De S.G.P. wenst opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan Grote mogelijkheden voor ons land in Zuidamerikaanse staten Reeds plannen voor deFde bezoek? Amerikanen enthousiast over Fokker S 14 Vt Ttennetje irdkl... MENS IN DE MIST W": Zij vervaardigen touw Vogt administrateur der NOZEMA R'damse rechtbank wees vordering van „Neerlandia" toe Amendement van ds Zandt en ir Dis zorgde voor enige sensatie Russisch gevaar en Sowiet-vredesduif Z.-AFRKA INTEGRATIE Tu nne s zijn in studie: spoedig beslissing over de tram Alkmaar-Bergen Marken is geïsoleerd Prins Bernhard over zijn laatste reis DONDERDAG 11 DECEMBER 1953 Ver. Staten «ÓNTERUCY I Zuid Amerika «ota'J COLUMBIA MEXICO kOUITO ECU ADO/ PE-RU GROTE OCEAAN (Van onze speciale verslaggever) nE reis van Prins Bernhard moet zeer vermoeiend zijn geweest. Ook wanneer de Prins ons dit gisteren niet openlijk te verstaan gegeven had „recepties, besprekingen, en maaitijden, die volgens gewoonte in Zuid-Amerika, altijd zeer laat beginnen" dan zouden we het moeten kunnen merken. Opvallend slank vonden we hem in zijn strakke colbert met de onafscheidelijke witte anjer in het knoopsgat. Een opvallend jeugdige verschijning, ook al door de opgewekte leven digheid, waarmee hij een gesprek met persmensen weet te voeren. 70'n gesprek met de Prins is geen dor en droog gesprek. Bij tijd en wijle kan er tussen de ernstige feiten door een kwinkslag spelen. En boven dien, ook een geringe mate van onbe scheidenheid kan hij met een gulle lach waarderen. Zo'n onbescheidenheid pleeg den we aan het slot van de bijeenkomst zelf. „En Hoogheid", zo vroegen we, „staat het doel van uw volgende reis al vast?" Een volle lach klaterde door de sta tige conferentiezaal van het gebouw der Regeringsvoorlichtingsdienst aan de Wassenaarseweg in Den Haag. „Natuurlijk is er al over gedacht", zo antwoordde de Prins vervolgens, „maar er staat nog niets definitief vast. Wel kan ik u zeggen, dat het vermoedelijk een hernieuwde kennismaking zal wor den met de landen en interessante men sen, die ik de laatste tijd bezocht heb". Kunt u, evenals na uw Argentijnse reis, concreet zeggen, welke orders uw reis opgeleverd heeft?", vroeg onze col lega van Associated Press. Nee, daar nu al over te praten, zou bepaald onverstandig zijn. Het enige, wat ik u wil zeggen, is dat de Ameri kaanse luchtmacht enthousiast is over onze Fokker S 14, het dual-straalvlieg- tuig van Fokker. Er is een kans, dat de Fairchild-fabrieken bij Washington dit vliegtuig in licentie zullen gaan bou wen, wanneer de Amerikaanse rege ring tenminste gunstig zal oordelen". AP boeiende wijze vertelt Prins Bern- u hard zijn reisverhaal. Te weinig tijd heeft hij naar zijn mening gehad om de schilderachtigheid van de lan den, die hij bezocht, ten volle'te kunnen genieten. Polygoon-cameraman P. Buys heeft er nog meer van gezien dan Prins Bernhard. Vandaar dat de Prins deze cameraman gevraagd heeft hem enkele gedeelten film af te staan over de in het Noorden van Ecuador minder schu we Indianen, wier ingetogen en sobere levensstijl de Prins in het bijzonder hadden getroffen. Met nadruk wees Prins Bernhard op de mogelijkheden, die er zowel in Co lombia, Ecuador en Peru liggen voor Nederlandse emigranten, die geschoold zijn in de tropische landbouw, alsmede voor Nederlandse veeboeren en hun vee. Dank zij de verzekering van de Prins, dat Nederland in staat is, ziek- tevrij vee te leveren, werd staande het bezoek de invoer van Nederlands vee in Colombia en Ecuador weer toege staan. Ook voor technici en ander vak lui liggen er overigens in deze landen kansen. Wel wees Z.K.H. erop, dat het wense lijk is, indien mogelijk niet individueel, maar in groepsverband te gaan en ze ker de reis niet te ondernemen zonder De bijeenkomst in het gebouw van de regeringsvoorlichtingsdienst te Den Haag, waarop Prins Bernhard de pers verslag deed van zijn reis naar Zuid-Amerika en Mexico. aanloopkapitaal. Van regeringswege kan in de betreffende landen geen gel delijke steun verwacht worden. Voor