V00RKEURDAGEN Melkpr ged Naar het Athene van Italië Stad en Omgeving De brandweer kwam bijeen De Ned. Herv. Kerk over de vraag van oorlog en vrede r Nader beraad over drie of vier corpsen Brandweer accoord met verklaring Kmtetalage Versiering Fa. JAN KUHNE Trein naar Den Helder bleef steken ACtNOA Ruime aanvoer op kaasmarkt is noodzakelijk voor prijsvorming Zuiveldirecteuren twijfelen aan eenvoudige oplossing van het probleem Veel scheepvaart in het Noordhollands Kanaal Oud-raadslid Dekker overleden Lied van verlangen De straten werden ijsbanen NACO bleef thuis DAMES WINTERMANTELS enHEREN-WINTERJASSEN Dodelijke val van fiets Lana gewachf en ioch gekregen U L.Q.-schooi werd uitgebreid met vier moderne lokalen Naast nieuwe school nieuw onderwijs BURGERLIJKE STAND Boeiende lezing voor Nutsdepartement KORTE HAREN NU IN DE MODE Ds J. Dikboom sprak voor Kerk en vrede" IJSBAAN HEILOO ZONDER FINANCIëLE ZORGEN Hef bouwrijp maken van hef terrein Westerweg MARKTBERICHTEN Gebrek aan op vet\ Ontstemming melkprijsbe Jimmy «Si, DONDERDAG XI DECEMBER 1952 Het behoeft geen verwondering te wekken, dat voor de gisteravond in de bovenzaal van café „Tom" op het Waagplein gehouden vergadering van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer een zeer grote belangstelling bestond. Vrijwel alle resterende 6C hoofd- en brandweerlieden waren naar deze bijeenkomst gekomen. Naar wy vernemen, heeft de com mandant op deze vergadering een verklaring afgelegd over de gang van zaken in de afgelopen maanden. Hier op werd gepauzeerd teneinde de aan wezigen in de gelegenheid te stellen zich over het gesprokene te beraden. Na de hervatting van de vergadering werd de vraag gesteld of er onder de aanwezige brandweerlieden twijfel be stond over de juistheid van de afge legde verklaring. Geen der bezoekers beantwoordde deze vraag bevestigend. Evenmin wensten de brandweerlieden gebruik te maken van de mogelijkheid van een nadere toelichting. Voorlezing werd gedaan van een brief, ondertekend door de hoofdbrand meester een brandmeester en een ad junct-brandmeester, waarin deze de brandweer dankten voor de ondervon den vriendschap en mededeling deden, dat er hunnerzijds geen rancune-gevoe- lens leven. De commandant verklaarde mede namens de hoofdlieden dat ook van deze zijde geen wijziging is geko men in de vriendschappelijke verhou ding tot de drie scheidende functionaris sen. Vervolgens werd, zo vernemen wij, van gedachten gewisseld over de re organisatie van de brandweer in Alk maar. De commandant legde de corp sen ter bespreking in de corpsverga deringen de suggestie voor of naast de corpsen Limmen en Oterleek - voor wat Alkmaar betreft, overgeschakeld zal worden op een drie-corpsenstelsel, dan wel het systeem van vier corpsen zal worden gehandhaafd. Enige brand weerlieden gaven uiting aan hun me ning, dat met de thans bestaande drie corpsen kan worden volstaan. De corpsen zullen hierover echter nader beraadslagen en ieder afzonderlijk voorstellen doen aan het college van hoofdlieden, waarna de toekomstige vorm van de brandweer ter beslissing aan B. en W. zal worden voorgelegd. Verdronkenoord 133 1001 ideeën in onze etalage lAdvertentie. Lng Medj Het schijnt in ieder geval niet in de bedoeling te liggen een nieuw Lad der-corps te formeren. Mocht de brand weer de samenstelling van een vierde corps noodzakelijk achten, dan zal het vierde corps evenals de overige drie een normaal corps zijn. De Ladderwa gen zal in de toekomst, met het dienst doende corps uitrukken. Teneinde da nodige vaardigheid te verkrijgen, zul len zowel „Kracht cn Vlugheid", „Kwiek" als „Burgerplicht" op korte termijn intensief met de ladderwagen oefenen. Ter overbrugging van de tijd, welks hiervoor nodig is, zijn van ieder corps drie brandweerlieden aanwezig, die