Franse geest in stille strijd tegen het „Deutschtum" f Pirn, Pam. Pom in lift nipuwei huis air-wick VALDA DE VERMISTE PROMOTIE-DEGRADATIE VOOR HET DISTRICT WEST I Het nieuwe boek VERGEEF ONS Bewust streven naar verfransing Dames! Vooral nu Wie zal in Verenigd Europa de leiding in handen nemen? Waarom organiseert NWB zeif Vierdaagse? Oefenwedstrijd voor hei Westelijk hockey-team ZWARE HOEST, BRONCHITIS! Dan C*>n ommm ëL'JM-OPLOSSEND Wim v. d. Voort heeft op ijs getraind Schaatswedstrijden te Amersfoort? U°OR MENStï* EEN P'JA/£NEÜS Neem een doos echte PATRICIA WENTWORTH FIFA jeugdtornooi Nederland-België in seizoen 1953-1954 Onbetwist de beste tandpasta £uiUe^ ttnö ttaaï Het Radioprogramma f?R IS EEN GROOT VERSCHIL tussen Frankrijk's en Engeland's houding ten ^opzichte van het in opbouw zijnde Verenigde Europa. Frankrijk heeft door middel van practische voorstellen de zaak op gang gebracht, nadat Engeland het denkbeeld van nauwere federatieve samenwerking had opgeworpen. Nu er tekening in begint te komen, weigert Engeland daadwerkelijk mee te doen, wenst het geen enkele verantwoordelijkheid en geen enkele voorwaarde te aan vaarden, zich daarbij beroepend op het Gemenebest. Wel wenst het de rol van toeziende voogd te spelen. Frankrijk daarentegen is volkomen bereid alles te doen wat nodig is om het eenmaal gestelde doel te bereiken. Het streeft naar de leiding van de op te richten Statenbond. En dat, terwijl er toch ook zoiets als een Frans Gemenebest bestaat. LIET SPREEKT vanzelf, dat het Ge- menebest van Natiën, gelijk het oude Britse Imperium thans heet, niet in zijn geheel past in een Verenigd Europa, want het ligt verspreid over alle vijf werelddelen en het vertegenwoordigt zoveel tegenstrijdige belangen, dat er eenvoudig niet één (Europese) lijn te trekken valt. Bovendien lopen de be langen, die de staten van het Gemene best onderling binden, lang niet alle evenwijdig aan de belangen, die Enge land aan het Vasteland van Europa binden. Datzelfde kan men echter zeggen van het Franse Gemenebest, de Union Frangaise, die bestaat uit het moeder land, verbonden staten, protectoraten en koloniën. Ook deze gemeenschap ligt over alle vijf werelddelen verspreid en de onderscheidene belangen zijn even zeer van uiteenlopende aard. Voor Frankrijk is die verscheidenheid geen bezwaar om zich met hart en ziel aan het Verenigde Europa te wijden. Hoe is dat te verklaren? Frans Europa VERMOEDELIJK ligt het antwoord echter eenvoudig besloten in de Franse overtuiging, dat een Verenigd Europa vanzelf een Frans Europa wordt Niet, dat men daar bewust naar streeft, maar men ziet in het open gooien van de grenzen eenvoudig niets anders dan een mogelijkheid tot verbreiding van de Franse cultuur en uiteindelijk tot verfransing van het vergrote gebied. Een vorm van imperialisme van de geest, waarmee wij in de Beneluxlan- den toch wel rekening mogen houden. Daar zal, in alle vriendschap, iets te genover moeten staan. Natuurlijk weet de Fransman wel dat er ook nog iets anders is. En hij aan vaardt het ook wel zonder bezwaar, als het maar niet domineert. Toen ik vorige week door de straten van Parijs wan delde, zag ik er grote aanplakbiljetten op de zuilen, die de bevolking lieten weten, dat daar-en-daar de kunstver zameling van de Rotterdamse maecenas D. G. van Beuningen te bewonderen was. En tot tweemaal toe vertelde een marineman te Parijs me vol trots, dat hij een „Flamand" was, een zoon uit de Noordwesthoek van Frankrijk waar een deel van de arbeidersbevolking en van de plattelandsbewoners nog een Neder