industrie-vestiging is er onge twijfeld ook nog zeer veel ruimte. Maar daarnaast moet de Nederlandse indu strie in staat zijn hier grote orders ge plaatst te krijgen. Van enorm belang is daarvoor echter, wat de Prins noem de de „Follow-up" met andere woorden het gebruik, dat men zal weten te ma ken op korte termijn van de inderdaad enorme goodwill, die deze reis voor ons land gekweekt werd De directeuren van Nederlandse be drijven, die onmiddellijk beslissingen kunnen nemen, zullen er zelf heen moeten gaan. Beslist fout is, wat een Nederlands bedrijf deed, toen het in concurrentie met een Frans bedrijf, schriftelijk de zaak probeerde af te maken en natuurlijk naast de order greep, omdat van Franse zijde een in genieur gezonden was, die zes maan den de tijd nam om persoonlijk toe lichting te geven. Met één ding zal Nederland rekening hebben te houden. Duitsland werkt in deze landen zeer hard om vaste voet te krijgen. Dat zal het Duitse bedrijfs leven gelukken. Nederland behoeft voor de Duitse industrie echter niet onder te doen. Veel van wat Prins Bernhard ver telt kwam reeds gedurende zijn reis in de kranten. Nieuw was zijn mede deling, dat hij in de ministerraad te kennen heeft gegeven, dat het nodig zal zijn voor een welslagen, dat de Nederlandse regering niets mag nala ten om mogelijke initiatieven in de richting van deze Zuidamerikaanse landen te bevorderen. Nieuw was ook de mededeling, dat het nuttig zou zijn een vertegenwoordiger van de Neder landse pers nog eens naar de bezochte landen te sturen om wat rond te neu zen. En dan verder, dat er een pers vertegenwoordiger in één der landen is geweest, die de Prins zelfs gevraagd heeft of hij getrouwd was. Met welke laatste opmerking over duidelijk bewezen mag zijn, hoe goed het geweest is, dat de Prins deze reis gemaakt heeft, omdat ons kleine land je in deze Zuidamerikaanse landen welhaast nog onbekender was, dan de Zuidamerikaanse levensgewoonten hier bij ons. ALS we zo eens rondkijken, dan vinden we ons mensen gewoonlijk toch hele pieten met al die radarappa raten, kernreactoren, nylons, super sonische straalvliegtuigen, televisie toestellen en wat niet al meer. We bouwen aan ruimtevaartuigen, die ons straks naar buurbollen als de Maan of Mars moeten brengen. En misschien blazen we binnen afzien bare termijn zelfs ons gehele we reldje op. VBE ontgroeien gewoonweg aan die kleine aarde, want daarvan bleven samenstelling en omvang de laatste paar millioen jaren (gelukkig!) ten naaste bij dezelfde, terwijl de capa citeiten, de kapsones en de kwali teiten van de mens nog steeds ge dijen als kool (om van zijn kwanti teit nog maar te zwijgen). MAAR nu we dezer dagen de mens in de mist hebben gadegeslagen, zijn we weer eens tot de overigens weinig opzienbarende conclusie geraakt, dat we ondanks alles toch maar kleine tobbers en prutsers zijn en waarschijnlijk tot in leng te van dagen zullen blijven. die hovaardig ruimtevaartuigen willen bemannen, blijken nog steeds niet in staat om op onze eigen aarde de baas te blijueji over een onschuldig natuurverschijnsel als een beetje mist, om maar niet te spreken van een kwaal als ver koudheid, waaraan de mens waar schijnlijk lijdt pan het moment af, dat hij kleren aantrok. ALS onbeduidende, vage schimmen dwaalden wij klein, machteloos en geïsoleerd door de grijze mist- massa, die als een enorme, geluid dempende en gezichtverv agende wolk over onze steden en petden was gedaald. Onze technisch zo ge perfectionneerde vliegtuigen, onze schepen en onze auto's konden geen kant uit en waren een willoze prooi van de mist. ONS ganse, door de klok bestuurde dagelijkse leven werd volslagen in de war gestuurd door domweg een aantal fijne waterdruppeltjes, die doo- hun subtiele verdeeldheid geruime tijd in de lucht kunnen zweven. daarom dachten wij, moest de mens misschien nog maar even wachten met het ondernemen van ruimtepluchten. Het zou teveel op een ander soort vlucht lijken, of op de houding pan iemand, die een buitenlandse oorlog begint, om de binnenlandse moeilijkheden