bij voorkomende branden de ladderwagen zullen bedienen. Reeds voor heden avond is voor dit negental een oefe ning uitgeschreven. Door een defect aan de remblokken is de trein, die gisteravond om 17.48 uit Alkmaar naar Den Helder vertrok in Schagen blijven steken. De passagiers moesten overstappen in de trein, die een half uur later om 19.04 in Den Helder pleegt aan te komen. DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Paljas (18 j.l; Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De vrolij ke avonturen van Lady Godiva (18 j.) Harmonie Theater, 8 uur: Muziek voor millioenen (alle leeft.) ;Cinema Ameri- eain, 8 uur: Nachtwaché (14 jr.). Gul den Vlies, 8 uur: HOV-concert. XVapen van Heemskerk, 8 uur: Filmavond Herv. Jeugdraad. De Rustende Jager, Bergen, 8 uur: Demonstratieavond groente- en fruit handel. De Rustende Jager. Heiloo, 8 uur: Lezing J. Rees voor de Dageraad. VRIJDAG Cinema Americain. 3 uur: Vrouwen en opium (18 jr.); Victoria Theater. 8 uur: Dc verboden vrucht (18 jr.): Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen begint een nieuwe dag (18 j.)Harmonie Thea ter, 8 uur: S.O.S. Kind vermist (14 jr.) Stedelijk Museum, 8.30 uur: Opening schilderijententoonstelling „Doorwer ken". Wapen van Heemskerk. 8 uur: Balavond VOKZOS. Gulden Vlies, 8 u.: Dr R. Teunissen spreekt voor Schola Publica. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 22.54 11.27 Vrijdag 24.00 12.10 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 22.59 10.26 15.57 4.26 Vrijdag 0.05 12.15 18.05 16.15 DIENST APOTHEKEN. Na 6 uur is voor spoedgevallen ge opend apotheek Kruisinga in de Koor- straat. IN DE algemene vergadering van de Bond van op Coöperatieve grondslag wer kende zuivelfabrieken is door de heer Snijders (Egmondermeer) een lans ge broken voor de Alkmaarse Kaasmarkt. Hij waarschuwde de leden van de bond tegen de gedurig voortgaande afbrokkeling van de markt. Als wij niet zorgen voor een ruime aanvoer blijven de handelaren weg en is pr van een prijsvor ming geen sprake. „Men moet er ernstig rekening mee houden", aldus de heer Snijders, „dat dc markt, als zij eenmaal verdwenen is, nooit zal terugkeren". Spreker gaf de voorzitters van de zuivelfabrieken in overweging een Vergade ring te beleggen om na te gaan of in de kwijnende toestand van de markt, die voor de Nederlandse zuivelindustrie een propaganda levert zonder weerga, geen verandering is te brengen. Al zal de markt t.a.v. de verkoop dan ook niet meer van zo grote bete kenis als vroeger zijn, zij moet be houden blijven en daarvoor is het nodig, dat de fabrieken wekelijks een deel van hun productie daarvoor af staan. Het is hun eigen, welbegrepen belang, dat zij er gezamenlijk zorg voor dragen, dat er althans voldoende aanvoer blijft om deze unieke en doel treffende reclame voor hun product niet nodeloos verloren te laten gaan. Red.) Bevroren IJselmeer brengt Als gevolg van de ijsgang op het IJselmeer valt de laatste weken een toegenomen scheepvaartverkeer op het Noordhollands Kanaal te constateren. In de periode_ van 1 tot en met 6 dezer passeerden 485" schepen met een totale inhoud van 70.082 ton de Schermer vlotbrug te Alkmaar. Onder deze vaartuigen bevonden zich 13 kustvaarders en talrijke aken, waarvan de grootste een inhoud had van 1500 ton. Deze drukke passage geeft aan het brugpersoneel veel werk. De vlotbrug moest in 6 dagen tijd dan ook 428 maal worden geopend, waaronder 17 maal 's nachts. Veel hinder wordt daarbij van drijf- ijs ondervonden, dat na iedere ope ning tussende zich weer sluitende brughelften moet worden verwijderd. De normale passage bedraagt 300 vaartuigen per week, waarbij wordt opgemerkt, dat de vlotbrug tussen 1 October en 1 Mei 's Zondags niet wordt geopend. Op 74-jarige leeftijd is hier ter stede