lands dialect spreekt. Beide officieren voelden het bestaan van een zekere verwantschap tussen Frans Vlaanderen en Nederland nog wel, maar zij kenden geen woord Nederlands en zij hadden er ook geen behoefte aan kennis te ne men van welke vorm der Nederlandse cultuur dan ook. Zij waren door de Franse geest geabsorbeerd. Datzelfde geldt voor de Elzas, de ge boortestreek van Robert Schuman. Deze minister, naar wie het Schuman-plan is genoemd, is in die provincie geboren, toen zij nog Duits was. Er wordt nog veel Duits gesproken, maar men be speurt er geen enkele Heim-ins-Reich- beweging. Het land is, in de geest, reeds verfranst. Ik ben er van overtuigd, dat het Saargebied op de duur elk heimwee naar das grosze Vaterland eveneens zal verliezen als de Fransen er maar lang genoeg blijven. In het groothertogdom Luxemburg heeft zich dat proces reeds voltrokken. Verfransing pAAN WIJ nog een stap verder. Naar de Franse zone van Duitsland. Twee maal ben ik er doorgetrokken. Begin 1950 en nu weer. En beide keren is het mij opgevallen, hoe de steden in dit gebied ten dele beginnen te verfransen. Zeker, er staat een gloednieuwe schouw burg te Freiburg met een eigen gezel schap, dat door en door Duits is, maar in Baden-Baden betalen Franse inge zetenen met franken bij een Franse groenteboer; te Rastatt kopen zij Franse kranten bij een winkelier die geen Duits spreekt en met tegenzin marken aanneemt; te Neustadt ziet men hun Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie Ine Med huisvrouwen met dat typisch Franse stokkebrood lopen. Het is ook opvallend hoeveel Franse namen voor Duitse ste den er in gebruik zijn: Trèves voor Trier, Spire voor Speyer, Coblence voor Koblenz, Maience voor Mainz, enz. Uit gesprekken met Franse officieren bleek mij, dat maar heel weinig Fran sen moeite doen om Duits te leren, maar dat vele Duitsers Frans spreken met een verbazend gemak. Geen wonder, zei een mijner zegslieden, hier is al sedert de dagen van Frederik de Grote die zijn landgoed Sans Souci bouwde naar het voorbeeld van Versailles sprake van een Franse cuulu rt.die soms meer soms minder naar voren is getreden, maar nooit is verdwenen en nu tot volle ontplooiing komt. Het behoort hier in de hoge Duitse kringen tot de bon ton goed Frans te spreken, Franse obeken te lezen en met Fransen om te gaan. Het is nog maar een dunne bovenlaag, die zo handelt, en daaronder gist nog sterk een eigen Duits sentiment, maar de Franse geest sijpelt door als men hem de tijd maar laat. En de Franse regering is nog helmaal niet voorne mens haar divisies terug te trekken uit Duitsland, ook niet als men daarnaast Duitse divisies zou gaan vormen. Men stuurt niet, als na 1918, negers en Ara bieren om de Duitsers onder de duim te houden, maar men laat b.v. recruten uit HE AMERIKAANSE, de Britse en de Franse troepen in Duits land vormen geen bezettingsleger meer. Niettemin vervullen zij nog steeds een taak in het belang van de veiligheid van West- Europa. Maar in de Franse zone liggen de zaken toch anders dan in de beide andere; hoe dat komt wordl in dit artikel uit eengezet. Zuid-Frankrijk in de Palts opkomen, alsof het een stuk Frans grondgebied ware. Duits Europa IS DIT ALLES nu glad verkeerd? Laai ik vooropstellen, dat het anders is dan elders. Zeker er zijn in de Britse en de Amerikaanse zone ook talloze Duitsers die Engels spreken en gom kauwen, maar het is mijn indruk, dat die niet verengelsen of veramerikanise ren, althans veel minder. Een feit is, dat de Duitser, die in het algemeen evenals de Fransman zo niet