdelingen toeristen, die Hulst bezoeken, vragen de inwoners altijd honderduit over de historie ervan. Zoals overal elders kunnen te weinigen die dorst naar ken nis van de tonnsten bevredigen. Voor taan zal dat in Hulst dus anders wor den. Tenminstewanneer het ent housiasme van de burgerij even groot 's als dat van de burgemeester en de leraar. DE HOUTCOMMISSIE van de Organi satie voor de Europese Economische Samenwerking heeft op haar laatste vergadering de vooruitzichten voor de houtmarkt in 1953 besproken en is daar bij volgens zojuist gedane mededelin gen tot de conclusie gekomen, dat ge durende 1952 voor het eerst na de oor log overeenkomsten tussen kopers en verkopers zjjn besproken op een wijze, die meer in overeenstemming is met de praktijk van de handel. De ramingen voor 1953 en de huidige economische situatie in de meeste deelnemende lan den schijnen er op te wijzen, dat in de komende jaren een evenwicht in de houtmarkt zal worden bereikt. PEDURENDE het eerste halfjaar van 1952 w-kte het feit, dat de impor teurs aarzelden met het plaatsen van orders de indruk dat daaruit een da ling van importen zou voortvloeien, dat er een groot beroep op de voorra den zou worden gedaan en dat dit een toenemende vraag in 1953 tot gevolg zou hebben, waaraan door een dalende productiviteit moeilijk voldaan zou kunnen worden. Het blijkt echter, dat deze vrees ongegrond was. Het ver bruik is gedurende de laatste jaren vrij stabiel gebleven en de importen zullen een peil bereiken overeenkom stig het gebruik. Het is dus niet zó, dat aanzienlijke vermindering van voorra den optnedt. Indien zij verminderd zijn, zal het niet meer dan een kwestie van verkleining zijn van de voorraden die een zware financiële last waren ge worden^ tot een normaler peil. Tegelijkertijd werd vastgesteld, dat In enkele landen de producenten moei lijkheden hadden met de afzet van In ZAANDAM is men reeds begon nen met de voorbereidingen voor de tweede braderie, welke nog grootser zal worden dan die van het vorig jaar. De middenstand blaakt van enthousiasme om deze braderie te maken tot een pro vinciaal evenement. De winkeliersvereniging te KOOG AAN DE ZAAN was zo tevreden over de verkoop met de Sint Nicolaas, dat zij besloot zelf ook Sinterklaasje te |aan spelen Zij schonk namelijk hon derd gulden aan het Witte Kruis en dat s een sympathieke geste ~Er is in BEVERWIJK Woensdag- iw, veel bloed gevloeid. Door 240 hlS5 werd niet minder dan 100 liter zeveriV,aJgestaan' In totaaI hebben zich dat (jjderd bloedgevers gemeld, zo len i0_aanstonds heel wat mensen zul- n 'het een pleister op de arm. geleder! -u? Elecember zal het 60 jaar je Koemann'tuat Jan Eenhoorn en Aaf- elkaar Vouw fns wone"da te VELSEN, Diamanten echvL -ven be,oofd?"- gezaaid en daarna z'Ln met 20 ?lk Mom van harte proficiat. De gemeenteraad van ENKHUI ZEN trok een post van 22 mille uit voor een 22 meter lange brandladder, dat is precies duizend gulden per strekkende meter. Wij wisten niet dat deze dingen zó duur waren. Een goed bericht voor de henge laars: de Hengelaarsbond te HOORN heeft in de naaste omgeving ruim dui zend kilo karper uitgezet. Volgende zo mer zal het weer de kunst zijn, die aan de haak te slaan. Liefhebbers voor! Met Sint Nicolaas beleef je aller lei verrassineen Een huisvrouw te ST. MAARTENSVLOTBRUG had alle lek kernijen in een wasketel verstopt, maar toch niet zo goed of Djoebie. het hond- ie. ontdekte dit luilekkerland en ver orberde voortijdig de banket, chocolale en marsepain. Het diertje heeft de smulpartij overleefd en de