overleden de heer P. Dekker, een be kend figuur in de aannemerswereld, die een belangrijke rol in de vakbeweging en in de politiek hier ter stede heeft gespeeld en ook enige jaren raadslid is geweest. De heer Dekker werd geboren in 1878 in St. Maartensbrug en woont sinds 1902 in Alkmaar. In dat jaar sloot hij zich als bouwvakarbeider aan bij de Timmer- liedenbond, die later is opgegaan in de Algemene Nederl. Bouwarbeidersbond waarvan hij vele jaren voorzitter en lid van de bondsraad is geweest. In 1902 werd de heer Dekker lid van de afdeling der SDAP, waarvan hij la ter ook voorzitter was. Hij leidde in 1919 hier ter stede de staking der bouwvakarbeiders en in 1920 aan arbei derszijde de uitsluiting in deze vakken. Bij de verkiezingen in 1927 werd hij tot raadslid gekozen en hij bedankte in 1929 weer voor dat lidmaatschap. In 1936 werd de heer Dekker fussentijds opnieuw raadslid en hij werd in 1939 weer voor vier jaren gekozen. Hoewel de heer Dekker slechts tot 14-jarige leeftijd de school bezocht, toonde hij zich steeds een man, die op de vooraanstaande plaatsen welke hij in de S.D.A.P. bekleedde en in de vakbe weging met veel tact en beleid en met grote kennis van zaken en toestanden leiding kon geven. De heer Dekker was een bekend Alkmaars aannemer en heeft verscheidene panden in onze ge meente gebouwd. Zondag werd de heer Dekker door een beroerte getroffen, waarvoor hij Maandag in het Centraal Ziekenhuis werd opgenomen, waar hij hedenmor gen is overleden. De begrafenis zal Maandagmiddag te 2 uur plaats vinden op de Algernon» Begraafplaats. De stoet vertrekt om 2 uur van het Centraal Ziekenhuis. DE handel is Alkmaar goed gezind en zal zeker van zijn belangstelling biijk geven als er een voldoende aan voel' tot stand word' gebracht. Dit laatste is niet zo moeilijk en men dient daarbij te bedenken, dat tegenover de geiinge kosten vele baten staan, Hoewel de aanwezigen de woorden van de heer Snijders met applaus on derstreepten, bleek toch, dat men van een gemakkelijke oplossing van het vraagstuk niet bepaald overtuigd was. De heer Lont uit Oude Niedovp er kende, dat de markt als reclameob ject van grote betekenis is, maar dat zij cis handelsplaats geen enkele in vloed op het prijsbeleid meer uit oefent. Hij zei onomwonden, dat in Alkmaar geen priizen worden ge maakt, maar gekraakt. Tegen de laat ste bewering rezen uit de vergadering enkele protesten, omdat sommige leden van oordeel waren, dat de Alkmaarse kaasmarkt wel degelijk een functie vervult bij de prijsvorming van de Edammer kaas. De voorzitter, de neer K Hogetoorn, betwijfelde of de markt zich tot haar vroegere positie zon kun nen herstellen. Zijns inziens is dit on mogelijk, omdat de wijziging in de structuur van de zuivelbereiding bij vroeger vergeleken weinig verwach tingen in deze dichting onenlaat. De voorden van de heer Snijders kwali ficeerde hij als een liedje van verlan gen. Als realiteit noemde spr. de moei lijkheden, die men ieder jaar ontmoet om de nodige subsidie los te krijgen, waarmee de markt in stand wordt ge houden. Reeds nu is het een lastig probleem de vergoeding aan de aan voerders voor transportkosten en in drogen te vergaren en een grotere aanvoer zou dit vraagstmi dus nog nijpender maken. (Het is duidelijk, dat de kaasmarkt voor de handel zelf niet meer de be tekenis van vroeger zal kunnen krij gen. Daarvoor zijn de omstandigheden, waaronder gefabriceerd en verhandeld wordt in de na-oorlogse jaren te zeer gewijzigd. Wat niet wegneemt, dat de markt voor de prijszetting van grote betekenis blijft en van nog veel groter belang is voor de reclame voor ons product. Nooit indrukwekkender en nooit goedkoper zou men die reclame kunnen maken dan op de wijze waarop dit thans geschiedt, nu jaarlijks meer dan honderdduizend