te be mantelen. De Be g Van Steenbergen is winnaar geworden van de twaalfde étappe van de Ronde van Argentinië over een afstand van 164 km. We zien hier het Belgische team aan de kop van de rennersbent. (Advertentie, ing. Med.) De raad van beheer der NOZEMA (N ederl. Omroepzendermaatschappij waarvan prof. mr P. S. Gerbrandy voorzitter is, heeft Wilem Vogt be noemd tot administrateur dezer ven nootschap. Hij zal samen met de P.T.T. de bouw van het nieuwe zenderpark van de Wereldomroep te Lopik voor bereiden. De terreinen voor de gebou wen en de antennes zijn intussen defi nitief aangewezen. Beroep op de Hoge Raad van gearresteerde Indonesiërs Bij de Hoge Raad is een request in gekomen van mr S. Gerbrandy te Am sterdam, waarin betoogd wordt, dat Su- nito en Go Gien Tjwan, de enige we ken geleden te Amsterdam gearresteer de Indonesiërs, niet kunnen worden be schouwd als vreemdelingen en dus niet kunnen worden uitgeleid. De Hoge Raad zal hierover in raadkamer een beslis sing nemen. nE Franse premier Pi- nay vertelde dezer da gen in de Nationale Ver gadering, dat alle prijzen in de laatste maanden waren verlaagd. „Behalve voor leer", brulde een communistische afgevaar digde, die daarmee de leerlooier Pinay dacht te treffen De aangevallene zei slagvaardig: „Ieder verdient zijn brood op zijn eigen manier: ik maak leer, n vervaardigt touw". Waarmee hij dui delijk zinspeelde op het proces-Slansky in Praag. MET eilandje Bernera in de Hebriden komt zo langzamerhand op de hoogte van zijn tijd. De zer dagen is er de eerste geluidsfilm vertoond. Teneinde de levering van electriciteit mogelijk te maken had een visser de motor uit zijn boot ge sloopt. \700K de tweede maal dit jaar zonk op de Amerikaanse rivier de Ohio een schip met auto's. Ditmaal verdwe nen er tweehonderd in de golven, eerder honderdvijftig. Beide malen Waren de wagens van dezelfde fabriek af komstig. (AP een politiebureau in New York kwam een opgewonden heer binnen stormen. Hij had een pakje gekregen dat tikte. Men vond... een wekker. Een briefje was er bij, waarin de afzender be weerde, boos te zijn op de heer omdat deze een bepaald boek had uitge geven. „Ik hoop dat dit pakje je de stuipen op het lijf heeft gejaagd, en ook, dat iemand je nog eens een echte tijdbom stuurt". Hoogachtend. nE Amerikaanse propa- ganda is nog niet wel sprekend genoeg, vindt men te Washington. Daar heeft men namelijk uit gerekend, dat de Sowjet- landen per jaar ongeveer 1.7 milliard dollar uitge ven voor directe en enige milliarden voor indirecte propaganda. De Stem van Amerika en andere Ame rikaanse propagandadien- sten hebben echter voor het lopende jaar slechts een budget van 88 mil lioen dollar De pekelende „Pamir" Beslag van het schip van waarde verklaard Gistermiddag heeft de Rotterdamse rechtbank uitspraak gedaan inzake de vordering, die de „Neerlandia" scheep vaart- en agentuurmij. N.V. te Rotter dam meende te hebben op de rederij Schlieuwen, eigenaresse van hetschool- schip „Pamir", dat enige tijd geleden aan de ketting werd gelegd. De recht bank veroordeelde de Duitse rederij tot betaling van het door „Neerlandia" ge vorderde bedrag, groot f 36 339,75 en rijksmark 1656,30, alsmede tot betaling van de kosten ad f 283,97. Het beslag van de „Pamir" werd van waarde ver klaard. De oorspronkelijke bemanning be stond uit 98 personen. Een aantal hun ner is met verlof, anderen gingen naar huis terug, zodat er op het ogenblik 38 mensen aan boord zijn. Een commissie van het „Bundesver- kehrministerium" is in Rotterdam ge weest om zich van de situatie op de hoogte te stellen. De commissie bracht ook een bezoek aan de „Pamir". De op varenden hopen, dat de Duitse Bonds republiek zich voor het verschuldigde Buitenlandse Zaken in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) DIJ de voortzetting van de beraadslagingen over de begroting van Buitenlandse Zaken hebben de vertegenwoordigers van de Staatkundig Gereiormeer e Partij, ds Zandt en ir Van Dis, Woensdagmiddag in de Tweede Kamer voor enige sensatie