vjuw des huizes kon nog op 't nippertje nieuwe voorraad inslaan. SCH4GEN hpefr een Hshesn, maar er moeten nog zoden aan de dijk wor den gezet, die de baan omringt. Hier voor worden vrijwilligers opgeroepen Als nu eest die oproep maar zoden aan de dijk zet. hun producten tegen prijzen van 1952. Dit leidde tot een belangrijke daling van de prijzen, die thans een peil heb ben bereikt, dat slechts 25 pet. ligt boven het peil van Juni 1950 (Korea). De zeer aanzienlijke vermindering van de invoer van hout uit Oost-Euro pa na de oorlog heeft niet zulke nood lottige gevolgen gehad als voor de Europese economie werd gevreesd. Men kwam o.a .tot een rationeler ge bruik van het beschikbare houtbe stand, ontwikkelde methodes tot ver groting van de duurzaamheid van het hout, maakte in toenemende mate ge bruik van grondstoffen uit houtfiber en ook ook andere grondstoffen dan hout. Krachtsinspanningen op dit ge bied wierpen hun vruchten af. Zo zijn de landen in staat aan hun essentiële behoeften te voldoen, niettegenstaande de moeilijkheden bij de houtvoorzie ning of de hoge prijzen. Het is dus duidelijk, dat de crisis van 1951 voornamelijk werd veroor zaakt door vrees voor de internationa le toestand. Het is natuurlijk mogelijk, dat zich weer een dergelijke crisis zal voordoen, maar onder niet afwijkende omstandigheden kan worden gezegd, dat de stabiliteit op de houtmarkt is hersteld. Scherpe veranderingen in de import- en exportpolitiek, die een zeer ernstige terugslag kunnen nebben op de prijzen, dienen zoveel mogelijk te worden vermeden. Het ziet er naar uit, dat in 1953 de prijzen worden gestabiliseerd op een redelijk peil, dat verenigbaar is met de wettelijke belangen van de verbrui kers. Kortom de houtprijzen zijn in de Westelijke wereld, rekening houdend met de daling van de koopkracht "'an sommige nationale valuta, min of meer teruggevallen op het peil van vóór de oorlog in Korea. Men is van mening, dat, wanneer de importeurs hun im portprogramma voor 1953 verstandig opstellen, de producenten in staat zijn hun productie zó te regelen, dat aan alle vraag kif worden voldaan zonder dat voor ernstige fluctuatie op de markt behoeft te worden gevreesd. De Houtcommissie spreekt de hoop uit, dat deze ontwikkeling gedurende ge heel 1953 en de volgende jaren zal worden voortgezet. Nieuwe R.K. priester naar Moskou De Sowjet-Russische ambassade te Washington heeft een visum voor de Sowjet-Unie verstrekt aan de r.k. gees telijke Georges Bissonette, die als enige rooms-katholieke priester in Moskou de geestelijke Arthur Brassard zal op volgen. Bissonette zal de zorg op zich nemen voor de r.k. missie, welks volgens het Amerikaans-Russisch verdrag van 1933 te Moskou gevestigd is Bissonette zal de vierde Amerikaanse geestelijke sedert 1933 in Moskou zijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eist: J. G. Panhuise te Hardenberg; te Nieuw-Lekkerland: J. W. v. d. Linden te Kamerik. Bedankt voor Neerlanbroek: J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Geref. Kerken. Beroepen te Tijnje, Wierum en te Woubrugge: C. de Kruyk, candidaat te 's Grevelduin Capelle. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Overschild: P. Veldstra te Kantens. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te 's-Gravenzande: M. Baan te Dordrecht en P. Op den Velde te Mur- merwoude. Bedankt voor Rozenburg: C. v. d. Weele te Harderwijk. Geref. gemeenten. Beroepen te Tholen: M. Blok te Rot terdam-Centrum. Het motorschip „Groningen 7" is gis termorgen in de mist op het IJselmeer, vier kilometer van Lemmer, aan da grond gelopen. De reddingboot „Hilda" uit Lemmer, welke uitvoer om assisten tie, liep zelf ook aan de grond, doch werd later door twee vissersboten weer vlot getrokken. Gisteren vertrok van Schiphol mej. dr. Tiny Imkamp. Op uitnodiging van de bisschop van Tanganyika O.