toeristen speciaal voor de kaas en de markt naar Alk maar komen. Dit moet vóór alle.s behouden wor den en het is duidelijk, dat het ver dwijnt en nimmer terugkomt, als men de mrakt door een te geringe aanvoer laat verkwijnen. De heer Snijders heeft dat zeer juist gezien en nog tijdig een waarschuwend woord gesproken. Met krampachtig gebogen tenen zijn onze brave inwoners vanmorgen nao.' hun werk getogen. Heel voorzichtig en wat houterig door al die gespannen spieren zijn ze weggeschuijeld van de heerVjk stroeve mat in de huiskamer, overgeleverd aan de verraderlijke spiegelgladde ijsbanen, die gisteren nog gewoon straat waren, maar nu glow- men om het plezier van de te verwacn- j ten valpartijen. Ze zijn niet uitgeblc- vsn. Alle krampachtige reflexen ten j spijt heeft menigeen vanmorgen de grona onder zich voelen verdxvijnen om een tel later tot de ontdekking U komen, dat de harde straatstenen toch niet zo heel ver weg waren. De komst van de zandsprgeiers van gemeente werken werd door de dolenden dan pok met vreugde begroet en hun hul peloosheid veranderde cp het zand laagje weer in voldoende eigenwaarde om ieder zijn weg te doen vervolgen. De mensen van de NACO kwamen al vroeg bijeen en namen het besluit de diensten te staken tot het licht werd op straat en de voornaamste wegen met zand zouden zijn afgedekt. Een van de eerste bussen, die uit reed ivas die naar Egmond om S uur. Den Helder volgde om 9.15 uur. Oud karspel 10.15 en Purmerend om. il.15 uur. De stadsbus begon om kwart voor tien voorzichtig aan haar route. Gisteravond reeds kwam menige weggebruiker tot de onaangename ont dekking, dat de winter behalve feeërie ke sneeuwlandschappen ook nog wel wat anders in petto heeft. Een Alk maarse automobilist, die om elf uur gisteravond uit Rotterdam vertrok, gleed pas vanmorgen om kwart over vijf de kaasstad binnen. De DUW-arbeiders zijn wegens de gladheid vanmorgen niet naar hun werkobjecten vertrokken. Nog vóór de a s. feestdagen bieden wij U thans onze PRACHTIGE COLLECTIE voor sterk verlaagde prijzen aan Te Warmenhuizen heeft zich een tra gisch sterfgeval voorgedaan. De heer K. de Vet, wonende in de Fabrieksstraat, is bij de Tuitjehornerbrug van zijn fiets gevallen en was dadelijK dood. Dr Groeh- hart, die dadelijk werd ontboden, con stateerde een hartverlamming. De man laat vier kinderen achter; zijn vrouw was reeds eerder overleden. (Advertentie, lng. Med.) I'VE VIER nieuwe lokalen, waarnaar de directeur van de openbare ULO-school aan de Krelagestraat, de heer J. Hoekstra, zoveel jaren heeft gesnakt, zijn gisteravond door de wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, officieel in gebruik gesteld met een toespraak, waarin hij de langdurige vervallen staat van het gebouw erkende, doch waarin hij tevens aandacht vroeg voor de moeilijk heden, die er in 1947, vlak na de oorlog, bestonden met betrekking tot de scholen bouw. Er is gedokterd aan vele plannetjes en ook is terdege onderzocht of de sterke toeloop van leerlingen naar hel vervolgonderwijs niet van tijdelijke aard zou zijn. Men wilde niet het risico lopen een aantal nieuwe lokalen te gaan bou wen, die later misschien niet bevolkt zouden kunnen worden. TN 1951 vond de heer Hoekstra, dat het gemeentebestuur lang genoeg de zaak had kunnen bekijken en hij bond andermaal de kat de bel aan. Zijn her nieuwd verzoek om de school op te knappen en de zozeer benodigde uit breiding te geven vond gehoor en de bescheiden wensen, die hij had ge koesterd, werden zelfs ruimschoots vervuld. In plaats van een lokaal op zolder werd zijn school verrijkt met Geboren: Karin D. M„ d. van J. H Simons en A. M. J. Zijlstra. Mar- tinus, z. van H. Jorrtisma en M. Hopman. Gerrit, z. van T. van Wanrooy èn R. T. Swertz. Adrianus H., z. van P. J. Haring en