in nog sterkere mate een voorstander is van hetzelf de Verenigde Europa, maar in zijn ogen wordt dat dan een Grosz-Deutschland. Ook al weer omdat hij zich geen ander Europa kan voorstellen. Dat weet de Fransman wel (al betwijfel ik of hij de Duitser begrijpt), maar daarom ge bruikt hij zijn troepen niet om de Duit sers, maar om het Deutschtum uit te roeien, voor zover dat binnen zijn bereik ligt. Engelsen en Amerikanen voelen daaraan geen behoefte. Cultureel zal de Duitser in de Franse zone de strijd ver liezen, commercieel ziet hij misschien kans hem de baas te worden. Ik zal mij maar niet verdiepen in de vraag of dat een gelukkige synthese zou zijn. Maar hoe dan ook, het is voor ons in de Benelux nodig de ogen wijd open te houden voor deze dingen en der zei ver ontwikkeling. Wij mogen dan een minderheid vormen, maar wij zullen niettemin een eigen plaats moeten zien te behouden binnen het grote geheel. Beter zou het zijn, dat de Franse geest en de Duitse koopmanschap zouden overgaan in een Europese geest en een Europees koopmanschap, maar dat ware voorlopig nog te veel gevergd. Volgens een officiële publicatie van de KNVB in de Sportkroniek zal de promotie-degradatieregeling voor de tweede, derde, vierde klasse en reserve- klasse in district West I ais volgt wor den toegepast: 2e klasse Degradatie: De nummers laatst van de 2e klas A en B degraderen automa tisch naar de 3e klas. 3e klasse Promotie: De kampioenen van de 3e klas A en B spelen een gehele com petitie om één plaats in de 2e klas. De kampioenen van de 3e klas C en D idem. Degradatie: De nummers laatst van de 3e klas A, B, C en D degraderen automatisch naar de 4e klas. 4e klasse Promotie: De kampioenen van de 4e klas A en B spelen een gehele com petitie om een plaats in de 3e klas. De kampioenen van de 4e klas C en D idem; 4e klas E en F idem; 4e klas G en H idem. Degradatie: De nummers laatst van de 4e klas A, B- C, D, E, F, G en H degraderen automatisch naar de afde lingen. Reserve le klasse Degradatie: Nummer laatst van de reserve le klas degradeert automatisch naar de reserve 2e klas. Reserve 2e klasse Promotie: De kampioenen van de reserve 2e klas A, B en C spelen een gehele competitie om één plaats in de reserve le klas. Degradatie: De nummers laatst van de reserve 2e klas degraderen automa tisch naar de reserve 3e klas. KRUSEMANS uitgeverij in Den Haag 1- eft met geringe, maar niet minder merkbare aarzeling een eerste herdruk van „Vergeef ons", van de in Amerika populaire schrijver Lloyd Douglas op de markt gebracht. Hoewel dit de ze vende maal is, dat Kruseman deze Amerikaan bij ons introduceert, kun nen we nog niet zeggen, dat Douglas in Nederland veel vereerders heeft. Mis schien hadden vorige boeken van hem teveel die hang tot mysticisme van hun schrijver. Douglas scheen zelf niet ge reed met de problemen welke hij het publiek presenteerde. In „Vergeef Ons" ontbreekt dit kenmerk. We worden al leen geconfronteerd met 's mensen on ontkoombaarheid aan het lot. Van op zet en uitwerking is het echter een knap boek geworden, dat handelt over de avonturen van een jongmens, dat in de moeilijkste omstandigheden zichzelf ln evenwicht moet brengen In de over het algemeen gopde vertaling van H. J. J. Maas is de Nederlandse versie van het „slang" wat lachwekkend. Reserve 3e klasse Promotie: De kampioenen van de reserve 3e klas A, B en C spelen een gehele competitie om één plaats in de reserve 2e klas. De kampioenen van de reserve 3e klas D, E en F idem. De kampioenen van de reserve 3e klas G, H en I idem. Degradatie: De nummers laatst van de reserve 3e klas A t.m. I degraderen naar de afdelingen. 