-Afrikazal ze aldaar als lepro- zenspecialiste de leiding van een nieuw ziekenhuis op zich nemen. De Zuidafrikaanse politie heeft vier blanken gearresteerd, die de ongehoor zaamheidsactie steunen. De vier gear resteerden betraden tegelijk het hoofd postkantoor van Kaapstad, getooid met de groen-goud-zwarte band van het Afrikaanse Congres. Zij namen plaats op „niet-blanke banken" en stelden te legrammen op, waarin zij protesteerden tegen de apartheidspolitiek. Een der protesterenden, onder wie een meisje, was de zoon van Emil Sachs, die volgens de wet op het on derdrukken van het communisme afge zet is als secretaris-generaal van de vakvereniging van employé's in de con- fectie-industrie. Naguib trekt de grondwet van 1923 in De Egyptische premier, generaal Na- guig, heeft Woensdag even na midder nacht via radio-Cairo „in naam van het Egyptische volk" de intrekking van de grondwet van 1923 bekend gemaakt en verklaard, dat de.regering een commis sie heeft gevormd, welke een nieuwe grondwet voor het volk aanvaardbaar en zijn hoop en verlangens naar een zuiver en gezond bestuur vervullend", zal vormen. De premier zeide, dat de grondwet van 1923 diende als middel om de „ambities van de ex-koning en zijn kliek" te verwerkelijken. Deze grond wet bevatte vele mogelijkheden, welke de ex-koning in staat stelde zijn doel einden te everwezenlijken. De Italiaan Grosso won de elfde etappe De elfde etappe van de ronde van Argentinië, van San Francisco naar Santa Fe over een afstand van 188 km, werd gewonnen door de Italiaan Grosso vóór de Argentijn Bottas, de Italiaan Conté en de Nederlander Faanhof. De Belg Van Steenbergen behield de lei ding in het algemeen klassement. JAPAN AANVAARDT GESCHENK- BONNEN-SYSTEEM UNESCO Japan heeft het geschenkbonnen- systeem der UNESCO aanvaard, dat in 1948 werd ingesteld om instellingen en particulieren in landen met zachte va luta in staat te stellen boeken, onder- wijsfilms, en wetenschappelijk materi aal te betrekken uit landen met harde valuta, en deze in hun eigen geldeen- heid te betalen. Het is het 31ste land, dat tot dit project is toegetreden. Het bedrag, dat door de UNESCO in dit verband is uitgegeven, benadert thans de drie millioen dollar. Leon Nicole, voormalig leider van de communistische partij in Zwit serland, is uit de partij gezet wegens scheurmakende activiteit. Duo-passagiere verloor op Afsluitdijk een voet De kantonrechter te Den Helder, mr J. 't Hooft, heeft gistermiddag een begin gemaakt met de zaak tegen T. A. Heindrijckx uit St. Andries (bij Brugge), dia, aldus de tenlastelegging, op 14 April op de Afsluitdijk een ernstige aanrijding veroorzaakte. Hij had op die dag bij het monument zijn personenauto niet op de parkeerplaats kunnen stallen, daar die geheel vol was. Daarom besloot h(j zijn wagen in de rechter berm te plaatsen. Toen hij daar later wilde uitrijden, was hij in aanraking gekomen met een motorrijder, die eveneens in de richting Fries land reed. De duo-passagiere van dit laatste voertuig, mevrouw D.