H. G. M. Plas. Robert, z. van A. Vogelpoel en M. de Rijke. Eve line, d. van J. Bakker en A. T. Appel. Getrouwd Berto Koorn ên Dirkje Fahner. Het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen maakte gisteren geestelijk een reis naar zonniger streken dan deze lage landen met hun winterse kou. De heer J. Jon- genelen uit Utrecht hield een lezing met lichtbeelden over Florence, de hooifdstad van de Italiaanse provincie Toscane, de stad die men wel het Athene van Italië noemt, om de ge weldige hoeveelheid kunstschatten die er ligt opgetast. Paleizen, musea, kerken en andere historische monumenten bij tientallen vinden we in dit schone Florence met De heer J. Fs van Mol heeft onlangs op het nationale concours te Amster dam een derde prijs behaald met een Panache-kapsel, dat men hierbij ziet afgebeeld. Korte haren zijn op het ogenblik de grote mode en krullen ho ren in de nieuwe stijl niet thuis. Daar om gebruikt men voor de Panache-lijn een soepel permanent als basis', waar na haren in de vereiste coupe worden geknipt, zodat het kapsel kan worden aangepast aan de verschillende typen. Het hier getoonde kapsel was geverfd in de nieuwe modekleur gris-bleu. De lengte van de haren is slechts twee a drie centimeter. Op de ene foto ziet men de heer Van Mol aan het werk, de andere toont het avondkapsel, zo als dit op het concours werd vervaar digd. Mevrouw Van Mol diende als model. ALS HET Herderlijk Schrijven der Ned. Herv. Kerk over oorlog en vrede erkent, dat de christelijke kerk alle nationale grenzen te buiten gaat en doorbreekt als er wordt gesproken van een geraffineerd spel van krachten, dat de onder scheiding tussen aanvais- en verdedigingsoorlog practisch onmogelijk maakt wanneer erkend wordt dat de bewapening het gevaar inhoudt, dat het grootste deel van het nationale inkomen wordt opgeslokt en er geen geld voor andere dingen overblijft en dat de militaire en economische macht een heersende positie dreigen te veroveren in plaats van onderworpen te blijven aan de leiding van de staatwanneer erkend wordt dat pers en wapenkapitaal een verderfelijke aan elke zedelijke controle onttrokken invloed kunnen uitoefenen dan zijn er voldoende punten in dit schrijven te vinden, die toegang geven tot het stand punt van „Kerk en Vrede", zo betoogde gisteravond ds J. Dikboom op een bijeen komst van deze geloofsgemeenschap in de Remonstrantse kerk. TEVOREN had ds Dikboom een samen- vatting gegeven van de inhoud van het Herderlijk schrijven en er een cri- tische bespreking aan gewijd. Hij be toogde, dat de Ned. Herv. Kerk zich hierin weliswaar zeer verontrust toont over de dreiging van oorlog er. oorlogs voorbereiding, en daf zij ervan door drongen blijkt te zijn, dat het kwaad, dat in een oorlog moet worden gedaan groter kan 'zijn dan het kwaad dat dreigt, maar dat zij aan de andere kant niet consequent durft te zeggen: „Sta af van deze zonde". In feite heerst er in de kerk een zekere noodlotsstemming; de bewapening, en de bepaling van onze politiek door invloeden van buiten af worden gelaten aanvaard als een on ontkoombaar noodlot. Dit is niet chris telijk doch heidens. Öok ontbreekt het besef, dat de hui dige situatie critisch moet worden be zien en dat men zeker niet domweg in een zwart-witschema moet blijven rede neren. Voor een christen ligt het eer der zo, dat er geen keus is tussen Stalin en Eisenhower. De beschouwing over de taak van de soldaat in het HS noemde spr. volko men ireëel, al sprak hij er in dit ver band zijn vreugde over uit, dat de ge wetensbeslissing van de dienstweigeraar althans erkend, zij het ook door de meerderheid der Herv. Synode aller minst als christelijk en juist aanvaard wordt. Alles tezamen genomen achtte spr. deze boodschap van de Ned. Herv. Kerk welke werd uitgelokt door een brief