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheuma- tische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Adv. I.M. (Advertentie, lng. Med.) Vergadering ie Alkmaar De verhouding NWBNBVLO staat momenteel in het middelpunt van de belangstelling bij ongetwijfeld alle wan delaars in Nederland en zelfs buiten onze grenzen. De NWB heeft nu op de laatst gehouden buitengewone vergade ring besloten, zelf een Vierdaagse te or ganiseren. Gezien dit besluit, zal bij ve len de vraag rijzen, waarom de Neder landse Wandelsportbond deze beslissing nam. Op grond hiervan heeft het be stuur gemeend, een vergadering te moe ten beleggen voor alle wandelaars uit de kop van Noord Holland, en wel op Zaterdag 13 December in 't Gulden Vlies, Koorstraat 20 te Alkmaar. Tij dens deze bijeenkomst, die om drie uur begint, zullen als sprekers optreden de heren drs. W. J. Bijleveld (lid NBVLO), H. C. Runge (secretaris NWB) en S. Visser (voorzitter afdeling Noord-Hol land der NWB). Deze sprekers stellen zich voor, de kwestie NWB—NBVLO te belichten.de noodzaak van een NWB-Vierdaagse aan te tonen en mededelingen te doen in zake de vorderingen in deze. Geduren de de pauze zal men schriftelijk vragen mogen stellen, die in het tweede ge deelte van de vergadering zullen wor den beantwoord. Daarna kan men zich ook mondeling tot de sprekers richten. Een ieder heeft tot deze bijeenkomst vrij toegang. Ter vaststelling van een Westelijk hockey-elftal voor de districts wedstrij den zal Zaterdag 13 December op Klein Zwitserland te Den Haag een wedstrijd worden gespeeld tussen een Voorlopig Westelijk elftal en een com binatie van de ploegen HHYC en TOGO. Het voorlopig Westelijk B-elf- tal is als volgt samengesteld: Dorhout Mees (Stichtse); Garrels (HJHYC) en Terlingen (Be Fair); Korpershoek (Hil versum), Fnoep (A'dam), en Wagener (Hilversum); Hillenius (TOGO), Bou- man (BMHC), Hooghiemstra (SCHC), Hillen (Groen-Geel) en Tholen (Be Fair). De samenstelling van de combinatie TOGO en HHYC is: Anjema (TOGO); Tuyt en Drijver (beiden TOGO); K. v. Heel, W. van Heel en Tiel (allen HHYC); Gerritsen, Boerstra, Ubbens, Kruyze (allen HHYC) en Esser (TO GO). 127. Mevrouw Babbelgraag had ge lijk. Het kasteel van Baron Van Pot- tum verkeerde in een verwcarloosde toestand, want de laatste tien jaren was er niets meer ran gedaan. „Je huis heeft dringend iemand nodie!" her haalde mevrouw Babbelgraag nog eens, terwijl zij om zich heen keek. „En ik zelf ook," antwoordde de baron. „Sinds Johan weg is, heb ik het hier zo eenzaam gehrd, niet om uit te hou den! Vooral niet sinds dat Betere-Ik van me mij 's nachts komt lastig val len. Ik kan niet meer tegen het alleen zijn. Wat zou het prettig zijn om weer iemrnd om mij heen te hebben. Weet jij misschien iemand Miesje?" Vragend keek de baron mevrouw Babbelgraag aan, maar deze dame was hem al om de nek gevlogen, terwijl ze blozend uitriep: „Wat een fijngevoelige manier om zoiets te zeggen, Pieter.Wat maak je me gelukkig!" En vóór da verbaasde brron begreep, wat er ge beurde, had hij twee dikke kussen van mevrouw Babbelgraag te pakken. Op elke wang één, „Ja, maar Miesje...." stotterde hij. „Je begrijpt het niet." Op drt ogenblik werd er lang en dringend gebeld en de baron was wel verplicht om open te doen. Voor de deur ston den Pim. Pam en Pom. Zij hadden een groot pak bij zich. „Kom binnen, jon gens," riep de baron. ..Jullie komen me zeker wat brengen?" „Een appel taart," riep Pfm. „Dat heb ik u toch al