-L. uit Pinjum, verloor daarbij haar rechter voet. hoord. Zij was vervuld van haatgevoe lens jegens de verdachte, die nimmer zijn leedwezen betuigde, zich zelfs nooit heeft laten zien. Schreiend vertelde zij, dat het ongeluk niet zou zijn gebeurd als de inzittenden van de auto niet hadden zitten slapen en niet als „wil den" de weg waren opgereden. De kantonrechter besloot, de zaak aan te houden. Dinsdag zullen hij en de ambtenaar, met behulp van politie en getuigen, de zaak ter plaatse recon- stueren. Monument voor „tante Riek" In Winterswijk is een comité gevormd dat een monument wil opdichten ter na gedachtenis van „tante Riek' (mevrouw Kuipers-Rietberg)Aan een gesprek, ciat ds F. Slomp (Frits de Zwerver) in October 1942 met haar had, is het te danken geweest, dat kort daarop de landelijke organisatie voor hulp aan on derduikers (L.O.) werd opgericht. In het werk der L.O. heeft zij nadien een zeer groot aandeel gehad. In het najaar van 1944 is zij door de Duitsers gepakt, tussen Kerst en Nieuwjaar, een paar m Tanden xater, liet sij in het vrouwen kamp Kayensbrück het leven. Het is nu de bedoeling, dat het monument te Win terswijk een nationaal huldeblijk voor deze danpere Achter hoekse huismo „dei- wordt. Giften worden gaarne ingewacht op gironummer 243(333 t.nv. mr F. G Kool, Delistraat 11, Winterswijk. Gisteren werden in deze zaak enkele getuigen gehoord, onder andere de heer A. de K. van D. uit Amsterdam, die in de personenauto naast de heer H. had gezeten. De verdachte was zelf niet op de zitting aanwezig. De heer Van D. vertelde de toedracht van de zaak. Volgens hem was het volgende ge beurd. Vóór de heer H. zijn wagen op gang had gebracht, had deze een blik geworpen in de spiegel en gelijktijdig zijn linker richtingwijzer uitgestoken. Langzaam wilde hij zijn wagen in schuine stand op de weg brengen. Plot seling voelden de inzittenden evenwel tegen de linker voorzijde van de wagen een klap, en op het volgende moment slingerde een motorrijder voorbij, die alle moeite deed om op de weg te blij ven. Dat gelukte hem ook, hoewel hij de motor pas honderdzestig meter ver der tot stilstand kon brengen. De duo- passagiere gilde intussen luidkeels. Toen de heer Van D. lopend het mo torrijwiel bereikte, bleek, dat mevr. D.- L. de rechtervoet was afgerukt. De getuige gaf als zijn mening te kennen, dat H., toen hij in de spiegel had gekeken, zijn uitzicht belemmerd moet hebben gevonden door een ver- keers- en een reclamebord. Voorts achtte hij het niet onwaarschijnlijk, dat de motorrijder, de heer A. D., onder het rijden naar het monument had gekeken en daardoor de auto te laat had opge merkt. De heer D. schetste hierna het vre selijke ongeluk en vervolgens begaf het kantongerecht zich naar beneden, waar ook mevrouw D. zelf nog werd ge Elk tablet Chelarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baai brachten. 'n 4tje doei wonderen! (Advertentie, Ing. Med.) ThVONARI de chauffeur- lijfwacht van de Ita liaanse communistenlei der Togliatti, heeft zich aan een burgerlijk-kapi talistisch genoegen over gegeven: hij heeft in een voetbalpool gespeeld. Laat-ie nog winnen ook! Hij staat thans aan het hoofd van 54 millioen lire. CEN tijgerwelp in het dierenpark te Wasse naar wordt gevoed met een speciaal melkprepa- raat, dat met een KLM- vliegtuig is aangevoerd. Naar de registratieletters van het toestel heet de baby thans Tet. Een luch tig tijgerkind, mag men aannemen. U)E KLM-passagiers zul- len binnenkort op hun slofjes van het ene we relddeel naar het andere vliegen. Zij krijgen na melijk als bijzondere service bij hun vertrek een paar pantoffels ca deau, die hun het reizen extra behaaglijk moeten maken. MEVROUW Sophia Lo ser uit Spring Bay, in de Amerikaanse staat Il linois, is op 98-jarige leef tijd