van Kerk en Vrede aan de Synode een verontrustende boodschap, al vond hij haar niet radicaal genoeg. In deze dagen verwachten wij weer de geboorte van Christus. Een ontmoeting van Chris tus is echter niet mogelijk zonder een ontmoeting met Johannes, zijn voorlo per, die'ons aller bekering eist. In zijn oproep zijn verontrusting, verwachting en belofte vervat. Verontrusting, verwachting en belofte deze drie vormden ook het thema van de korte meditatie, waarmee da W. F. Rappold deze bijeenkomst die door zang van mej. Toos Dikboom werd op geluisterd besloot. zijn roemruchte verleden. De heer Jon- genelen ving zijn betoog aan met op ae tegenstellingen te wijzen in de geest van hen die deze stad gemaakt hebben, de Medici's. Als sprekend voorbeeld toonde hij het Palazzo della Signoria, van buiten weerbarstig, wreed haast, van binnen één weelde, één charme, één lieflijkheid. De Medici's en de andere grote geslachten die binnen Florence hebben gewoond, hadden een bijna bar baarse zucht tot schoonheid, waarnaast echter weer diepe vroomheid stond. De heer Jongenelen vergeleek Flo rence, dat als in een wieg tussen de heuvels ligt, met een snoer van de prachtigste parels, aan een zilveren draad. Deze draad is de rivier Arno, langs welks boorden de bewijzen van dreigende macht en tegelijkertijd de strelende charme van de Medici's naast elkaar staan. De spreker bekeek Florence door een romantische bril en het is de vraag of men in staat is Florence te beschrijven, zonder in de ban van de vroegere grootheid van deze stad te komen. Het geringe publiek werd langs de vele pa leizen en musea geleid. Men toefde lang op het Piazza della Signoria, waar eens de grote monnik Gerolimo Savonarola de vuurdood vond, nadat hij het Flo rentijnse volk tot boete en bekering had opgezweept. Men bezocht musea en kerken, waar de pracht van de renais sancekunst als het ware langs de wan den neerdruipt. De heer Jongenelen wees erop, dat wij in ons C. en A.'tje eigenlijk niet in Florence thuishoren. Men moet in deze rijke stad de zwierig geklede en hoofse Florentijnen uit de 15e en 16e eeuw plaatsen. Men kan zich op de piazzi bij voorbeeld Dante voor stellen, wandelend en denkend, of Mi chel Angelo. De heer Jongenelen slaagde erin de bekoring van de schitterende stad le vend te maken voor de toeschouwers en zijn eigen enthousiasme op hen over te brengen. Gisteravond kwamen de leden van de IJsbaan Heiloo in ledenvergadering bij een in café Koekenbier. Uit het jaar verslag van de secretaris, de heer Bosman, vernamen wij, dat er in de vereniging geen financiële zorgen be staan. Aan contributie werd ontvangen tot 1 Nov. 1952 f 2142. De staat van be zittingen is f 3366.94 en het saldo f 3001.90. Uit de besprekingen bleek, dat de tent in het afgelopen seizoen weer veel gekost had aan onderhoud. Besloten werd, dat een commissie, bestaande uit de heren Greeuw, Holtes, v. d. Vall, Verhoeven, Nap, Toepoel en Dingemans, plannen zal maken voor een algehele restauratie van deze tent, die ook voor andere doeleinden wordt gebruikt, o.a. door de athletiekver. Doves en door de Mixed Hockeyclub. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heren Van de Vall en Olivier werden herkozen. De heer Nap werd toegevoegd als kascontroleur. Tijdens de rondvraag werd het be stuur verweten, dat het weinig activi teit toont bij het organiseren van wed strijden. Door de heren Van de Vall en Olivier werden de moeilijkheden dien aangaande uiteengezet, o.a. dat de baan zich wel leent voor het houden van wedstrijden. Bovendien moet men in de eerste plaats rekening houden met de belangen van de leden, die tijdens wedstrijden de baan niet zouden kun nen gebruiken. Overigens heeft dé practijk geleerd, dat de belangstelling voor de wedstrijden zeer gering is. De