voorspeld!" lAOvertentie ing. Med.) Het Joegoslavische radiostation Ljubljana zal vandaag de zes sympho- nische epigrammen van de Nederland se toondichter Willem Pijper uitzen den. Van „luchtjes" gesproken niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. Bij hotel „De Piashoeve" te Vinken veen is door de oud-hardrijder Kremer een 400 meter baan uitgezet op schitte rend ijs, waar sedert enkele dagen door verschillende rijders druk wordt ge oefend. Van de kernploeg van de K. N. S. B. bleek echter alleen Wim van der Voort de tocht naar Vinkenveen te hebben gemaakt, want de andere leden waren door militaire dienst of werk zaamheden verhinderd. Wim van der Voort werd bij het rijden van de oefen ronden gesteund door Ekelschot, Breed, Jan Langedijk, De Goede en zijn broer Adri van der Voort. Zaterdag 13 December zullen, ijs en weder dienende, te Amersfoort wed strijden worden gehouden op de schaats. Er zal gereden worden op de 500 en 1500 meter, terwijl verder een afvalrace op het programma staat. Door de commissie hardrijden lange baan van de KNSB zijn de volgende rijders uitgenodigd om aan deze wed strijden deel te nemen: Broekman, Huiskens, Maarsse, Van der Voort, Kokkie van der Eist, Van 't Oever, Charisius, De Graaf, Oltshoorn, Schu ier, De Goede en Sleuring. De wed strijden zullen door de televisie wor den uitgezonden. Dr Schacht is in Damascus aange komen om de financiële situatie in Syrië, alsmede de uitvoering van di verse grote werken, zoals aanleg van spoorwegen en havenbouw, te bestude ren. PAS-TIL l_ E S VOORKOMING VAN GRIEP (Advertentie, lng. Med.) Advertentie. lng. Med.) DOOR. 57) Juffrouw Silver wilde nog meer zeggen, doch op dit ogenblik kwam Cecily weer binnen. Ze was bloots hoofds, maar had een bontmantel aan getrokken. In de hand droeg ze een koffertje, dat ze naast zich neerzette. Bramble sprong uit de stoel van Mo nica Abbott en rende Cecily tegemoet. Hem strelende, zei ze: „Wil je het mijn 'ouders vertellen als ze thuis komen: Ik ga naar mijn eigen huis." „Lieve help!" riep juffrouw Silver uit. „Cis!" riep Frank, zich in zijn stoel omdraaiend. Met rode wangen en glinsterende ogen bleef ze voor hem staan. „Je hoorde wat ik zegik ga naar huis." Na die ene spontane uitroep was Frank alweer van de verbazing be komen. Op zijn gewone onverschillige toon zei hij: „Vraag ik soms waarom? Maar Monica zal bet wél. De tijgerin zal vragen: „Waar heb je mijn welp geiaten?" Driftig op de grond stampend, riep Cecily: „Je kunt haar zeggen, dat ik naar huis ben gegaan." „Je vervalt nogal in herhalingen, vindt je zelf niet? Kun je niet beter wachten o"i 't haar zélf te vertellen?" „Neen, dat geloof ik niet. Ik heb geen zin in herrie." Zich tot juffrouw Silver wendend, ging ze voort: „U kunt het haar vertellen; het is heel eenvoudig. Grant en ik hebben samen getwistdaar heeft niemand anders wat mee te maken. Als hij verdacht wordt van die moorden, ga ik naar hem terug. Later kunnen we onze ru zie voortzetten. De mensen moeten niet denken, dat ik in zijn schuld ge loof." Juffrouw Silver breide kalmpjes door, terwijl de rose wol van de naal den omlaag kronkelde. Frank stond uit zijn stoel op. Hij wist, dat Cecily zich niet liet gezeggen, al van kind af aan nietmaar Mo nica zou in elk geval verwachten, dat hij het geprobeerd had. Daarom zei hij: „Cis, één va- die drie mannen moet het zijn. Zou 't niet beter zijn als je wachtte?" Hem vast ir de ogen kijkend, ant woordde ze: „Grant is het niet." En toen aan 't adres van juffrouw Silver: „Wilt u ons helpen?" „Maar, lieve kind...." „Frank