overleden. Zij had acht zoons, drie dochters, negen en twintig klein kinderen, een en vijftig achterkleinkinderen en zeven achter-achterklein kinderen, in totaal acht en negentig. r»E Amerikaanse lucht macht heeft de be schikking over een auto matische piloot, die de gehe'e taak van het be sturen en het zoeken en aanvallen van het doel voor z(jn rekening neemt. De eigenlijke bestuurder zit er als „opzichter" bij. Aldus heeft een ingenieur van de fabriek, die het apparaat vervaardigt, te Minneapolis verklaard. Marktoverzicht Purmerend PURMEREND, 9 Dec. 1952. Wanneer men de handel in de vroegte bezag, bleek het al duidelijk dat de vraag vrij gering was. Daar het vrij kalm begon en later het aanbod naar de verwach ting niet tegenviel, werd het tempo er niet beter op. De prijzen waren dan ook niet veel beter, daar ook de prima beesten maar slepend werden omgezet. Ook in de geldekoeien was het vrij stil. Hetzelfde was het geval met de verse melkkoeien; daarvan was maar een klein aanbod, maar de vraag was ook gering. De kwaliteit liet echter ook nog wel iets te wensen over. Ook met de pinken en graskalveren was het een stugge handel. Met de nuchtere kalve ren was het weer heel goed. Daarnaar was veel vraag en de prijzen waren hoog. Ook de fokkers blijven nog steeds in belangstelling en blijven ook hoog in prijs. Het aanbod van vette kalveren was gering en van minder kwaliteit. Op de wolveemarkt was het pleizie- riger. Niet alleen dat de vette schapen williger waren, maar ook de lammeren waren hoger in prijs. Het aanbod was heel wat minder dan de vorige week. Op de vette varkensmarkt was het juist het tegenovegestelde. Daar was een groter aanbod, maar de behoefte scheen minder te zijn. De inzet van de prijs was f 2, dus al heel wat lager, maar deze liep al heel gauw een paar centen terug om met de afloop nog flink lager te sluiten. De lichtere zetten in met f 1.90, maar zakten ook heel spoedig af. Ook de bokken en geiten gaven een stugge handel te zien. Op de paardenmarkt was het ook stil. De pluimveemarkt was wel aardig bezet. Voornamelijk met ganzen en kal koenen en ook nog al wat konijntjes, maar daarin was dan ook een stugge handel. Aangevoerd 588 runderen, waaronder 286 Vette koeien f 2.10f 2.85 per kg, handel kalm: 70 Melk- en kalfkopien f 680—f 1075, stil; 175 Geldekoeien f 550—f 775. kalm; 34 Pinken f 375— f 600, handel stug; 12 Graskalveren f 170f 300, stug: 7 Vette kalveren f200 260. kalm; 197 Nuchtere kalveren; slacht f 48f 105 en fokkers f 75f 125, vlug; 17 Stieren f 650f 1400. stug: 982 vette schapen en lammeren, resn. f 80 f 125, beter handel en f 60—f 98. vlug ger: 186 Vette varkens f 1 80—f 2 ner kg stug: 32 Bobken en geiten f 10f 50, stug: 28 Paarden f 600f 975, stil. To taal 2020 dieren. 3600 Oude kinnen en hanen: rode en witte f 2f 2.20 en 200 blauwe f 2 on f 2.40 per ka: 500 Eenden f 1 50—f 2.50 ner stnk: 900 Konijnen f 2 50f 7 ner stuk: 200 Kalkoenen f 2.50f 2 an n»r kg 200 Ganzen f 8f 18 per sink: 4500 kineieren f 18.50f 20 en 1000 eend- eieren f 13, per 100 stuks. MEDEMBLTK. 9 Dee. Ronde biet a 14 30. b 13.90. Modio JtQO Groene frOOl 7.8012.50 Gein Wil K 607 50, Rode kool 6- SO SO TT'on 11 Sf) 20 Sf) vrr>e 1700 lp el 11*0--. •>A sn een 21 vu'—oj BI 21 —27, '-'TT ie 17 er u err GROOTEBROEK 9 Dee. 17 500 kg uien grof 17 70—19,70. rre'ddel 19.10 "0.50. driel. 25.60—26: 1500 kg bieten A 13 20. B 11 90: 4000 kg groene kool 6.60 9.30; 1600 stuks bloemkool z.d C II 13, t.s. B 25—29, B II 21—22, stek 9—15.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5