wens werd geopperd het terrein te laten egaliseren. Grondspecialisten aldus de voorzitter, hebben gezegd, dat wanneer het terrein deze „operatie" zou ondergaan, de kans groot is, dat het water niet op de baan zal blijven staan. Tenslotte werd medegedeeld, dat de firma Blackborn uit Heiloo pachter van de consumptietent voor het a.s. seizoen is geworden. een tweetal moderne lokalen, waar licht en lucht ruime toegang hebben, een handwerklokaal, dat door middel van een verschuifbare wand met eén van de leslokalen tot een grote ruimte kan worden veranderd en een natuur- kundelokaal. Wethouder Bakker stond uitvoerig stil bij de positie van het uitgebreid lager onderwijs. Als volksschool dient de ULO een directer contact te onder houden met de maatschappij en de on derwijsvernieuwing is daarom ook voor scholen van dit type van uitzon derlijk veel belang. Op dit gebied ligt nog een groot arbeidsveld open en spreker zegde gaarne de steun toe van het gemeentebestuur, wanneer in deze richting wordt gewerkt. Ook t.a.v. het onderwijs voor meisjes schiet men in Nederland veel te kort. Zo zou het aanbeveling verdienen als op de ULO- scholen onderricht werd gegeven in gezondheidsleer, hygiëne, kinderverzor ging, efficiency in de huishouding. Met de wens, dat de vernieuwde school tevens een vernieuwd onderwijs tege moet zou gaan. droeg de wethouder de zorg van de bijgebouwde lokalen over aan de heer Hoekstra. MAMENS de afdeling Alkmaar van de Nederlandse onderwijzersvereni ging sprak de heer K. de Vries, die het een verheugend verschijnse! noem de, dat het ULO-onderwijs een belang rijke groei heeft ondergaan. Broeder-overste Amandus bracht als onderwijzer van de katholieke ULO- school zijn geiikwensen over aan col lega Hoekstra en maakte van de ge legenheid gebruik de collegialiteit te prijzen, die er tussen de katholieke en de openbare ULO heerst. Als' onder wijzer van de Lindenschool voerde de heer P. J. Buis het woord. Als ver tegenwoordiger van de Vereniging tot bevordering van christelijk schoolon derwijs sprak tot slot de heer H. Hay- tema, die in zijn toespraak de klerfi- tcon legde op de goede klank, die „de school van meneer Hoekstra" in Alk maar heeft. Ook de heer Hoekstra zelf herinner de in zijn dankwoord aan de vrij hope loze toestand, waarin het schoolgebouw lange tijd heeft verkeerd. „Ik heb wel eens gedacht", zo zei hij, „dat de ULO zo'n beetje het stiefkind was". Spr. gaf vervolgens een opsomming van de verschillende verbeteringen, welke dit jaar in de school zijn aangebracht en roemde het werk van de heer Wiichers en zi.in mannen, die de tuinaanleg ver zorgden. Na de verbetering van de tuin is er niet één leerling, die het in zijn hoofd haalt door de perken of over het gazon te lopen. „Er gaat iets goeds van uit en ik hoop, dat ditzelfde van de nieuwe lokalen gezegd kan worden", aldus heer Hoekstra. Met een woord van dank aan de ontwerper, de heer C. Kirkenier en de medewerkers aan de uitvoering van het plan besloot hij de intieme plechtigheid, die o.a. werd bijgewoond door de gemeente secretaris mr ,R. Veendorp. Voor het bouwrijp maken van het terrein aan de Westerweg tussen Alg. begraafplaats en Rozenstraat, waarop de woningen voor bejaarden en de ver zorgingshuizen zullen worden gebouwd waren 10 inschrijvingen bij het bureau gemeentewerken binnengekomen. Da uitslag van deze aanbesteding was: H. Posch en Zonen, Beverwijk, f 149.990; Jos. Albers, Beverwijk, f 174.300; N.V. Aann. Nelis, Haarlem, f 177.989; Fa. B. Smallegange, Haarlem, f 178.000; Fa. P- Meyer, Beverwijk, f 182.842- H. A. Punt, Alkmaar, f 183.900; J. Twisk, Castri- cum, f 185.600; N.V. Kennemeriand, Heiloo, f 191.300; N.V. v.h. J. A. Vens, Zaandam, f 217.520; A. Kraal, Utrecht, f 247.000. ALKMAAR, 10 Dec. Tomaten 42- 66; witlof 41—70; rode kool 6—10; sa- vcyekool 6—10.50; groene kool 8—1450: spruitkool 2252; boerenkool 14—25; andijvie 12—57; bieten 6—13; winterpeen 614.50; waspeen 14—30; uien 421; Pr?' 21—29; soepgroenten 3—15; peterselie 9,50; knolselderij 819; peren: Winterjan 13 en Gieser Wildeman 618. NOORDERMARKTBOND, 11 Dec. 2600 kg peen: B 11.90—12,60, C 11.20— 12,10 en D 9,70; 2000 kg bieten: A 14 en B 13.50; 5300 kg uien 19,50—21 en drie lingen 25; 17.000 kg rode kool 6—10.80. 