zegt, dat u altijd raad weet. U belast u beroepshalve met criminele zaken, nietwaar? Ik verzoek u, deze voor mijen Grant, te behandelen" Nu zwegen de naalden even. Juf- fromv Silver keek Cecily aan. „Lieve kind", sprak ze, „ik kan me niet voor de een of andere persoon met een zaak belasten. Miin enme doel kan zijn de waarheid uit te v;-den." „Dat is hetzelfde wat ik wil", her nam Cecily ferm. „Je bent wel vol vertrouwen". „Dat ben ik". „Veronderstel nu eens. dat je ver trouwen misplaatst was. Veronderstel, dat ik me met de zaak belastte en de waarheid je erg teleurstelde". Cecily was van hoogrood nu doods bleek geworden. Vastberaden ant woordde ze echter; „Leugens zijn nooit goed. Ik wil de waarheid. Nog eens- Wilt u zich met de zaak belasten?" HOOFDSTUK XXXI. Nadat Frank Abbott het achterlicht van de auto geleidelijk had zien ver dwijnen, ging hij naar de huiskamer terug. „Nu", ze hij, „ik zal wat de Fransen noemen een „precis" voor de chef moe ten opmaken, maar een Engels woord ervoor dienen te vinden, anders zal hij op z'n achterste benen gaan staan, 't Was al erg genoeg voor hem. dat die Ferrand een Fransman was, maar van mij zou hij absoluut geen Frans dul den. Kunt u me niet aan een woord voor „précis" helpen?" „Samenvatting", hielp juffrouw Silver. „Goed, dank u voor uw hulp. Ik ga naar de biblotheek. U kunt Monica wel over Cis' .besluit inlichten". „Ik denk, dat het haar pleizer zal doen", antwoordde juffrouw Silver glimlachend. „Vroeger wel. maar nu? Maar enfin, geen zorgen vóór de tijd. Ik had Cis toch niet kunnen tegenhouden". Hij verliet de kamer en juffrouw Silver bleef rustig zitten breien. De stilte om haar heen werd eerst ver broken om goed half elf, toen ze de voordeur hoorde opengaan en een man nenstem zeggen: „Doe geen moeite., ik ga wel naar binnen" Op die woorden volgde de ietwat dramatische „entrée" van Mark Harlow met lichtelijk ver warde haren en verstrooid uiterlijk Het tweede meisje, Ruth, dat hem niet had kunnen- tegenhouden, ging mompe lend haar zuster en juffrouw Nayhew de huishoudster, van ziin eigenmach tig optreden verwittigen. Mark Harlow sloot de kamerdeur achter zich, keek in het rond en vroeg toen: „Waar is Cis?" In gewone omstandigheden zou juf frouw Silver verontwaardigd zijn ge weest over deze inbreuk op de burger lijke beleefdheid, maar nu achtte zij het geraden, niet van enig ongenoegen te doen blijken. Even glimlachend, zeide ze dus vriendelijk: „Gaat u zit ten, meneer Harlow". Hij kwam een paar stappen naderbij en herhaalde zijn vraag. „Waar is Cis? Ik moet haar spreken". Juffrouw Silver keek hem nauwlet tend aan en constateerde, dat het ar tistieke temperament, waarop Frank Abbott had gezinspeeld, zich nog in stijgende lijn bewoog. Kalm en opge wekt antwoordde ze: „Mevrouw Ha- thawav is naar huis gegaan". „Wat?" „Ze is naar „Deeriside" teruggekeerd" Deze mededeling scheen hem ziin laatste notie van goede manieren te doen verliezen Luider en ruwer dan zoeven herhaalde hij: „Wat?" en voeg de eraan toe: „U weet niet, waarover u preekt". „Meneer Harlow Iets in haar blik en wijze van spre ken bracht hem enigszins tot bezin ning; deed hem zelfs, zij het op onge duldige toon, een soort verontschuldi ging uiten. „O, neemt u mij niet kwalijk! Maar er moet een vergissing in het spel we zen. Ze zou nooit naar „Deepside" te rug gaan, al was het de laatste plaats ter wereldvooral niet nu!" Juffrouw Silver kuchte en vroeg toen: „Waarom zegt u dat, meneer Harlow?" Mark Harlow wierp zich in de stoei, waarop Frank had gezeten en barstte in een