gezorgd. Zij dienden namelijk een amendement in, dat de bedoeling e het Nederlands gezantschap bij het Vaticaan op te heffen. Het aannemen van een dergelijk amendement heeft in November 1925, gelijk men zich zal herinneren, aanleiding gegeven tot een zeer langdurige en ingewikkelde kabinetscrisis. Tegen deze historische achtergrond is de lichte sensatie in parlementaire kringen wel verklaar maar, al moet een herhaling van de geschiedenis van 1952 voltrekt uit gesloten worden geacht, gelijk ook ds Zandt zelf verklaarde. Hij wilde echter wel eens zien, hoe de Kamer in haar nieuwe samenstelling over dit vraagstuk denkt. tatie alleen de militaire missie heeft teruggeroepen; dit moet eerst gebeu ren als de Indonesische regering hier om verzoekt. Ten slotte besprak hij het zijns inziens urgente vraagstuk der Indische Nederlanders en der Neder landse ambtenaren in Indonesische dienst. De materiële oorlogsschade, tijdens de Japanse overheersing ontstaan, ver schillende salariskwesties en de ach terstaliige betalingen vormden het voornaamste thema vair bespreking voor de heer Ritmeester 'VVD) Hij bepleitte voorts een viije volksstem ming in de Molukken. Ook overigen?- achtte hij een krachtige politiek ten opzichte van Indonesië op basis van de Ronde Tafel Overeenkomsten gebo den. Ds Zandt sloot zich hierbij in forse termen aan. Hij veroordeelde de V.N., de Europese Defensiegemeen- MEDERLAND behoort eigensoortige 1betrekkingen, deels van morele aard, met Indonesië te onderhouden, betoogde dr De Graaf (KVP). Inzake het al-dan-niet opheffen of vervangen van de Unie met Indonesië, maande hij tot uiterste voorzichtigheid; zijns in ziens heeft een Unie in een of andere vorm alleen zin, als er van een wer kelijke behoefte sprake is. De KVP heeft geen bezwaren tegen het hervat ten van besprekingen, maar zou dan toch met name de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht en die der Am bonezen aan de orde willen stellen. Dr De Graaf achtte het juist, dat onze regering niet op grond van agi- schap en het streven naar Europese eenheid als strijdig met de nationale souvereiniteit; de hieraan bestede ton nen goud hadden zijns inziens veel nuttiger kunnen worden besteed. De SGP staat een samenwerking tussen de kleine volken voor en geeft voor de noodzakelijke militaire krachtsinspan ning de voorkeur aan de NAVO, al heeft haars inziens ook deze organisa tie zekere bezwaren. Met grote kracht keerde ds Zandt zich ten slotte tegen de „gruwzame" geloofsvervolgingen in Zuid-Amerika en Spanje. De consolidatie van de vrije wereld is nog maar nauwelijks begonnen, meende de heer De Kadt (PvdA). Het Russische gevaar is als tevoren alles overheersend en een andere dan de uiterste krachtsinspanning zou grote gevaren met zich meebrengen. Wi; men niet onder het juk der tyrannie doorgaan dan is slechts langs deze weg een vermindering der abnormaal hoge er. dus gevaarlijke internationale span ning mogelijk. De heer De Kadt was van oordeel, dat de manier waarop Frankrijk Tunesië >ehandelt, schadelijk voor het Westen is. MOE WEI. hij de in Zuid-Afrika ge voerde apartheidspolitiek oniuist achtte, wilde hij er toch ook niet aan meewerken door VN-interventie even tueel de Boer en de Brit aldaar te la ten uitroeien, daar hiervan slechts het communisme zou profiteren. Zijns in ziens kunnen ook kleine landen als Nederland in de V.N. door de persoon lijke eigenschappen van hun vertegen woordigers invloed uitoefenen; het collectief toelaten van nieuwe leden wees hij met klem van de hand. De heer De Kadt had geen bezwa ren met het oog op het Russische ge vaar, tegen militaire hulp van Tito en Franco, maar wenste geen politieke samenwerking met hen in internatio nale organisaties. Het welslagen der W est-Europese defensie-inspanning hangt zijns inziens overigens voor een uitermate belangrijk deel af van de houding der Ver. Staten, ook op eco nomisch gebied. In scherpe tegenstelling tot het so bere en indrukmakende betoog van de heer De Kadt stond het optreden van de Russische vredesduif, ditmaal