60.000 kg Deense witte kool 5,907,70. BROEK OP LANGENDIJK. 11 Dec. 9000 kg rode kool: I 9—10.70: 18.000 KS gele kool: I 5,50—9,20; 40 000 kg Deense witte kool II 5.50—8.20 en 6,10—7.80, 12..000 kg uien 20,60—21.20, grove 19-I"'T 20,60 en drielingen 25,20; 2000 kg bieten A 13,80; 1500 kg peen: B 1130 en C 1** 300 kg witlof: IB 63 en IIB 56. nVER HET gehele land dit jaar met twee pro tage twee en een half prt gram vet betekent. Deze factoren waarvan het mt teeltgebieden die in de bieden is het uiterst moe ongunstige factor niet in over te schakelen op de administratieve rompsion en de gunstige prijzen v melken er aan te geven perken we moeten er err aldus sprak Woensdagm van op Coöp. grondslag ring, welke in Het Gulc voorbijgaande aard, die noemde hij het vijf-jar snelle opruimen van dt verantwoordelijk. De se jaren rijkelijk worden mede te werken aan ht te maken van rundertub Tijdens de vergadering delingen gedaan over de prijsregeling, die waar April 1953 zal worden waarover men zich in d saties weinig tevreden stellen van de minister niet aan het verlangen v ders om een percentage onderncmcrsloon in de leren en hoewel men fn kleigrond weinig schade regeling zal ondervind: kostprijs van de „zand basis dient, is het princip we berekening voor de teleurstelling. Over het prijsbeleid de heer Hogetoorn i: woord gesproken. Het nister het recht van de ondernemersloon niet noemde hij zeer onbevrec gezegde vrijlating van voor consumptiemelk m dere kant de beperkend: de te verwachten prijst het gehele land gelijkelijl den, wat dus weer een a impliceert, maken het er wijden niet gemakkelijk zeker, aldus spreker, dat regel de prijs voor de en voor de consument zakelijk wordt. Door hechter te maken kunne van de boer het best u en zal men ook in staat k de .bestemming van het palen. De mogelijkheid is dat Noord-Holland, dat provincie bij uitstek is, zal worden bij de cc voorziening van de bevo het Westen. De heer J. A. Geluk het FNZ, deede in dit dat de toeslag op c slechts aanvaardbaar is wordt bepaald pér stad per bedrijf. Over de bedrijfsresu jaar toonde de voorzittei tevreden. Het beeld is vi wel landelijk als provin ste dank zij de goede V productie van boter da tegenover een aanmerkel van de productie van vo en gecondenseerde melk bood weinig moeilijkhed prijs zal iets lager zijn minder gunstige bedrijfs de Hollandse melksuiker geest. De heer Hogetoorn op, dat de zomer 1952 vo: vrij behoorlijk is gewee dering van het Noordelij provincie en Texel, wa droogte in de ovorzome: ongunstig beinvloedde. TXOOR de heer Geluk we rige toelichting geg tie van het systeem. De gericht zijn op een sterk samenstelling van het te ductschap, waarin men voor een paritaire verte van werknemerszijde or de arbeiders een overhe: zouden gaan innemen. I zijn de besprekingen bij nomische Raad vastgelo wordt thans onderhande wetsvoorstel met betrekk betaling naar kwaliteit. 1 ste ontwerp melkwinnin getrokken zijn plannen zo wordt voorgesteld, n het bedrijf geschieden, de Toen Jimmy Bro zint onder zijn voete een ',,was zi-)n eerste wan, 2 - was hoert» <rdoor tuimelde i slaagde eel? dieP don aan d» ,»]jJerln zich me mén. Hu ïd van het W* makkelijk "2 nu_,wel n.' ken ?n,,u T door 211 weer nn zich zot]de nenrw°ePrkén "T van d

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2