woordenstroom los. „Wat mankeert die neef van haar. die Abbott? Waarom heeft hij haar niet tegengehouden? Weet u dan niet, dat Grant Hathaway tot over de oren in die moordzaak betrokken is? Hoe dan ook, Frank Abbott weet het opperbest. Ze had niet mogen teruggaan. Hij had het haar moeten beletten!" Nu de inschrijving voor het FIFA- jeugdtornooi, dat omstreeks Pasen 1953 te Brussel zal worden gehouden, is ge sloten, blijken veertien landen zich als deelnemers te hebben gemeld. Het zijn: Nederland, Frankrijk, Oostenrijk, Noord Ierland, Ierse Vrijstaat, Luxemburg, Turkije, Engeland, Spanje, Zuid-Slavië, Zwitserland, West-Duitsland en Argen tinië. In gezamenlijk overleg hebben de KNVB en de Belgische Voetbalbond de ontmoetingen tussen de Oranjeploeg en het Belgische elftal voor het sei zoen 1953—1954 op de volgende data vastgesteld: 25 October 1953 te Am sterdam of Rotterdam: Nederland België; 4 April 1954 te Antwerpen: BelgiëNederland. (Advertentie, lng. Med.) HET CONCERTGEBOUWOR KEST onder leiding van de Hon gaarse dirigent Ferenc Fricsay. Het programma vermeldt de Haf j- nersymphonie, van Mozart, eigen lijk een uitgebreide serenade in de trant van de Kleine Nacht- musik en dus geen zwaar-op-de- hands werk, en het vioolconcert in D, KV 218, met die zangerig- muzikale solopartij, waarvan Mo zart het geheim had. Johanna Martzy speelt de solo. Strawins- ky's balletmuziek Petrouch ka, een kostelijk kermisachtig mu ziekstuk, besluit het programma- Geen zware muzikale problemen, maar een stroom van waarachti ge muziek die een vreugde is voor het oor. (Donderdag 20.20 over Hilversum II, 298 m). DONDERDAG 11 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KFO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 1000 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.40 Contra bas en piano. 14.00 Metropole-Orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Omroeporkest en soliste. 16.00 Bijbellezing. 16.30 So praan, fluit en clavecimbel. 17.00 „De stroper uit de oude molen", hoorspel. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Marinierskapel. 18.35 „Op de Stelling". 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weer- berichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Interviews. 22.15 Koorzang. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O-S.-berichten. 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8 45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra mofoonmuziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram.muziek. 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionne tje". 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin gen. 12.33 Orgelspel. 12.50 „Uit het Be drijfsleven". 13.00 Nieuws. 13:15 Mede delingen of gram.muziek. 13.20 Dans muziek. 13.55 „Londen en Parijs", hoor spel, 14.35 Pianorecital. 15 00 Voor de zieken. 16.00 Gram.muziek. 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16,30 Gramofoon. muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Gram.muziek. 174^ RegeringsuitzendingIr. G. Santing- ..Weer, wind en water op de Beneden windse eilanden". 18 00 Nieuws. 1®- Sportproblemen18 25 Lichte mUZ*elS' 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19- Discogramofoonmu/iek. 19 40 Rondeta e parlement. 20.00 Nieuws. 20 05 Grarn - foonmuziek 20.20 Concertgebouworkest en soliste. (Pl.m. 21.05-21 30 Voordracni rnet muziek Pl.m. 22 15 GrammuzieK' 22.25 Joegoslavische volksmelodieën. Z Nieuws. 23.15 Sportaotualiteiten. 23.W 24.00 Gramofoonmuziek.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8