ver tolkt door twee communistische afge vaardigden: mevrouw Lips-Odinot en de heer de Groot. Met verleidelijke maar demagogische woorden schilderden zij onder meer de „ware betekenis" van het (communisti sche) vredescongres van Wenen en de - overigens volslagen denkbeeldige - voordelen, die van handel met het Oos ten zouden zijn te verwachten. Uiter aard deden ook de bekende fabeltjes over de bacteriologische oorlog en de nazi-generaals weer volop opgeld. Zij riepen het Nederlandse volk tenslotte op een volledig vertrouwen te stellen in de grootste aller vredesvoorvechters, kameraad Stalin. TYE heer Balisse (KVP) vroeg of onder alle omstandigheden de politieke integratie zou moeten wachten op het totstandkoming van de economische in tegratie. Wel achtte hij het op dit ogen blik no? niet gewenst tot algemene rechtstreekse Europese verkiezingen over te gaan. Hij gaf vervolgens uiting aan een aantal persoonlijke opvattingen over de integratie en haar problemen en eindigde met een beschouwing van het dollartekort. Na de algemene situatie in het Verre Oosten te hebben geschetst, verklaar de de heer Goedhart (PvdA), dat er in Indonesië nog steeds gematigde en ver standige personen zijn. Maar het drijven van anderen is er zijns inziens oorzaak van dat tal van verstandige maatrege len helaas achterwege blijven. Hij acht te de houding van Indonesië in verschil lende opzichten ten zeerste teleurstel lend; somtijds heeft deze houding zelfs bedrag geheel of gedeeltelijk garant zal stellen en indien gedeeltelijk, dat ande re maatschappijen het restant voor haar rekening zullen nemen. De bemanning heeft maar één wens, n.l. vóór de Kerstdagen weer thuis te zijn. Minister Aioera: Tijdens de gisteravond voortgezette behandeling van de begroting van Ver keer en Waterstaat in de Tweede Ka mer heeft minister Algera verklaard, dat thans een provisorische verbetering van de oeververbinding te Velsen wordt bestudeerd. Voorts bestudeert een com missie de economische en andere pro blemen van de Velsense en IJ-tunnels. Zeer binnenkort zou volgens minister Algera een beslissing worden genomen over de tramlijn AlkmaarBergen. Alleen dan zullen spoorlijnen worden opgeheven, aldus de minister, indien zij verlies geven en het vervoer door an dere vervoermiddelen kan worden over genomen. Bovendien worden eerst de repercussies op overige lijnen en de be langen van de streek nauwkeurig over wogen. Aangaande de recente spoorwegonge lukken zei ook minister Algera van oordeel te zijn, dat de oorzaken der on gelukken niet aan technische fouten, doch aan fouten van het personeel te wijten zijn. De ongelukken zijn geen ge volg van oververmoeidheid, aldus de minister. De veerboot moest wegens kruiend ijs terugkeren De veerboot van de dienst Monniken damMarken kon gistermiddag wegens kruiend ijs Marken niet bereiken en moest halverwege terugkeren, zodat een paar honderd Marker arbeiders en scholieren de nacht op het vaste land moesten doorbrengen. De toenemende wind was de oorzaak van deze stagna tie. Marken was hierdoor geïsoleerd en veertig militaire verlofgangers moesten voor de nacht in een hotel, een restau rant en bij burgers, o.a. bij Sijtje Boes, worden ondergebracht. In Monnikendam werd voor één avond de winkelsluitingswet opgeheven, om de gestrande bewoners van Marken van voedsel e.d te kunnen voorzien. Ook dezen werden voor het grootste deel bij particulieren ondergebracht. i. zeer ernstige gevolgen. De PvdA is van oordeel, dat het vraagstuk der Ambo nezen slechts in Indonesië kan woiden opgelost en dat Nieuw Guinea onder internationaal beheer behoort te wor den ontwikkeld. Na enkele kleinere punten te hebben aangestipt, ging de heer Bruins Slot (AR) in den brede in op de Europese integratie. De ARP is van oordeel, dat de inschakeling van Duitsland volstrekt noodzakelijk is. Met mej. Klompé wees de AR-afge- vaardigde de supra-nationale bemoei ing met hef onderwijs in ai zijn gele dingen en met de volksgezondheid at

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5